POPULAIR Mi» H Oplage 10000 Ex. Donderdag' 1 Mei 1S84. No. 250. FEUILLETON. HAARLEMS DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Yoor Haarlem per maand40 Cents. Franco door gelieel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en algemeene Feestdagen. BureauKLEINE HOUTSTRAAT No. 9. Drukkers-Uitgevers: BOMAHS Co., te Haarlem. ADVERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentien worden aangenomen tot 's middag 12 uur. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale- de Pnblicité Etrang'ère Cr. L. DAUBE Co, JOHn. F. JONES, Sucr., Parijs, 3Ibis, Faubourg Montmartrc. VERTREKUREN der SPOORTREINEN. WINTERD3ENST. Van Haarlem naar Amsterdam. 7.—. 8.32, 8.55, 9.30,11.15, 11.39* 11.56, 1.8, 2.39*, 3.53, 4.15, 4.44, 5.42, 6.40, 7.13, 7.44* 8.54,9.46,10.23, 10.59*. Van Haarlem naar Rotterdam. 7.53*, 8.33,9.4,10.13.12.12* 12.46,1.53, 3.50, 4.16, 5.12, 5.43* 8.1, 10.13. Van Amsterdam naar Haarlem. 6.15, 7.30*, 8.10, 8.30, 9.35, 9.50,11.5,11.50* 12.15, 1.5, 1.30, 3.26, 3.45, 4.30. 4.45, 5.20*, 7.30, 8.30, 9.50,11.—. Van Rotterdam naar Haarlem. 6.40, 8.10. 9.10.10.20* 11.5, 1.23*, 2.45, 3.35. 5.10. 6.27*, 7.20, S.50, 9.50*. Dc vertrekuren zijn berekend Station Delftsehe Poort. De met een geteekende treinen alleen le en 2e klasse. Van Haarlem naar den Helder. Van Haarlem naar 6.51,10.7,1.37, tot Alkmaar, Zandvoort. 5.2, 8.57. Station H. IJ. S. M. Van den Helder naar 7.55, 9.6, 10.15, 11.38, 1.33, Haarlem. 3.52, 4.59, 6.45, 8.3. 6.10, 9.30, 1.30, 7.20 Van Zandvoort naar Haarlem. 8.26,9.40,10.49, 12.42, 2.12. 4.17, 6.15, 7.17, 9,15. ALGEMEEN OVERZICHT. Gelijk te verwachten was, verwekt het besluit van het Engelsche minis terie, om in 's hemelsnaam Berber maar aan haar lot over te laten een storm van verontwaardiging in ge heel het land, zoowel onder degenen, die zich vroeger vrienden der regee ring noemden als onder hen, die ten allen tijde het kabinet Gladstone vijandig- gezind waren. Ware niet ieder onbevoordeelde er van over tuigd, dat zoo ooit, dan zeker in deze aangelegenheden het spreek woord «de beste stuurlui staan aan wal» waarheid bevatte, dan zou men uit de heftige aanvallen, die van alle zijden op de regeering worden gericht, moeten opmaken, dat zij het meest dwaze en onzinnige besluit genomen heeft. Zelden toch had een liberaal be wind het zelfs van liberale zijde meer verkorven, dan dit hier het geval is en toch, hij, die de zaken een weinig dieper indenkt, komt tot het besluit, dat men al vrij moeilijk anders had kunnen doen. Immers, het hoofdpunt der beschuldiging is het opgeven eener vesting, die naar luid der meest vertrouwbare be richten, toch niet meer te houden is. Een expeditiekorps, dat ter hulpe zou worden afgezonden, zou op de plaats, waar het handelend zou moe ten optreden aankomen, als alles reeds was afgeloopen en derhalve de moeite en bezwaren, vooral in dit jaargetijde aan zulk een tocht on vermijdelijk verhonden, voor niets gedragen hebben. Daarbij komt, dat het nog hoogst twijfelachtig is, of de soldaten met den grootsten moed en ijverigste volharding wel het doel bereikt zouden hebben. Zij, die we ten wat het klimaat in Soedan he- DJELLA DE GEMASKERDE PRINSES. EEN ROMAN UIT ENGELSCH INDIË VAN XA VIER DE MONTÈPIN. 69) Tweede Gedeelte. HET JAARFEEST VAN JAG-ARNAUTII. De goeverneur wendde zich daarop tot George Malcolm. Gij waart er niet bij tegen woordig, Sir George vroeg hij. Neen, milord, daar had ik den moed niet toe, antwoordde de oudste zoon van John Malcolm; - al mijn geestkracht was verdwe nen De terugwerking van de over spanning deed zich gevoelen. Ik voelde mij kleiner en zwakker dan een kind; ik stikte bijna in mijne teekent, verklaren eenparig datEuro- peanen tegen de hitte die daar heerscht niet bestand zijn en dui zenden zouden bezwijken aan zon nesteek. dvssenterie en andere ziek ten. Wij kunnen het ons derhalve zeer goed verklaren, dat, waarschijn lijk op aanraden van generaal Wol- seley, de ministerraad het besluit heeft genomen, dat zoozeer de ver ontwaardiging van velen opwekt; vooral wanneer wij weten, dat de heer Gladstone er stellig van over tuigd is, dat de val van Berber nog geenszins dien van Khartoem ten gevolge moet hebben. Intusschenis dit zeker, dat de loop der gebeur tenissen in Soedan eene groote be zorgdheid voor de toekomst wettigen. De tegenspoeden waarmede Enge land daar te worstelen heeft, zijn van dien aard, dat zij zelfs sterkeren mismoedig zouden maken, en wij kunnen het ons dientengevolge zeer goed verklaren, dat de regeering zich geenszins op haar gemak ge voelt. Naar alle waarschijnlijkheid zal zij zich thans ernstig' voorbe reiden, om na het einde van dit seizoen met kracht tegen de rebellen op te treden, wat dan meer dan noodzakelijk zou zijn. Immers door verschillende overwinningen over moedig' geworden, zullen zij zich hoogstwaarschijnlijk niet ontzien, Egypte zelf aan te tasten, en nimmer kan Engeland het gedoogen, dat het Nijlgebied in het bezit komt der woeste horden, die een voort durend gevaar voor de veiligheid van het Suez-kanaal zouden ople veren. Intusschen is thans de ge meenschap met Khartoem geheel afgesneden, zoodat zelfs de tele- graphische dépêches generaal Gor don niet meer hereiken. Is eenmaal Berber gevallen en naar luid der laatste berichten heeft de goeverneur tranen en ieder oogenblik dacht ik krankzinnig te zullen worden. Lord Singleton drukte George de hand. De ongelukkige jongeling was on herkenbaar. De blos op zijne wan gen had plaats gemaakt voor eene witte waskleur, terwijl donkere krin gen rondom zijne oogen die doode- lijke bleekheid nog scherper deden uitkomen; het geleden verdriet en de overspanning van de laatste dagen hadden hun zichtbare sporen achtergelaten. Houd moed, Sir George, voegde de goeverneur hem hartelijk en deelnemend toe en blijf be daard. Dat zal ik, milord, ant woordde onze held het hoofd ophef fend. Gode zij dank! ik voel mij weer sterk en vol geestkracht en wat er ook gebeure, en hoe zwaar de taak mij ook zal vallen, ik ben tot alles bereid. reeds een aanvang gemaakt met de ontruiming, dan zullen wellicht spoedigKordovaen andere vestingen, die zich thans nog in het bezit van Egypte bevinden, eene beurt krij gen, en ook hun vonnis is dan waar schijnlijk geteekend. Omtrent den toestand van Khar toem zijn de gevoelens verdeeld. Enkelen beweren, dat zelfs Gordon den moed begint te verliezen en eene spoedige overgave noodzakelijk acht, terwijl de regeeringsorganen verzekeren, dat deze stad het nog minstens een 5-tal maanden kan uithouden, daar zij voldoende van levensmiddelen is voorzien en de bezetting sterk genoeg is, om eiken aanval glansrijk te kunnen afslaan. Onder de tegenwoordige omstan digheden is het niet waarschijnlijk, dat wij hieromtrent spoedig het rechte vernemen. De Franschen hebben in den loop der vorige week getracht de onder handelingen met de wederspannige Hora's op Madagascar wederom op te vat':en. Zij hebben een afge zant gezonden naar den opperbevel hebber, die de voorwaarden moest mededeelen, onder welke men be reid was vrede te sluiten. Naar som mige organen verzekeren, verschillen die voorwaarden in menig opzicht ■^an de vroeger gestelde. Wellicht zijn de eischen eenigzins gemaiigd met het oog op een mogelijk con flict met China, dat natuurlijk een krachtig optreden op dit eiland zeer zou bemoeilijken. Hoe de parlementair is ontvangen vermelden de berichtgevers niet. Inmiddels zijn de laatste berichten uit Peking weder van eenig'szins geruststellenden aard. Wel zijn de vijanden van Frankrijk aan hetbe- wind, doch bij hen moet het nog geenszins vaststaan, dat een oorlog onvermijdelijk is. Prins Chun moet I verklaard hebben, dat zijn optreden g'eene wijziging brengt in de politiek der regeering ten opzichte der bui- tenlandsche mogendheden. Ook moet het bericht van de veroordeeling dei- officieren, die de Tonkinsche steden bezet hielden en die bijna zonder gevecht in den steek lieten, op zijn minst genomen, voorbarig zijn. Wel zijn zij naar de hoofdstad ontboden, om zich over hunne houding te verantwoorden, doch er gaan mins tens een paar maanden mede heen, eer zij daar kunnen aankomen, ter wijl insgelijks het in te stellen on derzoek nog een geruimen tijdver- eischt. In ieder geval kan geen doodvonnis aan hen worden voltrok ken, tenzij de minister van oorlog daartoe het bevel geeft, en naar men verneemt, is deze niet voor het toedienen van dergelijke strenge straften. De bevolking van het He- melsche Rijk zelve, houdt zich op dit oogenblik tamelijk rustig, zoodat ook van dien kant geen direct ge vaar dreigt. De commissie uit den Dnitschen Rijksdag, heiast met het onderzoek der socialistenwet, maakt klaarblij kelijk g'een buitengewone haast om haar rapport in te dienen. De regeeringsgezinde dagbladen be schuldigen er haar zelfs van, dat zij de zaken met opzet rekt. Mis schien wil het centrum tijd. winnen, ten einde daardoor de onderhande lingen met de regeering over het treffen eener overeenkomst heter mo gelijk te maken. Thans weder dringt zij er op aan, dat het ontwerp, houdende strafbepalingen tegen het in bezit houden en tot misdadige doeleinden Lord Singleton wendde zich daarop weder tot den dokter: Wat is de uitslag van uw on derzoek, dokter? Onze ong-elukkige vriend, Sir John Malcolm is in het hart getrof fen gewordende dood is klaarblij kelijk onmiddellijk gevolgd. Gelooft gij, dokter, dat er voor den moord nog eene worsteling' heeft plaats gehad? Er zijn geen kenteekenen, die daarop wijzen, milord; het lichaam van het slachtoffer droeg geen spo ren van geweld. Het doodelijk wapen is tot aan het heft in de borst ge drongen. Welk wapen was het? -Een Indische dolk naar ik gis. Daarin bedriegt gij u niet, dokter, merkte George op, terwijl hij het moordtuig van onder zijne kleederen te voorschijn haalde; ziehier de dolk waarmede mijn vader is vermoord geworden. De dokter nam het wapen en be schouwde aandachtig door een ver grootglas, de punt. Ja, het is wel zooals ik dacht: om het doel niet te missen, was het lemmet vergiftigd. Edward sloeg zijne handen ten hemel. O, die ellendelingen l kreet hij. George sprak geen woord maar reet zich de borst van woede open. Lord Singleton onderzocht op zijne beurt den dolk. In het lemmet is met Hindoe- sche karakters iets gegraveerd, zeide hij na verloop van eenige oogenhlikkenen die teekens komen mij bekend voor. Dan, na een oogenblik stilte voegde hij er bii Ha i ik ben er, het is de naam der godin Bowhanie. aanwenden van ontplofbare stoffen, het eerst in behandeling genomen worde. Hierin vindt zij steun bij de partij van Richter, die misschien bij de behandeling van dit onderwerp wil doen uitkomen, hoever de socia listen nog van eigenlijke anarchisten afstaan, om daardoor met meer grond op de onnoodig'heid van uitzonde ringswetten tegen eerstgenoemden te kunnen wijzen. In Spanje moet het tegenwoordig op sommige plaatsen weder alles behalve rustig zijn. De verkiezings strijd heeft de politieke hartstochten wakker gemaakt, en hoewel de re publikeinen aan de verkiezing zelve geen deel hebben genomen, hebben zij toch getracht hier en daar wan orde te veroorzaken. Eene belang rijke daling in de prijzen der staats fondsen strekte ten bewijze, dat de geldmannen den toestand niet ver trouwden en ook de regeering was niet op haar g-emak en achtte het noodig verschillende malen eenen ministerraad te beleggen, die door den Koning werd bijgewoond, of schoon deze eenigszins ongesteld was. Thans heeft de minister van justitie verzekerd, dat hij zich mees ter van den toestand acht, aange zien hij alle draden van het komplöt in handen heeft. Voor Spanje is het te hopen, dat deze meening door de feiten niet gelogenstraft worden. Voor enkele weken werd een Deensch journalist te Petersburg gevangen genomen beschuldigd van het plegen van hoogverraad. Hij zou zich schuldig gemaakt hebben aan het copiëeren der vestingplan nen van de westelijke grens des rijks, om die aan buitenlandsche mo gendheden te verkoopen. Uit eeïi ingesteld onderzoek is evenwel ge- XXXIX. HET BLIJSPEL IN HET DRAMA. Der godin Bowhanie! her haalde George. De godin van moord en verdelging. Ja, antwoordde Lord Singleton. Maar dan, hernam de oudste zoon van Sir John driftig, rn&ar dan is het buiten kijf dat de Hin does hem hebben gedood. Bij mij staat dat vast. Is dat niet ook uwe overtuiging, Excellentie? Wees voorzichtig, Sir George, antwoordde Lord Singleton; nu oordeelt gij wat te voorbarig. Maar, milord, gelooft gij dan dat ik het mis heb? Dat zeg ik niet. Maar wat dan? Ik zeg alleen, dat uw gevolg trekking niet geheel juist is. Hoe zoo? Wel, uw vader is door een wapen met den naam van Bowhanie

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1