POPULAIR MIS-1 AANBESTEDING. Woensdag 9 April 1884. No. 232. Provinciale Waterstaat van Xoordholland. FEUILLETON. O plage 10000 M\. ARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel liet Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Hommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgennmen Znn- en algemeene Feestdagen. Bureau: KLEINE HOUTSTRAAT No. 9. Brakkers-Uitgevers: BOMAHS k Cd., ts Haarlem. ADYERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHn. F. JONES, Sucr., Parijs, 31bis, Faubourg Montmartre. Van Haarlem naar Amsterdam. 7.—. 8.32, 8.55, 9.30,11.15, 11.39*, 11.56, 1.8, 2.39*, 3.53, 4.15, 4.44, 5.42, 6.40, 7-13, 7.44* 8.54,9.46,10.23, 10.59*. VERTREKUREN der SPOORTREINEN. Van Amsterdam naar Van Haarlem naar Haarlem. Rotterdam. 6.15, 7.30* 8.10, S.30. 9.35, 7.53* 8.33,9.4,10.13.12.12* 9.50,11.5,11.50* 12.15, 1.5, 12.46,1.53, 3.50, 4.16, 5.12, 1.30, 3.26, 3.45, 4.30. 4.45, 5.43*, 8.1, 10.13. 5.20*, 7.30, 8.30, 9.50,11.—. WINTERDIENST. De met een Van Rotterdam naar Haarlem. 6.40, 8.10, 9.10,10.20* 11.5, 1.23*, 2.45, 3.35,5.10,6.27*, 7.20, 8.50, 9.50*. De vertrekuren zijn berekend Station Delftsche Poort. geteêkende treinen alleen le en 2e klasse. Van Haarlem naar den Helder. Van Haarlem naar 6.51.10.7,1.37, tot Alkmaar, Zandvoort. 5.2. S.57. Station h. IJ. S. m. Van den Helder naar 7.55, 10.15, 11.38, 1.33, Haarlem. 4.59, 8.3. 6.10, 9.30, 1.30, 7.20 Van Zandvoort naar Haarlem. .26 10.49. 12.42, 4.17, 6.15, 8,28. Op Donderdag den 17n April 1884, des voormiddags ten elf ure zal aan liet lokaal van liet Provin ciaal Bestuur van Noordholland te Haarlem bij enkele inschrijving wor den aanbesteed: Het onderhond van den Zeedijk tussehen Naar den en Muiderberg, van de strand- palen te Muiderberg en van den Zeedijk beoosten Naar- den van 1 Mei 1884 tot 1 Mei 1885. De bestekken zijn tegen betaling van 10 cents per exemplaar ver krijgbaar aan bet lokaal van liet Provinciaal Bestuur voornoemd en aan bet bureau voor buitenlandscbe paspoorten op den Oudezijds Ach terburgwal, tegenover bet Wale- pleintje, te Amsterdam. Nadere inlichtingen kunnen wor den verkregen bij den Hoofd-ïnge- nieur van den Provincialen Water staat te Haarlem en bij den Pro vincialen Opzichter J. KEIJZER, te Amsterdam. ALGEMEEN OVERZICHT. In den laatsten tijd komt in Duitschland wederom de kwestie van een verantwoordelijk rijksminis- terie herhaaldelijk ter sprake. Vooral I van liberale zijde wordt door al de f dagbladen, die deze richting zijn toegedaan, met warmte de instelling van de ministrieele verantwoordelijk- i beid aanbevolen, en zelfs in den bondsraad is de vorige week de vraag besprokenis bet noodzakelijk en nut tig tot dergelijken maatregel orer te gaan. Yan degenen die deze vraag beslist ontkennend beantwoordden is Pruisen zeker wel de voornaamste, en de groote invloed welke deze staat op de overige bondstaten uitoefent is misschien wel de oorzaak, dat met bijna algemeene stemmen door de vergadering in gelijken zin advies werd uitgebracht. De liberale bla den vooral toonen zich over dezen uitslag boogelijk verbaasd en ver klaren niet te begrijpen boe schade lijk voor bet gekeele land wordt geacht, wat bijna iedere staat reeds bezit. Bekend toch is bet, dat in de meeste staten van Duitschland de ministrieele verantwoordelijkheid reeds in de grondwet is opgenomen. Hoe dit zij, hoogstwaarschijnlijk zal in den eersten tijd althans deze vraag niet weder ter sprake gebracht wor den, tenzij er iets bijzonders gebeurde, dat eene algebeele wijziging in de politiek teweeg bracht. Omtrent bet al of niet aftreden van Prins Bis marck als minister van binnenland- sche zaken etc. boort men niets na ders. Wel bevatten de organen van elke richting bijna dagelijks ellen lange artikelen over deze kwestie, doch iets nieuws geven hunne be schouwingen niet, daar zij zich slechts bezig houden met bet zoeken van de motieven, die tot bet nemen van een dergelijk besluit zouden kunnen lei den. Dat alles behoort derhalve tot het gebied der gissingen, waarop bet dwalen aan de orde van den dag is. Uit Hongkong wordt thans aan de New-York Herald geseind, dat Frankrijk van de Chineesche regee ring eene schadevergoeding beeft geëiscbt voor de hulp door dezen staat den benden der zwarte vlaggen verleend. DJELLA DE GEMASKERDE PRINSES. EEN roman UIT ENGELSCH INDIË VAN XA VIER DE MONTÊPIN. 51) Eerste Gedeelte DE ONTWAAKTE SLAPER. Jubbée nam uit een zilveren ko ker, die aan baar gordel hing. eenig poeder van onbekende samenstelling en strooide dit in den gloed. Groote roode vlammen stegen on middellijk ten hemel, dwarrelden in het rond en deden plotseling de duisternis, waarin betganscbe «Kerk hof der Olifanten» was gebuid, plaats maken voor een oogverblindend licht. Verschrikt wierpen zich de Hin does ter aarde, als hadden zij de meest gevreesde hunner goden voor zich zien verschijnen. Een verachtelijke glimlach plooide de lippen van Jubbée en de blik, dien zij op de geknielde Hindoes wierp, drukte ten volle de minach ting uit, welken dezen haar door hun bijgeloof inboezemden. Gij zijt wel degenen, die ik hier verwachtte, en de godheid neemt uwe offerande aan, sprak zij ver volgens vastberaden. Gaat, houdt uw wapens gereed, de lasso in de eene, den dolk in de andere hand I en stelt u aan den ingang van het kerkhof in hinderlaag op. Onze j broeders kunt gij laten doorgaan, maar onverbiddelijk en zonder me delijden verleent ge geen pardon aan elk, die het parool kent: Het antwoord Djella. op het te geven wachtwoord Siva. De Hindoes waren reeds opge staan. Daar zij evenwel zeer goed be grijpt, dat China niet gezind zal zijn zoo maar goedschiks dien eisch in te willigen, en men ook van een openlijken oorlog weinig heil ver wacht, zal Frankrijk beproeven de gevraagde gelden zelve te innen. Te dien einde zullen waarschijnlijk enkele plaatsen, waaronder ook Lang Son en Caoban bezet worden, zal men er toe overgaan invoer rechten te Canton te heifen. Daar de Chineesche handel over deze plaats nog al aanmerkelijke uitbrei ding verkregen heeft, hoopt men op deze wijze binnen enkele jaren de geëischte som ontvangen te heb ben. Deze maatregelen zijn voorzeker practisch te noemen; vooral ook om dat daardoor de gevaarlijke en af mattende krijgstochten naar de bin nenlanden van China overbodig worden. Bovendien leveren zij het voordeel op, dat de te bezetten plaat sen gelegen zijn aan de zee, zoodat de marine ze ten allen tijde met het vuur harer kanonnen kan be strijken. Wel zal China niet nalaten kraciitig tegen deze wijze van han delen te protesteeren, doch het is te voorzien, dat dit protest haar weinig zal baten, omdat geen der Euro- peesche mogendheden tot heden veel lust heeft betoond, zich met bet hangende verschil tussehen haar en Frankrijk in te laten. De berichten uit Tonkin blijven zeer schaarsch. Van belangrijke krijgsverrichtingen in dit gebied verneemt men niets, zoodat men met grond magaannemen. dat daar weinig van heteekenis wordt gedaan, en de Fransche troepen zich doodeenvoudig onledig houden met het nemen van maatregelen, ten einde de rust in dat gewest meer en meer te verzekeren. Het zal geschieden, mom pelden zij buigende en verwijderden zich daarop in de richting van den doorgang. Alleen zijnde, wierp de prieste res ten einde de vlammen nog meer aan te wakkeren opnieuw kolen in den gloed en zette zich daarop in afwachtende houding op het voet stuk van het afgodsbeeld neder. Tien of twaalf minuten verliepen en diepe stilte door niets verstoord, heerschte op het kerkhof en in den omtrek. Plotseling schrikte Jubbée op; luisterend hield zij het hoofd ter zijde. Een vreemdsoortig gezang, dat door talrijke stemmen scheen voort gebracht te worden, deed zich in de verte hooren en naderde snel. Daar komen zij I dacht de priesteres. Weder verliepen eenige oogen- blikken; daar deed zich het gezang De oproerige beweging onder de werkstakers van Anzin houdt nog altijd aan. Bijna dagelijks worden er vergaderingen gehouden, waarin het soms zeer onstuimig toegaat, zoodat de politie en de militairen de handen vol hebben met het ne men van voorzorgen, ten einde eene openlijke uitbarsting te voorkomen. Aan oproerkraaiers ontbreekt het natuurlijk niet onder de lieden, die door het gebrek, hetwelk uit eene werkstaking altijd voortspruit, veel meer toegankelijk zijn voor revo- lutionnaire ideeën, dan dit anders het geval is. Met zekere bezorgdheid slaat de regeering dan ook de zaken aldaar gade. In de kamer maakt thans het wets ontwerp ter hervorming der militaire dienstplicht het onderwerp eener vrij belangrijke discussie uit. Toen na den Fransch-Duitschen oorlog de noodzakelijkheid gebleken was, om bet leger op een beteren voet te brengen, en bet beginsel der alge meene dienstplicht was aangenomen stelde men daarbij het éénjarig vrij- willigerschap in, ten einde be schaafde jongelieden, die zich op kunsten en wetenschap toelegden, eenige voorrechten te verschaffen. In de praktijk blijkt dit stelsel evenwel niet houdbaar, en nadat hierop vooral in den laatsten tijd van onderscheidene zijden vrij hef tige aanvallen waren gericht, besloot de regeering nogmaals de zaak onder handen te nemen. Volgens het ont werp, dat thans in behandeling is, zal dan ook met dit stelsel gebro ken worden, en voor allen een ge lijke diensttijd van drie jaren wor den vastgesteld. Hoewel zich vooral van niet militairen kant hiertegen nog al eenige oppositie voordoet^ gelooft men toch dat de kansen der nieuwe wet zeer gunstig staan, ten I minste in de kamer van afgevaar digden. Omtrent den Senaat is men J minder gerust, hoewel sommigen vorzekeren, dat het der regeering mogelijk zal wezen ook daar de meerderheid te verwerven. Betreffende de verandering door den Senaat gebracht in de wet, die de verkiezingen voor den Parijschen gemeenteraad regelt, heeft de com missie uit de kamer geadviseerd, het oorspronkelijke besluit te handhaven en de wet onveranderd voorde tweede maal naar den Senaat terug te zen den. in de hoop, dat dit lichaan alsdan beter daaromtrent gezind zal zijn. Het nieuwe ministerie in Italië is voor de kamer verschenen met eene verklaring door den beer Man- cini afgelegd, dat het kabinet ge trouw zal blijven aan zijn programma, dat zoowel het handhaven van den vrede met de buitenlandscbe mogend heden, als de verzekering van de waardigheid en de veiligheid des lands beoogt. In het drievoudig ver bond met Duitschland en Oosten rijk, zoo constateerde de spreker, is door de toenadering van Rusland tot eerstgenoemde geen enkele wijziging gebracht. Veeleer strekte dit feit tot een waarborg voor Europa voor het behoud van den vrede, en de goede gezindheid der groote mogendheden ten opzichte van elkander. Eenige dagen te voren, had de minister president de mededeeling gedaan, dat hij den koning zou voorstellen een nieuw ministerie, dat voor land bouw en handel, in het leven te roepen, en de secretarissen-generaal te verheffen tot onder-secretarissen van staat. Voorloopig moet de houding der meerderheid tegenover het kabinet zeer vriendschappelijk te achten zijn. opnieuw hooren. nu echter in haar onmiddellijke nabijheid en waren de woorden duidelijk te onderschei den. Het gezang, welks woorden aan het sombere gedicht der Ramayanas ontleend, slechts doelden op moord en bloed, bracht door de hartstoch telijke uitdrukking, waarmede het werd voorgedragen en de vreemde melodie der tonen, zoo mogelijk een nog pijnlijker indruk teweeg. Ziehier ongeveer den inhoud van het gezang weergegeven: Tronende op den berg Beo mali, Voedt gij, alles verdelgende Siva, Met den brandenden gloed uwer ziel De goddelijke vlam. ter eere, bloedige godheid. Houden wij 7t moordend staal tot treffen (bereid Koning der duisternis, wcest gij ons genadig! Dan worde ïndic als van ouds weder vrij. Terwijl de echo's van de vallei dit bloeddorstige, sombere refrein herhaalden, trad eene lange rij man nen uit de kaste van het volk, allen eenvormig gekleed, tussehen de rot sen te voorschijn en schaarde zich in een kring, rondom het beeld van Siva en naarmate de kring om het beeld zich vergrootte, werd hun ge zang steeds woester: Op ten strijde! Op ter verdelging! De fakkel ontstoken, de wapens gewet 't Uur heeft geslagen: de wrake nabij!... (Drenkt Met liet bloed onzer vijanden de aarde. U ter eere, bloedige godheid, Houden wij "t moordend staal tot treffen (bereid Koning der duisternis, woest gij ons genadig! Dan wordt ludie als van ouds weder vrij. De kring der zangers werd steeds grooter. Eenklaps weken zij eerbie dig terug om eenige personen, voor wie zij zich diep ter aarde bogen, door te laten. Het waren prinses Djella. verge zeld van den Radjab Doorgal-Sahib, den fakir Souniacy, Akbar. Holcar en Djaal.

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1