BI\\E\LAM>. De Russische goeverneur van Polen, generaal Go ar co, heeft aan ■zijne regeering een rapport toege zonden, betreffende den toestand der Israeliten in zijn gebied, en de mid delen om daarin zooveel noodig ver betering te brengen. De ministers zullen thans zeker dit rapport aan een nader onderzoek onderwerpen, en wie weet ot wij binnen verschei dene jaren niet eene wettelijke re geling van deze kwestie tegemoet kunnen zien. Zeer spoedig zal dit echter niet geschieden, want in den Tegel duurt, dat onderzoek in Rus land zoo lang, dat de zaak waar over het loopt, bijna uit het geheu gen is gewischt. Thans evenwel dringt men op eene nadere en be tere regeling van deze aangelegen heden aan. Professor Brandt van de univer siteit te Christiania heeft de door het rijksgericht gevelde vonnissen, aan eene strenge critiek onderwor pen. Heel gunstig komen die er niet af, doch ook op de houding der ministers heeft hij verscheidene aan merkingen. Vooral door de wijze waarop hij dit heeft gedaan, en de slotsom waartoe hij kwam. maakt dit in geheel Noorwegen zeer veel sen satie. O. a. betoogt hij, dat door deze uitspraken, de ministers ophou den raadslieden der kroon te zijn, en doodeenvoudig in dienst der volks vertegenwoordiging staan. Overi gens houdt ook hij vol. dat den vorst het algeheele vetQ-recht bij de grondr wet is gewaarborgd. Haarlem, 23 April 1884. Hedenmorgen is een huzaar van het 2e regement, alhier in garni zoen, wegens voortdurend wange drag met een briefje van ontslag uit den dienst verwijderden door de politie buiten de gemeente gebracht. Naar men verneemt, is Z. M. de Koning licht ongesteld. Reeds vóór het vertrek der vorstelijke familie uit Den Haag gevoelde Z. M. zich niet wel, en bij aankomst op Oranje- Nassati-oord moest Z. M. zich on middellijk te bed begeven. Tegen den avond is Z. M. echter weder opgestaan. De minister van marine ver wittigt belanghebbenden, dat door hem eiken Vrijdag. te beginnen met 25 April aanstaande, des voormid dags te 11 uren, aan het lokaal van het departement van marine te 's-llage. zullen worden ontvangen degenen, die hem over zaken, ge zegd departement betreffende, wen- sclien te spreken. Maandag avond te 7.20 brak te Amsterdam een felle brand uit in de Pieter Jacobsstraat No. 24, waar in het logement de Vergulde Kroon. De brand, uitgebroken op de le verdieping, door onbekende oor zaak, nam weldra zulk eeu om vang, dat het geheele bovenge- bouw, bestaande uit 3 verdiepin gen, in lichte laaie stond, daar zeer veel voeding voor den brand aan wezig was. Een 40tal bedden met toebehooren zijn mede eene prooi der vlammen geworden, benevens de achtergelaten bagage voor reizi gers w-elke buitenshuis waren voor hunne zaken. Drie handspuiten, twee stoom spuiten en eene brandkraan deden loren, liet hem geen tijd tot ver trekken. Excellentie, sprak zij met luider stem, wat ik u bidden mag, roep onzen vriend, Sir Edward Malcolm terug, die heen gaat zon der mij bemerkt te hebben. De jongste zoon van Sir John had blijkbaar deze woorden zeer goed gehoord, doch deed alsof hij ze niet verstaan had, zoodat degoeverneur vermeende hem toch nog te moeten toeroepen Sir Edward Milord? vroeg de jongeling zich omwendende. - De prinses doet u de 'eer aan u op te willen merken. Zij wacht uwe begroeting. Edward ging onmiddellijk naar haar toe. Djella groette hem met de hand en sprak glimlachend: Sir Edward, uw broeder had mij beloofd mij lieden avond zijne dienst, terwijl de drijvende stoom spuit Jan v.d. Heyden in gereed heid was, doch geen dienst behoef de te doen. Persoonlijke ongelukken zijn niet te betreuren. De inboedel wasvoor f 6000 verzekerd. Het dwaze geval van den bij vergissing tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw benoem den Belgischen schilder herinnert aan een dergelijk geval, dat een twintigtal jaren geleden in Den Haag voorkwam, of althans alge meen verteld werd. Naar een va- ceerend klerkschap aan het depar tement van Financien solliciteer de een jongmensch, dien we A. B. C. zullen noemen. Hij had een goeden kruiwagen en werd benoemd, doch bij ver gissing wrerd het besluit der be noeming bezorgd ten huize,van een mede in de Hofstad woonachtigen oom, wiens zoon, van denzelfden leeftijd als de sollicitant, ook A. B. C. heette. Groote verbazing in den huize, misschien ook bewonde ring van de scherpzinnigheid des ministers, die de verdiensten van den niet-solliciteerenden jongeling wist te ontdekken en hem boven alle sollicitanten verkoos. Het jongmensch verscheen ten bestemden dage aan het departe ment, werd beeedigd, trad in func- tien en bleek ten slotte een zeer goed ambtenaar te zijn. Daarente gen was de werkelijk bedoelde A. B. C. iemand, aan wien het land weinig zou gehad hebben. Aldus had in dit geval het toe val de fouten van het protectie- stelsel gekeerd. Of misschien was de bode, die de benoeming bezor gen moest, op grond van bekend heid met de beide gelijknamigen, ongeroepen als .deus ex machina opgetreden, om ware verdiensten te doen erkennen en voor de beste besteding van 's lands geld te zor gen. (Arnh. Ct.) Meu schrijft uit Brussel aan het D. v. }s-G.: «Uit officieele bron verneem ik, dat er niet alleen geen feestelijk heden te Brussel zullen plaats heb ben ter gelegenheid van het aan staand bezoek van HH. MM- den Koning en de Koningin der Neder landen, maar dat zelfs de galavoor stelling, welke in het Thédtre de la Mommie zou gegeven worden (Si gurd) op uitdrukkelijk verlangen van uw Vorst niet zal doorgaan.» Bij den heer K., pianofabrikant te Amsterdam, was een piano ge kocht en bij zekeren v. d. A., wo nende in de Kerkstraat, aan huis bezorgd. Toen het echter op beta ling aankwam, bleef v. d. A. in ge breke, en daar dat heer steeds uit- vluchtjes. maar geen geld gaf, be greep de heer K. spoedig met welk soort van kooper hij te doen had, in welke opinie hij door inlich tingen. bij de buren ingewonnen, versterkt werd. Goede raad was duur. want die heeren weten gewoonlijk wel hoe ver zij gaau kunnen, zonder dat men vat op hen heeft, en daarom moest de heer K. zich zelf zien te helpen. Zaterdag ochtend stonden een drietal kruiers op verschillende af standen van het huis op post, ter wijl een ander de stoep opging en aanschelde. Toen de deur werd open gedaan, zette hij er dadelijk den aanstaande, miss Mary, voor te stel len, daar echter Sir George afwezig is en hij zijn belofte dus niet kan nakomen, verzoek ik dit wel in zijne plaats te willen doen. Mary beefde van angst, en was op het punt van te bezwijmen. Zij kon zich niet dan met moeite en leunende op den arm van Edward, staande houden. Prinses! sprak deze zich buigende, ik heb de eer u de pleegkinderen van mijn vader, miss Mary en miss He va Burtell, voor te stellen. De beide zusters neigden. Sir Edward, hernam Djella, vertel toch wat ik u bidden mag aan die bekoorlijke meisjes, dat ik eene vriendin van u en van Sir John Malcolm ben en dat ik ook de hare hoop te worden. Zij vernemen het van uzelve, mevrouw, antwoordde Ed ward. roet tusschen, om zoodoende tevens zijn kameraden, die kwamen toe snellen, gelegenheid te geven bin nen te komen. Men drong het huis binnen, maakte zich van de piano meester en droeg hem, ondanks het schelden en razen van v. d. A., in triomf de straat op. De belangstel ling van buren en omstanders was groot, en uit de lachende gezichten kon men opmaken, dat een ieder de handeling goedkeurde en toe juichte. (Nil. v. Ned.) De heeren Suermond en Van de Wal Bake van Amsterdam wenden pogingen aan tot aanleg van een tramweg van het station van den Ned. Westfaalschen spoorweg Lich tenvoordeGroenloo, over Lichten voorde, Aalten, Dinxperloo, Empel, Rees. De voorwaarden van rente- waarborg- zijn reeds door het bestuur der gemeente Lichtenvoorde aange nomen! De snelwielrijders, die Zondag avond 11. uit den Haag te Amster dam aankwamen, hebben gisteren ochtend hun reis op den snelwieler voortgezet, om over Utrecht en ver volgens over Breda, 's-Hertogen- bosch, Venloo en Maastricht naar België terug te keeren. Toen gisteren morgen bij het ver trek van den eersten Holl. trein aan het Centraalstation te Amsterdam een aantal boeren en buitenlui daarin hadden plaats genomen, vervoegden zich onder hen eenige welbekende dobbelaars of kwartjesvinders, die echter het waakzaam oog van een, paar rechercheurs niet waren ont-: gaan. Nadat men die beambten met den dienstdoenden stationschef in een kort gesprek gezien had, begaf deze zich naar den waggon en ten aanhoore van alle passagiers vestigde hij de aandacht zijner beambten op de aanwezigheid van bedoelde lieden. Naar men zegt hebben zij hunne kaarten gedurende de reis in den Zak gehouden. Te Hoorn is eene tentoonstelling geopend van voorwerpen, door den werkman in zijn vrijen tijd vervaar digd. Zij is alleszins bezienswaardig. De telegrafische gemeenschap tusschen Terschelling, Vlieland en Harlingen is reeds voor de derde maal in dit jaar verbroken, zeer tot ongerief van de binnenkomende schepen en de vele vissckers, die hun vangst naar het buitenland verzenden. Daar nu ook de verbin ding tusschen Vlieland en Texel el maanden lang gestoord is en dié kabel wellicht eenige meters in het drijfzand is gezonken, ziet meu ver langend uit naar de verbinding van alle eilanden ouderling, omdat men dan van dit hoofdkantoor vrij zeker meer g-elegeeheid tot het overseinen van berichten zal krijgen dan er nu bestaan. De tuinman W. te Delftshaven, was met een jongen bezig jonge booinen te zetten. De man had het ongeluk een slag op zijn hand te ontvangen met een grooten hamer, die gebruikt wordt om steunpaaltjes in den grond te slaan. De hand was ernstig verwond; doch de schrik had den man nog meer kwaad gedaan. De ongelukkige was geheel verstijfd, en ligt thans te bed, zonder een lichaamsdeel te kunnen verroeren; zijn eten moet hem met een lepel Met vleiende, zachte stembuiging ging de prinses voort: Hevaen Mary dat zijn lieve namen, even lief en rein als haar uiterlijk. Ik wensch u en uw broeder van harte geluk met uw beider keuze, Sir Edward Miss Mary! ik voorspel u eene ge lukkige toekomstgij zijt jong, be vallig en schoonVan alle schatten der wereld moet een echtgenoot, die hoedanigheden wel het meest op prijs stellen. Mevrouwstamelde Mary, O, mevrouw Het komt mij werkelijk voor alsof zij den spot met ons drijft, merkte Edward inmiddels bij zich- zelven op. Djella hernam: Ik zeg u nogmaals, miss Mary, miss Heva dat Sir John Mal colm en zijn zoon Edward sedert lang tot mijne vrienden behooren.... Wilt gij ook de mijnen zijn? Ja?..., in den halt geopendeu mond gego ten worden, dien hij niet kan slui ten. Men betwijfelt of de man ooit weder in het volle gebruik zijner ledematen zal geraken. Gisteren namiddag omstreeks 51/* uur ontstond er brand in eene partij pakken manillahennep, liggende op de kade aan de Boompjes vóór de Pottebakkersteeg te Rotterdam. De brand is gebluscht met behulp der brandspuiten no. 6 en 20. De overige spuiten, zoo ook de beide stoombrand- spuiten, waren ter plaatse aanwezig, doch behoefden geen water te geven. De brand, waarvan de oorzaak als nog onbekend is, heeft zich bepaald tot het aanbranden van een aantal pakken, waardoor de schade, ook ten gevolge van het water, nogal van eenige beteekenis is. Te Arnhem hebben de slagers den prijs van het rundvleesch met 10 cent per kilogr. afgeslagen. Maandagavond heeft in de ge meente Aksel, bij de Steenovens, een felle brand gewoed op de hof stede bewoond door den landbouwer F. Dieleman Wz., waarbij, twee schuren, wagenhuis en verdere an nexe gebouwen zijn in de asch.ge legd, alsmede in de vlammen om kwamen een jong paard en negen stuks rundvee; van al het aanwezige in de schuren, waarbij ook eene partij vlas, is niets kunnen gered worden. Alleen het woonhuis heeft men nog kunnen behouden. Niets was verzekerd tegen brandschade. De oorzaak van den brand wordt toegeschreven aan het onvoorzichtig omgaan met vuur door kinderen op den dorschvloer. De kapitale boerenhofstede «Ooien- berg», te Sint-Maartensbrug- in de Zijpe, is Maandagmiddag in den tijd van een kwartiertje afgebrand. Het was wellicht het grootste huis uit den geheelen omtrek, het eigendom van den hr. Paarlberg en bewoond door zijn schoonzoon F. Koning. Een twintigjarige zoon van den heer Paarlberg heeft zich met eene koe aan het touw door een instortenden vleugel van het rieten dak heenge- worsteld. Met zijne in vlam staande kleederen is hij toen terstond in het water gesprongen. Toch zijn zijn gelaat, zijne handen en knieën op deerniswekkende wijze verschroeid. Zeven koeien, acht kalveren en een stier zijn levend in den vuur poel omgekomen. Vele gouden en zilveren kostbaarheden zijn verloren. Woning en inboedel, ook het vee, waren verzekerd. De oorzaak kan moeilijk gegist worden. Naar men verneemt, zal de Trans- vaalsche Deputatie ook het dorp Aalten met een bezoek vereeren. Dit bezoek geschiedt op uitnoodi- ging van den heer Stiemens aldaar, zoon van een hong geplaatst amb tenaar in de Transvaal. De heer J. D. J., te Doniaga (Fr.), is in het bezit van een schaap met een houten poot. Reeds langer dan een jaar staat en loopt dit dier op zijn «kunstbeen.» alsof 't een gewone poot ware. Zeker is dit wel iets zeer zeldzaams onder de rubriek «dierencuriositeiten Zondag avond had in een koffie huis op de Groote Markt te Middel burg een vechtpartij plaats tusschen dat wilt gij zeker wel? Zeg mij spoedig, dat gij het wilt. 't Is te veel eer, mevrouw, stamelde Mary verward. Verschoon haar beschroomd heid, mevrouw. sprak Heva le vendig. Wij waren niet voorbe reid op zulle eene onderscheiding, wij. Zie in mij dan slechts de vrouw en vergeet, dat ik prinses ben, - bracht Djella daartegen in en zich meer in het bijzonder tot Mary wendende, voegde zij er bij: En eene vrouw die zich in uw geluk verheugt! Ik sta u voor Sir George in, miss! Hij is een edel man in den volsten zin van het woord; hij zal u altijd getrouw blijven; zijn gevoelens zullen nim mer veranderen, daar ben ik van verzekerd; nooit zal er een leugen over zijne lippen komen. Maar waarom zou dat ook ge beuren, mevrouw? Ik ben eene arme vijf Engelsche marine-matrozen. Een hoofdagent van politie, die de orde wilde handhaven, werd door een der matrozen erg mishandeld. De bel hamel werd gearresteerd en naar het huis van arrest overgebracht. GEMENGD NIEUWS. In den pas te Bucharest op- gerichten circus Sidoli is jl. Zater dag-avond brand ontstaan. Het ge bouw was tot aan den nok bezet door toeschouwersdie de eerste voorstelling waren komen bijwonen. De lieerschende sneeuwstorm wak kerde de vlammen geweldig aan. De lampen gingen uit en ontzettend was de verwarring bij het naar bui ten dringen. Vele personen vielen in onmacht, werden verpletterd of gewond; tot dusver telt men vijf dooden. Men zegt dat een rijke goud mijn ontdekt is in het Rotsgebergte van Canada. De groove internationale ten toonstelling in Crystal-Palace te Londen is heden morgen door den Lord-mayor plechtig- geopend. Voor het hof van assisen te Catania komt deze week eeu mon ster-proces in behandeling. Het aan tal beschuldigden bedraagt niet min der dan 112, en dat der door de be schuldigden en de verdedigers opge roepen getuigen bereikt het cijfer van 1510. De beschuldigden zijn allen leden van het misdadige genootschap, bekend onder den naam van Maffia. Daar de gerechtzaal niet groot ge noeg is voor zooveel beschuldigden, zoo zullen het verhoor en de plei dooien gehouden worden in de Bene dictijner kerk. De Deutsche Hecres-Zeitung vestigd de aandacht op het hout- kruit, eene uitvinding van den over ste Schultze, dat, volgens dit blad, bestemd schijnt om het buskruit te vervangen bij het gebruik van schietwapenen. Na dat reeds in En geland en Belgie houtkruit-fabrie- ken, volgens liet systeem van den uitvinder, opgericht waren, is er nu ook eene in Duitschland tot stand gekomen, nl. te Hetzbach in het Odenwald, die een fabrikaat levert, dat door deskundigen als voortref felijk wordt geroemd. Onder per soonlijkeleiding van-den heer Schult ze wordt aldaar vervaardigd: lo. schijfschiet-kruit van geelbruine kleur; 2o. jachtkruit van witach tig grijze kleur. Als voordeelen de zer nieuwe kruitsoorten worden ge noemd: lo. groote nauwkeurigheid en gelijkmatigheid in uitwerking bij een uiterst gering verbruik. De uitwerking van het houtkruit staat gelijk met die van een driemaal grootere hoeveelheid buskruit. 2o. Geen kruitdamp en kruitslijm. Het geweer blijft ook na honderden scho ten geheel zuiver, en zelfs na ver scheiden dagen is het eenmaal door halen van werk voldoende, om aan het inwendige van den loop den ouden glans terug te geven. 3o. Uiterst geringe tegenwerking op den schouder (geen terugstoot). 4o. Geen alarmeerende knal, die de ze nuwen aangrijpt, maar slechts een zwakke ontploffing begeleidt het schot. 5o. In een open ruimte ver- j brandt het kruid zonder te ontplof fen. Deze eigenschappen zijn van te meer gewicht, omdat de tegen woordige vuurwapen-techniek vooral in militair opzichtgebie- dend eene voortdrijvende kracht eischt, die de vele nadeelen van het thans gebruikte buskruit mist weeshij is rijkhij heeft mij gezegd, dat hij mij liefheeft.... ik heb hem geloofd en ik ben er trotsch, ja recht trotsch op. De prinses glimlachte nog steeds. O, gelukkig kindhernam zij, het hart dat Sir George u aanbood, klopt voor de eerste maal! de eeden van eeuwige trouw en 'liefde, welke hij u influistert, geven uwe oogen hem in, en voorheen heeft nog nooit zijn mond dergelijke taal gesproken! wat zou ik niet willen geven om eene dergelijke liefde in te boezemen? ik geloof alles, mijn fortuin!ja, zelfs mijn leven! Doorga! naderde Mary en voegde haar hartstochtelijk toe: - Ik ken iemand, die u op deze wijze liefheeft. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2