Oplage 10000 Ex. Woensdag 23 April 1884. No. 243. FEUILLETON. 4ARLEMS DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door gelieel het Rijk n. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en sigemeene Feestdagen. Bureau: KLEINE HOUTSTRAAT No. 9. Drukkers-Uitgevers: BOMAHS Cd., te Haarlem. ADVERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertenties worden aangenomen tot 's middag 12 uur. Hoofdagenten voor het .BuitenlandCompagnie Générale de Publieire Etrangère G. L. DAUBE Co. JQHx. JONES. Sucr.. Parijs. Slbis. Eaubcwrg Hoiit.mart.re. VERTREKUREN der SPOORTREINEN. WINTERDIENST. Van Haarlem naar Amsterdam. 7.—. S.32, 8.55, 9.30,11.15, 11.39*, 11.56, 1.8, 2.39*, 3.53, 4.15, 4.44, 5.42, G.40, 7.13, 7.44* 8.54,9.46,10.23, 10.59*. Van Haarlem naar Rotterdam. 7.53* 8.33,9.4,10.13.12.12* 12.46,1.53, 3.50, 4.16, 5.12, 5.43*, 8.1, 10.13. Van Amsterdam naar Haarlem. 6.15, 7-30*, 8.10, 8.30, 9.35, 9.50,11.5.11.50*, 12.15, 1.5. 1.30, 3.26, 3.45, 4.30. 4.45, 5.20*, 7.30,8.30,9.50,11.—. Van Rotterdam naar Haarlem. 6.40, 8.10, 9.10,10.20*, 11.5, 1.23*, 2.45, 3.35, 5.10, 6.27* 7.20, 8.50, 9.50*. De vertrekuren zijn berekend Station Delftscbe Poort. De met een geteekende treinen alleen le en 2c klasse. Van Haarlem naar den Helder. 6.51,10.7,1.37, tot Alkin: 5.2, 8.57. Van den Helder naar Haarlem. 6.10, 9.30, 1.30, 7.20 Van Haarlem naar Zandvoort. Station HjF IJ. S. M. 7.55, 9.6. 10115, 11.38, 1.33, 3.52, 4.59, 6.45, 8.3. Van Zandvoort naar Haarlem. 8.26,9.40,10.49, 12.42,2.12, 4.17, 6.15, 7.17, 9,15. ALGEMEEN OVERZICHT. De Franselie bladen zijn over het algemeen van oordeel, dat de loop der politieke gebeurtenissen in China nog geenszins de vrees wet tigt, welke bij sommigen schijnt te bestaan voor het uitbreken van een openlijken oorlog, die reeds zoo lan gen tijd bedektelijk tusschen beide mogendheden is gevoerd. In deze meening worden zij versterkt door de correspondentiën uit Peking, die de jong'ste paleisomwenteling aan geheel andere oorzaken toeschrijven, dan aan den strijd tusschen de oor- logs- en de vredespartij. Hof-intriges zijn hier in het spel geweest, en moge het al waar zijn, dat zij toe vallig de aan Frankrijk vijandige personen op het kussen gebracht hebben, dan toch behoeft men zich over deze omstandigheid niet onge rust te maken. De inneming van Hong Hoa heeft het ten duidelijkste doen zien, dat China op verre na niet tegen Frankrijk opgewassen is, zoo beweren de berichtgevers. Immers het is van algemeene bekendheid, dat de kern van de strijdkrachten van dit rijk die stad bezet hield, en toch durfden zij het niet te on dernemen hunne krachten te meten, met die van generaal Millot. Te Peking is men zich van deze on macht volkomen bewust en vandaar dan ook, dat prins Chung zich wel tweemalen zal bedenken, alvorens hij tot openlijke vijandelijkheden het sein geeft. Zelfs dan wanneer het der regeering zou gelukken, door middel eener nieuwe lichting, een groot leger op de been te brengen, zelfs dan nog zou dit voor Frank rijk niet gevaarlijk kunnen zijn, om dat de jonge rekruten met den wa penhandel geheel onbekend zijn, en DJELLA DE GEMASKERDE PRINSES. EEN ROMAN UIT ENGELSCII 1NDIË VAN XA VIER DMkoNTÈPIN. het Chineesche leger geheel ont bloot is van de noodige instructeurs om die kennis aan te brengen. Van enkele zijden wordt dan ook reeds verzekerd, dat. het hof te Pe king zich niet ongezind toont om de afgebroken onderhandelingen we derom aan te knoopen. De nieuwe gezant bij den keizer, de Patenötre, die reeds op weg naar de plaats zijner bestemming is, zal hoogst waarschijnlijk zeer spoedig zijne be stemmingsplaats bereiken en alsdan verwacht men, dat eene poging ge daan zal worden om tot een ver gelijk te komen. In Egypte blijft alles zoowat bij het oude. Osman Digna, die zich gedurende een paar weken stil ge houden had, kwam wederom uit het gebergte te voorschijn, doch thans, naar luid der berichten uit Caïro, omgeven van een 2000 tal volge ling-en, terwijl nog andere stammen zich niet ongeneigd betoonen, zich bij hem te voegen. Waarschijnlijk heeft hij eenen aanval op Soeakim in den zin, doch het zou wel eens kunnen gebeuren, dat deze poging- hem slecht bekwam, daar het gar nizoen in den laatsten tijd eene be langrijke versterking ontving' en nog altijd een Britsch oorlogsschip in de haven vertoeft, om zoo noodig' bij stand te verleenen. Intusscben blijkt hieruit reeds tën duidelijkste, dat zij, die beweerden dat de overwinningen van generaal Graham, hoe glansrijk op zichzelve ook, in de toekomst zouden blijken van weinig- nut te zijn geweest, zoo verre niet mistastten. Hoe vreemd het velen ook in de ooren klonk, dat generaal Gordon Zebehr-pacha de betrekking- van onder-goeverneur j van Soedan zou hebben aangebo- j den. latere berichten bevestigen dit 62) Tweede Gedeelte. HET JAAREEEST VAN JAGARNAUTII. j Welnu? vroeg Lord Sin- gleton. Welnu, milord, ik bid u miss Mary en I-Ieva in de afwezigheid van Sir John Malcolm, haar voogd; te machtigen mijne nederige offer ande aan te nemen en des noods bid ik u haar dit te gelasten. Maar prins -stamelde j Mary ongerust, ja bijna angstig, zonder in staat te zijn baar gemoeds- i beweging* te verbergen. Die juweel en zijn veel te mooi voor ons I riep Heva opgewonden uit, duizendmaal te mooi! Zij zijn goed voor eene koningin! Welnu. riep Doorgal met vuur uit, dan hebt gij er drie dubbel aanspraak op! Zijt gij dan geen koninginnen door schoonheid, jeugd en bevalligheid? ..Hoeveel vorstinnen op deze wereld zonden niet gaarne Jiaar gouden scepter met den uwen willen ruilen. Die kleinodiën ziïn uwer nog onwaar- dig! Geloof mij prins. zeide Heva, wij zijn u zeer erkentelijk, maar geschenken van zulk een groote waardemogen wij niet aan nemen Neen, dat gaat niet! voegde Mary er bij. Yraag het maar aan Sir Ed ward, hernam Mary, ik ben zeker dat hij het met ons eens is. Edward, wiens oordeel nu werd gerucht volkomen. Toch behoeven de Engelsche philantropen zich niet ongerust te maken. «De voornaam ste slavenhandelaar van Egypte de wreedste beul», zooals verscheidene bladen hem noemden, heeft gewei gerd die betrekking- te aanvaarden. Wel verklaart hij zich bereid in dienst van den Khedive te treden, en als Eg-yptisch ambtenaar mede te werken om de gevaren, die het rijk dreigen, af te wenden indien hem zijne bezittingen teruggegeven worden, doch onder Gordon verkiest hij niet te staan. Waarschijnlijk is hij bevreesd, dat deze hem te veel op de vingers zal zien en hem zal weerhouden, zijne oude liefhebbe rij en weder op te vatten. Of men nu nog van zijn vriendelijk aanbod gebruik zal maken, valt sterk te betwijfelen; althans de Britsche au toriteiten zuilen er zeker niet sterk op aandringen, vooral niet na alles wat nu reeds over dezeu persoon is geschreven. In Engeland maken de libera len zich nogal eenigszins ongerust, omtrent den uitslag- der beraadsla gingen, die eerstdaags in het Hoo- gerhuis omtrent het wetsontwerp over hervorming' der kiesbevoegdheid zullen aanvangen. Zooals men weet is de meerderheid in dit gedeelte der wetgevende macht conservatief, en het zou dus zeer goed kunnen zijn, dat zij het werk van den heer Gladstone eenvoudig ongedaan maakte. Reeds wordt in enkele liberale organen op deze mogelijkheid ge zinspeeld, met het oog daarop be dreigingen geuit, die, werden ze ver vuld, het Hoogerhuis in zijnen te- genwoordigen toestand althans in gevaar zouden brengen. De leden der oppositie maken zicli daarmee ing-eroepenkon niet anders dan aarzelend antwoorden Waarlijk, prins, ik vind ook dat miss Heva en Mar}- gelijk heb ben. Doorgal wendde zich tot Lord Singleton. Excellentie, zeide hij, u ziet het, mijn eenige hoop is alleen nog op u gevestigd! Ik smeek u opnieuw en voor de tweede maal Spreek en beslis ten mijnen gunste. Welnu, het zij zoo! ant woordde Lord Singleton; ik zal liet doen, maar vooraf moet ik we ten of alle partijen zich gewillig aan mijn beslissing' zullen onder werpen. O, milord, twijfel daar niet aan En g-ij, miss Mary? Wat uwe Excellentie moge beslissen, ik onderwerp er mij bij voorbaat aan. En gij, Edward? echter in het minst niet ongerust, en verzekeren, dat de vrees voor eene ontbinding- van het huis nie mand zal terughouden om af te keuren wat hij afkeurenswaardig acht. Toch is de conservatieve partij geenszins tegen elke verandering in de kieswet gekeerd, zoodat de ver werping der voordracht nog niet met zekerheid te voorspellen is, en het Gladstone wellicht nog gelukt het gevaar te bezweren. Met belang-- stelling ziet voorzeker het geheele land een beslissing in deze tegemoet. Zorilla, de leidei- der republikein- sche partij, die, zooals onze lezers bekend is, in Zwitserland zijn ver blijf houdt, heeft in een manifest zijnen volgelingen den raad gegeven, zich van elke deelneming aan de aanstaande verkiezingen voor de Cortes te onthouden. Voornamelijk zou dit zijn, om als protest te die nen tegen de strenge bepalingen welke er gemaakt zijn, ter bestrij ding der republiek. Of het daardoor beter zal worden is natuurlijk zeer twijfelachtig. In Frankrijk zelf heeft de jong ste redevoering van den heer Ferry, gehouden bij gelegenheid der ont hulling van het standbeeld voor Gambetta, bij enkele partijen kwaad bloed gezet, daar de minister van deze gelegenheid wederom eens ge bruikt gemaakt heeft om het werken en streven der radikale partij te ver oordeel en. Dit is de tweede maal, dat de premier zich deze vrijheid veroorlooft en daardoor heeft hij het hij die heeren leelijk verkorven. Veel zal hij er zich zeker wel niet om hekommeren, doch de taal dei- organen van de veroordeelde partij wordt er niet kalmer op, evenmin als de radikalen in de kamer daar- Milord, gij kunt niets beslui ten, dat niet goed of rechtvaardig- zou zijn. Mijn vertrouwen in u is onbegrensd. Een fijne glimlach speelde om Lord Singleton's lippen. Deze vereerende eenparigheid verleent mij eene macht, waarvan ik nu zonder angstvalligheid het volle gebruik zal maken, merkte hij op. Wij luisteren, milord. Zoo verneemt dan mijn besluit Ik, goeverneur van Benares, maak mij sterk voor den afwezigen Sir John Malcolm, wettigen voogd over miss Mary en miss Heva, en beveel j zijnen bekoorlijken pleegkinderen de ■kleinodiën, zoo hoffelijk door den j radjah Doorgal-Sahib aangeboden, j aan te nemen als een bewijs te meer j van de goede, hartelijke verstand houding- tusschen Engeland en Indie, j De oogen van miss Heva schit-1 terden van vreugde, terwijl daaren- door een meer vriendschappelijke houding zullen aannemen. Voor- loopig evenwel is het kabinet sterk genoeg om den steun der uiterste partijen te kunnen ontberen en des noods bare aanvallen af te wachten. De gematigde republikeinen toch vormen beslist de meerderheid. De tegenstrijdigheid, die reeds sedert geruimen tijd was op te mer ken tusschen de verschillende mede- deelingeu omtrent den toestand op het eiland Cuba houden aan. Na tuurlijk zijn de Spaansche berichten het gunstigst. Deze houden nog steeds vol, dat de opstand zich slechts bepaald tot de enkele kleine ben den vrijbuiters, die g-emakkelijk door eene afdeeling- geregelde troepen uit elkander gejaagd kunnen worden. In Amerika echter, denkt men er geheel anders over. Daar spreekt men er van. dat de beweging zich met den dag uitbreidt; zoodat thans reeds van de regeering groote krachtsinspanning- geëischt zal wor den, om haar geheel te onderdruk ken. Het getal der muiters wordt daar op 5000 begroot, terwijl wordt verzekerd, dat deze door de bevol king, die zich in schijn nog rustig houdt, worden ondersteund en van het noodige voorzien. Wie in deze nu gelijk heeft, is moeilijk uit te maken. Waarschijnlijk is aan beide zijden eenige overdrijving- in het spel, en zal men goed doen, het gemiddelde aan te nemen. Dit echter is zeker dat er krach tige maatregelen genomen dienen te worden, wil men eene herhaling voorkomen der gevechten, die voor enkele jaren op dit eiland werden geleverd en waarin de regeering slechts met groote moeite en flinke krachtsinspanning het veld kon be houden. tegen tusschen de lange wimpers van Mary een traan blonk. Ik dank u, milord! riep Doorgal verrukt uit; ik verwachtte niets anders van u. Zich daarop tot de jong-e meisjes wendende, voegde hij er bij De scheidsman in hoog-ste res sort heeft uitspraak gedaan, miss, gij kunt nu niet meer weigeren. Heva stralende van vreugde haastte zich om de halsketting en de arm banden aan te leggen en sprak bij zichzelve O! wat prachtige diamanten! Die bruine prins is een waar edel man Mag ik, miss vroeg Door gal, terwijl hij zelf de sidderende Mary, die haar hand niet durfde terugtrekken, den armband aan deed. Tegelijkertijd fluisterde hij haar met eene van aandoening trillende stem in het oor:

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1