POPULAIR MI» Ei ADVERTENTIEBLAD. Oplage 10000 Ex. FEUILLETON. Maandag- 12 Mei 1884. No. 250. HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk n. maand 55 Afzonderlijke Hommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgennmen Znn- en algemeene Feestdagen. Bureau: KLEINE HOUTSTBAAT No. 9. DraSkers-Uitgevers: BOM AKS Co., te Haarlem. ADVERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. Hoofdagenten het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHn. E. JONES, Sncr., Parijs, 31 bis. Faubourg Montmartre. Van Haarlem naar Amsterdam. 7.—. 8.32, 8.55, 9.30,11.15, 11.39*, 11.56, 1.8, 2.39* 3.53, 4.15, 4.44, 5.42, 6.40, 7.13, 7.44* 8.54,9.46,10.23, 10.59*. VERTREKUREN der SPOORTREINEN. Van Amsterdam naar Van Haarlem naar Haarlem. Rotterdam. 6.15, 7.30* 8.10, 8.30, 9.35, 7.53*, 8.33,9.4,10.13.12.12*, 12.46,1.53, 3.50, 4.16, 5.12, 5.43*, 8.1, 10.13. WENTERDIENST. De met een 9.50,11.5,11.50* 12.15, 1.5, 1.30, 3.26, 3.45, 4.30. 4.45, 5.20*, 7.30, 8.30, 9.50,11.—. Van Rotterdam naar Haarlem. 6.40, 8.10,9.10.10.20*, 11.5, 1.23*, 2.45, 3.35, 5.10, 6.27*, 7.20, 8.50, 9.50*. De vertrekuren zijn berekend Station Delftsche Poort. geteekende treinen alleen le en 2e klasse. Van Haarlem naar den Helder. Van Haarlem naar Zandvoort. Station H. IJ. S. M. 7.55, 9.6, 10.15, 11.38, 1.33, 3.52, 4.59, 6.45, 8.3. 6.51,10.7,1.37, tot Alkmaar, 5.2, 8.57. Van den Helder naar Haarlem. 6.10, 9.30, 1.30, 7.20 Van Zandvoort naar Haarlem. 8.26,9.40,10.49. 12.42, 2.12, 4.17, 6.15, 7.17, 9,15. Kennisgeving. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Haarlem. doen te weten, dat heden zijn afgekondigd de door den Raad dezer gemeente bij besluit van 27 Februari 1884 No. 12 vastgestelde verorde ningen op de heffing en op dein- vordering van schoolgeld op de Tus- schenschool en op de tweede Tus- schenschool te Haarlemen dat I gedrukte exemplaren van die ver- ordeningen, tegen betaling der kos ten, ter Gemeente-Secretarie ver- I krijgbaar zijn. I Haarlem, 9 Mei 1884. Burgemeester en Wethouders voornoemd E. A. JORDENS. de Secretaris J. TIELENIUS KRUYTHOFF. VI,GEMEEN OVERZICHT. Onwillekeurig zou men geneigd zijn de jongste berichten omtrent de Tonkinsche aangelegenheden te be schouwen als een vervolg op de geruststellende verzekeringen, die er in den laatsten tijd alzoo omtrent de houding van China gegeven werden. Immers, thans is van niet meer of minder sprake, dan dat er te Peking op nieuw onderhandelin gen over dit vraagstuk zijn aange vangen, die aanvankelijk zeer goed vorderen, en waarbij de grondslagen voor een eventueel te sluiten ver drag reeds zijn aangegeven. Of de berichtgever nu de zaken een wei nig te donker inziet, dan wel of er werkelijk hoop op eene spoedige vereffening der bestaande geschillen is, weet men natuurlijk niet. Tot heden was de toestand nog zeer ge spannen. China erkende geenszins D.TELLA DE GEMASKERDE PRINSES. EEN ROMAN UIT ENGELSCfl INDIË VAN XA VIER DE MONTÊPIN. 78) Tweede Gedeelte. HET JAARFEEST VAN JAGARNAUTH. En inderdaad waren de Hindoes, terwijl hun geschreeuw verdubbelde, bij den aanblik van dien dolk door ziilk eenen gevaarlijken vijand ge hanteerd eenige passen terugge weken. Een doodelijke angst maakte zich van prinses Djella meester, welke met ingehouden adem van hetgeen voorviel getuige was en die ondanks de bewondering, welke de helden moed van George Malcolm haar in de rechten, die Frankrijk beweerde door hare veroveringen in Tonkin ver kregen te hebben, terwijl China zich evenmin bereid betoonde genoegen te nemen met het beschermheer schap over Anam, dat hij een ver drag met den sultan van dit gewest was ingesteld. Somtijds zelfs had het er al den schijn van, als zou de oorlog onmiddellijk uitbreken, en ook de taal door de Chineesche afge zanten gevoerd, gaf aan dat ver moeden eenigen schijn van waar heid. Thans evenwel weet niemand, wat hij van de geheele zaak moet denken. Het is een feit, dat de meerder heid der bevolking den strijd wil aanvaarden, doch aan den anderen kant is men evenzeer van China's machteloosheid overtuigd. Misschien wel is het aanknoopen van nieuwe onderhandelingen slechts een strik, waarin men de Franschen zoekt te vangen, door hen daarbij minder werkzaam en oplettend te maken. Is dit het geval, dan is voor zichtigheid hij de militaire overhe den dubbel aan te bevelen; doch na alles wat men reeds van hen heeft gezien, bestaat er weinig vrees, dat zij deze uit het oog zullen ver liezen. Curieus zijn, zoo men de ver zekeringen van een Parijschen dag blad-correspondent gelooven mag de verhalen, die in eigenlijk China omtrent den loop der gebeurtenissen in Tonkin, in omloop zijn. Yan de verovering van Bac-Ninh heet het, dat de Chineesche bevelhebber der vesting medelijden had gekregen met de ongelukkige Fransche sol daten, en om verder bloedvergieten te voorkomen haar aan den vijand had overgegeven. In het Britsche lagerhuis maken de partijen zich gereed om den strijd boezemde, haar haat tegen hem nog voelde vermeerderen bij de gedachte alleen, dat die man haar liefde ver smaad en haar hand had geweigerd. Zou hij ons nog ontsnappen vroeg zij aan Doorgal. Wel neen! dat is immers on mogelijk! antwoordde de radjah terwijl hij tegelijkertijd een lang pistool, welks handvatsel uit koraal met zilver ingelegd bestond, uit zijn gordel nam en den haan spande. Maar reeds was op de markt de toestand gansch en al veranderd. George had de borstwering om de rivier achter zich en de woedende dreigende menigte vlak voor hem en ofschoon de voorste rij der aan vallers achteruit was geweken, werd deze onwederstaanbaar opnieuw vooruitgedrongen. George zag, dat hij weldra overweldigd zou worden reeds raakten de Hindoes hem bijna aan, reeds voelde hij hun gloeien- den adem gelijk dien van wilde te aanvaarden, die bij de behande ling- der afkeurende motie omtrent de regeeringspolitiek in Egypte, ge houden zal worden. Bijna alle voor name dagbladen, zoowel van de li berale als van de conservatieve rich ting, zijn het met den voorsteller eens en beweren dat die motie het juiste gevoelen uitdrukt van de over- groote meerderheid der natie. Alleen Daily Neros houdt de regeering krachtig de hand boven het hoofd en betoogt, dat ook in deze aange legenheden, even als altijd, de beste stuurlui aan den wal staan. Uit de verschillende stukken en documenten, die over deze zaak han delen en vooral met het oog op het aanstaande debat aan de leden van het parlement zijn medegedeeld blijkt, dat het waarlijk niet de schuld der regeering kan genoemd wor den, wanneer de zaken niet gaan zooals men dat wel wenschte. Ook ziet men daaruit, dat er reeds van den beginne af een zeker misver stand heeft bestaan tusschen gene raal Gordon en het ministerie Glad stone. Men heeft elkander niet vol komen begrepen en van daar dan ook, dat de een zich veel verder heeft gewaagd dan met de goede zorgen voor zijne eigene veiligheid overeen te brengen was, terwijl aan den anderen kant de regeering te lang gewacht heeft met het zenden van de ncodige hulp, overtuigd dat deze minder noodzakelijk, ja zelfs niet gewenscht was. Vandaar dan ook, dat bijna eiken dag nieuwe verwikkelingen ontstonden en het thans zulk een verwarde boel ge worden is, dat eene ontrafeling zeer moeilijk, zoo al niet geheel onmo gelijk geworden is. Te Cairo ging echter eergisteren het gerucht, dat de regeering van heesten langs zijn voorhoofd strij ken Kazil had gelijk gehad; hij kon er twee dooden, tien, ja twintig mis schien, maar toch moest zijn eigen dood altijd het onvermijdelijke ge volg wezen; het aantal zijner vijan den zou hem ten slotte toch over mannen. En George wilde in het leven blij ven, leven om zich te wreken In stede van zijne bespring-ers lan ger het hoofd te bieden, verzamelde hij al zijne kracht en vlugheid en zwaaide zich op de borstwering van de brug en riep van daar het volk met eene donderende stem toe: Volgt mij, als gij durft! Op hetzelfde oogenblik stortte hij zich het hoofd vooruit in de rivier, die twintig voet onder hem voort- stroomde. De Hindoes brulden van woede. Djella stootte Doorgal aan. Vuur!... riep zij uit. Schiet dan Engeland eindelijk besloten had, om in de eerste helft van Juli eene aan zienlijke troepenmacht naar Soedan te zenden tot tuchtiging der rebel len en tot ontzet van generaal Gor don met zijne Epyptische garnizoe nen. Uit het feit dat generaal Graham na zijn korstondlg uitstapje naar Europa onmiddelijk weder op zijn post teruggekeerd is, meent men eene bevestiging te kunnen trekken van deze verzekering. Bevestigt deze zich, dan is het te hopen, dat het generaal Gordon nog moge gelukken zich tot dien tijd staande te houden. Van spionnen heeft men vernomen, dat hij loop graven om de stad heen laat aan leggen, ten einde de verdediging gemakkelijk te maken. De onderhandelingen betreffende de Egyptische conferentie duren nog altijd voort. Frankrijk en Enge land zijn het nog niet met elkander eens over de voorwaarden waarop eerstgenoemde mogendheid aan de beraadslagingen zal deelnemen, doch men hoopt toch hieromtrent nog tot overeenstemming te komen. De Italiaansche regeering, die de uitnoodiging van Engeland zon der eenig voorbehoud heeft aange nomen, zal aan haren vertegenwoor diger de opdracht geven vooral te letten op de belangen welke haar land bij de Egyptische aangelegen heden heeft; en mocht het program ma uitgebreid worden er op aan te dringen, dat niets worde ondernomen, dan met toestemming en onder goed keuring van Italië. Dat men geen voorwaarde heeft gesteld, zoo ver zekert de Dirittois een bewijs, hoe zeer Italië vertrouwt op de loyaliteit van Engeland, daar men er van overtuigd is, dat de Britsche regee ring niets zal ondernemen of voor- De radjah gaf gehoor aan haar bevel en op het oogenblik dat George Malcolm in de diepte verdween hoorde men het schot vallen. Welnu? vroeg de prinses. Doorgal wendde zich lachend tot haar. Ik mis nooit een zwaluw in de vluchtmerkte hij op wees dus gerust, prinses, hij is dood En bij zich zelf dacht hij Nu heb ik geen medeminnaar meer. Nu heb ik mij op George Mal colm gewroken. dacht Djella, maar dat is mij niet genoeg; nu komt de beurt aan Marv Burtell, die mij zijn hart ontstolen heeft. Zonderling toeval. Op hetzelfde oogenblik dachten beide heillooze wezens tegelijk aan het onschuldige kind, dat de een met zijn liefde en de andere met haar haat ging ver volgen. Wat zou er worden van die engel tusschen de klauwen van die twee duivels?... I stellen, wat hare belangen kan be- I nadeelen. I De Russische Czaar zal hoogst- I waarschijnlijk dezen zomer eens een j bezoek gaan brengen aan de Poolsche provinciën van zijn rijk, en op dien tocht door zijne echtgenoote verge- Izeld worden. Men maakt nu reeds I groote toebereidselen om aan dat I bezoek den noodigen luister bij te I zetten, terwijl natuurlijk de politie Jen justitie een nauwlettend toezicht j houden op alle personen van wie j men kan vermoeden, dat zij van die I gelegenheid gaarne gebruik zouden j maken om aanslagen tegen het j leven van den keizer te smeden. |Men spreekt er nu reeds van, om j die lieden voorloopig achter slot en grendel te brengen, opdat aij niet in staat zullen zijn mogelijke mis daden voor te bereiden. Van ver schillende zijden wordt verzekerd, dat men deze gelegenheid tevens zal aangrijpen, om eene samenkomst der drie keizers mogelijk te maken. De keizer van Oostenrijk moet, even als die van Duitschland, hoogelijk met dit plan ingenomen zijn, doch omtrent de juiste plaats, waar de samenkomst zal gehouden worden, [bestaat nog geene zekerheid. Door enkelen wordt Krakau als zoodanig aangewezen. In Oostenrijk beginnen de Soci aal-Democraten zich weder eens te roeren. In een manifest, waarvan de herkomst natuurlijk moeilijk is na te gaan, verklaren zij, dat de tijd van handelen is aangebroken. Lang genoeg heeft men gewacht op het herstel der grieven, die men met recht, zooals zij beweren, tegen de bestaande orde van dingen maakt; thans is de tijd gekomen om des noods met geweld datgene te ver- Zooals wij gemeld hebben, volgde Stop van af het paleis van den goe- verneur het detachement Cipayers, dat zijn meester naar het fort voerde. Herhaaldelijk drong de woe lende, steeds in beweging zijnde menigte hem terug, zoodat hij er niet in slaagde zich bij het escorte aan te sluiten... Hij bereikte de Groote Markt op het oogenblik dat George Malcolm van af de borstwering zijne moor denaars uitdaagde hem te volgen. Hij hoorde het schot vallen. Hij dacht dat het complot gelukt was en op de knieën vallend strekte hij de handen biddend ten hemel en stamelde Mijn arme meester dood, mijn meester is dood Hij voelde een hand zijn schou der aanraken. Het was Kaz 1. - Sta op! zeidc de-e Huiste rend, indien men u herkent voor den kamerdienaar van Sir George,

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1