BEURSBERICHTEN. Raad der flenieenie Haarlem, Ui BURGERLIJKE STAND. waar in het dekseltje eenige lok- aai ipijs ligt, wordt, aan een langen fnlraad bevestigd, door den patient .haar binnen geslikt. Ter gelegener Jy :ijd wordt dan de lintworm door de okspijs in het werktuigje gelokt, ju wordt aldaar door middel van door een veer in bewegingge- a%rachtmoordtuigje gedood. Hetwerk- tuigje, dat nu den kop van den lint- 1P;Vorm moet bevatten, wordt vervol- ch gens aan ,Dwenden draad te voorschijn gehaald. den uit den mond han- geniale uitvinder heet Dr. Al- phons Mijers, woonachtig te Logars- port, Indiana. Er ontbreekt nog maar aan, dat aan het werktuigje een electrisch uurwerkje wordt aange bracht, dat het indringen van den lintworm zou kunnen aankondigen. Een Franschman, die met zijn tijd weet mee te gaan, is er op be dacht geweest, een werktuig uit te vinden,* waardoor de levendige en minder levendige bijvalsbetuigingen gemeten worden. Zijn instrument reet «applausometer» en berust op het beginsel, dat bij het klappen in de handen en het stampen met de voeten een zekere hoeveelheid lucht wordt verplaatst. Welnu: deze uit de zaal verjaagde lucht wordt door een buis naar een reservoir boven in het plafond geleid. Dat reservoir, ingericht als een gasmeter, wijst bij elk applaus de hoeveelheid indringende lucht aan, die men afleest op een metermaat. Na afloop van een concert of opera zal men dus voortaan met mathematische zeker heid kunnen melden, dat de heer A. een bijval van 20 kub. meters en Mile B. slechts 14.60 Ms gehaald heeft. Voor toejuichingen, «die schier g-een einde schenen te zullen nemen», is de applausometer er op ingericht om zonder gevaar te kunnen ont ploffen. Van den heer C., wien een ontploffing te beurt valt, kan dan zonder eenige overdrijving gezegd worden, dat zijn bijval onvergelijke lijk geweest is. De pers te Havanazoo meldt de Madridsche correspondent van the Timesbevat afgrijselijke bij zonderheden over de moorden, die aanhoudend in de republiek Haïti hebben plaats gehad sedert de onder drukking van den opstand. Allen, die aan de beweging hebben- deel genomen,werden op de wreedst moge lijke wijze gefusilleerd. Zij werden aan boomen gebonden en dienden tot schijf voor de soldaten. Deze beginnen op hun beenen te schieten; daarna mikken zij op de borst en als de slachtoffers dan nog leven, schieten zij zoolang tot zij hen in 'fc hoofd getroffen en dit verbrijzeld hebben. Een staaltje van Amerikaansche politieke zeden. In de Wetgevende vergadering van den Staat Albany werd onlangs een spoorwegwet be handeld. Talrijke particuliere be langen waren daarbij betrokken en de ban en achterban van de lolly waren op de been om de Vertegen woordigers aan te klampen, hun stemmen te vragen of te koopen, in één woord om de gebruikelijke Ame- rikaansch-politieke makelarij te drij ven. 't Werd in het achterste ge deelte der zaal echter zoo rumoerig, dat sommige leden de «Beurs» in de zittingzaal wel wat lastig begon nen te vinden. Een der leden maakte den president daarop aandacht deze lokte een discussie uit over de bedoeling van het Reglement. Maai de president had, zoo waagde een der leden 't te zeggen, zelf onlangs bij soortgelijke gelegenheid de zaal doen ontruimen. «U ontzeg ik althans het recht, mij dit te her inneren, antwoordde de voorzitter; want toen ik dit onlang-s deed zijt gij achter een vuurscherm gekropen en hebt zoo tegen mij gedaan» (een gebaar van iemand die een neus maakt, ging van die woorden ver gezeld). Algemeen gelach en nieuw rumoer, terwijl inmiddels in den «effeetenhoek» de Kamerleden hun zaakjes behoorlijk hadden afgedaan. «O ja, vele. De verschrikkelijkste is die van twee minnenden, die men hier aan den rivierkant eens de rots zag beklimmen, en die nooit we derkeerden». «Indeed wat werd van hen?» «Ze klommen aan de andere zijde weder naar be neden». Mvlord vroeg dien dag niet weder. De vergissing. Mevrouw 'komt yn de beuken). Maar Mietje, wat is dat nu, we wachten al 'n kwartier en nu vind ik je, met een soldaat in de keuken, voor den leegen schotel staan. Mietje. Och mevrouw 't is 'n vergissing.... Mevrouw. Wat, vergissing? Mietje. Me vrijer dacht, dat 't 'n kliek was en nou heeft ie 't vleesch opgegeten. Zekere Jan kwam zijn jongge huwden vriend Piet tegen. «Wel, wat zeg je van mijn vrouwtje?» «Om je de waarheid te, zeggen», sprak Jan, «kan ik haar alles be halve mooi vinden en ik heb geen hoogen dunk var. je smaak gekre gen.» «Ja, zij is bepaald leelijk», zei de de jonge man, «maar inwen dig is zij schoon, haar hart, kaar gemoed, haar karakter zijn «Maar laat haar dan in vredes naam keeren», riep de vriend. Goed bedacht. «Kerel, wat rook je toch voor stinkende sigaren!» «Neen, luitenant, stinken doet hij niet, maar hij wou niet branden en toen heb 'k 'm effen in de olie ge duwd.» de toepassing is het niet. Stotteraars spreken juist niet langzaam. Zij haasten en jagen bij het spreken, zooals geen ander doet, en daarom vallen zij over hunne eigene woor den en stotteren. Wanneer iemand eene steile hel ling snel afloopt, kunnen de beenen het vooruitvliegend bovenlichaam niet volgen en hij valt op den grond. Als iemand het spraakgebruik snel ler wil vormen dan de beweegbaar heid der organen het veroorlooft, worden de tonen verward, en hij stottert. Zegt men tot een stotteraar «Kindlief, je spreekt te snel; spreek langzaam, veel langzamer!» dan zal hij dit niet gelooveu. Geen stotte raar denkt, dat hij te snel. veel te snel spreekt, maar alleen zijn zij in de vaste meening, dat. zij 'te lang zaam spreken. En daarom haasten zij zich hoe langer hoe meer en stotteren zij hoe langer hoe erger. Als men echter bij een stotterend kind er op aandringt, dat het lang zaam moet spreken, begint het te schreien. Het lijdt onder het ver schijnsel, maar wil toch hardnekkig de oorzaak niet weten; die verma ning om langzaam te spreken klinkt als spotternij in zijne ooren. Neen, het is niet gemakkelijk een stotteraar er toe te brengen om langzaam te spreken; want als dat gelukt is, dan is het ook uit met 't stotteren. Een stotteraar genezen en hem er toe te bewegen langzaam te spreken, is hetzelfde. Wie het laatste vermag, dien is het eerste reeds ge lukt. Een adwertenüe. Te huur voor een student een fraai gemeubileerde ka mer, niet ver van de academie en in de onmiddelijke nabijheid van de Bank van Leening. De man kan geholpen worden Koopman iu oudheden. De baron wil die oude kast wel koopen, maar hij biedt in plaats van 2000 slechts 1800 gulden. De kast kan onmoge lijk van den dertigjarigen oorlog dagteekenen, meent hij; daarvoor ziet ze er nog veel te goed uit. Compagnon. I-Iij kan op zijn wen ken bediend worden. We zullen er nog- voor een paar honderd gulden aan beschadigen. Een Advertentie. Een nette kastelein, met een nette zaak en een net vermogen, zoekt een nette vrouw, wier voornaam Ninette, Jeannette of Nannette moet zijn. bevattende plaatsbepalingen van 0415 sterren, gegrond op aan de Glasgowsche sterrewaebt verrichte waarnemingen van 1860 tot 1881, is in Nederland een exemplaar toegezonden aan: 1. de Leidsche sterrcwaclit; 2. prof. Bakhuizen; 3. de Utrcchtschc sterrewaebt; 'i>. de Koninkl. Academie van Wetenschap pen te Amsterdam en 5. Teylers Stichting te Haarlem. - Aan de sterrewacht te Utrecht is be richt ontvangen van de ontdekking, door Palisa te Weenen, van eene nieuwe kleine planeet of asteroïde, even benoorden de ster 0 van het sterrebeeld de Maagd, van de 12e grootte; zij is hare oppositie reeds voorbij, maar nog in haren teruggang; het aantal bekende asteroïden wordt door deze ontdek king op 236 gebracht. LEGER EN VLOOT. - De Minister van Oorlog heeft gelast, dat alle officieren, in de jongste promotie be grepen, met. lo. Mei hun functiën in de aan gewezen garnizoenen moeten aanvaarden. Dc 1c luit. C. D de Roon en F. van Laaren van het le en 3e bat. 3e reg. inf. te Bergen op Zoom, worden op 1 Mei a. s. respectievelijk gedetacheerd bij de normaal schietschool te 's Hage en bij het corps mineurs te Utrecht. VARIA. Mr. Black, een geheel iu 't grijs uitgedoste Brit, vraagt den stoom boot-kapitein op den Rijn bij elke nieuwe burcht naar de legende. Na tal van vragen, gaat het weder «Wad is dad?» «Dat is de Bouz- bergrots». «Is 't«Ja, mijn heer».«Is ook ain story of legend aan dad mountain verbonden?» STOTTEREN. Om het gebrek van stotteren te bestrijden, zoodra men het bemerkt, óf, wat ontegenzeggelijk nog beter is, reeds de eerste verschijnselen weg- te nemen, heeft men niets anders te doen, dan de kinderen met de grootste zorgvuldigheid aan lang zaam spreken te gewennen. Lang zaam spreken is het eenig afdoend middel om te verhinderen, dat de kinderen zich het stotteren aanwen nen, of den, om zoo te zeggen, reeds gevormden stotteraar te genezen. Velen zullen wel bij deze woorden i twijfelend het hoofdschudden en van meening zijn, dat de zaak zoo ge makkelijk en eenvoudig niet is. Het is, helaas, maar al te waar, dat de beste en eenvoudigste middelen on opgemerkt blijven, en niet gebezigd worden, om geen andere reden, dan dat zij te eenvoudig, te natuurlijk zijn, en te veel voor de hand liggen. Wat niet te geleerd klinkt, en niets kost, en wat iedereen kan doen, zal ook wel niet deugen, is het alge meen begrip. En omdat men dien regel ook bij de behandeling van stotteraars volgt, zijn er zooveel be klagenswaardige kinderen, in wier mond het edel spraakvermogen eene bron van verdriet, van wrevel en schaamte, van spot en smaad wordt. Als het middel zoo eenvoudig is, beproeft het dan toch, gij vaders en moeders; beproeft het, leermees ters, en laat de kinderen langzaam spreken; geeft den kinderen door langzaam spreken de heerlijkste gave terug, waarmede moeder na tuur in hare goedheid hen tot hun eigen en anderer genoegen op hun levenspad bedeeld heeft; geeft den kinderen eene menschelijke spraak. Het middel van langzaam spreken is eenvoudig, maar gemakkelijk in Het stoomschip ^Nederland cn OrAnje", van Saigon naar Europa, vertrok 27 dezer van Galle, na aldaar den steenkolenvoorraad te hebben aangevuld. Het stoomschip //Drenthe', van Rotterdam naar Java, arriveerde 28 dezer te Southampton. Het stoomschip //Zaandam", kapt. Cheva lier, van Amsterdam naar New-York, pas seerde Maandagochtend ten 7 uur Lezard. Het stoomschip „Padang" vortrok 28 dezer van Pauillao naar Java. Afloop der gehouden veiling in het „Hotel v. d. Berg'' te Heemstede. De Heerenhofstedo „Oosterhout", en aau- hoorigheden, aan de o/z van den Haarlem merweg, gem. Heemstede, opgehouden voor f30005. Amsterdam, 28 April 1884. Prijzen der onderstaande effecten. genoteer pCt. de koers- VERGADERING OP Woensdag 30 April 1884. des namiddag ten 1 ure. De volgende stukken en punten zullen aan de orde gesteld worden: 1. Miss. Ged. Staten goedk. be sluit straat Leidsche vaart. 2. Voorstel B. W. brug Vrou we nhelc. 3. Id. id. beheer den Hout en de plantsoenen. 4. Id. id. kiosk N.Z.H. Stoomtram maatschappij. 5. Benoeming ambtenaar Burger lijken Stand. 6. Miss. B. en W. voordrachten onderwijzers scholen B. en C- 7. Id. id. id. onderwijzeressen scholen B. en C. 8. Voorstel B. en W. leeraresen onderwijzeres Gymnastiek. 9. Benoeming Commission van onderzoek en loting- voor de schut terij. 10. Rapport B. en W. rekest land- bouwersvereeniging Wildervank le vering compostmest. 11. Voorstel id. verordeningen schoolgeld hooger en middelbaar onderwijs. 12. Rapport Comm. financiën af- eu overschrijving- Burgerl. Armbest. 13. Id. id. rekening gildegoederen. 14. Id. id. id. Elis. gasthuis. 15. Id. id. id. Barbaragasthuis. 16. Id. id. verordeningen rekest A. Perriu. 17. Rekest A. J. van Éyndhoyen melkinrichting. 18. Id. A. A. Spreuger, bestra ting straat G Leidsche Vaart. 19. Id. ingezetenen, ougerief gasfa briek. 20. Verslag eener enquête, betref fende. de gemeentereiniging te Rot terdam. 21. Verslagen instellingen. KERKNIEUWS. Ds. J. Craaudijk, predikant bij de Doops gezinde gemeente te Rotterdam, heeft eer gisteravond, wegens zijn vertrek naar Haar lem. van zijne gemeente afscheid genomen iu eene leerrede over Openb. Ill vs. 2a. Na het uitsproken van den zeger. werd hem het lied ,/Breng gij velen nog den vrede" toe gezongen. Aan den heer H. P. Schuuring J.Dz., pred. te Ruurloo, is na ruim iOjarigen pre dikdienst, op zijn verzoek, eervol emeritaat verleend. De kerkvoogdij der Herv. gemeente te Maasdam heeft besloten het predikantstrak- tameut te verminderen met f 16#, zoodat het nu bedraagt f 900. Dieutengevolge heeft, de helft van den kerkcraad ontslag ingediend. Op 8 Juni e. k. hoopt ds. G. J. van Spall, predikant te Giesendam en Neder- Iiardiugsveld, den dag te herdenken waarop hij voor 40 jaren bij die gemeente optrad. AANBESTEDINGEN. WOENSDAG 7 MEI. Delftshaven, 1 ure. Het gemeente bestuur: het maken van een schoolgebouw voor 384 kindereu met ouderswijzerswouing op een terrein aan den Geldeloozen weg aid. DONDERDAG 8 MEI. Haarlem, 11 ure. Het ministerie van waterstaat, handel en nijverheid, aan liet ge bouw van liet prov. bestuur: het verdiepen van een gedeelte van het Noordzeekanaal. Begr. f 33,000, Aanw. 1 Mei. MARKTBERICHTEN. Amsterdam, 28 April. Dc prijzen der Aardappelen waren als volgt: KatwijkerZand f a Noord- wijker Zand f a Ilillegomuier dito a Geldersche Jammen f a dito Blauwe f a Friesche Hamburgers f a dito Jammen f 1.50 a 1.70, dito Engelsehe f 1.10 a 1.20, Zeeuw- sobe Spuiscbe Jammen f 2.a 2.70, Blauwe f 1.75 a 2.Flakkeesche Jammen fl.50 a 1.60, Pooters f 0.90 a 1.Bloksche dito f a Pruisische Hamburgers f 2.10 a 2.30, dito Saksische f a Gronin ger Jammen f a-. Petrolaiüïiberïcht van P. G. C. Calkoen, Makelaars, Amsterdam, 26 April. De Amerikaansche Petroleum-uotccringen waren volgens Reuters telegramNew-York 8s/,, S3/.,, 83 4, S5/., S' a. 87s et. per gall. Philadelphia S'/e, 87- S3/s, S'/.„ 8»,L, 81/# et. per gall. Ruwe ®lic 97, 94, 93, 92, 93 95 ct. per vat. Door ruimer aanbod en lager noteering van Amerika liepen de prijzen wederom ten gunste der koopers. waardoor eenige handel ontstond. Termijnen trekken op de bestaande prijzen weinig attentie. Heden sluit de markt iets vaster op de hoogste noteering. De noteering is. heden bij minstens 25 vu. te ontvangen aan het Amsterdamsch Petroleum-Entrepot Disponibelf 9l/( a f 93 6 Entr. April-lev- u - 9» s i, Mei - 93 8 - Juni 91 - Sept. ir 9s/n ff Sept.Dee.-10-10"8 iu consumtie vrij aan boord fllBij kleinigheden f'/4 a '/s hooger. De voorraad aan het Amstcrd. Petroleum-1 Etrepót pedroe op 19 April. 43,S56 vaten. .Afgeleverd3,337 /r Voorraad op heden40,516 Verwacht wordende ladingen John Hickman (gez. 17 Maart.) S,111 Snowqucon (zeilklaar 10 April) 6,703 Iu lading 15,700 Op de gisteren gehouden Veemarkt waren aangevoerdvette kalveren, le kwal. f 0.2e kwal. f 0.per kg. - Gras- f a 125 nuchtere dito f 6.a 10.,167 schapen en lammeren f 8 a 32; vette varkens 40 a 49 ct. per kilogram- biggen fa - paarden f—a 858runderen, le kwal. f0.85, 2s kwal. f0.76, 3e kwal. f0.68 per kg. melk- en kalfkoeien f.110 a 320 p. st. Alkmaar, 26 April. Ter veemarkt aange voerd 2 paarden vette kalveren, 79 nuchtere dito, 705 schapen40 lammeren, vette varken, 94 magere dito, 325 biggen, 17 bok cn geiten, 35 koeien en ossen. De prijzen waren als volgtvette kalveren f a nuchtere dito f"5 a 38, schapen f34- a 33, lammeren f 8 a 16, vette varkens a cents per kg., magere dito f 13 a 20; bok of geiten f4 a 10koeien en ossen f175 a 2S5, paarden f 95 a 150, biggen f5 a 8, allen per stuk. Schiedam, 28 April. Moutwijn f 11.75, Jene ver flS.50, Amst. Proef flS.50, Spoeling f 0.40, idem door de Scbiedamsche Spoeling- Vereeniging f 0.40. RIVIERBERICHTEH Vreeswijk, 28 April. 1.S8 M. boven AP 4.64 M. onder N. P. Keulen, 2s April. 2.10 M. boven 0. Nederland. Cert. Werk. Scb. - 3 n u 4 Hongarije. Obl. Leening 1867. 5 Goudleening5 Italië. Obl. Paus. Leening 1860-64 5 Oostenrijk. Obl.inpap.(Mei-N.) 5 w zilv.Jan,-Juli) 5 OW. buitl. 1858-80. 3 bij Hope Comp. Oude Russen 5 Obl. 1877 Amst. L. 20-100 5 Obl. buiten!. 1867, 1871 75 1' Obl. buit. 1876. 2 a //(Perpetuele) 4 binnl. f12500- 250001" Obl. binnl. f1000- 5000 1'; Obl. Alg. Sch. 1865. 5 KUNSTNIEUWS. V au het, op kosten der Britsen® regeeriug uitgegeven, werk van prof. Grant te Glasgow, Portugal. Rusland. Spanje. 66 1/m 77' s 1017 s 963 4 83»/# Turkije. Egïpte. 287» S7.„ 10'8 66' g Obl. Leen. 1876. 4 N.-Amerika. Obl. Ver.-St. 1876. 4\ ,ill0:( 1877. 4 131 Columbia. Obligatiën4' J 28 Peru. Leening 1870 6 10' Italië. Rusland. Amerika. 7"/». 118 154 HU 123», I 53' 8 j 87s/, 56',, 1872 5 Oostenrijk. Aand. Nat. Bank. divid Nederland. Holl.IJz. sp.Aand. M. tot. Expl. St. spw. Aand. Cent.spw. gest.Obl. u Ind. spw. Aand. Rijn spw. volg. Aand. Boxtel Wezel Obl. 4' -! 17',', Boxtel Wezel Obl. 1875 5 Zuid-Ital. Spw.Obl. 3 Gr. Spw. Mts.Aand. 5 Balt. spw. Aand. 3 Jelez Griasi Obl. 5 Kiew-Brest Aand. 5 Kursk Chark. Obl. f1000. Morschansk Sjsran Aand5 Riaschk Wiasraa Aand5 Chicago N. W. Gert. Aand. divid. N.-York Lake Erie W. S. Aand. u Illinois Cert.Aand. Miss Kansas Texas Obl. Cert7 PREMIE-LEENINGEN. Nederland. Lot. Amst. f100 3 u Rotterdam 3 Gem. Crediet3 Belgis. u Stad Antwer pen 18743 Oostenrijk. Staats! 1854. 4 1S60. 5 1864. Rusland. h 1864. 5 1866. 5 Geldkoers, prolongatie 3' 17»', 124», 108' - 100 95'/, 102' 4 112", 141' 4 134 '128 pCt. STOOMVAARTBERICHTEN. Het stoomschip -/Prins Frederik" is 27 April Aden gepasseerd naar Batavia. Het stoomschip „Zeeland", van Java naar Rotterdam, is 27 April in den N. Waterwej aangekomen. Het stoomschip „C. Felliuger", van Saigon naar Europa, is 27 dezer van Singapore ver trokken naar Europa, na kolen te hebben ingenomen. Cmissariaat tan Paliiie te Haarlem. De voorwerpen zijn dagelijks, uitgezonderd des Zondags, van 's middags 12 tot 2 ure, voor de eigenaars terug te bekomen. Drie gouden oorbelletjes, eenige stukken, van gouden oorbelletjes, een zilveren broche, een zilveren rijgpen, drie R. K. kerkboeken, een stalen beursje met ecnig geld, een ledige portemonnaie, een fantasiehocd, ccn paar kousen, een nijptang, een handschoen, een boezelaar, een zak inhoudende zink, een kin derschoen, een pakje schoolkaartjcs, een sehooltasoh en eenige losse sleutels. Terug te bekomen bij van Lunteren, Am sterdamstraat 22, een gouden oorbelletje, bij Bannink, Groote Houtstraat 76, een zwarte Cochin-China kip en bij Scherpenbuijzen, Raamstraat 2, twee sleutels aan een touwtje. Alles op straat gevonden. BEVALLEN 26 April. J. W. A. van Zonneveld, geb, Voetelinlc, d. - J. van Krimpen, geb. Muit, d. - A. Wensing, geb. Vrugt, d. - 27. J. H. Antlree, geb. Walter, d. - K. Holf, geb. Bakker, d. - 28. N. C. Mcrens, g«b. Smit, d. OVERLEDEN 26 April. L. J. Muijlaert, 2 j. z., Sniedc- straat. - C. A. Biesterbos, 77 j., wed. P.O. Ribbeek, Gierstraat. - J. C. van Styruni, 7 ind. d., Ripperdastraftt. - W. v. d. Wel, 33 j., Wijk aan Zee en Duin. - C. TVKnipper, 2 md. z., Klerksteeg. - 27. Een levenlos aangcg ven kind van hGt mannelijk geslacht van B. Garis, Oranjebooraslaan.

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 3