goeverneur v00r Rumelië is men nog tot geen besluit gekomen. De bevolking zelve schijnt met Aleko- paclia nog al ingenomen, doch deze is geen gewild persopn bij de Rus sische regeering, die daarin ook een woordje heeft mede te spreken. Voorloopig heeft nude Sultan Aleko nitgenoodigd zijne waardigheid te blijven bekleeden tot zijn opvolger zal zijn aangewezen, of het uitge maakt is. dat hij zijne betrekking behoudt. Intusschen is. thans te St. Petersburg een adres van de bevol king ingekomen, waarbij zij ver zocht het mandaat van den goever- neur te verlengen. BINNENLAND. Haarlem, 25 April 1884. Door B. en W. dezer gemeente werd gisteren aanbesteed het maken van een riool en bestratingen in de Oranjestraat (raming f5000). 16 in schrijvingen zijn ingekomen. Aan de laagste inschrijfster, de wed. A. Reijnders Jz., werd het werk ge gund voor de som van f 4219. Daarna werd aanbesteed het maken van een brug met daarbij behoorende hou ten schoeiingen over de Leidsche vaart, voor de Prins Hendrikstraat (raming f23.000). 11 billetten zijn ingekomen. Laagste inschrijver G. Romeijn te Nootdorp, voor de som van f23.689. Over 8 dagen beslis sing omtrent de gunning. Gisteren werd door het Prov. Bestuur van Noordholland bij enkele inschrijving aanbesteed1. het ma ken en leveren van meubels en verdere werken, noodig tot inrich ting en installatie der verschillende Rijksverzamelingen van geschiedenis en kunst in het Rijks-Museum te Amsterdam (Raming f 10.000). Min ste inschrijver de heer II. Crouwels te Amsterdam, voor f9605. 2. Het plaatsen en opstellen van eene voor handen zijnde houten loods, met het bijbouwen van een nieuw gedeelte, op bet terrein bij het Rijks-museum te Amsterdam, alles ten behoeve der Normaalschool voor teekenonderwij zers (raming f 1500). Minste inschrij ver bovengenoemde heer voor f1430. De regeering heeft geantwoord op het eindverslag over het wets ontwerp omtrent den accijns op de suiker. De Minister van financiën beweert, dat de voorstelling der feiten, waar uit de onrechtvaardigheid van den voorgedragen maatregel zou blijken, onjuist is. Als feit stelt de Minister, dat de raffinadeurs de beetwortel suiker opzettelijk in het buitenland hebben doen verven, ten einde die hier te lande te kunnen invoereu tegen den lageren accijns dan daarvoor volgens de bedoeling der wet van 1865 verschuldigd was. Het blijkt duidelijk dat dit opzettelijk plaats vond. Al de beetwortelsuiker der derde en vierde klasse, die in den laaf,sten tijd is ingevoerd, was kunst matig gekleurd. Door voortduring van dien toestand zou de schatkist aan g-roote vei liezen worden bloot gesteld. hetgeen het gevolg van eene verwerping der voordracht zou zijn. Bij de Tweede Kamer zijn in gekomen ontwerpen: lo. tot intrek king der bepalingen omtrent tijde lijke vrijstelling van grondbelasting voor gebouwde eigendommen; 2o. tot afwijking van de regels der ge meente wet omtrent plaatselijke be lastingen ten behoeve van Vlissingeu. De begrooting van Nederlandsch- Indië voor 1884 is ingekomen, doch nog liiet gedrukt. Voor den spoor weg Soerabaya—Oedjong is f480,000 aangevraagd. De Tweede Kamer zal tegen den 5n Mei worden bijeengeroepen. De telegraphische gemeenschap tusschen Terschelling, Vlieland en den vasten wal is weder hersteld. Naar men met zekerheid ver neemt, zullen dit jaar de cavalerie- manoeuvres gehouden worden in de richting van Noord-Brabant. Belanghebbenden worden ver wittigd dat alle vreemdelingen, die zich naar het Turksche Rijk be geven, voorzien moeten zijn van een regelmatig paspoort, door een Turksch gezantschap of consulaat geviseerd. Voor dat visum wordt een recht geheven van 20 Turksche piasters (ongeveer f 1.20 Neder- landsch courant). Vreemdelingen, wier paspoort niet in orde mocht worden bevonden, of die in het ge heel niet van een paspoort voor zien zijn, stellen zich bloot aan ver wijdering van het Turksche grond- gebied, terwijl scheepsbevelhebbers, i die heimelijk of bedriegelijk perso- nen zonder paspoort aan wal moch ten zetten, deswege vervallen ineen j boete van f 10 tot 50 Turksche pon- !deu (ongeveer f114 tot f 570 Ne- j derlandsch courant). I Volgens de Amst. Ct. is de commissie, die met den heer Sannes j een nader wetsontwerp op liet uo- I tarisambt voorbereidt, niet met haar arbeid gereed; van wel ingelichte zijde verneemt daarentegen De Am- \slerd.. dat het werk dier commissie tot stand gekomen en een spoedige j indiening van haar rapport te wacli- !ten is. De heer D. den Hertog heeft laan den raad vaq Zaandam bericht, i dat hij de. verleende concessie voor den aanleg van electrische geleidin gen ten dienste van pneumatische '.klokken niet zal aanvaarden. Men schrijft uit Haarlemmermeer: In den laatsten tijd hoorde men veel dat hier en daar des nachts kippen werden gestolen, maar om den dief te betrappen, was voorze ker geen gemakkelijke zaak voor de politie, daar deze gemeente zoo uitgestrekt is. In den nacht van 21 op 22 de zer had meu dan wederom goed gevonden het nieuw gezette kippen hok, goed gesloten, bij den land- I bouwer Jansen, nabij de Lijnden alhier, eens na te zien, en daaruit j door afbreking van planken 3 kip- pen mede te nemen, doch toeval- I lig heeft de dief bij het bukken zijn sigarenkoker uit zijn zak laten vallen, waarin briefjes zaten, waar- uit bleek, wien die koker toebe hoorde; 's morgens werd die siga renkoker bij het kippenhok gevon- I den. en des avonds werd de ver- I moedelijke dader, een jongeling van I twintig jaar, door den gemeente veldwachter aangehouden, en'snachts voor den burgemeester gebracht; deze verhoorde den vermoedeliikeu j dader, die eerst ontkende eigenaar van den g-evonden sigarenkoker te zijn, doch nadat hij eenige uren alleen onder het raadhuis had door gebracht, bekende hij bij een twee de verhoor ootmoedig den diefstal en erkende ook den gevonden si- gareukoker als den zijnen. Hij werd naar het huis van ar rest overgebracht. Uit Nieuwediep meldt men ons: In de nabijheid onzer kust heb ben gisteren weder ernstige roove- rijen plaats gehad door Engelsche visschers op hunne Hollandsche vak- genooten gepleegd. Door verschei dene uit zee terugkeerende visschers warden althans rapporten dienaan gaande aangebracht. Een groote vloot Engelsche smaks trachtte hen op allerlei wijze te benadeelen; twee onzer vaartuigen U. K. 101 en JE. II. 49 had men zelfs getracht aan boord te klampen, waardoor deze beiden met schade aan roer en kluif hout verplicht waren binnen te loo- pen. De nummers der vaartuigen, die zich hieraan schuldig maakten, door visschers nauwkeurig opgeno men, zijn IJ. II. 213 en L. T. 611. N. R. Ct. I celstraf, zoodat hij toch de eer zal hebben H. M. de Koningin weder naar Engeland te brengen. De ad- j vocaat mr. C'arp, trad op als tolk. Een persoon te Waalwijk, die i zich eergisteren ondanks het gure weder was gaan baden, werd kort daarna levenloos opgehaald. Men zegt, dat hij te veel sterken drank had gebruikt. Eeu huzaar, sedert eeuige dagen j te 's-Hage vermist, werd Woens dag opgevangen en naar de hoofd- i wacht overgebracht. Hij wist echter uit te breken en bij zijne dulcinea in de Bagijnestraat te komen. Ook daar werd bij door patrouille en politie achtervolgd.Inpolitiek vlucht- te hij op het dak en bracht daar den nacht door. Gisterochtend begaf hij zich vrijwillig in arrest. Een 12-jarige jongen wilde een nestje met vogeltjes uithalen uit een boom van den Haagweg bij Delft, doch viel en bleef op de plaats dood. In de vorige week werd in het huis van arrest te Rotterdam eeu man binnengebracht, die nog 94 cents op zak had. Hij moest die afgeven aan een bewaarder, maar deze droeg het ontvangene niet aan den directeur over. Toen de arres tant nu dezer dagen ontslagen werd en de 94 ets terugvroeg, kwam de zaak aan het licht, en werd de be waarder niettegenstaande bij be weerde de 94 ets niet met opzet ontvreemd te hebben, ontslagen. onstuimige macht bewogen, te lin ker- en te rechterzijde schaarden en aller blik zich naar de aldus ont stane opening wendde. Daar stond een palankijn geheel gesloten, en daarnevens Stop en Ka- zilbijna even ontdaan als hun meester. Langzaam schrijdde George naar den palankijn. Met ingehouden adem volgden de omstanders zijne bewegingen. Bij den palankijn gekomen, schoof George met eene heftige beweging de gordijnen op zijde. Een menschelijke gedaante, doch verstijfd door den kouden adem van den dood, teekende zich af onder een rijkelijk met bloed bevlekt wit laken. George lichtte het laken op en het gelaat van Sir John kwam te voor schijn. strak en verstijfd de oogen geopend, en de gelaatstrekken ver trokken. Aanschouw! herhaalde George, aanschouw dit overblijf sel eens rechtvaardigen, ziedaar het eenige wat van Sir John Malcolm nog over is. Een kreet van afgrijzen ontglipte aan aller mond. Heva en Mary knielden snikkend naast den palankijn neder en Edward overstelpt door smart, zonk naast de meisjes ter aarde en eene der verstijfde handen van den doode kussende en met zijn tranen be dekkende, riep hij uit Arme, arme vader! Sprakeloos staarde Lord Singletou op dit hartverscheurend tooneel,en diep ontroerd wischte hij de tranen af, die in zijn oogen opwelden. Eindelijk stond Edward op en George naderende, vroeg hij op be velenden toon: En kent gij zijn moordenaar? Indien dat het geval ware, dan zou hij reeds lang gewroken zijn en In de gisteren te Rotterdam gehouden vergadering van stemge rechtigde deelhebbers der Neder- landsche Handelmaatschappij is de heer J. M. van der Seaalk, te Schie dam, tot commissaris-plaatsvervan ger benoemd. Te Utrecht is het 5-jarig- doch tertje van den werkman V"os op on gelukkige wijze om het leven g-e- komen. Het kiud wist bij eene buur vrouw lucifers te bemachtigen en stak daarmede een papier in brand. De vlam van het papier vatte het boezelaartje van de kleinedat schreiend naar buiten liep. Toen men haar ter hulp kwam, was het kind reeds met brandwonden aan het ge zicht overdekt. Hoewel spoedig ge neeskundige hulp werd ingeroepen, is het kind eenige uren daarna be zweken. Een jonkman uit Almkerk was verliefd op een schoone, die te ver woonde, om haar zijn liefde anders dan schriftelijk te betuigen. Er werd iemand gevonden die den eersten brief zou bezorgen, maar de schoone wilde van de liefde niets weten. De boodschapper ontdekte hierin echter eeu middel, dat rente kon opleve ren. Hij schreef dus een antwoord met zijn linkerhand, wel geen net damesschrift, maar het bedrog- werd niet opgemerkt, de zoete woordjes verblindden den jonkmau, die telkens J een goede fooi gaf. Zoo schreef o. a. de pseudo-schoone«o geliefdewat een geluk voor ons, dat wij zulk een trouwen bode hebben. Geef hem toch eens een oude broek, of een paar kwartjes. Ik heb zulks ook al gedaan. Ging hij ons geheim ver klappen, wie weet hoe wreed wij voor altijd gescheiden werden.» Natuurlijk dat de brieven, door den jonkman geschreven, werden'open gemaakt en beantwoord door den jbode. Lang ging bet goed, maar eindelijk werden de eischen te boog, en nu zit de bode te rusten in de gevangenis aldaar. I Ten huize van den 27-jarigen j Comelis Leunis uit Zaamslag, ver- dacht van den diefstal op den twee- den Paaschdag in den Margaretha- polder, werd een bedrag van ruim I f9000 bij de huiszoeking onderden I grond verborgen gevonden, terwijl in het huis waar de diefstal ge pleegd werd, nog f24,000 onaan geroerd zijn gevonden. TeGeldern, nabij de Nederlandsch- Limburgsclie grens, zijn door mid del van inbraak ontvreemd 54 gou den en zilveren horloges en 8 gouden kettingen. Men vermoedt, dat de daders de vlucht met hun buit naar Holland hebben genomen. Een aldaar met verlof vertoevenc huzaar werd door de politie geachi in «kennelijken staat» te verkeerei en zou daarom op last des burge meesters en in diens tegenwoordig; heid in verzekerde bewaring wordei ,gesteld. Onze huzaar ginggewillig mede, doch bij den «toren» aange komen, scheen hij minder behaget te scheppen om zijn verlof op. dezi wijze bekort te zien. Hij wist eet behendigen zijsprong te maken, he tweetal in zijn plaats in het «cachoti te duwen en de deur te sluiten waarna hij doodbedaard zijns weegs ging. Het moet eenigen tijd geduun hebben vóór aan zijn EdelAchtb en den politiedienaar de vrijheic kon worden herg-even. De boterprijzen zijn in Overijse zóó laag, dat de beste soorten oj enkele markten tot voor f20 pei 1/8 ton verkocht worden. Een oud moedertje te Appelscha telt met haar nog in leven zijnde 5 zustené te zamen 450 jaren; zij is de jongste, nl. 70 jaar; iedere zuster is 2 ja reu ouder. Als een bijzonderheid wordt ons uit Luxterhoek Langezwaag, (gem. Opsterland) gemeld, dat G. O. Dol- stra, oud 93 jaar, gehuwd met H. M. Bakker oud 70 jaar, zijn derde vrouw), nog dagelijks gedeeltelijk in hun onderhoud voorziet met visschen, netten breien en barbieren, een en ander kan door hem worden gedaan zonder bril. De oude heer heeft nooit sterkendrank gebruikt, Zondag jl. kwamen eenige ma trozen van het te Ylissingen lig gende Engelsche yacht Albert, het welk deel uitmaakt van het gelei de van koningin Vict >ria te Mid delburg passagieren. Een van hen. die weigerde een door hem besteld maal te betalen, kwam in botsing met de politie en burgerij, waarop hij een der agenten een stomp voor de borst gaf. Zijn arrestatie en een proces-verbaal bleven natuurlijk niet uit. Gisteren ochtend reeds werd de man veroordeeld tot 3 dagen wij geen gerechtigheid meer behoe ven, antwoordde de jongeling, zijne oogen en handen ten hemel heffende. Wien verdenkt gij? Vooralsnog niemand. Wat denkt gij te doen? Den moordenaar opsporen. En zich tot Lord Singleton wendende, voegde hij er bij Milord! uit naam van het vaderland, dat u en mijn vader tot broeders maakt, smeek ik u ons uw hulp te verleenen om den moorde naar uit te vinden! Lord Singleton strekte zijne hand over den doode uit. Wij zullen die ellendelingen ontdekkenantwoordde hij plech- tig-. Ik zweer bij God, die mijn eed hoort, dat Sir John Malcolm gewroken zal worden! Heb dank, milord! zeide Edward en George tegelijk. En dan met stem en gebaar zich Pas zijn de werkzaamheden in de veenderij in den Westhoek van Weststellingwerf een paar weken aan den gang, of de werklieden hebben reeds den arbeid gestaakt. Bij geheele troepen trekken zij de velden op en af, om allen die nog werken te noodzaken den arbeid te staken, totdat voor allen hooger loon is bedongen. Twee zusters op gevorderden leef tijd, die sinds ettelijke jaren onder steund werden door de diaconie der Herv. kerk te 's Ileerenhoek, leef den in den allerellendigsten toe stand. Deier dagen nu stierf de eene en in haar bezit werd een som van 1' 18 gevonden. Men beg-on nu te vermoeden, dat de andere misschien ook geldbad, ondervroeg baar en kreeg eindelijk toestem ming om haar kast te doorzoeken. En men had zich niet bedrogen: ruim f910 werd te voorschijn ge bracht. Art. 23 der drankwet moet, op een der Drentsche dorpen tot het volgende voorval aanleiding hebben gegeven. tot de menigte keerende, voegde George er gebiedend bij: Knielt! knielt allen neder en bidt, bidt voor dezen martelaar! Dit bevel van den zoon gegeven bij het ontzielde lichaam van zijn vermoorden vader, werd dadelijk stilzwijgend opgevolgd. Elk boog de knie ter aarde en bad voor den afgestorvene. Djella en Doorgal volgden het algemeene voorbeeld, maar de prin ses fluisterde den radjah in: Doorgal, ik heb den moorde naar gevonden, en wij zullen hem hun morgen overleveren. XXXVII. TER EERE VAN BOWFIANIE. De droevige komst van George Malcolm met het zielloos overschot zijns vaders, welke gerechtigheid kwam inroepen, had plotseling een einde aan het feest gemaakt. De goeverneur van Benares kon bezwaarlijk in zijn paleis de feest- GEitfENGD NIEUWS. Het werk Der Deutschfranzösi- sc/ie Kr ie// 1870/71, samengesteld door deu Generalen Staf, heeft een netto winst van ruim 36ö,000 mark opgeleverd. De regeering heeft nu aan den Bondsraad voorgesteld, deze gelden voor het grootste gedeelte uit te keeren aan de kas van dien Staf, op grond dat de uitbreiding, die aan de werkzaamheden bij dat lichaam is gegeven en nog verder gegeven moet worden, eene ver meerdering van middelen noodig maakt. De heer James McLaren van Heidelberg, heeft bij de Transvaal- sche Regeering concessie aange vraagd om de Krokodil rivier, de Ko- matierivier en de Sabien vier op ma chinale wijze te doen uitbaggeren, met het doel om uit de opgebag gerde massa goud en andere edele metalen en edelgesteenten te ver- j krijgen, en wel onder de volgende i voorwaardende concessie wordt verleend voor den tijd van 15 jaren, jinet het recht van verlenging voor j een zelfde tijdvak, tegen betaling eener premie van 2500 pd. st.dat de concessionaris alleen het uitslui tend recht verkrijgt, de boveng-e- noemde rivieren te bewerken, stroo- mende door de ongeoccupeerde g-ron- den. Indien binnen twee jaren geen beg-in is gemaakt met de uitvoering, i verbeurt de concessionaris eene boete van 100 pd. st.en wanneer een jaar daarna nog geen begin is ge maakt, is de concessie vervallen; bij liet teekenen der concessie wordt door den concessionnaris 500 pd. st. in 's lands schatkist gestort; de concessionnaris doet j jaarlijks aan de regeering tien ten j honderd van de netto winst toeko- jmeu. of indien er geen winst be- 'haald is 100 pd. st., en de regee- jring heeft liet recht ten allen tijde j de boeken na te zien. viering voortgang doen hebben, nu de laughartige sluipmoord op een j Engelschman, als Sir John Malcolm, I de harten van al diens laudgenoo- eei vei uit till om dit jui kn tei Dt da rei he IQ' dii he ten in rouw dompelde. Alles werd stil, de lichten gingen uit en de gasten van Lord Singleton verwijderden zich droefgeestig en zwijgend. Doorgal, zeide de prinses nu tot den radjah, ik moet u heden nacht nog langdurig spreken. Volg mij! Tot uw dienst, prinses. Gezamenlijk verlieten zij het pa leis. Zooals onze lezer reeds weet, be zat Djella te Benares een paleis, dat bij de Europeanen terecht als een achtste wonder stond aangeschreven. Wordt vervolge.I.)

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2