Oplage 3 0000 Fx. Vrijdag' 2 Mei 3 884. No. 251. i! A BONNEM ENTSI l; IJS: ADVERTENTIËN: FEUILLETON. DJELLA HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door gelieel het Rijk n. maand 55 Afzonderlijke Hommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zen- en algemene Feestdagen. Bureau: KLEINE HOUTSTRAAT No. 9. Drukkers-Uitgevers: BOMAUS Co., te Haarlem. van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de. Publicity Etrangv.re G. L. DAUBE Co. JOHn. F. .TONES, Sucr., Parijs, 3Ibis, Faubourg Montmartrc. Van Haarlem naar Amsterdam. 7.—. 8.32, -8.55, 9.30,11.15, 11.39* 11.56, 1.8, 2.39* 3.53, 4.15, 4.44, 5.42, 6.40, 7.13, 7.44* 8.54,9.46,10.23, 10.59*. VERTREKUREN der SPOORTREINEN. Van Amsterdam naar Van Haarlem naar Haarlem. Rotterdam. 7.53* 8.33,9.4,10.13.12.12* 12.46,1.53, 3.50, 4.16, 5.12, 5.43*, 8.1, 10.13. 6.15, 7.30* 8.10, 8.30, 9.35, 9.50,11.5,11.50* 12.15, 1.5, 1.30, 3.26, 3.45, 4.30. 4.45, 5.20*, 7.30, 8.30, 9.50,11.—. WINTERDIENST. De met een Van Rotterdam naar Haarlem. 6.40, 8.10,9.10,10.20*, 11.5, 1.23*, 2.45, 3.35, 5.10, 6.27* 7.20, 8.50, 9.50*. De vertrekuren zijn berekend 'Station Delftsche Poort. geteekende treinen alleen le en 2e klasse. Van Haarlem naar den Helder. V3n Haarlem naar 6.51,10.7,1.37, tot Alkmaar, Zandvoort. 5.2, 8.57. Station H. IJ. S. M. 7.55, 9.6, 10.15, 11.38, 1.33, 3.52, 4.59, 6.45, S.3. Van den Helder naar Haarlem. 6.10, 9.30, 1.30, 7.20 Van Zandvoort naar Haarlem. S.26,9.40,10.49, 12.42,2.12, 4.17, 6.15, 7.17, 9,15. ALGEMEEN OVERZICHT. Het is natuurlijk, dat voor de al gemeen e gemeenteraadsverkiezingen elk der verschillende partijen in Frankrijk zich schrap zet en alle pogingen in het werk stelt om hare kandidaten de meerderderkeid te be zorgen. Vooral is dit thans het geval, omdat de republikeinen nu gaarne het bewijs willen leveren, dat de geruchten, als zou hunne invloed in den lande langzamerhand ver minderen, bezijden de waarheid zijn. 't Is waar, dat voor de algemeene politiek, voor de partijverhoudingen in de kamers de aanstaande strijd van weinig heteekenis is, doch het feit, dat eene omkeering ook daar in den regel werd voorafgegaan door eene overwinning der onder liggende partij in de gemeentelijke verkiezing-en, maakt dat men ook thans den uitslag met een zeker ongeduld te gemoet ziet. Trouwens op dit oog-enblik is iedereen vol moed. Allen houden er zich van overtuigd, dat het lot hun gunstig zal zijn, uitgenomen misschien de Bonapartistische fractie, die vooral van een domme streek, door prins Jeröme Napoleon op het laatste oogenblik uitgehaald, een belang rijk nadeel ducht. Dit partijhoofd, door het lot te kwader ure geplaatst aan het hoofd eener nog vrij sterke beweging-, heeft het nuttig geoordeeld ook zijne stem te laten hooren, en bij heeft daarom een manifest uitgevaardigd, waarin hij zijnen politieken vrienden een raad geeft, die bij velen hunner niets dan verontwaardiging opwekt. Hij schijnt er van overtuigd, dat de Bonapartisten bij verreweg de meeste verkiezingen de nederlaag- zullen lijden, en om nu verbrokke- DE GEMASKERDE PRINSES. EEN ROMAN UIT ENGELSCH INDIË XA VIER DE MONTÊPIN. 70) Tweede Gedeelte. HET JAARFEEST VAN JAGARNAUTH. Lord Singleton wenkte den jon gen naderbij te komen, en zeidej nadruk op elk woord leggende Kazil, luister goed toe.... Sir! John Malcolm was uw weldoener... gij hield veel van hem,... hij heeft, nu twee jaren geleden met gevaar van zijn leven het uwe gered, gelijk j zijn zoon het u nog geen twee da- gen geleden heeft gedaan... Indien i gij eenig vermoeden hebt wie de j moordenaars zijn, en indien gij de ling der stemmen te voorkomen geeft hij zijnen vrienden den raad zich aan te sluiten bij.... de onver- zoenlijken. Hiermede hoopt hij waar schijnlijk de gelederen dier onrust stokers te versterken en alsdan eene omwenteling voor te bereiden, die hem, evenals indertijd den eersten en den tweeden Napoleon, op den troon moet helpen. Dit geheele plannetje getuigt echter van g-roote oppervlakkigheid. Het rustige Fran- sche volk, dat gruwt van elke om wenteling, kan thans zien wat het van dezen man te wachten heeft. Of de omwenteling stroomen bloed zal kosten en duizenden schats ver loren zal doen gaan, is hem onver schillig, als hij er maar door gebaat wordt. Waarlijk, wanneer Pionpion iets had willen uitvoerenopzettelijk met het doel om zich voor altijd onmogelijk te maken, dan had hij geen betere greep kunnen doen. De Bonapartistische pers, is dan ook een en al afkeuring over dit manifest en enkele bladen verkla ren het ruiterlijk, dat zij niets meer met dezen gelukzoeker te maken willen hebben. Ook de bekende Paul de Cassagnac komt in een heftig artikel tegen de politiek van den pretendent op, en verzoekt zijnen vrienden dringend in geen geval den thans gegeven raad op te volgen. Wil men zich bij eene andere partij aansluiten, dan is die van den graaf van Parijs de aangewezene, doch alleen in de hoogste noodzakelijk heid mag men tot dezen maatregel zijne toevlucht nemen. In Anam schijnen de zaken thans geheel m het reine te zijn. Althans, blijkens een ontvangen telegram uit Hué, heeft de plechtige erkenning van Frankrijks beschermheerschap aanleiding tot die daad slechts kunt dan legt dankbaarheid u de verplichting op het stilzwijgen te verbreken, anders zoudt gij u mede plichtig en schuldig maken aan den moord op uwen weldoener,... ik reken er dus op dat gij ons zult helpen om Sir John Malcolm te wreken... Kazil verbleekte en ontroerde. Blijkbaar aarzelde bij alvorens te antwoorden. Toen bij de oogen opsloeg, ont moette hij de blikken van Djaal, die strak op hem gevestigd waren, waar door zijne ontroering- nog- vermeer derde. Eindelijk stamelde hij Uw Excellentie, ik ben niet ondankbaarik was met mijn gan- sche ziel aan Sir John Malcolm ge hecht en toen ik hem daar badende in zijn bloed op den grond zag lig gen, heb ik heete tranen gestort! Nooit zal ik hem vergeten!... zijn beeldtenis zal eeuwig in mijn harU over dit gewest plaats gehad en heeft de keizer verklaard, dat het voortaan zijn streven zal zijn met zijne nieuwe vrienden in vtede te leven. Nu, als die belofte hun ernst is, kan hij dit al aanstonds toonen door krachtige maatregelen te nemen tegen zijne fanatieke onderdanen, die elke gelegenheid te haat nemen om hunnen haat tegen de Christe nen hot te vieren. De missionnaris- sen in het binnenland toch zijn hun leven geen oogenblik zeker, en reeds menigeen hunner is den marteldood gestorven. Er zal zeker nog- ax eenige tijd over moeten verloopen, eer in dien toestand verandering is ge bracht, doch wij mogen het van de Fransche vertegenwoordigers te Hué verwachten, dat zij niet zullen rus ten, alvorens zij ook hierin hun doel zullen bereikt hebben. Het weeklagen der Britsche pers over de zwakke politiek der regee ring, met betrekking tot de Egyp tische aang-elegenheden, houdt aan, en men spreekt er reeds over dit kabinet zijn vertrouwen te ontzeg gen, ook wat zijne binnenlandsche staatkunde betreft, wanneer hierin niet spoedig verandering- wordt ge bracht. De heer Sir Evelyn Baring, door Gladstone naar Londen ont boden om hem over den toestand van Soedan de noodige inlichtingen te verschaffen, is aldaar aangeko men, en op die inlichtingen is thans nog de hoop gebouwd van hen die eene algelieele omkeering in de po litiek wenschelijk achten. Trouwens de paniek, die alle Brit ten op dit oogenblik schijnt te be- heerschen, wordt voortdurend gaande gehouden door ongunstige berich ten uit Caïro afkomstig. Daarin wordt het voorg-esteld, als ware het i reeds te laat om van g-eheel Soedan j ook maar een enkel garnizoen te j redden, terwijl de correspondenten zelfs hunne lezers willen doen ge- looven, dat eigenlijk-Egypte niet minder ernstig gevaar loopt. Berber is reeds gevallen, zoo beweren zij, en het garnizoen van deze vesting heeft zich met den vijand verbroe den, zoodat daardoor diens gelede ren wederom aanmerkelijk zijn ver sterkt. Osman Dig-na maakt zich met eene ifiacht van 20000 man gereed Assoeah te gaan bestormen, j en dat op het oogenblik, waarop het garnizoen door ziekte en uit- j putting buiten staat is, kracbtig-en tegenstand te bieden. De Mahdi, die zich geruimen tijd doodstil ge houden heeft, treedt eensklaps we der handelend op en bedreigt alle christenen, die zich niet voor den vaan des Profeets willen nederwer- pen, met den dood. Niemand is er in Caïro, of hij houdt Generaal Gordon voor ver loren, tenzij er onmiddellijk een Britsch leger tot zijn ontzet oprukke. Waarlijk, minder ernstige jobstij dingen zouden zelfs in staat zijn, onder de Engelschen, die zich toch nog al spoedig ongerust maken, [een paniek in het leven te roepen, j Toch mogen wij gerust aanne- imen, dat, hoewel er bij dit alles zeer veel overdreven is, de grond j waarheid bevat. Soedan verkeert in volslagen opstand en Engelands tusschenkomst zal op den langen duur noogzakelijk blijken om eenige orde in dien chaos te brengen, 't Is echter maar de vraag- of het bepaald noodzakelijk is, dat dit direct ge schiede. Blijkens de voorloopige stemmin gen, is de commissie, belast met het onderzoek der socialistenwet gegrift blijven! En als ik nu nog aan dien braven, edelmoedigen man, die mij het leven gered heeft, denk, dan kan ik nog mijne tranen niet bedwingen... En inderdaad groote tranen ont- j glipten aan de oogen van den knaap. Kazil vervolgde: Als ik mijn leven op dit oog-en blik kon opofferen, om Sir John Mal colm weer uit de dooden terug te roepen, dan zou ik geen oogenblik aarzelen, en met liefde voor hem sterven... dat zweer ik bij de heilige goden... Snikken beletten hem voort te g-aan, maar toch stamelde hij nog: Maar ik kan niets zeggen, daar ik 'niets weet. Gelukkig dat ik er was! j prevelde Djaal, terwijl hij het gor dijn weder liet vallen dat hem ten j deele bedekteanders zou hij I misschien, niettegenstaande het be-1 vel van Bowhanie, toch g-esproken hebben. George drukte de handen van Ka zil in de zijnen. - Mijn vader had u lief, mijn kind, sprak hij, ik zal hem vervangen Heb dank meester, duizend maal dank, stamelde Kazil. Eu in zich zelf voegde hij er bij Te moeten zwijgeno, het is afgrijselijk Met Gods hulp, Sir George, sprak Lord Singleton, zal de waarheid wel aan het licht komen. Nu is de moord van uw vader, on zen onverg-etelijken vriend, nog- met een dichten sluier bedekt,... vroeg of laat zal alles wel aan het licht komen, maar ik heb vertrouwen in de hemelsche gerechtigheidAl duurt het twee, drie, ja tien jaar, de; straf zal niet uitblijven en Sir John Malcolm zal gewroken worden. Twee, drie, tien jarenzegt gïj. Duitscmand, niet op de hand der regeering. Met eene betrekkelijk aanzienlijke meerderheid toch, ver wierp zij de bepaling-, dat de mi nister het recht heeft vergaderingen van socialisten te verbreken. Daar nu Bismarck uitdrukkelijk heeft verklaard, dat de regeering geen barer eischen kan laten vallen, en alzoo het ontwerp in zijn geheel moet aangenomen of verworpen worden, bestaat er alle grond om voor eene botsing tusschen haar en den rijksdag- te vreezen. Toch is het nog niet onmogelijk, dat het centrum, wanneer de wet zelf in behandeling' komt, zich nog- laat overhalen om zijnen tegenstand te laten varen. Op voorstel van Wind- horst, werd in de commissie het be kende besluit genomen, en nu is het een publiek geheim, dat deze leider der katholieke partij de so cialistenwet juist gebruikt als mid del om de regeering te dwingen belangrijke concessiën te doen op het stuk der kerkelijke wetten. Wan neer deze nu, door de stemming in de commissie gewaarschuwd, zich wat handelbaarder betoont, als dit tot heden het geval was, dan zou ook het centrum eene zwenking kunnen maken en daardoor het ge vaar voor eene verwerping- der wet afwenden. Wie weet wat nog- ge beurt. Het verwondert zoo min in Spanje als elders iemand, dat de jongste verkiezingen voor de Cortes de re geering eene zoo overwegende meer derheid hebben bezorgd. Van knoei erijen bij de stembus schijnt men daar te lande niet vreemd, daar zich telkens bij eene verandering van ministerie het zonderlinge feit voordoet, dat de verkiezingen uit vallen in den geest dergenen, die milord? Neen! zoo lang zal het niet duren! dat zweer ik u, riep onze held uit; dat zal spoediger ge schieden God geve het! antwoordde de goeverneur. Twijfel daar maar niet aan, milord, want God is rechtvaardig en Hij zal den zonen, welke hun vader zoeken te wreken, Zijn steun en hulp niet onthouden. Op hetzelfde oog-enblik verscheen Djaal weder. Uw Excellentie, sprak hij. -Wat verlangt gij? Prinses Djella verzoekt een on derhoud. De prinsesherhaalde Lord Singleton. Zou zij ons eenig be richt komen brengen? Sir George, Sird Edward, mag ik u verzoeken met den dokter, een oogenblik in het vertrek hiernaast te g-aan?Dan zal deze middelerwijl zijn proces-ver baal wel opmaken?

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1