Oplaurr 'J 0000 Ex. Woensdag' 20 Maart 1 N84. No. 220. FEUILLETON. HAARLEMS DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand4-0 Cents. Franco door geheel het Rijk n. maand 55 Afzonderlijke Hommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en algemeene Feestdagen. Bureau: KLEINE HOUTSTRAAT No. 9. Drukkers-Uitgevers: BOM AKS Co., te Haarlem. ADYERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. Hoofdagenten roor liet Buitenland: Compagnie Générale dc_ Publicité Ëtrangère G. L. DAUBË Co. JOHx. F. JONES. Sucr.. Parijs. 31his. Faubourg Mantmartre. VERTREKUREN der SPOORTREINEN. W1NTERDIENST. De met een geteekende treinen alleen le en 2e klasse. Van Haarlem naar Amsterdam. 7.—. 8.32, 8.55, 9.30,11.15, 11.39*, 11.56, 1.8, 2.39* 3.53. 4.15, 4.44, 5.42, 6.40, 7-13, 7.44* 8.54,9.46,10.23, 10.59*. Van Haarlem naar Rotterdam. 7.53* 8.33,9.4,10.13.12.12*, 12.46,1.53, 3.50, 4.16, 5.12, 5.43*, 8.1, 10.13. Van Amsterdam naar Haarlem. 6.15, 7.30* 8.10, 8.30, 9.35, 9.50,11.5,11.50*, 12.15, 1.5, 1.30, 3.26. 3.45, 4.30. 4.45, 5.20*, 7.30, 8.30,9.50,11.—. Van Rotterdam naar Haarlem. 6.40, 8.10,9.10.10.20*, 11.5, 1.23* 2.45,3.35,5.10,6.27*, 7.20. 8.50, 9.50*. De vertrekuren zijn berekend Station Delftsche Poort. Van Haarlem i den Helder. 6.51,10.7,1.37, tot Alkmaar, 5.2. 8.57. Van den Helder naar Haarlem. 6.10, 9.30, 1.30, 7.2© Van Haarlem naar Zandvoort. Station H. IJ. S. M. 7.55, 10.15, 11.38, 1.33, 4.59, 8.3. Van Zandvoort naar Haarlem. 8.26 10.49, 12.42, 4.17, 6.15, 8,28. ALGEMEEN OVERZICHT. Sterker dan ooit spreken enkele Italiaansclie dagbladen het ver- j moeden uit, dat de Pauselijke stoel in eene niet ver verwijderd tijdstip vau Rome naar eenige andere plaats zal overgebracht worden. De maat regelen door de Italiaansche regee ring genomen, de besluiten door I baar uigevaardigd omtrent de secula risatie der kerkelijke goederen, de i rumoerige demonstration, door en kele heethoofden uit de bevolking uitgelokt; dat alles maakt het, dat I Z. H. zich op den duur niet veilig binnen de oude hoofdstad van den ICerkelijken Staat meer acht. Telkens j «venwel, wanneer dit gerucht werd uitgestrooid, spraken de officieuse bladen bet tegen; doch op dit oogen- blik luiden de berichten daarom trent zoo zeker, dat men geneigd zou zijn ze voor waarheid aan te nemen. De jongste beslissing van I de Romeinsche rechtbank, waarbij j ook de goederen der Propaganda aan den staat worden overgeleverd, moet, zoo verzekeren sommige katho- lieke bladen, zoowel in Italië als in Frankrijk den doorslag gegeven hebbenzoodat de verplaatsing, in beginsel aangenomen, nog slechts eene kwestie van tijd is. Welke plaats dan de eer zal hebben, het hoofd der katholieke kerk te her bergen, daaromtrent is men het niet eens. Sommigen verzekeren, dat de Paus het aanbod der Engelsche re- geering, die zich bereid had ver- j verklaard het eiland Malta af te I staan, zal aannemendoeh van zeer bevoegde zijde wordt deze be wering ontijdig genoemd. Zelfs op het Vatikaan is daaromtrent nog geene beslissing genomen, zoo ver- I klaren zij nadrukkelijk, en alles DJELLA DE GEMASKERDE PRINSES. EEN ROMAN UIT ENGELSCH INDIE TAN XA VIER DE MONTÊPIN. 39) Eerste Gedeelte DE ONTWAAKTE SLAPER. Maar dat eenen man als Sir John Malcolm, ofschoon eene aanzienlijke betrekking bekleedende, hoe alge meen geacht ook, zulk eene eer te beuri viel, scheen den Hindoeschen vorsten wel eenigszins overbodig, en kwam huns inziens alleen den radjah Doorgal-Sahib toe, die rechtstreeks van de vroegere heerschers vanlndië afstamde. Laat ons hier echter dadelijk bij voegen, dat die lichte ontstemming wat men dienaangaande goedvindt mede te deelen, behoort slechts tot het gebied der gissingen. Natuurlijk heeft het vertrek uit Rome, indien het eenmaal zoover komt, geenszins het karakter van een opgeven der rechten, welke Z. H. op den Ker- kelijken Staat heeft. Eene tijdelijke verplaatsing wordt door Hem slechts beschouwd als eene ballingschap, waartoe hij door den drang der om standigheden wordt genoodzaakt. Aan de Kölnische Zeitung wordt onder dagteekening van 22 Maart uit Rome geseind, dat de heer Depretis de vorming van een nieuw kabinet heeft aanvaard. De perso nen, die met hem het ministerie zouden vormen, zijn echter tot heden niet bekend. Wel weet men dat een drietal van het oude geweigerd heeft hunne portefeuilles te behouden, zoodat waarschijnlijk de overige af getreden ministers zich zullen laten verbidden en aan het bewini blij ven. Zeer moeilijk zal het den pre sident zeker niet vallen opvolgers te vinden voor de heengaande, want even als in Frankrijk ontbreekt het ook in Italië niet aan lieden, die gaarne het winstgevende zaakje willen opnemen. De onderhandelingen tusschen de Duitsche regeering en den H. Stoel geopend, met het doel om e«n einde te maken aan het ongelukkige ker kelijke geschil, blijken toch volgens de laatste berichten niet geheel af gebroken te zijn. Een opmerkelijk verschijnsel toch is het, dat thans voor de zooveelste maal wordt me degedeeld, dat de Duitsche zaakge lastigde bij Z. H. aan den kardi naal-secretaris de uiterste voorrech ten heeft beloofd, voor het geval dat men te Rome er in toestemt, om de bisschoppen Ledochowski en Mgr. Melgers tot andere kerkelijke door dit voorval bij een gedeelte der aanwezigen opgewekt, geheel onopgemerkt voorbijging. De eetlust der jagers was door den langen rit onder het hoog ge boomte opgewektzij vielen dan ook als uitgehongerd aan op de keur van spijzen en gerechten, welke hun werden voorgezet. De ontkurkte flesscheu werden als met een tooverslag geledigd, om telkens weder voor anderen plaats te maken; de champagne maakte de tongen los en bracht vroolijkheid en opgeruimdheid onder de aanwe zigen. De Engelschen werden mededeel zaam en welsprekend als waren zij geboren Franschen en de Hindoes zelfs verloren onder den invloed van den parelenden wijn een goed deel van hunnen zoo koelen flegmati- schen aard. Eensklaps weerklonk te midden dezer algemeene vroolijkheid een waardigheden buiten het Duitsche rijk te roepen. Tevens wordt hier- j aan door den berichtgever toege voegd, dat dit voorstel in ernstige overweging genomen is; hoewel de j uitslag van de besprekingen daar omtrent nog niet bekend is. Trou- wens, zoowel de regiering als de katholieke bevolking verlangt har telijk naar het einde van den strijd, die reeds zooveel onrust in de ge moederen heeft gebracht. In Frankrijk heeft de kamer van afgevaardigden beraadslaagd over een voorstel van den heer Ma- zeron, dat, ware het aangenomen, eene geheele omwenteling in het kiesstelsel tengevolge zou gehad hebben. Gelijk in alle landen van Europa, waar de wetgevende macht berust bij de vertegenwoordigers das volks, moet iedere kiezer om zijne stem uit te brengen zich persoonlijk aan het stembureau vervoegen. Ge noemde afgevaardigde evenwel wilde aan hen, die zich tegen de verkie zingen niet in hunne woonplaatsen bevinden, het recht toegekend zien, om van uit de plaats waar zij zich bevinden schriftelijk te stemmen. Hij verdedigde dit voorstel door er op te wijzen, dat vooral uit de de partementen Creuze-Haute, Vienne en Savoye in den zomer verschei dene personen genoodzaakt zijn zich voor hunne zaken te Parijs of el ders op te houden, zeodat het daar door voor hen onmogelijk is hunne burgerplichten te vervullen. Hoewel deze redeneering eenigen schijn van waarheid heeft, was de Kamer het met den voorsteller niet eeDs, dat zij eene zoo ingrijpende wijziging in de kieswet noodzakelijk maakte, waarom zijn voorstel dan ook met 300 tegen 128 stemmen verworpen werd. Stond de Kamer angstige, rauwe gil, gevolgd door een woest gebrulhetwelk allen gasten eene rilling door de leden joeg. I Ziehier wat er gebeurde, j Zooals wij reeds verhaald hebben, j bevond zich aan het uiteinde der I open plek eene bron, van waaruit J een beekje, door die bron gevoed, zich omzoomd van tropische gewas sen door de g'roene weide heen- kronlcelde. Kazil, de jonge Hindoe, hield zich in de nabijheid dier bron onledig, eenige in het wild groeiende bloe men, welke hij verzameld had, tot een ruiker bijeen te binden. Hij be diende zich daarbij van het riet, dat bij de bron in overvloed voorhan den was. Plotseling kwam het hem voor, alsof hij in zijne nabijheid sterk en gejaagd hoorde ademhalen, overeen komende met het geluid van een groo- ten, in beweging zijnden blaasbalg. de vorige week met bijna algemeene stemmen der regeering een crediet toe, om daaruit de kosten te kunnen bestrijden voor het maken van me dailles en ridderkruizen ter beloo- j ning van de soldaten, die zich in Tonkin hebben onderscheiden, thans heeft ook de senaat, onder luide teekenen van instemming, dit crediet goedgekeurd. Wat de voortzetting der operatiën aangaatalgemeen wordt nog de inneming van Hang- Hoa aan de Roode zee, in de nabij heid van Sontay, voor noodzakelijk gehouden, waarom dan ook reeds enkele- bataljons tegen deze stad zijn opgerukt. Men beschouwt deze ves ting als het laatste bolwerk der zwarte vlaggen, doeh de bevelheb-| bers gelooven niet. dat hare inneming groote krachtsinspanning van het I leger zal eischen, omdat men haar! garnizoen hoogstens op 2 h 3000 J man schat. Bij de regeering zijn nog geene j voorstellen ingekomen om de onder handelingen met China te hervatten. Waarschijnlijk wacht men aldaar, tot van Fransche zijde eenen eisch tot schadevergoeding wordt gedaan of totdat het leger bevel ontvangt de eene of andere plaats te bezetten, in afwachting van het treffen eener schikking op dit punt. De ontevre denheid der bevolking in het Hemel- sche Rijk moet er anders niet beter op worden. De regeering bevindt zich in een moeilijk parket. Aan de eene zijde is zij hare oilmaeht bewust, terwijl zij aan den anderen kant door de heethoofden als het ware gedwongen wordt tot het doen van 6tappen, waarvan niemand de gevolgen kan voorspellen. Men is in Frankrijk natuurlijk zeer nieuwsgie rig' om te vernemen, hoe zij zich daaruit zal redden, doch in geen ge val zal de regeering van Parijs j Ongerust keek hij op en ont- I waarde in zijne onmiddellijke na bijheid en slechts door het smalle beekje van hem gescheideneen reusachtigen, zwarten panter, welke, zijne gloeiende oogen strak op hem gevestigd houdende, zich tot den sprong- gereedmaakte. De knaap achtte zich verloren; instinctmatig wilde hij achteruit deinzen en vluchten, doch zijne bee- neD, door den schrik verlamd, wei gerden hem hun dienst. Hij stond als aan den grond ge nageld. Het was op dat oogenhlik, dat hij dien rauwen kreet slaakte, welke de zoo zorgeloos bijeenzittende aan wezigen zoo hevig deed ontroeren... Nauwelijks had de panter dien wanhoopskreet vernomen, of hij deed als wachtte hij slechts op dit sein, zijn heesch gebral weer klinken, nam zijn sprong en wierp zich, een balven cirkel door de lucht zich bevreesd laten maken door de groote woorden, waarvan men zich in China zoo uitstekend weet te be dienen. De gezondheidstoestand van den heer Gladstone is gelukkig voor het ministerie in zooverre verbeterd, dat men de hoop koestert hem weldra weder in het Britsclie lagerhuis te zien. De liberale partij zal hem daar natuurlijk met groote vreugde begroeten. Verscheidene wetsont werpen toch wachten nog op afdoe ning en daaronder het hoogstbe- langrijke tot wijziging van de kies wet. De conservatieven zoeken dit ontwerp op de lange baan te schui ven. Nog liever zouden zij het eene eerlijke begrafenis bezorgen, doch daarop bestaat weinig kans, daar de reform bill, vooral onder de li beralen en insgelijks bij de vol gelingen van den Ier Parnell hoog staat aangeschreven. Ook ter verde diging van de Egyptische politiek is de tegenwoordigheid van den premier binnen Londen van het hoogste gewicht. De aanvallen toch, waaraan zij van verschillende zijden blootstaat, nemen met den dag in heftigheid toe, wat er natuurlijk door de verschillende tegenspoeden, waarmede generaal Gordon binnen Khartoem te kampen heeft, niet op verbetert. Wederom is er eene poging ge daan om den grootwaardigheidsbe- kleeders der Engelsche staatskerk, die krachtens hun ambt zitting heb ben in het Hoogerhuis, dit voorrecht te ontnemen. Een daartoe strekkend voorstel van den heer Willis werd evenwel met 127 tegen 148 stem men verworpen. Op den verjaardag van Karl Marx den grondlegger der socia listische partij hebben afgevaardig- beschrijvende, met wijd gesperden muil en gekromde klauwen op den jongen Hindoe. De knaap viel gelukkig niet op den grond, want dan ware hij red deloos verloren geweest, wijl het gewicht van het reusachtige beest alleen reeds voldoende zou geweest zijn om hem te verpletteren: maar ruggelings, met het aangezicht naar boven, in cle bedding der beek... De panter kroop naar hem toe, ging dwars over het smalle beekje liggen en zette hem een zijner zware klauwen op de borsi, terwijl hij zich met den staart de flanken zweepte, geliik eene kat, welke met eene muis speelt en wreedelijk de doods angst van haar slachtoffer verlengt... De gasten der prinses waren tal rijk. voor het meerendeel dappere, krachtige jongelingen, gewend da gelijks hun leven te moeten verde digen en welke hetzij als zeeman of als soldaat meermalen zonder te

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1