liein door dezen, den meesterknecht j en zijne kameraden, waarvan één hunner hem in dichtmaat toesprak, j als aandenken aan deze feestviering- verschillende geschenken aangebo den. Het verblijf der Keizerin van J Oostenrijk is voor onbepaalden tijd j verlengd, dewijl na overleg met hare geneeslieeren 'tot eene geneeskun dige behandeling, die eenige dagen vorderen zal, besloten is. Heden j wordt de Aartshertogin, hare doch- ter, ook verwacht. De hooge lijderes j blijft onvermoeid in het doen van; groote wandeliugen 'en bezocht gis-1 teren weder Artis. Herhaaldelijk j heeft zij haar welgevallen reeds be- J tuig-d in de drukte te water en te j land, waarvan Amsterdam het tooL ueel oplevert en in het midden waar- J van haar hotel gelegen is. Terwijl bijna overal elders toe- j nemende klachten over slapte van j handel en scheepvaart vernomen worden, kan hei Handelsblad een verblijdend bericht geveu over de vaart door het Noordzeekanaal. In de eerste vier maanden van 1883 voeren 780 schepen, elk metende gemiddeld 1660 Ms uit en in. In hetzelfde tijdperk van dit jaar be droegen die cijfers respectievelijk 900 en 1680. Dus toeneming in aan tal schepen zoowel als in tonneu- maat. De uitmuntendheid van haven eu kanaal blijkt trouwens voortdurend. Op 30 April viel het Engelsch stoomschip Mozart, met rijst van Bassein. diepgang ruim 71 decime ter, bij laag water binnen. Na ge licht te hebben tot op ongeveer 67 decimeter, is het schip naar Am sterdam opgevaren. Naar men verneemt, worden gelden bijeen gebracht om aan de gemeente 's-Hage of aan het rijk ten geschenke aan te bieden eene der monumentale fonteinen, die op de jongste Amsterdamsche tentoon stelling aanwezig waren. Een vrij aanzienlijke som moet daarvoor reeds bijeen zijn. Het plan raoet zijn, de fontein op het Buitenhof te plaatsen.1 Volgens den schrijver der Brie- j ven uit de Hofstad aan de Middelb. Cé. worden pogingen aangewend om mr. Gregory, advocaat-generaal bij het Gerechtshof te 's-IIage, te be wegen het professoraat in het straf recht aan de Rijks-Universiteit te Groniugen te aanvaarden. Er wordt bijgevoegd, dat de kansen op aan neming van dit aanbod gunstig staan. Als blijk van waardeering dat dr. Mezger Amsterdam niet metterwoon heeft verlaten, is hem door een honderdtal ingezetenen een geschenk aangeboden, vergezeld van een door Grevenstuk ontworpen calligraphi- sehe opdracht. Het geschenk bestaat uit een bronzen groep, voorstellende eene vrouw, die vol teederheid staart op hare twee lievelingen, waarvan de een met open kijkers en gretige hand eb laaft aan hare borst, ter wijl de ander welgedaan er naast is ingeslapen. Het geheel staat op een roodiluweelen voetstuk. Ongemerkt sloop gisterenmiddag een haveloos gekleed persoon den kelder binnen van den bekenden winkel van délicatessen van de firma Girio te Amsterdam op de Prins Hendrikkade, waar hij eene kist zelf dacht dat George Malcolm waar lijk schuldig was. En toch verzeker ik u, prinses, dat het een zeer moeielijke taak was. Wanneer George Malcolm mij aan keek was het alsof zijne blikken mij doorboorden, alsof ik naar den grond ging. Het vereisebte al mijn geest kracht, om de oogen niet neder te slaan en mijn tegenwoordigheid van geest te behouden; ik sta duizend maal liever tegenover dien man met een dolk of pistool in de vuist dan zooals daareven. Tegenover een vijand is alles gewettigd, en dat George Malcolm onze vijand is behoeft geen betoog daarvoor is hij Engelschman zeide Djella. Het is niet alleen om die reden dat ik hem haat! antwoordde Doorgal-Sahib. De prinses zag hem verwonderd aan en vroeg: Hebt gij dan persoonlijk iets met levende Egyptische kwartels opengebroken en eenige dezer uit- heemscke vogels gestolen heeft. De niet buitgemaakte, wel een vijftig tal, vonden een goed heenkomen in de vrije natuur. Anders was het ge steld met den dader, een ouden be kende van de politie, die, terwijl hij bezig was met het plukken van de gestolen vogels, gearresteerd en naar het politiebureau overgebracht werd. Een twaalfjarige knaap te Utrecht had Zondag, nadat een trein van het station Oosterspoor naar Am sterdam aan den overweg voorhij-; gegaan was, de onvoorzichtigheid onder de sluitboomen door te krui pen. nog vóór deze geopend waren, met bet treurig gevolg, dat een tezelfder tijd van Amsterdam ko mende sneltrein hem greep en ge vaarlijke wonden aan hoofd en bee- nen toebracht, zoodat hij spoedig daarop een lijk was. De gewone jaarlijksche harddra verij van wege de Alkmaarsche Harddraverij-vereeniging zal dit jaar plaats hebben op clen 6en Aug. a.s. Ter gelegenheid van den 70sten g-edenkdag der bevrijding- van de gemeente Helder uit de macht der Franschen. werd door de «Maat schappij tot Nut van het Algemeen» (afdeeling Volksbijeenkomsten) Zon dag avond eene openbare vergade ring gehouden, opgeluisterd door de stafmuziek der marine. Als sprekers traden op de heeren Mooij, Brouwer, Polak eu Weber. Tot deze bijeen komst waren tevens de metalen- kruisridders uitgeuoodigd, die daar toe per rijtuig werden afgehaald. In deii nacht van Zaterdag op Zondag omstreeks half één barstte even buiten de voorm. Koepoort te Leiden een hevige brand uit in eene bergplaats van bloembolleugereed- schappen van de heeren De Graaf, bloemisten onder Zoeterwoude. Door den zeer sterken wind was er aan blusschen geen denken. Twee spui ten. ééne van het dorp en ééne van de firma De Heyder uit Leiden, be paalden er zich dan ook enkel toe, om de nabijgelegen perceelen tegen het vuur te vrijwaren. De inspecteur van politie te 's-Hage jhr. C. v. 's-G., heeft aan de mili taire autoriteit zijn beklag ingele verd over een sergeant van het gar nizoen aldaar, wiens hulp genoemde politiebeambte voor de overbrenging- van een dronken burger requireerde, doch die weigerde daaraan te vol doen, omdat hij bet vorderen en verleenen van dergelijken bijstand beneden de eer en de waardigheid van den onderofficiersstand rekende. Een begin van brand is dezer dagen nog bijtijds in het gebouw der teekeuacademie te "s-Hage ont dekt. Ware hij niet spoedig ge- bluscht, dan zou hij waarschijnlijk kostbare offers hebben geeischt. Door eene nog onbekende oorzaak had eenig vlaggedoek vlam gevat. Het vuur had zich reeds aan het houten beschot en den vloer medegedeeld in de onmiddellijke nabijheid van de nog niet ontpakte schilderijen van levende meesters, ingezonden voor het salon van 1884. Gelukkig tastte het vuur, dank zij de kraeh- tig-e maatregelen, de kunstschatten niet aan. Na dit voorval zijn zeer strenge tegen hem? Ja. Wat heeft hij u dan gedaan? Het noodlot heeft hem op mijn pad gevoerd... Hij staat mij in den weg. Daar begrijp ik niets van! Wat kan de radjah Doorgal-Sahib met een George Malcolm uitstaande heb ben en hoe kan een eenvoudige vreemdeling een prins in den weg staan. George Malcolm is de bruide gom van Mary Burtell. Welnu, wat kan u dat schelen Ik bemin haar. Eene vuurroode blos overfcoog- het bleeke gelaat der prinses en met fonkelende oogen riep zij uit: Aha! gij bemint haar! Hartstochtelijk, tot razernij- wordens toe. Oordeel zelve! Indien er mij geen ander middel overblijft om Mary Burtell te bezitten dan door haar tot mijne wettige vrouw voorschriften omtrent het gebruik van vuur en licht in het academie lokaal gegeven. Door de politie te 's-Hage is op den 14 April jl. op vermoeden van valschheid in beslag genomen een j gulden met de beeltenis van Koning Willem II en het jaartal 1848, welk stuk bij uitspraak van het munt- college van 24 April is verklaard te zijn valscli en vervaardigd in na bootsing' eener echte rijks-munt specie. De «eenden» en de «ezels» van de residentie hebben elkaar niets te; verwijten. De telling van het vee heeft, blij-1 kens het gemeente-verslag over 1883, o. a. het resultaat opgeleverd, dat het getal eenden dat der ezels pre cies evenaart. Naast 210 eenden hielden zich daar ter stede op 31 Dec. 11. 210 ezels op. Van de 768 inrichtingen tot ver koop van sterken drank, op 31 De cember 1883 te 's-IIage bestaande, waren er 265, waarin tevens andere winkelneringen werden uitgeoefend. De opbrengst van het vergunnings- j recht bedroeg in dat jaar f55.400 tegen f 57,275 in 1882. Ten nadeele van den timmerman v. K. in de Paulus Potterstraat te 's-Hage, is in den nacht van Zater dag op Zondag jl. door middel vau braak uit een chiffonière ontvreemd een bedrag- van ongeveer f 400 aan bankpapier en specie. De dader is tot heden onbekend. De aanbesteding van een hoofd en nevengebouw op liet terrein te Geldermalsen voor den spoorweg DordrechtEist, zal op 14 Mei a.s. te 's-Hage plaats hebben. De begroo ting voor dit werk is f184,700. Zaterdag 11. zijn aan den Rijn spoorweg te Rotterdam door de po litie en den plaatsverv. districts veearts den heer C. M. Mazure in beslag genomen 60 Ilamburgsche varkens, welke volgens de dispen satie, waarvan zij vergezeld waren, voor Amsterdam waren bestemd. De eigenaar van die varkeus wilde, toen de vergissing ontdekt werd, niets meer van zijne beesten weten. Ten onrechte is dezer dagen ge meld, dat het aan militairen bene den den rang van officier verboden was, zich met verlof te begeven naar Rotterdam, of zich aldaar op te houden, wegens de aldaar lieer- schende mazelen. Zulk een verbod wordt ter zake vanmazelen-epidemie nooit uitgevaardigd. Bij het bestuur der Kralingsche Scherm-, Schiet- eu Muziekvereni ging De Leeuw der Nederlanden hebben zich thans officieel tot mede dinging aan den wedstrijd op de wapenen, die op 18 Mei e. k. zal plaat3 hebben, en waarvoor die ver- eeniging 16 prachtige medailles heeft beschikbaar gesteld, aange meld 16 corporatien, te wetenEen dracht maakt MachtVriendentrouw De Oranjevereeniginq. alle te Rot terdam, De Vrije WapenbroegersDe Onderlinge SchermcursusDe Oranje vereniging^ Concordia. MinervaWa penbroeders, Eendracht maakt Macht alle te Amsterdam, Sparta te Haar lem, Excelsior in Den Haag, en de te verheffen, dan zal ik geen oogen- blik aarzelen dien stap te doen. Maar dat is krankzinnigen werk! Dat weet ik welMaar wan neer heeft ooit iemand, die bemint, geredeneerd?... "Vóór dat ik Mary Burtell had ontmoet, kende ik de reine liefde niet; maar dat is nu anders geworden. Voor één kus van haar offer ik zonder het minste hart zeer gaarne al de vrouwen uit mijn harem op. Met onbestemden blik hoorde Djella Doorgal aan. En diezelfde Mary Burtell heeft mij het hart van George ontrooft, dacht zij bij zich zelve. Voor haar, dat onervaren kind, heeft hij mij, mij prinses Djella, die hem een troon en een minnend hart aanbood, afge wezen! Maar komaan. Kali en Bo- whanie beschermen mij blijkbaar Mijn wraak zal nog schooner zijn dan ik had durven denken. schermvereeniging vau den heer Jacs. Koopman te Rotterdam. Buitenlandsche mededingers zijn: Jeanne d-Arc te Gent, en St. Michiel te Oudenaerde. Tot a. s. Donderdag worden nog kennisgevingen van deelneming aan genomen. Gisteren zijn van Utrecht ver trokken 2 officieren, 10 onderoffi cieren en 10 manschappen, tot het geleiden van 10 schepen met dyna miet, van Lobith (aan de Duitsche grenzen) naar Maassluis. Zij gaan van daar de Noordzee op, eu zijn voor het buitenland bestemd. Woensdag 11. werden een 50tal lichte krankzinnigen uit het gesticht Utrecht, door den lieer Oscar Carré uitgeuoodigd om de voorstelling bij te wonen. In de meeste orde woou den zij deze voorstelling bij. Den 1 dezer had te Utrecht de derde bijeenkomst plaats van de vereeniging Vergunning. De voorz. de heer Toornstra opende haar met eene korte toespraak, en deed eenige mededeeliugen, o. a. du.t door het, bestuur aan het gemeentebestuur een request was gezonden, inhou dende het verzoek om, voor zoover het in zijne macht staat, het adres te ondersteunen, tot de hooge regee ring gericht betreffende de herzie ning der drankwet. Door eenige tappers waren klachten ingediend, dat er in de cantines der kazernen wordt getapthet bestuur had daar naar een onderzoek ingesteld, waar door gebleken i3, dat de minister in 1881 daartoe vrijheid had gegeven. (U. D.) Zondagavond kregen een D uit schei' en een Zwitser in de kazerne te Harderwijk twist. Ofschoon de twist vrij hoog liep, had een Hol lander de voldoening de twistenden te scheiden. Nadat beiden kalm naar hun bed gegaan en in schijn ver zoend waren, stond de Duitscher stil op, nam een mes, en bracht daar mede den Zwitser verraderlijk eene belangrijke verwonding toe. Te Nieuw-Appelscha had Vrijdag- een ongeluk plaats, dat, dank zij de j cordaatheid van een 8jarig kereltje I zonder nadeelige gevolgen is afge- loopen. Twee jongetjes, op weg naar school, vielen, door den harden wind voortgestuwd, van het stalt in de vaart. De een wist zich aan een paal te grijpen, doch het jongetje J. Kuipers, viel m -er midden in. Alle Leertouwer, hun acutjarig ka meraadje, ziende in welken neteli- gen toestand zijn makker verkeert, kruipt dadelijk op een paal van liet stalt zoover, dat hij aan den dren keling de hand kan reiken, en trekt hem bedaard naar den oever. Dit is reeds de tweede maal, dat die fiksche jongen een makker uit het. water redt. De jongste der drie gebroeders Lavertu, de bekende paneelzagers, is Zondag in het tuchthuis te Leeu warden overleden. Te Smeermaas is Zondag avond een schippersknecht, die met twee zijner kameraden in eene kajuit sliep door kolendamp gestikt. De beide anderen kwamen er met eene lichte ongesteldheid af. Overluid vervolgde zij: Nu het zóó met u gesteld is, Doorgal, begrijp ik zeer goed, dat gij inderdaad reden hebt George Malcolm te baten. Het gelaat van den radjah nam eene bijna woeste uitdrukking aan. Ja, ik haat hem! riep hij uit, ik haat hem uit den grond van mijn hart. met geheel mijn ziel en ik zal rust nog duur hebben vóór dat hij zal hebben opg-ehouden te bestaan. Dan kunt gij gerust wezen, Doorgalantwoordde de prinses, - gij kunt gerust wezen, want George Malcolm zal niet lang meer onder de levenden behooren! De radjah schudde het hoofd. Ik twijfel er aan.... zeide hij. Waarom? Is ons plan dan niet gelukt Ja, tot nog toe, maar zal het zoo blijvenHet is waar, dat George Malcolm in handen van het gerecht In den zomer van het vorige jaar brandde in een dorp in de provincie Groningen een schuurtje met hout af, toebehoorende aan een timmer man. De oorzaak bleef onbekend; doch nu onlangs schreef hem uit Den Haag eene dienstbode, welke bij zijn buurman gediend had, dat door hare onvoorzichtigheid de brand ontstaan was, en dat zij daarover diep berouw had. Om hem eenigs- zins de schade te vergoeden, zond zij hem een fraai porseleinen thee kopje met schoteltje, waarin, in papier gewikkeld, een gouden tientje lag. GEMENGD NIEUWS. Uit Brussel wordt aan de Voss. Zeüwig gemeld dat, ten gevolge dei- werkstaking van de arbeiders in de gasfabrieken, aldaar in het midden dezer maand eene bijeenkomst zal worden gehouden van afgevaardig den van Engelsche, Duitsche, Fran- sche en Amerikaansche werklieden in genoemde industrie, ten einde eene algemeene glasblazers-vereeni- ging- in het leven te roepen. Volgens een Amerika ansch weekblad is de nieuwste dwaasheid der Amerikaansche mode, dat kaal hoofdige heeren hun kruin laten beschilderen. Op eene onlangs te New-York gegeven partij, zoo ver haalt het, blad, wandelde een heer rond, wiens vroeger «vollemaans- hoofd» met de voorstelling vau eene veldslag beschilderd was; een ander had een groep visschen en schelpen op zijn kruin geschilderd, en een derde vertooude daar eene kopie naar eene der schilderijen van Meisson- nier! De bestuurders van The Bal- min Locomotive works te Philadel phia, de grootste Amerikaansche locomotieven fabriek, hebben een groot aantal werklieden ontslagen, tengevolge van gebrek aan werk. De onderhandelingen tusschen de Transv-aalsche deputatie en de Portngeesche Regeering, over de aansluitingspunten van den spoor weg van Delagoa-baai en Pretoria, zijn reeds aangevangen. Naar aan The Times wordt geseind, mag men een gunstige uitkomst als zeker be schouwen. Den gedelegeerden is een banket in bet Koninklijk paleis te Lissabon aangeboden. De Hamburger Garten- und Blumen-Zeit. meldtdat er op Niew-Zeeland eene plant voorkomt, Convolvulus chrysorrhizusdie knollen draagt, eene soort van zoe ten aardappel. Deze knollen zijn aangenaam van smaak, komen in vorm en grootte met onze aardappe len overeen en kunnen gelijk deze toebereid worden. LdbCt.) De ontdekking van eene geheel onbekende uiterst omvangrijke doo- denstad in Opper-Egvpte door prof. Maspero. wordt bevestigd. Op zijne Ijaarlijksche inspectie ontdekte de heer Maspero die begraaf) laats en wel te Ekhiniu (het oud-Egvptische Khemuis en Panopolïs \aii de Grie ken) op Kalven afstand van As-met en Thebe. D e dooden tad vlrint mt de ProlomaeJsehe per ode, tei-v ;1 enkele gedeelten ouder -ch men. Reeds 120 in tmmiëu in in uiten den staat z .i verkregen a g ',.e katakouiben. Binnen 3 -londM. 100 zultce grafplaatsen. <1 geheel onaangeroerd waren. Men schat het aantal der hier voorhanden mum miën op 6 000. De oogst van'papy- is en dat hij zijn vonn s moet af wachten gelijk Lord Singleton zeide, en dat de beschuldiging door mij tegen hem ingebracht als een don derslag. een verpletterende uitwer king heeft gehad, maar zal zij de toets van 'een streng onderzoek kun nen doorstaan? George Malcolm is wel is waar in handen van de jus titie, maar in welke? Dat :s de vraag. Hij zal geoordeeld worden door een jury uit landgenooten van hem be s-taande. Hij zal zich moeten verde digen, nu ja, maar in het bewustzijn zijner onschuld zullen de hartroe rends te, welsprekendste en voorzeker overtuigendste bewoordingen hemten dieaste staan en ons geheele plan met zooveel moeite opgebouwd, loopt dan groot gevaar in duigen te vallen. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2