Voor eenige dagen is te Parijs een knaap van 11 jaar spoorloos verdwenen. Hij kwam jl. Maandag uit school en werd door een in een tilbury gezeten persoon gevraagd om in te stijgen. Een dienstmaagd, die zijne ouders kende, kwam toen juist voorbij en waarschuwde den knaap zijn ouders niet te verontrus ten, door te laat thuis te komen. De heer in de tilbury legde toen dadelijk de zweep op het paard en reed in galop den hoek om. Sinds hebben de bedroefde ouders niets meer vernomen van hun lieveling, die een bijzonder fraai uiterlijk moet hebben en de beste leerling was zijner school. In dronkemanswaanzin heeft een vader te Parijs zijn tweejarig' zoontje, na het met een touw ge bonden te hebben, m een put ach ter zijn woning geworpen, en is toen zijn kind achterna gesprongen. Eenige metselaars, die in de nabij heid op eene hooge stelling aan "t werk waren, zagen het verschrik kelijk tooneel aan, zonder de daad van den krankzinnige te kunnen voorkomen. Toen men het kind uit den put ophaalde was het reeds een lijk; de vader ademde nog even, maar stierf onder de behandeling van den dokter. De waanzinnige dronkeman moet zijn kind in nuch tere oog'enblikken innig liefhebben gehad. Nooit heeft een misdadiger te Parijs zooveel brieven uitgelokt als Cam pide ter dood veroordeelde moordenaar, die maar hardnekkig' blijft weigeren te zeggen wie hij is. Personen, die een familielid zoe ken, schrijven de politie om inlich tingen. Het grootste getal brieven komt van vrouwen, die door haar mannen verlaten zijn. - De boekhandelaar Karl Chris tian Philipp Tauchnitz, te Leipzig, dezer dagen overleden, heeft zijne geheele nalatenschap, ter waarde van eenige rnillioenen, aan de stad vermaakt, onder voorwaarde dat de daarvan komende renten voor het grootste gedeelte moeten worden be steed ten behoeve van het zieken huis, de blindeninrichting' en andere weldadige instellingen. Voor wie in Duitschland geld te betalen hebben, in het niet van belang ontbloot, te weten dat post wissels en aangeteekende brieven met geldswaarde, wanneer het be drag niet hoog'er is dan 300 Mark, geeue voldoende zekerheid aanbie den, daar zij bij den geadresseerde aan huis bezorgd en ook aan vol wassene leden van het gezin mogen afgegeven worden. De Deutsche Justiz-Zeüung bevat over dit onder werp een artikel, naar aanleiding van een proces, dat onlangs gevoerd is en hierop neerkomt: Een inge zetene te Pram had eene rekening van zijn kleermaker te Bonn per postwissel van 300 Mark betaald. Later werd hij voor de tweede maal om betaling gemaand, en ofschoon hij de kwitantie der gestorte gelden bij het postkantoor kon toonen, tot betaling veroordeeld, omdat hij geen kwitantie van zijn schuldeischer had. De postwissel was waarschijnlijk door een huisgenoot van den kleer maker geïnd; doch bij de posterij had de beklaagde zijn recht ver beurd, omdat de termijn, waarin de Staat aansprakelijk is (zes maanden) reeds verloopen was. Te Londen viel dezer dagen een zevenjarig- meisje op de vijfde verdieping van een huis aan Mun ich Roadover de leuning van een wenteltrap naar beneden, een diepte van 80 voet. Zij brak in haar val een ijzeren dwarsstaaf door; een tweede werd door het vallende kind aanmerkelijk verbogen en toen men de kleine kwam oprapen, bleek zij geheel ongedeerd. Geneeskundigen, wier hulp men inriep, konden nocli uit- noch inwendige kneuzingen ontdekken. Nadat zij zich van haar schrik hersteld had, was zij volkomen wel. Het N. v. al. D. verhaalt deze bijna ongelooflijke gebeurtenis. Echt Ameri7taa/nsch. In een der openbare scholen te Philadel phia dreigde dezer dagen een jongen zijn meester, die hem berispt had, met een revolver neer te schieten. Tengevolge daarvan werd een onder zoek ingesteld, of zich nog meer dergelijke gevaarlijke leerlingen in het schoollokaal bevonden, en, naar 't schijnt, met goed gevolg. Bij de jongens in ééne klasse, bestaande uit knapen van negen tot elf jaren, werden niet minder dan zeven re volvers van verschillend kaliber ge vonden. De Duitsche Maatschappij tot redding van schipbreukelingen heeft haar verslag over 1883 openbaar gemaakt. In dat jaar verongelukten aan de Duitsche kusten 63 sche pen, tegen 92 in 1882. Daaronder waren 44 Duitsche, 5 Engelsche, 4 Zweedsche, 4 Nederlandsche, 3 Deensche en 2 Russische schepen. Aan boord van de gestrande sche pen bevonden zich, voor zoo ver dit kon worden uitgemaakt, 304 personen, waarvan men weet dat 27 zijn verdronken, terwijl 277 wer den gered. Bij 5 schepen, die zonder beman ning strandden, is het lot van de personen, die daarop zijn geweest, niet bekend. Vermoedelijk hebben die allen den dood in de g'olven ge vonden. Vijf leden van het reddings- personeel vonden den dood bij hunne pogingen tot redding. Een vreeselijke storm heeft den 15 dezer het dorp Oakville in Engeland vernield. Twee zeergroote zwarte wolken naderden het dorp, de een uit het westen en de andere uit het noorden. Op twee mijlen afstand van Oakville ontmoetten zij elkander, boven het huis van ze keren Tevis Cochrane, dat van zijn grondvesten werd losgerukt en waarvan nog slechts een hand vol brandhout te vinden is. Een minuut later bereikte de storm het eigenlijk dorp en liet slechts drie zijner dertig woningen over eind. Vier personen werden dade lijk gedood.Een vijfde stierf's avonds terwijl een zesde twee mijlen ver der het leven verloor. Vijftig per sonen zijn g'ered. Overal waar de storm voorbij trok, over een afstand van 20 mij len werd alles vernield. In het graafschap Oakville bedraagt de aangebrachte schade 150,000 p. st. 15 der beste hoeven uit den omtrek zijn verdwenen en meest al de in woners min of meer gewond. Losantville, een klein dorp uit den omtrek van Oakville, is insge lijks vernield, en verscheidene zijner inwoners zijn gedood of gewond. Daar Losantville in een boschrijke streek gelegen is, en vele boomen door den storm omgeworpen zijn, moet men zich met bijlen een door tocht tot het dorp banen. De Parijsche rechtbank van koophandel heeft dezer dag-en een vonnis gewezen, dat liefhebbers van edelgesteenten zeker wel belang zal inboezemen. Reeds vroeger had men gele Kaapsche diamanten door indompe ling in een droppel aniline het voor komen van zuivere Braziliaansche weten te geven; thans geldt het eene grove geelachtige parel, die men door kunstmatige kleuring het voor komen van een zeer kostbare zwarte had weten te geven, De vervalschers der diamant werden tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld. De ver vaardiger of liever de verkooper der valsche parels (die ze gekleurd had door ze in een bad van zilver-nitraat te dompelen en ze daarna in de zon te drogen) werd veroordeeld tot het teruggeven der koopsom van fr. 10,000 en de kosten. Het bedrog- werd, na herhaalde proefneming-en, eerst door toepassing der electrici- teit ontdekt. In het Zweedsche tijdschrift Naturen wordt de aandacht g*eves- tigd op het groot verschil van weers gesteldheid, dat dezen winter g-e- heerscht heeft tusschen Stavanger en Christiania, een afstand ongeveer als van den Haag naar Bremen; Stavanger ligt aan de Noordzee, op 59°, Christiania op de grenzen van Zweden, op 60°. Te Christiania had men geheel Januari door ijs, van een voet dik; te Stavanger daalde de thermometer slechts éénmaal tot op, doch niet beneden het vriespunt. Het gras was hier even groen als in den zomer, tal van bloemen sierden tuin en weide, en rozen schoten sterke loten. De aardbeving in Engeland. De nadere bijzonderheden van de aardbeving zijn nog- wel de moeite waard om te worden aangeteekend. De schokken waren in de oostelijke deelen des lands het hevigst en het vernielendst in hun uitwerking. Het instorten van den kerktoren en van de meeste schoorsteenen te Colches ter geeft hiervan reeds het bewijs: en mede de ervaring van den ma chinist van den trein, die juist in de oogenblikken, waarin de aardbe ving te Colchester gevoeld werd, het station aldaar binnenreed: de man werd van de locomotief ge- sling-erd en erg gekneusd. Het zwaarst werd nog- het vis- schersdorp Wyvenlioe bezocht. Geen woning bleef daar onbeschadigd. De kerk, een fraai oud-Normandisch bouwwerk, verloor al haar torens en torentjes en ligt half in puin. Van de meeste hutten zijn de schoor steenen en daken ingestort, en men berekent de schade, die de arme inwoners leden, op 4000 pd. st. Zoo ziet men: hebben de visschers het niet van de zee, dan bedreigt hun de aarde. Ook de dorpen tusschen Colchester en Wyvenhoe hadden 't zwaar te verantwoorden. Te Ab- berton stortte de pastorie in en be kwam de predikant ernstig-e kwet suren. Te Langenhoe werd de kerk ge heel verwoest en bleef geen huis onbeschadigd. Te Teldon stortte het dorpslogement in, waarbij een kind en een zieke vrouw gedood wer den. Te Coggeshall ontstond een paniek onder de kinderen van de school, die juist «aanging». De klei nen vielen op de trappen door el kander. Gelukkig kregen slechts enkele kinderen kneuzingen. De aardschudding werd ook zeer duidelijk waargenomen te Cambrid- g-e, Northampton, Ipswich, Wool wich, Sheerness, Southend. Har wich, tot aan Bristol toe; maar zij nam in kracht naar het oosten toe en deed zich het hevigst aan de zeekust gevoelen. Haar richting was van het oosten naar het westen; haar duur van 5 tot 20 seconden, en naar de waarnemingen langs de Theems te oordeelen, had zij een golvende beweging. Diefstal te Rotterdam. Een reiziger, die in een der ho tels te Rotterdam verblijf gehouden had, en daarop van hier naar Lei den was vertrokken, bemerkte, al daar aangekomen, dat hij zijn por tefeuille miste, waarin behalve eenige papieren, circa f 500 zich bevond. Daar hij zich meende te herinneren, bij 't nazien van 't uur van vertrek van den trein, zijn portefeuille in het hotel naast zich op tafel gelegd te hebben, telegrapheerde hij ter stond aan den eigenaar en eveneens aan den chef van het Rijnspoor wegstation, waar hij te voren even geweest was, of de portefeuille ook g'evor.den was. Een ontkennend ant woord volgde. Ilij reisde toen met den laatsten trein naar Rotterdam terug, wendde zich 'eerst naar een café te dezer stede, waar hij even eens geweest was, doch waar de portefeuille ook niet gevonden was, en begaf zich van daar naar het hotel, waar hij gelogeerd had. Aan de deur stond dezelfde lcell- ner, die hem ook 's middag-s met nog een ander geholpen had, en wiens buitengewone vriendelijkheid hem toen reeds opgevallen, maar eerst later zeer verdacht voorg-eko- men was. Ook van dezen lcelluer ontving hij de stellige verzekering, dat er niets gevonden was, waarop de reiziger de heer E. de Prouw, van de firma T. van der Does en Co., te Amsterdam, zich naar de politie begaf. Een inspecteur be toonde zich onmiddellijk bereid mede te gaan, maar een onderzoek in het hotel leidde tot niets, waarom be sloten werd tot den volgenden och tend te wachten. Dien dag- Zondag werd met het onderzoek aan het Rijnspoor wegstation begonnen, maar leidde daar tot geen resultaat. Van daar begaf men zich naar het hotel, waar alle bedienden ondervraagd werden, en reeds wilde men ook hier zijn pogingen opgeven, toen de oberkell- ner verklaarde zich stellig' te her inneren, dat de portefeuille door den heer De Prouw op tafel gelegd was. Meer wist hij er natuurlijk niet van. «Welnu sprak toen de inspec teur als ze er geweest is, moet ze ook terecht komen.» Opnieuw werd nu alles onderzocht en ook de kamers der kelluers, bij een van wien men o. a. een nieuw pak uit het magazijn der heeren Peek en Cloppenburg vond. Naar dat MagazijD gaande, leidde het on derzoek, waarin die heeren terstond zeer behulpzaam waren, tot de ont dekking dat het pak, gekocht door den kellner, een jonkman van 21 jaren, betaald was met een bank biljet, dat gelukkig nog aanwezig was. Dit bankbiljet werd vertoond en droeg op de keerzijde den ge schreven naam van de firma «T. Van der Does»..,. Waar nt beschrij ven of stempelen van bankbiljetten al niet goed voor is! Nu had men den dief, die spoe dig door den mand viel. Uit zijn bekentenis bleek, dat hij met een jong-eren makker evenals hij Duitscher van geboorte den dief stal beraamd had. Daar het dien avond juist zijn uitgaansavond was en hij te half acht het hötel kon verlaten, had hij op zich genomen het geld klein te maken ten einde te kunnen deelen. De deeling had echter nog niet plaats gehad. Hij had zich toen een pak g-ekocht, alsmede een gouden horloge en een wandelstok, had eenige inrichtingen van verschillenden aard bezocht en daar verteringen gemaakt en de por tefeuille aan de Vlosmarkt tusschen de ijzers van het rooster boven de Kolk doen verdwijnen (Met visschen aldaar leidde tot geen resultaat). Volgens den heer De Prouw be vonden zich in de portefeuille een bankbiljet van f200, twee dito van f 100, een van f 60 en een accept van f 100. Behalve dat accept en een bankbiljet van f100 is aan geld en aan ingekochte voorwerpen, de inhoud van de portefeuille weer te recht. De dief beweert, dat hij niet meer in de portefeuille heeft gevon den dan het doorhem verantwoordde; de lieer De Prouw houdt vol, dat het accept en het bankbiljet er wel in waren en verzoekt opsporing, wat niet moeielijk zal vallen, daar ook dat bankbiljet van achteren met denzelfden naam gemerkt was. De jongste kellner, die nog niet medeplichtig aan den diefstal kon geacht worden, is wegens zijn mis leiding' der politie over de grenzen gebracht en de oudste bevindt zich in hechtenis. De activiteit derRot- terdamsche politie in deze zaak is zeer te prijzen. RNb.) EERSTE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van gisteren. Ingekomen is van den Minister van Financiën eene nota van ant woord op het verslag der commissie van rapp. nopens het ontwerp, hou dende nadere bepalingen omtrent den accijns op de suiker. Aan de orde is: le. Het voorstel van den heer Rutgers van Rozenburg tot aanvul ling der wet van 29 Juli 1881, no pens het kanaal van Amsterdam naar de Merwede; wordt na eenige be raadslaging aangenomen met 26 tegen 10 stemmen. 2e. Onteigening voor het kanaal Amsterdam—Merwede (gedeelte tus schen de sluis tot sóheiding van de Vecht en Vaartschen Rijn bewesten Utrecht en de Lek). Naar aanleiding der opmerking van den heer Van Tienhoven om te hebben een algemeen overzicht van het geheele plan. alvorens tot par- tieele onteigening over te g'aan, ant woordt de Minister dat dit in som mige gevallen niet wel mogelijk is, maar waar dit geschieden kan het zal plaats hebben. Het ontwerp wordt metalgemeene stemmen aangenomen. 3e. Idem (gedeelte van den St. Anthonie dijk, gemeente Diemen tot de Oude Vecht, te Nigtevecht). Na eenige inlichtingen van den Minister op het eindverslag, wordt ook dit ontwerp met algemeene stem men aang-enomen. 4e. Toekenning van schadeloos stelling ten behoeve van vaartuigen, welke ingericht moeten worden, ten einde onder de vaste brug- bij Baan- hoelc te kunnen doorvaren. Zonder discussie aang-enomen metj algemeene stemmen. Interpolatie Congo-tractaat. De heer Muller verzoekt verlof om op een nader te bepalen tijdstip eene vraag te richten tot den Mi nister van buitenlandsche zaken be trekkelijk het Congo-tractaat. De Voorzitter vraagt waarin die vraag zou bestaan? De heer Muller. De vraag zou deze zijn: bestaan er bedenkingen bij de regeering om aan de Kamer mededeeling te doen van hare ac- tueele positie ten aanzien van het Congo-tractaat, en welke kunnen strekken om hare verklaringen aan te vullen en te accentueeren, in de Tweede Kamer op 3 April jl. ge daan? De Voorzitter stelt voor dit verlof te verleenen, en wel vóór dat aan de orde komt het ontwerp nopens den suiker-accijns. Aldus wordt besloten. 5e. Alsnu zijn aan de orde de Rechterlijke wetten zijnde de wijzigingen in de wet op de rechterlijke organisatie, en het burgerl. wetboek, en dat van koop handel en dat van burgerlijke rechts vordering, strekkende tot invoering van het nieuwe wetboek van straf recht. De wijzigingswet op de rechter lijke organisatie wordt aangenomen met 29 stemmen tegen 1die van. het burg. wethoek met 26 tegen 6; die van het wetb. van koophandel en burg. rechtsvordering met alge meene stemmen. RECHTSZAKEN. Coraclis Bakker J/.u., van beroep zaak' waarnemer, stond Woensdag voor de arr.- rechtbank te Amsterdam terecht ter zake van een aantal oplichtingen door hem ge pleegd, door advortenUêu te plaatsen, wuaruij aan solide personen de gelegenheid werd ga- boden ouder allerlei omstandigheden zouüor waarborg gelden ter leen te ontvangen of wel op voordeelige voorwaarden een portier of loopor werd gevraagd. Up dc anuonee van geldaunbieding werd zelfs door personen van rang gereflecteerd, die behoorlijk ecu postwissel gezonden hadden, ten einde den beklaagde in de gelegenheid te stellen per soonlijk over de zaak te kouieu spreken, terwijl zij die eene betrekking zochten, ge trouw, zooais in dc advertentie stond, een postzegel voor antwoord hadden ingesloten. Langs dien weg had beklaagde zich van ver schillende geldsommen en postzegels meester gemaakt, en in plaats van geld of een® be trekking, kregen do bedrugeuen ten slotte een brief met bedreigingen van den hun on bekenden geldschieter. Na hel hooren .vau 2S getuigen eischic uo substituut-officier »nr. H. F. baron dc Koek zijne vcroordceliug tot 2 jaren celstraf en acht. geldboeten ieder groot f25 subsidiair 3 dagen cel voor elke boete. Uitspraak Woensdag e. k. KERKNIEUWS. Chr. Oer. Kerk. Aangenomen het beroep uuar Middel» haruis door ds. D. van Sehaik, te Hoofddorp. ARMENZORG. Aan dc R. K. ziekenverpleging te Amster dam is eene som van f ?0l)0 vermaakt door iemand, die oubckeml wcuseht te blijven. Door wijieu den heer J-F. Asiua, in leven emeritus predikant te Schiedam, is ceu le gaat van f 1UIJÜ besproken aan dc diaconie der Herv. gemeente te Dc Rijp. Te Zwolic wordt oen liefdegesticht voor verwaarloosde kinderen opgericht. LANDBOUW EN VSSSQHÊRIJ. Op den tot nu oubesmetten stal van den veehouder J. Aaunerlann tc Schiedam heeft zich ook de longziekte verroond. Blijkens ingekomen ambtsberichten zijn in liet tijdperk van vier weken, dat op 19 April geëindigd is, 5 gevallen van longziekte buiten den afgesloten kring van het spoeling district waargenomen, waarvan 4 te Overschio bij vier veehouders, en ceu te SteenbergcH. In de slachterijen binnen dien kring bleke* dc longen van .14 runderen, bij 12 veehou ders, door longziekte te zijn aangetast. Gedurende voormeld tijdperk word afma king bevolen van 1014 van longziekte ver dachte runderen, en li>37 sedert 1 Jan. jl, STG0MVAARTBER1CHTEN. Het stoomschip «W. A. Scholten" is 24 April van New-York te Maassluis aangekomen Het stoomschip Prins Willem 1 naar de Noordzee vertrokken om eeue proeftocht tc doen, is 24 April ongeveer ton 1 uur weder te Damden gearriveerd. Het stoomschip «Zeeland", vau Java naar Rotterdam, passeerde 22 April Puuta dc Guia. Het stoomschip «Jason", kapt. Hiulopeu, vertrok Woensdag van Baltimore naar Am sterdam. Het stoomschip «Prins van Oranje", is 24 April te Marseille aangekomen vau Am sterdam uaar Batavia. Het stoomschip «Schiedam", kapt. d'Hanc- court, van New-York naar Amsterdam, pas seerde Donderdagochtend Dover. Matige N .0, koelte, helder weer. Het stoomschip «Maasdam",kapt. Bakker^ vertrok Woensdag van New-York naar Rot terdam. RIViERBSRICHTFJ. Vkeeswijk, 24 April. 1.77 M. boven AP 4.75 M. ouder N. P. Keflex. u4 April. 2.02 M. boren 0,

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 3