POPULAIR mm M Oplage 10000 Fx. Woensdag 16 April 1884. No. 237 FEUILLETON. HAARLEMS DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door gelieel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Hommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenmnen Zon- en aigemeene Feestdagen. Bureau: KLEINE HOUTSTRA AT No. 9. Drukkers-Uitgevers: BOMAHS Co., te Haarlem. ADVERTENTlEN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicity Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHk. F. JONES, Siicr., Parijs, 31bis, Faubourg Mont mart re. Van Haarlem naar Amsterdam. 7.—. 8.32, 8.55, 9.30,11.15, 11.89* 11.56, 1.8, 2.39* 3.53, 4.15, 4.44, 5.42, 6.40, 7-13, 7.44* 8.54,9.46,10.23, 10.59*. VERTREKUREN der SPOORTREINEN. Van Amsterdam naar Van Haarlem naar Haarlem. Rotterdam. 6.15, 7.30*, 8.10, 8.30, 9.35, 7.53* 8.33,9.4,10.13.12.12* 12.46,1.53, 3.50, 4.16, 5.12, 5.43*, 8.1, 10.13. WINTERDIENST. De met een geteekende treinen alleen le en 2e klasse. 9.50,11.5,11.50*, 12.15, 1.5, 1.30, 3.26, 3.45, 4.30. 4.45, 5.20* 7.30, 8.30, 9.50,11.—. Van Rotterdam naar Haarlem. 6.40, 8.10, 9.10.10.20* 11.5, 1.23*, 2.45, 3.35, 5.10, 6.27* 7.20, 8.50, 9.50*. De. vertrekuren zijn berekend Station Delftsche Poort. Van Haarlem naar den Helder. 6.51,10.7,1.37, tot Alkmaar, 5.2, 8.57. Van den Helder naar Haarlem. 6.10, 9.30, 1.30, 7.20 Van Haarlem naar Zandvoort. Station H. IJ. S. M. 7-55, 9.6, 10.15, 11.38, 1.33, 3.52, 4.59, 6.45, 8.3. Van Zandvoort naar Haarlem. 8.26,9.40,10.49, 12.42, 2.12, 4.17, 6.15, 7.17, 9,15. ALGEMEEN OVERZICHT. Met kracht worden in Tonkin door de militaire autoriteiten de ©peratiën tegen Hang Hoa voortge zet, en men heeft alle hoop, dat de insluiting der vesting in het begin der volgende week een voldongen feit zal zijn. Zoo licht als men de geheele onderneming eerst telde, zoo zwaar telt men haar thans. Sinds men de zekerheid heeft verkregen, dat het garnizoen d-ier vesting be langrijk is versterkt door de gere gelde Chineesche troepen te harer hulpe afgezonden, gelooft men niet meer aan eene gemakkelijke over winning; ja acht men haar zelfs moeilijker dan de verovering van Sontay en Bac-Ninh. Hoe echter het oordeel over de Fransche generaals ook moge zijn, in dezen oorlog is het schitterend bewezen, dat het leger ook bekwame mannen telt, die aan beleid en moed de zoo hoog noodige voorzichtigheid paren. Zonder zich te overhaasten hebben zij, die thans met de leiding der zaken belast zijn, bij elkegewaagdeonderneminghunne voorzorgen zoo juist genomen, dat de vijand als het ware genoodzaakt werd, zonder ernstigen tegenstand te kunnen bieden, zich over te geven. Tusschen elke belegering verliep een geruimen tijd, gedurende welke men weinig of niets van de voort gezette operatien hoorde, zoodat men meende dat zij voorloopig waren gestaakt, ten einde de soldaten tot verademing te laten komen. In den regel was dit echter niet het geval. Die tijd van schijnbare rust werd daar eenvoudig gebruikt om een nieuw wapenfeit voor te bereiden, dat dan ook door de goede voor- zorgsmaatregelenuitstekendgelukte. Daar thans voor de inneming of ten DJELLA DE GEMASKERDE PRINSES. EEN ROMAN UIT ENGELSCH INDIE XA VIER DE MONTEPIN. 56) Eerste Gedeelte DE ONTWAAKTE SLAPER. Stop was als versteend van schrik, althans voor drie kwart verlamdhij zeide niets, hoorde niets meer, zag niets meer en beefde over al de leden. George daalde van het voetstuk af en gaf, daar de maan weer te voorschijn kwam, de hem nu on nutte toorts aan den dienaar terug en begaf zich naar een der vele geraamten waarmede het kerkhof bezaaid was, ten einde het van na- minste de belegering van Hang Hoa hetzelfde viel op te merken, heeft men alle reden ook nu een goed succes te verwachten. Voor Frank rijk is het natuurlijk te hopen, dat het in deze verwachting niet teleur gesteld worde. Blijkens een telegram uit Peking, heeft daar de verwikke ling" met Fi'ankrijk op het onver wachtst aanleiding gegeven tot eene ministriëele crisis, die natuurlijk een verloop had, zooals men die alleen in China kan verwachten. De kei zerin, ontevreden over den loop der gebeurtenissen, ontbood een vijftal haren ministers op het paleis en deelde hen zonder omwegen mede, dat zij besloten had, hen af te zetten, en hen van al hunne waardighe den vervallen verklaard, naar elders te verbannen. De nieuwe titularissen waren spoedig gevonden, en zonder dat de bevolking der hoofdstad er iets van vermoedde was de regee ring in andere handen overgegaan, en waren de personen, die tot hiertoe alle macht in handen gehad hadden, op reis naar het oord hunner ver banning. De voornaamste heschuldig'ing tegen de ongelukkige ministers in gebracht, was deze, dat zij door hunne wijfelende houding de be langen des rijks hadden benadeeld; ja zelfs het land zelve in gevaar hadden gebracht. Of deze verande ring nu eene voorbode van een na derenden oorlog is, dan wel, dat zij eene vredelievende beteekenis heeft, daaromtrent heeft men nog geene zekerheid. In ieder geval evenwel bereidt China zich voor, om een mogelijken inval van het Fransche leger te kunnen keeren, en vooral aan de steden, welke in de nabij heid der Tonkinsche grenzen gele gen zijn, wordt zeer veel zorg be steed. Voor het oogenblik evenwel derhij te bekijken en het afgebleekte gebeente te onderzoeken. Kazil had zich eenige passen ver wijderd en doolde langzaam zonder bepaald doel, de blikken ter aarde gericht een weinig in het rond. Eensklaps hield hij onverhoeds stil. Een rilling ging hem over de ledenhij deinsde met een verschrikt gebaar terug; doch zijne schrik met kracht onderdrukkende, trad hij weder vooruit en boog zich voor over om te onderzoeken wat het was waarop hij had getredenhij ver wijderde met heide handen hethooge gras, doch hief zich onmiddellijk weder overeind onder het slaken van een rauwen, angstigen kreet. XXXI. VADER EN ZOON. maakt men zich in Frankrijk daar omtrent weinig ongerust; vooral om dat de ondervinding van den laat- sten tijd duidelijk de machteloosheid van het Hemelsche rijk heeft aan getoond. Ook gelooven wij niet, dat de dreigende houding van het Pe- kingsche hof Frankrijk ervan terug zal houden, om eene schadevergoe ding te eischen voor de schade die het heeft geleden, tengevolge van den steun aan de benden der zwarte vlaggen verleend. Gelijk te verwachten was, wordt in Noorwegen het nieuwe minis terie door de radikale pers met wei nig bewijzen van groote ingeno menheid ontvangen. De artikelen waarmede deze de regeering begroet, zijn zelfs van dien aard, dat het te voorzien is, dat dë Stortthing zal wei geren met dit ministerie de landszaken te behartigen en gelijk bij het vorige kabinet alle voorstellen, die van het min. uitgaan, doodeenvoudig ter zijde zal leggen. Voornamelijk wordt den nieuwen titularissen verweten, dat zij hunne portefeuilles aan den Zweedschen invloed te danken heb ben. Tot deze beschuldiging .geeft o. a. de redevoering aanleiding, door den koning onlangs te Stokholm gehouden, waarin hij de uitspraken van het rijksgericht aan eene strenge critiek onderwierp en de verklaring aflegde, dat hij in geen geval van een der rechten, hem bij de grond wet toegekend, afspraak wil doen. en de unie tusschen beide rijken tot eiken prijs zal handhaven. Het zou zelfs niet onmogelijk zijn, wanneer men weldra ook een voorwendsel zoekt om ook deze ministers voor de rechtbank der volksvertegen woordigers te dagen om_ ook hunne afzetting te bewerken. Intussc)ien neemt door dit alles Wat is er gaande? vroeg George Malcolm zich haastig om- keerende, doch Kazil scheen in stomme aanschouwing van het voor werp hetwelk hij ontdekt had, zijn vraag niet te hebben gehoord. Ovoorzeker een hoa of min stens een zwarte panter!! sta melde Stop nauw hoorbaar, terwijl hij gelijk een drenkeling stond te rillen, of wellicht een groot lui paard! een wreede tijger mis schien Laten wij in hemelsnaam vluchten, vluchten. kreet hij. Dit zeggende wilde de ongeluk kige knecht de daad bij het woord voegen, maar hij kon zich niet van zijn plaats bewegen; de schrik had zijn zenuwen verlamd; zijn heenen weigerden hem langer dienst en hij zeeg neder op een groot rotsblok, hetwelk zich in zijbe onmiddellijke nabijheid bevond, en dat tot zijn geluk plat was. Eenigszins ongeduldig wendde j George zich nogmaals tot Kazil en j vroeg hem Komaan, mijn jongen, wat is er toch gaande? Wilt gij mij ant woorden? de spanning tusschen de beide groote partijen in den lande toe, en wordt de vrees meer en meer gewettigd, dat het binnen een niet al te groot tijdsverloop tot eene geduchte uit barsting komen moet. Ook in Zweden is de meerderheid in -de kamer van afgevaardigden geenszins op de haud der regeering. wat o. a. duidelijk blijkt uit het voorstel, door 43 leden ingediend, ten doel hebbende de strafbepalin gen tegen majesteitsschennis aan merkelijk te verzachten. Bedoelde heeren willen alle misdrijven, tegen den persoon des koniugs ondernomen, met gewone misdaden gelijk stellen; echter met dien verstande, dat tel kenmale een straf zal worden uit gesproken, die een graad hooger is, dan de voor die misdaad vastgestelde. Ofschoon de regeering zich sterk tegen dit voorstel heeft verklaard, bestaat er toch alle grond om de aanneming daarvan te verwachten. Of in dit geval de koninklijke goed keuring zal worden gehecht aan de wet, welke op deze wijze tot stand kwam, meent men te mogen betwijfelen. In Egypte duurt de toestand van verwarring nog steeds voort. Her haaldelijk komen er berichten uit Soedan, die der regeering redenen tot ernstige bezorgdheid moeten ge ven. De opstand breidt zich met den dag al verder en verder uit en on derscheiden volkstammen, die zich tot hiertoe onzijdig hieldën, sluiten zich uit eigen beweging of wel door den nood gedrongen, bij de partij van den Mahdi aan. Wel komen in den laatsten tijd uit Khartoem enkele gunstige berichten, volgens welke het generaal Gordon gelukt zou zijn, eenige voordeelen op den vijand te Ik trap daar op een lijk onder het gras bedolven stamelde de jonge Hindoe op somberen toon. Een lijkherhaalde George. Ja, meester. Stop wischte zich met eene stuip achtige beweging het koude zweet van het voorhoofd en daar hij de kracht miste om te spreken, pre velde hij tot zichzelven, de lippen bewegende zonder het minste ge luid te kuunen voortbrengen. Ik bezwijkik bezwijmik sterf!! Kazil had naast het lijk neder- j geknield en had uit de wonde eenen Hindoeschen dolk verwijderc.ij j het bleeke licht der maan beschouwde j hij aandachtig het bebloede lem- j met. Plotseling teekende zijn gebronsd een nieuwe en hevige aan- doening en hij mompelde dof: Een dolk der godinHet is het werk van de zonen van Bowhaniet behalen, doch dit neemt niet weg dat de toestand aldaar hachelijk blijft, en het meer en meer waar schijnlijk wordt, dat ten slotte toch nog een Britsch legerkorps tot ont zet van den generaal zal moeten oprukken. Zoolang toch de Egyp tische troepen, die hij onder zijne hevelen heeft, binnen de stad blijven, gaat het goed, doch nauwelijks waagt hij het ze in het open veld den vijand onder het oog te voeren of alle heldenmoed is plotseling ver dwenen en als hazen slaan zij op de vlucht. En toch zal het er een maal toe moeten komen, om eens een flink gevecht te leveren, daar op den duur een verblijf binnen de stad niet is vol te houden. Nog enkele maanden mag men het daar uithouden, doch dan ook wordteen aftocht noodzakelijk. Soeakim is thans door de Egyp tische troepen bezet. Zooals men weet, is het Engelsche leger kort na den slag bij Tamanieb ingescheept; zoodat andere verdedigers tegen mogelijke aanvallen moesten wor den afgezonden. Toch blijft voor alle zekerheid een Engelsch oorlogs schip in de haven gestationneerd, terwijl een oOOtal matrozen ter be waking in de stad achtergelaten zijn. De Britsche regeering acht het bezit van deze stad van te veel ge wicht om hare bewaking alleen aan de Egyptenaren over te laten, over wier moed niet bijzonder te roemen valt. In Engeland zelf meent men een belangrijke vangst gedaan te hebben, door de gevangenne ming van een man, die onder zware bedenking «taat, een der hoofdper sonen te zijn van het gevaarlijke dynamiet-complot. Te Birmingham, waar men hem arresteerde, vond In hetzelfde oogenblik ging de maan weder achter een groote wolk schuil. Het kerkhof was weder in het duister gehuld. George nam opnieuw de toorts uit de handen van den dienaar over en spoedde zich naar Kazil, uitroepende Laat ons zien!! Stop was wel gedwongen zich aan een lijdelijk stilzitten te onder werpen; maar hij liet intusschen zijnen gedachten den vrijen teugel en welke ongeveer zouden samen te vatten aldus: Die vervloekte vallei, waarom kunnen wij hier alle schelmen van Indië niet ophangende plaats zou zich daar bij uitstek goed toe lee- neu. George was inmiddels Kazil ge naderd en bukte zich nu op zijn beurt naar het lijk, dat hij met de fakkel verlichtte; doch hij hief zich bijna dadelijk op onder het slaken van een kreet of veel meer van een

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1