daan, doch die desniettegenstaande ook een groot aantal gebreken be zat. De Figaro vooral is hierbij het heftigst. Het verwijt aan de rede naars, dat de meesten hunner geen woord meeneu van alles, wat zij gesproken hebben, en dat zij, in stede van het vroegtijdig sterven van Gambetta te betreuren, zich er hartelijk over verheugen, dat de dood hen zoo spoedig van een gevaar lijken tegenstander heeft verlost. Omtrent de zaken in China ver neemt men thans weder uit. een telegram uit Honkong, dat de be volking der hoofdstad geenszins in genomen is met de verandering welke er in de regeering heeft plaats gehad, en dat zij in het bijzonder gekant is tegen eene verheffing- van prins Chung- tot eersten minister dei- kroon. De keizerin evenwel blijft onwrikbaar in haar eens genomen besluit volharden, en alle pogingen om haar tot zachtheid tegenover de aanhangers der vredespartij te stem men, blijven tot heden zonder ge volg. Van de oorlogsmaatregelen, die, zooals voor enkele dag-en werd ver zekerd, met kracht werden voort gezet, verneemt men niets bijzon ders, zoodat het nog geenszins on mogelijk is dat de gansche zaak niets meer, dan een storm in een glas water zal blijken. Intusschen heeft de kamer van vreemde koop lieden te Canton gevestigd, bij de Britsche regeering- een protest inge diend tegen de door Frankrijk voor genomen bezetting van enkele voor name kust- en handelsplaatsen en de heffing van zware inkomende rech ten. Of bet veel zal helpen, betwij felen wij ten sterkste, omdat En geland elders de handen te vol heeft om zich hierbij nog in een geschil met Frankrijk te mengen. Voor de zooveelste maal heeft een der Engelsche ministersin het openbaar eene verklaring afgelegd, waaruit ten duidelijkste blijkt, dat in den eersten tijd althans geene wijziging te wachten is van de Egyptische politiek door het kabinet Gladstone gevoerd. De vestiging van het bescherm heerschap over dit land, zoo betoogde de heer Dilke, zou onvermijdelijk de bezetting van het Nijlgebied door een Britsch leger noodzakelijk maken, en daar Egypte zelf niet in staat zou zijn de kosten daarvan te bestrijden, zou Engeland zich be langrijke geldelijke opofferingen moeten getroosten, zonder dat hier tegenover evenredige voordeeleu stonden. Wel gaf de minister toe, dat de loop der omstandigheden het nog niet raadzaam maakte, Egypte geheel aan haar eigen lot over te laten, doch de regeering vertrouwde er. ondanks de tegen spoeden waarmede men aldaar te kampen heeft, nog steeds op, dat het eenmaal zoover zou komen. In ieder geval, zoo besloot hij zijne rede, is de toestand nog niet zoo hopeloos als enkele bladen der goede gemeente willen wijsmaken. Gordon kan zich nog geruimen tijd staande houden, en de tweedracht, die thans reeds onder de rebellen heerscht, zal ten slotte hunne krachten zoo verzwakken, dat zelfs een Egyp tisch leger hen in bedwang zal kunnen houden. Sir Samuel Baker, oud-goeverneur van Soedan, is het met deze beschouwing geenszins eens. In een brief aan de Times dokter en laat mij maar begaan. antwoordde Lord Singleton lachend. mijne schoone blonde landge- nóoten met haar blanke en rozige wangetjes zijn gewend aan rostbeaf. puddingen, portwijn en champagne. Maak er u dus maar niet ongerust over. 't Is mij wel I prevelde de dokter wanhopig, maar 't is on gehoord! 'tis een schandaal en ge heel de verkeerde wereld,ik kom er tegen op! Terwijl Dieu-donné deze woor den bij zich zelf prevelde, naderde Lord Singleton de Engelsche offi cieren, die zich met de jonge dames in aangenamen kout onderhielden. Weet gij ook, mijnheeren! vroeg hij, weet gij ook of Sir John Malcolm, ons aller vriend, reeds hier is. Wij hebben hem nog niet ge zien, antwoordde Midley bui gend. gericht, verwijt hij der regeering dat zij juist door hare weifelachtige houding de oorzaak is van al de verwarring, die ginder heerscht. Alleen de openlijke vestiging van het beschermheerschap, gepaard met eene blijvende bezetting door Brit sche troepen, is volgens zijn oordeel in staat orde te brengen in de ver warde zaken des rijks, en hoe lan ger men het toedienen van deze ge neesmiddelen uitstelt, hoe gevaarlij ker de kwaal zal worden. Men doet verkeerd, de genezing alleen aau de natuur over te laten, want de hart ader van het land klopt reeds zoo flauw, dat zij een totaal gemis aan inwendige kracht verraadt. De Sultan van Turkije zou nog- altijd gaarne zien, dat men van zijne diensten als geneesheer gebruik maakte. De ondervinding heeft ech ter geleerd, dat de medecijnen welke in zijne apotheek bereid worden zoo bitter smaken, en tegelijkertijd zoo weinig uitwerken, dat de betrokken personen weinig lust gevoelen, het zoo vriendelijk gedane aanbod aan te nemen, 'tls wel nietpleizierig voor iemand, wanneer zijne goede bedoe lingen op deze wijze worden m>s- kend, doch voor het oogenblik is er al zeer weinig aan te verande ren. Zelfs weigert Engeland den grooten heer in consult te nemen. De groote veranderingen, door den rijkskanselier in het Pruisische ministerie voorgesteld, hebben de goedkeuring van den keizer niet kunnen vei werven, zoodat voorloo- pig althans alles bij het oude blijft. Ook de heer von Puttkamer wiens vervanging door den leider der nati- onaal-liberalen, Bismarck wenschte, blijft, op uitdrukkelijk verlangen van den vorst op zijn post. Intus-j schen gaan er geruchten, dat met betrekking tot de kerkelijke twisten te Rome een besluit is gevallen, dat, worde het nader bevestigd, eene belangrijke schrede nader bij eene goede oplossing der moeilijkheden moet brengen. Zooals men weet, liep in den laatsten tijd vooral bet debat over de wederaanstelling van kardinaal Ledochowski als -aarts bisschop van Posen en Gnesen. Thans wordt door de Germania verzekerd, dat de kardinaal zijn ontslag heeft aangevraagd, hetwelk hem dan ook door Z. H. den Paus verleend moet zijn. Is dit waar, dan zou ook in dat bisdom spoedig eene belangrijke verbetering te wachten zijn; daal de Pruisische regeering zich bij het benoemen der nieuwe bisschoppen tamelijk onzijdig houdt. Hoewel nu de officieuse pers verzekert, dat dit gerucht op zijn minst voorbarig te achten is, geeft de herhaalde verze kering der Germaniahierin gesteund door nog een tweetal katholieke organen, toch grond aan het ver moeden, dat de berichtgever thans goed was ingelicht. Na den moordaanslag op generaal Banios, den president van Guate mala is de rust aldaar geen oog-en- blik gestoord, er vertoont zich zelfs onder de bevolking geen spoor van eenige gisting. Dit strekt natuurlijk ter geruststelling voor hendie in deze poging tot politieke misdaad een voorteeken van eene naderende omwenteling meenden te zien. Over het geheel steekt de staatkundige toestand van deze republiek gunstig af, bij dien, welke in de omliggende rijken heerscht, daar sinds 1877 En ik kan Uw Excellentie verzekeren, dat hij hier niet is, voegde Scully er bij. Hij is zeker weder verdiept, hernam Lord Singleton, in de instructie van de eene of andere geheimzinnige zaak, waarvan nie mand het directe belang kan gissen. Die gerechtelijke nasporingen nemen zijn tijd geheel en al in be slag en zullen hem het feest van heden hebben doen vergeten. Ongetwijfeld, milord! stemde luitenant Midley in. Op dit oogenblik vertoonde zich op de estrade de jongste zoon van John Malcolm, met zijne bruid Heva Burtell en Mary, de verloofde van zijn broeder. Lord Singleton was de eerste die het drietal bespeurde. Ha! daar is Sir Edward, met de beide pleegkinderen van Sir John Malcolm; zeide hij. Die zal ons wel omtrent aijn vader kun geen enkel teeken van revolutie is waargenomen. De Noorweegsclie Lantsthing maakt zich gereed, ook tegen het nieuwe ministerie ten strijde te trekken. Enkelen der heethoofden wilden terstond weder een rechts geding beginnen tegen de drie mi nisters, die hunne portefeuille be houden hebben. De meerderheid evenwel besloot voorloopig eene af wachtende houding aan te nemen. Volgens enkele Zweedsche bladen moet de koning verklaard hebben, dat hij, voor het geval dat voorstel werd aangenomen, vast besloten was, niet voor de tweede maal aan het drijven der radikale partij toe te geven, maar zich tegen de uitvoe ring van een tweede vonnis te ver zetten. m\\E\LA\l) Haarlem, 19 April 1884. Door burg. en weth. is aan den heer J. H. W. Schenk alhier vergunning verleend tot het plaat sen van een stoomketel tot het stoo- men van goederen en tot het in beweging brengen van eene pomp om den ketel te voeden, en zulks in het perceel aan de Ged. Oude gracht no. 13/15, kad. sectie C. no. 3436. In de Arnh. CL wordt protest aangeteekend tegen de «geurmakerij» der spoorwegmachiuisten om met vliegende vaart een station binnen te komen en dan plotseling te stop pen. Die gevaarlijke aardigheid gevaarlijk vooral wanneer de rera- toestel eens haar dienst weigerde werpt menschen en dieren door elkaar en kan dus allicht meer of minder ernstige gevolgen hebben. Zoover wij weten, dient de Westinghouse- rem dan ook om in oogenblikken van gevaar plotseling te kunnen stoppen, maar zou de slijting ver moedelijk wel wat heel duur uit komen als de toestel dagelijks voor alle mogelijke gevallen in volle wer king wordt gesteld. De correspondent van de N. R. CL seint uit Londen Gisteren ontvingen de volgende1 Nederlandsche geleerden te Edin- burgh academische eeregraden, naar aanleiding- van het SOOjarig bestaan dier academiein de theologie prof. Beets te Utrecht, en in de rechten: prof. Asser te Amsterdam, prof. Buys Ballot te Utrecht, prof. Bierens de Haan te Leiden, prof. Stokvis te Amsterdam en prof. Van der Wijck te Groningen. Het plan tot reorganisatie der Staatsloterij zal weldra den Raad van State tot onderzoek worden aangeboden. Ter kennis van belanghebben den wordt gebracht, dat in verband met uit te voeren herstellingswer ken, de Zuid-Willemsvaart gedu rende acht-en-twintig- dagen, van 20 Juli tot en met 16 Augustus, en het kanaal van Luik naar Maas tricht gedurende zeventien dagen, van 19 Juli tot en met 4 Augustus a. s., voor de scheepvaart zullen zijn gesloten. Donderdagavond omstreeks elf ure, is te Haarlemmermeer afge brand de herberg van en bewoond door G. van Keulen, hoek IJweg Vijfhuizerweg. Het huis is verze nen inlichten. De goeverneur ging Edward en de beide meisjes, welke zich allen eerbiedig- voor hem bogen, een paar schreden tegemoet. Milord, ik heb de eer Uw Excellentie mijne opwachting te maken,zeide Sir Edward. Heb dank, mijn waarde Ed ward, antwoordde de goeverneur minzaam, terwijl hij op zijn beurt voor de dames buigende er bijvoegde Miss Mary en miss Heva, ik wist wel dat gij beiden heden avond de koninginnen van het feest zoudt zijn Pas op, milordu is ondeu gend,merkte Heva glimlachend op. En waarvoor, miss Als wij u eens geloofden milord, voegde Mary er even eens vroolijk bij, zijt gij niet bevreesd ons ijdel en coquet te ma ken, indien wij uwe woorden eens voor waarheid aannamen kerd te Oudkarpsel voor f 2500 de inboedel in de Haarlemsche Maat schappij voor f1800. Men vermoedt, dat de brand door de kachelpijp is! ontstaan. Gisteren werd op den Nieuwen- dijk te Amsterdam in hechtenis ge nomen en onder streng geleide naai de gevangenis overgebracht: Ferdi nand Victor B., uit België geboor tig, waar hij wegens valschheidin geschriften veroordeeld was, en die eeu der werkzaamste leden van de te Amsterdam gehuisveste «zwarte bende» mocht heeten. Van uit een onaanzienlijk log-e- ment op het Damrak werden door deze bende, de schrik van elk eer lijk koopman, reeds geruimen tijd naar alle zijden bestellingen gedaan, waarop natuurlijk nimmer betaling- volgde. Te Amsterdam heeft zich een jongmensch, de R. genaamd, met een actrice «verwijderd,» ongeveer 40 mille van zijn kantoor mede nemende. Hij was reeds eenige dagen weg, toen de heeren F. W., bij wie op het kantoor was. tot de ontdekking kwamen, dat hij hen voor zulle een bedrag had op gelicht. zoodat er denkelijk niet veel kans zal zijn, dat hij nog achter haald wordt. Onbegrijpelijk noemt men het, hoe dat jongmensch hij is pas 23 jaar oud over zulke sommen kon besehikken. te meer daar men kou weten, dat hij, hoe wel njet van vermogende familie, zelfs een equipage met 2 paarden in de Fransche Manége stalde. Men zegt nu ook, dat hij zwaar in effec ten dobbelde, en handel in diaman ten dreef. Het juiste is echter nog- niet bekend. Een boer uit de omstreken van Allernaar reed dezer dagen met zijn knecht naar de markt. De baas ging zaken doen, terwijl de knecht op paard en wagen, na den laatste ont laden te hebben, bleef passen, 't Ver wonderde den knecht niet weinig, dat de baas zoo lang uitbleef. Ein delijk ging de jongen eens zien en vond den boer terug in ver gevor derden staat vau dronkenschap. Ten einde den baas voor de bemoeizieke politie te beschermen, en voor aller lei onaangenaamheden te vrijwaren, bond de knecht hem stevig- achter op den wagen vast en reed toen heen. Door het onophoudelijk wrin gen van den wagen echter werd het touw doorgevïjld en tuimelde de boer achter van het voertuig af. I zonder dat de knecht het bemerkte. Te huis gekomen zette de jonge groote oogen op, dat hij zijn baas verloren had. Gelukkig had een boer uit de nabijheid, die even later uit de stad naar huis "was vertrokken, den verloren boer gevonden, laadde hem op zijn kar en bezorgde het koopje franco thuis. Op den eersten Paaschdag hebben eenige adelborsten der Kon. Ned. Marine, die hun verlof te 's-IIage doorbrachten, zich vrij onwelvoege- lijk gedragen. In een café sloeg hun luidruchtigheid tot ernst over, en bij die gelegenheid trok een der heeren, die ter viering van het Paasclifeest voor eenige dagen hun studiën staak ten, alsof hij een onopgevoede dron ken huzaar of jager was, zijn pon jaard en stak daarmede naar een zijner burgerlijke kameraden, met wieu hij 't te kwaad had gekregen, Wat ik gezegd heb, dat meen ik, miss, antwoordde Lord Sing leton zeer galant, en al mijn gasten zullen daarin met mij in stemmenIk beroep mij op u Sir EdwardHeb ik gelijk of niet? O! milord, riep Edward uit, duizend maal gelijk. Heva gaf haar verloofde gena diglijk een klein tikje met haar waaier en voegde hem toe Ja, maar gij, Edward u ver trouw ik nietGij zijt een ver dachte getuige Brengt gij uw vader mede, Edward? vroeg Lord Single- ton. Neen, milord, antwoordde de jongeling, ik dacht hem hier te vinden. Wij verwachten hem «og ieder oogenblik, sprak de goeverneur, en wij verwonderen ons reeds, dat hij er nog niet is. Gelukkig, kwam de steeh op diens hoed te recht, maar de snede, welke daarin g-emaakt was, bewijst welk een ernstig verloop de zaak zou hebben gehad, indien de hoed het hoofd niet had gedekt. Het feit verwekte veel opschud ding, en de betrokken adelborst werd dan ook door de politie, die inmiddels was aangekomen, en ge- volgd door honderden, naar het po- j litie-bureel overgebracht. Het spreekt vanzelf, dat van deze I zaak proces-verbaal is opgemaakt, I en men haar alzoo eerlang ter ver- eischter plaatse op de rol zal aan treffen. In den Haag overleed dezer da gen de heer A. Piccaluga, een Ita- liaansch uitgewekene, de eerste, die hier te lande het z.g. spuitwater I fabriekmatig wist te doen bereiden, terwijl hij eenige jaren geleden met den heer Wisse de electrische ver- lichtings-maatschappij aldaar op- j richtte. Gisterenavond geraakte een ruim 4 jarig kind bij het oversteken van den weg onder de stoomtram aan de Piet Ileinstraat te Delftshaven. Aan borst en arm deerlijk verminkt, werd het kind met dezelfde tram naar het Ziekenhuis te Rotterdam overgebracht, doch bij aankomst al daar bleek het reeds overleden te zijn. Gister voormiddag te omstreeks 9 uren is brand uitgebroken in de kapokfabriek van den heer Kliitgen aan de le Lombardstraat te Rot terdam. De oorzaak is alsnog onbe kend; men vermoedt dat de brand ontstaan is in de benedenverdieping. De fabriek is voor het grootste ge deelte uitgebrand, de belendende huizen zijn gespaard gebleven. Dertien handbrandspuiten bene vens twee stoombrandspuiten hebben water gegeven. Te 12 uren gisteren middag was de brand gebluscht. Persoonlijke ongelukken hebben niet plaats g-eliad. Uit Breda schrijft men aan het Ulr. D., dat het domein bezig is, om van de prachtige boomen van het onvergelijkelijk schoone Lies bosch vroeg-er domein van Prins Frederik klein geld te maken. De fraaie eiken worden achtereen volgens ten doode opgeschreven, en reeds vreest men voor de schoone beukenlaan. Te recht merkt de correspondent op, dat, als men in Den Haag het Liesbosch kende, bet verzet zeker niet geringer zou zijn dan hetwelk zich tegen de verwoesting- van het Haagsche bosch verheft. Hij doet daarom een beroep op de openbare meening, opdat althans een der weinige in ons land overgebleven bosschen gespaard blijve, niet alleen uit een schoonheids- en gezondheids oogpunt, maar ook in het welbe grepen belang van den Staat. Van boschcultuur schijnt men echter hier te lande al zeer weinig begrip te hebben. Te Sas van Gent hebben zich bij de laatste suikercampagne twee kom miezen, met het toezicht belast, door den fabrikant laten omkoopen tot oneerlijke handelingen. Toen die aan het licht kwamen, zijn zij ontslagen, tot zes maanden celstraf veroordeeld en voor vijf jaren vervallen ver klaard van hunne burgerrechten. Na eenige oogenblikken stilte mompelde Edward: Niet alleen dat ik er nu niets meer van begrijp, maar ik begin mij ongerust te maken. Waarom? XXXIV. DOORGAL-SAHIB. Waarom, milord? herhaalde Sir Edward, Dat zal ik u zeg genMijn vader is noch aan het ontbijt, noch aan het middag maal verschenen. Dat is zonderling pre velde Lord Singleton. Mijn voogd moet vóór het aanbreken van den dag den Ben- galon: hebben verlatenzeide Heva, maar niemand heeft hem zien uitgaan. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2