deren, langzaam aanwakkert, zoodat eene strenge krijgstucht noodzake lijk geacht wordt. De krasse maatregelen, welke de regeering in den laatsten tijd tegen liberalen heeft genomen, hebben de gelederen der ontevredenen versterkt met verschillende personen uit den burgerstand, en hoewel nu de uit barsting zeker ook zonder de ont hullingen niet zoo spoedig zich zou hebben voorgedaan, was' het toch te voorzien, dat het er den eenen of den anderen tijd toe zou moeten komen. De koning van Italië heeft nog geen besluit genomen op de aan vrage tot ontslag zijner ministers. Zij blijven ten minste hunne porte feuilles waarnemen, tot hunne op volgers zijn aangewezen, of die aan vrage formeel isgeweigerd.Reeds zijn enkele der leiders van de oppositie partijen ten paleize ontboden, doch geen hunner verklaarde zich bereid de opdracht tot vorming van «en nieuw kabinet te aanvaarden. Het is derhalve niet onmogelijk, dat de heer Depretis zich ten slotte nog laat bewegen om te blijven, vooral wan neer de meerderheid in de kamer hem een votum van vertrouwen wil geven. Trouwens, bij de verkiezing van een president werd juist de regeerings- kandidaat gekozen, doch in de ge ringe meerderheid welke hij verwierf, zag de premier een bewijs, dat hij niet voldoende meer op den steun der kamer kon rekenen. De bevolking zelve houdt zich vrij kalm onder al dit geharrewar. Blijkbaar acht men de zaak van te weinig gewicht om zich daarover warm te maken. M\\E\LA\D. Haarlem, 24 Maart 1884. In de Woensdag j.l. gehouden ver gadering der bloemisten-vereeniging alhier, werd den heer J. H. Krelage, voorzitter, een prachtig pièce de milieu van zilver en kristal, met toepasselijk opschrift aangeboden, als een blijk van erkentelijkheid der vereeniging, voor de onvermoeide pogingen door hem in het werk ge steld tot het wegnemen der moeilijk heden, welke de uitvoerhandel van bol- en struikgewassen uit Haarlem en omstreken door de maatregelen tot wering der druiffuis, door de Bernsche conventie in 1883 geno men, had ondervonden en tevens voor de bemoeiingen van bovenge- noeinden heer, waardoor Nederland tot genoemde conventie is toege treden. Volgens het bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal inge diende wetsontwerp tot verandering der grens tusschen Haarlem en Schooten, zijn op het grondgebied, dat bij Haarlem zal worden ingelijfd, 458 inwoners gevestigd, waaronder 6 kiezers voor de Tweede Kamer der Staten-Geueraal. Ook de kazerne- gebouwen van het Haarlemsche garnizoen en de begraafplaats ten westen van den straatweg bij Haar lem zouden volgens de nieuwe grens regeling bij onze gemeente worden ingelijfd. Het grondgebied, dat aan de ge meente Haarlem wordt toegevoegd, gaat met 1 Mei 1884 aan die ge meente over. Een en ander spruit voort uit financieele bezwaren der gemeente Schooten, waardoor zij niet haar bevel gevolg gegeven. Na verloop van eenige minuten begonnen Djali en Baronnet luid te hinniken. Dit was als het ware het sein, want bij wijze van antwoord hoorde men overal in den omtrek hetzelfde gehinnik herhaald, ten teeken dat de vóór eenige minuten nog in het bosch verspreide jagers aankwamen. Weldra zag men de blinkende uniformen en wapenrustingen en prachtige kostumes der lijfwacht, voorafgegaan door de muziekanten tusschen de boomen schitteren. Deze laatsten vingen toen zij de prinses ontwaarden, onmiddellijk aan met behulp van hun trompetten, cimbalen en bellen een triumph- marsch van Rossini uit te voeren. Achter hen volgde een groot aan tal gasten, welke bijna allen een bebloedè gazelle of de eene of an- dern antilopesoort met uitgedoofde aogen als treurige zegen-tropheeën in staat is op den voet als Haarlem, te zorgen voor den aanleg en het onderhoud der noodzakelijkste open bare werken veiligheid, verlichting en onderwijs voor het bij Haarlem gelegen gedeelte. Gedurende het jaar 1883 zijn uit de provincie Noord-Brabant naar Noord-Amerika vertrokken 33 een- loopende personen, 17 hoofdeu van gezinnen, 18 vrouwen, 68 kinderen en 1 dienstbode. Verbetering van bestaan was bij het meerendeel het hoofddoel. De Commissaris des Konings in Overijsel heeft bekend gemaakt, dat op de Palmpaardenmarkt eene commissie van officieren van het leger zal komen, om aankoopen te doen van paarden voor de cavalerie en artillerie. Binnenkort, zegt de Haagsche correspondent van de Middelb. Ct., kan een koninklijk besluit worden verwacht, hetwelk nogal stot tot opmerkingen zal geven. Het sociaal democratische bond heeft onlangs rechtspersoonlijkheid aangevraagd, doch deze zal op grond v^n het al- g-emeen belang worden geweigerd. Het besluit, waarin die afwijzende beschikking is vervat, moet den Koning* reeds ter teekening* zijn aan geboden. Het lot van den veelbespro ken Hollandschen Afrika-reïziger, Jan Maria Schnveris thans zoo goed als zeker bekend. Volgens brieven van den Oostenrijkschen consul te Karthoem, 'is hij na bo- venmenschelijke bezwaren en aller lei rampen het hoofd te hebben ge boden, te Tek, een plaats in een landstreek door oproerige en vreem delingen zeer vijandige inboorlin gen bewoond, door dezen om het leven gebracht, hetgeen ongeveer 21 Augustus jl. moet hebben plaats gehadSchuver beschikte over ruime geldmiddelen en was voor treffelijk voor zijne reis uitgerust. Blijkens eene aankondiging van de Hollandsche IJzeren-Spoor wegmaatschappij, zijn thans voor het reclitstreeksch verkeer met Zwit serland en Italië plaatsbewijzen verkrijgbaar gesteld. Een grove vervalsching van een niet onbelangrijk handelsartikel, nl. terpentijn, werd onlangs in het la boratorium van dr. P. F. van Hamel Roos te Amsterdam geconstateerd. De zoogen. terpentijn bleek voor het grootste gedeelte te bestaan uit petroleumnaptha, een zeer ge vaarlijke, ontplofbars stof, welke volstrekt niet in staat is de welbe kende eigenschappen van de terpen tijn te vervangen, voornamelijk door het groote verschil in soort; gew. laat zich deze vervalsching (die door den doordringenden reuk der ter pentijn niet zoo gemakkelijk be speurd wordt) herkennen. Loodwit bleek vervalscht te zijn tot een belangrijk bedrag met zwaar- spaath, een betrekkelijk waarde- looze stof, die geenszins de dekkende eigenschappen der loodverbindingen bezit. (N. R. Ct.) Dezer dagen heeft eene vrouw in eene der buitenwijken te Amsterdam haren man verlaten, niet alleen met medeneming van haar halfjarig kind, maar bovendien met alle geldswaar-1 dige papieren. De commissaris van politie der 13e sectie verzoekt opsporing* van dat aan den zadelknop bevesiigd, mede brachten. Eindelijk deden zware stappen in de verte den grond dreunen, alsof de heuvelen waarvan de Heilige Schrift gewaagt zich in beweging zetten en verschenen Lord Singleton en Sir John Malcolm op hun oli fanten gezeten. Achter hen kwamen fraai opge tuigde langoorige muilezels, beladen met groote, goed toegedekte man den, waarin zich de spijzen en ver- frisschingen bevonden. Stop was dit laatste door Ivazil te weten gekomen en de trouwe dienaar van George Malcolm kon ter nauwernood de uitingen zijner blijd schap hij het vernemen van dit heu gelijk bericht bedwingen. XXI. EEN ONVERWACHTE GAST. Als met een tooverslag spreidden een menigte bedienden prachtige tweetal, zoomede van den vermoede- lijken heler. De Transvaalsche Deputatie heeft Donderdagavond jl. te Amsterdam een paar gewichtige uren doorge bracht, de belangrijkste misschien van alle, die zij reeds daar ter stede sleet. Burgerplicht had haar namelijk in de gelegenheid gesteid, monde ling een en ander mede te deelen over de handelsbetrekkingen van Transvaal en Nederland en over de toekomst van wederzijdsche han- delsrelatien. De heer Dutoit trad ia het ge bouw der Vrije Gemeente, dat na genoeg geheel bezet was, namens de Deputatie op; hij noemde zijn land den jongeren broeder van Hol land; verklaarde, dat het wel zeer vriendschappelijk was, den jonge ren broeder een bravo toe te roe pen voor den beslechten strijd met de «roodrokken», thans, nu twee uog zwaarder strijden te strijden zijn, wordt op de hulp en den steun van den ouderen broer gerekend. De eerste strijd is die, om de Hollandsche taal weer te maken officiëele landstaal; de tweede, waar in vooral op Hollandsche hulp, hier Hollandsch geld, gerekend wordt, is om gemakkelijker verbindings wegen te scheppen, waardoor han del en nijverheid gebaat worden. De heer Dutoit trad in een be schouwing over den schuldenlast, die op Transvaal rust, en verklaarde dat die last zoo groot niet is. Voorts weidde hij uit over de overgroote vruchtbaarheid van den bodem, uit muntend geschikt voor landbouw en veeteelt, en wees het noodzakelijke en rentegevende aan van een spoor wegverbinding* met de zeedaar thans hooge, zeer liooge transport kosten betaald moeten worden. Kan men eenmaal de rijke vruchten van het binnenland over de gansche aarde verspreiden, waartoe een spoor weg een eerste vereischte is, dan gaat Transvaal een schoone toe komst tegemoet. Na deze met groote aandacht gevolgde rede vroegen eenigen dei- aanwezigen nadere toelichting om trent de verhouding tot de inboor- lingenjoaitrent emigratie naar Trans vaal enz., op al welke vragen de heer Dutoit antwoordde, waarna de heer Levy met een hartelijk woord van dank aan deu spreker de bij eenkomst voor gesloten verklaarde. Te ongeveer 9 uren reed de De putatie naar het A mstel-Hótelwaar haar een souper door de studenten der Vrije Universiteit werd aange boden. Men meldt uit Amsterdam: Toen gisteren ochtend ongeveer 7 uur een man, die den ganschen nacht zijne diensten bij liet bal masqué verleend had, vermoeid huiswaarts wilde keeren, werd hij op de Prins Hendrikkade bij hetSchippersgrachje onverhoeds aangevallen door twee beschonken zeelieden, die hem, zon der dat hij eenige aanleiding daar toe gegeven had, drie steken aan den hals, in de zijde en in den rug toebrachten, tengevolge waarvan hij na veel bloedverlies voor dood opgenomen en naar het gasthuis gevoerd werd, waar hij aan de ge volgen is overleden. De zeelieden zijn Engelsclxen van eene Amerikaansche stoomboot. Beide zijn in hechtenis genomen. levendig gekleurde Smyrnasche ta pijten op het gras uit. Weder anderen droegen zachte kussens aan, welke op den grond werden gerangschikt of brachten een volledig servies met het noodige glaswerk aan. Terwijl zij dit volvoerden, stalden een troepje koksjongens,onder leiding van een kok, de groote verscheiden heid van meegebrachte spijzen uit of droegen een keur van kostbaren wijn op. Toen Djella George Malcolm van champagne sprak, had zij niet over dreven, want een menigte flesschen met zilveren hulsels en het authen tieke gewilde merk Veuve Cliquot» stonden in met ijs gevulde emmers gereed. Na verloop van tien minuten hoogstens waren de toebereidselen voor den maaltijd, welke men in Engeland lunch zou genoemd heb ben, afgeloopen. In den sneltrein, die Zaterdag morgen te 10 uur van Amsterdam naar Emmerik vertrok, bevond zich een gevangene bewaakt door twee geleiders. Tusschen Ede en Wolf- hezen wist de gevangene plotseling uit den waggon te klimmen en voor zijne bewakers den tijd hadden hem te grijpen, was hij reeds van den in enelle vaart voortstuivenden trein gesprongen. Hoewel aan de handen geboeid schijnt hij door den sprong geen ern stig letsel te hebben bekomen, daar men in het zand tot aan den rand van het bosch zijn voetstappen heeft kunnen volgen. De ontsnapte droeg de gewone kleeding der gevange nen, zoodat hij wel weer spoedig in handen zal vallen van de poli tie, die hem achtervolgt. 1 April a. s. .zal het veertig jaren geleden zijn dat de heer Kemps, thans chef van het station der Ned. Rijnspoorwegmaatsch. te's-Hage, als ambtenaar bij die maatschappij in dienst trad. 't Zal den jubelaris op dien dag zeker niet aan bewijzen van belangstelling ontbreken. Omtrent den diefstal van f 200, Donderdag il. te Delft voorgevallen, wordt aan de JV. R. Ct. nader het volgende medegedeeld Eergister werd Delft bezocht door vijf zoogenaamde kwartjes-vinders, allen wonende te Amsterdam. Aan een hunner gelukte het, op de be kende wijze een landbouwer in eene kleine tapperij te lokken, waar de man spoedig met kaartspelen onge veer f 100 had verloren. Het schijnt dat het vijftal daarmede nog niet tevreden was, want toen de boer wilde heengaan, ontdekte hij met schrik dat men hem tevens eene portefeuille, waarin een bankbiljet van f100 was, had afhandig ge maakt. De politie, van de zaak onder richt, nam een van 't vijftal, S. V. W. genaamd, in hechtenis. De man werd zeer nauwkeurig onderzocht, doch was niet in 't bezit der por tefeuille. De vier overigen hadden zich uit de voeten gemaakt, en in de onderstelling dat zij om naar hunne woonplaats terug* te keeren, niet aan 't station te Delft in den trein zouden gaan, werden een in specteur en een agent van politie, vergezeld van den beetgenomen landbouwer, naar 's-Hag-e g*ezon- den, ten einde te trachten de ont vluchte personen daar in handen te krijgen. Volgens afspraak zou de landbouwer, zoo hij zijne speel- vrienden zag, den inspecteur waar schuwen, doch in plaats van dit te doen begon hij, lien nabij 't station te 's-Hage ziende, hard op te roe pen: «daar zijn ze!» waarop zij het hazenpad kozen. Een van hen ont kwam door over een sloot te sprin gen; de anderen werden achter haald, doch daar zij de ontvreemde voorwerpen niet in hun bezit had den, moest men lien laten gaan. Een Hollandsch varensgezel van het stoomschip FeijenoordWoens dag van Rotterdam te Londen bin nen, werd betrapt op het binnen smokkelen van 65 pond tabak. Bij de ontdekking* van het verboden artikel waren vier man in de nabij heid werkzaamde schuldige legde evenwel vrijwillig bekentenis af en beliep een boete van ruim f 400 of drie maanden gevangenisstraf. - Ik kan niet vrag*enzet u aan tafel, mijne lieeren, zeide de prin ses, terwijl zij op het tapijt wees, want stoelen en tafels, alles ont breekt ons; maar doet zooals de Romeinen herinnert u de ge bruiken der ouden, tooit u met gras halmen. indien gij evenals zij daar toe behoefte gevoelt en vleit u ne der, in stede van te gaan zitten!... Lord Singleton zal mij de eer wel willen aandoen aan mijne rechter- en Sir John Malcolm aan mijne linkerhand plaats te nemen. Beide heeren bogen. Leg uw wapens niet af, waarde gasten, hernam Djella lachend, de een of andere pan ter of tijg*er mocht eens op de geur der truffels af ons een onverwacht bezoek komen brengen laten wij dus indien het noodig mocht zijn, ongenoode gasten met de hun ver schuldigde eer kunnen ontvangen. Een homerisch gelach beaut- Men herinnert zich, dat eenige y; weken geleden veel sensatie maakte I J het geval van een hekend ingeze- y tene der stad Utrecht, op wien de zj verdenking rustte, dat hij zijne vrouw had vergiftigd, en die, naar p het *chijnt wegens die verdenking; y werd ontslagen uit zijne betrekking, Naar het Vaderland verneemt, is I <1 het zeer uitvoerig en nauwkeurig g onderzoek van het lijk der overle- p dene vrouw thans afgeloopen, en hebben zich daarbij g*een sporen van I vergiftiging vertoond, zoodat er van eene rechtsvervolging geen j a sprake is. j De heer G. B., gaande van Die- 11 ren naar Doesburg, sprong Zater- -v dag bij zijn huis aan de Kabender van de tram, met het ongelukkig i gevolg, dat hij onder het rijtuig j -s kwam met zijn rechterbeen, dat hem t als het ware tusschen knie en enkel e werd afgesneden. 1 De hoofdconducteur Hok, gesta- tionneerd te Almeloo, is Zaterdag op 1 den trein van Almeloo naar Zwol- j i le, tusschen Borne en Hengeloo j uit den wagen gevallen, waardoor hij een arm heeft gebroken en aan het hoofd zwaar verwond is. Een werkman te Ylissingen, wed., I verliet Donderdag met zijn jongste kind zijne woning, zijn twee andere kinderen, knaapjes van 11 en 12 j jaar, aan hun lot overlatend; tot heden is van den man nog niets bekend, j zoodat het algemeen armbestuur zich de kleinen zal moeten aantrekken. Te Sckarmer gem. Sloteren, heelt een man (Vader van 8 kinderen), in een twist met zijne vrouw, deze en de zuigeling met vitriool gewor- j pen, zoodat beiden verscheidene brandwonden kregen. Eerg'isterenmiddag 12 uur brak te Deventer in eene bovenverdieping van den meubelmaker B., welke tot werkplaats diende, brand uit, die zoodanig toenam, dat binnen korten tijd de verschillende werkplaatsen en het magazijn eene prooi der vlam men werden. De schade is aan zienlijk. Alles is echter verzekerd. Naar men verneemt, is de justitie de daders van den diefstal in het postkantoor te Breda op het spoor gekomen, op aanwijzing van Bal- linteijn, die reeds als verdacht in arrest zat. Vrijdag avond zijn de brievenbe steller Moors en zekere Van Hal gevangen genomen. Door den wachtmeester der ma- réchausées waren ter g*elegeuheid eener huiszoeking bij Ballinteijn vier zilveren theelepels gevonden, die de wachtmeester in verband bracht met een onlangs gepleegden diefstal bij zekeren Verster, in de Willemstraat te Breda. Bij onder zoek bleek, dat de lepeltjes daar waren ontvreemd. Toen werd door de justitie deze zaak nader onder zocht en Ballinteijn tot bekentenis van dezen diefstal gebracht. Hij had dien bedreven met Moors, brie venbesteller, en nu deze diefstal aan het licht was gekomen, wilde hij tegelijkertijd bekennen, dat hij en Moors eu Van Hal ook de daders van den diefstal in het postkantoor waren. Beide laatstgenoemde perso nen werden daarop terstond in arrest genomen, en hebben reeds bekend. woordde haar woorden, want het was inderdaad niet waarschijnlijk, dat dezen bewaarheid zouden wor den. Toch behielden al de gasten hun wapensde revolver in den gordel, de karabijn onder het bereik van de hand. De voornaamste Hindoesche vor sten konden, hoewel zij zich da delijk herstelden, te nauwernood eene uiting van verwondering be dwingen, toen zij de prinses Sir Malcolm en Lord Singleton de eere plaatsen aan haar zijden hoorden aanwijzen. Dat Lord Singleton de vertegen woordiger der Indische Compagnie, en bijgevolg ook voor Engeland, als de eereplaats innahs, scheen liun zoo al niet natuurlijk, dan toch. aannemelijk toe. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2