bleken, dat de justitie hier wel een' weinig voorbarig te werk gegaan is, daar het nog lang niet zeker is, i of de plannen, die men in zijn bezit I vond, werkelijk voor anderen be-! stemd zijn. Met de meeste nauw keurigheid wordt thans het onder zoek voortgezet, dat, naar men hoopt, weldra ten einde gebracht zal worden. In beginsel is thans door de re geering van den Czaar besloten, ter bescherming der inlandsche industrie een tamelijk groot inkomend recht te heffen op verschillende metalen werktuigen. De grondstoffen zouden vrij blijven. BltVNENLAXD. Haarlem, 30 April 1884. Naar men verneemtzullen HH. MM. de Koning en de Koningin, na hunne terugkomst uit de bad plaatsen Karlsbad en Kissingen, nog maals voor eenen geruimen tijd verblijf gaan houden op het land goed Oranje Nassau's oord. HH. DD. HH. de Erfgroot- hertog en Erfgroothertogin van Ol denburg, hebben hedenochtend ten 8 ure 20 min. per Rijnsp. de resi dentie verlaten. Het aan Sir Mozes Montefiore aan te bieden hulde-adres, dat door ongeveer drieduizend personen van verschillende godsdienstige gezind ten en richtingen is geteekeud. zal hem dezer dagen worden aangebo den. Het is door den heer Hangman gecalligrapheerd, en vervat in een album, op keurige wijze door den heer Bouscholte ingebonden. De Minister van binnenlandsche zaken heeft zich welwillend bereid verklaard, dit huldeblijk van Neder landers den eerwaardigen Montefiore te doen aanbieden door bemiddeling van Zr. Ms. diplomatieken vertegen woordiger te Londen. De Sultan van Turkije heeft benoemd tot consul-generaal te Am sterdam den heer P. J. Van der Aa. Van Terschelling wordt aan het Hbl. geschreven: De geweld dadigheden der Engelsche kotters zijn weder met een vermeerderd. Schipper Bos lag rustig en wel voor zijn beug, toen de Eng. kotter G. Y. 202 een sloep over boord zette en heel eenvoudig vier bakken want afsneed. De schipper leed daardoor niet alleen een belangrijk verlies aan want, maar hij was ook de vangst kwijt. Volgens het D. v. s-Gis de heer Jules Pazzani, directeur der Imperial Continental Gas-assocation te Rotterdam, als zoodanig over geplaatst naar Amsterdam, ten einde daar den bouw van de nieuwe gas fabrieken te leiden. Te Rotterdam en Delfshaven wordt hij als directeur vervangen door den heer H. Salo mons, directeur der Imperial te Haarlem. Volgens een ingezonden stukje in de N. Schild. CL «gaat Schiedam gebukt onder de enorme verliezen, welke de jeneverstokerijen opleve ren Helaas echter niet omdat het hoofdproduct minder afnemers vindt, maar omdat spoeling en vooral gist te laag in prijs zfin. De spoeling- prijs wordt natuurlijk gedrukt door de tierceering van het vee in het Spoeliugdistrictdien van de gist, meent de schrijver, kon van 25 .op 30 ets. worden verhoogd. DU. In de veenkoloniën van Gro- er op gegraveerd, gedood, doch wie verzekert ons, dat een Indisch wapen niet een Europeaan tot moordtuig heeft gediend. Edward Malcolm liet zijn broeder den tijd niet tot antwoorden, maar riep uit: - Zou een Europeaan, een En- gelschman dien moord begaan heb ben?Neen. milord, dat zou mon sterachtig zijn, dat kunt gij niet meenen. Ik beweer niets, antwoordde Lord Singleton, maar ik gis en zoek even als gij. U hebt mij zelf gezegd, mi- lord, dat mijn vader algemeen geacht en bemind was, merkte George op zijne beurt op. Ja, hernam Edward, en niet alleen hier te Benares, maar in gansch Indië, waar hij ook slechts hekend was. Had mijn vader vijanden, mi- lard? vroeg George. ningen is het werk in vollen gang. De veengronden in liet Weerdinger- veen brachten bij de jongste veiling f 1000 per bunder op, terwijl del verhuring van veenputten te Valther- mond zeer willig wasvoor enkele soorten werd f 8 a f 10 per stobbe baggel in den grond geboden. Te Stadskanaal is voor de turfgravers volop werk. Al de turf van vorige jaren is verkocht en voor de nieuw te graven is dus overvloed van werk. De oprichting van een mestvaalt in die koloniën schijnt, wat het financieele betreft, thans verzekerd. Ongeveer 180 aaudeelen zijn k f 100 geteekend. Door de kon. fabr. v. stoom werktuigen eu een aantal hande laars en industrieelen te Amsterdam, Rotterdam en Delftshaven is aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal een adres gericht ter zake het ont werp op den suikeraccijns, waarbij instemming betuigd wordt met het adres van raffinadeuren. Adressan ten geven te kennen dat. mocht er door de aanneming van het voorge stelde wetsontwerp een toestand geboren worden, die tot den onder gang der suikerraffinaderijen zou voeren, ook aan de vele industrieën, die daarvan gedeeltelijk bestaan, een gevoelige slag zou worden toe gebracht. Het is daarom, dat adressanten aan de Tweede Kamer eerbiedig doch dringend verzoeken het voor gestelde wetsontwerp, zooals het daar ligt, niet aan te nemen dan zooda nig gewijzigd, dat de instandhouding van de belangrijke suikerraffinade rijen verzekerd blijve. hetgeen naar der adressanten bescheiden meening kan geschieden zonder de belangen der schatkist uit het oog te ver liezen. De Haagsche kroniekschrijver van de N. Gron. Ct. deelt eenige bijzonderheden mede omtrent den nu overleden griffier der Tweede Kamer, mr. D. Yeegens, die zijn onvermoeide werkzaamheid tot in het laatst van zijn leven deden ken nen. Sedert zijn aftreden als griffier wist men niet beter, of zijn werk kring was gesloten, doch het was zoo niet. Tot vóór weinig weken werkte hij nog steeds onvermoeid voort. Eiken dag ging hij, als voor heen, naar de griffie der Kamer, en hij bleef daar even trouw en ijverig aan zijn lessenaar arbeiden als ge durende de lange reeks van jaren, dat hij zijn eervol ambt vervulde. Toen Yeegens als griffier aftrad, viel niets hem zoo hard als dat hij zijn lessenaar, waaraau, en zijn ka mer, waarin hij, voor het algemeen belang arbeidend, zooveel jaren als 't ware had geleefd, moest verlaten. De huishoudelijke commissie wilde den braven ouden staatsdienaar de laatste levensdagen gaarne veraan genamen en stelde hem voor, dat hij, als vroeger, ter griffie zou kun nen komen werken, als hij 't goed vond. Alles bleef onveranderd in zijn vertrek. En zoo is 't nu nog. Veegens heeft, na zijn aftreden, de registers, die hij vroeger bewerkte, trouw bijgehouden, en gedurende zijn ziekte was zijn grootste smart, dat hij met zijn werk ten achter zou komen. Nu hij niet meer is, blijkt nog eiken dag welk een voor beeldig man hij in zijn werk is ge weest. Hij zal dan ook niet licht worden vergeten. Uit Londen werd ons door Reuter geseind: Zoodanig gesteld, is die vraag moeielijk, bijna onmogelijk te beant woorden, hernam Lord Singleton een ding is zeker, dat ik er geen zou kunnen aanwijzen. Het lijk was van niets be roofd, zeide George. De beurs en het horloge van mijn vader wer den op hem gevonden. Dus, diefstal kan de drijfveer niet geweest zijn. Dat is duidelijk, stemde Lord Singleton toe, en ik verdiep1 mij in gissingen, wat de moordenaar tot die vreemde, onverklaarbare daad kan gedreven hebben. Na eenige oogeublikken van stil zwijgen, stelde George, Lord Single- ton de volgende vraag. Milord, gij weet voorzeker dat mijn vader zijn leven aan geheim zinnige nasporingen wijdde? Ja, dat weet ik, antwoordde de goeverneur, maar zoo min als iemand anders, ken ik het doel, dat hij daarmede beoogde. Het gerucht van een der ochtend-1 bladen, dat het Engelsche Goever- nement besloten zou hebben onver wijld krachtige maatregelen te ne men tot bevrijding van de equipage der NiserOf is ongegrond. Het eenige ware in deze zaak is, dat de Britsche Regeering zich met de Nederlandsche wil verstaan om al het mogelijke te doen ter verkrijging van de in vrijheidstelling der AVsmj-beman- ning. Van een plan om een expeditie tegen den Radja van Tenom af te zenden, is echter geen sprake. (D. v. 's-G.) Aan het Russische consulaat te Amsterdam werd gisteren door een fabrikant uit Petersburg aangifte gedaan, dat hem eergisteren morgen, toen hij per Holl. trein van Rotter dam naar Amsterdam ging, door een onbekende, in dezelfde coupé met hem gezeten, uit beleefdheid eenige malen een welgevulde veld- flesch werd aangeboden, en dat hij van de daarin aanwezige cognac een zoo ruim gebruik maakte, dat hij door een diepen slaap bevangen was geworden, zoodat de conducteurs, bij aankomst van den trein moeite hadden hem wakker te schudden. Toen zou het den Rus gebleken zijn, dat tegelijk met zijn onbeken den reisgenoot ook verdwenen was zijne reistasch, met een niet onaan zienlijk bedrag aan geldswaardige papieren. De politie, waarheen de consul den bestolene verwezen heeft, doet ijverig onderzoek. Van het ge- heele geval is echter aan het Cen traalstation aldaar niets bekend. Over eenige dagen wacht den liefhebbers van fraai porselein, aar dewerk en oude kunstvoortbrengse len een zeldzame gelegenheid om hun kooplust te bevredigen, wijl alsdan de uitgebreide collectie van wijlen jhr. H. W. Bosch van Dra- kestein van Oud-Amelisweerd in de Zwaan te Amsterdam, onderden hamer wordt gebracht. De smaak vol op geschept papier gedrukte catalogus bevat ongeveer 1000 num mers, waaronder een Saksisch por seleinen eetservies, kostbare tafel stellen, geëmailleerde schalen en borden, extra fijn koppelgoed, Sak sisch beeldwerk en honderden keu rige salongarnituren. Zaterdag-avond werd de voorstel ling in het Eden-Thèdter in de Am- stelstraat. te Amsterdam, gestoord door eenige op het balkon plaats genomen hebbende bezoekers; waar schijnlijk spoorde dit iemand, die in het parterre zat, aan om zekeren acteur het nog lastiger te maken, door allerlei onbetamelijke gebaren te maken. Bij het 2e bedrijf verklaarde de acteur, niet meer te spelen zoo lang die onbeschaamde bezoeker onder het publiek bleef, waarna oogenblikkelijk het scherm viel. De politie bracht den lastigen klant buiten het gebouw. Eenige andere bezoekers trachten hem aan de han den der politie te ontrukken, doch tevergeefs. Nadat de rust hersteld was. werd de voorstelling voortge zet. en had geen verstoring meer plaats. Zekere Lebean, een der colpor teurs van het sociaal-democratisch orgaan Recht voor Allenis eergis teravond op het Damrak te Amster dam door een politie-agent in arrest genomen en naar het naastbijgele- Hebt gij dat mijn vader dan nooit gevraagd? O ja, meer dan eens. En wat antwoordde hij dan? Altijd het zelfde, namelijk: Alleen strikte geheimhouding geeft mij den waarborg van te kun nen slagen; en eerst na mijn doel bereikt te hebben, zal ik mij ver klaren. Gij begrijpt dat ik tegen over een zoo achtingswaardig man als uw vader, er niet verder op kon aandringen. Welnu, milord, dat doel, het welk voor u een geheim is, kan ik u ophelderen. Gij, Sir George? Ja, milord. Meer dan een jaar geleden heeft mijn vader zich er met mij per brief over onderhouden. Hij hield zich overtuigd van het bestaan van eene uitgebreide ver- eeniging dweepzieke moordenaars, welke haar vertakkingen over ge heel Indië uitbreidt, en welke in het gen commissariaat gebracht, omdat hij een voorbijganger, die zich be vond onder dè hem op den voet volgende menigte, had mishandeld. De begrafenis-vereeniging, vóór enkele jaren te Amsterdam opgericht voornamelijk met het doel om meer decorum in de plechtigheden te bren gen. heeft nog veel met van ouds her bestaande slechte gewoonten en met vooroordeelen te kampen, doch verkrijgt meer en meer populariteit. In het afgeloopen jaar werden 519 begrafenissen bezorgd tegen 447 in 1882, waaronder 35 op Muiderberg, 2 te Naarden, 3 te Utrecht. Het financiëele resultaat laat, na de bij de statuten vastgestelde afschrijvin gen op materiaal, wagens, tuigen en kleeding, 2 pCt. dividend toe. Naar men aan het N. v. d. D. meedeelt, heeft de candidaat-notaris Ivooijman een plainte ingediend tegen de redactie van het Geïll. Pol. Nieuwsnaar aanleidiug van het onlangs door dat blad ten zijnen aanzien medegedeelde bericht. Met groote feestelijkheden wordt de spoorweg ZaandamHoorn den 19en Mei feestelijk ingewijd, om den 20n in gebruik te worden gesteld. Aan boord van de Zondag te Nieuwediep binnengekomen Engel sche vischsmak met stoomvermogen Kingfisher brak Maandag ochtend brand uit in de machinekamer, door het vuur vatten van de ketelvoering. Twee spuiten der Marine waren spoedig op de plaats des gevaars aanwezig, waarmede men den brand dan ook na ongeveer twee uur mees ter was. Het onderdek en schotwerk zijn verbrand, doch overigens is de schade niet belangrijk. De te Rijnsburg gehouden groene tulpen- en crocussen-veilingen zijn over het algemeen boven verwach ting geslaagd, zoodat de kweekers tevreden kunnen zijn. Werden andere jaren de duc- soorten het meest gezocht, nu waren die buitengewoon laag; daarentegen brachten die tulpen, welke vroeger onder de minste soorten gerang schikt werden, nu zeer hoogen prij zen op. De crocussen zijn bij verleden jaar nog iets gedaald; evenwel kunnen ze naar deze opbrengst nog voor- deelig verbouwd worden. De boschwachter, die onlangs in het Scheveningsche duin bij de aan houding van een persoon door dezen, volgens zijn bewering, bij ongeluk met een pistoolschot aan het been werd verwond, is, na sedert verhin derd te zijn geweest zijn dienst waar te nemen, thans hersteld. Pe dader zal waarschijnlijk wegens dat feit ten correctioneele worden verwezen. In de laatste dagen komen te Schiedam enkele gevallen van rood vonk voor. Te Brielle is per stoomboot een mandje aangebracht met he» volgend I curieuze adres: Aan den Heer A. LI.bei hel porps sor pe dis ter 1 com pa sie te Brielle met een manje. De bestelling is aan het rechte adres bezorgd. Gisteren ochtend ten 5 ure kwam te Vlissingen het koninklijke En gelsche jacht Osborne binnen met' geheim werkzaam is om het Engel sche gezag te ondermijnen en te vernietigen. Op rekening van die vereeniging bracht hij de dagelijksch wederkeerende en schijnbaar op zich zelf staande aanslagen op onze me deburgers. Niet het uitvorschen van hen, welke die misdaden bedrijven doch het opsporen van den machti gen leider, welke al de draden dier samenzwering in handen houdt, welke alles regelt en alles leidt en in wiens handen de eersten slechts blinde werktuigen zijn, was zijn streven. En hij was dat doel nabij! Welnu, milord! mijn heilige overtuiging is dat hij daaraan zijn dood te danken heeft. Men heeft hem vermoord, omdat hij reeds te lang dat alles wist. Men heeft hem gedood om hem te verhinderen nog verder te gaan! Ja ja! riep Edward uit, gij hebt gelijk, zoo moet het wezen. den Prins van Wales, diens gemak» lin en twee dochters en gevolgk, allen in zwaren rouw gekleed. T^j 7 ure 20 min. vertrok met den ge wonen trein in den salonwagen vai^: den Prins de koninklijke familie vj om de reis naar Darmstadt te ver volgen. Daar de Prins incognit reist, waren er geene autoriteitei officiëel aanwezig. Door de Amst. Ct. werd indertij( j beweerd, dat aan baron v. Heecke ren, uit Arnhem, gratie was ver leend, omdat men bij hem voo: krankzinnigheid vreesde. De Haag sche correspondent van de Zutph. Ct c zegt thans, ten stelligste te kunnei r verzekeren, dat het niet waar is dat het verblijf in de gevangenis op den gezondheidstoestand van dei heer v. H. een nadeeligen invloei heeft uitgeoefend, en dat op diei grond tot de invrijheidstelling be sloten is. De heer v. H. was over gebracht naar de cellulaire gevan genis te Amsterdam, en bleet .au eenige weken, zonder dat zich vree.- voor krankzinnigheid openbaarde Uit den aard der zaak werd de ge vangene zorgvuldig bewaakt en na gegaan, maar noch de commissi van administratie noch de arts vai de gevangenis hebben geadviseerd dat de gezondheidstoestand van <1 heer v. H. het geven van g noodig maakte. Is de correspondent goe^ ingelcli dan hebben de rechterlijke a teiten te Arnhem op liet ver om gratie gunstig geadviseerd. M r over den gezondheidstoestand en gevaar voor krankzinnigheid komir alleen de autoriteiten te Amsterdam oordeelen, en dezen hebben n.ei gunstig geadviseerd. De raad der gemeente Wagen in- gen, nam Maandag een belangrijl besluit. Degasvereening-maatscliap- pij had aangeboden de gaspriizei voor de gemeente met de helft t< verminderen, en die voor particu lieren te brengen van 12 op 10 Ct per M3, echter onder bepaling, dal de prijs voor particulieren weer ver hoogd wordt, zoo de prijs der steen kolen een zeker bedrag te bowu gaat. Verder onder voorwaarde, du' de tot 1896 loopende concessie m 15 jaren moet worden verlengd ei de gemeente na afloop dier jaren -.c fabriek moet overnemen tegen taxa tie als in volle werking zijnde- De maatschappij verbindt zich daaren tegen, zoo in plaatsen van denzelf den omvang als Wageningen eene nieuwe lichtsoort wordt ingevoerd, dat ook aldaar in te voeren, mits de gemeente 40 pCt. bijdraagt in de te maken kosten. Niettegenstaande men berekende, dat de winst voor de gemeente (ruim f1100 'sjaars) in 12 jaar intrest op intrest ruim f16,000 zou bedragen, besloot de raad op voorstel der commissie het aanbod vau de gasverlichting-maatschappij niet aan te nemen, omdat de voordeelen bij lange na niet opwegen tegen de verplichtingen. Slechts 1 lid ver klaarde- zich er voor. Wanneer dus de maatschappij haar eigeu belang niet begrijpt, /.ui len de ingezetenen nog tot 1896 duur gas moeten branden, en zal de gemeente voor de straatverlichting moeten blijven betalen 21/s Ct. per uur en per licht. Was men eerst geheel in 't onze kere over 't ontstaan van den brand, Lord Singleton schelde. Het bruine gelaat van Djaal ver scheen tusschen twee portières,waar van hij er een oplichtte. Is Kazil daar? vroeg Lord Singleton. Ja, Uw Excellentie. Laat hem hier komen. Kazil trad binnen. In plaats van weg te gaan, plaatste Djaal zich in de vensterbank, zoodanig dat hij den jongen Hindoe met zijne vurige oogen juist in het vizier had, ge lijk eene slang die op zijne prooi loert, en deze betoovert. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2