te Delfskaven en hier ter o.entede, waaruit ons is gebleken, dat kerfet gerucht niet van overdrijving s vrij te pleiten. jrer. De zaak komt op het volgende Een koopman m lorren en been- en verder in alles wat van gading is, zekere Stof, uit Ou- lenvv'erschie, liep drie dagen geleden ggjjfnet een open wagen, waarop zich erj;ijne lorren en eenige andere zaken reipevonden, al roepende om koopers er<pn verkoopers te lokken, langs den openbaren weg te Delftshaven. Het trok de aandacht van een politie- ijnagent dat zich onder de voorwer- raDpen op den wagen een veertigtal Ruizen bevonden van blauw, geo lied papier, die hem verdacht toe- •jjlckenen. De koopman, door hem uJondervraagt, wist niet te zeggen zich in die hulzen bevond. De ig-lagent vermoedde dat het dynamiet aijwas, en bracht den koopman met jgJzijn wagen naar het bureau van arJ[)olitie, waar men eveneens tot het ;XS(Vermoeden kwam met dynamiet te nJdoen te hebben, de! De koopman verklaarde dat hij Rotterdam, op negotie uit zijn- onder meer in eene slaapstee in de Peperstraat had gevraagd of |er niet wat te handelen was. De vrouw, welke die slaapstede houdt, had eerst ontkennend geantwoord, doch haar viel toen te binnen dat een zeeman, die bij haar logeerde telkens als hij van de reis terug kwam, doch die in Januari ten ha ren huize was overleden, een veer tigtal pakjes had nagelaten, die zij den koopman te koop bood, meenende dat de hulzen verfstof behelsden. Deze, niet wetende wat er in de pakjes zat en, al was het verf, evenmin wetende welke waar- n de die had, weigerde den koop te -1 sluiten, maar belastte zich, hetzij op verzoek van de vrouw, hetzij op zijn eigen voorstel, de vreemde din gen te g*elde te maken. Daartoe had hij ze op zijn wagen uitgespreid, en reed er allerwege mede rond, totdat hij te Delfshaven werd aan gehouden. Het onderzoek, te Rotterdam in gesteld, schijnt de juistheid van zij ne opgaaf te hebben bevestigd, zoo dat van het arresteeren van den man geen sprake is geweest. Het moet zelfs gebleken zijn, dat de bedoel de hulzen reeds zeer geruimen tijd in de slaapstede aanwezig waren, voordat de zeeman, aan wien zij toebehoorden, er kwam te overlij den. Nu men tot het vermoeden was gekomen, dat men met dynamiet te doen had, begreep men voor alle zekerheid maatregelen van voorzorg te moeten nemen, zoodat, op mach tiging van hoogerhand, de inhoud van de huizen onschadelijk is ge maakt op de te Scheveningeu daar toe, bij het aanspoelen van dyna miet, gebruikelijke wijze. Dat is gisteren geschied, en eerst morgen of overmorgen zal de verkleuring aantoohen, of men al dan niet met dynamiet te doen had. Het behoort al zoo zelfs tot de mogelijkheden, •dat de eerste opvatting der vrouw juist was, namelijk dat zich in de hulzen de eene of andere verfstof heeft bevonden. (N. R. CL) GEMENGD NIEUWS. In de laatst verschenen aflevering der Revue (Vhygiène staat een hoogst belangrijk uitvoerig verslag betref fende de hondsdolheid, uitgebracht door dr. Dujardin-Beaumetz, waar uit o. a. blijkt dat in 1881 in het departement van de Seine een-en- twintig personen door lyssa (dolheid) werden aangetast, tengevolge van den beet van een dollen hond of kat. In 1882 bedroeg het aantal slachtoffers 9, in 1883 slechts 4. In deze 34 gevallen werd de besmetting- 31 maal door een dollen hond, eu slechts 3 maal door eene kat over gebracht. De meeste verwondingen werden aangebracht in de hand 18, daarna in het gezicht 14, en slechts 1 maal in het been. Bij een geval van overlijden aan dolheid was de plaats der verwonding onkekend. Dat zoo zelden nadeelige gevolg-en van een beet naar de beenen werden waargenomen, wordt toegeschreven aan de beschuttende werking der kleederen, waarin meesttijds desmet- stof schijnt opg-enomen te worden, of wel waardoor het doordring-en van den beet tot de huid werd ver hinderd. De verwonding der huid bleek even gevaarlijk als groote bloedende wonden. Geen der perso nen aan dolheid lijdende, had de noodige voorzorgen in acht geno men. Vele hunner hadden in het geheel geene geneeskundige hulp ingeroepen, sommigen hadden zich met door apothekers verstrekte was- schingen van carbolzuur-oplossing en dergelijken tevreden gesteld. De duur der incubatie (tijdperk, verloo- pende tusschen verwonding en op treden der ziekteverschijnselen) wis selde af tusschen 23 dagen en ruim 2 jaar. Bij die gevallen echter, waarin het incubatie-tijdperk bij liooge uitzondering langer dan 141 dagen heeft geduurd, oppert de rap porteur twijfel, of misschien niet later door den lijder onbewustde smet stof werd toegevoerd. Van de 34 gevallen, waaroverdestatistiekloopt, openbaarden zich toch reeds bij 29 gevallen de ziekteverschijnselen bin nen de 4 maanden, bij 21 gevallen zelfs binnen de 2 maanden, na de verwonding. Slechts bij 2 gevallen wordt het incubatie-tijdperk als bo ven de 141 dagen aangegeven, waar van 1 geval bij een persoon voort durend met hónden in aanraking. De rapporteur geeft daarua een overzicht der vreeselijke verschijn selen van overprikkeling-, angst, en benauwdheid bij de verschillende lijders waargenomen, en van de onderzoekingen door Galtier in 1880, Maurice Kagnaud en Lanneloque en Pasteur in 1881, eu van de laatste beslissende experimenten van Pasteur c. s. in 1882 in het werk gesteld, waaruit achtereenvolgens bleek.dat niet zoo zeer het bloed en het speeksel der dolle honden, voor heen bovenal als woekerplaats en depots der smetstof aangezien, de tot ontwikkeling der smetstof meest ge schikte media zijn, dan wel bovenal het zenuwweefsel. Dat bleek o. a. uit de verrassende resultaten, door Pasteur verkregen met overdracht der hersenzelfstandigheid van aan honds dolheid lijdende dieren op de hersen zelfstandigheid van gezonde honden, die spoedig daarna door hondsdol heid in hevig-en graad werden aan getast. Te recht dringt de rappor teur er op aan, dat men toch nooit verzuime, zoo spoedig mogelijk, ook in twijfelachtige gevallen, de hulp van een geneesheer in te roepen, en is die niet onmiddellijk te verkrij gen, door het gloeiend ijzer, onder welken vorm dan ook, gloeiende pook of wat van dien aard bij de hand is, aan te wenden tot vernie tiging der bacterie die de dolheid van dier op mensch overbrengt. In zekere gemeente zou onlangs gecollecteerd worden. Om het zich gemakkelijk te maken, plaatste de burgemeester een bus aan het raad huis, en liet bekend maken, dat iedereen g-edurende een week zijn gave daarin kon storten. Toen de tijd om was, werd de bus geopend en men vondéén cent. Of hier onder ook de gift van den burge meester begrepen was, wordt niet vermeld. De koning-in van Engeland, die, zocals men weet, op het; oogen- blik te Darmstadt vertoeft, heeft het spit in den rug. en prinses Be atrix zou zich den voet hebben ver stuikt. De prins van Edinburg, wien dezer dagen eenzelfde ongeval als dit laatste overkwam, is weer her steld. Uit Ipswich en verscheiden plaatsen uit de Engelsche graaf schappen komen berichten in, om trent een vrij hevige aardbeving'. Het sterkst was de beweging te Colchester, waar een onderaardsch gerommel werd waarg-enomen. Alle gebouwen werden geschudtal van schoorsteenen vielen omver eu de 150 voet hooge kerktoren stortte in. De aardtrilling duurde 30 seconden. De bevolking- raakte in groote angst en begaf zich op de straten. Geluk kig is niemand gedood. Werd onlangs te Parijs ont dekt, dat gele diamanten, door mid del van aniline, in prachtige Brazi- liaansche diamanten werden omge zet, thans is een rechterlijk vonnis gewezen omtrent een vervalsching van paarlen door middel van sal peterzuur zilver-oxydedie paarlen werden in dier voege vervalsclit, dat de meest ordinaire soort in de prach tigste zwarte werd veranderd. Op het grondgebied van Elan- ger, in Heuegouwen, is een ver schrikkelijke misdaad g-epleegd. Op den spoorweg van Dour naarQuié- vrain heeft men het lijk gevonden van zekere vrouw Cliquet. Het slachtoffer was een oor afgerukt, en het droeg- sporen van talrijke stok slagen. Het parket van Bergen heeft een onderzoek ingeleid. Vrouw Cli quet was 40 jaar oud en moeder van zes kinderen. Het groote- Cisterciënzer kloos ter (tegenwoordig seminarium) Hau- terive, op anderhalf uur afstand van Freiburg, in Zwitserland, is Maan dagnacht totaal afgebrand. Een jong Fransch soldaat deser teerde. Acht dagen later ontving de kolonel van zijn reg'iment 't volgende briefje: Wezenlijk, 't soldatenbaantie be viel me niemendal. Ik houd er van om het maar dadelijk te zeggen. Ik zend u hierbij mijn goed terug. U tevens meldende, dat ge niet meer op me behoeft te rekenen. Uw vriend, D. Een honderdtal bunsings en wezels, met groote moeite in Lin colnshire gevangen, worden naar Nieuw-Zeeland verscheept, om zich verdienstelijk te maken met het hel pen uitroeien der konijnen, die daar, evenals in Australië, eene ware land plaag geworden zijn, tegen welke alle middelen tot, dusver vruchteloos bleken. Tot voedering van dit bloed dorstig' gedierte gedurende de zee reis worden 1500 levende duiven meegenomen. Een uitweg. Een jeudig ambtenaar heeft misbruik gemaakt van de «vergunning». Een massa volk vergezelde hem lachende en joelende op zijn-gang huiswaarts.Ten slotte g-earresteerd en voor den kan tonrechter g-ebracht, verzoekt hij dezen hem niet wegens dronken schap te straffen, daar hem zulks zijne betrekking zou kunnen kos ten. De kantonrechter heeft mede lijden met den jongen man en ver oordeelt hem tot het betalen van f3 boete degens het onbevoegd houden van publieke volksver maken. De uitvinder van de Lucifer. Het is nog geen vijftig jaren ge leden. dat men in alle huizen met tondeldoos, staal en vuursteen, even als met zwavelstokken, zich vu ui- verschafte en menigen lezer zal het nog wel voor den geest staan, welk een vervelende en langwijlige bezig heid men te verrichten had, eer men licht kon ontsteken. In dien tijd zat de chemicus Joh. Friedrick Kam- merer van Ludwig-sburg in de ge vangenis. Hij had deelgenomen aan een volksvergadering-, den 27 Mei 1832 op het slot Hamburg in den Rijnpaltz gehouden, waarop onder de' leiding- van Siebenpfeiffer en Wirth, de tweede, het latere lid van het parlement te Frankfort, van Duitsehlands wedergeboorte en van het vrije eenig Duitschland veel ge sproken was, en moest deswege zijn vrijheid inboeten. In de .eenzame cel op Asperg- kwam Ivammerer op het denkbeeld zulke zwavelstokjes te vervaardigen, die door wrijving aanging'en en bezigde daartoe fos- forus. Zijn proef gelukte. Toen voor hem de poorten der gevangenis zich openden, vroeg hij vergunning tot het oprichten van een wrijfzwavel- stokkeufabriek. In stede van een toe stemming kwam er een verbod. Ook de Bondsdag vaardig-de een wet uit, waarbij de «hóógst gevaarlijke» wrïjfzwavelstokken ten strengste werden verboden, en die wet bleef volle zes jaren van kracht. Intus- scheu hadden enkele wrijfzwavel- stokken van Kammerer hun weg naar Frankrijk en Engeland gevon den, en weldra trad een Engelsche apotheker Walter te Stockton op met de bewering, dat hij de uitvin der was der wrijfzwavelstokken, en zond zijn nagemaakt fabrikaat de wereld in. Eerlang' ontstonden overal wrijfzwavelstokkenfabrieken.De ver vaardiging der lucifers, zooals zij spoedig genoemd werden, was een openbaar geheim. Eindelijk werd er vergunning ge geven ze in Dnitschland te vervaar- vaardigen, en Kammerer had het goedkoope genoegen te zien, hoe an deren de vruchten van zijn vlijt plukten. Zijn rechten werden niet geëerbiedigd, en toen hij eindelijk zelf beginnen kon met de vervaar diging, slaag-de hij niet. De concur- |rentie stond hem in den weg. Hij I stierf in 1857. EERSTE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van gisteren. De Minister van oorlog (de heer Weitzel) beantwoordt de vragen en stelt voorop, dat alleen het defen- siebelang in deze de aanleiding is. ("Zie ons no. van gisteren.) De heer Pijnappel is niet voldaan door het gegeven antwoord en be veelt nogmaals de zaak in de bij zondere aandacht des ministers aan. De minister stelde de behartiging der defensiebelangen op den voor grond. De heer Van Tienkoven zegt door 's ministers antwoord bevredigd te zijn. De Minister van oorlog (de heer Weitzel) betoogt, dat het gevaar door den heer Pijnappel zeer wordt overdreven. Dynamiet-fabrieken zul len, waar ook opgericht, altijd ge vaar doen ontstaan. Na de ramp te Muiden eischte niemanddat de regeering eene eigen buskruittabriek zoude oprichten. Door de noodige voorzorgsmaatreg-elen kan het ge vaar tot een minimum worden te ruggebracht: schokken doen geen kwaad; voorraad behoeft er niet te zijn; bij deze fabrieken is vuur noch stoom benoodigd. Dat de regeering hier van art. 24 der wet van 1875, zou gebruik maken, heeft zij geen enkele maal geschreven, zelfs niet doen doorschemeren. Intusschen, de Minister wil afwachten totdat de zaak bij het gemeentebestuur te Am sterdam ten einde is gebracht, en hij van dit bestuur zal vernomen hebben wat door den gemeenteraad wordt verlangd. Met toezeggingen wil hij uiterst voorzichtig zijn, aan goeden wil zal het hem echter niet ontbreken. De heer Van Tienloven is door 's ministers repliek nog meer be vredigd. Hij kan zich bij dit ant woord volkomen nederleggen, nu het blijkt, dat art. 24 der wet van 1885 niet zal worden toegepast. De heer Pijnappel erkent, dat zijn indruk thans gewijzigd is. De discussie wordt gesloten, en de voorzitter zegt den minister dank voor de g-egeven inlichtingen. Het wetsontwerp nopens het ver voer van buskruit enz. komt daarop aan de orde, en wordt met alge- meene stemmen aangenomen, zoo mede de ontwerpen der verhoog-ing van hoofdstuk 9 der begrooting voor 1883; de ophooging van den Elle- komschen overlaat; onteigening-voor een locaalspoorweg van Ruurloo naar Deutichemde uitlevering van vreemdelingen in Suriname en Cu racao de overeenkomst nopens wij ziging van de grenzen der voor militaire doeleinden g-ereserveerde g-ronden en wateren van de voor malige vesting Deventer. 2 jaar celstraf, eene boete van f300 en 2 van f 2 50 geëisoht. De verdediger achtte de feiten onbewezen en vroeg vrijspraak. Over 8 dagen uitspraak. KERKNIEUWS. Volgens het „Wag. Weekbladwas het aantal vacatures in de Nea. Herv. kerk op 1 Jan. 18S4 284, en op 1 April 1884 287. Katholieke Kerk. Z. D. H. de bisschop van Haarlem heeft den weleerw. heer H. Smeele benoemd tot pastoor te Hoogmade en den weleerw. heer J, P. Gallenkarap tot pastoor te Haar lemmermeer parochie 11. Pransiscus van Sales. ARMENZORG. In navolging der sociëteit Momus tc Maas tricht zullen gedurende dc aanstaande St. Servatiusfeesten aldaar uitdeelingen van brood enz. aan de armen gedaan worden, ook door de feestcommissie en door de soeieteiteu Con cordia, Dames dc Charité, Katholieke Ileercn- vereeniging, St. Yincentius en de Verceni- ging tot bevordering der Veemarkten. KUNSTNIEUWS, Bevorderd tot doctor in de rechtsweten schap aan de rijks-universiteit te Leiden de heer A. Machine Pont, geb. te Hoorn, met acad. proefs. get. „Benige opmerkingen naar aanleiding van do Artikelen 324, 325 eu 326 van het Burgerlijk Wetboek"; de heer A, C. Visser, goboren te Goriucheiu, met acad. proefs. get. „Geschiedenis en beginselen van liet outeigeniugsrccht. flrrond. Rechtbank ts Haarlem. Terechtzitting van 17 April 1884. 1. J. M. B. te Hillegom, overtr. vor-j ordering stoomtram, (appèl Kantongerecht Haarlem) de beklaagde ontslagen van allo rechtsvervolging. 2. G. van den B. te Zeg waard (gedet.) landlooperij, vrijgesproken. 3. H. K. zonder vaste woonplaats, (gedet.) bedelarij, 14 dagen gevangenisstraf c. c. 4. Th. H. H. en G-. v. d. S. te Amster dam, (gedet.) bedelarij in verbinding, ieder een maand gevangenisstraf en solidair in de kosten. 5. F', de V. te 's Hage, open bare dronkenschap, (2e berli.) bij verstek 14 dagen gevangenisstraf c, e. 6. Ph. M. te Haarlem, hoon, f 8 boete, of 4 dagen subs, gevangenisstraf c. e. 7- II. H., .1. M., J. W. cn J. P. K., de le timmerman, de 2e bakkersknecht, de 3e en de 4e ar beiders, alle te Velzen, moedw. mish., allen vrijgesproken. 8. S. N. K. en diens huis vrouw W. P. W. beiden te IJmuidcn, moedw. mish.. de 2e bij verstek, ieder f 3 boete of een dag subs, gevangenisstr. en solidair in de kosten. 9. A. K. h/v II. W. te Hillegom, moedw. mish., f 13 boete of 5 dagen subs, gevangenisstraf c. e. 10. C. v. L. te Beverwijk, moedw. mish. en rebellie, 15 dagen cell, gevangenisstraf 1'8 boete of 1 dag subs. cell, gevangenisstraf o. e. 11. A, ID. te Zaandam, misbruik van vertrouwen, bij verstek, 2 maanden cclstr. en f 12.50 boete of 1 dag subs. cell, ge vangenisstraf c. e. 12. J. G. C. S. te Haar lem, eenv, diefstal, 14 dagen cell, gevan genisstraf c. e. 13. S. G. en .T. R. G. te Haarlem, eenv. diefstal, 14 dagen cell, gevangenisstraf c. e. RECHTSZAKEN. Het O. M. bij het hof te Amsterdam heeft gisteren in de zaak vuu Devers, voormalig boekhouder van Oostmeijer, de schuld aan vervalsching in geschriften volgehouden en LEGER EN VLOOT. De le luitenants van het regiment gren, eu jagers, die tot kapitein zijn bevorderd, zijn ingedeeld als volgt: K. P. A. van de Wall bij het 6e reg. te Geertruidenbcrg, jhr, J. P. Bloys van Treslong en G. N. de Wendt beiden bij het le reg. te Leeuwarden, L. H. A. Bonenieijer bij het 2c reg. te Maastricht cu W. P. van Thielen bij het 3e reg. te Vlissiugeu. LANDBOUW EN VISSCHERIJ. De landbouwtentoonstelling te Lissabon wordt den 4n Mei geopend. Het is eene nationale tentoonstelling voor zoover de pro ducten betreft; maar ten opzichte van land bouwwerktuigen en mesting worden inzen dingen uit alle lauden aangenomen. Zij heeft o. a. ten doel, ccuc volledige verzameling van alle authentieke typen van Portugeesche wijnen bijeen te brengen, eu uit de ploegen er een te kiezen die voor de Portugeesche wijngronden geschikt is. Alle ingezonden werktuigen worden uit Antwerpen, Havre of Bordeaux kosteloos naar Lissabon ver voerd. MARKTBERICHTEN. Amsterdam, 24 April. De prijzen der Aardappelen waren als volgt: Katwijker Zand f ;i Noord- wijker Zand f a Hillegommer dito f a Gclderseke Jaiumen f a dito Blauwe f a Priescke Hamburgers f a dito Jammen f 1.50 a 1.65, dito Engelsche fl.— a 1.10, Zcouw- sche Spuiscke Jammen f 1.4-0 a 2.75, Blauwe f 1.75 a 2.—, Flakkeosohe Jammen f 1.30 a 1.50, Pooters f 0.90 a 1Blo'ksche dito f a Pruisische Hamburgers f 2.10 a 2.20, dito Saksische f a Gronin ger Jammen f a Petroleum kalm, loco f9l/a E. Sept./ Dec. f 10. Tarwe zouder notcering, op levering fl hooger, Nov. f243. Koffie. Afgedaan 363 bu. Java W.-I, B. alhier gedopt. Tin. Billiton f51, op levering fSl'/s, Banka f53. Rogge prijshoudend, per 2100 KG. a. c. z. k. Canada f182. Taganrog f167, Galatz f163. Notecring van de Commissie voor den Graanhandel. Roggo op levering weinig ver anderd, Mei f157, 158, 157, Oct. f160. Notcering van Mcnne Thole. Koolzaad op 800 KG. Olie zonder handel. Hennepolie vliegend f -- per 100 kg. Raapkoeken f100 u 108 per 1Ó40 stuks. Lijnkoeken f 10.50 a 13 per 104 stuks. Op de gisteren gehouden Veemarkt waren aangevoerd: 177 vette kalveren, le kwal. f 1.— 2e kwal. f 0.85 per kg. - Gras- f a 115 nuchtere dito f5.— a 12.6 schapen eu lammeren 1 a 169 vette varkens 40 a 48 et. per kilogram- biggen f a - paarden f a 1 runderen, le kwal. f 0.2e kwal. f0.3e kwal. f 0.per kg. melk- cn kalfkoeien f a p. st. Alkmaar, 22 April. Ter veemarkt aange voerd - paarden329 vette kalveren, 20 nuchtere dito, schapen- lammeren, 75 vette varken, magere dito, biggen, bok en geiten, koeien en ossen. De prijzen waren als volgtvette kalveren f 30 a 116, nuchtere dito (6 a 19, schapen fa lammeren f - avette varkens 44 52 cents per k»., magere dito f a bok of geiten f - a koeien cu ossen f apaarden f abiggen f - a -, allen per stuk. Schiedam, 23 April. Moutwijn f 11.75, Jene ver f 18.50, Ani8t. Proef f 18.50, Spoeling f 0.40, idem door de Schiedamsche Spoeling- Vereeniging f0.60. STOOMVAARTBERICHTEN. Het stoomschip „Burgemeester den Tcx" kapt. Bruijns, vertrok 23 April van Batavia naar Amsterdam. Het stoomschip „Prins Heudrik", van Am sterdam naar Batavia, arriveerde 21 April, te Padang en zal de reis voortzetten.

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 3