Dinsdag- 8 April 1884. No. 231. ATTENTIE! KIOSKEN. FEUILLETON. Oplage 10000 Ex. ARLEMS DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: "Voor Haarlem per maand.40 Cents. Franco door gelieel het Rijk n. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en algemeens Feestdagen. Bureau: KLEINE HOUTSTRAAT No. 9. Drukkeruitgevers: EQMANS CoM te Haarlem. ADVERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etraagère G. L. DAUBE Co. JOHn. F. JONES, Sucr., Parijs, 31bis, Faubourg Mjntmartre. VERTREKUREN der SPOORTREINEN. WINTERDIENST. De met een geteekende treinen alleen le en 2e klasse. Van Haarlem naar Amsterdam. 7.—. 8.32, 8.55, 9.30,11.15, 11.39* 11.56, 1.8, 2.39*, 3.53', 4.15, 4.44, 5.42, 6.40, 7.13. 7.44* 8.54,9.46,10.23, 10.59*. Van Haarlem naar Rotterdam. 7.53*, 8.33,9.4,10.13.12.12*, 12.46,1.53, 3.50, 4.16, 5.12, 5.43*, 8.1, 10.13. Van Amsterdam naar Haarlem. 6.15, 7.30*, 8.10, 8.30, 9.35, 9.50,11.5,11.50*, 12.15, 1.5, 1.30, 3.26, 3.45, 4.30. 4.45, 5.20* 7.30, 8.30, 9.50,11.— Van Rotterdam naar Haarlem. 6.40, 8.10,9.10.10.20* 11.5, 1.23*, 2.45, 3.35, 5.10, 6.27*, 7.20, 8.50, 9.50*. De vertrekuren zijn berekend Station Delftsclie Poort. Van Haarlem naar den Helder. 6.51,10.7,1.37. tot Alkmaar, 5.2. S.57. Van den Helder naar Haarlem. 6.10, 9.30, 1.30, 7.20 Van Haarlem naar Zandvoort. Station H. IJ. S. M. 7.55, 10.15, 11.38, 1.35 4.59, 8.3. Van Zandvoort naar Haarlem. 8.26 10.49, 12.42, 4.17, 6.15, 8,28. In het magazijn Dan den heer BrandtSchagchelstraatle huis van de Ged. Oudegraclzt is tentoongesteld eene prachtige Singer-JYaai- machine, met notenhouten kast, aangekocht door de Administratie van «.Haarlemss Dagblad Onze abonnës en zij die zich-vóór 1 Mei a. s. voor minstens 3 maan den abonncerenontvangen een lot in de verloting van deze naaimachine terwijl nieuwe abonnës bovendien nog een exemplaar ontvangen van den boeienden roman: „De Vloek des Vaders". BURGEMEESTER en WETHOU DERS van HxlARLEM zullen, op Donderdag den 17n April e. k., 's namiddags ten 21/i uur, ten Raad- huize der Gemeente, voor het loo- pende jaar verpachten: Twee Kiosken in den Hout, bestemd voor den yerkoop van ver- frisschende dranken, n. 1. die staande aan den Dreef en die bezijden den Muziektent van de SociëteitTrouw moet Blijken-»en wel elke Kiosk afzonderlijk. De voorwaarden liggen ter lezing op de Gemeente-Secretarie, op alle werkdagen, van 10 tot 4 ure. Haarlem, 4 April 1884. Burgemeester en Wethouders voornoemd E. A. JORDENS. De Secretaris J. TIELENIUS KRUIJTHOFF. ALGEMEEN OVERZICHT. Wederom dreigt er een conflict tusschen de heide deelen, waaruit in Frankrijk de wetgevende macht DJELLA DE GEMASKERDE PRINSES. HEN ROMAN UIT ENGELSCH INDIË VAU XA VIER DE MONTÊPIN. 50) Eerste Gedeelte DE ONTWAAKTE SLAPER. Wat is uw voornemen, prin ses? vroeg Diaal. Ik schel Saugor. O! Wees gerust, gij kunt u op hem verne men. De reusachtige Hindoe verscheen haast onmiddellijk. Luister, Saugor, en onthoud goed wat ik u zeggen zal, ver volgde de prinses. Gij kent Sir John Malcolm, den Civilian te Be- bestaat, namelijk tusschen de kamer van afgevaardigden en den senaat. Zooals wij gisteren reeds mededeel den, heeft de eerste met betrekking tot de verkiezingen voor den Parij- schen gemeenteraad het besluit ge nomen, dat de hoofdstad daarbij in vier districten zou verdeeld worden, die elk 20 afgevaardigden voor dit college zouden aanwijzen. Op voor stel nu van den oud-minister de Marcère, daarin ondersteund door Leon Say, heeft de senaat dit be sluit vernietigd, en bepaald dat de verkiezing arrondissementsgewijze zou plaats hebben, zooals dit tot heden reeds het geval was. Het is te voorzien, dat de kamer over deze nieuwe tegenwerking zeer weinig gesticht zal zijn, en de voor standers van eene oogenblikkelijke wijziging in de grondwet dit feit zullen gaan gebruiken om met te meer aandrang op bet nemen van derg'elijken maatregel aan te dringen, 't Valt echter sterk te betwijfelen of de senaat te bewegen zal zijn, om daartoe zijne medewerking te verleenen en onder de tegenwoor dige omstandigheden kan er op dit gebied niets van belang gedaan wor den, wanneer dit lichaam bij zijne weigering blijft volharden. Door het jongste besluit betref fende de Tunesische staatsschuld, heeft de kamer het beschermheer schap over Tunis volkomen beves tigd. De mogendheden hebben zich daarbij nedergelegd, op het voorbeeld van Duitschland, dat het eerst de Franscbe regeering te kennen gaf geen bezwaar tegen den nieuwen toestand te hebben. Ten gevolge van het thans met den Bey gesloten tractaat, vervalt de financiëele com missie, en moet elke leening, door Tunis gesloten, de goedkeuring van de Fransche wetgevende macht er- Ik ken hem. Gij weet zijne woning? Ik weet die, Welnu, ik verlang dat Sir John Malcolm zich morgen nacht in onze macht bevinde, stevig ge bonden met eene prop in de mond, zoodat hij zich niet bewegen, noch een enkelen hulpkreet slaken kan. Goed, meesteres, het zal ge beuren, was bet eenvoudige ant woord van Saug'or, alsof hem eene heel alledaagscbe boodschap ware opgedragen. Dat is nog niet alles, her nam de prinses. Beveel slechts, meesteres, en wat er ook gedaan moet worden, Sau gor zal het volbrengen. Gij moet in alle stilte te werk gaan en voor alles vermijden in den Bengalow alarm te maken. Begre pen? En voorts brengt gij mede alle papieren en bescheiden, welke gij bij hem mocht vinden. langen. Ook is de rechtspraak aldaar geheel gebracht onder Franscben invloed, daar zij wordt uitgeoefend door Fransche rechtsgeleerden, die over alle voorkomende misdaden het vonnis moeten vellen. Om aan de bezwaren der ïtaliaansche regeering eenigszins tegemoet te komen, heeft de regeering er in toegestemd in de verordening de bepaling op te nemen, dat de doodstraf nooit mag worden uitgesproken over ïtaliaansche on derdanen. In Italië toch behoort deze straf tot het verledene, en daarom eischte de regeering van dit land ook voor hare onderdanen, die in Tunis ver blijf houden, deze uitzondering- De werkstakers in het district Anzin, worden meer en meer op roerig. Herhaaldelijk hebben onge regeldheden plaats, waartegen de politie aldaar machteloos bleek te zijn, zoodat militairen de gendarme rie zijn komen versterken. Vooral hebben de ontevredenen bet gemunt op hunne kameraden, die zich niet bij de werkstakers hebben aange sloten, en den arbeid hebben voort gezet. Telkens trachten zij dezen moeilijkheden in den weg te leg gen, en de uitgezonden patrouilles hebben de handen vol met de be scherming der personen, die zich zeker wel als de verstandigste onder de arbeiders hebben doen kennen. Wat het einde hiervan zal zijn, is niemand hekend. De reg'eering maakt zich over den toestand eenigszins bezorgd en neemt maatregelen om zoo noodig krachtig te kunnen op treden ter beteugeling van ernstige ongeregeldheden. Inmiddels hielden de anarchisten te Roubaix eene tweede bijeenkomst, die zich evenals de voorgaande door zeer hartstoch telijke redevoeringen onderscheidde. Hoe ver die lieden wel willen gaan. Ik zal u beiden brengenèn man èn papieren, mompelde Saugor. GoedIk reken er op. En gij zendelingen van Siva. hoofden van het «Heilig Verbond,» gaat en ver zamelt onze broeders! Morgen te middernacht op het «Kerkhof der Olifanten» zullen zij aanschouwen hoe de Koningin der Phansigaren en der Thugs de geheimen der zo nen van Bowhanie weet te doen eerbiedigen! Gaat! De fakir en de drie andere hoof den wikkelden zich weder in hunne sluiers en verwijderden zich in de eerbiedige onderdanige houding waarmede zij gekomen waren, na zich voor hunne Koningin bijna ter aarde te hebben geworpen. -Sau gor volgde hen. I HaGeorge Malcolm, mom pelde Djella zoodra zij zich alleen I bevond, halfluid, morgen nacht I begint mijne wraak. blijkt o. a. ook uit het feit, dat de radicalen in de kamer door hen voor verraders worden uitgekreten. De bekende communiste Paula Mink hield ook eene redevoering, waarin zij met den onzin voorden dag kwam, dat de druifluis, die op verschillende plaatsen in Frankrijk den wijnoost verwoest en de boeren tot den bedel staf brengt een zegen te achten is, daar zij verscheidene kleine land bouwers tot de partij der revolutie heeft gebracht, 't Wordt waarlijk hoog tijd, dat men deze dame en allen die haar toejuichten een plaatsje bezorgde in bet gekkenhuis. Admiraal Hewett is van Soeakim naar Abessinie vertrokken, om de onderhandelingen met koning Joban- nes te hervatten. Meer dan ooit ver langt Engeland er naar een verbond met dezen vorst te sluiten, ten einde daardoor met beter gevolg den op stand in Soedan te bestrijden. Te Caïro heeft men goede verwachtin gen omtrent bet resultaat van dien tocht, vooral omdat de Abvssiniërs de geslagen vijanden zijn van de Mahomedaansche Soedaneezen, en koning Johannus zeer gaarne zijn gebied met een deel van Egypte of Soedan zou willen vergrooten. Intusschen worden de opstande lingen met den dag driester. Niet alleen dat zij Kbarthoem bijna ge heel insluitenmaar ook andere plaatsen worden door hen bedreigd, en bet is niet te verwachten, dat men van Britscbe zijde er spoedig toe zal besluiten krachtiger tegen den vijand op te treden. Al wilde trouwens ook Engeland tusschen beiden komen, dan nog zou het in dit jaargetijde daartoe niet in staat zijn, daar het klimaat aldaar in den zomer bijna doodelijk voor Europe anen te achten is. Ook Osman Digna XXVII- het kerkhof der olifanten. Ruim vier-en-twintig n-ur waren er verloopen, sedert prinses Djella de zendelingen van bet «Heilig Verbond,» zooals de aanhangers van den eeredienst van Bowhanie. de bloedige godin der wrake en der verdelging zichzelven noemden, op het «Kerkhof der Olifanten» had bescheiden. Het sloeg elf uur. Het was een stormachtige nacht. Groote don kere wolken, door een stevigen Zuid- Westen wind voortgejaagd, bedek ten elk oogenblik de afgeronde schijf der maan, welke op een grooten rood koperen hol gelijkende, boven den kam der rotsachtige heuvels verrees. Wij verzoeken onzen lezer ons te volgen naar de hem reeds bekenden zig-zagachtigen nauwen doorgang, tengevolge van de eene of an dere aardbeving in de rotsen ont- treedt weder even driest op, als voor zijne beide nederlagen, hem door generaal Graham toegebracht. Wederom heeft hij zich met 2000 h 3000 zijner volgelingen teTama- nieb gevestigd, en verontrust thans de stammen, die een verbond van vriendschap met Egypte gesloten hadden. Een afdeeling van het in- landsche leger, aangevoerd door En- gelsche officieren, maakt zich gereed hem aldaar aan te tasten, doch de bewoners der bedreigde stad, ver trouwen zeer weinig op den goeden uitslag dezer expeditie, daar zij bij ondervinding weten, hoe heldhaftig die lieden zich in den slag gedra gen. Intusschen heeft Hewitt ver klaard, dat hij Soeakim in geen geval aan haar lot zal overlaten. Een oorlogsschip blijft in de haven gestationneerd, terwijl tegelijk met het Egyptische garnizoen 300 sol daten hunne intocht zullen doen. Met deze macht binnen hare veste, zoo verzekert de generaal, heeft de stad niets te vreezen. In enkele buitenlandscke bladen werd het gerucht verspreid, dat ko ningin Victoria het plan had hare kroon neder te legen, om plaats te maken voor den prins van Wallis. In Engeland zelf weet men er echter niets van, zoodat wij dit ge rucht veilig als een loos alarm kunnen beschouwen. Het stoffelijk overschot van den hertog van Albany is te Londen aangekomen en met groote pracht en praal naar zijne voorloopige verblijfplaats overge bracht, in afwachting dat het in den koninklijken grafkelder zal wor den bijgezet. De verhouding tusschen het cen turm en de Duitsche regeering verbetert er geenszins op. Met na staan en welke tot dit gewijde oord den eenigen toegang verleende. Alvorens de verschrikkelijke, vreemde gebeurtenissen, welke hier plaats zullen vinden, te verbalen, is het noodig dat wij den lezer eene korte beschrijving geven van de plaats waar wij ons bevinden. Het «Kerkhof der Olifanten», bad, zooals wij reeds in een der vorige hoofdstukken gezien hebbeneen langwerpigen, ronden vorm en lag rondom ingesloten door hooge rot sen. Tal van reusachtige geraamten van olifanten, hier en daar tnsschen het hooge gras en de roode bloe men en breede bladeren der cactus sen verspreid, bevonden zich hier bijeenen telkenmale wanneer de maan voor een kort oogenblik van achter de voortjagende wolken tc voorschijn kwam, hulde zij met haar bleek onzeker schijnsel de ivoorwitte skeletten, in een spookachtig waas, waardoor de overigens reeds zóó

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1