POPULAIR mm EI Oplage 1 0000 Ex. Vrijdag 9 Mei 1884. No. 2.37. FEUILLETON. HAARLEM'S DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitprasn Zen- en algemeens Feestdagen. Bureau: KLEINE HOUTSTRAAT No. 9. DrnKkers-Uitgeïers: BOMAHS Co., te Haarlem. ADVERTENTIEN van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. Hoofdagenten voor liet Buitenland: Compagnie Générale dc Pnblicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHk. F. JONES, Sucr.. Parijs, 31bis, Panbourg Mintmartre. Van Haarlem naar Amsterdam. 7.—. 8.32, 8.55, 9.30,11.15, 11.39* 11.56, 1.8, 2.39*, 3.53, 4.15, 4.44, 5.42, 6.40, 7.13, 7.44* 8.54,9.46,10.23, 10.59*. VERTREKUREN der SPOORTREINEN. Van Amsterdam naar Van Haarlem naar Haarlem. Rotterdam. 7.53*, 8.33; 9.4,10.13.12.12* 12.46,1.53, 3.50, 4.16, 5.12, 5.43*, 8.1, 10.13. 6.15. 7.30* 8.10, 8.30. 9.35. 9.50,11.5.11.50* 12.15, 1.5. 1.30, 3.26, 3.45, 4.30. 4.45, 5.20*. 7.30, 8.30, 9.50,11.—. WINTERDIENST.- De met een Van Rotterdam naar Haarlem. 6.40, 8.10, 9.10. 10.20*, 11.5, 1.23*, 2.45,3.35,5.10,6.27*, 7.20, 8.50, 9.50*. De vertrekuren zijn berekend Station Delftsebe Poort. geteekende treinen alleen le en 2e klasse. Van Haarlem naar den Helder. Van Haarlem naar 6.51,10.7,1.37, tot Alkmaar, Zandvoort. 5.2, 8.57. Station H. IJ. S. M. 7.55, 9.6.10.15. 11.38, 1.33, 3.52, 4.59, 6.45, 8.3. Van den Helder naar Haarlem. 6.10, 9.30, 1.30, 7.20 Van Zandvoort naar Haarlem. 8.26,9.40.10.49, 12.42, 2.12, 4.17, 6.15, 7.17, 9,15. ALGEMEEN OVERZICHT. Bijna alle voorname dagbladen in de onderscheidene rijken van Europa wijden lange artikelen aan de wijfelingen bij de Fransche regee ring, om zich op de door Enge land vastgestelde voorwaarden bij de Egyptische conferentie aan te sluiten. Voor het meerendeel stem men hunne beschouwingen hierin overeen, dat zij het moeilijk achten de financiëele kwestie alleen te be spreken, zonder daarbij op het gebied der algemeene politiek te komen. Beide zaken hangen zoo nauw samen, dat het moeilijk valt ze van elkan der te scheiden. Frankrijk toch be weert, en niet zonder eenigen grond, dat juist de moeilijkheden, waarin Egypte is wat de geldzaken betreft, voortvloeien uit de verkeerde en on voorzichtige handelwijze der Brit- sche regeering, die zich de te ver vullen taak veel gemakkelijker heeft voorgesteld, aan zij werkelijk is en zich dientengevolge teleurstellingen op den hals gehaald heeft, waarvan zij thans de gevolgen dragen moet. Met belangstelling, ja zelfs met ongeduld, ziet men den adoop tege moet der onderhandelingen, die de bestaande geschillen moeten oplos sen. Gelukt het den heeren diplo maten eene oplossing te vinden, die beide partijen bevredigt, dan, bestaat er geen vrees, dat een der andere mog-endheden zich daartegen zal verzetten; doch omgekeerd mag men ook van hen niet verwachten, dat zij maatregelen zullen nemen om zoo noodig tusschen beiden te kunnen komen. Algemeen houdt met het er echter voor, dat het zeer wenschelijk zou zijn wanneer eene schikking ge troffen werd. Immers, gelukt dit niet, dan zal Engeland genoodzaakt DJELLA DE GEMASKERDE PRINSES. EEN ROMAN UIT ENGELSCH INDIË VAN XA VIER DE MONTÊPIN. 76) Tweede Gedeelte. HET JAAREEEST VAN JAGARNAUTH. XLIII. UE OMGANG VAN JAGARNAUTH. Sedert eenige minuten kon het escorte, dat zich tot nu toe in den gewonen militairen gelijkmatigen pas had voortbewogenniet dan uiterst langzaam en al dringend voor uitkomen en moest eindelijk wel ge- heel stilstaan. Midley verliet de zijde van George i Malcolm en begaf zich naar de voor hoede om de reden van dit opont- i zijn geheel op eigen gezag en eigen verantwoordelijkheid maatregelen te nemen om in den geldnood der Egyptische schatkist te voorzien, en daar vooral de Fransche onderdanen het hoogste belang bij de liquida- tiewet hebben, kan het niet uitblij ven of er moet eene wrijving ont staan, die noodlottige gevolgen na zielf kan slepen. Hier en daar hoort men zelfs wel eens mompelen van de mogelijkheid dat een oorlog ont staat, doch wij vertrouwen dat zij, die daarvoor vrees koesteren; de za ken over het geheel van een te don keren kant inzien. Immers, geen der beide mogendheden is op een oorlog voorbereid, zoodat, gesteld ook al, dat het bestaande geschil eene ver koeling tusschen twee bevriende mo gendheden te weeg brenge. het wer kelijk uitbreken der vijandelijkheden nog wel eenigen tijd achterwege zal blijven. In hoe geringen mate dan ook, schijnt er in Egypte de laatste dagen eene verbetering op te merken; ten minste wanneer men de regeering-s- berichten daaromtrent gelooven mag. Verscheidene bevriende stammen zoo heet het daar, hebben hunne medewerking toegezegd tot stilling der beroeringen. Wel kan men zich in den regel al bitter weinig op de trouw dier lieden verlaten, doch wanneer zij zich verbinden om on zijdig te blijven is voorloopig al veel gewonnen. De laatste berichten van generaal Gordon, welke dagteekenen van het midden der voorgaande maand, mel den, dat hij weinig gesticht is over de houding der Engelsche regeering, die Berber en de overige plaatsen van Soedan geheel aan haar lot heeft overgelaten. Hij noemt het een schande voor Engeland, dat de houd te onderzoeken. Die was zeer eenvoudig. Gedurende het gesprek van den luitenant met zijn gevangene, was de volksmenigte al meer en meer aangegroeid en nauw opeengedron gen, zoodat zij de straat afsperde en er geen doorkomen mogelijk was. En het vreemdst van het geval was, dat zij zich niet bewoog in de richting der Groote Markt waar nog- thans de optocht moest voorbijko men, maar dat de menigte onbewe gelijk stil stond, en het volk met gedempte stem met elkander praatte, terwijl blijkbaar George Malcolm het onderwerp van het gesprek was. Trouwens alles bleef rustig. Geen beleediging noch bedreiging werd geuit, de menigte scheen kalm, doch het was gelijk de rust, die aan een orkaan voorafgaat. Midley beval een onderofficier der Cipayers die zich in zijne nabijheid bevond om met zachtheid maar te- i garnizoenen meedoogenloos zijn prijs gegeven aan den moordzucht der bar baren, die, niets ontziende, niet zullen aarzelen ook aan die ongelukkigen hunnen bloeddorst te lesschen. Wat hemzelven betreftverklaart hij Khartoem te zullen verdedigen, zoo lang dit hem mogelijk is, en ziet hij er de onmogelijkheid van in zich langer staande te houden, dan zal hij beproeven naar den kant van den equator eenen uitweg te vinden. Toch gelooft hij niet, dat het de Britsche regeering mogelijk zal zijn bij hare lijdelijke houding te blij ven. Vroeg of laat zal de noodza kelijkheid blijken den Mahdi geheel ten onder te brengen, wat echter niet zal gelukken zonder groote krachtsinspanning. De gemeenteraadsverkiezingen in Frankrijk zijn, behoudens de her stemmingen die nog moeten plaats hebbenafgeloopenen voor het grootste gedeelte is de uitslag be kend. Daaruit blijkt, dat al zeer weinig verandering is gebracht in de partij verhoudingen van de plaatselijke besturen, en hoewel nu in vele opzichten bijzondere omstandigheden daarop van grooten invloed waren, gelooft men toch wel er uit te mogen opmaken, dat de stemming des lands, ten opzichte der regeeringsvorm, zoowat dezelfde gebleven is. In Parijs, waar de radikalen ditmaal er op gerekend hadden een geduch- ten slag te slaan, is hun dit zeer tegen gevallen. Wel bestaat de groote meerderheid der gekozenen uit vol bloed liberalen, doch de partij, die er op uit is alles het onderste boven te werpen om op de puinhopen der bestaande orde een socialen staat te stichten, werd deerlijk geslagen. Van de 80 zetels konden zij er gelijk met aandrang en volharding de menigte, welke in de steeg op gehoopt was, op zijde te dringen en den doortocht vrij te maken. De onderofficier gehoorzaamde. In eene voor de beide Europeanen on- verstaanbaare taal sprak hij met het bekende schorre keelaccent der in landers, de menigte eenige woorden toe en terstond ging het volk uiteen en schaarde zich in twee rijen en vormde als het ware aan weerszijde twee levende muren, waartusschen het escorte zich voortbewoog. Na ongevèer twintig, dertig schre den afgelegd te hebben, sloot de menigte zich weder te zamen en werd Midley gedwongen voor de tweede maal halt te houden. Midley werd ongeduldig en begon eenigszins ongerust te worden over dit gedurig oponthoud en het scheen hem toe dat de onverschillige hou ding der Hindoes langzamerhand plaats maakte voor eene meer vijan- slechts een 12tal bemachtigen, ter wijl nog enkelen hunner in herstem ming komen. Omtrent de vraag echter of het wenschelijk is de hoofdstad een meer zelfstandig be stuur te geven, zal de nieuwe raad wel eenstemmig met zijnen voor ganger denken. Reeds nu toch heb ben de verklaarde voorstanders van dit stelsel een 30tal zetels bezet; terwijl men vertrouwt, dat zij bij de herstemmingen meer dan de vol strekte meerderheid zullen erlang-en. 't Is echter zeer de vraag of zij ondanks dit succes hun doel wel zullen bereiken, daar noch de regee ring noch de kamers noch de senaat zich gezind betoonen om daartoe mede te werken. Dat droombeeld zal derhalve wel altijd tot de vrome wenscken blijven behooren. De Duitsclie pers betoont zich al zeer weinig ingenomen met het besluit van de Amerikaansche re geering om de Afrikaansche handels vereniging in het Congo-gebied te erkennen als eene corporatie, welke daar gezag uitoefent. In het breede wordt onderzocht waaraan deze Belgische stichting zijn ont staan te danken heeft, terwijl daar bij tevens de motieven, welke aan het bekende besluit ten grondslag leggen, aan eene strenge critiek wor den onderworpen. Het verdient, zoo beweren zij, geene aanbeveling eene corporatie als machthebbende te erkennen, vóór men de zekerheid heeft dat zij zich ook in de toe komst tegenover hare mededingsters en vijanden zal kunnen handhaven. Uit deze laatste zinsnede maken vooral de Belgische bladen de eenigs zins ondeugende gevolgtrekking, dat Duitscliland met het Congo-gebied misschien zelve hare kolonische plan nen wilde aanvangen. Ook in de dige en dat zij den gevangene al meer en meer met boosaardige blik ken aanzagen Hij had veel willen geven om Sir George Malcolm goed en wel veilig achter slot te hebben. Gelukkig kan ik op mijne on dergeschikten rekenen, zeide nij bij zich zelf, en onmiddellijk gaf hij weder bevel aan den onderofficier om de menigte voor een oogenblik uiteen te dringen; wederom sprak deze de woelige hoop toe met het zelfde gevolg als de eerste maal. Voor een oogenblik maakten de meest nabijzijnden plaats om daarna weder in grooter getale samen te dringen. Het was alsof al die man nen aan een zelfde gegeven consigne gehoorzaamden en zich er op gezet hadden om de komst van het deta chement op de markt te vertragen totdat het oogenblik. waarop een overeengekomen teeken zou gegeven, worden, daar zou zijn. regeeringskringen moet men niet zeer gunstig over deze maatschappij oordeelen, zoodat het vooralsnog zeer onwaarschijnlijk is, datDuitsch- land hierin spoedig het voorbeeld van Amerika zal navolgen. Tusschen de regeering en het centrum in den Duitschen rijksdag schijnt met betrekking tot de soci alistenwet eene schikking getroffen te zijn. Althans, tot voor weinige dag-en dacht men niet anders of deze partij zou als één man tegen het ontwerp stemmen, en nu komt uit Berlijn plotseling de tijding dat de heer Windthorst namens zijne geest verwanten zal verklaren, dat zij alleen op uitdrukkelijk verlangen des Keizers voor de wet. zullen stemmen. Natuurlijk ging het niet aan om een zoo spoedigen omme keer in de gevoelens, betreffende de beginselen waarop de wet berust, ten toon te spreiden; vooral niet na de krachtige laai waarmede diezelfde leider in de vergaderingen der com missie van onderzoek zich daartegen heeft verklaard. Waarschijnlijk heeft de regeering zich met betrekking tot den kerkelijken strijd tot het geven van enkele concessien bereid, en tot belooning daarvoor zegt Windthorst haar zijnen steun bij de socialistenwet toe. De Spaansche regeering heeft de militairen, die bij de jongste on lusten gevangen genomen zijn, in de vesting Seo d'Urgel geïnterneerd, tot omtrent hun lot heslist is. Wel licht zullen zij èn als deserteurs èn als rebellen voor eenen krijgsraad terecht staan, en het is te verwach ten, dat men met hen geen gratie zal gebruiken. Trouwens, de onge rustheid die hunne woelingeu de regeering* op het lijf hebben gejaagd, de spanning welke zij bijna overal George létte volstrekt niet op het geen er rondom hem voorviel. Hij dacht alleen aan zijn vermoorden vader en zon op middelen hoe hij zich op de moordenaars zou wreken. Terwijl dit alles voorviel in die straat, had zich een onafzienbare gaamgepakte menigte op de markt en op de brug verzameld, waaron der slechts zeer weinige Europee- sche uniformen scherp afstaken bij de uit schelle, levendige kleuren bestaande kleederdrachten der ver schillende Hmdoesche casten. Plotseling vernam men in de verte een kanonschot en een kreet van dweepzieke verwachting door dui zenden monden herhaald, ging op. Dit kanonschot was het teeken dat de optocht den tempel van Kali verliet, en dat het feest een aanvang had genomen. Een der halcons van het paleis van Djella, dat schitterend met rood fluweel en goud borduursel was ge_

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1