BINNENLAND. BURGERLIJKE STAND. in een getrouw aanhanger ran En- geland herschapen. Thans evenwel blijkt het, dat hij zich hiermede niet meer tevredenstelt en geheel Soedan onder zijne hevelen wil heb ben. Van Fransche zijde verneemt men, dat hij tot den goeverneur zijne afgezanten heeft gezonden om hem de médedeeling te doen, dat hij zijn gebied desnoods met kracht van wapenen zal veroveren, en hij'in geen geval geschenken zal aanne men uit de handen van den Euro- peeschen Khalif. Deze omkeering is zeker nog al sterk, doch bij nader inzien kan zij ons geenszins ver wonderen. Een feit toch was het, dat de meeste Bedouïnen-stammen zich al zeer weinig ingenomen be toonden met de gunsten hunnen aanvoerder bewezen. In het besef hunner macht droomden zij wellicht van een geheel onafhankelijk rijk, dat zich over de noordkust van Afrika zou uitstrekken. Veel moeite om hunne ontevredenheid te ver bergen deden zij waarlijk niet, en de Mahdi, die zich reeds als een sluw en voorzichtig man deed ken nen, achtte het geraden van die ontevredenheid partij te trekken, om het juk, hem reeds half en half op de schouders gelegd, af te schudden. Hij begreep toch zeer goed, dat hij in meerdere of mindere mate van Engeland afhankelijk zou zijn, wan neer hij uit hare handen de kroon aanvaardde, evengoed als hij het inzag, dat zelfs de zedelijke steun dezer mogendheid hem niet zou kun nen handhaven, wanneer zijne nieuwe onderdanen niet van zijn bestuur gediend bleken. Spoedig koos hij derhalve partij voor de ontevrede nen tegen Gordon, en het is nog zoo onmogelijk niet, dat hij ten slotte daardoor toch zijn doel be reikt. De Britsche regeering heef; op de herhaaldelijk tot haar gerichte vra gen betreffende hare plannen voor de toekomst, thans ten antwoord geg'even, dat zij er nog niet aan denkt troepen naar Soedan te zen den. Wel erkende zij, dat zij in ze keren zin verantwoordelijk was voor de gebeurtenissen aldaar en het leven en de veiligheid van generaal Gordon, doch zij ontkende de directe noodzakelijkheid om thans reeds tot uiterste maatregelen hare toevlucht te nemen. Trouwens al was het in beginsel vastgesteld, dat versterking naar Khartoem zou gezonden wor den, dan nog achtte zij het onder de tegenwoordige omstandigheden onmogelijk dat voornemen ten uit voer te leggen. Immers het heete seizoen is in Egypte reeds aange broken, en het klimaat van Soedan maakt het de Europeesche soldaten onmogelijk, thans reeds aldaar han delend op te treden. Alleen de in- landsche regementen in Indië zou den daartoe in staat zijn en de regee ring meent, dat zij niet gerechtigd is, die tot dit doel herwaarts te laten komen. In ieder geval zou men der halve het najaar moeten afwachten, voor men iets van belang zou kun nen ondernemen. Als het dan maar niet reeds te laat is. Sommigen vree zen daa® sterk voor. De Fransche kamer van afge vaardigden heeft eergisteren na eene vrij levendige discussie het ontwerp van wet goedgekeurd, waarbij de Tunesische staatsschuld wordt ge- regeldjzoodat, wanneer ook de senaat haar zegel daaraan heeft gehecht, dit punt van de agenda is afgevoerd. rende geheimen medegedeeld Hij is ons op het spoor en zal daar om zijn navorschingen niet staken!... Ontdekt hij nog meer, en dat kan niet uitblijven na al hetgeen hij reeds weet, dan zijn wij redde loos verloren!! Hij tast nu nog in het dui ster sprak Holcar. Hij weet nog geen namen,hij kent ons nog niet, doch eerstdaags, misschien morgen reeds, zullen hem al de draden onzer samenzwering in han den 2ijn.Morgen wellicht reeds kent hij de namen der koningin en der opperhoofden en zijn wij aan zijne genade overgeleverd. Djella stampvoette van toom, haar neusvleugels trilden hevig, haar mond trok zich samen, haar oogen schoten vlammen. En dan zou Engeland zege vieren riep zij driftig uit, en dan zouden wij niets meer vermogen om dat gehate juk af te 't Is trouwens lang genoeg in voor bereiding geweest. Bij de vernieuwde behandeling der gemeentewet zijn toch nog enkele wijzigingen door de kamer daarin gebracht, die hare verzending naar den senaat voor de derde me.al nood zakelijk maken. Daar evenwel de kamer op de hoofdpunten heeft toe gegeven, houdt men het er algemeen voor, dat ook de senatoren van hunne zijde eenige inschikkelijkheid zullen betoonen en die veranderingen goed keuren. Yoorloopig is het ontwerp weder naar de commissiën verwezen, die het zullen onderzoeken en daar omtrent zoo spoedig mogelijk rap port zullen uitbrengen. De president der republiek heeft wederom een langdurig onderhoud gehad met den pauselijken nuntius Mgr. di Ronde, waarbij de voor naamste kwestiën, die op dit oogen- blik met Rome hangende zijn, be sproken werden. Hoewel de presi dent er op wees, dat hij als neu traal regeeringspersoon slechts de besluiten der wetg-evende macht ten uitvoer had te leggen, 'beloofde hij toch zijn best te zullen doeD ten einde de moeielijkheden tot eene voor beide partijen bevredigende op lossing te brengen. Stellige belof ten daaromtrent kon hij echter niet geven. Uit Madrid wordt bericht, dat alle personen op een na, die bij de jongste zoogenaamde republikeinsche samenzweering' in hechtenis geno men zijn en niet tot den militairen stand behooren,weder op vrije voeten zijn gesteld. Hunne deelneming toch aan het complot zoo dit al werke lijk heeft bestaan, was van dien aard, dat er geene termen gevonden konden worden om eene vervolging tegen hen in te stellen. Ook ging aldaarvoor eenige dagen het gerucht, dat de regeering het plan had den ou den republikein, die op dit oogenblik zich binnen Zwitserland bevindt, den terugkeer naar zijn land te ver gunnen, daar men hem, zooals ge zegd werd, geenszins zoo gevaarlijk achtte voor de openbare rust, als wel eens verzekerd werd. Misschien gaat de regeering ech ter ook wel uit van de stelling, dat één vijand buitenslands gevaarlijkei- te achten is dan tien daarbinnen, om dat men in dat geval zijne hande lingen beter in het oog kan houden en zich voor eene mogelijke verras sing wachten, 't Is echter nog lang niet zeker, dat Zorilla een dergelijk aanbod zal aannemen. Ook in Rumenië begint men er .ernstig over te denken eenige wijzigingen te brengen in de be staande grondwet. "Volgens het daar toe hij de vertegenwoordiging inge komen ontwerp, zou de volledige vrijheid der drukpers gehandhaafd blijven, doch de nationale garde worden afgeschaft. Direct na de Paaschvacantie zou deze wet in be handeling komen. Te Londen heeft Woensdag in een der aanzienlijkste wijken weder een hevige brand gewoed, die ver scheidene huizen in de asch legde, en millioenen schade veroorzaakte. Omtrent de oorzaak van dezen ramp verkeert men nog in het onzekere, terwijl het voorloopig nog onmoge lijk is het juiste bedrag der schade te bepalen. Het stoffelijk overschot van den Hertog van Albany is te Cherbourg, schudden en Indië van die dwing- landij te bevrijden!Neen! neen! en nog eens neenduizehmaal neen!... dat zal niet gebeurenDat zweer ik hij het bloed mijner vaderen, dat zweer ik bij al wat ons heilig is, dat zal niet gebeuren Prinses, gij zijt eene waardige dochter van Bowhanie, sprak de fakir goedkeurend, het is die godin, uw geheiligde moeder, die u deze woorden in den mond legt. En die mij het bloed doet ko ken van woederiep Djella uit. Zij boezemt mij heilige veront waardiging in! Gij zijt nu omtrent het gevaar ingelicht, hernam de fakir, wat verlangt gij dat er gedaan zal wor den? Djella scheen zich eenige oogen- blikken te bedenken en in stede van te antwoorden op de tot haar ge richte vraag, ondervroeg zij op haar beurt. waar het per spoor met de meest mogelijke praal was aangebracht, overgescheept op het Engelsche stoomjacht Osborne, en zal vermoe delijk in de volgende week in den koninklijken grafkelder worden hij- gezet. Waarschijnlijk zal die dag, waarop dit geschied, een treurdag voor het geheele land zijn, daarbij alle standen de deelneming in het plotselinge en zware verlies der koningin bijzonder groot te noemen is. Tusschen de Turksche regeering en den Alcumenischen patriarch van Konstantinopel bestond reeds geruimen tijd een vrij ernstig ver schil, wat zelfs de tusschenkomst der diplomatie noodzakelijk maakte. Op de desbetreffende vertoogen door de gezanten van Engeland en Rus land bij de Porte ingediend, gaf de Sultan gedeeltelijk toe, zoodat den patriarch deze week de investituur, of zijne officiëele erkenning als hoofdder Grieksche kerk aldaar, is overhandigd. Daar evenwel niet aan alle eischen was voldaan, meende de bisschop eerst dit stuk te moeten weigeren, doch ten slotte gaf hij op raad der synode toe, zich het recht voorbehoudende later op zijne eischen terug te komen. Ook op het eiland Creta moeten de zaken nog niet geheel in het reine zijn. De bevolking verkeert nog steeds in een toestand van ontevredenheid, daar de Turksche regeering nog altijd weigert den Christenen aldaar gelijke rechten als de Mahomeda- nen bezitten, toe te kennen. Ook de goeverneur Photiades-Bey, zooals men weet een Christen, dringt er hij de Porte sterk op aan, dat zij in deze zal toegeven, daar hij zioh anders genoodzaakt zal zien zijne waardigheid neder te leggen. De Cubanen zijn weder een wei nig onrustig. Een schip met vrij buiters beeft, ter rooftocht uitge rust, gelegenheid gevonden de haven van Cuba te ontsnappen. Een Ame- rikaansch stoomjacht zet de roovers achterna, en heeft alle hoop ze in handen te krijgen. Haarlem, 4 April 1884. Met leedwezen vernemen wij, dat de heer jhr. mr. C- J. C. H. van Nispen tot Sevenaer, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het district Nijmegen, en raads heer in het Hof van Gelderland, overleden is. De tijding van dit sterfgeval zal in vele kringen groote deelneming wekken. De heer Van Nispen ge noot niet alleen in den kring zijner geestverwanten, maar ook daar bui ten hooge achting. (N. R. Ct.) Naar wij uit Parijs vernemen, is de heer J. N. Anslijn, consul- generaal derNederlanden, te Aleian- drië benoemd tot administrateur der Suez-Kanaalmaatschappij, te Parijs, en zal hij zich daar ter stede met terwoon vestigen. Amst. Ct. Den 3n April heeft aan het departement van buitenl. zaken de onderteekening plaats gehad eener verklaring, houdende wijzigingvan het reglement betreffende de vissche- rij en den vischhandel, den 20n Mei 1843 tusschen Nederland en België vastgesteld, ter uitvoering van art. 9 van het tractaat van 19 April 1839 tusschen genoemde Rijken. Fakir, zoo ving zij aan, gij zijt eene uitverkorene van Siva diens wijsheid zetelt in uw hoofd.Spreek, indien gij in mijne plaats waart wat zoudt gij dan doen? Dien man uit den weg rui men antwoordde Souniacy, zon der de minste aarzeling, hem dooden dat is de eenige uitweg Wij verlangen bloed BloedGij verlangt bloed?... mompelde de prinses. Ja, bloed, bloed van den ge- haten vreemdeling,hij zij ver vloekt en stervezoo niet, dan is ons aller leven en dat onzer broe ders er mede gemoeid. Gij hebt gelijk, fakir die eivilian zal sterven. Wanneer? Morgen nacht. En waar zal men hem offeren In de geheimzinnige vallei. op het «Kerkhof der Olifanten», ten Generaal Smit en de heer Du Toit zijn Donderdagmiddag naar Londen vertrokken en zullen a.s. Maandag terugkeeren. Naar uit de Kaag wordt gemeld, verkeeren de omwonenden er steeds in spanning, aangezien er nog vier schepen als het verbrande met het zelfde gevaarlijke vocht verwacht worden. Het water in het kanaal is ondrinkbaar. De bewoners zijn dan ook gewaarschuwd het niet te gebruiken. Tijdens de ontploffing vielen brandende lappen zeildoek en stukken touw op de daken der hui zen in de Kaag neder, hetgeen ter stond verwijderd werd. De schipper meende eerst naar de Oude-Wetering door te gaandan had het ongeluk daar plaats gehad en waren gewis meer ongelukken het gevolg' ge weest. Er wordt thans langs het Staats spoor naar België veel visoh, vooral bot, schol, bokking en panharing verzonden. Sedert Woensdag ochtend wordt vermist een sergeant der mariniers, van het ingescheepte detachement, aan boord van het wachtschip te Hellevoetsluis. Het laatst is hij ge zien in eene herberg onder de ge meente Nieuwenboorn, nabij het Voornsche kanaal. Gisterochtend te 8 uur is te Hilversum d« groote stoomspin- en weverij van den heer Peneer Elce een prooi der vlammen geworden. Ongeveer 500 mensehen zijn daar werkzaam; de meesten hebben zioh door uit de ramen te springen moeten redden, waarbij drie zwaar zijn gekneusd. Eén, met name Smal, is ten gevolge van den val overleden. Hoewel vele kinderen werkzaam zijn in de fabriek is er, vpor zooveel men in de ver warring na kon gaan, gelukkig geeu enkel verloren. Tegen acht uur ontwaarde een ooggetuige den eersten rook, die echter zoo geweldig toenam, dat weinige minuten later een don kere kolom opsteeg van, naar schatting vijf tig meter in doorsnede. Ruim tien minuten over achten stond het gebouw aan de vier hoeken in vlam. De grondstoffen, in de fa briek aanwezig, smeulden echter meer dan dat zij brandden, zoodat de vurige tongen betrekkelijker wijzo geringen omvang ver kregen. Bij de beperkte bluschmiddelen viel er natuurlijk niet aan het behoud der fabriek te deuken. De brandweer bepaalde zich dus tot het nathouden der kleinere bijgebouwen, die gedeeltelijk gespaard bleven. De heer Elce gaf blijk van bijzondere tegen woordigheid vnn geest en grooten moed. Im mers hij begaf zich, in spijt van het angst verwekkend schouwspel, in de machinekamer van een der reeds ernstig bedreigde bijge bouwen om den toevoer van het water voor den stoomketel af te leiden. Z$n poging ge lukte. waardoor grooter onheil, dat door het springen van den ketel zeker veroorzaakt zou zijn geworden, werd afgewsnd. H. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van gisteren. Gisteren liep de discussie ten einde om trent de bekende zaak van den gesehorsten onderwijzer J. W. Poppink te Winterswijk. De conclusie der minderheid, dat zonder vol doenden grond de straf van schorsing is opgelegd, werd aangenomen met 38 tegen 27 stemmen. STOOMVAARTBERICHTEN. Het stoomschip //Zeeland", van Java naar Rotterdam, arriveerde 3 April te Suez. Het stoomschip vVoorwaarts", is 3 April te Marseille aangekomen van Amsterdam en heeft den volgenden dag de reis naar Batavia voortgezet. Het stoomschip //Prinses Erederik, is 3 April te Southampton aangekomen van Am sterdam. aanschouwen van het beeld van Siva. Het zal geschieden. Maar nu zijn naam, hernam Djella, nu die man veroordeeld is, verlang ik hem te kennen! Sir John Malcolm, de procu- reur-g'eneraal te Benares, klonk het uit den mond van Diaal. Op het vernemen van dien naam kon Djella een onwillekeurig ge baar van ontroering niet bedwingen; koude zweetdroppels parelden op haar voorhoofd. John Malcolm! mompelde zii onwillekeurig ontroerd, John Malcolm,en dat is zijn vader!... De ontroering der jonge vrouw kon aan de scherpen blikken van mannen, zoozeer gewend iemands geheimste gedachten op diens aan gezicht te lezen, niet ontgaan; de fakir Souniacy maakte dan ook ge bruik van de voorrechten, welke hem zijn stand als uitverkorene van Siva verschafte, om eene bijna vij BEVALLEN 2 April. J. A. L. Mulder, geb. Hmlsik, d. - J. S. Holster, geb. Heuuer, z. - G. Zwem mer, geb. van Beaumont, d. ONDERTROUWD A April. E. R. van Roijon cn jonkv. H. vau Stirum. OVERLEDEN 2 April. M. C. Siegmoud, 52 j., wed. A. H. Blansert, Molensteeg. - J. Jurriens, 80 j., wed. B. Weevers, Kleine Houtstraat. - W. C. J. Stuffers, 3 j. z., Klei* Heiligland. - 3. J. H. Haan, 71 j., Parklaan. Predikbeurten der Ned. Herv. Kerken TE HAARLEM. Op Zondag 6 en Goede Vrijdag 11 April 1884. Groote Kerk. Voorm. half 10 ure Snetlage. Avondmaal. Namiddag 2 ure Escher. 23e Lijdenst. 's Avonds 6 ure Hoog. Dankzegging. Woensdagavond 6 ure Escher. Voorbereid, j Vrijdag Voorm. half 10 Escher. Avondmaal. n Namidd. 2 ure Barger. Dankzegging j ii Avond 6 ure Snethlage. Sterfuur. Nieuwe Kerk. Voorm. half 10 ure Moltzer. Avondmaal Namid. 2 ure Brutel de la Rivière. Dankz. Vrijdag Voorm. 10 ure Moltzer. Vrije beurt Jans Kerk. Voormiddag 10 ure Smeding. (Vrije beurt) Vrijdagavond 6 ure Smeding. Avondmaal, i Bakenesser Kerk. Voormid, half 10 ure Barger Avondmaal, j Waal9che Kerk. Voormiddag 10 ure E. II. Gagnebin, past. a Amsterdam. Confirmation des Catcchumcnes et Pré- J paration a la St. Cène. Vrijdag avond 7 ure E. H. Gagnebin. Sainte Cène. Luthersche Kerk. Voormiddag 10 ure Mees. Bevestiging van Lidmaten, 's Avonds 6 ure Poolman. Bevestiging van Lidmaten en Voorbereiding. Vrijdag Voorm. 10 ure Poolman. ii Avond half 7 ure Mees. Avondmaal. I Vereenigde Doopsgezinde Kerk. Voorm 10 ure Pr. C. Sepp Em. pred.Avondm 's Avonds 6 ure de Vries. Dankzegging. Vrijdag avond 6 ure de Vries. Remonstrantsche Kerk. Voormiddag 10 ureTidcmnn. Bevestiging J v. nieuwe Leden. Met medewerking van het Zangkoor. Vrijdagavond 7 ure Tideman. Herdenking van Jezus dood en Avondmaal. Kerk der Broedergemeente. Voormiddag 10 ure Koriï. 's Avonds 6 ure Korft'. Lijdensgeschiedenis. Maandagavond half 9 ure Dinsdagavond half 9 ure Woensdagavond half 9 ure Voorbereiding, j Donderdagavond holf 9 ure Vrijdag Voormiddag 10 ure I, Namiddag half 3 ure Sterfuur. Al deze Godsdienstoefeningen zuRen ge- houden worden door A. Smitt. Christelijke Gereformeerde Gemeente. Ged. Oude Gracht. Voormiddag 10 en 's Avonds 5 ure, 1 Vrijdag Avond balf 8 ure Mulder. 1 KI, Heiligl. Voormiddag 10 en's Avonds 5 ure, Vrijdagavond half S ure Schotel Lokaal in de Ridderstraat. Zondag namidd. 5 ure 19e Jaarfeest der Haarlemsche Kiuder-Zendingsvereeniging //Gedenk den Heidenen//, j Lokaal Jongelings Vereeniging. Lange Annastraat. Donderdag Avond 8 ure Barger. Bijbell. i Lokaal van IVÏarumstraat 44. Dinsdagavond 8 ure Smeding. Bijbellezing Matth. 5:21 v.v. Zevendedags-Baptisten, (Parklaan 17.) Zaterdag Voormiddag 10 ure en Zondag avond 6 ure Prediking. Lok. voor Vergaderingentot Heil des volks. (Gravinnesteeg No. 3.) Voormiddag 10 uur en 's Avonds 6 uur, Vergadering van Gedoopte Christenen. I Toegang vrij. 's Middags van half 1 tot half 2 uur, ZondagschooL andige houding- aan te nemen en onzen helden op wie hij zijne als phosplierliehtende tijg-eroogen door dringend gevestigd hield, eenigszins scherp toe te voegen: Het is alsof prinses Djella niet durft, vrees koestertor althans aarzeltZou de prinses, nu zij den naam weet van onzen onver- zoenlijken, gevaarlijken vijand, er wellicht aan denken, hem te spa ren? Djella had reeds haar koelbloe digheid hernomen. Hem sparen! hernam zij, terwijl zij spottend de schouders ophaalde, hem sparen! loop heen, Souniacy, dat is u toch geen ernstIk aarzel zoo weinig; dat ik persoonlijk hem u zal overleve ren. Hierop schelde zij. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2