BINNENLAND hebben te weeg- gebracht verdienenvoordeelig verschil beliep dus 26,866 wel, dat men met hen eens eenjm en 25,671 vr., totaal 52.537. voorbeeld stelle. Toch is met hunne i Het aantal personen die zich ge- gevangennemkig de rust nog- niet durende 1883 in het Rijk vestigden geheel hersteld. Zoo hier en daar bedroeg 141.314 m. en 132,171 vr., worden nog wel eens de telegraaf-totaal 273,485, terwijl vertrokken lijnen doorgesneden en andere bald-1141,722 m. en 132,207 vr., totaal dadigheden gepleegd. Toch meent] 273,929, d. i. 444 personen meer dan men grond te hebben voor de ver- zich hier te lande vestigden, wachting dat thans de reden voor Volgens Figaro is mejuffr. Marie ernstige vrees is opgeheven. Haarlem, 8 Mei 1884. van Zandt benoemd tot kofzangeres i van den koning- der Nederlanden. 1 Het antwoord van den minis- ter van-financiën op het Kamerver- slag over de klassenbelasting is bijna I gereed, en kan in de volgende week Men meldt nu uit Renkum aan liet j bij de Kamer verwacht worden. (Rott. Nbl.,) dat de gezondheids- Voor de verkiezing van een lid toestand van Z. M. den Koning, der Tweede Kamer in het hoofd- zouder reden tot bezorgdheid te ge- j kiesdistrict Almeloo zijn uitgebracht ven, toch bij voortduring te wen-j 2042 geldige stemmen. Daarvan ver- sehen overlaat, zoodat het nog ver- j kregen de heeren mr. A. van Laer re van zeker is, of de voorgeno-1 (liberaal) 959, Van Sonsbeeck (ka men reis naar Brussel wel zal kun- j tholiek) 913, Van Alphen (anti-re nen doorgaan. volutionnair) 170 stemmen. Uit Wageningen wordt van Tusschen de beide eerstgenoem- 6 dezer gemeld: De Koningin is den moet alzoo herstemming plaats hedenmiddag op een harer veelvul-1 hebben. dige rijtoertjes in de omstreken eenGedep. Staten van Noordbra- oog'enblik in groot gevaar geweest. j bant hebben het besluit van den Aan den oprit van den dijk in dei Raad, tot weder-invoering der St. Betuwe tegenover Renkum schrikte Jansmarkt op 24 Juni, goedge- het paard voor een op den weg j keurd. staanden kruiwagen, doch met veel' Blijkens het jaarverslag der tegenwoordigheid van geest wisten'Kamer van Koophandel over 1883. H. M. en de haar vergezellende1 bedroeg de invoer van gemaakte hofdame nog tijdig het rijtuig te j kleedingst'ukkèn uit Duitschland, verlaten voordat het omkantelde. alleen over het kantoor Oldenzaal, Omtrent het ongeval, H. M. in dat jaar een aangegeven waar de Koningin overkomen, verneemt j de van f 364,000. de N. R. Ct. nog het volgende.De alg. vergadering der Ver- IT. M. maakte des middags eenleeniging «Het Nederlandsch Rund rijtoer door de Betuwe. Bij den op- veestamboekwas gisteren bij Cras gang van den hoogen Rijndijk tenapolskv te Amsterdam zeer druk Heteren schrikten de paarden voor bezocht. Het ledental is. vooral in twee aan den weg liggende zakken. Noord-Holland en Friesland, aan- H. M. en de haar vergezellende zienlijk toegenomen en bedraagt 993, hoflame hadden het geluk spoedig J ook het getal ingeschreven runde- het rijtuig te kunnen verlaten, ter- j ren is verdrievoudigd en beloopt nu wijl de koetsier de paarden weldra j 835welsprekende bewijzen voor tot staan wist te brengen. j den bloei der Vereeniging en voor H. M. was weldra van den schrik I het feit dat de landbouwer het be- Regiment Infanterie Tan 19 Aug. tot 16 Sept.; 8e Regiment Infanterie vau 19 Aug. tot 16 Sept.; Ie Regiment" Yeld-Art. Ie en 2e Batterij en le Treiacompagnie van 11 Aug. tot 13 Sept,.; Idem 3e en 6o Batterij en 2e Treincompagnie van 18 Aug. tot 20 Sept.; Idem 4e Batterij an 7 Juli tot 9 Aug. Idem 5e Batterij van 28 Juli tot 30 Aug 2e Regiment Yeld-Art. le, 2e, 3e, 4e, en 6e Batterij van 9 Mei tot 12 Juni; Idem le Treincompagnie van 13 Juni tot 17 Juli; Idem 2e Treincompagnie van 18 Juli tot 21 Aug; 3c Regiment Yeld-Art. le, 2e, 3e en 4c Batterij van 15 Juli tot IS Aug.; Idem 5e en 6e Batterij van 7 Juli tot. 9 Aug.; Idem le en 2e Treincompagnie vau 1 Aug. tot 4 Sept.; Korps Rijdende Art van ste schip nog p. m. f1200 goedkoo- per in Engeland hebben kunnen i laten maken, doch zij lieten het hier doen, omdat onze scheepsbouwers, wat leveren van materiaal enz. aan gaat, eerlijk en trouw hun contract nakomen en de werklieden uit hun I eigen hunne stukken tot het gering ste -toe goed en volledig afwerken.1 zonder dat men hen daarbij gesta dig op de handen behoeft te zien en zulks voor het houwen van een j schip van zeer groote waarde is. j Al deze bovenstaande schepen 29 Aug. tot Oct.; Korps Pontonniers, van i "r 12 Aug. tot 15 Sept.; le CompagnieHospi- werden gebouwd onder het strenge taaisoldaten, van 7 Juli tot. 9 Aug.; 2e en 3e Idem van 19 Aug. tot 16 Sept. Lichting 1882. le Regiment Yest.-Art. le en 3e Comp., van 28 Mei tot. 1 Juli; Idem 2e en 9e Comp. van 2 Juli tot 5 Aug.; Idem 4e, 5e en 6e Comp. van 6 Aug. tot 9 Sept.; Idem 7e, 8e en 10e Comp. van 9 Sept. tot 13 Oct.; 2e Regiment Yest.-Art. 3e eu 4e Comp. van 28 Mei tot 1 Juli; Idem 5e en 7e Comp. van 2 Juli tot 5 Aug.; Idem le, 2e en 6e Comp. van 6^ Aug. tot 9 Sept.; Idem Se, 9e en 19e Comp. van 9 Sopt. tot 13 Oct.; 3e Regim. Vest.-Art. 2e, 4e eu Se Comp. van 28 Mei tot 1 Juli; Idem le, 3e en 5e Comp van 2 Juli tot 5 Aug.; Idem 9c en 10e Comp. van 6 Aug. tot 9 Sept.; Idem 6a en 7e Comp. van 9 Sept. tot 13 Oct..; 4e Regiment Yest.- Art. le. 4e en 8e Comp. van 3 Juni tot 7 Juli; Idem 5e eu 6e Comp. van 2 Juli tot 5 Aug.; Idem 2o en 3e Comp. vau 6 Aug. tot 9 Sept.; Idem 7e, 9e en 10e Comp. vau 9 Sept. tot 13 Oct.; Korps Genietroepen van 25 Aug. tot 27 Sept. Door den heer R. R. H. Toe Laar wordt het volgende aan het Dagblad, voor Nederland geschreven Velen met mij zullen in den laat- sten tijd eenigszius met verwonde ring hebben gezien, dat er vele ijze ren schepen van de Hollandsche werven loopen, welke gebouwd wor den voor rekening van groote En- gelsche reeders, daar toch deze in dustrie in Engeland op zulk een groote hoogte staat, en heeft mij dit ook als Hollander bewogen UEd. deze regelen eens toe te zenden. Schepen te laten bouwen in Hol land voor Engelsche reeders zal menigeen een even dwaze gedachte bekomen, en heeft terstond haren lang der inschrijving van zijn beste hebben gevonden als steenkolen in rijtoer over Randwijk naar het j runderen inziet, nu het Stamboek landgoed Oranje Nassau vervolgd, j ook buitenslands zoodanig crediet Van heden af. is Brack's Doe-1 heeft, dat vreemde kooplieden over- ien-Hótel te Amsterdam, eigenlijkkomen om met het Stamboek ge- voor zes weken gesupprimeerd, daar j wapend onze beste runderen duur het gedurende dien tijd uitsluitend j op te koopen. De rekening, sluitende het hötel zal zijn der keizerin vanmet een vonrdeelig saldo van f1310, Oostenrijk. 1 eu de begrooting voor 1884, geraamd Gisteren avond werd vermoedelijk i op f 8385, werden goedgekeurd, reeds de hertog van Nassau, en he-1 De heer L. G. Greeve, kan den ochtend te 7.30, de aartsherto- j tonrechter te 'sHage, behandelt in gin verwacht. j de Vragen dos tijds het straffen van Successievelijk zullen, gedurende: dronkenschap. Op grond zijner er- het verblijf der keizerin leden van j varing beweert hij, dat daardoor de het keizerlijk huis van Oostenrijk beteugeling van de openbare dron- haar voor korteren of langeren tijd kenschap niet wordt bereikt, en de komen bezoeken. Zelfs bestaat hetStaat noodeloos wordt bezwaard, vooruitzicht, dat ook keizer Frans daar de dronkaards er volstrekt niet Joseph enkele dagen te Amsterdam I tegen opzien om te gaan zitten, zal komen vertoeven. Als vervolg op ons bericht van Aan de keizerin van Oostenrijk gisteren omtrent het oproepen van wordt de beleefdheid bewezen om, zoodra zij zich ter ruste begeven heeft wat vrij vroeg gebeurt de Doelenstraat door de politie te doen afzetten. Deze zorgt dat de paarden der rijtuigen, die de straat passeeren. slechts stappen. De bevolking des Rijks bedroeg, op 1 Januari jl. 4.225,065 zielen (2,090,bóO mannen en 2,134,215 vrouwen), zijnde 52,093 (26.458 m. en 25 635 vr.) meer dan op 1 Jan. 1883. De loop der bevolking des Rijks was in 1883 als volgtgeboren wer den 73,910 m. en 70,101 vr., totaal 144,011, terwijl stierven 47,044 m. en 44,430 vr., totaal 91,474; bet drapeerd en met kussens van den- zelfden stof was overladen, trok aller aandacht. Nauwelijks was het kanonschot gevallen of de prinses en de radjah verschenen op het balkon. Het oogenblik nadert, sprak Djella. De minuten schijnen mij uren toe antwoordde Doorgal. Ondertusschen volgde Ivazil on gemerkt de drie factotems der prin ses. Hij volgde hen op de hielen: dau eens was hij achter Saugor, dan weder naast Holcar. Zijne vrees nam met ieder oogenblik hand over hand toe, maar zekerheid had hij uog niet kunnen verkrijgen. De fa kir Souniacy had hij nog niet kun nen terug vinden. Ik heb Saugor met eene me nigte broeders van het «Heilig Ver bond» zien spreken, dacht Kazil bij zich zelf, en ik heb Holcar dèn naam van George Malcolm koo- milicien-verlofgangersdiene het volgende De verlofganger worden gedu rende hoogstens 35 dagens in wer- kelijkeu dienst gehouden en wel op de volgende tijkvakken Lichting 188!. Regiment Grenadiers en Jagers, van 19 Aug. tot 17 Sept.; le Regiment Infanterie, le, 2e, 3e eu 4e bataljon, van 12 Aug. tot 9 Sept.; Idem 5e bat. van 2 Sept. tot 30 Sept.; 2e Regiment Infanterie, le, 2e. 3e en 4e bat. van 14 Aug. tot 12 Sept.; Idem 5e bat. van 4 Juli tot 2 Aug.; 3e Regiment Infanterie, van 14 Aug. tot 12 Sept.; 4e Rrgiment Infanterie, vau 19 Aug. tot 17 Sept.; 5e Regiment Infanterie, van 19 Aug. tot 16 Sept.; 6e Regiment Infanterie, le, 2e, 3e eu 4e bat. van 14 Aug. tot 12 Sept.; Idem 5e bat. vau 4 Juli tot 2 Aug; 7e ren noemen,... wat zou er broeien? Wat is hun doel? Hoe het te weten te komen? Kazil had nauwelijks den tijd ge had om hierover na-te denken, toen een Hindoe in lompen srehuld hem achterop liep. Onmiddelijk herkende j hij onder die vermomming den fakir, i die een reusachtigen slaaf aansprak. I Ongezien van Souniacy kon hij ach ter deze neergehurkt het volgende gesprek afluisteren. Welnu! vroeg de fakir. Het is geschied, antwoordde de fellah. Hebben onze broeders de pas lage ontoegankelijk gemaakt? Ja. Wordt het teeken door hen niet vergeten I Neen. I Het is goedHet escorte met j den gevangene zal hier komen op het bepaalde oogenblik en het zal den tijd niet hebben om de brug New-Castle te importeeren en toch is het een feit. De laatste maal dat ik in Londen was, had ik het genoegen met de heeren Watkins Co., 121 Fen- churchstreet, te spreken. Met deze heeren, groote reeders, kwam na tuurlijk al heel spoedig het gesprek over het bouwen van schepen etc. en was ik niet weinig gestreeld uit den mond van deze heeren te hoo- ren, met welk een lof zij spraken niet alleen over onze scheepsbou wers, maar hoe zij ook onze werk lieden prezen, reden waarom dan ook deze firma veel schepen in Hol land doet bouwen. Zij gaven mij bij deze gelegenheid het volgend lijstje Gebouwd bij de firma Smit, Kin derdijk Australia Zealandia Queen Tilburg Kurrara Gebouwd bij Delftshaven Rutland 2 Pairs Easle Kanahooka Nord In aanbouw: Victoria Tug De Maas en Co., toezicht van den surveyor der Lloyds. De heeren Watkins en Co. verklaar den mij dan ook. dat zij van plan waren met het bouwen van schepen alhier door te gaan. indien de scheeps bouwers op deze wijze voortgingen eu dat zij de overtuiging hadden, dat vele vrienden (reeders) hun voor beeld zullen volgen. Bij de gisteren te Zandvoort ge houden aanbesteding voor den bouw van een openbare school in die ge meente, waren 9 biljetten ingele verd. Het hoogste w„s dat van den heer C. Bos te Haarlemmermeer, voor f32.897, het laagste dat van den heer Van Velzen Jr. te Haarlem voor f29.297. De begrooting beliep f30,000. Het werk is nog niet ge gund. Bij den lu- r dr. C. Smit is ten behoeve van het badhuis voor min vermogenden 'u deze gemeente eene gift inge -.on. van f100. Maandagnacht werd door een po litiebeambte aan den openbaren weg te Amsterdam aangetroffen een mu zikant van Sonneman's kapel, luid weeklagende dat hij, zijne liefde voor een dienstmeisje niet beant woord ziende, uit wanhoop een snel werkend doodelijk vergif had inge nomen. Het bedoelde meisje, daarbij tegenwoordig, kermde even hard als haar afgewezen minnaar, en de te hulp geroepen beambte meende niet beter te kunnen doen dan de mu zikant naar het Binnen-gasthuis te brengen. Daar nam voor het onder zoekend oog van den dienstdoenden geneesheer dit schijnbaar tragische voorval een wij komisch einde. Schoorvoetend toch beleed vle olijke muzikant. d;s- hij slechts komedie gespeeld, en uder de oogen zijner Dulcinea eenvoudig wat witte sui ker ingenomen had, om zoodoende haar hart te veroveren. (Hbl.) Toen de slooper van de Koren beurs dat werk aannam, was hem per contract de verplichting opge legd, dat hij al het zink, hetwelk van het dak zou komen, aan de gemeente teruggeven moest. Er kwam echter in het geheel geen zink, maar wel eene groote hoe veelheid lood van het dak. dat niet teruggegeven behoefde te worden en voor den slooper een aardig buitenkansje is. 't Was, volgens de A mst. Ct. geen georganiseerde manifestatie, maar slechts een besluit dier mannen om, door een wandeling langs de grach ten, het volk der hoofdstad in ken nis te stellen met hun onhoudba- ren toestand. Dinsdagochtend is de asperge schuit van ?s Gravezande naar Am sterdam beginnen te varen? zoodat thans gekegelde aanvoer van deze vrucht is te verwachten. Yoor het begin was het aantal aangebrachte bossen vrij aanzienlijk. Daar de leening der Koninklijke Fabriek van stoom- en andere werk tuigen te Amsterdam niet is vol- teekend, zal heden ter alg. verga ring de liquidatie worden voorge steld. Wordt dit voorstel goedge keurd, dan zouden 2000 arbeiders zonder werk komen. Het speelwerk van den stadhuis toren te Leiden laat bij halfslag het Transvaalsche volkslied hooren.Spot- ters noemen dit nu een «halfslag» tige hulde. Twee mannen waren gisteren aan het uithalen van vogelnesten op den Scheveningschenweg, toen zij door de politie werden betrapt. Bekeurd zijnde, verzetten zij zich zoodanig, dat zij geboeid naar het politiebu reau moesten worden overgebracht. In aanbouw Hibernia Columbia Ville du Havre Nadat ik dit lijstje eens had na gezien, kwam natuurlijk de vraag bij mij op, of wellicht de scheeps bouwers hier goedkooper waren, waarop de heeren Watkins mij ant woordden, dat het dikwijls hier duurder was, en zouden zij het laat Langs de hoofdgrachten liepen te Amsterdam gisterenochtend een vijftigtal mannen langzaam en zwij gend. Zij vormden een d. el van de scheepmakersgezellen van par ticuliere werven, die buiten werk waren wegens gebrek aan werk bij hun patroous. Het spreekt vanzelf dat de meerderheid werd gevormd door mannen van rijpen leeftijd, met vrouwen en kinderen, die reeds vele weken op het weekloon wach ten. te bereiken. Dus moet de Engelschman hier gedood worden?... Ja, onder de oogen van dege nen, die over zijn leven hebben he slist Ahamompelde Kazil, over zijn geheele lichaam bevende. De slaaf hernam Maar als de Cipayers weer stand bieden? Dat zullen zij slechts voor den vorm, antwoordde de fakir. Weten zij er dan van? Ja... wanneer de naam van BomJianie hen wordt ingefluisterd, dan zullen zij hunue wapens weg werpen en het volk zijn gang laten gaan en het gerechtigheid laten oefenen. Maar de officier? die zal zich wellicht verzetten. De officier? Welnuindien hij weerstand biedt, dan zal men hem dooden. Goed. Ik zal het signaal geven. En dat is? Siva.. en nu, ga heen. Loop tusschen het volk en herinner het aan de gegeven bevelen. De slaaf gehoorzaamde en ver dween onder de menigte. Neendat zal niet gebeuren riep Kazil uit. Hij zal niet ster ven! Maar wat zal ik doen? Hoe hem en den officier te waarschuwen? En dan nog zullen de Cipayers ons in den steek laten en ik wil en zal hem redden na hem in het ongeluk te hebben gestortHet moet en het I zal! Zoo niet, dan zal ik met heml sterven. Hij trachtte in de richting- van liet steegje waarin het escorte met1 den gevangene werd opgehouden, voort te dringen, maar hij werd plot seling met kracht teruggeworpen, daar het snel op elkauder volgende kanongebulder en de fanfares, welke j Aanstaanden Zaterdag zal het vijf- i tig jaar geleden zijn dat dr. K. M. Giltay te Rotterdam, zijne genees kundige praktijk begon. Een aantal zijner vrienden zijn voornemens hem bij die gelegenheid een bewijs van waardeering te geven. Naar wij ver- j nemen zal evenwel, wegens ziekte van den geachten jubilaris, de feest viering eene week later, op 17 dezer, plaats hebben. (N. R. Ct.) Men deelt ons mede. dat de heer H., sedert meer dau 40 jaren bur gemeester en secretaris der gemeente Alphen en Riel, eergisteren nacht met de noorderzon vertrokken is, zonder orde op zijne zaken te stel len. Vele landbouwers in die ge meente, die hem hunne gelden had den toevertrouwdmoeten er de slachtoffers van zijn. (N. R. Ct.) De conducteur Claessens, die Za terdagavond tusschen Simpelveld en Wijlré van den trein is gevallen, is Maandagavond aan de gevolgen overleden. De ongelukkige was een braaf en oppassend jongeling en bij zijne chefs zeer gezien. Door de zorgeloosheid van een kindermeisje, geraakte Dinsdagmid dag te Kampen een kinderwagentje waarin 2 kindertjes, in de gracht. De politie-agent W. van Dijk begaf zich terstond te water en redde met veel moeite de kleine drenkelingen. Dinsdag middag geraakte te Rid derkerk a/d. Pruimeudijk de paar den, gespannen voor een boeren wagen, beladen met afval van vlas, op hol. Een jongetje van ongeveer twee jaren geraakte er ouder en bleef op de plaats dood. Voerman en paarden zijn ongedeerd gebleven, doch de wagen leed eenige schade. Uit Hoorn wordt aan de R. Ct. gemeld Onlangs werd een onderofficier hier tot 14 dagen arrest veroordeeld. zich meer en meer naderbij deden hooren, de volksmassa plotseling in eene tegenovergestelde richting de den voortbewegen. De stoetde heilige optocht brulde alles uit één mond. Ja- garnauth! Jagarnauth! Saugor, Holcar, de fakir en de overige ingewijden liepen tusschen het volk heen en weder, het op ge- dempten toon toeroepende De hand aan den dolk en houd u gereed! Op hetzelfde oogenblik klonken de fanfares nog dichter in de nabij heid, het gedonder van het geschut en de tonen van de militaire muziek deden zich eveneens meer en meer liooren. De optocht kwam van de brug en defileerde nu op de markt onder de luide, dweepzieke toejui chingen van het volk. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2