BINNENLAND. lijk zal vallen in het parlement eene meerderheid voor haar ontwerp te vinden. De discussien in den Duitschen Rijksdag betreffende de socialisten wet vorderen zeer slecht. Vooral van den kant der liberalen openbaart zich eene zeer sterke oppositie, ter wijl ook het Centrum het noodig oordeelt ook eenige amendementen voor te stellen op het oorspronke lijke ontwerp. De regeering die ver klaard had, dat de bepalingen, die zij had voorgesteld, de uiterste con- cessiën inhielden, die zij kon toestaan, zal zich hoogstwaarschijnlijk wel genoodzaakt zien een stap verder te gaan en, om den steun van het Centrum te winnen, enkele der voor gestelde wijzigingen aan te nemen, wil zij ten minste de geheele wet niet in gevaar brengen. Wel ver klaarde Bismarck, dat eene verwer ping noodzakelijk tot ontbinding van den Rijksdag zou leiden, doch hij is er nog volstrekt niet zeker van, dat hij het hiermede zal winnen, en de nieuwe verkiezingen hem eene gewillige meerderheid zullen ver schaffen. De anarchist Falk, die op verzoek der Oostenrijkscheregeering door de Zwitsersche te Bern in hechte nis genomen was, is weder op vrije voeten gesteld, daar het ingestelde onderzoek aan het licht gebracht heeft, dat er geen voldoende termen tot zijne uitlevering aanwezig waren. Toch zal de politie op elk zijner handelingen een nauwlettend oog houden, en hem bij het minste of geringste, dat haar verdacht voor komt, onmiddellijk over de grenzen zetten. In Spanje is de toestand van dien aard, dat hij nog steeds alle zorgen der regeering vereischt. Wel is het voor het oog rustig, doch de ontevredenheid onder een deel der bevolking blijft bestaan, zoodat het vuur des opstands niet geheel is uitgedoofd doch slechts smeult. Te Murcia werd dezer dagen een zen deling van Zorilla in hechtenis ge nomen, in wiens bezit men belang rijke papieren vond. Ook hebben dezen week wederom een paar aan slagen plaats gehad op spoorlijnen, terwijl hier en daar de telegraphische gemeenschap werd verbroken. Haarlem, 12 Mei 1884. Aan de liedertafel «Zang en Vriendschapis door haren bescherm heer, mr. E. A. Jordens, als een blijk van belangstelling een com pleet toonwerk voor mannenzang ten geschenke gegeven. De bouw van eene school en onderwijzerswoning te Spaarnwoude is aan den heer F. L. van Velzen alhier, gegund voor de som van f7767. Bij den heer W. Gosler, uit gever alhier, is het eerste nummer verschenen van een blad, dat den lste n en den 15den van elke maand verschijnen zal. Het is getiteld«De LeesirijzerNieuws- en Advertentie blad ter bevordering van ons let terkundig verkeer». De oplaag is 10,000 exemplaren, en de heer Gosler hoopt, dat alge- meene deelneming hem zal steunen. Dit eerste nummer ziet er aanbe velenswaard uit. Ik wal denken. zeide Scin- dia, ik gezegd: Meesteressen uit! En? Mooie dame gezegd dat nood zakelijk was, wilde toch spreken. Een bezoek van eene onbekende in dit sterfhuis is wel vreemd.' merkte Mary op. Misschien komt zij tijding bren gen. antwoordde Heva aarzelend. Tijding. Van wïen? Van George en Edward. - Ja, zuster, dat is wel mogelijk; gij hebt gelijk. Waarom zou zij an ders hier kunnen komen? Wij zullen haar maar ontvan gen, vindt gij ook niet? Ja, zeker. Daarop gelastte zij Scindia de dame te laten binnenkomen. Dadelijk! snel! snel! ant woordde het Hindoesche meisje en snélde de kamer uit. Als die vrouw maar geen slechte tijding komt brengenzeide Ter gelegenheid van het aan- staand jubilé van Nieolaas Beets, zal bij W. Gosler een populaire bio- j graphie van diens leven het licht zien, door F. Smit Kleine, secretaris der sub-commissie alhier. Het voor nemen bestaat om evenals met Conscience en Bosboom-Toussaint geschiedde, den jubilaris een album ter vereeren. (De Leeswijzer.) Aan den thans bekend gemaakten uitslag van den tooneel-wedstrijd, j door de sociëteit «Concordia» in Ton-1 geren (België) op 't einde van het1 vorig jaar gehouden en dezer dagen geëindigd, ontleenen wij het vol gende De prijs van uitmuntendheid met 162 punten viel ten deel aan «St. Cecilia» van Hasselt; de prijs voor de beste uitspraak aan «De Genes- tet» van Utrecht; de prijs voor de verst afgelegene vereenigiug, aan «J. J. Cremer» van Haarlem. De behaalde punten, hoogste aan tal 100, waren voor het drama als volgt «St. Cecilia», Hasselt, 85; «De Genestet», Utrecht, 85; «De Lau werkrans», Antwerpen, 81; «J. J. Cremer», Haarlem, 81; «Vrij en On afhankelijk», Borgerhout. 79:«Kring Pius IX». Lier, 78; «Maestreechter Keigelvereiniging» 76; «De Toe komst», Mechelen 76. Als beste acteurs werden de vol gende pnnten behaald: J. Anten, Hasselt, 785; De Leur, Utrecht, 765; DonnersAntwer pen, 765. Voor het blijspel behaalden: «Kunst en Eendracht», Waereghem, 81; «St.-Cecilia Bond», Etterbeek 79; «St.-Cecilia», Hasselt. 79; «Excel sior», Sliedrecbt, 78; «Distelieren», Dendermonde, 75; «Davidsfonds» Tienen, 75«De Lauwerkrans», Ant werpen, 74 punten. Als beste acteurs werden de vol gende pnnten behaald: Populier, Waereghem, 75.5 Van Geel. Hasselt. 75.5; Peeters, Etter beek, 70.5. Een eervolle melding, bestaande in een verguld zilveren eer-metaal, viel ten deel aan de vereeniging «Voor God en Vaderland», van Mee- nen, welke vereeniging buiten me dedinging was gebleven. De keizerin van Oostenrijk vertrok Zaterdagnamiddag 3 uur per gewonen trein naar Muiden en ontmoette daar hare dochter met gevolg, die per extra trein, onder geleide van den directeur der Gooi- sche stoomtram, even tevoren waren vertrokken. H. M. wandelde langs het strand naar Muiderberg aan zee en bracht aldaar een bezoek aan de wandel plaats Rustrijk om de beroemde echo te hooren. Met veel belangstellieg engerui- men tijd vertoefde men aldaar. Verder deden de hooge gasten eene wandeling door het dorp en de vermaarde Berceau-laan, waar alles met groote belangstelling werd be zichtigd. Te 7 uren vertrokken zij per extra trein weder naar Amsterdam. De Willem Barents zal op Zaterdag 31 dezer den zevenden tocht naar de Noordelijke IJszee aanvaarden. Het bestuur der afdeeling «Rot terdam, Schiedam en Omstreken» van de IIoll. Maatschappij van Land bouw, is voornemens op 17 Junia.s. te Rotterdam eene harddraverij met Heva binnensmonds, maar toch zoo luid dat Mary het kon verstaan. Waarom zijt gij daar bang voor? Dat weet ik niet, maar ik word hoe langer hoe meer ongerust. Waarom ons vooruit beang stigen? Wij zullen nu wel iets ver nemen. De deur ging open en Scindia liet een rijk gekleede dame binnen, gehuld in een dichten zwarten kan ten sluier, zooals de Spaansche da mes gebruiken. Men kon door den sluier heen van haar gelaat niets onderscheiden dan haar schitterende zwarte oogen, maar die fonkelden dan ook als diamanten. De onbe kende trad statig het salon binnen, naderde de beide meisjes en groette ze minzaam. Mary gat een teeken aan Scindia om zich te verwijderen en zich daarop tot de bezoekster keerende zeide zij Mevrouw, gij hebt er opaan- paarden van zessen klaar te houden. Door bemiddeling der Neder- landsche Handelmaatschappij zijn weder f 5400 overgemaakt aan de plaatselijke commissie te Batavia voor den ramp op Java. in het ge heel derhalve f 524,900. Het bericht van het Utr. Dag bladdat voor te maken havenwer ken te Buenos-Ayres 200 polder werkers zullen worden geëngageerd, is, naar men ons mededeelt, on juist. Het eerste personeel, behalve de hoofduitvoerders, voor bedoelde werkzaamheden aangenomen, is reeds daarheen vertrokken, en voor het personeel, later benoodigd, zijn reeds zooveel aanbiedingen ingeko men, dat deze meer dan voldoende zijn, om daaruit ruime keuze te doen, zelfs al trekken zich tegen dien tijd nog velen terug. Als eene groote bijzonderheid wordt aan het Handelsblad gemeld, dat bij den heer Martens aan den Amstelveenscheu weg te Amsterdam eene kip dagelijks een ei legt in het nest van 6 katjes en, wanneer de moeder afwezig is, de jonge katjes met de meeste zorgvuldigheid be waakt en als kuikens onder haar vleugels koestert. Zoo trouw vervult de kip hare taak. dat men de dier tjes niet kan genaken, zonder in hooge mate den toorn der kip gaande te maken. Een photograaf vereeuwig de dit zeldzaam feit in de dieren wereld door eene welgeslaagde pho- tographie, waarop de oude kip met hare pleegkinderen in het nest is afgebeeld. Een collectant te Amsterdam, die Vrijdag ochtend uitgezonden was met eene collectebus voor een lief dadig doel, werd door eenige voor bijgangers er op betrapt, dat bij de bus zoodanig wist te houden, dat het geld er niet geheel inviel, maar vooraan in de spleet bleef liggen, waarna het er door hem weer werd uitgelicht. De politie arresteerde den behendigen maar oneerlijken collec tant. Door de politie te Amsterdam is de hand gelegd op een 19jarig meisje uit Groningen, dat met een gehuwd persoon, mede aldaar woonachtig, gisteren naar Amerika wilde ver trekken. Beide personen hadden reeds plaats besproken op de Amerikaan- sche boot. Onder toezicht der politie is zij naar de ouderlijke woning teruggebracht. Met het stoomschip Schiedamka pitein J. L. A. d'Hamecourt zijn Zaterdag vertrokken van Amster dam naar New-York 419 volwassen personen, 83 kinderen van 110 jaar en 35 zuigelingen. Er waren voorts 12 passagiers le klasse aan boord. Te Rotterdam, te Amsterdam en te Vlaardingen zijn valsche guldens in omloop, met de beeltenis van Ko ning Willem II en het jaartal 1848, terwijl er te Rotterdam ook vier valsche rijksdaalders, met de beel tenis van Koning Willem III en de jaartallen 1862 en 1870, in beslag genomen zijn. Men wacbte zich voor schade. Het Duitsche oorlogsstoomschip Elisabethkapitein ter zee Scheering, met adelborsten aan boord, is Za terdag ter reede van Tessel gean- gedrongen ons te spreken, ondanks dat u voorzeker wel bekend zal zijn, dat een smartelijk eerst kortelings' geleden verlies ons dringt geen be zoeken te ontvangen. Dat moet u wel bekend zijn. Uwe komst moet dus wel eene gewichtige reden heb ben mag ik echter alvorens verder te gaan weten- Het jonge meisje hield op. Hoe ik heet, niet waar, miss Mary - viel de bezoekster haar in de rede. Juist, mevrouw. Ik zal het u zeggen, en haar sluier opslaande vertoonde zij de jonge meisjes een gelaat, welks aanblik dezen verstomd deed staau. Zij konden haar oogen nauwelijks gelooven en meenden te droomen. Ja, hernam de bezoekster mét een zachten, weemoedigen glim lach. Ja, ik ben het in eigen persoon Prinses Djella! riep Mary kerd. Het deed een saluut, dat be antwoord werd door land- en zee macht. De officieren en adelborsten kwamen aan wal. Een 20-tal der adelborsten van het Duitsche oorlogsschip Elisabeth wa ren dien dag uitgenoodigd te dinee- ren bij de adelborsten van het Kon. Inst. voor de marine en bleven daarna met hen samen in de amusements zaal, waarbij de stafmuziek der ma rine eenige stukken uitvoerde. De vice-admiraal W. K. Gennep gaf gisteren een diner aan den com mandant en de verdere officieren van dat oorlogsschip. Door zee-officieren en ambtenaren der marine te Den Helder, wordt heden avond in «Musis Sacrum» al daar weder eene soiree dansante aan het état-major van het Duitsche oorlogsschip Elisabeth aangeboden. Sedert het vorige jaar heeft de badinrichting te Katwijk aan Zee eene belangrijke uitbreiding verkre gen. Een nieuw hotel, het Grand Hotel de la Promenadeen een vier tal daaraan grenzende villa's, zijn tot stand gekomen. Daa' Joor wor den een 60-tal nieuwe goed inge richte kamers voor de aanstaande badgasten beschikbaar gesteld, en kan aan de vele aanvragen worden voldaan. Vervolgens zijn alle hotels (thans 5 in getal en alle aan het strand gelegen), benevens de voor naamste pensions van duinwater-lei ding voorzien, een voordeel hetwelk Katwijk boven vele andere badin richtingen bezit. De Holl. Spoorw. Maats., die alles doet om den Rijnlandschen stoom tram-dienst op de meest doelmatige wijze te exploiteereu, zal gedurende het badseizoen de treinen laten loo- pen niet alleen tot aan het strand, maar tot aan de zeezijde vóór het badhuis. Ten slotte dient nog ver meld te worden, dat in het begin van dit jaar eene school voor meer uitgebreid lager ouderwijs is opge richt, waarvan de kinderen, die ge durende langeren tijd aan het strand vertoeven, zouden kunnen gebruik maken. Niettegenstaande bet belangrijk dividend, dat door de Leidsche brood fabriek over 1883 werd uitgekeerd, is zij in staat de broodprijzen op nieuw te verminderen. De minister van staat, mr. J. A. Philipse, is op ruim 84-jarigen leef tijd Zaterdag ochtend te 's-Hage overleden. Gedurende vele jaren was de over ledene voorzitter van de Eerste Ka mer der Staten-Generaal, en gerui- men tijd ook bekleedde hij den presidialen stoel van bet voormalig provinciaal gerechtshof van Zuid- Holland. In zeldzame mate genoot de overledene de achting van allen, die ooit met hem in aanraking kwa men. Vaderland en koning verliezen in hem een trouw dienaar. Het stoffelijk overschot zal mor gen (Dinsdag) voormiddag op de particuliere begraafplaats «Ter Na volging», nabij Scheveningen, wor den ter aarde besteld. De officieren, van het 2e regiment vekl-artillerie vereenigden zich Za terdag aan een kameraadschappe- lijken disch in de Witte Sociëteit te 's-Hage ten einde met de sedert de jongste legerpromotie nieuw aan gekomen officieren nadere kennis- verbaasd uit, terwijl Heva er bijna verschrikt bijvoegde: De prinses! en in ons buis! Het scheen nu het arme kind toe, dat haar somher voorgevoel haar niet bedrogen had. Djella beschouwde eenige oogen- blikken zonder iets te zeggen de beide weezen. De levendigste be langstelling en genegenheid teeken den zich in haar trekken. Zij zag ze hartelijk en teeder aan, als eene oudere zuster, die na eene langdu rige afwezigheid haar jongere zus ters terugziet en dan haar hart voelt overloopen van teedere gevoelens. Eindelijk verbrak zij het stil-: zwijgen. XLV. BENE GROOTE COMEDIANTE. Arme, lieve kinderensprak de prinses, met eene van aandoening bewogene stem, gij zijt zeker ver-1 wonderd mij hier te zien, nietwaar?... j making aan te knoopen en aan de vertrekkenden nog een gezellig sa menzijn tot afscheid aan te bieden. Zoowel de afgetreden komman- dant van het regiment, de tegen woordige generaal-majoor Schneider, als diens opvolger, kolonel Mazel, warentot deelneming aan dezen maaltijd uitgenoodigd. Een meisje van 11 jaren redde Zaterdag middag een knaap van 6 jaren uit het water «de Oostkous» te Delftshaven, waartoe zij zich moe dig te water begaf. In de jaarlijksche vergadering van ingelanden van den polder «Oud- Beierland c. a.» werd Zaterdag door den heer mr. P. C. Visser, uit Haar lem, in herinnering gebracht, dat dit de 25e rekening was, welke on der het voorzitterschap van den dijkgraaf mr. A. van Weel was gedaan. Naar aanleiding daarvan sloeg spreker een blik terug op alles wat in die 25 jaren, door het beleid van den wakkeren dijkgraaf, in den polder was tot stand ge bracht. Spreker achtte het voor den polder een voorrecht dezen dijk graaf aan het roer te hebben. Hij wenschte den dijkgraaf geluk met zooveel voldoening op het afgeloopen tijdperk te kunnen terugzien, gaf hem de verzekering, dat zijne veelvul dige werkzaamheden, in het be lang van den polder, door inge landen op hoogen prijs worden ge steld, en eindigde met ten blijke dier waardeering uit naam van alle ingelanden den dijkgraaf een prach tig pièce de milieu, van toepasse lijke inscriptie voorzien, aan te bie den. De verdeeling der maalschap Voorthuizen onder Barneveld zal nu weldra worden beslist. Het verdeelingsplan heeft reeds ter inza ge gelegen op het raadhuis. Niet tegenstaande Mr. A. A. de Vries, le secretaris van het 37e Land bouwkundig Congres, dit jaar te Amersfoort te houden, namens vele geërfden tegen verdeeling protesteert, hopen vele gerechtigden in de maal schap dat verdeeling, waartoe reeds zoo geruimen tijd geleden besloten is, nu weldra een voldongen feit zal zijn. Behalve dat er dan een einde zal komen aan vele misbruiken, zul len vele lage gedeelten der maal schap, die zeer geschikt zijn voor cultuur, veel meer productief kun nen gemaakt worden, dan nu door het houden van schapen. Men deelt ons mede, dat tegen den notaris v. M., in het kanton Heusden, eene vervolging is inge steld, ter zake van het vervaardi gen eener gefingeerde hypothheek en het desbewust gebruik maken daarvan. Men meldt uit Vlissingen aan de N. R. Ct. Vrijdag en Zaterdag hadden op twee vreemde schepen, welke op de reede geankerd lagen, ernstige too- neelen van wanorde plaats, waarbij de hulp der politie moest worden inperoepen. Vrijdag was dat het ge val aan boord van het Amerikaansche schip Marianne Kottébohmkapt. Nugent, waar eene formeele vecht partij ontstond tusschen de beman ning, waarbij de 1ste stuurman derwijze in het hoofd werd gesto ken. dat zijne opneming in het gasthuis noodzakelijk bleek. Zater- mijn komst jaagt u wellicht zelfs schrik aan?... O, mevrouw, stamelde Mary verward! O, mevrouw... her haalde zij, maar verschillende ge waarwordingen bestormden haar zoo danig, dat zij geen woord meer kon uitbrengen. Heva was misschien nog meer verschrikt en onthutst. Djella nam de handen van Mary in de bare en deed alsof zij niet bemerkte dat het jonge meisje onder dien handdruk, waaraan zij zich niet durfde onttrekken, ineenkromp. Arme kinderenhernam zij. weest gerust! De reden, dat ik hier uwe eenzaamheid kom storen is geen andere dan hartelijke gene genheid, die ik voor uw gevoel eu diep medelijden, dat ik met u bei den heb. Oprechte belangstelling eu levendige sympathie voeren mij tot u. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2