eenige verkoopers van het blad Recht voor allen. Al spoedig werden zij omringd door eene groote menigte Sehevenin- g-ers, die zeer duidelijk hun verbit tering' te kennen gaven, terwijl zij de socialisten, die eenige keeren de Keizerstraat op en neer liepen, volg den. De volksoploop was zóó groot, dat geruimen tijd het verkeer in de Keizerstraat was gestremd. De maré- chausée en de politie begeleidden de bezoekers op hun terugtocht langs den Sclieveningschen weg, en wisten de Sckeveningers te bewegen bij Zorgvliet rechtsomkeer te maken zoodat botsingen werden voorkomen. De Amst. Ct. heeft uit het archief van het Hoog Militair gerechtshof te Utrecht een in 1881 geveld von nis opgedoken, waarvan het volgende uittreksel, omdat het beweert Hol- landsch te zijn, verdient aan de ver getelheid ontrukt te worden «Overweg'ende enz. enz. «dat dientengevolge de Impetrant r. o. van dezen Hove verzocht en op zijn deugdelijk te kennen geven geobf.ineerd hebbende inandament crimineel met de clausule van ap- prehensie en Edicte ad valvas curiae, dit inandament voor zooveel de ap- prehensie aanbelangt niet te werk is kunnen worden gelegd, alzoo de gedaagde lierdaagde en defaillant binnen dit Rijk niet te vinden was. «Recht doende in naam des Konings «Ajudicerende^ den Eisch en con clusie door den'Impetrant r. o. hij het voorschreven Inteddith op en jegens den gedaagde herdaagde de faillant gedaan en genomen. Versteekt den gedaagde herdaagde en defaillant uit krachte en voor het profijt van de voorschreven de- fauiten te zijnen laste gedecerneerd van alle exception declmatoir dela- toir en peremtoir, mitsgaders van alle weren en defensien, welke hij gecompareerd zijnde zoude hebben mogen proponeeren.» Iemand die misbruik van sterken drank maakte, zekere A. Elings van Heteren, is onder het kaartspel in eene herberg te Venendaal door drift eensklaps dood gebleven. te Leeuwarden aangetroffen eene onbekende doofstomme vrouw, veel hebbende van eene Zigeunerin, leef tijd omstreeks 35 jaren, grootte mid delmatig, uitzicht donker; gekleed met oude katoenen japon (pompa dour), bruinen omslagdoek met grij zen rand, ouden ronden strooien hoed en schoenen met spijkers. Zij schijnt zich niet te kunnen doen begrijpen en bij haar is niets bevonden wat inlichting geeft, om trent hare herkomst. De commissaris van politie te Leeuwarden verzoekt hieromtrent zoo spoedig mogelijk inlichting. Dinsdagmorgen is uit de West- singelgracht te Breda opgevischt het lijk van den smid M. te Prinsen- kage. Vermoedelijk is hij tengevolge van dronkenschap te water geraakt; hij was even te voren nog in een kroeg gezien. Aan het hoofd had hij eene gapende wonde. Dinsdagnacht brak een hevige brand uit in een van de beruchte huizen der Keizerstraat te Breda. Het huis is geheel uitgebrand. De gemeente doqt in den laatsten tijd al het mogelijke om de beruchte buurt achter de oude kerk te ont eigenen, zoodat het vuur thans dat gene verricht heeft, wat de gemeente vooralsnog niet kon doen. Omtrent het spoorwegongeluk te Loppersum wordt nader het volgende aan de N. li. Ct. gemeld: Het ongeluk had plaats met den van Groningen komenden trein, die nende tot vervoer van materialen voor de in aanbouw zijnde stations. Als gewoonlijk bevonden zich op de met steen geladen wagens ook de werklieden (mannen en vrouwen) De trein liep eene matige vaart, maar door het niet sluiten vaneen wissel geraakten de tender en de eerste wagen uit liet spoor, een paar andere wagens medesleepende. Al die wagens werden omgeworpen en gedeeltelijk aan spaanders geslagen. Een meisje werd als het ware uit elkander gescheurd, en een man hoofd van een huisgezin, mede op de plaats gedood. Een derde, een jong werkman, werd zeer zwaar ver wond. De andereu kwamen er, zoo- als gemeld is, óf ongedeerd óf met lichte kneuzingen af. Volgens gerucht zou de wissel hetzij door kinderen, hetzij door an deren, uit baldadigheid gedeeltelijk zijn overgehaald. Omtrent het plotseling sterven van een persoon in den nacht van Maandag op Dinsdag te Sappemeer heeft de officier van justitie van Winschoten heden aldaar een ge streng onderzoek gehouden. Twee doctoren hebben het lijk van den gestorvene onderzocht en eene won de aan het achterhoofd gevonden, Het meisje, met wie de gestorvene dien avond in gezelschap wa-. is scherp ondervraagd en bovendien werd een persoon, mede tot het ge zelschap behoord hebbende, in ver hoor genomen. Of er werkelijk mis daad gepleegd is, zal nog verder onderzocht moeten worden, maar zekere A. S., te Sappemeer, is op last van den officier van justitie ge boeid naar Winschoten vervoerd. Er schijnt jaloezie in het spel te wezen en ook de sterke drank speelt in deze zaak eene groote rol. De ge storvene was een jonge man van 23 jaren en fabrieksarbeider te Hoo- gezand. Uit Vlissingen wordt van 14 April gemeld Zondag 13 April is uit zee in het dok alhier teruggekomen, met on klare machine, de rivierstoomboot Willem, Albertkapt. Eliot, varende onder Engelsehe vlag, waarvan de I bestemming niets meer of minder is dan Buenos Ayres(Zuid-Amerika.) De boot, die vol geladen is met steenkolen voor hare groote reis, ligt ongeveer 7 h 8 Eng. voet diep en heeft midscheeps van de water lijn tot het dek niet meer dan voet afstand. Ofschoon er eene goede reddingsboot aan boord is, en alles 1 op dek buitengewoon is versterkt j en vastgesjord, zullen echter bij de minste ruwe zee de golven over dek komen. Het is daarom een raadsel hoe men nog eene equipage kan vinden die den moed heeft om dit waagstuk, met eene rivierboot den l Grooteu Oceaan over te steken, te j durven ondernemen. Naar men ver neemt moeten nog meerdere derge- I lijke booten daarheen voor eene I Maatschappij, die in Zuid-Amerika eene riviervaart wil openen, zijnde j genoemde Maatschappij door aan koop van de firma Van Maenen en Co. te Antwerpen eigenares dezer booten geworden. Vroeger hebben deze booten dienst gedaau voor goe derenvervoer tusschen Antwerpen en Duitschland. In den avond van 13 April jl. is mmw nieuws. Het lijk van .den grooten schei kundige Dumas is Dinsdag ter aarde besteld. De regeering was vertegen woordigd door de ministers van on derwijs en van landbouw. Eene aanzienlijke stoet volg'de de baar. Bijna al wat te Parijs naam heeft in de wetenschappen vond men er bijeen. Er werden drie lijkredenen gehouden bij het graf: door den heer d'Haussonville, uit naam der Fransche Academie, door den heer Bertrand, uit naam der Academie van wetenschappen, en door den heer Wtirz, uit naam der Academie van geneeskunde. Het aantal slachtoffers van de speelbank te Monte Carlo is weer vermeerderd. Een té gronde gerichte speler, Alberto Strighelli genaamd, heeft zich voor den kop geschoten en eene Duitsche dame, die telkens de speelbank opzocht, is te Pont Magnan, nabij Nice, bewusteloos en badende in haar bloed, met een dood kind naast zich, in haar bed gevonden. Zij is thans herstellende. Men gelooft dat zij, na 250,000 fr. te Monte Carlo verdobbeld te heb ben, zich een ader heeft geopend, ten einde dood te bloeden, en dat zij op haar kind gevallen is en het alzoo onwillekeurig heeft doen stik ken. Er hangt echter nog een ge heimzinnige sluier over dit geval en te Monte Carlo worden de ge bruikelijke middelen aangewend, om den pijnlijken indruk van dit voorval uit te wisschen. Een der bladen schrijft: Vijftig zelfmoorden en 12 millioen fr. ver lies, ziedaar de jaarlijksche balans van de schandelijke onderneming te Monte Carlo, die Europa, en Frank rijk in 't bijzonder, goedmoediglijk duldt, maar die, wij houden er ons van overtuigd, spoedig opgeruimd zal worden. Volgens eene mededeeling van Duitsche zijde, moet de thans weder in de binnenlanden van Afrika rei zende luitenant Wissmaun, omtrent wiens ontdekkingstochten wij reeds herhaaldelijk berichtten, bij eene ontmoeting met negers ternauwer nood aan den dood ontsnapt zijn. Toen hij bij een dorp der YVahla, slechts door 5 gewapenden en 25 dragers vergezeld, zijne legerplaats opgeslagen had, werd deze onver hoeds door een hoop dronken negers, in aantal driemaal sterker dan zijne begeleiders, overvallen. Hij kwam toen op den inval, om tot zijne redding- den naam van het neger hoofd Mirainbo met al de kracht zijner stem aan de negers toe te roepen, waarbij hij tevens door tee- kens te verstaan gaf, dat hij met dit gevreesde hoofd bloedsbroeder schap gedronken had en onder zijne bescherming stond. Deze list had eene gewenschte uitwerking op de zwarten, die zich, overbluft, terug trokken. Wat prins Von Bismarch dealt van de sociaal-democratenkan men nog eens leeren uit het werk van dr. Montz Busch, dat dezer dagen ook in het Engelsch verschenen is. Dr. Busch toch herinnert in zijn belangrijk werk aan een speech van Bismarck, die van de maand Mei 1878 dagteekent. De Kanselier sprak toen als volgt, met bepaalde zin speling op Karl Mar.x en Liebknecht, die toen de aanvoerders waren van de sociale beweging in Duitsch land «Zoodra de sociaal-democraten eenig practisch plan zullen voor dragen ter verbetering van het lot der arbeidende klassen, zal ik ten minste niet weigeren, hun voorstellen in een vredelie venden en wel willen den geest te ontvangenook zal ik de theorie niet afvallen, dat de Staat diege'-en helpt die zichzelven hel pen. Sedert elf jaar hebben wij nu het. voorrecht gehad om sociaal democraten in dit Pluis te hebben; maar kunt gij in hun g'erekte speeches de schaduw ontdekken van één enkel positief idee of voorstel, wanneer bestaande inrichtingen zouden neer gehaald zijn? Ik zeker niet. Het is omdat zij zeiven niet weten wat zij willen Door den heer P. Schulze, te Manchester, wordt voor de dames eene nieuwe aangename en nuttige bezigheid aangeboden, die in Enge land veel bijval vindt. Het is een «Oostersch tapijt-breiwerk,» en be staat in het vervaardigen van dikke, zware tapijten en liaardkleeden, in alle patronen, even fraai en sterker dan die welke heeten uit Smyrna te komen. Daartoe heeft men niets anders noodig' dan twee stalen brei pennen, een hoeveelheid draden en dikke wol van verschillende lengte, en een kluw sterk katoenen garen, dat als 't ware den achtergrond van het tapijtwerk vormt, waarin le korte draden wol gebreid wor den met een zeer oenvoudigen steek. Deze draden zijn van verschillende kleur en worden ingebreid volgens een gedrukt patroon. Zoo kan men een warm, sterk en artistiek haard of vloerkleed vervaardigen in ree pen, die later aaneengenaaid wor den. Het werk is niet vermoeiend. Eerstbeginnenden kunnen het leeren uit een boek van den heer Schulze, waarin de noodige inlichtingen wor den gegeven. Een bende Italianen, bestaande uit manuen, vrouwen en kinderen, te zamen ongeveer een twintigtal personen, vergezeld van beeren. heeft het noorden der province Oost-Y laan deren doorkruist om zich naar de Nederlandsche grens ie begeven, onder bewaking van de gendarmerie. Deze bende heeft den nacht van Zaterdag op Zondag doorgebracht buiten de stad Brugge. Te midden der beploegde velden sloegen zij hun tenten op lieten er hun dierenwei den en leg'den de hand op al wat hun dienen kon. Zij randden de -werklieden aan en poogden hun geld af te nemen. Een hevig gevecht had plaats, waarin de Italianen hun beeren als hulptroepen gebruikteu. De vreemde roovers hadden ook de gendarmen gedreigd, dat zij de beeren op hen lss zouden laten met het uitvoeren van deze bedreiging hadden zij reeds een begin gemaakt. Een der roovers is naar de gevangenis ge bracht. In 1877 reisde een troepje vorstelijke toeristen in het Oosten- rijksch Salzkammergut, een be roemde schilderachtige streek. Aan het Semmering-station stapten ze uit den trein en begaven zich ter stond op weg om den Sonnwend- stein te bestijgen. Onderweg voeg den zich drie studenten in Tyroolsch kostuum bij hen, die met hetzelfde doel opweg waren. Niet verle gen, zooals studenten betaamd, slo ten ze zich bij het troepje aan en men maakte wederzijds kennis. Toen ze allen op den top van den berg waren gekomen en elkander hunne indrukken hadden medegedeeld, stelde een der studenten voor, el kanders naamkaartjes te wisselen. De vorstelijke toeristen hadden na tuurlijk geen kaartjes en toen zei een hunner eenvoudig, maar hoog ernstig: «Ik heb de eer u voor te stellen hunne Keizerlijke Hooghe den de Aartshertogen Otto enFer-j dinand vau Habsburg, zonen vani Zijne Keizerlijke Hoogheid Aarts hertog Karei Lodewijk; de Gravin van Hovos, de Graven van Degen- feld, van Eichelberg. van Nostitz,» enz. De studenten beschouwden dit als zulk een kapitale grap, dat zij hun nieuwe kennissen met dezelfde munt meenden te moeten betalen. Een hunner nam toen het woord en zei met dezelfde deftigheid en gebaren als de vorige spreker: «Veroorlooft mij, mezelf voor te stellen als de Koning van Spanje, reizende incognito. De heer aan mijn rechterhand is de Kroonprins van China, en onze derde vriend is niemand minder dan een afstam meling in rechte lijn van den ver maarden Koning van Artaxerxes.» Men kan zich voorstellen hoe de heeren studenten op hun neus ke ken, toen ze een uur later verna men dat zij de eenige valsche pre tendenten waren geweest. De wijze waarop dynamiet naar Engeland wordt gesmokkeld is slechts aan weinige ingewijden be kend, van wie in elk geval geen verraad te vreezen is. Men onder scheidt twee afdeelingen van de uiterste Iersche politici, die door eenige hoofdlieden te Parijs verte genwoordigd zijn. Deze sectiën zijn de Clan-na-GaeL en de dvnamiet- broeders. De eersten hebben, daar hun Amerikaansche aanvoerders wat te veel naar hun zin met handelen draalden, te Parijs een «nauwer aan eengesloten bond» opgericht, die zich het vermoorden van Engelsehe ambte naren en verklikkers ten doel stelt. Oogenschijnlijk leiden de naar Parijs uitgeweken Ieren een rustig leven, maar in werkelijkheid ont wikkelen zij groote activiteit, zame len gelden in en loeren op elke ge legenheid om hun verdere aansla gen tegen het leven en den eigen dom voort te zetten. De verklikker Dermott werd door hen ter dood veroordeeld en eenige leden der Clan-na-Gaels tot zijn vervolging uitgezonden. Dolken en revolvers zijn de eenige wapenen, waarmede de leden dezer bende de hun opge dragen executiën (lees: moorden) voltrekken. De «djmamietbroeders» daaren tegen vervolgen niet enkele indivi duen, maar leggen zich toe op de vernieling door dynamiet, in welks gebruik zij wetenschappelijk onder richt worden. geen cent rijk zijn en diep in de schulden zitten? Hoe is 't mogelijk dat ge dergelijke leugens kunt ver spreiden? Dienstbode: Neem mij niet kwa lijk, mevrouw, ik deed zulks om bestwil. Men leest thans zoo dikwerf van diefstal en inbraak, dat ik het in het belang uwer veiligheid ge raden achtte, de menschen te doen gelooven dat gij niets bezit. Een jong auteur leest dood ver legen en al stotterend aan een schouwburg-directeur zijn stuk voor. Eindelijk is het atgeloopen. Uw stuk bevalt me wel» klinkt het na eene pauze. «Er is iets orgi- neels in. dat ge aide personen laat stotteren!«Maar dat is de be doeling niet!» stamelt de arme schrijver, die rood wordt tot over de ooren. «Niet?» «Neen.» «Dau kan ik het stuk niet gebrui ken!» Praktische manier van koopen. Mevrouw X. had een ongeluk ge had met een botervlootje, dat haar echtvriend pas voor haar gekocht had, en deze heer begaf zich naai den winkelier, die het hem leverde. Ik kocht verleden week een botervlootje van u, zeide hij. Hebt u er nog- meer? O ja nog een goeden voor raad van die kristallen? Mag ik ze eens zien? - Met genoegen. De winkelier bracht spoedig er een, volmaakt zooals liet gekochte. Verkoopt u ze ook afzonder lijk, zonder deksel? Eigenlijk niet: maar laat eens zien; 't heeft compleet vijftien gulden gekost ik kan u hét bo tervlootje zonder deksel voor veertien geven, Watmaar één gulden minder! Ja, zoo'n deksel heeft niet veel waarde eigenlijk al zeer weinig; maar ik wil u. als u 't deksel niet noodig hebt, het vlootje toch iets minder geven en dus trek ik er een gulden af. Zoo'n deksel is op zichzelf toch méér waard dan één gulden l Neen, meneer; ik kan ze u zonder eenig- bezwaar voor dien prijs leveren - van de fabriek kosten ze nog geen vijf-en-zeventig cents. Maar ik wil er u een g'ulden voor aftrekkenu kunt 't botervlootje alleen dus voor veertien gulden krijgen. Wel, wat ben ik toch aan 't suffen riep de heer X. nu uit; 'tis niet het vlootje, dat mijne vrouw behoeft; het deksel is gebroken. Hoe kon ik zoo in de war wezenIk heb geen botervlootje noodig maar 't deksel. Hier is je gulden, Maar meneer. Dank je; niet noodig, het ia te pakken. Ja, maar. Doe geene moeite; ik zal 't zóó wel meenemen. Hij wierp een gulden op de toon bank en was onder de volksmenigte verdwenenvoordat de winkelier van zijne verklaarbare verbazing be komen was. RECHTSZAKEN. Hendrik Arnold as Gunters uit 's Gravo*- hage, die wegens oubevocgdc uitoefening dec geneeskunst, na verwijzing in cassatie, de* Ssten April voor het liof tc Amsterdam te- reeht stoud, is bij arrest van 15 dezer ont slagen van rechtsvervolging, als hebbende hij slechts één op zichzelf staaud feit ge pleegd. Dicnzelfdeu datum gaf het gerechtshof ook arrest tegen den brievenbesteller Grootveld, die wegens ambtsmisdrijf tot 5 jaar tucht huisstraf werd veroordeeld. Zijne vrouw al» medeplichtige werd veroordeeld tot een jaar celstraf. Te weinig en te veel. Huisheer'. Mag ik u verzoeken mijn buis te verkoopen. Notaris: Dat zal moeilijk gaan. Als huis is bet te veel ruine en als ruine is het nog te veel huis. Een boertje in Ooststellingwerf, die zijn eenig paard wilde voede ren, kwam in onzachte aanraking met den kop van het beest. «Foei, bruun!» riep de boer, «wat slaoje mit joen heufd tegen mien kop an!» Te goed gemeend. Mevrouw: Nu maak je het toch waarlijk wat al te erg', Lise; hoe kunt ge zoo brutaal zijn om overal in de buurt te gaan vertellen dat wij KERKNIEUWS. J Den Ssten e. k. zal liet 25 jaren gelede* zijn, dat dr. J. G. D. Martens, hooglecraar aan het Lutherscho seminarium te Amster dam, als predikant werd bevestigd iu zijn eerste gemeente, die van Den Helder. MARKTBERICHTEN. Amsterdam, 17 April. Ue prijzen der Aardappelen waren ala volgt: XatwijkcrZand f a Noord- vrijker Zand f a Hillegonuner dito f a Geldersche Jammen f a dito Blauwe f a Friesche Hamburgers f a dito Jammen f 1.40 a 1.50, <Uto Engelsehe fl.a 1.10, Zeeuw- sche Spuische Jammen f 1.50 a 2.50, Blauwe f 1.75 a 2.10, Flakkeeschc Jammen f 1.30 a 1.50, Pooters f0.90 a 1.Bloksche dito f a Prvusische Hamburgers f2.15 a 2.30, dito Saksische f a Gronin ger Jammen f a

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 3