BEURSBERICHTEN slaan van den bliksem brand is ont staan in de factorij Rotterdam van de Nieuwe Afrikaansche Handels vennootschap alhier. Eén magazijn, gelukkig- een der kleinste, is met den inhoud eene prooi der vlammen geworden. Een.ander magazijn heeft waterschade g-eleden. Aan de flinke houding en krachtige pogingen van het personeel heeft men het te dan ken dat de brand zich niet verder heeft uitgebreid. Naar men verneemt, was alles tegen brandschade ver zekerd. NR. Ct.) De Commissaris van politie der 3de afd. Rotterdam verzoekt opspo ring, aanhouding en opzending van een man, vermoedelijk Duitsoher van geboorte, oud ruim 40 jaar, tamelijk lang, rond, vol, kleurig gelaat, rossigen baard en knevel. Hij knipt een weinig met de oogen ■en heeft een lachenden trek op het gelaat. Gekleed in donkere overjas, grijze broek en pliantasiehoed. Hij heeft 7 April in twee winkels al daar valsche rijksdaalders uitge geven. Deze zijn loodkleurig-, dra gen het borstbeeld van Willem III en de jaartallen 1882 en 1870. Op den kant ontbreken de woorden: «God zij met ons.» De rijksveldwachter Meiier hield Dinsdag 11. te Hillegersberg eene koe aan, die hij vermoedde dat door den geleider ontvreemd was. Deze gaf op ze van een boerin Rokanje gekocht te hebben en trachte haar te verkoopen. Een onderzoek leidde tot niets. Op last van den Burge meester werd de lcoe echter in be slag genomen. Twee dagen later meldde zich de eigenaar der koe aan bij de politie te Rotterdam, en nu bleek werkelijk dat de koe van de markt aldaar was medegeno men. De dader werd in hechtenis genomen en bekende zijne daad. Te Oostwold heeft men een ruim 80jarige bode, die nog geregeld 5 keeren per week van die plaats naar Winschoten en terug, in 't geheel 4 uur gaans, met een handwagen rijdt, steeds als een uurwerk op tijd en zoo eerlijk als goud. Een Arnhemsche kleermaker had van verschillende personen kleeding- stukken om te herstellen en om te maken ontvangen. De klanten moes ten echter lang op hun goed wach ten, terwijl thans is gebleken dat de kleermaker de stad heeft verla ten, na eerst de hem toevertrouwde kleeding-stukken te hebben verkocht. Men schrijft uit DoetinchemZe kere D. J. T., onder Yarseveld woon achtig, vervoegde zich dezer dagen aan het kantongerecht om den kan tonrechter met het volgende feit in kennis te stellen. Zijne echtgenoote op het punt staande moeder te zul len worden, had hij de hulp. van een geneesheer ing-eroependeze nu schreef de vrouw eenige poeders voor en na het innemen daarvan was zij zonder verlost te zijn spoe dig' overleden. Naar rnen verneemt heeft een g-erechtelijk onderzoek plaats. Uit Nijmegen schrijft men aan de Arnli. Ct.: «De ooftboomen in deze streken beloven dit jaar een buiten gewoon overvloedigen oogst, vooral de appelen, peren en pruimen. Er zijn appelboomen, welke in geen tien jaar hadden gebloeid en dit jaar dreigen te bezwijken onder den last der vrucht. Ook de landbouw gewassen staan ongekend schoon te velde en doen alsmede een buiten gewone opbrengst verwachten. Menige boer slaakte nu reeds een zucht, dat de prijzen zoo zullen dalen, dat hij voor zijn producten bijna geen geid zal maken, evenals het thans met de aardappelen ge steld is.» Een nachtvorstje, dat «aan de ver wachtingen des landmans den bo dem inslaat,» schijnt dus inderdaad sommigen niet ongeweuscht. Wij hadden 't al wel vermoed naar aan leiding van eenige berichten in dien geest, ons reeds g-eworden. In de fabriek van stoom- en an dere werktuigen van de firma Baeker en Rueb te Breda plaagde en gooide dezer dagen een knaap een kame raad. Herhaalde verzoeken om daar mede op te houden hielpen niet, waarom de geplaagde jongeling, in drift ontstoken, nu van zijn kant een voor de hand liggend stuk ijzer naar zijn plaaggeest wierp, met het gevolg, dat dit tegen diens hoofd terecht kwam, en wel zoo hard, dat de getroffene neerviel en naar zijn huis 'moest worden gebracht. Sedert is zijn toestand zoo verergerd, dat men aan zijn behoud wanhoopt. Eenige honderden vreemde arbei ders, die in de Emmer- en Odoor- nervenen, van half Maart tot aan 't einde van Juni, met turfgraven en baggeren van f150 tot f200 op hun loon kunnen besparen, vertrok ken Zaterdag en Zondag vandaar, ten einde te huis hunne paasch- eieren te kunnen eten. Zoodra 't. feest voorbij is, keeren zij terug, om met vernieuwden ijver den zwaren arbeid te hervatten. Opmerking verdient het, dat zelfs op deze tochten schier nergens sprake is van dronkenschap. De drankwet werkt in die streken gunstig. De vrouw van een arbeider te Peize bezat een SGhaap, dat twee lammeren ter wereld bracht; 't moe derschaap -werd ziek en kon daar door de lammetjes niet -mldoende zogen, zoodat deze gebrek begonnen te lijden. Nu ging men bij de buren om melk voor de kleinen te krijgen, maar overal werd vruchteloos aan geklopt, zoodat de diertjes welden hongerdood zouden hebben moeten sterven, indien niet de vrouw op het denkbeeld was gekomen, zelve ze te zogen. Hieraan werden de lammetjes zoo gewoon, dat, zoo de vrouw maar neerhurkte, ze dadelijk in vollen draf kwamen aanhuppelen en zoo natuurlijk zoogden alsof 't hunne eigeii moeder was. Na eenigen tijd werd het moederschaap weder ge zond en konden ook de lammeren hun natuurlijk voedsel weder be komen. Op een adres van onderscheidene herberg-iers en tappers te Norg (Drente) om 't vergunningsrecht tot verkoop van sterken drank in 't klein (hier f 55.te verlagen is Donderdag- door den Raad afwijzend beschikt. De burgemeester van Bolsward, die Vrijdag naar zijn ammonia-fa briek aan de Leeuwarder vaart was gegaan, keerde niet terug. Nadat men den geheelen nacht gezocht had, is zijn lijk den volgenden mor gen uit de vaart opgehaald. Uit Arum (prov. Friesland) wordt geschreven De zucht ,tot landverhuizing be gint zich hier en in de omstreken hoe lang'er zoo meer te openbaren. Alleen uit Arum zijn in het voor jaar zes huisgezinnen, bestaande uit 32 personen, benevens vier een- loopende personen, naar N.-Amerika vertrokken. Geen wonder ook, daar de arbeiders daarheen getrokken worden door de veelbelovende be richten, die hen van daar geworden. In de laatste jaren toch hierheen gelokt door den uitgebreiden vlas bouw, kunnen zij thans, daar deze bijna g-eheel opgehouden heeft, on mogelijk in hun onderhoud voorzien. GEMENGD NIEUWS. Vier Engelsche levensverzeke ring-maatschappijen hebben haar verzekerden in twee klassen gerang schikt, naar gelang deze zich al dan niet van sterken drank ont houden; de ondervinding sinds ruim 15 jaren heeft nu bewezen, dat aan de eerste klasse uitkeeringen kun nen worden gedaan, daar voorniet- drinkers de sterftekans kleiner bleek te zijn. De Volksvriend, dit vermeldende, voegt er bij: «In Engeland is geen vereeni- ging van levensverzekering- meer, die, zelfs tegen hooger premie, het leven van drankverkoopers verze kert, daar de statistiek onloochen baar bewezen heeft, dat de gevaar lijkste maatschappelijke bedrijven nog minder sterfgevallen leveren dan het gild der drankverkoopers. Ondanks alles wat hun bedrijf schijnt voor te hebben, sterven zoo vele drankverkoopers in de kracht des levens, dat het verzekeren van hun leven een zoo zekere schade post gebleken is, dat achtereen volgens alle levensverzekeringen geweig-erd hebben hen op te nemen. De concurrentie tusschen gas- en electrische verlichting wordt op dit oogenblik te Parijs verwezen lijkt. De Maatschappij voor vaste goederen heeft in de wijk Marbeutj veertig huizen in aanbouw, en er is besloten die alle te voorzien van J •as- en electrische geleidingen op alle verdiepingen. Het zal den huur ders vrijstaan van beiden gebruik te maken, terwijl de Maatschappij zich verbindt electrisch licht te le veren tegen vijf centimes per uur per carcel. Trappen, portalen en dergelijke plaatsen voor algemeen gebruik zullen door de Maatschap pij electrisch worden verlicht. Het grootste circus der wereld is dat van den Amerik. Barnum. Het telt 700 bedienden (acrobaten, kunst rijders, reuzen, wildemannen, dieren temmers, oppassers enz.) Het aantal paarden bedraagt 400 dat der oli fanten 30. De menagerie telt eenige houderden dieren, waaronder 18 leeuwen, 20 kameelen, 12 dromme- dariss6n, verder tijgers, beren, pan ters, giraften, zebra's enz. In den winter vertoeft Barnum teNew-York; in zomer en herfst bereist hij de Vereenigde Staten en geeft in on geveer 150 steden voorstellingen. Te Boston ontving hij verleden jaar op één dag f 40000; in tien dagen bedroegen de ontvangsten aldaar f 2500000. Gedurende den reistijd bedroegen de dagelijksche uitgaven f 11800, de inkomsten gemiddeld dagelijks f 22900, zoodat hij eiken g een zuivere winst behaalde van f 11100. Uit het bericht vanhetLand- bouw-departement van Californië blijkt dat de graanoogst langs de kust van den Stillen Oceaan alle voorgaande zal overtreffen, mits er geen rampen plaats hebben. Te Blackrock, een station op korten afstand van Dublin, kwam Donderdag gedurende een dichten nevel een locomotief met een per sonentrein in botsing, waardoor 35 passagiers, meest werklieden, tame lijk ernstige kwetsuren bekwamen. Ook op de Hooglandspoorlijn derail leerde niet ver van Nairn een goe derentrein; een passagier werd ge dood, een ander zwaar gekwest en de wagens met hun lading tot puin gestooten. Drie kinderen, die met luci fers speelden, hebben te Hejwiller, Elzas, het huis hunner ouders in brand gestoken. Twee hunner kwa men in de vlammen om. Onlangs ontving zekere heer Agapit Stevens te Antwerpen (in plaats van A. Stevens, de beroemde schilder) de orde van den Neder- landschen Leeuw. Het Departement van Buitenlandsche Zaken heeft kruis en brevet teruggevraagd. Het kruis heeft S. teruggegeven, omdat hij van het Belgisch Goevernement geen vergunning kan bekomen om het te dragen; maar hij behoudt het brevet, dat van het Nederlandsch Goevernement komt en wil tot in cassatie pleiten om te doen beslissen dat de decoratie voor hem bestemd was. Men heeft berekend, dat door de werkstaking' van Anzin, de ar beiders sedert 21 Februari reeds 1,200,000 fr. verloren hebben. Er werden verder voor 217,000 fr. min der aan kolen opgehaald. In den nacht van 9 April ver voegden eenige mannen, als politie agenten verkleed, zich aan den Zwitserschen molen bij Teplatz. Zij sommeerden den molenaar hun al zijn waarden en portefeuille af te geven, aangezien zij een rechterlijk man daat hadden tegen den molenaar, die verdacht werd socialist te zijn en effecten te hebben gefabriceerd. De molenaar gaf voor 40000 fl. aau obligatiën en 20000 ft. in spe cie af. De dieven verwijderden zich daarop met hun buit, na vooraf al de dienstboden in een kamer te hebben opgesloten. Te Penang heeft men op 4 Maart, tusschen 12 en 4 uur des middags, het vreemde verschijnsel gezien, van 4 zonnen. Door een zwart gemaakt glas gezien, was het een prachtig schouwspel, zegt de Ren. Times. Den 17en Augustus a. s. zal door de Socicté Royale V Orphéon te Brussel een internationale zangwet- strijd g-ehouden worden, die behalve ensemble-nummers bestaan zal in een wedstrijd van zang aprima vista. een wedstrijd van vierstemmige ko ren en een wedstrijd tusschen direc teuren. Als prijzen zullen uitgeloofd worden kunstvoorwerpen, gouden, vergulde en zilveren medailles en premiën in geld. Het reglement voor dezen wedstrijd wordt aau be langstellenden, op aanvrage, dooi de bovengenoemde Vereeniging, Place de la Boursetoegezonden. De beroemde scheikundige Jean Baptiste Dumas is gisterochtend te Cannes overleden. Dumas was den 14en Juli 1800 te Alais, departement Gard gebo ren, en wijdde zich reeds op zeer jeugdigen leeftijd aan de scheikunde. Hij was lid der Fransche Academie, ridder van het Legioen van eer, en van 31 October 1859 tot 9 Jan. 1861 minister van koophandel en landbouw. Napoleon III verhief hem tot senator. De vruchten van zijn wetenschappelijk onderzoek heeft hij o. a. in verscheidene geschriften openbaar gemaakt. Het Parijsche Journal oflciel van 11 April, kondigt de overeen komst af betreffende het politie-toe- zicht op de visscherij in de Noordzee. Volgens een telegrafisch be richt uit Durban wordt het mogelijk geacht dat de Transvaalsche Volks raad zal weigeren, de nieuwe con ventie met Engeland te bekrach tigen. KOLONIËN. BATAVIA, 12 Maart. Onder het opschriftKoffie-blad- ziekte leest men in de Locomotief «Naast de kwaal groeit het genees middel, hebben wij wel eens hooren beweren. Met de koffie-bladziekte is het even zoo, volgens de meening van den heer Hondius, die ons heden sprak over zijn eigen waarnemingen te dezen opzichte en die van ande ren. Men heeft namelijk in de schim mel op de bladeren der aangetaste boomen eene kleine rups gevonden, die zich daar bij voorkeur ophoudt en van de ziekte-zelf, waaraan zij wellicht haar ontstaan, haar althans sneller verbreiding dankt, eene zeer verklaarde vijandin is. Deze rups is wel reeds vroeger opgemerkt door andere koffieplanters, maar eerst in den laatsten tijd is er meer in het bijzonder de aandacht op gevallen en men meent te mogen aannemen dat zij, waar zij zich vertoont, den loop der ziekte min of meer stuit. In ieder geval vreet het beest de schimmel weg. Tot volle ontwikke ling- gekomen, is de rups zichtbaar met het bloote oog en later na het verpoppen komt er een insect te voor schijn, dat waarschijnlijk tweevleu- gelig is. De heer Hondius heeft aan getaste bladeren met zulke rupsen medegenomen naar Solo, waar de landheeren, die ter indigo-vergade ring opkomen, in de gelegenheid gesteld zullen worden, ze te bezich tigen. Andere bladeren zijn hier ge deponeerd bij den heer Maine, die ons heden eenige rupsen onder het microscoop toonde. Zij hebben eene roodbruine kleur en bewegen zich met vrij groote snelheid over het blad. Ongetwijfeld is dit eene aan gelegenheid die groote belangstel ling moet wekken in een koffie-pro- duceerend land als Indië. Het zal van een nader onderzoek moeten afhangen in hoeverre de onderstel ling juist is, dat wij hier met eene bondgenoote tégen de gevreesde koffiebladziekte te doen hebben. KERKNIEUWS. Door den kerkeraad der Ev. Lutli. gem. te Paramaribo is, uit hoc van de Indische Commissie te 's Rage toegezonden drietal, met eenparigheid vau stemmen tot predikant verkozen de heer H. II. Zaalberg, prodikaut by de Ev. Lutk. gemeente te Zieriksee, jong ste broeder van dr. J. C. Zaalberg, predikant bij de Herv. gem. van Paramaribo. ARMENZORG. Bij commissarissen over het Badhuis voor Minvermogenden te Zandvoort is eene gift van f200 ingekomen ten behoeve dier in richting. H. K. H. Prinses Sophia der Neder landen, Groothertogin van Saksen Weimar Eiscnack, schonk op H. D. verjaardag aau de Prins Hendrik-Stichting to Éginond aau Zee eene gift van f500. I kilogram, Capucijners f a Olioctad fDuivenboouen f a Paw- I deuboouen f a Kanariezaad f a Amsterdam, 15 April. De prijzon der Aardappelen waren als volgt: Katwijker Zand f a Noord- wijker Zand f a Ilillegommer dito f a Geldersche Jammen f a dito Blauwe f a Friesche Hamburgers f a dito Jammen f 1.40 a 1.50, aito Engelsche fl.a 1.10,Zeeuw- sclie Spuische Jammen fl.50 a 2.50, Blauwe f 1.75 a 2.10, Flakkeesche Jammen f 1.30 a 1.50, Pooters fl.a 1.20, Bloksche dito f a Pruisische Hamburgers f2.25 a 2.30, dito Saksische f a Gronin ger Jammen f a Petrolcumberickt van P. G. C. Calkoeu, Makelaars, Arasterdam, 12 April. De Amerikaansche Petroleum-uoteeringen waren volgens Reuters telegramNew-York 83/», S3/s, 8" t,, Ss i, S1 ct. per gall, Philadelphia 8'/r. 8l/^, Sl S1/». u ct. per gall. Ruwe Olie 93, 90, 92, 92, 93 ct. per vat. De handel was zeer geregeld, zonder dat afdoeningen van eenig belang te vermelden zijn. Door vastere berichten eu hoogcro no- teoringen van Amerika liepen de prijzen in het laatst der week bij spaarzaam aanbod tot f93/M op, waartoe lieden uiterlijk te koop. De noteering is lieden bij minstens 25 vn. te ontvangen aan het Amsterdamsoh Petroleum-Entrepot Disponibelf 93.'s af-- Eutr, April-lev. Mei Juni-Juli, Sept. Sept.Dec. 93 s 9S 8 9s 8 93 4 -10'/ - 9'/ In consumtie vrij aan boord f I03 4. Bij kleinigheden fa hooger. De voorraad aau het Amsterd. Petroleum- Etrepót pedroe op 5 April 50,630 vaten, Afgeleverd3,104 Voorraad op heden47,526 Verwacht wordende ladingen John Hickman (gez. 17 Maart.) 8,111 Leiden, 12 April. Aan de Gemeente-Waag gewogen: 356]' 8 en 182 Vis doelen Boter, te zamen 8940 stukken. Eerste kwal. f56.-- a 62.2e kwal. f4S.a 54. Schiedam, 12 April. Moutwijn f 12.Jene ver f 18.75, Amst. Proef f 19.Spoeling f0.20, idem door de Schiedamscke Spoeling- Vereeniging f0.30. Amsterdam, 12 April 1884. Prijzen der onderstaande effecten. geuoteer- pCt. ae koers Nederland. Cert. Werk. Sok. 2' 66'/.t - 3 7«V, 4 102v j Hongarije. Obl. Leening 1867. 5 973,'« Goudleening 5 SS^/g Tt«t.tb. Obl. Paus. Leening 1860-64 5 Oostenrijk. Obl.inpap.(Mei-N.) 5 CSx/4 h h zilv. Jan.-Juli) 5 66'/g Portugal. Obl. buitl. 1853-80. 3 51»»/i« Rusland. by Hope Comp. Oude Russen 5 98*/u Obl. 1877 Amst. L. 20—100 5 94V'< Spanje. Obl. buitenl. 1867, 1871 75 V Obl. buit. 1876. 2 45 „(Perpetuele) 4 57r/s biuul. f12500- 25000ll/4 Obl. binnl. f1000- 5000 1» U Turkije. Obl. AJg. Sch. 1865. 6 9s/lt 1869. 6 11«/M Egtpte. Obl. Leen. 1876. 4 67 N.-Amerika, Obl. Ver.-St. 1876. 4'/., 111 1877. 4 121 Columbia. Obligatiën4' 297i Peru. Leeuiug 1870 6 101 4 1872 5 8'.', Oostenrijk. Aaud. Nat. Bank. divid. 118l/t* Nederland. Holl.IJz.sp.Aand. 154 M. tot Expl. St. spw. Aana. 118'/i Cent.spw. gest.Obl. 72'/4 Ind. spw. Aand.157 Rijn spw. volg. Aand116 Boxtel Wezel Obl. 4l J 18' 4 Boxtel Wezel Obl. I 1875 5 Italië. Zuid-Ital. Spw.Obl. 3 55'/,, Rusland. Gr. Spw. Mts.Aand. 5 |124V, Balt. spw. Aand. .3 j 53 Jelez Griasi Obl. 5 87*1* Kiew-Brest Aand. 5 Kursk Chark. Obl. f1000. Morschansk Sysran Aand5 Riaschk Wiasma Aand5 Amerika. Chicago N. W. Cert. Aand. divid. N.-York Lake Erie W. S- Aand. Illinois Cert.Aand. Miss Kansas Texas Obl. Cert7 MARKTBERICHTEN. Haarlem, 15 April. Graan- en Zaadmarkk. Roode Tarwe f 7.50 a Witte Tarwe f 8.— a 7.50 Rogge f5.50 a Haver f 4.12s a 3.75 Garst f a Groene Erwten f a Bruin Mosterdzaad f a Karweizaad f per 50 PREMIE-LEENINGEN. Nederland. Lot. Amst. f100 3 ,t Rotterdam 3 Gem. Crediet3 België. Stad Antwer pen 18743 Oostenrijk. Staatsl. 1854. 4 1S60. 5 1S64. Rusland. 1864. 5 1866. 5 1421/, 91 127 1067a 103'.', 99ll/„ 95 V, I 97-, i 103 113 141'/, 134 .128'', Geldkoers, prolongatie 3 a 31'- pCt. STOOMVAARTBERICHTEN. Het 3<oomsobip „Conrad' vertrok 12 April van Suez naar Amsterdam. Het stoomschip „Maasdam -kapt. Bakker, is Zondag 13 April te Now-York aangekomen,

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 3