Zaterdag 5 April 1 *84. FEUILLETON. Oplage 10000 Ex. No. 220. HAARLEMS DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem.per maand40 Cents. Franco door gelieel bet Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en algemeene Feestdagen. Bureau: KLEINE HOUTSTB A AT No. 9. Brakkers-Uitgevers: B3MAÏÏS Co., te Haarlem. ADYERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertenties worden aangenomen tot 's middag 12 uur. Hoofdagenten voor bet BuitenlandCompagnie Générale de Pnblicité Etrangèrc G. L. DAUBE Co, JOHx. 1'". JONES, Sucr., Parijs, 31bis, Faubourg M imtniart.re. Van Haarlem naar Amsterdam. 7.—. 8.32, 8.55, 9.30,11.15, 11.39*, 11.56, 1.8, 2.39*. 3.53, 4.15, 4.44, 5.42, 6.40, 7.13. 7.44* 8.54,9.46,10.23, 10.59*. VERTREKUREN der SPOORTREINEN. Van Amsterdam naar Haarlem. 6.15. 7.30*. 8.10, 8.30. 9.35, 9.50.11.5.11.50* 12.15, 1.5, 1.30, 3.26, 3.45, 4.30. 4.45, 5.20*, 7-30,8.30,9.50,11.—. Van Haarlem naar Rotterdam. 7.53*. 8.33,9.4,10.13.12.12*, 12.46,1.53, 3.50, 4.16, 5.12, 5.43*. 8.1, 10.13. WINTERDIENST. Van Rotterdam naar Haarlem. 6.40, 8.10,9.10.10.20*, 11.5, 1.23*, 2.45, 3.35, 5.10, 6.27*, 7.20, S.50, 9.50*. De vertrekuren zijn berekend Station Delftscbe Poort. De met een geteekende treinen alleen le en 2e klasse. Van Haarlem naar den Helder. 6.51.10.7, 1.37, tot Alkmaar, 5.2, 8.57. Van den Helder naar Haarlem. 6.10, 9.30, 1.30, 7.20 Van Haarlem naar Zandvoort. Station H. IJ. S. M. 7.55, 10.15, 11.38, 1.35 4.59, S.3. Van Zandvoort naar Haarlem. 8.26 10.49, 12.42, 4.17, 6.15, 8,28. Als vervolg op ons eerste berichtin het onlangs aan onze abounds verstrekte boekwerk kunnen wij thans mededeelendat door de Administratie is aangekocht, I om te dienen als premiewaarover het lot zal beslissen: een prachtige echte Singer-JSfaaimachlnecom pleet met alle apparatenin massief notenhouten afsluitkast)). Zooals men weetzijn deze machi nes het vorige jaar op de Internatio nale Tentoonstelling te Amsterdam I bekroond gervorden met den hoogsten j prijs (Eere-diploma). Genoemde machine zal van af heden avond ter bezichtiging zijn gesteld bij den heer BrandtHoofdagent voor Haarlem en omstrekenvan de Singer- j Manufacturing Cyte New- York, in de Schagchelstraat, door mienbij al- I dien het wordt verlangdaan den prijswinnende gratis onderricht zal worden verstrekt- I De trekking zal plaats hébben 1 Augustus a- s-, waarvoor eerstdaags loten aan onze abounds zullen morden verstrekttermij1 de verloting ten overstaan van een bevoegd persoon zal plaats hebben. DE ADMINISTRATIE. ALGFJIEEX OVERZICHT. In Pruisen, of liever in geheel Duitschland, is ieder verlangend iets zekers te weten te komen omtrent de in omloop zijnde geruchten, als zou Prins Bismarck het plan heb ben opgevat al zijne andere amb ten ter zijde te leggen, on! zich al leen aan zijn rijkskanselierschap te wijden. Van verschillende zijden worden die geruchten bevestigd, en daar de officieuse pers geen moeite doet om ze tegen te spreken, ver krijgen zij allen schijn van waar- DJELLA DE GEMASKERDE PRINSES. £EN ROMAN UIT ENGELSCH INDIË VAN XA VIER DEMONTÉPIN. 48) Eerste Gedeelte DE ONTWAAKTE SLAPER. Den hemel in stilte dankende, dat er een einde kwam aan dit pijnlijke onderhoud, waarin hij als het ware op de pijnbank had gelegen, haastte George zich aan het verlangen der prinses te voldoen en geleidde haar naar het terras terug. Het was buiten nu geheel don ker geworden; de korte oogenblik- ken van schemering waren reeds lang voorbij, daar zooals onze lezers heid. Naar de redenen, die den prins tot dit besluit gebracht hebben wcrdt thans door ieder gegist. De offici- eele redenen, die daartoe opgegeven worden, vinden negens ingang. Al gemeen toch is het bekend, dat Bis marck, ondanks zijn 70 jaren, nog met hart en ziel bewindsman is, die geene moeite te groot acht, wan neer zij in het belang zijner poli tiek te achten is. Verschillende gis singen daaromtrent doen reeds de ronde, doch de verklaring die elk hunner voor het feit geeft, loopen zoover uit een, dat wij maar niet eens de moeite zullen doen, ze een voor een op te geven, te meer daar waarschijnlijk geen der bladen het rechte weet. Opmerkelijk mag het evenwel heeten, dat het nemen van dit besluit juist samenvalt met den tegenstand, welken het voorstel der regeering betreffende de socialisten wet ondervindt, en de veranderde richting in de kerkelijke politiek. Een en ander geeft natuurlijk niet weinig grond aan de bewering, dat tusschen den minister van binnen- landsche zaken en handel en de overige leden van het kabinet met von Puttkamer aan het hoofd, ern- stige oneenigheid is ontstaan, welke de aftreding van eerstgenoemde ten gevolge zou hebben. Hoe dit zij, zooveel weet men wel van de Duit- sche toestanden, dat men er zich zeer goed van bewust is, dat met het heengaan van von Bismarck toch geene wijziging van eenige betee- kenis in de regeering gebracht zal j worden, daar hij toch altijd de ziel j der politiek zou blijven. Achter de schermen heeft hij wellicht nog beter de gelegenheid om alles naar zijne hand te zetten; daar hij in dit geval niet zoo beangstigd behoeft te zijn voor de critiek der volksver tegenwoordiging, en er, zoo het wel zullen weten in de tropische gewesten de duisternis plotseling bijna zonder overgang intreedt. Zwarte slaven wandelden met flambouwen en toortsen tusschen de gasten, welke zich aan verfrisschende, koele dranken te goed deden. Sir John ging Djella, die op den arm van George geleund, naderde, eenige schreden tegemoet. Mijn zoon is wel een geluks kind, prinses, voerde hij haar te gemoet; voor hem hebt gij ons verlaten; dat is een voorrecht, dat wij hem allen benijden! Uw zoon deelde mij zijne hu welijksplannen mede, Sir John en wijdde in vurige bewoordingen uit over ziju aanstaande en ik gevoelde mij gevleid, dat hij mij in zijn ver trouwen nam en deelgenoote maakte van die teedere, liefelijke gevoelens; en ik van mijn kant trachtte naar mijn beste krachten te toonen, welk een levendig en oprecht belang ik nog eens tot eene botsing komt, alleen een minister van minder be- teekenis aan den toorn van het vaak vrij lastige parlement opge offerd zou behoeven te worden. De geheele verandering zou daardoor zich tot eene kwestie van vorm be palen. Blijkens een nader bericht uit Parijs zal, volgens het jongste ka- merbesluit, de hoofdstad van Frank rijk bij de verkiezingen voor den gemeenteraad toch in vier kiesdis tricten verdeeld worden, die elk een 20tal leden naar dit college zullen afvaardigen. Het daartoe strekkend voorstel, dat van den afgevaardigde Floquet uitging, werd met 314 tegen 181 stemmen aangenomen, terwijl de regeering zich onzijdig hield. De onmogelijkheid, dat de onder handelingen tusschen China en Frankrijk hervat zullen worden, wordt thans ook door den heer Ferry zelfs erkend. Hij verklaarde echter, dat deze in elk geval slechts ten doel zouden hebben, China in den geheelen afstand van Tonkin en het beschermheerschap over Anam te doen berusten. Van de kwestie der schadevergoeding sprak de minister niet; zoodat het den schijn heeft, als had de regeering dien eisch voor- loopig opgegeven. Waarschijnlijk deinst zij voor een tweeden oorlog terug, hoe goed de kansen ook daar bij voor Frankrijk staan. De te Roubaix vergaderde anarchisten, hebben een adres van adhesie ge zonden aan hunne Duitsche geest verwanten, die niet aldaar vertegen woordigd waren. Daarin wordt met genoegen geconstateerd, dat er op het gebied van het socialisme geen grenzen, evenmin als nationale haat. mag bestaan, maar ieder, van welken landaard hij ook zij, mede moet in zijn toekomstig geluk stel. Dit zeide zij zoo volmaakt kalm en zoo natuurlijk, dat George, zijne ooren nauwelijks kunnende geloo- ven, er over verstomd stond; het kwam hem toch bijna onmogelijk voor, dat prinses Djella zulk eene talentvolle, volleerde comediante zou kunnen wezen. Zóó als prinses Djella het dan ook verstond haar gedach ten en gevoelens te verbergen, was dan ook wel iets buitengewoons en zou er niet licht eene tweede vrouw gevonden worden in staat haar daarin te evenaren. Lord Singleton voegde zich bij hen en had de laatste woorden van het gesprek opgevangen. En dus, riep hij lachend uit. en dus heeft hij, gelijk alle verliefden, alleen uit egoïsme, om u^.de bekoorlijkheden van zijne be vallige aaustaande in alle bijzon derheden te beschrijven, ons van uw bijzijn beroofd. werken aan de vestiging van eenen staat naar de beginselen hunner partij. Voorloopig heeft deze mee ning weinig kans, in F rank rijk vooral, veel sympathie bij het volk te ver werven. Het nieuwe Italiaansche kabi net is heden voor de kamer ver schenen. Yier der oude ministers hebben zich door den heer Depre- tis laten bewegen hunne zetels te behouden, terwijl de geheele ver andering zich slechts tot een viertal portefeuilles bepaalt. Enkele groe pen der linkerzijde zijn weinig met dit hernieuwde kabinet ingenomen, daar zij van oordeel waren, dat ook hun een deel van de buit toekwam. Waarschijnlijk worden de zittingen voor eenige weken verdaagd, om den nieuwen ministers de gelegen heid te geven zich eerst voldoende op de hoogte te stellen van alles wat er op hunne bureau's op af doening ligt te wachten. Eerst daarna zullen de eerste slagen val len, waarbij het, zooals licht te be grijpen is. niet aan geduchte slagen zal ontbreken. Na lang aarzelen heeft de koning van Spanje dan toch het besluit geteekend, waarbij de kamers ont bonden en de nieuwe verkiezingen tegen den 27sten van deze maand uitgeschreven worden. Het ministe rie is vol goede hoop, dat dit alles hem eene voldoende meerderheid zal verschaffen. Ook de liberalen bereiden zich thans voor op dien strijd, en ook zij koesteren de hoop glansrijk daaruit te voorschijn te komen. De nieuwe kamer zal, wanneer zij weder bijeenkomt, dan in de eerste plaats haar oordeel hebben uit te spreken over de onderscheidene han- delstractaten, die reeds geruimen tijd op afdoening- wachten. De te Weenen in hechtenis ge nomen anarchisten Kammerer en Stellmacher hebben, blijkens het jongste rapport van den commissaris van politie, nogal heel wat op hunne verantwoording. Niet alleen toch worden zij beschuldigd van het be ramen van politieke aanslagen, doch ook houdt men hen verdacht als van het plegen der verschrikkelijke moorden, die in den laatsten tijd aldaar zooveel schrik en ontzetting verspreidden. De politie meent de bewijzen in handen te hebben, waar uit zou blijken, dat Kammerer de hand gehad heeft in de moorden op den beambte der politie en den wis selaar Esjeit- Als dit bewezen kan worden zal hij stellig de galg niet ontloopen. Uit het feit, dat deze misdadiger in nauwe betrekking stond met het revolutionnaire com- mité te New-York blijkt ten duide lijkste, hoe gevaarlijk deze lieden voor de openbare veiligheid zijn, en hoe het meer dan tijd wordt, dat men aan hunne aanslagen paal en perk stelle. Nadat de bevolking van Cin- eirmatie nog ééne maal beproefd had, de gevangenis te overrompe len, in welk voornemen zij evenwel door de krachtige houding der mi litairen verhinderd werd, houdt zij zich, voorloopig althans, rustig. Voor de ontevredenheid bestond trouwens allen grond, wat voorze ker ieder zal moeten toestemmen, die de staaltjes eener zonderlinge rechtspraak hoort, welke daar plaats hadden. Sedert 1881 werd geen en kel misdadiger aldaar ter dood ge bracht en ook de gevangenisstraf welke de rechters dien lieden op- Milord, Milord, dreigde de prinses, gij moogt niet weer ra den Het is onmogelijk voor u iets verborgen te houden gij hebt juist gegistdit was werkelijk het gevaldoch men moet bij verliefde menschen wel wat door de vingers zien. Ja, dat is zoo, ofschoon ik niet begrijp, mevrouw, hoe het mogelijk is, dat men met u over zulke ge voelens kan spreken, anders dan die door u ingeboezemd, merkte Lord Singletoïi op, wel een weinig over dreven galant voor een man van zijn leeftijd. Kom. Milordriep de prin ses lachend uit, bewaar die fraaie complimenten voor Miss Mary Bur- tell, dat allerbekoorlijkste, lieve bruidje! Tot haar gericht zijn het niet zooals bij mij gezegden, wel ker waarheid men met grond be twijfelen kan. Dit gesprek werd op deze wijzei nog eenigen tijd voortgezet; kort daarop maakte de goeverneur van Benares aanstalten tot vertrekken en zich tot de prinses wendende, zeide hij En nu, prinses, moeten wij afscheid van u nemen en u nogmaals onzen dank betuigen voor uw fees telijk, schitterend onthaal. Wat! gaat gij ons reeds ver laten, Milord? vroeg de jonge vrouw op verwijtenden toon, in dien gij vertrekt dan volgen al mijne gai \n. Toch, prinses, het is reeds donk hernam Sir John, en vóór middernacht wenschen we we der te huis te zijn. Dan mag ik u niet terughou den, mijnheeren.Vrijheid, blijheid, dat gun ik ieder, en in het bijzon der mijnen gasten. Prinses, zoo sprak Lord Singleton, mag ik u nog eens herinneren aan uwe be1 ofte om over-

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1