IMERTITIEIILM Oplage 1OOOO Ex. Zaterdag 26 April 1 884. No. 246. FEUILLETON. 780 din, len HAARLEM'S DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Ongelijks uitgenomen Zon- en aigemeene Feestdagen. Bureau: KLEINE HOUTSTRAAT No. 9. ErakÊers-Uitgavers: BGHAHS Co., te Haarlem. ADVERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. Hoofdagenten het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangfere G. L. DAUBE Co. JOHk. F. JONES. Sucr., Parijs, 31bis, Faubourg Montmartre. VERTREKUREN der SPOORTREINEN. WINTERDIENST. Van Haarlem naar Amsterdam. 7.—. S.32, 8.55, 9.30,11.15, 11.39* 11.56, 1.8, 2.39*, 3.53, 4.15, 4.44, 5.42. 6.40, 7.13, 7.44* 8.54,9.46,10.23, 10.59*. Van Haarlem naar Rotterdam. 7.53* 8.33,9.4,10.13.12.12* 12.46, 1.53, 3.50, 4.16, 5.12, 5.43*, 8.1, 10.13. Van Amsterdam naar Haarlem. 6.15, 7.30* 8.10, S.30, 9.35, 9.50,11.5,11.50*, 12.15, 1.5, 1.30, 3.26, 3.45, 4.30. 4.45, 5.20*, 7.30, 8.30, 9.50,11.—. Van Rotterdam naar Haarlem. 6.40. 8.10,9.10,10.20* 11.5, 1.23*, 2.45, 3 35, 5.10,6.27*, 7-20, S.60, 9.50*. De vertrekuren zijn berekend Station Delftsche Poort. De met een geteekende treinen alleen le en 2e klasse. Van Haarlem naar den Helder. 6 51,10.7,1.37, tot Alkmaar, 5.2. 8.57. Van den Helder naar Haarlem. 6.10, 9.30, 1.30, 7.20 Van Haarlem naar Zandvoort. Station H. IJ. S. M. 7.55, 9.6. 10.15, 11.38, 1.33, 3.52, 4.59, 6.45, 8.3. Van Zandvoort naar Haarlem. 8.26,9.40,10.49, 12 42, 2.12, 4.17, 6.15, 7.17, 9,15. ALGEMEEN OVEHZICHT. Te Caïro zoowel als te Londen is men thans het meest bevreesd voor het behoud der tweede stad van Soedan, Berber, welke door de oproerlingen wordt bedreigd. Vau verschillende kanten komen omtrent deze vesting de meest onrustbarende geruchten, ja, zelfs verzekerde men te Cairo gisteren, dat zij reeds in des vijands handen gevallen is. Ge lukkig heeft deze jobstijding zich nog niet bevestigd en verzekert men, dat de goeverneur in staat zal zijn, het nog eenigen tijd uit te honden, wanneer hij de zekerheid heeft, dat hem hulp zal worden toegezonden. Vanwaar die hulp zal komen, daaromtrent is men het nog niet eens. Wel was reeds in beginsel uitgemaaktdat twee Egyptische compagnieën het zouden beproeven, Berber te bereiken, doch op het uiterste oogenblik schrikten de auto riteiten er voor terug die lieden aan zulk een groot gevaar bloot te stel len; vooral omdat men weet, hoe weinig men op hunnen moed kan vertrouwen. Het is daarom dan ook, dat eene gemengde expeditie van Europeesche en inlandsche soldaten ter sprake gebracht is, en hoe on gaarne de Britsche regeering er ook toe zal besluiten om het bevel tot uitrukken te geven, de verschillende vertoogen van bevriende en vijandige organen, de aandrang* van het gan- sche Engelsche volk, dat met nadruk de bevrijding van generaal Gordon uit zijnen benarden toestand vraagt, zal haar naar wij vermoeden ten slotte er toe noodzaken. Ook in Egypte bezorgt de wankelmoedige regee- ringspolitiek den Eng*elschen vele vijanden. Luide hoort men het reeds verkondigen, dat zij en zij alleen de oorzaak is van al de ellende en de regeringloosheid, die er heerscht en wanneer niet spoedig krachtige maatregelen tegen de oproerlingen in Soedan genomen worden, zou het zeer goed kunnen gebeuren, dat de vreemdelingen ten laatste nog de slachtoffers werden van de woede eener teleurgestelde bevolking. Intusschen worden de besprekin gen over eene Europeesche confe rentie voortgezet en wel met gun stig gevolg. Weldra zullen de ge volmachtigden van de groote mo gendheden met die van Turkije en Egypte te Londen bijeenkomen om den toestand aldaar te bespreken en vooral eenige noodzakelijke wij zigingen te brengen in de zooge naamde liquidatiewet. Dit laatste vooral is het voornaamste, dat ter bespreking zal komen. Toch zal de discussie zich nog wel eenigszins uitbreiden, want de afgevaardigde van Turkije zal zeker wel de op dracht medekrijgen, met nadruk de belangen van zijn land in Egypte te bepleiten. De Standard keurt het bijeenroepen der conferentie goed, indien men zich niet uitsluitend tot de liquidatiewet bepale, maar de regeering ook pogingen in liet werk stelle van de mogendheden volmacht te verkrijgen, ten einde met meer kracht in het land van den Nijl te kunnen optreden. De Times daar entegen is geenszins met dit plan ingenomen. Zij vreest, dat het congres de re geering het middel in de hand zal i geven, om de verantwoordelijkheid van de Egyptische wanorde op de schouders van geheel Europa te schuiven; zoodat daardoor het groot ste gedeelte van den invloed, dien Engeland thans aldaar uitoefent, ver loren zal gaan. Toch zal de con ferentie ondanks dezen tegenstand gehouden worden; doch welke vruch ten zij zal afwerpen, daaromtrent is thans ten minste nog niets met zekerheid te zeggen. Alles zal daar bij af hangen van den loop, dien de besprekingen nemen zullen, en voor een gedeelte ook van de gebeurte nissen, die gedurende dien tijd in Egypte zullen plaats grijpen. De voorloopige verkiezingen Spanje hebben, zooals trouwens gemakkelijk te voorzien was, der regeering eene schitterende overwin ning bezorgd. Bijna overal zegevier den hare kandidaten, wat voorna melijk te danken was aan de ont houding der republikeinsche partij, en der heftigste liberalen. Toch ge looft niemand dat deze overwinning- het ministerie vaster in den zadel zal zetten. Wel zijn de Cortes thans op hare hand, doch een groot aan tal Spanjaarden is zeer weinig in genomen met de tot dusver gevolgde politiek, en wacht slechts op het gunstige oogenblik om het tegen woordig bewind omver te werpen. Onthouding bij verkiezingen, vooral in Spanje, is altijd een bedenkelijk verschijnsel, dat, in stede van ge rustheid te geven, de onzekerheid vermeerdert en zelfs het g-evaar voor mogelijke onlusten bestendigt. Voor- loopig intusschen kan men daarom trent gerust zijn, want zij, die eene verandering wenschelijk achten, zijn op dit oogenblik nog te zwak om iets van belang te ondernemen. De heer Stanley, die, zooals onzen lezers bekend is, voor Belgische rekening in het Congo-gebied werk zaam was, heeft den teruchtocht naar Europa aanvaard. Heette het eerst, dat hij door koning Leopold teruggeroepen was, thans wordt ver zekerd dat hij alleen voor gezond- DJELLA DE GEMASKERDE PRINSES. EEN ROMAN UIT ENGELSCH INDIË VAN XA VIER DE MONTÊPIN. 65) Tweede Gedeelte. HET JAARFEEST VAN JAGARNAUTII. George zag doodsbleek; op zijne vertrokken gelaatstrekken hadden de spanning en angst van de laat ste uren hun sporen achtergelaten. Zijne oogen fonkelden somber en onheilspellend van onder de rood-1 geweende oogleden. Lord Singleton ontroerde toen hij hem aldus zag. Edward ging eene rilling over de j leden en voelde zich het hart als het ware toegenepen worden. Een voorgevoel van een groot na derend ongeluk vervulde hem dade lijk geheel en al. Hij snelde naar George toe met den uitroep: George, wat is er gaande! Op hetzelfde oogenblik greep Djella de hand van Doorgal en deze zenuwachtig drukkende, fluisterde zij hem toe: Zie dien man aan, Doorgalzie hem aanZou hij iets weten Voorzichtig, prinses, houd u stilviel de radjah levendig in. Beheersch u, gij zult uzelven ver raden Georgebroeder herhaalde Sir Edward, wat is er gebeurd en hoe komt gij zoo ont-1 daan? Bevende van hoofd tot voeten en ontdaan, hielden de heide meisjes j elkaar omvat. George gaf geen antwoord maar wendde zich rechtstreeks tot Lord Singleton. Vergeef mij, Uwe Excellen tie, zeide hij met eene heesche, klanklooze stem, vergeef mij, dat ik uw feest moet storen en rouw in plaats van vreugde aanbreng. Rouw herhaalde Lord Singleton. De smeekende blikken van Ed ward ziende, vatte George diens beide handen en riep uit: Broeder! bedenk, dat gij een man zijt en wees sterk! Verzamel al uw moed en geestkracht, want zoo ooit dan hebt gij dien nu van noode. Gij doet mij ontstellen, George Wat is er gebeurd!.... Welke slechte tijding brengt gij ons? John Malcolm's oudste zoon wendde zich opnieuw tot Lord Sin gleton. Goeverneur van Benares, zoo hernam hij, ik kom ge rechtigheid en vergelding inroe pen! heidsredenen naar zijn vaderland vertrekt, daar een vijfjarig verblijf in het Congoland zijne gezondheid dermate geschokt heeft, dat een tijd perk van rust noodzakelijk gewor den is. Toch schijnt er in zijne han delingen aldaar iets niet in den haak te zijn. Van tijd tot tijd kwamen er zonderlinge geruchten uit Afrika, die alles behalve in het voordeel van Stanley waren. Zoo beschuldigde men hem onder anderen van groote wreedheid tegenover de inboorlingen, van trouweloosheid tegenover zijne lastgever enz. enz. Engeland, zoo beweerde men, profiteert veel meer van Stanley dan België, ofschoon het toch Belgisch kapitaal is, het welk in de onderneming werd ge stoken. Nu is het waar, dat deze beschuldigingen voor hetmeerendeel uit den koker van concurenten kwa men, zoodat zij geenszins onbeperkt vertrouwen verdienen, doch het is den heer Stanley niet mogen geluk ken zich geheel te zuiveren van den blaam, dien zij op hem geworpen hebben. Bij de derde lezing van het ont werp tot hervorming van het kies stelsel in het Britsche parlement, zullen de voorstanders van het stem recht voor vrouwen nogmaals eene poging wagen,om ook hunne eischen daarbij ingewilligd te krijgen. Op eene vergadering met vrouwen, eer gisteren gehouden, werd met aige meene stemmen eene motie aange nomen, waarbij een dergelijke stap nuttig en noodig werd verklaard. De heer Willes, liberaal lid van het Lagerhuis, is bereid zich tot tolk der vergadering te maken en bij de laatste lezing een amendement in den geest der motie voor te stellen. De pauselijke minister te Parijs heeft bij de regeering nogmaal stap- Mijn God! stamelde Ileva en Mary. Prinses Djella bewaarde het stil zwijgen, maar zij wierp Doorgal- Sahib een blik van verstandhouding toe, alsof zij zeggen wilde Hij weet alles! Gerechtigheid?Vergel ding herhaalde de goever neur een weinig van zijn stuk ge bracht. Ja, milord. Gerechtigheid voor wien Voor mijn vader. En vergelding? Op zijn moordenaars. Er ontstond beweging onder de menigte en een dof gemompel deed i zich hooren: Sir John Malcolm!ver moord Edward aan de hevigste aandoe- ningen ten prooi, greep zijn broeder l bij den arm, en hem strak aanziende, riep hij nauwelijks verstaanbaar en pen gedaan om intrekking te ver krijgen van het besluit waarbij de geldelijke toelagen der Fransche kardinalen van de begrooting wer den geschrapt. Wanneer de regee ring hiertoe hare medewerking wil verleenen, dan zou Z. H. de Paus zich bereid verklaren bij de aan staande benoeming van kardinalen ook sommige Fransche bisschoppen te gedenken; iets wat natuurlijk de Fransche ijdelheid in hooge mate moet streeien. Of het evenwel zal gelukken hierin tot overeenstem ming te komen, valt te betwijfelen. Wederom verzekert een te Praag verschijnend blad, dat dit jaar eene samenkomst der drie keizers zal plaats hebben en wel te Berlijn. Is de berichtgever goed ingelicht, dan zou koning Humbert van Italië van de partij zijn en zouden op deze vergadering van gekroonde hoofden de belangen van Europa en de middelen tot behoud van den vrede ter sprake gebracht worden. Voorloopig evenwel vinden deze mededeelingen weinig geloof. Het vorige jaar werd insgelijks her haaldelijk verzekerd, dat de vorsten bijeen zouden komen, doch telkens heette het, dat onverwachte bezwa ren in den weg waren gekomen. Ook thans gelooft men, dat hetzelfde zal plaats hebben, indien tenminste de correspondent niet alles eenvou dig heeft verzonnen. In Turkije is thans evenals in Frankrijk de tabaksregie ingevoerd. Waarschijnlijk hoopt de verheven Porte door de opbrengsten daarvan het evenwicht in de landsgeldraid- delen te herstellen, wat lang geen gemakkelijke taak te achten is. Omtrent de benoeming van een afgebroken uit: George, ik heb verkeerd ver staan ik heb verkeerd begre pen! niet waar? gij bedoelt toch niet onzen vader Hij leeft toch nog en wij zullen hem weer zien!.... God zou zulk een monsterachtige daad niet toelaten, niet waar broe der? zeg dat het niet waar is, zeg dat ik droom, of ik word nog gek! Tezelfder tijd riep Heva snikkende uit: Hijonze beschermer! onze vriend zou dood zijn Neen! dat is onmogelijk! stemde Mary in. Tot eenig antwoord sprak George slechts: Aanschouw dit! En zich naar den kant vanwaar hij was gekomen, wendende, deed hij die woorden van zulk een ge biedend gebaar vergezeld gaan, dat de gasten zich onwillekeurig als he ware door eene onweerstaanbaar

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1