BINNENLAND. men - eene aanzienlijke hoeveelheid dinamiet en bommen in zijne woning- verborgen. Toch is het hoogst twij felachtig of men den roornaamsten der booswichten thans wel in zijne inacht heeft. Naar alle waarschijn lijkheid is hij niets meer dan een werktuig in de handen der hoofd leiders, die zeker wel veiligin Ame rika verblijf houden, en van daar uit de aanslagen regelen. In Oostenrijk openbaart zich in den laatsten tijd eene Duitsche be weging, die de regeering nog al heel wat moeilijkheden op denhals haalt. Vooral met het oog op de andere bestanddeelen, waaruit het rijk bestaat, is het noodig die be weging zooveel mogelijk tegen te gaan, daar zij anders ongetwijfeld tot allerlei binnenlandsche twisten aanleiding zou geven, 't Is daarom dan ook, dat de regeering beslag heeft doen leggen op een lied, «de Duitsehers in Oostensijk» getiteld, waarin onbewimpeld de voorliefde van den dichter voor den noorde lijken nabuur wordt te kennen ge geven. Het besluit van den bondsraad, waarbij de instelling van een ver antwoordelijk rijksministerie in Duitschland niet wenschelijk werd verklaard, heeft enkelen leden van het Pruisische parlement aanleiding gegeven tot het bijeenroepen eener vergadering, waarop dit besluit werd besproken. Hoewel de meerderheid zich er beslist voor verklaarde, dat men tot een dergelijken maatregel overging, achtte men het evenwel ontijdig de zaak thans reeds in de kamer van afgevaardigden ter sprake te brengen. Na de paaschvacan- tie komt waarschijnlijk zeer spoedig de socialistenwet aan de orde. In afwachting daarvan heeft de regee ring de vorige week krachtens die zelfde wet een blad geschorst dat de socialistische gevoelens wat al te luide verkondigde. De president der Vereenigde Staten heeft er in toegestemd, dat de regeering bij het congres een voorstel indiene, ten doel hebbend, de Afrikaansche maatschappij in het Congo-gebied, als machthebbende aldaar te beschouwen. Haarlem, 15 April 1884. Als vervolg op onze mededeeling betreffende de algemeene vergade ring der Algemeene Yereeniging voor Bloembollencultuur, deelen wij nog mede, dat toen de verga dering ten een ure door den voor zitter werd heropend het eerste punt aan de orde was «het concept-pro gramma voor de groote vijfjaar- lijksche tentoonstelling, in 1885 al hier te houden». Tal van punten werden verder nog' behandeld. Om vijf uur des namiddags werd de vergadering door den voorzitter ge sloten. Aan den heer G. Houtkamp en zijne rechtverkrijgenden is bij beschikking van B. en W. vergun ning verleend tot de oprichting eener kleerenwasscherij, door stoom ge dreven, in het perceel aan het Zui- der-Buitenspaarne no. 28, kad. sectie F. no. 1845. Aan het verslag van de Hulp bank alhier over het vorig jaar, reuteling, want zijn keel werd als het ware toegesnoerd. De fakkel ontviel zijnen handen en doofde op den grond vallende uit. Naar adem hijgende, deed hij slechts eenige kort afgebroken woor den hooren. Oneen neen het is een droom het is spel mijner ver beelding ik verkeer in eene liel- sche begoocheling! Het kan niet waar zijnIk moet verkeerd gezien hebben ik ben gekDat ge laatdie trekken!!! Indien ik toch eens goed gezien bad! Mijn God, mijn God, verwijder dat spook sel, ik smeek er u om op mijne knieën! Het is niet mogelijk! Het is niet waarHet ware te monster achtig Meester?meester, wat scheelt u toch? vroeg Kazii, die van de ontroering van George en van diens geraaskal niets begreep. Stop was niet meer op zijne steen ontleenen wij het volgende: Het aantal leeners dat in 1882 356 be droeg, was in 1883 354. Het uit gezette kapitaal was in eerstgenoemd jaar f 47,880, in bet daaropvolgende f48,025. Wegens wanbetaling van voorgeschoten gelden werd geene schade geleden. 19 aanvragen wer den afgewezen. Iu het bestuur is geen veranderiag gekomen. Per aan deel werd f 3.05 dividend uitge keerd. Zooals door B. en W. in over leg met den waarnemenden kom- mandant der schutterij is vastgesteld, zal. te rekenen van 16 April e. k. af, de volgende regeling betreffende het oproepen der schutters die brand- piket hebben, worden ingevoerd. Bij dag geschiedt de oproeping door het luiden der brandklok. Bij nacht in de kom der gemeente door liet lui den der brandklok, het kleppen der agenten van politie en het daarbij roepen van brand. Buiten de kom der gemeente zal door de tamboers der schutterij alarm worden ge maakt. Onder de grens van de kom der gemeente is te verstaan: Kam persingel, Gasthuissingel, Raamsin- gel, Wilsonsplein, Sophiastraat, Zijl vest, Kinderliuisvest, langs de west zijde van het Kenaupark, Staten- BolwerkPrinsen-BolwerkHooi- markt,Scheepmakersdijk, Houtmarkt en Burgwal. Op het concours, uitgeschre ven door de letterlievende vereeni- ging «Hofdijk» te Hoorn, is aan de Haarlemsche vereenigïng J. J. Cre- mer» ten deel gevallen een zilveren vaandel-medaille; terwijl de heeren G. J. van Gasteren en L. Jansen, leden van laatstgenoemde vereeni- ging, beiden werden bekroond; eerst genoemde met een bijzondere zilve ren medaille voor dramatische, laatst genoemde met een zilveren medaille voor komische voordracht. Wij vestigen de aandacht on zer lezers op den gewijzigden dienst vandeZandv. Spoorw. Maatschappij voorkomende aan het hoofd dezer courant. Op de tentoonstelling van planten, bloemen, bol- en knolge wassen, boeketten enz., uitgeschre ven door de afdeeling «Rotterdam» en gehouden in de Doele te Rot terdam hebben o.a. de volgende be kroningen plaats gehad in de af deeling «Bloeiende bol- en knolge wassen Voor de g'rootste en schoonste verzameling hyacinthen, in minstens 50 verscheidenheden. Ie pr. goud. med. en f 50 Joh. de Breuk, Bloemist, firma J. D. Zocher en Voorhelm Schneevoogt, alhier; 2e pr. verg. zilv. med. en f 25 Gebr. Bijvoet, Overveenbestuursprijs Polman Mooij, alhier; voor 25 enkele en dubbele Hyacinthen, in potten in de meeste verscheidenheden op één bloemsteng bloeiende. 1 pr- verg. zilv. med. en f10, 2e pr. verg. zilv. med. I. J. J. van Loghem, alhier, 2. Joh. de Breuk, firma J. D. Zo cher Voorhelm Schneevoogt.alhier; voor eene verzameling- van 6 ver scheidenheden hyacinthen, in bloei in 6 lage potten of pannen, in ie dere pot of pan 10 st. van dezelfde verscheidenheid. Ie pr. verg. zilv. med. en f10, Joh. de Breuk, firma J. D. Zocher Voorhelm Schnee voogt, alhier, 2e pr. zilv. med. J. C. Stuffers, bloemistleerling, alhier; voor 25 potten enkele en dubbele tulpen, in de meeste verscheiden heden, 3 in één pot. Ie pr. verg. zilv. med. 2e pr. zilv. med. 1. Joh^ gezeten; hij was er in geslaagd te knielenzijn kermen en weegeklag werden slechts afgebroken door het ijverig prevelen van gebeden en het aanroepen van de namen van de eerste de beste heiligen, welke hem in de gedachten kwamen. Opnieuw kwam de maan tusschen twee wolken te voorschijn en be scheen het lijk met haar zacht- licht. George wendde het hoofd af, alsof hij een afzichtelijk schouw spel wilde vermijden aan te zien. Ik zou opnieuw willen kijken, stamelde hij, en ik durf niet. Ik zou nogmaals willen zien, maar ik ben hang! Hij deinsde bijna tot bij Kazil terug en dezen bij den arm vattende, zeide hij hem Buk, Kazil.... buk en kijk!.... Gij herkend dat lijk niet, is het wel?In naam van den leven den God. geef antwoord, vlug de Breuk, firma J. D. Zocher Voorhelm Schneevoogt, alhier; 2. Gebr. Bijvoet, Overveen; voor 25 potten Tros-Narcissen (Narcissen Tazetta), in de meeste verscheiden- beden. Ie pr. verg. zilv. med. Job. de Breuk, firma J. D. Zocher en Voorhelm Schneevoogt, alhier; 2e pr. zilv. med. J. C. Stuffers, bloemist leerling, alhier; voor 25pottenjon- quilles. (5 in één pot). Ie pr. zilv. med. G. C. van Meeuwen, alhier; voor 10 Amaryllus, in verscheiden heden. Ie pr. verg. zilv. med., G. C. v. Meeuwen, alhier; voor 20 cyclamen persicum. Prijs zilv. med. G. C. v. Meeuwen, alhier. Voor inzendingen buiten het pro gramma ontvingen nog de zilv. verg. med. Gebr. Bijvoet te Overveen, voor eene verzameling vroege dub bele tulpen; en ontving de beer Joh. de Breuk alhier, voor de inzen ding van 100 hyacinten in 50 soor ten^ eene zilv. verg. med., van 75 miniatuur hyacinten op glazen, in verscheidenheden eene bronz. med., van 100 tulpen op glazen een bronz. med.; voor 1 perk Frittillaria im perialis, hyacinten, tulpen en nar cissen, viel laatstgenoemden heer op de Plaatsvoor het vak af gesneden tulpen, nog eene bekro ning ten deel. De erfgroothertog van Olden burg heeft Zaterdag ochtend per Rijuspoor van 8 uur 20 min. 's Hage verlaten, met het voornemen om later aldaar terug te keeren, ten einde zijne gemalin op de terug reis naar Duitschland te begelei den. De Duitsche gezant aan ons Hof. alsmede de leden der hofhou ding' van Prinses Hendrik, verge zelden den prins tot aan den trein. Volgens bericht uit Batavia is den heer Van Rees, den nieuwen goeverneur-generaalwegens den ongunstigen gezondheidstoestand zonder het gebruikelijke ceremonieel geïnstalleerd. De heer Van Rees| kwam 's middags op het Konings plein en aanvaardde het bestuur zonder eenige plechtigheid. Zijn ge zondheidstoestand is echter verbe terd, en hij zou deu volgenden dag naar Buitenzorg vertrekken. De heer mr. F. graaf Van Bylandt, lid van de Tweede Kamer, is door Z. M. den keizer van Duitsch land benoemd tot ridder der Johan- niter-orde. Daar de Koningin van Enge land, bij Hare aanstaande overkomst1 langs Vlissingen voor de reis naar Duitschland, het verlangen heeft te kennen gegeven, dat de reis in 't strengst incognito zal plaatsheb ben, heeft men bij den Waterstaat besloten, eene houten oveidekking te doen vervaardigen van de pontou op de aanlegplaats van de Osborne over de ponton en de brug tot in de Hal, waar het koninklijk spoorrij- tuig zal gereed staan. Deze gang zal met doek bekleed, helder ver licht en met tapijten belegd worden. Van een en ander zijn de kosten op f1200 geschat. Daardoor is op 't oogenblik eene groote drukte aan de buitenhaven, door het opstellen van een en ander, dat met spoed moet gereed gemaakt zijn. De over tocht is op heden nacht bepaald. Morgen (Woensdag) zal H. M. al daar aankomen met de stoomsche pen OsborneEnchantress en Alberta. De heeren F. H. Arends en D. Petersen, voorzitter en secreta ris van de vereeniging Vergunning Zeg, zeg mij, dat gij het niet her kent Kazil gehoorzaamde. Hij bukte zich opnieuw en hield zijne blikken op het gelaat van den doode ge vestigd. Zijne oogeu spalkten zich eens klaps wijd openhij werd doodsbleek al het bloed stroomde naar zijn hart terug- en met een stem die niets meer van zijn gewonen klank over had, riep hij uit: Sir John Malcolm!.... Sir John Malcolm! George wierp zich naast het lichaam op de knieën en het was te nauwernood dat Kazil die aan de andere zijde van den vermoorde geknield lag hem te midden van zijn hartstochtelijk snikken kon hoo ren zeggen: Mijn vaderhet is mijn vader Stop hield een oogenblik op met kermen en weeklagen om deze ge dachte onder woorden te brengen, hebben, namens kleinhandelaremrn sterken drank, leden dier vereeni ging, heden opnieuw de belangen dezer kleinhandelaren bij den Mi nister van binnenlandsche zaken in verband met de aanstaande wij ziging der drankwet voorgedragen. Tevens vernemen wij, dat 4oor genoemde Vereeniging aan Z. M. den Koning het verzoek is gedaan om als rechtspersoon te worden erkend. In de laatste vergadering van commissarissen over het Badhuis voor Minvermogenden, te Zandvoort, deelde het lid dr. C. Smit mede, dat bij hem eene gift ten behoeve dier inrichting was ingekomen van f200. Deze mededeeling werd met te meer blijdschap ontvangen om dat in den laatsten tijd zulke schen kingen zeldzamer zijn geworden. Het B. v. M., dit mag- nog wel eens in herinnering' worden gebracht, is eene geheel philanthropische in richting, die, zal zij voortdurend ten zegen van den mindergegoeden kranke kunnen zijn, ook voortdu rend behoefte heeft aan belangstel ling en ondersteuning. Moge dan bovengenoemde gift tot voorbeeld en aansporing strekken voor velen, die gaarne iets willen bijdragen om den zieken, maar minder bedeelden medemensch te helpen in het her krijgen van zijn eenigen rijkdom, de gezondheid. Eenige dagen geleden werd door den landbouwer van Leimuiden H. C. d. R. te Haarlemmermeer nabij Leeghwater een gouden horloge ver loren, hetwelk door twee personen, aldaar wonende, gevonden is, doch niet aan den eigenaar teruggegeven ook was van het gevondene geen aangifte gedaan ter secretarie. Naar aanleiding hiervan is tegen F. V. proces-verbaal opgemaakt. Hij was door zijn kameraad verraden, omdat deze geen uitkeering ontving. Naar aanleiding van betgeen het Dv. N. mededeelde over eene aan vrage om giften voor E. Doesburg, Bikkersgracht 68 te Amsterdam, heeft de Amster&amsche Ct. inlich tingen ingewonnen bij den hoofd commissaris van politie te Amster dam, en ten antwoord ontvangen, «dat E. Doesburg, huisvrouw van W. A. van Dolder, wonende Bik kersgracht No. 68, werkelijk in zeer armoedige omstandigheden verkeert. Zij is hoogst zwanger en heeft nog twee jeugdige kinderen tot haal last, waarvan het oudste 5 jaren telt. Haar man ondergaat een cel lulaire gevangenisstraf van 183 dagen.» Bij den postpakkettendienst is dezer dagen tusschen Amsterdam en Rotterdam verloren geraakt, ver moedelijk ontvreemd, een kartonnen doos, inhoudende vier gouden vest- kettingen, vijf colliers, een medaillon, een paar gouden oorknoppen en een paar dito oorbellen. Volgens het Gëill.Pol. Nieuws, is Woensdagavond ten huize van den heer D. v. d. L., in de Saenredam- straat te Amsterdam, door een pakje bezorgd, dat de complete uniform bevatte van zijn zoon, die bij bet regiment grenadiers en jagers in den Haag in garnizoen lag. Een verder onderzoek bracht aan het licht, dat deze sedert zes dagen eene gedachte waartegen trouwens1 wel door niemand ernstig verzet zou worden aangeteekend en wel: Indië is een moordhol. Met een betraand gelaat sprak Kazil wanhopig tot zichzelven Mijn weldoener! mijn redder! Zij hebben hem gedooden het zijn mijn broeders die dat gedaan heb ben Het hartverscheurend schouwspel van de smart van George zou ieder een, al had hij het hart van een tijger, verteederd hebben, of wat ons nog sterker toeschijnt, zelfs een aanhanger van Bowhanie zou die niet zonder aandoening hebben kun nen aanzien. De ongelukkige jongeling- op de met bloed gedrenkte aarde naast den doode uitgestrekt, preste diens ontzield lichaam in zijn armen; drukte het aan zijne borsttrachtte het leven op te wekken: verwij derde met zijn zakdoek de laatste bij zijn korps vermist werd, In hetl pak was noch een een brief nochj eenige aanwijzing te vinden, zoodat men over het lot van den jongeling in groote ongerustheid verkeert, j Dezer dagen legden zich twee vreemde jongelieden aan de Nieuwe' Meer in een hooiberg te slapen. Bij aankomst der politie, die hen uit-: noodigde te vertrekken, waren zé zoo beleefd bunne messen te trek ken. Aan het verzoek om mede te gaan, voldeden ze niet, doch spron gen in een sloot. Weldra echter werden ze in hechtenis genomen en geboeid naar het Hoofddorp ge bracht. Wie de vreemdelingen zijn weet men niet, want hunne afkomst, zelfs hun taal was onbekend. Gisteren ochtend ontspoorde de stoomtram op den hol te Delfsha- ven en vloog tegen het woonhuis van mej. de wed. B. op, waarvan zij een der winkelkasten geheel ver brijzelde. Den 30en Maart jl. heeft heime lijk de woning harer moeder ver laten Cathariua Jacomijntje de Wit, oud 19 jaar, kleur gezond, oogen blauw, haar zwart. Kleeding: blauwe of groene japon, roode das, kanten muts (Flakkeeseh model), zooge naamde keuvel. Zij heeft zich vermoedelijk ver wijderd met A. Kole, colporteur, die een houten been beeft. Op aanvraag der moeder, verzoekt de burgemeester van Den Bommel (Zuid-Holland) opsporing van hare dochter. Men schrijft ons uit .Hoogwoud: In vele streken van ons land be staan eigenaardige gewoonten. Zoo ook te Hoogwoud en omstreken. Wanneer aldaar zich een nieuwe kastelein komt vestigen, is het de gewoonte, dat hij kort na zijne ves tiging alle jongelingen en jonge dochters uit de buurt bij zich op een feest noodigt, dat den zonder lingen naam van «best vat» draagt. Een dergelijk feest had de vorige week in een deel dezer gemeente plaats. Dinsdag avond ongeveer 7 uur vereenigden zich 39 paren in de herberg. Na het een en ander genuttigd te hebben, begaf men zich al spoedig aan den dans, die tot den volgenden ochtend werd voortgezet. Het is te begrijpen, dat na zulk een vermoeienden nacht velen naar een frisoh luchtje snak ten. Er werd daarom besloten eene wandeling door de buurt te gaan doen. Velen hadden zich daarop reeds voorbereid en zich een niet onaardig pakje aangeschaft. Nu ging het huis in, huis uit, erf op, erf af, tot alle bewoners eene beurt hadden gehad. Dat daarbij soms de wijnflesch geducht werd aange sproken, is te begrijpen. Inmiddels had de kastelein zijn herberg wat laten opknappen en een goed maal laten gereed zetten, dat met bui tengewone graagte genuttigd werd. Na nog den geheelen dag onder zang en dans doorgebracht te heb ben, ging men tegen 8 uur, uit geput van vermoeienis en schor van het zingen, naar huis. N. R. Ct. Er is te Rotterdam bericht ont vangen, dat in den uacht van 2 op 3 Maart te Banama, aan de Zuid- Westkust van Afrika, door het in- droppels bloed, welke nog aan de wond ontsnapten. Hij kuste bet koude voorhoofd; hij drukte de handen en te midden van zijne tranen en snikken, sprak hij: Mijn vader vermoord! in het hart getroffenmijn arme vader dood, levenlooshij kan mij niet meer hooren! hij kan mij niet meer zienzijne oogen zijn voor immer gesloten; zijn stem zal ik nimmer meer hooren.... Met ge heel mijn hart, met geheel mijn ziel had ik hein lief, dien edelen grijsaardhoe hebben de vele jaren, ver van hem verwijderd door gebracht, mijne genegenheid voor hem nog doen toenemenwij werden vereenigdik ver wachtte daar alles vanhoe hoopte ik op geluken in stede daarvan dood Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2