I'ifllM IE* M ADVERTENHiiLAl). Oplage 10000 Ex. Woensdag 7 Mei 1884. No. 255 FEUILLETON. BINNENLAND. HAARLEMS DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel liet Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenemen Inn- en algemeene Feestdagen. Bureau: KLEINE HOUTSTRAAT No. 9. DrnMrers-UitgeYers: EQMAHS Co., te Haarlem. ADVERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiëh worden aangenomen tot 's middag 12 uur. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co, JOHn. F. JONES, Sucr., Parijs, 31bis, Faubourg Mantniartre. Van Haarlem naar Amsterdam. 7.—. 8.32, 8.55, 9.30,11.15, 11.39* 11.56, 1.8, 2.39* 3.5B, 4.15, 4.44, 5.42, 6.40, 7.13, 7'.44* 8.54,9.46,10.23, 10.59*. VERTREKUREN der SPOORTREINEN Van Amsterdam naar Van Haarlem naar Haarlem, Rotterdam. 7.53* 8.33,9.4,10.13.12.12* 12.46,1.53, 3.50, 4.16, 5.12, 5.43*, 8.1, 10.13. 6.15, 7.30*, S.10, 8.30, 9.35. 9.50,11.5,11.50* 12.15, 1.5 1.30, 3.26, 3.45, 4.30, 4.45 5.20* 7.30, 8.30, 9.50,11.—, W3NTERDIEN ST. Van Rotterdam naar Haarlem. 6.40, 8.10. 9.10.10.20* 11.5, 1.23* 2.45, 3.35, 5.10, 6.27* 7.20, 8.50, 9.50*. De vertrekuren zijn berekend Station Delffcsche Peort. De met een geteekende treinen alleen le en 2e klasse. Van Haarlem naar den Helder. 6.51,10.7,1.37, tot Alkmaar, 5.2. S.57. Van den Helder naar Haarlem. 6.10, 9.30, 1.30, 7.20 Van Haarlem naar Zandvoort. Station H. IJ. S. M. 7.55, 9.6, 10.15, 11.38, 1.33, 3.52, 4.59, 6.45, 8.3. Van Zandvoort naar Haarlem. S.26, 9.40,10.49, 12.42,2.12, 4.17, 6.15, 7.17, 9,15. ALGEMEEN OVERZICHT. De onderhandelingen, door En geland met de groote mogendheden inzonderheid met Frankrijk, betref fende de Egyptische conferentie ge voerd, vorderen goed; ten minste wanneer men de laatste berichten daaromtrent gelooven mag. Voor een groot gedeelte verklaart de Fran- sche regeering afstand te doen van hare oorspronkelijke eischen, daar zij zeer goed inziet dat van de ge- heele zaak niets zou komen, wan neer zij daaraan hardnekkig bleef vasthouden. In de plaats van het uitvoerig programma, dat eerst als hoofdvoorwaarde tot het deelnemen aan de beraadslagingen gesteld was, zal thans eene voorafgaande onder linge gedachtenwisseling treden over de punten, die met de kwestie in verband staan, en daar men hierbij niet alles aan de groote klok be hoeft te hangen, zou dit ook van de zijde van Engeland minder be zwaar vinden. In de diplomatieke nota's, die daarbij zullen worden ge wisseld, heeft de heer Gladstone dan gelegenheid de voornemens der re geering nader uiteen te zetten en de gedragslijn, die men in de toe komst denkt te volgen, nader aan te geven. Daarbij kunnen dan de waarborgen ter sprake komen, die gesteld zullen worden om de nako ming der vastgestelde bepalingen te verzekeren; zoodat de vrees, dat deze conferentie weldra weder door eene tweede gevolg'd zal moeten worden, grootendeels wordt opgeheven. Ook Turkije heeft veel water in haren wijn gedaan; misschien wel over tuigd dat men zich al zeer weinig om hare medewerking zou hekom meren, wanneer zij bezwaar bleef maken om door hare tegenwoordig- DJELLA DE GEMASKERDE PRINSES. EEN ROMAN UIT ENGELSCH 1NDIË TAN XA VIER DE MONTÉPIN. 74) Tweede Gedeelte. HET JAARFEEST VAN JAGARNATJTH. Met een gebiedend en veelbetee- kenen gebaar legde de goeverneur den jongeling het stilzwijgen op. Daarop wendde hij zich tot den rad- jah en sprak: Prins, ik dank u, voor uwe inlichting'enGij hebt ons een groot misdadiger doen ontdekken. Mij blijft nog de taak om den schuldige in Engeland aan het gerecht over te leveren In Engelandmompelde de beid aan de onderhandelingen kracht bij te zetten. Zoo heeft de Porte er in de eerste plaats in toegestemd om niet te C'onstantinopel maar te Londen te vergaderen, terwijl de JBritsche regeermg* pan hare zijde zich bereid verklaard heeft om de opperheerschappij van Turkije over Egypte buiten bespreking te laten. Onder deze omstandigheden kan het echter zeer goed gebeuren, dat de bijeenkomsten nog wel eenigen tijd uitgesteld zullen worden. Eer men toch met de voorloopige on derhandelingen gereed zal zijn, en er op alle punten eenstemmigheid heerscht, zal er nog al wat water door den Rijn moeten loopen. In Engeland blijft de ontevreden heid der bevolking tegen de hou ding der regeering in de Egypti sche kwestie voortduren. Zelfs ver wacht men eerstdaags in het par lement daaromtrent eene vrij scherpe discussie, daar een der afgevaardig den zijn voornemen heeft te kennen gegeven om eene afkeurende motie tegen de houding van het kabinet voor te stellen. Wel zal hoogst waarschijnlijk daarbij de regeering in de meerderheid blijven, doch men houdt het algemeen voor zeker dat zij een harden strijd zal hebben. Tusschen de Fransche regeering en het Vatikaan worden onderhan delingen gevoerd over de verschil lende kwestiën, die hangende zijn. Voornamelijk maakt de nieuwe mi- litiewet het onderwerp van bespre king uit, daar hierbij ook de drie jarige dienstplicht voor de studee- rende geestelijkheid wordt ingevoerd. Z. H. de Paus heeft zelfs gedreigd met het afbreken der betrekkingen indien deze maatregel wordt toege past, en daar de regeering terug schrikt van de gevolgen die deze prinses, terwijl er een ironische glim lach om haar mond speelde, dan vergist gij u, milord! Hij zal voor mijn rechterstoel verschijnen. Excellentie, hernam Door- gal, zich tot Lord Singleton wen dende, als de Engelsche recht bank mijn getuigenis noodig heeft, dan ben ik te allen tijde daartoe bereid. Dank u, prins! Ik verwachtte van u niets anders. OSir Georgeriep Djella op hartversclieurenden toon uit! Ik, die nog al zoo veel geloof in u stelde, hoe heb ik mij in u bedrogen! Een minachtende blik was het eenige antwoord dat de oudste zoon van Sir John Maleolm op deze ti rade gaf. Op hetzelfde oogenblik werd de middendeur geopend en verscheen Midley met een detachement Cipayers Tot uwe orders, milord. sprak hij salueerende. stap voor het land zou kunnen Reb ben, zou zij besloten hebben om alles te doen wat in haar vermogen is om dit te verhoeden. Dientenge volge zijn dan ook de discussiën over dit ontwerp voor eenigen tijd ge- schorscht, en men hoopt in den tijd die nu nog moet verloopen, eene schikking te kunnen treffen. Noch de regeering noch het pu bliek vertrouwen op dit oogenblik den politieken toestand des lands. De verschijning van enkele oproe rige benden in Navarra heeft velen verontrust, en hoewel de jongste berichten hieromtrent eenigszins ge ruststellend luidengelooft men toch, dat het gevaar nog niet ge weken is. Er moet onder de bevol king van dit gewest eene zekere gisting- heerschen, die het uitbreken van eenen algemeenen opstand mo gelijk maakt, en de overtuiging, dat men op het leger al bitter weinig kan vertrouwen, maakt de onge rustheid niet minder. De ruwheid, waarmede dit ministerie dan ook tegen de aanhangers van andere politieke partijen dan de conserva tieve opgetreden, heeft het zeer vele vijanden bezorgd en de onte vredenheid krachtig voedsel gege ven. De vorige regeering ging daarbij eenigszins meer politiek te werk en in een land waar de hartstochten zoo licht ontvlammen zou men zeg gen, dat dit de wijste partij is. Toch neemt de regeering met de midde len, die haar ten dienste staan om den opstand te beteugelen, krach tige maatregelen, en de minister van justitie verzekert, dat hij, wat er ook gebeuren moge, zich mees ter van den toestand acht. Moge hij in zijne verwachtingen zich niet bedrogen vinden. Uit Berlijn wordt bericht, dat er alle hoop bestaat op eene schik king tusschen het Vaticaau en de Duitsche regeering betreffende het geschil over het bisdom Posen en Gnesen. Z. H. de Paus zou niet on gezind zijn het aang'eboden ontslag van Mgr. Ledochowski aan te ne men, mits de regeering zich ver- binde, om den te benoemen opvolger als zoodanig te erkennen, 't ls thans maar de zaak, daartoe den rechten man te vinden. De geestelijkheid van dit diocees verlangt dat hij een Pool of ten minste iemand met de Poolsche toestanden bekend persoon zij, en ongelukkig staat nu deze juist niet bijzonder in de gunst bij de keizerlijke regeering. Toch heeft men nog hoop echter iemand te vinden, die zoowat tusschen de par tijen in staat, en die dan ook voor beiden aannemelijk zal zijn, wan neer ieder in het belang der goede zaak gezind is iets ten offer te brengen. Het geschil, hetwelk "tusschen de Enropeesche kabinetten en de re geering der republiek Peru bestond, is zoo goed als uit den weg ge ruimd. De meeste staten toch heb ben thans den president Iglesias als zoodanig erkend, zoodat hiermede dan ook de diplomatieke betrekkingen hersteld zijn. Voor het oogenblik is de generaal bijna dictator. De wet gevende vergadering toch is, na het vaststellen en goedkeuren van het vredesverdrag, voor onbepaalden tijd uit elkander gegaan is. 't Is te hopen, dat het den nieuwen presi dent moge gelukken thans aan het zoo zwaar geteisterde land een tijd perk van rust te scheuken, waarin het de verloren krachten kan her winnen. Voor het oogenblik even wel ziet het er ginder vrij treurig uit. Verscheidene dorpen zijn ver woest; de grond ligt sinds geruimen Mijnheer Midley, Sir George Malcolm is uw gevangene. Het gelaat van den jeugdigen officier teekende de grootste verwon dering, maar de krijgstucht verbood hem te vragen. Lord Singleton vervolgde: Gij brengt Sir George Malcolm naar het fort en zult hem aldaar een verblijf aanwijzen. Ja, milord. Gij staat mij met uw hoofd voor hem in. Het is goed, milord. Geef mij uw arm, Doorgal, zeide de prinses tot den radjah, geleid mij naar mijn paleis. Het zal mij een groote eer zijn, prinses. Georg-e groette den goeverneur, ging Djella en Doorgal voorbij en zich in het midden van de Cipayers plaatsende, gaf hij op bevelenden toon. alsof hij eene eerewacht com mandeerde, het bevel: Vooruit, mijnheeren! De soldaten, in dienst der Indi sche Compagnie, schaarden zich om den gevangene, sloten hem in en verlieten het paleis. Edward en Dieu-donné wilden George Malcolm volgen, maar Lord Singleton hield hen terug met de woorden Mijnheeren, blijf wat ik u bid den mag hier; ik wensch u noodig te spreken. XLII. HET COMPLOT. Onder aan de breede monumentale estrade, welke toegang verleende tot den hoofdingang van het paleis van den goeverneur, stonden drie man nen g-eduldig te wachten. Het waren Saugor, Holcar en den facir Souniacy. Op het oogenblik dat Djella en Doorgal hen voorbij gingen, fluis terde de prinses Saugor snel iets in het oor en gaf aan Holcar en den tijd braak, en de handen ontbreken om hem te ontginnen. In Noorwegen duren de vijan delijkheden tusschen de meerderheid iu de kamer van afgevaardigden en de regeering voort, en de redevoe ringen die gehouden worden, getui gen in den regel van zoo diepen haat, dat men geene verzoening kan verwachten. Zooveel mogelijk tracht men elk der ministers te be moeilijken in het bestuur van zijn departement door hem de noodige gelden te weigeren en elke voor- jestelde hervorming onvoorwaarde lijk naar onderscheidene commis- sien te verwijzen, waar ze hij ver schillende andere worden begraven zonder ooit weder voor den dag te komen. Dat de zaken van het land onder die toestand geducht lijden behoeft voorzeker geen betoog. Haarlem, 6 Mei 1884. Gisterennamiddag is aan de Spie- ringbrug onder de gemeente Hout rijk en Polanen opgehaald het lijk van den steendrukker G. C. D., die sedert 20 April jl. alhier werd ver mist. Gedurende de afgeloopen maand April zijn door de politie alhier 52 personen vervolgd wegens dronken schap op straat. In de maand April van het vorige jaar was dit getal 69 dus 17 meer. Gisteren herdacht G. Uilen burg, werkzaam op de bloemisterij Rozenhagenbij de firma J. D. Zocher Voorhelm Schneevoogt, den dag, waarop hij voor 50 jaar in dienst der firma trad. Door zijne patroons met de herdenking van dien dag geluk geweuscht, werden fakir eenige geheimzinnige bevelen. Eene woeste uitdrukking van vreugde verscheen op het gelaat der drie Hindoes, die zich onmiddellijk daarop in drie verschillende richtin gen verwijderden. De prinses en Doorgal namen intusschen in het hen wachtende rijtuig plaats. Ik maak u mijn compliment, DoorgalGij hebt u zelf overtroffen Ik had niet gedacht dat gij uw rol zoo meesterlijk zoudt gespeeld heb ben, was het eerste wat Djella sprak, toen zij zich met Doorgal alleen bevond. Dus gij zijt over mij tevreden? Meer dan dat; ik heb u be wonderd. Gij vindt dus dat ik mijn rol goed heb volgehouden? Zoo zelfs, dat de eerste acteurg van Londen en Parijs het u niet zouden hebben verbeterd. Gij spraakt met zulk een overtuiging en me zooveel zekerheid, dat ik somwijle

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1