POPULAIR Wim EN Oplage 10000 Ex. Dinsdag 6 Mei 1 884. No. 254. SCHUTTERIJ. ALGEMEEN «VERZICHT. FEUILLETON. HAARLEMS DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en atyemeene Feestdagen. Bureau: KLEINE HOUTSTRAAT No. 9. Drukkers-Uitgevers: BQMAHS Co., te Haarlem. ADVERTENTIEN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale, de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co, JOH». E. JONES, Sncr., Parijs, 31bis, Faubourg Mantmartre. VERTREKUREN der SPOORTREINEN. WINTERDIENST. De met een Van Haarlem naar Amsterdam. 7.—. 8.32, 8.55, 9.30,11.15, 11.39* 11.56, 1.8, 2.39*, 3.53, 4.15, 4.44, 5.42, 6.40, 7.13, 7.44* 8.54,9.46,10.25, 10.59*. Van Haarlem naar Rotterdam. 7.53*. 8.33,9.4,10.13.12.12*, 12.46,1.53, 3.50, 4.16, 5.12, 5.43*, 8.1, 10.13. Van Amsterdam naar Haarlem. 6.15, 7.30*, 8.10, S.30, 9.35. 9.50,11.5,11.50* 12.15, 1.5. 1.30, 3.26, 3.45, 4.30. 4.45, 5.20*, 7.30, 8.30, 9.50,11.—. Van Rotterdam naar Haarlem. 6.40, 8.10,9.10.10.20* 11.5, 1.23*, 2.45. 3.35, 5.10, 6.27* 7.20, S.SO. 9.50*. De vertrekuren zijn berekend Station Delftsche Poort. geteekende treinen alleen le en 2e klasse. Van Haarlem naar den Helder. Van Haarlem naar 6.51,10.7,1.37, tot Alkmaar, Zandvoort. 5.2, 8.57. Station H. IJ. S. M. Van den Helder naar 7.55, 9.6.10.15, 11.38, 1.33, Haarlem. 3.52, 4.59, 6.45, S.3. 6.10, 9.30, 1.30, 7.20 Van Zandvoort naar Haarlem. 8.26,9.40,10.49. 12.42, 2.12, 4.17, 6.15, 7.17, 9,15. KENNISGEVING. BURGEMEESTER eu WETHOUDERS van Haarlem. Gezien Zr. Ms. besluit van den 21en Maart 1828 {Staatsblad No. 6) omtrent de Schutterijen, Roepen bij deze op alle ingezete nen, die op den len Januari 11. hun 25e jaar zijn ingetreden, en alzoo diegenen, welke in het jaar 1859 zijn geboren, om zich op het Raadhuis dezer gemeente te doen inschrijven voor den dienst der schutterij,en wel De bewoners van de afdeelingen 1 en 2 op Donderdag den 15en Mei aanstaande, van 's morgens 10 tot 's namiddags 2 ure. De bewoners van de afdeelingen 3 en 4 op Vrijdag den 16enMei aanstaande, van 's morgens 10 tot 's namiddags 2 ure. De bewoners van de afdeelingen 5 en 6 op Zaterdag den 17en 5lei aanstaande, van 's morgens 10 tot 's namiddags 2 ure. Bij welke inschrijving door de gehuwden zal moeten worden ver toond hunne Trov/w-acte. Te gelijken einde worden op ver melden tijd en plaats tevens opge roepen uit den dienst ontslagen mili tairen, alsook diegenen, welke, of schoon in andere gem. ingeschreven, sedert de laatste inschrijving binnen deze gemeente zijn komen wonen, en op den 31 en Januari 11. hun 34e jaar nog niet hebben voleindigd en alzoo geboren zijn in de jaren 1858 tot 1850 ingesloten, alsmede vreem delingen van denzelfden ouderdom, die sedert de laatste inschrijving in de termen gevallen zijn om, volgens art. 2 der wet van 11 April 1827, als ingezeten te worden beschouwd. Haarlem, 1 Mei 1884. Burgemeester en Wethouders voornoemd E. A. JORDENS. de Secretaris J. TIELEN1US KRUYTHOFF. DJELLA DE GEMASKERDE PRINSES. EEN ROMAN UIT ENGELSCH INDIË VAN XA VIER DEMONTÊPIN. 73) Tweede Gedeelte. HET JAARFEEST VAN JAGARNAUTII. Het waren de dienaars, welke Kazil gebuurd bad voor den nach telijken tocht naar het «Kerkhof der Olifanten.» Ja, hernam hij, dat zijn inderdaad getuigen. Eergisteren nacht zijn zij met mij gezamenlijk uit Benares getrokken en wij heb- Zooals de wind uit China voor het oogenblik waait, heeft het er al den schijn van, als voerde hij vrede en niets dan vrede met zich. Uit verschillende mededeelingentoch van de Pekingsche correspondenten der Parijsche dagbladen, zou men mogen opmaken, dat de partij, welke in China eene schikking met Frank rijk verlangt, den laatsten tijd aan het hof weder zeer veel invloed heeft gekregen, of liever gezegd, dat het den tegenwoordigen machthebbers gebleken is, over hoeveel macht zij beschikt, en deze ontdekking hen tot voorzichtigheid heeft gestemd. Ofschoon het nu waar is, dat men in den regel geen onbeperkt ver trouwen op dergelijke mededeelingen kan vestigen, vinden zij toch voor een deel grond in het feit, dat Mar kies Tseng eindelijk zijne brieven tot terugroeping heeft ontvangen. Als zijn opvolger wordt reeds ge noemd de tegenwoordige gezant bij de hoven van Berlijn en den Haag, en daar deze diplomaat over het geheel nog al in een goed blaadje staat, door zijne voorzichtigheid en bekwaamheid zich heeft onderschei den, meent men hieruit het bewijs voor een streven in de goede rich ting te kunnen zien. Als gronden voor eene zoo snelle verandering in de houding der Chineesche regee ring, geven de berichtgevers op, dat men te Peking tot de overtuiging gekomen is van de totale onmoge lijkheid om onder de tegenwoor dige omstandigheden met eene Euro- peesche mogendheid, welke dan ook, den strijd te aanvaarden. Het leger moet volgens deze personen in zulk een slechten toestand verlceeren, dat aan geen ernstigen tegenstand te ben elkander niet verlaten, vóór dat wij weder goed en wel thuis wa ren.... Luistert mijne vrienden en antwoordt dan volgens uw geweten Men beschuldigt mij van eene schan delijke misdaad, waarvan de ge dachte alleen een ieder met afschuw moet vervullen!.... Men beschuldigt mij, namelijk mijn vader, Sir John Malcolm, op het «Kerkhof der Oli fanten» te hebben vermoord! Ver telt hoe gij met mij op die som bere plek zijt gekomen en hoe wij het lijk van mijn ongelukkigen va der hebben gevonden. Levendig nam Djella bet woord en sprak met eene zonderlinge uit drukking in haar stem, tot de beide Hindoes Ja, spreek mijne vrienden, en uwe woorden zullen zonder twijfel voldoende zijn om de onschuld van Sir George Malcolm en hetvalsche lasterlijke van de aantijging van radjah Doorgal-Sahib aan het licht denken valt, terwijl ook de marine buiten staat is om iets van belang te ondernemen; veel minder om zich met die van Frankrijk te meten. Dientengevolge dan ook, zou de vre despartij zich voortdurend krachti ger doen hooren, omdat zij het een ramp voor het rijk acht, een oorlog te ondernemenwaarbij men zoo weinig op den goeden uitslag kan vertrouwen. Toch geeft de houding, welke de bevolking tegenover de Europeanen aanneemt, duidelijk genoeg te ken nen, dat de geest van verscheidenen onder baar alles behalve vredelie vend is. Herhaaldelijk toch komt het voor. dat de vreemdelingen worden beleedigd, soms zelfs mishandeld door het opgewonden grauw; zoodat het der overheid vaak groote moeite kost ongeregeidneden onder de be- volking te voorkomen. Intusschen zal de aanwezigheid van een geducht eskader der Fransche vloot in de Chineesche wateren er wel iets toe bijbrengen om het openlijk uitbarsten van de vijandelijkheden te verdagen; daar de vrees voor de Europeesche vuurmonden er bij de meesten nog zoodanig inzit, dat zij zich wel twee maal zullen bedenken, alvorens zij door overhaaste daden het geduld van Frankrijk op eene te harde proef stellen. De Fransche regeering zelve heeft zich tot heden nog onthouden van eiken formeelen eisch met be trekking tot de schadeloosstelling, diegeëischt zal worden. Waarschijn lijk zal men te Parijs hiermede wach ten, tot de veldtocht in Tonkin ge heel is afgeloopen, en men zonder gevaar voor het veroverde grond gebied een deel van het leger uit dit gewest kan terugtrekken, om het naar de eene of andere plaats in eigenlijk-China over te brengen. Op het stuk der Egyptische cenferentie -bevatten de mededeelin gen, welke ons ten dienste staan, al zeer weinig bijzonders. De Fran- sohe bladen behelzen ellenlange be schouwingen, waarin het goed recht dezer mogendheid, om een meer uit gebreid programma te eischen, krach- ttg wordt verdedigd. Frankrijk, zoo betoogen zij, beeft te veel belang bij de zaken in het Nijl-gebied om het lijdelijk te kunnen aanzien, dat de avontuurlijke politiek der Britsche regeering een toestand in het leven roept, die een voortdurend gevaar voor de rust in het rijk oplevert, zonder dat er krachtige maatregelen genomen worden om de orde te her stellen. Wanneer, zoo gaan zij voort, de gelden, welke volgens de liquida tie wet eigenlijk aan de schuldeischers behooren, aangewend kunnen wor den om de ondoordachte en nood lottige proefneming der Engelschen te bekostigen, dan loopt men gevaar dat hierop in de toekomst gespecu leerd zal worden, en men nog eens eene herhaling zal zien van de droevige vertoouingen, welke dit jaar hebben plaats gehad. Ook de ver heven Porte blijft bezwaar maken tegen het beleggen der conferentie. Wel verklaart zij zich bereid mede te werken tot het verkrijgen eener samenwerking, doch de voorwaarden die zij stelt zijn van dien aard, dat Eng-eland die nooit kan aannemen, zoodat het antwoord op de uitnoo- diging met eene weigering gelijk staat. Toch blijkt hieruit weder ten duidelijkste, dat Turkije alleen op eigen voordeel is bedacht. Een der voorwaarden is, dat de conferentie in geen geval mag tornen aan de bepaling, welke het tractaat van Weenen bevat betreffende de schat ting aan Turkije verschuldigd. Veel zal Engeland zich echter niet om te brengen. Ja, spreek op, voegde Lord Singleton er bij. Maar vooraf zweert gij bij den diepst door u vereerdwordende god, dat gij waar heid zult spreken. Bij den naam van Siva en bij j den heiligen sluier van Bowhanie, dat zweer ik: antwoordde de eene Hindoe. En gij? vroeg Lord Sin gleton aan den tweede. Bij de menschwording van Vischnoe en bij den heiligen ring der godin, zweer ik de waarheid te zullen spreken. En nu, hernam de goe- verneur, kunt gij spreken. Wat hebt gij te getuigen. Degeen, die het eerst heeft gezworen, spreke het eerst. Een der fellah's nam het woord en begon op langzamen, schorren toon het volgende te verhalen: In den nacht van den moord heeft die persoon daardie zich noemt George Malcolm, dezelfde die hier voor ons staat, niettegenstaande ons wederstreven en onze smeekin gen, toch op het «Kerkhof der Oli fanten» willen gaan. Dat is een leugen! riep George verontwaardigd uit. Wij hebben geweigerd den vreemdeling te volgen, voegde de andere Hindoe er bij, want het beeld van god Siva joeg ons een onoverkomelijke vrees aan. Onze held voelde hoe hem het bloed naar het hoofd steeg, zijn sla pen en polsen klopten hevig; een floers kwam voor zijne oogen. Milord, milordriep George Malcolm, om 's Hemels wil, luis ter niet langer naar die menschen; geloof hen niet, zij liegen Laat hen uitspreken, Sir George, gij krijgt ook uw beurt, ant woordde Lord Singleton, terwijl hij de Hindoes wenkte om voort te gaan. deze weigering bekommeren. Wan neer het haar gelukt den tegenstand van Frankrijk te overwinnen, dan zal de conferentie ook zonder de afgevaardigden uit Konstantinopel wel haar beslag krijgen, en de be sluiten daar genomen, ook zonder hare medewerking, zullen door Tur kije goedschiks of kwaadschiks ge ëerbiedigd moeten worden. Intusschen wordt de aandrang van Britsche zijde bij de regeering om krachtige maatregelen te nemen, ten einde de veiligheid van gene raal Gordon te verzekeren, met dan dag grooter. Het ministerie blijft echter bij zijn voornemen om voor eerst nog niets van belang te onder nemen, overtuigd als het is, dat de toestand nog niet zoo gevaarlijk is, als men dien afschildert. Wel acht de regeering het plicht zooveel mo gelijk een oog te houden op alles wat er in Soedan voorvalt. Zij heeft haren vertegenwoordigers te Cairo bevel gegeven haar voortdurend op de hoogte te houden omtrent alles wat eenige verandering kan brengen in den heerschenden toestand en tevens de middelen aan te wijzen om den terugtocht van generaal Gordon uit Khartoem te verzekeren. Klaarblijkelijk denkt zij er derhalve niet aan den moedigen man geheel aan zijn lot over te laten, en zal zij, wanneer dit noodzakelijk is er niet voor terugdeinzen desnoods een Britsch legerkorps tot zijn ont zet naar Soedan te zenden. De Iersehe dynamiet-partij is thans weder werkzamer dan ooit. Onder hare leiders merkt men een heen en weder trekken tusschen Amerika en Frankrijk op, dat ons doet vermoeden dat zij weder op gevaarlijke aanslagen broedt. Trou wens die lieden steken het niet on- Die vreemdeling is alleen op het kerkhof gegaan, zeide een van hen. Een oogenblik later ver namen wij een rauwen doodskreet. George wrong zich de handen en stamelde O, die ellendelingen! Toen verkreeg de nieuwsgie righeid op onze vreesde overhand, vervolgde de fellah met geveinsde overmoed. Wij hebben willen zien wat er gaande was en drongen op onze beurt het heiligdom binnen. Wij hebben Sir George gevonden, gebogen over het lijk van zijn vader en uit diens bloedend lichaam een dolk trekkende. Edward verborg het gelaat in beide handen. Het is verschrikkelijkdacht hij. Afschuwelijk! maar zijn krampachtig samengetrokken lippen verhinderden hem een woord te uiten. Doodsbleek naderde George de

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1