POPULAIR 111-1 Oplaye 10000 Ex. Maandag- 21 April IS84. No. 241 FEUILLETON. HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand.40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en algemeene Feestdagen. Bureau: KLEINE HOUTSTRAAT No. 9. Drukkers-Uitgevers: BOMAHS Co,, te Haarlem. ADVERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. Hoofdagenten voor het -BuitenlandCompagnie Générale de Publicité Etraugère G. L. DAUBE Co. JOHx. F. JONES, Stier.. Parijs. 31bis, Eaubourg M antmartre. Van Haarlem naar Amsterdam. 7.—. 8.32, 8.55, 9.30,11.15, 11.39* 11.56, 1.8, 2.39*, 3.53, 4.15, 4.44, 5.42, 6.40, 7.13, 7.44* 8.54,9.46,10.23, 10.59*. VERTREKUREN der SPOORTREINEN. Van Amsterdam naar Haarlem. 6.15, 7.30*. 8.10. 8.30, 9.35, 9.50,11.5,11.50* 12.15, 1.5, 1.30, 3.26, 3.45, 4.30. 4.45, 5.20*, 7.30, 8.30, 9.50,11.—. "WTNTERDIENST. De met een geteekende treinen alleen le en 2e klasse. Van Haarlem naar Van Haarlem naar Rotterdam. 7.53* 8.33,9.4.10.13.12.]2* 12.46,1.53, 3.50, 4.16, 5.12, 5.43*, 8.1, 10.13. Van Rotterdam naar Haarlem. 6.40, 8.10, 9.10.10.20* 11.5, 1.23*, 2.45, 3.35, 5.10, 6.27* 7.20, 8.50, 9.50*. De vertrekuren zijn berekend Station Delftsche Poort. den Helder. 6.51,10.7,1.37, tot Alkmaar, 5.2, 8.57. Van den Helder naar Haarlem. 6.10, 9.30, 1.30, 7.20 Van Haarlem naar Zandvoort. Station H. IJ. S. M. 7.55, 9.6, 10.15, 11.38, 1.8! 3.52, 4.59, 6.45, 8.3. Van Zandvoort naar Haarlem. 8.26,9.40, 10.49, 12.42, 2.12, 4.17, 6.15, 7.17, 9,15. OORLOG. Kent ge, waarde lezerécn woord, het welk in zijne heteekenis meer ramp en ellende opgesloten houdt, meer in staat is, weemoedige en droefgeestige gedachten op te wekken dan het bovenstaande. Een on afzienbare rij van allerlei plagen gaat bij het hooren van dat woord voorbij onzen geest. Hier zien wij de slagvelden bezaaid met de verminkte, overblijfselen van dege nen, die wij tot voor korten tijd onze medemenscben, onze landgenooten, onze bloedverwanten noemden. Daar ontwaren wij de platgetreden velden, de rookende puinboopen, de ontvolkte dorpen, die in bunnen doodscben maar niettemin weispre kenden aanblik als het ware de wraak des hemels schijnen af te roepen over den dwingeland, den heerszuchtige, die de oor zaak "van al deze ellende is. En ginds in de steden, ook daar liet de oorlog zijne vreeselijke uitwerking gevoelen. Hoe menige eebtgenoote wacht niet te vergeefs op de terugkomst van den ge liefde, van den vader barer kinderen, die tot voor enkele maanden door noesten arbeid in de behoeften der zijnen voorzag. Hoe menige behoeftige weduwe zag niet baren zoon ten strijde trekken, belaasom nimmer weder te kieren, zoodat zij, die door de liefde van baar kind een gerusten ouden dag meende te gemoet te gaan, thans eene bange toekomst voor zieb ziet. Waar zou ik eindigen, wanneer ik u al de rampen, al bet verdriet wilde schet sen, dat zelfs den triumfwagen van den overwinnaar volgt? Voorwaar, zij die bet lot der volkeren in hunne banden dragen; die geroepen zijn, om als de dragers van bet gezag te beslis sen over oorlog of vrede, zij laden eene verpletterende verantwoordelijkheid op zieb, wanneer zij bet oorlogszwaard uit de schede rukken, en den donder van bet geschut door den lucht doen rollen. Eu toch, hoe dikwijls gebeurt bet niet, dat door schijn baar nietige omstandigheden een verderfe- lijken krijg in bet leven geroepen wordt. Wanneer wij de groote oorlogen, waarvan deze eeuw reeds getuige was, in bunnen oorsprong nagaau, dan komen wij tot de ontdekking, dat in de meeste gevallen slechts kleinigheden tot eene geweldige uitbarsting leidden, 't Is waar, bet vuur, hetwelk zoo op eenmaal in lichte laaie uit brak, smeulde reeds geruimeu tijd: de brand stoffen waren in grooten overvloed aan wezig, doch met beleid en voorzichtigheid van de zijde der overheden zou wellicht in vele gevallen het gevaar bezworen kun nen zijn. Toch zouden wij ons aan eene groote onbillijkheid schuldig maken, wanneer wij de verantwoordelijkheid voor alle rampen, die uit eenen oorlog voortvloeien, op de schouders der regeeringspersonen wilden schuiven. Niet zelden toch wordt de vorst door zijne eigene onderdanen zedelijk ge dwongen, bet vreeselijke woord, hetwelk men eene oorlogsverklaring noemt, uit te spreken. Gij allen, waarde lezershebt zeker wel eens van bet dwaze, bet onzinnige ver schijnsel hooren gewagen, dat men natio- nalen baat noemt. Naijver, jalouzie, winst bejag enz. enz. Zietdaar de oorzaken, die dezen in bet leven riepen. Gaat het den nabuur goed, ziet men dat bij door ijver, vlijt en overleg zich een toekomst schept, die iets goeds belooft, dan wekt dit de afgunst van dengene, wien bet aan dit alles ontbreekt, en in stede van zich met grootere volharding op eigen verheffing toe te leggen, bepaalt men zich er toe met nijdige blikken de welvaart van den vreemdeling gade te slaan. Somtijds neemt men zijne toevlucht tot het onridderlijke wapen der verdachtma king en beschuldigt men hem, dien men reeds als een vijand beschouwt, van dingen, waaraan bij geheel onschuldig is. Het na tuurlijk gevolg van dit alles is eeu toe- stand van spanning, die ten langen leste tot feitelijkheden voeren moet. Waar de omstandigheden den een eenigszins begun stigen, daar zal de ander aanstonds gereed staan om dit aan willekeurige bevoorrech ting, soms zelfs aan onrechtvaardige aan matiging toe te schrijven, en niet zelden vraagt bij in dat geval op hoogen toon de tusscbenkomst van dengene, dien bij ge houden acht om zijne belangen te verde digen. 't Behoeft, natuurlijk geeu betoog, dat de aangevallene van zijnen kant insge- DJELLA DE GEMASKERDE PRINSES. EEN ROMAN UIT ENGELSCH INDIK VAN XA VIER EE MONTÊPIN. j 60) Tweede Gedeelte. HET JAARFEEST VAN JAGARNATH. O ja, dokter, voegde miss Lovel er bij, het is zeer lichte I kost. Sandwiches licht! riep Dieu- donné verbaasd uit. Zeker, dokter. Maar onbezonnen kinderen ze liggen als lood in den maag. Welnu, zei de miss Nancy lachend, dan zijn zij nog beter. Wat bedoelt gij? hernam lijks de bescherming inroept van zijne overheden, en mag bet ook al eene enkele maal gelukken den storm tot bedaren te brengen: eene herhaling van deze twisten wakkert bet vuur van den baat ten laatste zoo sterk aan, dat eene beteugeling niet meer mogelijk is. En ongelukkig, wanneer bet eenmaal tot eene uitbarsting komt. Dan is de Oceaan buiten zijne oevers getreden; hij vernielt al wat hem in den weg komt, en eerst met den ondergang van een der twistenden eindigt de vreeselijke ramp. Immers, de ondervinding van ganscbe eeuwen getuigt bet, dat zelfs het sluiten van een vredes verdrag geen radikaal geneesmiddel is. Die bet onderspit gedolven heeft peinst voort durend op middelen om eenmaal revanche te nemen op den overwinnaar en bij rust niet, voor hem deze voldoening is verschaft. «Ach waren alle mensehen wijs, en deden 'daarbij we], Dan was dc aarde een paradijs; nu is zij (vaak een hel« zong reeds voor ettelijke jaren een onzer volksdichters, en de man bad het zeker aan bet rechte eind. Nu zal misschien de een of de ander onzer lezers beweren, dat hij bet in hoofd zaak geheel met deze beschouwing eens is, doch dat hij niet begrijpt, welk nut ook voor ons is te trekken uit de les, die daarin ligt opgesloten. Immers, zoo zegt bij, wij leven met al onze naburen in vrede. De vreemdeling is ons welkom, mits hij zich geilrage naar de wetten van het land. en de eischen der wellevendheid, en oogen- schijnlijk beeft bij gelijk. Gaan wij echter de toestanden, die bij ons beerseben eens meer in bijzonderheden na, dan komen wij tot de ontdekking, dat eenig voorbe houd bier geenszins overbodig is. Een aantal onzer oostelijke naburen ver toeven op dit oogeublik op den Neder- laudschen bodem, oefenen daar een bedrijf uit en gaan als bet ware met de lands kinderen om als stond ook hunne wieg op dezelfde plek, 'die eenmaal de onze beeft gedragen. Toch val: bet niet te ontkennen, dat zich in de samenleving nog altijd een tamelijk groote afstand tusscben den Neder lander en Duitscher openbaart. Sommige scheldnamen, bij het volk geliefd, worden dien lieden naar bet hoofd geworpen; uit enkele kringen worden ze zorgvuldig ge weerd, en bet gevolg hiervan is dan ook, dat ze zich bij elkander aansluiten en als bet ware eene eigene gemeente vormen. Het valt niet te ontkennen, dat in som mige gevallen de vreemdeling zelf van die uitsluiting de schuld is, daar ook bij te bekrompen zich betoont, om zijne dwaze nationale eigenliefde op de grenzen achter te latenHieruit ontstaat een zekere vijand schap, die ten laatste van den persoon op de natie wordt overgedragen en na verloop van zekeren tijd eene spanning moet ver oorzaken die noodlottige gevolgen na zich kan slepen. Daarbij komt, dat broodnijd vaak tot onbillijke oordeelvellingen voert. Hij die zijn vaderland verlaat om elders zijn fortuin te beproeven, toont juist daar door eene ondernemingsgeest te bezitten, die, wordt ze levendig gebonden, ten slotte tot welvaart moet leiden. Wel verre van tot baat en nijd aanleiding te geven, moest dit integendeel den landzaat aanzetten om insgelijks alle zeilen bij te zetten, ten einde de concurrentie het hoofd te kunnen bieden. Waar de vreemdeling door zijn stalen ijver langs eerlijken weg zijn doel bereikt, daar beeft ook hij aanspraak op elks achting, temeer daar ook zijn arbeid niet dan vruchtbaar voor bet algemeen belang kan zijn. En vreemdeling en land genoot beiden moeten bedenken, dat min achting en baat jegens elkander, ten langen leste den ondergang van allen ten gevolge moeten hebben. J. S. M. ALGEMEEN OVERZICHT. Gelukkig kwam reeds gisteren uit Frankrijk het heuchlijk nieuws, dat de werkstaking te Anzin als geëindigd te beschouwen is. Het is aan enkele bemiddelaars gelukt eene schikking tot stand te brengen tusschen de patroons en de werk lieden en als gevolg daarvan heb ben allen den arbeid hervat. Na de onrustige tooneelen, welke Denain j Dieu-donné verstomdover deze vreemde bewering. Natuurlijk, vervolgde miss j Nancy, lood is zwraar en zakt i dus spoedig. En bovendien wij drinken er bijvoegde miss Ellen er bij. - Ja, dat zie ik! riep Dieu- donné uit, helaas! maar al te goed. Maar het is onmogelijk, dat i uwe magen er tegen bestand zullen j zijn. Daar kan g-een mensch tegen, j De Engelsche meisjes lachten op- j nieuw, maar gaven geen antwoord. Zij vonden het veel aangenamer om met haar witte tandjes de lekkere gebakjes te verorberen, dan des dok ters wijzen raad op te volgeD. Het was reeds veel, dat zij naar zijn zedepreek luisterde. Waarde dokter, zoo nam luitenant Midley nu bet woord, spreek zóó niet tot mijne jeug dige laudgenooten. Als gij door een langdurige verblijf alhier meer op de hoog'te van de Eugelsche ge woonten zult zijn gekomen, dan zal het u bekend zijn, dat bij ons sand wiches een onschadelijk eten is en dat de jonge meisjes bij ons Madera, Champagne en rhum naar binnen slaau zoo als men in Frank rijk een glas limonade of ijswater drinkt. En de ingewandsziekten dan, riep Dieu-donné uit, die kunnen van zeer ernstigen aard zijn! ver schrikkelijk ernstig! Ik heb er in Rusland zestig patiënten aan be handeld. Welnu, dokter, viel miss Ellen hem in de rede, dan kunt g-ij ons er nog' wel bij nemen. Neen nooit! onvoorzichtige meisjes! riep de dokter heftig uit, dat nooit van mijn leven. Als g'ij kwaamt te sterven, dan zou ik er de schuld van krijgen. Neen ik zal mij er niet toe leenen. Laten de zieken zich dit voor gezegd hou den en op mij niet meer rekenen. Maar, dokter, wie zult gij dan behandelen? vroeg miss Ellen lachend. Wie ik dan zal behandelen? J a. Verstandige mensehen, die geen moedwillige onvoorzichtigheden be- g-aan. Zeer goed, dokter, maar als men dorst beeft, wat moet men dan drinken Koude thee of wat tisane. Dat drinken wij, dokter, antwoordde miss Nancy vaardig en nam een flesch van een der presen teerbladen. En de etiquette vertoonende, voegde zij er bij Lees maar wat er op staat: Tisane de Champagne. Het staat er op en dus volg' ik uw raad, dokter. Dit zeggende vulde miss Nancy in bet laatste tijdperk der strike te aanschouwen kreeg, had men waar lijk eene dergelijke oplossing der kwestie zoo spoedig niet durven hopen. In ieder geval evenwel ver heugen zich thans alle partijen in het feit, dat de rust is hersteld en de werklieden eindelijk tot de ont dekking zijn gekomen, dat de op ruiende redevoeringen, waarmede de gevaarlijke anarchisten hen van elke schikking terug wilden houden, ten slotte nadeelig voor hunne eigene belangen zijn. Hoe schoon de phra- sen ook klinken, waarmede die lieden de eenvoudige menigte zoeken te overbluffen, in de praktijk houden die theorieën g'een steekzietdaar de overtuiging die zich ten langen leste ook bij de mijnwerkers uit dit ko- lendistrict vestigde. Men gelooft, dat thans het gevaar voor eene herha ling der ongeregeldheden verdwe nen is, en vooral schrijft men den gunstigen uitslag der onderhande lingen toe, aan het besluit der re geering' om een paar der gevaar lijkste oproerkraaiers voorloopig on schadelijk te maken. De onthulling van het standbeeld voor Gambetta heeft dezer dagen te Cahors met zeer groote plechtig heid plaats gehad. Hoewel de pre sident der repubiek wegens gezond heidsredenen afwezig was, waren toch de voornaamste grootwaardig- heidsbekleeders present, en zoowel bij de onthulling zelve, als op het feestmaal,dat daarna gehouden werd, zijn verschillende politieke redevoe ringen uitgesproken.Natuurlijk heeft zoowel de Bonapartistische als de koningsgezinde partij zich van alle deelneming aan de festiviteiten ont houden. De laatste steekt zelfs tamelijk den draak met de verheer lijking van den man, die wel is waar veel voor zijn land heeft ge- haar glas en ledigde het onder een algemeen gelach. Miss Lovel volg'de haar voorbeeld doch voegde er halfluid bij 't Is maar om te proeven Zij zijn onverbeterlijkriep Dieu-donné uit, dat zal nog slecht adoopen Op dit oogeublik kwam Lord Singleton de estrade af om eenige bevelen aan de bedienden te geven. Dick, John, Tobby, beval hij, brengt aan de dames sand wiches, paté de fois gras en cham pagne en geeft ons claret en port wijn. Dieu-donné trad uit den groep en ging êfzn goeverneur tegemoet. Smord, milord, sprak hij* op smeekenden toon, weet gij wel wat gij doet? om 's Hemels wil geef toch zulke bevelen niet; die meisjes zullen het nog met den dood bekoopen. Wees maar niet bang, u/aarde

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1