POPULAIR Mil's-1 Oplage 10U00 Ex. Dinsdag 13 Mei 1884. SCHUTTERIJ. FEUILLETON. No. 200. HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgennmen Zon- en algemeene Feestdagen. BureauKLEINE HOUTSTRAAT No. 9. Drukkers-BitgeYers: BOÏÏAHS Co., te Haarlem. ADVERTENTIEN: van 15 regels 2 5 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité. Etrangère G. L. DAUBE Co, JOHx. F. JONES, Siicr., Parijs, 31bis, Faubourg MHit.martre. VERTREKUREN der SPOORTREINEN. W1NTERDIENST. De met een geteekende treinen alleen le en 2e klasse. Van Haarlem naar Amsterdam. 7.—. 8.32, 8.55, 9.30,11.15, 11.39*, 11.56, 1.8, 2.39*, 3.53, 4.15, 4.44, 5.42, 6.40, 7.13, 7.44* 8.54,9.46,10.23, 10.59*. Van Haarlem naar Rotterdam. 7.53*, 8.33,9.4,10.13.12.12*, 12.46,1.53, 3.50. 4.16, 5.12, 5.43*, 8.1, 10.13. Van Amsterdam naar Haarlem. 6.15, 7.30* 8.10, 8.30, 9.35, 9.50,11.5,11.50*, 12.15, 1.5, 1.30, 3.26, 3.45, 4.30, 4.45, 5.20*, 7.30, 8.30, 9.50,11.—. Van Rotterdam naar Haarlem. 6.40, 8.10, 9.10,10.20* 11.5, 1.23*, 2.45, 3.35, 5.10, 6.27*, 7.20, 8.50, 9.50*. De vertrekuren zijn berekend Station Delftsche Poort. Van Haarlem naar den Helder. 6.51,10.7,1.37, tot Alkmaar, 5.2, 8.57. Van den Helder naar Haarlem. 6.10, 9.30, 1.30, 7.20 Van Haarlem naar Zandvoort. Station H. IJ. S. M. 7.55, 9.6.10.15, 11.38, 1.33, 3.52, 4.59, 6.45, 8.3. Van Zandvoort naar Haarlem. 8.26,9.40,10.49, 12.42, 2.12, 4.17, 6.15, 7.17, 9,15. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Haarlem. Gezien Zr. Ms. besluit van den 21en Maart 1828 (Staatsblad No. 6) omtrent de Schutterijen, Roepen hij deze op alle ingezete nen, die op den len Januari 11. hun 25e jaar zijn ingetreden, en alzoo diegenen, welke in het jaar 1859 zijn geboren, om zich op het Raadhuis dezer gemeente te doen inschrijven voor den dienst der schutterijen wel De bewoners van de afdeelingen 1 en 2 op Donderdag den 15en Mei aanstaande, van 's morgens 10 tot 's namiddags 2 ure. De bewoners van de afdeelingen o en 4 op Vrijdag den 16enMei aanstaande, van 's morgens 10 tot 's namiddags 2 ure. De bewoners van de afdeelingen 5 en 6 op Zaterdag den 17en Mei aanstaande, van 's morgens 10 tot 's namiddags S ure. Bij welke inschrijving door de gehuwden zal moeten worden ver toond hunne Trouw-acte. Te gelijken einde worden op ver melden tijd en plaats tevens opge roepen uit den dienst ontslagen mili tairen, alsook diegenen, welke, of schoon in andere gem. ingeschreven, sedert de laatste inschrijving binnen deze gemeente zijn komen wonen, en op den 31en Januari 11. hun 34e jaar nog niet hebben voleindigd en alzoo geboren zijn in de jaren 1858 tot 1850 ingesloten, alsmede vreem delingen van denzelfden ouderdom, die sedert de laatste inschrijving in de termen gevallen zijn om, volgens art. 2 der wet van 11 April 1827, als ingezeten te worden beschouwd. Haarlem, 1 Mei 1884. Burgemeester en Wethouders voornoemd E. A. JORDENS. de Secretaris J. TIELENIUS KRUYTHOFF. D J E Xj Li A DE GEMASKERDE PRINSES. EEN ROMAN UIT ENGELSCH INDIE VAN XA VIER DE MONTÊPIN. 79) Tweede Gedeelte. HET JAARFEEST VAN JAGARNAUT1I. Ik zeg u, dat gij even treurig en ongerust zijt als ik... Beste ge liefde Hevazeg mij alles, stort uw hart uit en tracht maar niet mij te misleiden, want dat gelukt u toch niet, komaan opgebiecht... Nu kon het meisje zich niet lan ger bedwingen en in tranen uitbars- ALGEMEEN OVERZICHT. Ondanks de afsluiting, welke, naar luid der Egyptische berichten, de opstandelingen in Soedan hebben bewerkstelligd, zijn van generaal Gordon den 8sten dezer te Cairo tij dingen aangekomen, die een eenig's- zins geruststellend karakter dragen. Enkele spionnen, in deze stad aan gekomen, verzekeren, dat Khartoem zich vooralsnog in geen direct ge vaar bevindt. De bezetting heeft nog voor achttien maanden voorraad van maïs, en hoewel de andere levens middelen vrij schaarsch beginnen te worden, gelooft men toch, dat de be volking, mits er op het gebruik de noodige bepalingen gemaakt worden om roekeloosheid te voorkomen, daar mede nog enkele maanden zal kun nen toekomen. In den omtrek der stad zeiven vertoont de vijand zich niet. Hij blijft op eerbiedigen af stand, huiten het hereik der kanon nen; en om zich tegen eiken moge lijke onverhoedschen aanval te waar borgen, heeft Gordon loopgraven laten aanleggen, die hij streng doet bewaken. Tegen allen, die eenige geneigdheid betoonen om zich met de Soedaneezen te verbroederen neemt hij krachtige maatregelen, daar elke poging om met den vijand in aanraking te komen als hoog verraad wordt aangemerkt en on middellijk met den kogel wordt ge straft. Dat zulk eene gestrengheid noodzakelijk is, zal wel niemand ontkennen, die de geschiedenis van dezen oorlog met aandacht heeft ge volgd. Immers bijna alle steden, die daarbij door den vijand zijn veroverd, vielen door verraad van binnen, want de bevelhebbers hadden in den regel met de inwoners evenveel te stellen als met de belegeraars. Generaal tende, omhelsde zij Mary en sta melde Welnu! ja! Het is waar... ik ben ook ongerust... en heb een duis ter voorgevoel, dat er een ongeluk is gebeurd. Ziet gij wel, riep Mary uit. Evenals ik, evenals ik! Gij zijt ook bang, dat het noodlot, dat ons allen getroffen heeft, nogmaals hen zal treffen. Ja, het is de waarheid. En gij hebt er wel reden toe. Ik geloof, dat wij nog niet aan het einde van onze beproevingen zijn en er ons nog meer boven het hoofd hangt en dat de moord op onzen goeden voogd, dien braven man dien wij als een vader liefhadden, nog een treurige nasleep zal hebben Het komt mij voor, dat een nieuwe slag ons te wachten staat, die ons op het onverwachtst zal treffen en verbrijzelen. Doodelijk verschrikt stamelde Heva: Gordon heeft nog altijd, blijkens dezelfde spionnen, de hoop op Brit- sche hulp niet opgegeven. Aan de Grieksche kooplieden, die de stad wilden verlaten, gaf hij den raad kalm te wachten, tot deze hulp zal aangekomen zijn, want dat zijne re geering hem niet geheel aan zijn lot zou overlaten, daarvan was hij ten stelligste overtuigd. De onderhandelingen betreffende de te houden conferentie, vorderen slecht. Frankrijk blijft voor hare toetreding nog steeds eischen stel len die de Engelsche regeering meent niet te kunnen inwilligen, en beide mogendheden zullen nog heel wat moeten toegeven, alvorens er op dit punt overeenstemming tus- schen hen komt. De voorstellen die de heer Gladstone der -conferentie wil doen, zijn thans bijna in hun geheel bekend. In de eerste plaats wil hij eene leening sluiten ten be drage van 8 millioen, waarvan de renten natuurlijk ten laste van de Egyptische schatkist zouden komen, doch gewaarborgd zouden worden door Engeland. Met dit bedrag waarvan 1 millioen voor openbare werken bestemd is, meent de re geering voorloopig in de behoefte te kunnen voorzien, doch tevens zou zij van de mogendheden de toestem ming vragen om, bijaldien de loop der Soedaneesche kwestie onver hoopt meerdere uitgaven vorderde, op denzelfden grondslag het te kort door eene tweede leening te dekken. Natuurlijk zou, ingeval de mogend heden met dit voorstel medegaan, het maximum van deze laatste lee ning daarbij tevens worden bepaald. Omtrent de thans reeds bestaande staatsschuld, zou opnieuw machti ging gevraagd worden tot uitstel der betaling van de achterstallige coupons, zooals dit insgelijks het Maar dan zijn wij verloren. God alleen kan, indien Hij wil, ons redden. Hij kan uitkomst geven! Zuster, zuster laten wij bidden, dat Hij ons moge beschermen! Ja, zuster laten wij bidden, herhaalde Heva. En een vurig gebed van twee reine, onschuldige kinderen steeg ten hemel. Maar de wegen Gods zijn ondoor grondelijk en het gebed van enge len zelfs wordt niet altijd verhoord. Er werd zachtjes aan de deur geklopt. De heide meisjes stonden onmid dellijk uit haar geknielde houding op. Wie is daar? vroeg Mary. Ik hen het, miss, ik, Scindia, miss antwoordde eene jeugdige stem. Kom binnen, mijn kind. Scindia trad binnen. Zij was een allerbekoorlijkst Hindoesch meisje van omstreeks veertien of vijftien geval zal aijn met de vereffening der sommen als schadevergoeding toegekend aan hen, die bij de jong ste oproeren schade leden. Het de finitieve antwoord der Turksche re geering op de tot haar door Enge land gerichte uitnoodiging, is Vrijdag 11. te Londen ontvangen. Zooals onze lezers reeds hekend is, weigert de Porte aan de conferentie deel te nemen, wanneer haar programma niet uitgebreid wordt tot de behan deling der geheele Egyptische kwes tie. Opmerkelijk is het evenwel, dat tegelijk met het indienen van dit antwoord uit Constantinopel wordt geseind, dat men den inhoud daar van niei al te letterlijk moet op nemen, aangezien de Sultan in dit staatsstuk slechts zijne wenschen heeft nedergelegd, zonder nu juist daarmede te willen aangeven, dat hij alleen aan de beraadslagingen wil deelnemen, wanneer deze wor den ingewilligd. Echt Turksch klinkt dit voorzeker. Zoo houdt men altijd een slag om den arm. Tusschen de Vereenigde Staten van Noord-ALmerika en Turkije dreigt thans ook een geschil te ontstaan, dat wellicht geen ernstige gevolgen zal hebben, doch misschien eenige spanning veroorzaakt. Reeds lang werd tusschen de regeeringen van heide landen over enkele punten van weinig belang getwist, zonder dat men tot overeenstemming kon komen. Thans evenwel heeft de minister van Marine te Washington, aan een Amerikaansch eskader he vel gegeven met zijne schepen de Dardanellen door te stevenen en voor Konstantinopel te ankeren. De tijding van dit bevel maakte aldaar nog al eenige sensatie en de Porte beweerde, dat krachtens het tractaat van Parijs de Amerikaansche gene- jaar, met regelmatige trekken, prach tig haar en schitterendezwarte oogen, welke in een ovaal afgerond bronskleurig gelaat fonkelden. Men kon zich niets bevalligers en lieftalligers voorstellen dan het jeug dig kameniertje der beide meisjes. Gedurende het gesprek der beide zusters was het plotseling donker geworden, zooals in Indië altijd plaats heeft, daar er bijna geen overgang is tusschen licht en donker. Scindia bracht twee aangestoken zilveren kandelaars, welke zij op tafel plaatste en zeide na dit vol bracht te hebben: Miss? Wat is er mijn kind? vroeg Mary, die door de tegenwoordigheid van het Hindoesche meisje haar angst voor een oogenblik vergat en haar sombere voorgevoelens be- Scindia antwoordde levendig in gebroken Engelsch met een vreemd accent dat veel op de spraak der raai eerst een firman van den Sultan moest vragen, alvorens hij dit bevel mocht opvolgen. Hierover nu ont stond juist het geschil. Amerika be hoort niet onder de mogendheden die het bovengenoemde tractaat heb ben onderteekend, en nimmer heeft de regeering van dat rijk dan ook de bepalingen daarvan voor Amerika bindend geacht. Het is dus vrij waar schijnlijk, dat de Amerikaansche ge zant zich bitter weinig om de uit legging van de Porte zal bekom meren en dientengevolge geen moeite zal doen om de bedoelde firman te bekomen. Dit neemt echter niet weg, dat de admiraal, ondanks dit alles, het hem gegeven bevel zal opvol gen en de Dardanellen zal invaren. Of Turkije alsdan den moed zal heb ben met geweld deze handeling te beletten, is zeer de vraag. In den regel zijn de Turksche diplomaten vlugger dan de militaire overheden, want de eerste zijn er nog al spoe dig bij met hun protest te doen hooren, terwijl de laatsten maar hoogst zelden aan dat protest de noodige kracht bijzetten. In het Britsche lagerhuis is thans het met Portugal gesloten Congo- tractaat in behandeling. De minister van buitenlandsche zaken betoogde in het breede de wenschelijkheid van eene aanneming van dit ont werp, daar het den Britschen handel aanmerkelijke voordeelen beloofde. Zooals men weet. wekte juist dit tractaat allerwegen in Europa een geduchten storm, daar elke mogend heid hare belangen door de goed gekeurde bepalingen benadeeld re kende. Nu zou men meenen, dat de Engelschen dan ten minste tevreden zouden zijn, doch dit is lang niet met allen het geval, en men meent dat het der regeering nog vrij moei- negers geleek. Mooie palankijn beneden voor de deurheelemaal van goudprach tig! prachtig! Wat, staat er een palankijn voor de deur -riep Mary zeer ver wonderd uit. Ja!... ja!... ja! En wie zit er in? Mooie dame... mooie japon!... mooi! mooi! mooi! En wie is die dame? Weet niet... naam v naam niet willen zeggen. Maar hoe ziet zij er uit? Niet kunnen zien! dikken sluier!... Wat verlangt die dame? Wil meesteressen spreken. Onsriepen de beide meis jes uit één mond. Ja, juist, miss Mary en miss Heva. Wij kunnen niemand ontvan- hen, sprak Mary.

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1