BIWEXLAXD. Fransche dichter Victor Hugo heeft deswegen een brief van dankbetui ging tot den keizer gericht, waarin hij in zijne gewone opgeschroefde doch kernachtige taal verklaart, «dat Brazilië een keizer heeft, die meer is dan vorst, die ook mensch blijkt te zijn» enz. enz. Hij drukt daarbij de verwachting uit, dat voor het einde dezer eeuw de slavernij ge heel van de wereld verdwenen zal zijn, tot eer en zegen van het mensch- dom. De heer Depretis is ten langen leste met zijn ministerie gereed ge komen. De namen der nieuw be noemden zijn in het of&ciëele blad te vinden en waarschijnlijk hebben zij reeds heden den eed in de han den des konings afgelegd. Haarlem, 1 April 1884. Gedurende de afgeloopen maand Maart zijn door de politie alhier 70 personen vervolgd wegens dron kenschap op straat. In de maand Maart van het vorig jaar was dit getal slechts 45 dus 25 minder. In de gisteren gehouden alge- meene vergadering* der algemeene vereeniging voor bloembollencultuur werd besloten met algemeene stem men, om de maatregelen te hand haven, vroeger door de vereeniging genomen om den verkoop van afge sneden hyacinthen en andere bol gewassen, zooals vroeger bepaald werd, en de verzendiug dier afge sneden bloemen zooveel mogelijk tegen te gaan. Z. M. de Koning heeft afwij zend beschikt op een adres om gratie voor S. A. Schaap, huisvrouw van A. van Creveld, te Venendaal, die door het hof te Arnhem in Januari tot 8 dagen gevangenis en in de kosten is veroordeeld, omdat ouder haar onmiddellijk toezicht door haar 14jarige dochter sterke drank is verkocht aan een lSjarigen knaap. HH. DD. HH. de Erfgroot- hertogin van Oldenburg, Zwager en Zuster van H. K. H. Prinses Hendrik, zullen heden avond te 7 ure per Rhijnspoorw. te s'-Hag-e aan komen, om eenige dagen bij Prinses Hendrik door te brengen. De rede, die door dr. Kuyper in de vergadering van Patrimonium zou uitgesproken zijn, verschijnt heden bij den uitgever J. H. Ivruyt, te Amsterdam, "t Is te hopen, dat de schrijver als verslaggever van zijn eigen rede geloofwaardiger blijke dan de reporter van De Standaard. (Amst.) Een vreeselijk voorval had Zondag avond te halfnegen ure in den om trek van Kage niet ver van de Leeg*h water in de Haarlemmermeer- polder plaats. Het tjalkschip de vier gebroeders van H. G. Hazewindus te Gorredijk (Friesland), geladen met 440 vaten roetroleum (naphta) was door een onbekende oorzaak in brand geraakt. Met een vreeselijkeu slag ontplofte die vloeistof met het gevolg dat alle opvarenden, man, vrouw en 8 zoons van ongeveer 1G, 20 en 26 jaar, die in een roef op het dek waren gezeten, weggeslagen werden. De vrouw was terstond een lijk; haar lichaam was geheel in stukken geslagen, waarvan slechts enkele werdea gevonden. De man gewikkelder en moeilijker op te lossen dan het eerste. Zonder twijfel las Djella op zijn uitdrukkingsvol gelaat, wat er in hem omging, want zonder hem tijd tot spreken te gunnen, vervolgde zij Neen, neen, gij bedriegt u niet en om u te bewijzen, dat ik weet wat er in u omgaat, herinner ik u slechts aan de bouwvallen van den tempel van Siva en aan het tot driemaal herhaald gekras van den nachtuil in de buitenwijken van Benares. Dus toch die vrouw, wier lief kozingen mij zoo meermalen be dwelmend zingenot hebben doen smaken, mompelde George, een en al verbazing, die vrouw, wier gelaat steeds met een zwart fluwee- len masker was bedekt.Zij is degene, die u Ja viel Djella hem in de rede, maar gij zult haar nu wel verachten, na zich zoo aan u en twee zoons zijn zwaar gewond; één zoon heeft bijna geen letsel be komen. Het schip brandde geheel uit, waardoor huisraad en p. m. f 1000 verloren gingen. Het Handelsblad deelt het vol gende mede Vrijdag-middag nam een Duit- scher, omstreeks 65 jaar oud, van een allergunstigst uiterlijk, zijn in trek in het Hotel Indië, hoek P. C. en Van Baerlestraat te Amsterdam. Hij was zonder bagage; een om standigheid, die anders in dit hotel reden is om logies te weigeren, maar van welke orde ditmaal werd afgeweken onder de verwarring welke de brand van 's eigenaars woning te Hilversum in het beheer tijdelijk veroorzaakt had. Zelfs werd verzuimd, den nieuwen gast zijn naam in het nachtboek te laten in schrijven. Hij betrok op de tweede verdie ping een fraai salon met slaapka mer. gébruikte een keurig maal en zeide o. a., dat hij zijn zoon en dochter Maandag van Amerika wachte, die hier ook hun intrek zouden nemen. In het hötel was o. m. gelogeerd een familie S. uit Indië. Omstreeks vier uur 's nachts bemerkt het hoofd daarvan, dat een vreemde gast zijn j kamer doorsnuffelt en van zijn bed- tafeltie zijn kostbaren diamanten ring, een gouden horloge en een welvoorziene portemonnaie weg kaapt. Geen vriend van gerucht, laat hij den indringer zich verwijderen, maar schuift daarop het raam op en fluistert den naastbij zijuden politie-agent die dus trouw op zijn post stond het gebeurde toe, met opdraeht, niemand, wie ook, uit het hötel te laten gaan. Het sein was al spoedig gegeven, en in weinig oogenblikken was zoo wel aan de P. C. Hooftstraat als aan den ingang tot het Vondelpark de politie op haar qui vide. Tegen half zeven zeide D uitschei' tot den bediende, dat hij een tele gram had ontvangen en onmiddel lijk naar het postkantoor moest; verzocht hij intusschen, voor een behoorlijk ontbijt zorg te dragen. Bij de eerste schrede werd hij echter door den agent staande ge houden. Ten hoogste gebelgd dat men hem durfde verdenken, rukte hij zich los en vloog pijlsnel den hoek om naar het Vondelpark, doch viel daar voorgoed in handen der politie. Midderwijl had de meid in de gang een ,paar handschoenen gevonden; zij haast zich die eenige bagage den Duitsclien heer achterna te bren gen en moet in de verwarring g-een rekening hebben gehouden met de zwaarte, doch de eerste de beste agent greep toe en haalde uit den handschoen al het gestolene te voor schijn. Bij nader onderzoek werden ver schillende zijden dassen en echte veeren op het lichaam van den vreemden gast gevonden. G. Rappé is zijn naam. Hij log'eert nu op staatskosten. De locomotief en tender van den trein der Ned. Rijnspoorwegm., die gisteren middag ten 12s/.4 van Am sterdam naar Utrecht vertrok, zijn nabij het station Abcoude gederail leerd, ten gevolge waarvan ook eenige personenrijtuigen uit hetspoor geraakten, welke geheel of gedeel te hebben overgegevenvervolg'de zij met bijna bevende stem. O, mevrouw! ik bemerk wel dat gij mij niet kent! Gij beoor- deeldt mij verkeerd!! riep de jongeling uit, terwijl zijn geheele houding en gelaat uitdrukte, dat hij meende wat hij zeide. Waarom en met welk recht zou ik dat be koorlijke wezen, dat mij met dus danige onderscheiding begunstigde, verachten'? Zij was voorzeker geheel vrij over zichzelve te beschikken, door niets en aan niemand gebonden, toen zij, van die vrijheid gebruik makende, zich verwaardigde te mij nen voordeele over zichzelve te be schikken, door zich aan mij over te geven! Wel verre van haar te verachten, of zelfs maar te minach ten. zal ik haar daar altijd erken telijk voor zijn en haar met de op rechtste gevoelens van dankbaarheid blijven gedenken! Van al de voor rechten, welke eene schoone vrouw telijk beschadigd werden. De passa-1 giers in bijna alle rijtuigen onder-1 vonden vrij hevige schokken, terwijl I sommige reizig'ers, in ontspoorde wagens gezeten, lichte kwetsuren en ontvellingen bekwamen of hevig verschrikt werden. De man die dezer dagen van een der bejaarde bewoners van het St. Bernardusgesticht te Amsterdam een zak met f 300 ontvreemdde, is Zon dag in de Kalverstraat aldaar aan gehouden, toen hij een heer, die op zijn horloge keek. dit met geweld ontrukte. In eene openbare vergadering van De Unie, Woensdag avond jl. in «Odéon» te Amsterdam gehouden, trad als spreker op de heer mr- J. Domela Nieuwenliuis, advo.caat en procureur aldaar, die tot onderwerp had gekozen: «de preventieve hech tenis, in verband met toe te kennen schadeloosstelling bij gebleken on schuld.» Spreker is een sterke tegenstander van de voorloopige hechtenis, die hij een pijnbank noemde. Niemand moest, z. i. een minuut eerder door den Staat van zijne vrijheid beroofd worden, dan wanneer zijne schuld aan het hem ten laste gelegde vol komen is gebleken. De heer Nieu- wenhuis haalde eenige voorbeelden aan van menschen, die volkomen onschuldig waren, maar toch niet temin geruimen tijd in voorarrest hadden doorgebracht. Ook noemde hij het geval van den daar ter stede woonachtigen koopman in antiqui teiten, Salomons. Deze werd in den avond van 5 Sept. ?73. bij aankomst met den trein te Amsterdam, ge arresteerd. Den volgenden dag transporteerde men hem per spoor naar 's Bosch. Daar werd. de zaak onderzocht en bleek 't, dat men een andere Salo mons gepakt had, dan die welke men wenschte te hebben. De koop man Salomons deed den Staat een proces aan tot schadevergoeding, maar de Hooge Raad wees zijne vordering af. Spreker stelde vervol gens de vraag: «Stel dat de vrij- heidsberooving, onder zekere voor waarde en omstandigheden, gewet tigd voorkomt, moet dan niet, wan neer blijkt dat daarbij het beoogde doel is voorbijgestreefd, aan den onachuldige een 'schadeloosstelling worden toegekend'? De heer Nieuwenliuis beant woordde die vraag volkomen beves tigend en noemde mannen van naam, zoowel in ons land als in het bui- tenland woonachtig, die zich beslist j verklaard hebben voor de verplich ting van den Staat, om aan hen, die onschuldig g-evangenisstraf heb ben ondergaan, schadevergoeding uit te keeren. Naar aanleiding van de boeiende rede des heeren Domela Nieuwen liuis, waaruit wij, met liet oog op onze ruimte, slechts een paar gre pen kunnen doen, ontstond een de bat, waaraan de heeren Mrs. Levy en Katz deelnamen. Eerstgeuoemde verklaarde zich ook geen voorstan der van de preventieve hechtenis. Schadevergoeding voor onschuldig ondergaue hechtenis wilde hij ech ter alleen dan toegekend zien, wan neer de rechter moet vrijspreken, in de innige overtuiging verkee- rende, dat liij met een onschuldige te doen heeft. Geen schadeloosstel ling* echter zou de heer Levy wil len zien toegekend aan hem die vrij- toebehooren, mag onbetwistbaar het toegeven aan haar luimen het meest gewettigd genoemd worden en de man, die het daaraan dankt, dat hij haar gunsten genoten heeft en zich later ondankbaar zou betoonen. staat bij mij gelijk aan den bedelaar, die er een millionnair een verwijt van zou maken, hem eene rijke aalmoes te hebben geschonken, waarop hij nooit had mogen rekenen. Al naarmate de jongeling sprak, kwam er op het gelaat van Djella een heldere glans, de weerschijn van hetgeen zij, bij het vernemen van die taal, gevoelde. Ja! riep zij uit, toen George uitgesproken had, gij hebt wel gelijk, want nimmer zou verachting- meer misplaatst, onrechtvaardiger, meer onverdiend en meer beleedi- gend zijn geweest!! Zooals ik u zeide, ken ik haar die u bemint; zij heeft mij niets verborgen; laat mij u haar hart ontvouwen. Daar gesproken wordt, omdat hij, wat men noemt, door de mazen van het net wist te glippen. Daardoor toch zouden speculatie-boosdoeners ge vormd' kunnen worden. Mr. Katz, ook tegenstander van de preventieve hechtenis, wilde echter, bij vrijspraak na preventieve hechtenis, in ieder geval schadeloosstelling gegeven zien. Veel eerbied hebbende voor de innige overtuiging des rechters 'is voor hem het wettelijk bewijs van grooter belang. Nadat de heer Nieuwenhuis nog had verklaard mede te gaan met het gevoelen des heeren Levy, en hij zich met hetgeen de heer Katz ver langde niet kon vereenigen, sloot de Voorzitter de vergadering, die door een honderdtal personen was bijgewoond. V. B.) Gister ochtend barstte te Wor- merveer een brand uit in het boven huis van den heer Frank Smit, fabrikant in chocolade en blauwsel. Huis en inboedel verbrandden geheel. De heer Smit zelf werd bij zijne pogingen tot blussching deerlijk aan aangezicht, handen en voeten g*e- brand, en was een paar uur onder de behandeling der ijlings toege schoten dokters Korteweg en Donath. Zijne vrouw en kinderen vluchtten bij de buren. De meid sprong, zoodx*a zij de vlammen bemerkte, uit het raam, en kwam er met eene kneu zing aan den enkel af. De brandweer bracht het gevaar spoedig tot staan. Het zaadpakhuis van den heer Van Gelder heeft waterschade bekomen. De bemanningen der verschillen de oorlogschepen, die dit jaar in dienst worden 'gesteld, zullen te Willemsoord worden samengesteld. Zondagnacht ontdekte een politie agent te Leiden dat er veel rook steeg uit de lcatoenfabriek van de firma De H. en Co., waarop hij den portier waarschuwde. Een onderzoek bracht nu aan 't licht, dat eenige vetlappen in eene ton door eene onbekende oorzaak aan het branden waren geraakt. Natuurlijk werd de brand onmiddellijk gebluscht. In den nacht van Zaterdag op Zondag is te half twee brand ont staan in het Ho tel des IndesLange Voorhout te 's-Hage. De brand ont stond in eene kamer van de kame nier van een der log*eerg*asten, door het vlamvatten der bedgordijnen, waai*op de vlammen zich met snel heid verspreidden en het plafond aantastten. Het personeel van het hotel deed, geholpen door twee brandkranen, wat het kon om te blusschen, terwijl de brandvrije muren de uitbreiding voorkwamen. Spoedig was de spuit van het regiment grenadiers en jagers er aanwezig en korten tijd daarna ver schenen de stoombrandspuit, eenige g*ewoue spuiten en zes slangenwa gens, waarna het spoedig gelukte de vlammen meester te worden. Slechts de kamer, waar de brand aankwam, is maar dan ook g*e- heel uitgebrand. Andere aparte- menten hebben van het vuur niets geleden. Het verbrande was geassureerd bij de firma De Jong. te Amsterdam. De talrijke logé's bleven gedu rende de opschudding, die het brandje natuurlijk veroorzaakte, zeer kalm. De heer Wirtz en echtgenoote had den trouwens alle maatregelen ge nomen om bij eventueel gevaar per- zooeven nog spraakt gij van het toegeven aan een luim en daar hadt gij gelijk in! Inderdaad was het aanvankelijk niets dan een luim, een gril of liever ik druk mij ver keerd uiteen onwederstaanbare, j medeslepende hartstocht, waardoor die vrouw zich tot u aangetrokken gevoelde en haar u in de armen voerdeZij had u gezienzij ge voelde hoe haar g*eheele wezen u als het ware tegemoet vloog en evenals de minnaar zich door die onverklaarbare magnetische kracht tot zijne uitverkorene voelt aange trokken, poogde zij niet dien mach tigen invloed, welke gij zonder het te weten op haar uitoefendet, te wederstaan. Zoo gaat het immers altijd met alle zaken in de wereld, niet waar? De machtigste'berg- stroomen en de breedste rivieren zijn immers ook in hun oorsprong slechts kleine onbeduidende, kalme beekjes! Al naar gelang zij umeer sonen en goederen in veiligheid te brengen. Hun kalme houding gaf;] dan ook de meeste gerustheid aan i de gasten, die een uur later zich weder onbezorgd ter ruste begaven. (Vad.) Zondagmiddag waren eenige jon gens aan het spelen op een bank, aan 't Scheveningsche strand. Zoo ongemerkt was de vloed opgeko-1 men, waardoor zij opeens, tot hun I schrik, zagen dat hun de weg naar het strand was afgesneden. De po- sitie van de jongens was zeer ge- j vaarlijk; gelukkig echter kwam nog j tijdig hulp opdagen in den persoon j van Barnhoorn, die hen te paard door het water op het strand bracht. Een jongen was verplicht, bloot- voets naar huis te wandelen, wijl zijn kousen en schoenen door de zee waren weggesleurd. De heeren Baartz en Zn., eigenaars van de bierbrouwerij De Ora?ijeboom aan de Cool vest te Rotterdam, heb ben aan het Gemeentebestuur het aanbod gedaan tot aankoop van een 'groot terrein, p. m. 10,500 M2, tegen f 10 de M-, gelegen aan de Nassau- kade te Feijenoord. Men meent te weten, dat de firma haar brouwerij daarheen wil verplaatsenDaarmede zouden de omliggende straten aan de Coolvest zeer gebaat worden, ook uit een aesthetisch oogpunt. De Rotterdamsche Kamer van Koophandel heeft in een adres aan den minister van buitenl. zaken haar bezwaren, inzonderheid ten behoeve der Nieuwe Afrik. Handelvennool- schaj). tegen het Congo-tractaat uit eengezet. Te Raamsdonk is de werkvrouw G. van Dongen, haar werkhuis ver latende, in de haven geloopen en daar- uit den volgenden dag levenloos op gehaald. De echtgenooten W ennekers, woon achtig- aan de Hertekade (Boomp jes te Rotterdam), zijn het slacht offer van vergiftiging g*eworden, zegt de N, R. C. Zijn wij goed ingelicht dan moet zich dit vreeselijk geval ongeveer aldus hebben toegedrag*en. De vrouw van Wennekers ver voegde zich met hare gehuwde dochter Zaterdag bij de wed. J. C. van den Berg*, drogiste, in de Hoofd- steeg. Beiden vroeg*en 6 lood I-Ierba Cardui Benedicti (gezegende distel). De bediende woog voor ieder barer het kruid af; zij betaalden en ver trokken elk met haar zakje. Nu moet zich daarbij de volgende nood lottige vergissing hebben voerge- daan. In denzelfden drogistwinkel was namelijk door een lijder aan asthma eene zekere hoeveelheid Herba Daturae Stramonii besteld, die voor hem moest worden afge- 1 haald. Dit kruid wordt den asth- ma-lijder voorgeschreven om van tijd tot tijd in eene pijp te rooken wat dan verlichting schenkt. Nu moet dat pakje op de toonbank g*e- reed hebben gelegen om afgehaald te worden en vrouw Wennekers (de moeder) greep bij het heengaan dit pakje en liet het hare, waarin zich de gezegende distel bevond, liggen zonder dat partijen iets van de ver wisseling merkten. Des avonds voor het naar bed gaan werd van het kruid thee gezet; man en vrouw dronken er een stevigen kop van en kort daarna wraren beiden ten prooi aan de hevigste smarten, het en meer leerde kennen, uw goed hart, uw edel, eenvoudig karakter, uw ontwikkeld geestvol verstand, uw heldenmoed en toewijding leerde waardeeren, toen veranderde die luim, die hartstocht van het oogen- blik in eene vurige oprechte liefde In één woord, Sir George, die vrouw heeft u hartstochtelijk lief! Zij heeft u lief met geheel haar zinnen, met geheel haar hartzij bemint u meer dan ik u zeggen kan! Vóórdat zij u leerde kennen, had zij niet ge dacht, ooit zóó te kunnen liefheb ben. Algemeen is men van gevoelen, dat niets de ijdelheid van een man meer streelt dan de teedere, liefe lijke bekentenis van wederliefde, die hij inboezemt. Met George was het echter gansch anders gesteld; hij wenschte zich zelf van ganscher harte op mijlen afstands. {Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2