POPULAIR IE» M OpIa«u 3 0000 Ex. Dinsdag 1 April 3 884. No. 225 FEUILLETON. HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk v. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en algemeene Feestdagen. Bureau: KLEINE HOUTSTRAAT No. 9. Drukkers-Uitgevers: BOMAHS Co., te Haarlem. ADYERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentien worden aangenomen tot 's middag 12 uur. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHn. F. JONES, Sucr., Parijs, 31bis, Faubourg Montmartre. VERTREKUREN der SPOORTREINEN. WJLNTERDIENST. De met een geteekende treinen alleen le en 2e klasse. Van Haarlem naar Amsterdam. 7.— 8.32, 8.55, 9.30,11.15, 11.39*, 11.56, 1.8, 2.39*, 3.53, 4.15, 4.44, 5.42, 6.40, 7.13, 7.44* 8.54,9.46,10.23, 10.59*. Van Haarlem naar Rotterdam. 7.53*, 8.33,9.4,10.13.12.12*, 12.46.1.53, 3.50, 4.16, 5.12, 5.43*, 8.1, 10.13. Van Amsterdam naar Haarlem. 6.15, 7.30* 8.10, 8.30, 9.35, 9.50,11.5,11.50* 12.15. 1.5, 1.30, 3.26, 3.45, 4.30. 4.45, 5.20*, 7.30, 8.30, 9.50,11.—. Van Rotterdam naar Haarlem. 6.40. 8.10, 9.10, 10.20* 11.5, 1.23*, 2.45, 3.35, 5.10, 6.27* 7.20, 8.50, 9.50*. De vertrekuren zijn berekend Station Delftsche Poort. Van Haarlem naar den Helder. 6.51,10.7,1.37, tot Alkmaar, 5.2. 8.57. Van den Helder naar Haarlem. 6.10, 9.30, 1.30, 7.20 Van Haarlem naar Zandvoort. Station H. JJ. S. M. 7.55, 10.15, 11.38, 1.33 4.59, 8.3. Van Zandvoort naar Haarlem. 8.26 10.49, 12.42, 4.17, 6.15, 8,28. ALGEMEEN OVERZICHT. Op het onverwachtst heeft het Engelsche koningshuis een gevoe lig verlies geleden door het plotse ling overlijden van den hertog van Albany, den vierden zoon van ko ningin Victoria. Algemeen, zoo ver zekeren ons de Londensche bladen, is de deelneming bij het volk met dezen voor de vorstin zoo zwaren slag. Door zijne minzaamheid jegens ieder; door zijne belangstelling voor de zaken, welke het welzijn van het land betroffen, door zijne groote weldadigheid jegens den armen me- demensch had de hertog zich eene populariteit weten te verwerven, die zijn naam voortdurend in zege nend aandenken zal houden. Ook ons Vorstenhuis is hij dit sterfgeval betrokken. De overledene toch was korten tijd* geleden gehuwd met de jongere zuster van onze koningin. De reis van koningin Victoria naar Duitschland is, zooals men he grijpen kan, thans voor onhepaal- den tijd uitgesteld. De prins van Wales is in allerijl naar Cannes, waar het ongeluk voorviel, vertrok ken, om de noodige schikkingen te nemen, ten einde het stoffelijk over schot van den jeugdigen prins, die pas 31 jaren oud was, naar Enge land over te brengen. In het Britsche lagerlipis deelde de heer Gladstone de treurige tij ding mede, en daar het geen ge woonte is, om in dergelijke geval len de zittingen der wetgevende vergadering te schorsen, werd be sloten deze mededeeling te beant woorden met een adres van rouw beklag, over welk adres heden ze ker wel de discussiën zijn aange vangen en ten einde gebracht. Bij dergelijke gelegenheden toch kan DJELLA DE GEMASKERDE PRINSES. EEN ROMAN UIT ENGELSCH INDIË TAN XA VIER DE MONTÊPIN. 44) Eerste Gedeelte DE ONTWAAKTE SLAPER. En dat is waarriep Djella uit, maar ik hen jong, daaren boven wil men mij wel mooi noe men welnu, eene jonge vrouw vergeeft men wel wat luimigheid en ik mag dus wel een potje bre ken. Ik had eene uitnoodiging aangenomen, doch wat doet het er toe? Ilc bedank eenvoudig weder. Eene prinses moet dunkt mij toch vrij kunnen zijn, als zij zulks ver- er van geene partijkwestie sprake zijn. De berichten uit Egypte luiden gelukkig eenigszins gunstiger, dan wij dit den laatsten tijk gewoon zijn. Herhaaldelijk komen te Caïro stam hoofden aan om hunne onderwer ping aan te bieden, sommige zelfs om zich beschikbaar te stellen tot het verleenen van hulp, hij de ver dere pogingen om in Soedan de orde te herstellen. Toch is de toestand nog niet geheel in het reine. Tus- schen Berber en Khartoem wemelt het nog' van muitende stammen, die niet alleen de gemeenschap tusschen beide plaatsen afsnijden, maar soms ook strooptochten ondernemen op het gebied, waar het tot heden nog rus tig is. Omtrent de overgave van laatstgenoemde plaats aan den voor- naamsten sheik der opstandelingen, die haar in den naam van den Mahdi bezet zou hebben, heeft men nog niets naders vernomen. Ook de En gelsche bladen betwijfelen of gene raal Gordon wel tot dezen uitersten maatregel zijne toevlucht genomen heeft. Hij toch is er de man niet naar, zoo zeggen zij, om aan op roerige henden eene zoo groote con cessie te doen, al zou dit ook het eenige middel zijn om zijn leven te redden. Wat de verzekering aan gaat, dat de overwinnaar zich ver bonden heeft om het leven, den eigendom en den handel der Euro peanen te beschermen, daaraan hech ten zij al zeer weinig gewicht. De ondervinding toch heeft het reeds meermalen bewezen, hoe spoe dig dergelijke beloften gedaan zijn, die weder even spoedig vergeten zijn. Meer en meer blijkt het, dat de derde expeditie tegen Osman Digna tamelijk overbodig was. De vijand, die zich te Tamanieb had g'enesteld, bleek te zwak om ook I maar eene enkele poging- tot verzet te wagen, zoodat hij dan ook wij selijk het hazenpad koos, zoodra hij de Engelsche bajonetten zag blin ken. Men heeft nog altijd hoop dezen gevaarlijken rebel in handen te krij gen, vooral nu enkele sheiks in dit opzicht hunne medewerking hebben toegezegd. Gemakkelijk zal dit ech ter niet gaan. De Zwitserscheregeeringschijnt er zich niet enkel toe te bepalen, een viertal der gevaarlijkste anar chisten over de grenzen gezet te hebben, zij heeft zich ook ten taak gesteld een nauwlettend toezicht te houden op alle handelingen van degenendie zich nog op haar grondgebied bevinden. Men schat het getal dezer lieden op omstreeks 400, die natuurlijk tot alle natiën behooren. Onder elkander hebben zij eene vereeniging gesticht, die den naam van vrijheiddraagt, en die ten doel heeft, het ontwerpen en tot uitvoering brengen van allerlei revo lutionaire plannen. Tot heden ging dit vrij goed, doch de afschuwelijke misdaden, welke in den laatsten tijd alom schrik en ontzetting verspreid den deden de regeering de oogen opengaan, vooral ook, toen de vriend schappelijke vertoogen van bevriende mogendheden het gevaar aantoonden, dat voor geheel bet beschaafde Europa in de werkzaamheid van dit eedgespan gelegen is. Thans laat men die heeren nog begaan, zoolang zij zich slechts tot woorden bepalen, doch men houdt nauwlettend toezicht op hunne daden; overtuigd als men is, dat de onzin, dien zij uitkramen voor de wereld niet gevaarlijk kan zijn, mits zij in hunnen waanzin maar geen pogingen aanwenden om hunne theorieën in toepassing te brengen. langt; dat is toch wel het minste wat haar toekomt. Gij kunt op mij rekenen, Milord.Ik neem uwe uitnoodiging aan en zal dus over morgen op het feest, dat gij in uw paleis te Benares geeft, verschij nen. Lord Singleton vatte de hand der prinses en drukte er hoffelijk een kus op. O, mevrouwzeide hij ver volgens, ik hen u zeer erkente lijk; gij maakt mij overgelukkig. Ik zal haar dus zien, mom pelde Djella zachtkens, doch onver staanbaar zelfs voor hen, die het dichtst hij haar gezeten waren, ter wijl zij Geojjge Malcolm een onbe- schrijfelijken blik toewierp. Het souper liep vroolijk, zelfs een weinig' luidruchtig ten einde. Alleen de prinses was afgetrok ken en stil en scheen in gepeins verzonken. Zij werd hieruit gewekt door een bediende, die haar naderde en eerbiedig eenige woorden tot haar richtte. Milord en mijnheeren, zeide zij daarop, raag ik u verzoeken op het terras te gaan; koffie, likeur en sigaren staan daar gereed. Sir John vulde zijn glas ten hoorde vol en riep uit: Milord en mijnheeren, nog eerst een laatste toast. En na het glas met de parelende vocht even aan zijn lippen te heb ben gebracht, voegde hij er aan toe: Prinses Djella! Haar gezond heid! Ja, leve de prinses! klonk het uit aller mond en alle glazen werden geledigd. Op haar beurt nam nu Djella haar glas op. Dank u, mijnheeren, zeide zij glimlachend, ik wil ook een dronk wijden en ik verzoek u mij bescheid te doen. Niets liever dan dat, prin- i Bij de minste of geringste poging van dien aard dan ookzullen zij onmiddelijk over de grenzen ge zet of in de gevangenis geworpen worden. Als alle regeeringen zoo doen, zal het rijk van die onrust stokers spoedig ten einde zijn, wat natuurlijk niet dan heilzaam kan werken. Bij nader onderzoek schijnt er toch wel iets op af te dingen te zijn, op den lof door den Ameri- kaanschen minister van buiten- landsche zaken, den gezant te Ber lijn toegezwaaid. Van ter zijde ver neemt men, dat den heer Sargent ondershands ter kennis is gegeven, dat de regeering van Washington zijne houding toch niet ten volle goedkeurt, al heeft zij hem dan oo.k in het openbaar de hand "boven het hoofd gehouden. Daaraan moet dan ook het besluit van den heer Sar gent om de benoeming tot gezant te St. Petersburg niet aan te nemen, maar tot het ambtelooze leven terug te keeren, zijn toe te schrijven. Zoo althans vermelden heden deDuitsche dagbladen. Daar men hen evenwel niet geheel als onpartijdig kan be schouwen, ten minste niet voor zoover zij tot de officieuse pers ge rekend kunnen worden, kan men aan deze verzekeringen niet onvoor waardelijk geloof slaan. Wdar ech ter schijnt het te zijn, dat de heer Sargent niet naar St. Petersburg zal vertrekken, doch dat hij inte gendeel naar Amerika terug'keert. In iedel geval acht men het pijn lijke incedent voor afgeloopen. De woorden door den keizer op de jongste receptie ten hove betreffende de socialistenwet gesprokenleveren, zooals men kan begrijpen, nog al stof tot courantenartikelen. De li berale partij is er weinig over ge- ses, antwoordde Lord Singleton. Ik drink op de Indische Com pagnie vervolgde Djella, en ik drink op haar vertegenwoordigers in de residentie Benares! Ik drink op haar voorspoed! De voorspoed der Indische Com pagnie! riepen de Engelschen met onbeschrijfelijke geestdrift. De goeverneur stond op en nam het woord: Ik dank u, prinses, uit naam van geheel Engeland, zeide hij. Men ging van tafel. Sir John, die zich op dat oogenblik het dichtst nabij Djella bevond, bood haar zijn arm ten geleide aanzij maakte echter eene afwijzende beweging. In een oogenblik ben ik weder hij u terug, zeide zij. Lord Singleton zal wel een oogenblik de honneurs willen waarnemen. Zich daarop tot George Malcolm wendende, fluisterde zij dezen zeer zacht en snel toe: sticht en verwijt Bismack dat hij er ten onrechte het hoofd van den staat in betrokken heeft. Wat de zaak zelve aangaat gelooven zij niet, dat het persoonlijk gevoelen des keizers hier den doorslag mag ge ven, waarom zij dan ook op eene verwerping- van het voorstel blijven aandringen. De Germania intusschen houdt zich stil en schijnt den afloop af te wachten van de onderhande lingen, die er op dit punt tusschen de leiders van het centrum en Bis marck gevoerd worden. De Italiaansche minister-presi dent ondervindt nog* al eenige moei lijkheden bij de samenstelling van het nieuwe kabinet. De groote vraag schijnt te zijn, wie den heer Coppini, die de portefeuille van onderwijs en landbouw op zich zal nemen, als president der kamer zal vervangen. Toch verwacht men dat zeer spoedig ook hieromtrent eene beslissing zal vallen. De Osseroatore Romanobevat naar aanleiding van de loopende geruchten betreffende het aanstaand vertrek van Z. H. den Paus -uit Rome, een artikel, waarin wel de mogelijkheid daarvan wordt erkend, doch tevens wordt gezegd, dat noch bij Z. H. noch bij de kardinalen daaromtrent bepaalde plannen be staan. Zij geeft den bevrienden bla den den raad zich om deze questie maar niet warm te maken en dood eenvoudig af te wachten wat door hen, die daarin alleen iets te zeggen hebben, wordt besloten. De commissie uit de Fransche kamer van afgevaardigden, belast met het onderzoek der verschillende begrootingen, heeft den heer Rouvier tot voorzitter benoemd. Daar men in een niet ver verwijderd tijdstip Ga met de gasten mede, Sir George, maar kom een oogenblik later hier terug.Ik wacht u hier... ik moet u noodzakelijk spreken. De jonge Engelschman boog eer biedig en volgde, zijne verbazing te nauwernood kunnende verbergen de overige dischgenooten. Niets verwonderde hem inderdaad meer dan dit verzoek, waarop hij voorzeker het allerminst bedacht was en hetwelk Djella hem zoo onverwachts en geheimzinnig deed. Welke beweegredenen kon zij voor dit samenzijn hebben? Wat kon zij hem mede te deelen hebben, dat daarvoor zulk een ge heimzinnig onderhoud noodig was? Deze twee vragen stelde George zich en de onmogelijkheid inziende om dit raadsel op te lossen of eeDe verklaring, welke ook voor de han delwijze der prinses te geven, be sloot hij wijselijk geduldig* af te wachten, tot de prinses zelve hem A

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1