Vrijdag1 11 April 3 884. No. 234. WIJfVÜ Hill FEUILLETON. BINNENLAND. OuSauv "SHHiHJ Ex. m m ARLEM'S DAGBLAD. I feM M I &Rv M il tl! ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk n. maand 55 Afzonderlijke Hommers 5 Verschijnt Dagelijks uityenansan Zon- en algemeens Feestdagen. BureauKLEINE HOUTSTRAAT No. 9. Drukkers-Uitgevers: BOHAHS Co., te Haarlem. ADYERTENTIEN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Ad verten tien worden aangenomen tot 's middag 12 uur. Hoofdagenten voor liet Buitenland: Compagnie Générale de Pablicité Etrangère G. L. DA4JBE Co, JOHn. F. JONES. Sucr.. Parijs, 31bis, Faubourg 11 ontmartre. Van Haarlem naar Amsterdam. 7.—. 8.32, 8.55, 9.30,11.15, 11.39* 11.56, 1.8. 2.39* 3.53, 4.15, 4.44, 5.42, 6.40, 7.13. 7.44* 8.54,9.46,10.23, 10.59*. VERTREKUREN der SPOORTREINEN. WINTEKDIENST. Van Rotterdam naar Haarlem. 6.40. S.10,9.10.10.20*, 11.5, 1.23* 2.45.3.35,5.10,6.27*, 7.20, 8.50, 9.50*. De vertrekuren zijn berekend Station Delftselie Poort. Van Haarlem naar Rotterdam. 7-53* 8.33,9.4,10.13.12.12*, 12.46,1.53, 3.50, 4.16, 5.12, 5.43*, 8.1, 10.13. Van Amsterdam naar Haarlem. 6.15. 7.30* 8.10, 8.30, 9.35, 9.50,11.5.11.50*, 12.15, 1.5, 1.30, 3.26, 3.45, 4.30. 4.45, 5.20*, 7.30,8.30,9.50,11.—. De rnet een geteekende treinen alleen le en 2e klasse. Van Haarlem naar den Helder. 6.51,10.7,1-37, tot Alkmaar, 5.2. 8.5f Van den Helder naar Haarlem. 6.10, 9.30, 1.30, 7.20 Van Haarlem naar Zandvoort. Station H. IJ. S. M. 7.55, 10.15, 11.38, 1.33, 4.59, 8.3. Van Zandvoort naar Haarlem. S.26 10.49, 12.42, 4.17, 6.15, 8,28. AI.GEMEFY OVERZICHT. Na lang stilzwijgen hebben de militaire autoriteiten in Tonkin weder iets van zich laten hooren. De Fransche regeering' ontving Dins dag van generaal Millot eene dé pêche waarin deze haar meldde, dat hij een begin gemaakt heeft met de operatiën tegen Hang Hoa, de laatste groote stad, die nog dooi de benden der zwarte vlaggen en de Chineezen binnen Tonkin bezet is. Geheel in strijd evenwel met de berichten, welke omtrent hare sterkte den laatsten tijd de ronde deden, is de opmerking, waarvan de gene raal zijn bericht vergezeld doet gaan. Wij verwachten, zoo zegt hij, een geduchten tegenstand. De eigen lijke bezetting toch telt meer dan 3000 man, terwijl een leger van 10000 Chineezen zich binnen de vesting bevindt, om zoo noodig de bezetting te ondersteunen. Dat klinkt vrij wat anders, dan de verzekering dat men het binnen drie of vier dagen met d°ze onderneming wel zou klaren. De generaal heeft het dan ook noodig geoordeeldmet alle beschikbare manschappen voor waarts te rukken. Ongelukkig ver oorlooft de toestand der rivieren het niet, dat men ook van de kanonneer- booten, die bij Son-Tay en Bac-Ninh zulke uitstekende diensten bewezen hebben, gebruik maakt; zoodat thans alles op het leger zal aankomen. Toch twijfelt de opperbevelhebber er geenszins aan, of het zal hem ook thans gelukken zijn doel te hereiken. Tegen de Europeesche oorlogskunst schijnen de lieden daar ginds niet opgewassen te zijn. Ware dit wel het geval, dan zou stellig het leg-ertje, waarover hij te be schikken heeft, op verre na niet vol DJELLA DE GEMASKERDE PRINSES. EEN ROMAN HIT ENGELSCH INUIË XA VIER DEMONTÉPIN. en 53) Eerste Gedeelte DE ONTWAAKTE SLAPER. XXIX. HET ZOENOFFER. Djella stond onbewegelijk ongevoelig-, dit hartverscheurend schouwspel aan te staren. Het wordt laat! zeide zij op bevelenden toon, stoot toe! De andere Hindoe naderde Sir John Malcolm, die in de lasso ge vangen, zich niet verdedigen noch bewegen kon. Hij stak hem den dolk in de borst en het het wapen in de wonde zitten. doende zijn, en zou het noodig blij ken versterking uit Europa te ont bieden. Geheel in overeenstemming met de Chineesclie politiek is de hou ding, die het Pekingsche hof thans aanneemt tegenover Frankrijk. Nu de kwestie der schadevergoeding op het tapijt komt, tracht men zich den schijn te geven, als kon men de han den in onschuld wasschen. De ge zant, markies Tseng-, wiens dreigende taal misschien enkelen in Frankrijk bevreesd maakte, ging, zoo verklaart de regeering van het Hemelsche rijk, zijne instruction te buiten, toen hij verklaarde dat elke stap, tegen Bac-Ninh ondernomen, als eene for- meele oorlogsverklaring beschouwd zou worden. Eerst heette het, dat Tseng geheel in den geest zijner lastgevers sprak en handelde, maar nu de zaken tegengeloopen en China in plaats van den bedreiger de be dreigde g'eworden is, nu verloochent men den man,dienmen vroeger hemel hoog verhief. Of deze zwenking even wel veel zal baten, valt te betwij felen. Evenmin als men zich vroe ger door de grootspraak van den Chineeschen zaakgelastigde liethang maken, evenmin zal men zich thans door uitvluchten om den tuin laten leiden. De vergaderingen der anarchisten te Roubaix houden nog steeds aan. Al de verschillende vraagstukken, die in Frankrijk vooral de hoofden zoo vaak warm maken, worden be sproken, en daarbij zijn de heeren en dames het niet zeiden zoo met elkander oneens, dat het soms tot ernstige vechtpartijen komt. Reeds meer dan eenmaal was de politie genoodzaakt tussclienbeiden te ko men om de vechtenden te scheiden of de bijeenkomst te sluiten, wanneer O! mijn zoon, mijn kind! was het eenige wat de ongelukkige nog stervende kon uitroepen. Dat was alles. De dolk had zijn hart g-eraakt. Een golf bloed kwam uit den mond van den ongelukkigen vader; hij wankelde en stortte ontzield te mid den van het hooge gras in de strui ken neder, welker buigzame twij gen zich over zijn lijk heenbogen en het aan het oog onttrokken. Eene huivering en een dof ge mompel gingen door de dicht op eengedrongen rijen der Hindoes, die het «Kerkhof der Olifanten» vulden Deze plotselinge beweging was echter niet de uitdrukking van af schrik en wroeging, maar die van gejuich over de behaalde zege praal. Wat bekommerden deze geest drijvende, woeste bende zich om een moord meer of minder? Het lijk van John Malcolm beschouwden deze de vergaderden het wat al te druk maakten. Het eigenlijke Fransche volk lacht natuurlijk om de heil- looze dwaasheden, die er gedebiteerd worden; doch op den duur zullen dergelijke bijeenkomsten gevaarlijk voor de republiek kunnen worden. Maandag a. s. zal het standbeeld voor Gambetta in zijne geboorte plaats Cahors onthuld worden, hij welke plechtigheid de meeste mi nisters en grootwaardigheidsbekle ders aanwezig zullen zijn. De personen, die bij den opstand van Arabi-pacha schade geleden hebben, en wien door de gemengde commissie van onderzoek hunne eisch geheel of gedeeltelijk is toe gewezen, wachten nog altijd op de vereffening hunner zaken. De Egyp' tische regeering stelt de betaling der schadevergoeding telkens uit. en misschien rekent zij er wel op, om die geheel op de lange baan te schuiven. Daarmede evenwel zijn de eischers geenszins tevreden en enkelen hunner, het lange wachten moede, hebben zich tot de gemengde rechtbanken gewend, om van deze machtiging te erlangen beslag te leggen op enkele openbare gebou wen etc. De regeeringnu koesterde de heimelijke hoop, dat deze recht banken zich onbevoegd zouden ver klaren, hierin vonnis te vellen, doch dit is haar tegengesl-agen. Met bijna algemeene stemmen besloot de rechtbank te Cairo kennis te nemen van den eisch door de kla gers ingesteld, en dit besluit geeft reeds genoegzaam aanwat het eindvonnis zal zijn. Waarschijnlijk zal de regeering zich thans een wei nig gaan haasten, om deze zaak uit de wereld te helpen, daar zij anders gevaar loopt, dat niet alleen beslag gelegd wordt op de goede bandieten slechts als een vijand te minder. En nu, waar zijn de papie ren? vroeg' Djella zich tot Sau- gor wendende. Hier ziin ze, meesteres! was het antwoord van den Hindoe, terwijl hij haar twee ot drie lias sen "brieven en bescheiden, die hij van de schrijftafel van Sir John had medegenomen, overhandigde. Hier ter plaatse bij zijn lijk zullen wij die aanteekeningen ver branden, die zooals hij geloofde, ons in het verderf hadden moeten stor ten en die zijne wapens waren. Djella begon de papieren welke Sau- g'or haar had overhandigd snel te doorloopen en mompelde hier en daar half verstaanbaar eenige afge broken volzinnen Ja, waarlijk, die man was ons op het spoor!Die man moet inderdaad lynx-oogen gehad heb ben Hij was ons te slim ren van den staat, maar men ook de particuliere bezittingen van den Khedive zou aanspreken. Uit Soedan ontbreken de laatste twee dagen de berichten geheel, zoodat men mag aannemen, dat al daar de toestand hij het oude ge bleven is. Admiraal Hewitt zal waarschijnlijk heden aan het hof van den koning van Abyssinië ver schijnen. Men verzekert, dat de vorst hem eene goede ontvangst bereidt; wat zeker ook hieruit kan blijken, dat hij voor den gezant te Cairo een statiekleed heeft besteld, van 40.000 frs. Of echter het hoofddoel der reis bereikt zal worden, daaromtrent is men nog zoo zeker niet. 't Blijkt toch, dat de bezetting van Merw door het Russische leger niet geheel en al zonder verzet van de zijde der bevolking heeft plaats ge had. Op weg naar deze stad werden de troepen zoo nu en dan door on geregelde henden in de flank aan gevallen, en hoewel het niet veel moeite kostte om de aanvallers het hazenpad te doen kiezen, noodzaakte die tegenstand het leger toch, voort durend op zijne hoede te zijn. Ook voor de toekomst schijnen de auto riteiten eenigszins bezorgd. Althans in de onmiddellijke nabijheid van Merw wordt een fort gebouwd, dat de geheele stad bestrijkt. "Voor het oogenblik houden de inwoners zich rustig; misschien wel in toom ge houden door de militaire wacht, die voldoende is om elk verzet in zijn begin te stuiten. De keuze van een goeverneur voor Oost-Rumenië geeft eenig verschil tusschen de hoven van St. Petersburg en Constantinopel. Rus land zou gaarne eenigen invloed op Zijne blikken drongen tot onze diep ste schuilhoeken door! Aanwijzin gen en ziethier het bewijs en overluid las zij het' volgende Eene mijd/oer lakte vereeniging heeft zich den geheelen ondergang der Indische Compagnie ten doel gesteldDe sluipmoordenaarsdie i/n het duister merken zijn overal verspreidmaar zij zijn slechts de werktuigende ziel hunner bewe ging moet te Benares zelf gezocht morden. Djella hield met lezen op en wierp dreigende blikken op de aanwezige saamgezworenen. Er zijn verraders onder ons! riep zij uit. Bij Bowhauie, ik zweer u, dat ik hen zal weten te ontdekken, en wee, dengenen, die onze geheimen verraadt; hij zal den dood eens verraders sterven! Een diep stilzwijgen volgde op die bedrc'ohg; een heilige schrik vervulde aller gemoederen. de zaken van dit gewest uitoefenen, doch Aleko-pacha, de man, die bij de Porte de aangewezen persoon is voor deze betrekking, staat bekend als iemand, die juist dezen invloed tracht te bestrijden. Daarom zou de Czaar hem ook gaarne vervangen zien door Gaoril Gaetovitch een Bulgaar van geboorte, en daardoor Rusland meer genegen. Te Constan tinopel wordt hieromtrent ernstig onderhandeld, zonder dat het nog met eenige zekerheid valt uit te maken, wie hierbij de overwinning zal behalen. Wederom komt het oude plan, het g-raven van een kanaal door de vallei van den Jordaan, ter sprake. De Hertog van Suntherland bevindt zich op dit oogenblik in de Turk- sche, hoofdstad, en tracht van de Porte, de toestemming tot het ten uitvoer leggen van dit plan te ver- krijgen. Haarlem, 10 April 1884. Men meldt uit Ylissingen. Het koninklijke jacht De Valk stoomde gisteren ochtend tegen 9 uur langzaam op de havenen scheerde langs den aanlegponton der mailbooten. H. M. de Koningin be vond zich op het achterdek, ge sluierd en in rouwgewaad. Nadat het jacht was vastgemeerd, bega ven zich achtereenvolgens aan boord, om Hare Majesteit te verwelkomen, de Commissaris des Konings in Zee land, de burgemeester van Ylissin gen, de commandant van het wacht schip De Hydra., de garnizoenscom mandant en de districts-inspecteur der staatsspoorwegen te Breda, de heer Mieling. Ook mevrouw Van Djella nam daarop de papieren op en ze een voor een aan de vlam men prijsgevende, riep zij uit: Dat het aan Siva gewijde vuur de wapenen tegen ons gesmeed, ver- nietige en verteere. Deze vernietiging duurde gerui- men tijd; het aantal brieven was dan ook zeer talrijk. Toen eindelijk de laatste brief' verbrand was stak zij de hand uit en sprak aldus de verzamelde Hin does toe. Broeders van het «Heilig Ver bond», zweert mij hij de asch van dit heilige vuur en bij dat lijk, den ondergang der Indische Companie. Wij zweren het! riepen allen als uit één mond. Het is goed! Ik neem uw eed aan en zal mij dien weten te her inneren Het uur is nabij, waar op er een gruwelijk bloedbad onder de vreemdelingen zal aangericht worden, een bloedbad hetwelk onzen

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1