corendrager, een smidsknecht, een restaurateur, een slager en een brou wersknecht, flinke gespierde kerels, zes voet lang en breed van schouders. In den loop van de vorige week Werden die vijf mannen en'de be- jwuste officier tegenover elkander gesteld. Hij moet een zonderlingeh indruk jg-emaakt hebben, die forscbe ge stalten aan de eene zijde, en aan [de andere de slanke en slechts mid delmatig lange gestalte van den officier. De officier deed bun de krachtsoefeningen voor, en zij moes ten die nadoen. Het waren tien oefeningen en wel voor de vingers, de banden, de armen, de beenen en bet geheele lichaamDe merkwaar digste oefeningen, welke de vijf man nen hem echter niet konden nadoen, waren de volgende: 1. Twee tre den opklimmen met een l1/* cen- tenaarszwaar ijzeren gewicht aan de voeten. 2. Èen vijftigponds ge wicht met éen arm bijna tot aan de zoldering opgooien, en het weder opvangen. 3. Met éen arm een cen tenaarsgewicht tien h twaalfmaal omhoog tillen en het eenmaal laten zakken, totdat de arm horizontaal uitgestrekt is, en het dan zoo hou den. 4. Het lichaam in een zwe vende houding uitstrekken (dat wil zeggen, alleen het hoofd en de hiel den op de zittingen van twee stoe len rustende, zotdat het lichaam vrij zweeft) en het dan met gewich ten heiaden. Wat de oefening No. 3 betreft, waren eenigen wel in staat het cen tenaarsgewicht op te tillen, maar het gelukte niemand 't zoo te hou den. Den centenaar met horizontaal uitgestrekten arm te hpuden ge lukte niemand, zelfs niet ten naas tebij. Wat No. 4 betreft, droeg dq sterkste van de vijf mannen op hét midden van het zwevend lichaam een gewicht van ongeveer 250 pd., en toen zakte het samengevouwen ineen, evenals een knipmes dicht slaat, terwijl de officier zich met 300..pd. liet' beladen zonder te ver wikken of te verwegen. De officier had de weddenschap dus met glaus gewonnen, hetgeen des te verbazender is, omdat hij sedert het begin van November, toen hij van eene hooge brug in het water is gesprongen om iemand te redden, eenige weken zwaar ziek heeft gelegen en slechts aan de weddenschap voldeed, omdat de laatste termijn den 15en December verstreken was. Hoe ook een schaap zonder linge avonturen kan beleven, ontlee- nen wij aan het verhaal van den Engelschen luitenant ter zee Bag- nold. Deze verhaalt n.l. van een schaap dat nog zeer jo-pg van een Engelsch landgoed op het oorlog schip de Arabier verplaatst werd, en achtereenvolgens IJsland, Groen land en Noorwegen bezocht. Hier werd het om te weiden aan land gezonden. Toen het den dag daarna de boot voorbij de plek, waar het op zijn gemak graasde, zag voorbij varen, scheen het eensklaps door een soort van heimwee overvallen te worden. Het sprong in het water en zwom de boot na, tengevolge van een kloek besluit, dat zijn leven nu voor altijd voor het slachtmes vrijwaarde. Voor Boulogne woonde het dertien zeegevechten met de Eranschen bij, zonder letsel te be komen. Bij de veertiende ontmoe ting verloor het echter 't was een ram een van zijne groote horens. Hierna voer het langs de kusten van West-Afrika, ging naar Brazilië eu landde later in West-Indië aan. Eindelijk bezocht het Ierland, waar op het naar Engeland werd terug gebracht. «Tom» dat was de naam dien de matrozen van de Arabier hun lieveling gaven was zoo tam dat hij uit de hand at en zijn bescher mer, den vermelden luitenant ter zee, als een hond volgde. Hield men hem een koolblad voor, dan danste Tom en maakte malle sprongen en hij was liever in de kajuit, of, als tij aan wal was, bij den haard, dan in den stal. Verscheidene maanden laag teerde het dier op hooi en gras, maar verslond ook gretig de schillen van aardappelen en appelen; het hield er ook veel van aan de einden van touwen of paklinnen te knab belen of van den met grog bevoch tigden pudding der matrozen te proe ven. De leerzaamheid van het dier was buitengewoon en vermaakte de toeschouwers niet weinig. Tom at van een bord, stak den kop onder den arm van dengeen, die aan tafel zat, dronk wijn, .jenever, bier en thee maar dat kreeg hij alleen als hij bijzon der goed had opgepast. Tom liep de trap op en af; kwam hij in de keuken, dan tilde hij gaarne de dek- i seis van de potten en pannen af, om nieuwsgierig te zien wat er in was. Het was dit merkwaardige dier, dat het grootste gedeelte van zijn leven op zee doorbracht, echter niet vergund zijn leven op de Arabier te eindigen. Tom's beschermer zond, kort nadat hij in het vaderland te rug was, het dier, dat zoo menigen storm en wederwaardigheid had door gestaan, aan eene dame in Salis bury, waar Tom echter, eenige da gen na zijne aankomst, zeker aan landziekte en heimwee naar de zee stierf. Dresden zal eene nieuwe kunst academie en een tentoonstellingsg'e- bouw rijker worden. De financiëele commissie uit de vertegenwoordiging heeft daartoe eene som van ruim 2VS millioen RM. voorgesteld. Als plaats is aangewezen de Brühlsche Terrasse. De zoogenaamd «goedaardige» trichinen, schijnen in hun vader land, Amerika, toch ook al niet on schadelijk te zijn. Een der bladen te Minneapolis, in den staat Minne sota, meldt namelijk, dat de heer Albert Hamerling aldaar, alsook zijne vrouw en schoonzuster, na een hevig lijden aan den trichinenziekte zijn bezweken. Zijn zoontje lijdt nog aan dezelfde ziekte, maar verkeert niet meer in levensgevaar. Daarentegen werd van een jonger kind ieder oogenblik de dood tegemoet gezien. De Événement deelt eenige bij zonderheden mede aangaande Campi, den geheimzinnig'en moordenaar, onlangs te Parijs ter dood veroor deeld. Zijn naam zou inderdaad Campi en hij zou de zoon ♦zijn van een voornaam Cors'kaan, die zich in de Vogeezen was gaan vestigen, te Grand-Fontaine, waar hij een groote fabriek had opgericht. In 1863 of 1864 liquideerde de vader en leefde sedert van zijn renten- De man was zeer rijk. Hij had twee zoons, zeer verschillend van aard. De oudste was onderdanig en leer zaam, de jongste oploopend en lui. Dit veranderde niet met de jaren:: de oudste werd een geacht officier, rerwijl de jongste de wereld door kruiste en eindelijk moordenaar werd. Eene eigenaardige manier van briefwisseling had, volgens de Bel- .gische bladen, eene aanzienlijke Antwerpsche jonge dame, wier scha king door een jeugdig schilder al daar 'groot opzien baarde, met dien minnaar. De vader van het meisje werd nl-, huiten zijn weten natuur lijk, als postillon (V amour gebruikt. Hij bezocht eens in de week op een bepaald uur een voornaam kof fiehuis. De candidaat-schoonzoon, die op de hoogte gebracht was, ging om dien tijd ook daarheen, hing zijn hoed aan den kapstok vlak bij het hoofddeksel van den ouden heer en wist behendig tusschen den lede ren binnenrand van diens hoed, een klein briefje aan zijn geliefde te stoppen. Zoo werd het verboden g'eschrijf door den argeloozen vader zeiven in huis gebracht. Op diezelfde manier bezorgde het dametje hare brieven aan haren uitverkorene. Het meisje had nu alles uitge komen is, herinnert men het zich altijd bijzonder veel zorg voor papa's hoed, en zij schuierde dien doorgaans, vooral op de koffiehuisdagên, zelve af. Een zonderlinge vergissing, die heel wat stof tot lachen maar ook tot misnoegen verwekte, had onlangs plaats in een kleine provinciestad in het zuiden van Frankrijk. Daar was namelijk een geneeskundige, zekere heer Vdie een werkje schieef onder den titel: Gezond heidsleer voor het huisgezin; raad gevingen aan jonge moders,en zijn manuscript aan den boekdrukker zond. Tegelijkertijd bestelde een han delaar in zaden en bollen hij den zelfden drukker een zeker aantal catalogussen^ die, behalve de ver melding van zijn voorraad verschil lende zaadsoorten, ook nog eenige praktische wenken bevatten hoe de zaden en knolgewassen gezaaid en gekweekt moesten worden. Het werkje over de gezondheids leer en de catalogus werden tege lijk gedrukt en toen naar den in- naaier gezonden. Ongelukkig waren heide in hetzelfde formaat en met dezelfde letter gedrukt waarvan het gevolg was, dat de innaaier de bla den met elkaar verwarde, zoodat er 16 pagina's van het werkje van den dokter in den catalogus, eu 16 pa gina's van den catalogus in de Ge zondheidsleerkwamen. Nochde dokter, noch de zaad handelaar bemerkten iets van deze vergissing, en beiden zonden hunne exemplaren de wereld in, zooals zij ze van den drukker ontvangen hadden. Nu las men in de Gezondheids leer voor het huisgezinonderaan op Pag. 48: «Jeugdige echtgenootenhoort naar den raad van een ervaren ge neesheer. Wilt gij schoone, gezonde kinderen hebben, krachtig van ge stel, en in staat om alle aanvallen van ziekte door te staan Dan moe ten zij» En dan las men verder op Pag. 49 «in Maart in den grond, die daar toe vooraf bereid moet worden. Dat wil zeggen: gij moet een kuil g'ra- ven van 50 centimeter diep en on geveer 70 centimeter breed, en op den bodem behoorlijk droog ge maakt. Deze voorafgaande werk zaamheden zijn noodzakelijk. Zoo schieten zij het best op, en zoo zul len zij verscheidene jaren bloeien en tieren. Zij moeten er echter niet maar zoo woest en wild in geworpen worden, maar met eene voorzichtige en geoefende hand, anders gaan er te veel van verloren.» Men kan zich verstellen hoe vreemd de jeugdige echtgenooten opkeken toen zij dezen raad van den dokter lazen Daarentegen las men in den cata logus van den zaadhandelaar onder aan op Pag. 48 «Deze soort van bloembollen zijn zeer gemakkelijk te kweeken. Zij gedijen op bijna eiken grond. Men kan ze in bedden verstrooien of zë in groepen of ook in bloemenman den vereenigen. Men plant ze in Maart en April, maar wil men ze in Juli planten om ze in October in bloei te zien, dan is het onmisbaar dat zij» En dan volgde er bovenaan opP. 49: «onmiddellijk eene goede min heb ben, die aan alle vereischten van het zoogen voldoet. Men moet daar toe eene jonge kiezen, bij voorkeur wat gebruind, kloek van gestalte, zonder juist dik te zijn Natuurlijk ontvingen èn de dokter èn de zaadhandelaar brieven in me nigte, sommige spottend, andere woe dend, «Zijt gij mal geworden?» vroeg men hen. «Houdt gij de men- schen voor den gek?» Een dagblad wijdde zelfs een artikel aan de on wetendheid des dokters op het punt van tuinbouw, en zag in die onwe tendheid het onvermijdelijk gevolg van schoolplichtigheid en leeken- onderwijs. 't Spreekt van zelf, dat er ook een massa koopers waren, die er gedachteloos overheen lazen of zich hielden als begrepen ze den onzin. Ja, de dokter ontving zelfs van één verrukten 1 jongen vader, juist over die duistere passage, welke anderen zoozeer ergerde, een vleiend schrij ven van dankbetuiging. De dokter heeft niettemin teg'en zijn drukker een eisch van 25.000 francs schaverg-oeding ingesteld wegens benadeeling van zijn g'oeden naam. De handelaar eischt ook scha- vergoeding, maar slechts 15,000/rs. ofschoon hij zegt wel 10,000 exem plaren verspreid te hebben, j Voor 't oogenblik wil de drukker echter van geen scha vergoeding- weten. De zaak komt nu in proces, en de uitspraak wordt met gespannen nieuwsgierigheid tegemoet gezien. De Hertog van Albany. Aan het D. v.s-Gzijn de volgende bijzonderheden omtrent de begra fenis van den hertog van Albany geseind Londen 4 April. Na afloop van de plechtige over brenging van het lijk van den Her tog van Albany naar de Albert- Memorial kapel in het kasteel van Windsor, kwam in den loop van den namiddag de Hertogin-weduwe van Glaremont op het slot aan, ver gezeld van haar moeder en zuster, de Vorstin van Waldeck-Pyrmont I en de Koning'ing der Nederlanden, j De Prinses zal tot na afloop der begrafenis op het kasteel vertoeven. H. M. Koningin Emma zou Za- j terdagnamiddag van de treurende [familiebetrekkingen afscheid nemen om de terugreis naar Nederland op het stoomschip Valk te aanvaarden. Windsor 5 April. Te ruim 11 uren begon de plech tigheid der bijzetting van het stof felijk overschot van den Hertog van Albany. In processie werd de lijk baar van de Albert-Memorial-kapel naar de St.-George-kapel gedragen door manschappen van het Schot- sche regiment,waarvan de overledene Prins kolonel was. De rouwstoet werd geleid door den Prins van Wallis, aaki wiens zijde gingende Kroonprins van Duitschland en de Groothertog van Hessen, gevolgd door den Vorst van Waldeck-Pyrmont. II. M. de Ko ningin met de Koninklijke Prinses sen, het corps diplomatique, de Mi nisters en de voornaamste geeste lijke en politieke personen wacht ten den stoet in de St.-George- kapel af. Zoodra de lijkbaar in de kapel was aangekomen had de lijkdienst plaats en werd het stoffelijk over schot van Z.'iv. H. Prins Leopold Hertog van Albany in den Konink lijken grafkelder neergelaten. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Verandering der grens tus- sclien de gemeenten Haar lem en Schoten. Het afdeelingsonderzoek van dit wetsontwerp heeft aanleiding gege ven tot verschillende opmerking*en en beschouwingen. 1. Eenige leden, die met nadruk het beginsel verdedigden dat toe voeging van een deel van eenige gemeente aan eenige andere, tegen den wil van een harer, niet mag worden doorgedreven, tenzij het al gemeen belang- de noodzakelijkheid er duidelijk van aantoone, verklaar den zich met dit ontwerp niet te kunnen vereenigen. Die noodzake lijkheid toch wordt huns inziens door de Memorie van Toelichting geenszins bewezen. Dat een voorstel van den gemeen teraad van Schoten niet in aanmer king kan komen, omdat de van die zijde aangegeven grens door het midden eener straat zou loopen scheen hun geen voldoende grond tot afwijzing van dat voorstel. Zake lijke beschouwingen miste men, vol gens het oordeel dier leden, in de Memorie van Toelichting, welk stuk wijders scheen blijk te dragen van te veel ingenomenheid met Haarlem, te weinig met Schoten. 2. Hiertegenover stond het ge voelen van hen, die meenden dat niet alleen de thans voorgestelde grensveraudering maar ook andere voor andere g-emeenten moesten ter hand genomen worden, omdat het niet meer dah billijk is dat zij, die genot hebben van de stedelijke in richtingen, ook in de kosten dragen. 3. Ten slotte werd de opmer king gemaakt, dat op de terg-riffie gedeponeerde kadastrale kaart de grensveraudering niet zeer duidelijk wordt aangewezen. RECHTSZAKEN, Voor het Kantongerecht te Gouda stond 26 Maart terecht dc heer C. W. v. d. V., wijnhandelaar aldaar, ter zake dat hij op liet perron van liet. station te dier stede een' ander had uitgescholden voor «scllOlVzon der dat. hij daartoe was getergd. Dc beklaagde ontkende liet woord «schoft* te hebben ge bezigd, niettegenstaande behalve degecu. die daarvoor was uitgescholden, zijnde een cov.- duchear bij de posterijen, die op het. perron met zijn brievenwagen den beklaagde, naar! diens lueeuing, te veel de passage had be lemmerd, drie andere getuigen onder code uitdrukkelijk verklaarden, dat oic beklaagde het woord «schoft1 herhaaldelijk had gebezigd. Dc ambtenaar van liet, Openbaar Ministe rie rar. YV". C. A. Scholten verklaarde, dat hij in deze zaak de vier getuigen als geloof waardig cu den beklaagde als niet geloof waardig beschouwde, en dat hij niet. zoozeer de geringe boete, die volgens artikel 471 van het, wetboek van strafrecht kou worden op gelegd (f 0.50 tot f 2.50), als wel de veroor deeling wegens schelden zonder daartoe uit- getergd te zijn, eene zware straf rekende voor iemand, die, zooals beklaagde, tot den beschaafden stand behoorde. Van den heer v. d. V. verscheen daarop in de «Goudsche Ct.- van 30 Maart oen in gezonden stuk, waarin hij den ambtenaar van het openbaar ministerie wegens het door de^cn bij zijn requisitoir gesprokene hevig I aanviel, verklarende, dat liet hom geheel onverschillig was, dat de ambtenaar hem voor niet geloofwaardig had gerekend, en dat het I hem voorkwam, dat de ambtenaar «eenezeer l ongepaste speech had afgestoken-', j De kantonrechter, mr. J. H. van Mierop, 'deed 2 April uitspraak, verklaarde de schuld Ivan den lieer v. d. V. aan het hem ten laste [gelegde wettig en overtuigend bewenen, en 1 veroordeelde hem, wegens liet uiten van scheldwoorden tegen iemand zonder daartoe te zijn uitgetergd, tot de door den ambtenaar van het openbaar ministerie gecischte boete van f2.50 of subsidiaire gevangenisstraf van 1 dag en in de kosten. KUNSTNIEUWS. Donderdagavond a.s. wordt in de kerk der Duitsche Evaugelisohe gemeente, in de Zwarte Paardenstraat te Rotterdam, ecu concert ge geven ten voordcelc van den kerke- en orgel bouw. De dames Louise Jaide, K. Bettaquo eu M. Wiuzer en de lieeren J. B. Litzau, C. Behrens. O. Eberle, Jan Koert, W. C. de Lange en A. Maller vcrleeneu hunne mede werking tot uitvoering van een keurig pro- MARKTBERICHTEN. Haarlem, 7 April. Graau- en Zaad mar kt. RoodejTarwe f7.30 a Witte Tarwe fS.25 k 7.50 Rogge '5.50 a Haver f 4.10 a 3.50 Garst f a Groene Erwten f a Bruin Mosterdzaad fa Karweizaad fper 50 kilogram, Capueijners f a Oliezaad fDuiveuboonen f7.60 a 7. Paar- denboonen f a Kanariezaad f a Amsterdam, 7 April. De prijzen der Aardappelen waren als volgt: KatwijkerZand f a Noord- wijker Zand f a Hillegoinuicr dito f a Gcldersche Jammen f a dito Blauwe f a Eriesche Hamburgers f a dito Jammen f 1.30 a 1.50, dito Engelsche fl.— a 1.10, Zeeuw- sebe Spuisehe Jammen fl.40 a 2.50, Blauwe f2.05 a 2.25, Elakkeesche Jammen fl.40 a 1.50, Pooters fl.a 1.20, Bloksclie dito f a Pruisische Hamburgers f a dito Saksische f a .—.Gronin ger Jammen f a Koffie. De markt was de vorige week zeer kalm, de afloop der veiling werd aan vankelijk nog al gunstig opgenomen, echter dc accepten schijnen niet zoo ruim te zijn, als men had verwacht. Tabak. Uit de hand eu bij iuschrijviug werden in de vorige week verkocht 9377 pn. Sumatra. Al de aangeboden partijen, met uitzondering der 458 pn. merk Deli Maatsch. B, vonden koopers. Voor de verkoopers was het resultaat dezer inschrijvingen zeer ver schillend; enkele partijen, hoofdzakelijk die waarvan de kleuren bijzonder goed waren en waarbij weinig spikkel voorkwam, werden hoog verkocht; het niecreudeel beantwoordde echter niet aan deze beschrijving en kostte het in dat geval moeite om koopcr en ver- kooper tot elkander tc brengen. Dat de ver koopers rede hebben zich met deze oogst bij zonder tevreden te gevoelen, is te betwijfelen. Het blad is dun, hier en daar onsterk on zijn de kleuren zoer variabel; ook komt er veel spikkel voor. Gearriveerd zijn 300 pn. Sumatra N G Van Maryland werden af gedaan 19 vn. Maryland ex Amsterdam. Katoen. Onder den invloed van eene sterke opwaartsche beweging in Amerika, vond. ook de Europeeschc markten eene be langrijke verbetering plaats. Dc omzet was zeer levendig. De oousumtia kocht hoofd zakelijk te Liverpool; zij vindt daar nog steeds de beste markt. De speculatie liet zich evenmin onbetuigd en was hier zelfs bijzon der werkzaam. De overstroomingeu in liet Mississippi- gebicd schijnen veel schade te hebben aan gericht cn men meldt vrij algemeen, dat liet plauteu twee weken ten achteren is. Omtrent de oppervlakte met Katoen beplant, zijn de berichten nog onbestemdslechts spreekt men van eene vermeerdering in den staat Texas. Vrijdag en Zaterdag a.s. zal de Katoen markt. gesloten zijn. Noteering van Vrijdag ter Beurse: Loco. ïteden. 18S3. Good Middling35» 36 c. 33'/, c. Strict Middling35 SS1/, 32' Middling 34 34' 81» Low Middling32s ,33' 30 Good Ordinair,y31 31' 98' Good Tinne vellv29 29 V, 28 Good Dhollerali 29 29' 27 Goodfair Dlioll. 26'/»27 25 Good Oomra 2S»,,29 26'/-, Eullgoodf.Oomr 2G'/ï27 25 Goodfair Oomra 25' -.26 25 Fine Bengal26 26'/a 25' Good Bengal23' «24 22' n Goodfair Beugal 21'.«22 21 Alkmaar, 4 April. Kans aangevoerd 66 stapels wegende 13479 kilo. Prijzen kleine Gras Kaas f41.— dito Hooi fcom missie Gras f 36.50 dito Hooi fmid delbare Gras f35. dito Hooi f Hoorn. 3 April. Kaas: Ter waag gewogen 89 stapels, wegende 19094 kilo. "Hoogste prijs: kleine Gras f44.Hooi idem f Commissie idem f36.middel bare f Zaandam, 3 April. Heden waren alhier ter markt aangevoerd 4 stapels kleine Kaas en stapels middelbare. Hoogste prijs der Gras kaas C 37.—. en middelbare f beiden per 50 kilogr. Leiden, 4 April. Aangevoerd 7 partijen Goudschc Kaas: f 18.a 25.Derby f a Lëidschc, dc 150 kilo, f a Edammer f a Aanvoer 5 partijen. 133 stukswegende 586 kg. Leiden5 AprilAan de Gemeente-Waag gewogen: 304 cu 162 doelen Boter, te znrnen 7700 stukken. Eerste kwal. f56.— n 62.2e kwal. f48.a 54.—. Leiden, 4 April. De aanvoer en prijzen ter Veemarkt van heden waren als volgt 16 stieren f 62 a 240, 80 vctto ossc-. cn koeien f160 a 360, of C0.66 a 0.80 perkl.,

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 3