m|\Ë\LA\0 val kan deze mogendheid er in toe stemmen haar leger onder vreemde contróle te stellen. Jammer maar, dat niet allen het daarover eens zijn. De scheuring in de Bonapartisti- sche partij, vooral ontstaan door de impopulariteit van prins Jerome en zijne dwaze handelingen sinds hij een politiek persoon is geworden, openbaart zich met eiken dag dui delijker. Zooals men weet, beschouwt de groote meerderheid dezer partij niet Pionpion maar diens oudsten zoon prins Victor als haar hoofd. Men verzekerde zelfs, dat het tus- schen vader en zoon tot een openlijken breuk gekomen is, doch de eerste heeft het noodig geoordeeld, die ge ruchten tegen te spreken. Zoolang ik leef, beweert hij, heeft geen mijner kinderen het recht, aanmerkingen te maken op mijne politieke handelin gen. Zij hebben slechts te gehoor zamen. zooals zij trouwens tot hiertoe steeds deden. Haarlem. 13 Mei 1884. Door de kiesvereeniging «Haar lem» is aan den gemeenteraad een adres verzonden, waarvan de inhoud en strekking is om, evenals in meer steden van ons land, de verslagen van den gemeenteraad derwijze te doen inrichten,dat men daaruit in zijn geheel den geest en de strekking van het verhandelde kan opmaken en waarbij nu aan den raad het verzoek wordt gericht om maatre gelen te nemen, dat een zooveel mogelijk officieel verslag van het behandelde voor het publiek worde verkrijgbaar gesteld. De vijfde gewone jaarlijksche vergadering van den Raad van Be stuur van het Museum van Kunst nijverheid zal gehouden worden op Vrijdag 16 Mei e. k., des namid dags 3 ureop het Paviljoen alhier. De voorzitter van den Raad, de hoogleeraar dr. A. Pierson, zal deze vergadering openen met eene rede over «de kunst in Europa erf gename van de kunsten van het Oosten». Heeren directeuren, dona teurs en leden der Maatschappij zijn uitgenoodigd deze openingsrede met hunne dames bij te wonen. Ter gelegenheid van de heugelijke gebeurtenis van 's Konings 35jarig regeeringsjubilé woei van den Groote of St.-Jakobstoren te 's-Hage de oranjevlag; ook van alle andere stadsgebouwen was die vaan uitge stoken- Ook uit de verschillende kerktorens wapperden de vlaggen, terwijl tal van ingezetenen de drie kleur of het oranjedoek uit hun woningen hadden uitgestoken. Naar de N. R. Ct. verneemt zal het koninklijk gezin, na terugkomst uit de Duitsche badplaatsen, niet weer, zooals gemeld is, naar Oranje Nassau's Oord, terugkeeren, maar zich, na een verblijf van enkele dagen in de residentie, direct naar het Loo begeven. De keizerin van Oostenrijk is Zondagochtend te elf uur per spoor naar IJmuiden vertrokken, waar zij te 11,40 aankwam. Aan de sluizen lag de stoomboot Simson gereed,, waarmede de keizerin in zee stoomde, rechtuit van de kust tot het twee uur was geworden. Toen werd de terugtocht aanvaard, en te vier uren was de boot weder te IJmuiden aan den wal. Ik zal het u naar mijn best vermogen trachten duidelijk te ma ken. Hoewel niet lang heb ik toch lang genoeg in Engeland gewoond om bekend te zijn met de zeden en gewoonten van haar bewoners en weet dat in dat land van vrijheid jonge meisjes bijna onbeperkte vrij heid genieten in hun doen en laten waarover niemand zich zal ergereu en Maar wat beduidt dit alle», mevrouw. Ik wil er mede zeggen, dat hoe vrij men in Engeland ook denkt, het daar toch ook niet geoorloofd is dat jonge meisjes met heeren, welke hun niet zeer na in familie bestaan, alleen onder een en hetzelfde dak wonen, en dat is uw geval, beste kinderen, na den dood van uw voogden dat is gevaarlijk en wel zeer erg ook; uiet voor u beiden, die van geen kwaad bewust zijn, maar voor uw goeden naam. De zeereis in dit heerlijke zomer weder was H. M. blijkbaar goed be vallen. Aan boord werd een stevige lunch gebruikt. Na de terugkomst te IJmuiden spoorde het vorstelijk gezelschap maar Zandpoort, waar eene wandeling werd gemaakt. Te zeven uur was, H. M. weder te Amsterdam terug. De koningin van Zweden en de hertog van Nassau hebben gis teren een bezoek gebracht op Oranje Nassau. De hooge reizigers werden afgehaald door II. M. de koningin, vergezeld van eene hofdame, en ver trokken onmiddellijk in een rijtuig met 4 paarden, bereden door jockey's, naar het koninklijk lustslot. In de eerste dagen van Juni wordt in het Amstelhotel te Amster dam verwacht, prinses Maria Elisa beth van Saxen-Meiningen met ge volg. om zich onder behandeling te stellen van dr. Mezger. Ook de vorstin-moeder Von Wied bezocht gisteren het koninklijk gezin op Oranje Nassau oord, tege lijk met de koningin van Zweden en den hertog van Nassau- Het colegie van Groot-officie ren van het Groot-Oosten van Neder land heeft een circulaire aan de tot de groep behooreude Loges gericht en dezen herinnerd aan het gewicht van den gedenkdag der vermoording van Prins Willem I, den lOn Juli a-s. Het college geeft aan de Loges in overweging, dien dag plechtig te herdenken en stelt haar voor: 1°. op den sterfclag zeiven, namens het Groot-Oosten der Nederlanden, een zilveren lauwerkrans op het graf van den grooten Bevrijder neder te leggen, en 2°. op een nader te bepalen dag en plaats met de geheele Nederland- sche Vrijmetselarij, op ernstige en waardige wijze, dankbare hulde aan de nagedachtenis van den Vader des Vaderlands te brengen, een hulde, waarbij het wenschelijk ware de Belgische broeders uit te noodi- gen tegenwoordig te zijn. {De Amstj In de gisteren (Maandag) ge houden jaarlijksche algemeeue ver gadering der HaarlemZandvoort Spoorweg-Maatsch. is verslag uit bracht over den toestand der exploi tatie in 1883, waaruit bleek, dat de inkomsten hebben bedragen f75.344 en de uitgaven f62,767, of fl-07 per kilometer. Een batig saldo van f12,577, of ruim 2 pCt bruto winst van het kapitaal. Na afschrijving van f 5000 op het vernieuwingsfonds kan l1/* pCt dividend, of f 12.50 per aandeel, worden uitgekeerd. Deze ongunstige uitkomst wordt hoofdza kelijk aan de in 1883 te Amster dam gehouden internationale ten toonstelling geweten. Het getal rei zigers bedroeg 235,975 en er wer den 5.437,820 KG. goederen ver voerd. De balans en de rekening werden goedgekeurd en de heeren G. Eltzbacher en E. Schulzbach, werden als commissarissen herkozen. Een commissie van Belgische officieren, aan wie door de Belgische Regeering is opgedragen alle kwes- tiën betreffende de voeding van het leger met verduurzaamde levens middelen te bestudeeren, bracht Za terdag een bezoek aan de Kon. Fabriek van verduurzaamde levens middelen van den heer Ed. Janssen te Rotterdam, begeleid door den luit-kolonel intendant Doorman en den kapt.-intendant E. G. Winckel; aan de fabriek werd zij ontvangen door de heeren Janssen en den kapt.- Onzen goeden naam.' riep Heva verschrikt uit. Maar wij doen niets kwaads, voegde Marv er bij. Wat kan men ons verwijten? zeide Heva. O, niets voorzeker, niets be paalds, gaf de prinses ten ant woord, maar men kan kwaad vermoeden, men kan u belasteren! En, de eer van een jong meisje (en onder eer versta ik haar goeden naam) is haar grootste schat! Niet alleen voor haar zelve, maar niet het minst voor dengeen, dien zij be mint Bedenkt dat wrel De prinses heeft gelijk, daar hebben wij niet aan gedacht, stemde Heva toe. Het is waar, antwoordde Mary. Gelukkig dat ik, die u liefheb, er wel aan gedacht heb, hernam Djeila levendig. Maar wat moeten wij doen? intendant E. Van Genkt, belast met het toezicht op de bereiding van verduurzaamde levensmiddelen ten behoeve van ons leger. Zaterdag is door de locomief van trein 28 van de H. IJ. S. M., nabij de laan van Boekenrode (tusschen Vogelzang en Haarlem) een onbe kend persoon overreden. Het reusachtige biervat, dat het vorige jaar op de Amsterdamse he Tentoonstelling was opgesteld, is naar Zandvoort overgebracht en in zoo ver gereed, dat H. M. de konin gin van Zweden en gevolg er reeds Zaterdag nagenoeg een half uur vertoefden. Het vat is omgeven door een flink terras en biedt van daar een prachtig zeegezicht. Gisterochtend te 6 uren heeft een melkboër op den hoek Zeedijk en Gelderschekade te Amsterdam een heistelling en steiger van een in aanbouw zijnd perceel omvergere den. De heistelling kwam op het dak van perceel 136 neer, bescha digde aanmerkelijk de onderpui en trof vervolgens een voorbijganger, die met verbrijzeld been naar het gasthuis moest worden vervoerd. Een man, die Zaterdagavond bij Amsterdam den Rijnspoorweg wilde oversteken, is met een in beweging zijnden trein in aanraking gekomen en zoo zwaar verwond, dat hij naar het gasthuis vervoerd moest worden. Heden ochtend overleed hij. Liet tot nog toe de corresponden tie tusschen Edam en de hoofdstad, vooral uit het oogpunt van snelheid veel te wenschen over, eerlang zal daarin eene groote verbetering ko men. Met de opening van de spoor- weglijn ZaandamHoorn, zal de stoombootdienst De Noordsterthans varende op P urmerend, voorzien in de vaart van hier naar het station Kwadijk, zonder daarom den dienst op Purmerend te staken. De reis naar Amsterdam, waartoe thans drie uren vereischt worden, zal dan in ongeveer vijf kwartier afgelegd worden. Ook zijn de Gebroeders Goedkoop van Amsterdam voornemens twee stoombooten te brengen in de vaart EdamMonnikendam't Schouw, die thans eene aanmerkelijke ver betering ondergaat. N.R.Ct Heden (Dinsdag) zal het Duitsche oorlogsschip de reede van Tessel verlaten tot het voortzetten van den oefeningstocht. Betreffende de Leidsche vergifti gingszaak vernemen wij, dat de be handeling van het rechtsgeding niet kan verwacht worden vóór Maart of April van het volgend jaar. Er zijn niet minder dan 57 gevallen te onderzoeken, waaromtrent vermoe den van vergiftiging bestaat. Om al die gevallen tot klaarheid te brengen, is er natuurlijk een lange tijd van voorbereiding noodig. Op het Hofspui te 's-Hage werd Zondag een dronkaard zoo verbitterd tegen een politieagent, die hem ver zocht zijn weg te willen gaan, dat hij dien beambte eensklaps aangreep. Al worstelend vielen beiden op den grond. De dronken man nam den agent zijn sabel af en bracht hem daarmede zulk een hevigen slag op vroegen de jonge meisjes, elkaar vragend aankijkende. Dat zal ik u zeggen, ant woordde de prinses, het is heel eenvoudig gij moet alles maar aan Lord Singleton overlaten, die bovendien thans uw wettige voogd isHet beste is zich maar naar zijne wenschen te voegen -Maar wij weten niet wat hij wil? Hij heeft mij opgedragen u zijn gevoelen kenbaar te maken Lord Singleton laat u door mij verzoeken in mijn paleis, waar ik u gaarne zal ontvangen, uw intrek te nemen. Marv en He ra gevoelden haar ongerustheid en wantrouwen onwille keurig opnieuw opgewekt. In uw paleis, mevrouw, herhaalden zij. Ja, lieve kinderen Maar waarom? Lord Singleton had eerst plan om u in zijne woning op te nemen maar bij rijper nadenken vond hij het hoofd toe, dat dezen het bloed met stroomen uit den mond golfde. Een luitenant van de veld-artillerie, die bij dit tooneel aanwezig was, gelastte aan eenige soldaten den woesteling te grijpen en tenminste zoolang vast te houden tot er meer politiemacht kwam opdagen. Aan deze gelukte het met behulp van de militairen den weerspanneling naar het bureau op de Haven te brengen. De gewonde agent ontving bij een apotheker de eerste geneeskundige hulp. Het dividend der reederij «de Eersteling», te Pernis, directeur de heer M. Zwanenburg, bedraagt 18 pCt. De voorstellen van B. en W. van Rotterdam tot uitbreiding van het Ziekenhuis hebben de volgende strekking Op 31 Mei van het vorige jaar was door den Raad besloten, het ziekenhuis uit te breiden en acht barakken te bouwen; de kosten werden toen berekend op f 250,000, behalve f 125,00'/ voor de barakken. Bij de uitwerking bleek echter, dat deze voor de geraamde som niet waren uit te voeren, terwijl tevens de wenschelijkheid uitkwam van veranderingen aan bestaande gebou wen; daardoor stijgen de kosten voor het Ziekenhuis tot f 575,000 en met de barakken tot f 700,000. In den loop der maand Junia. s. zal het Nederlandsch Gasthuis voor behoeftige en minvermogende oog lijders te Utrecht zijn 25-jarig be staan feestelijk herdenken. Naar het U. D. verneemt heeft een individu die voorgaf Eduard Carré te heeten en de neef te zijn van den heer Oscar Carré, ten na- deele van verschillende winkeliers te Utrecht oplichting gepleegd door groote bestellingen te doen voor zijn gewaanden oom en daarna kleinere inkoopen ten eigen bate, doch niets te betalen en zich nergens te laten vinden. De ware naam van dit sujet schijnt bekend geworden te zijn, zoodat hij vermoedelijk wel spoedig in handen der politie zal komen. Onder de gemeente de Werken, bij Werkendam, is het huis, door P. Groeneveld bewoond, met schuur en het grootste gedeelte van den inboedel door brand vernield. De brand nam zóó snel toe, dat aan blusschen niet viel te denken en ook een nabij staande schuur van I. Ip- pel afbrandde. Huis, schuur en in boedel waren verzekerd. Te Wageningen had een gebocheld loteling verzuimd aan een tweetal oproepingen van den militieraad te voldoen. Hij is dientengevolge bij de nationale militie ingelijfd. Bij het onweder van gisterenmid dag werd de woning van den land bouwer Bouwman, onder de ge meente Rheden, door den bliksem getroffen. Huis, schuur en inboedel (alles tegen brandschade verzekerd) werden binnen korten tijd een prooi der vlammen. Aan de Doesburgsche brandweer gelukte het, eene nabij- zijnde sehuur te behouden. Zaterdagmorgen omstreeks 4 uren brak in de gemeente Bezoien een felle brand uit, die in minder dan een half uur drie huizen in de asch legde en de bewoners nauwelijks dat eene vrouw geschikter is om te troosten en leed te verzachten; en bovendien wilde hij mij het genoe gen niet ontzeggen, dat ik mij van uw bijzijn voorstelde O, mevrouw, u is te goed! riep Marv uit. Wij zijn er verlegen mede voegde Heva er beschroomd bij. Als ik iemand liefheb, dan is het voor altijdGisteren op het bal van den goeverneur hebt gij beiden mijn hart gestolenDadelijk was ik met u ingenomen, maar daar ik zag dat dit niet wederkeerig was, heb ik bij mij zelve gezworen, dat ik door mijne liefde voor u uwe har ten wel te langen leste zou winnen. Djeila vatte de handen van Heva en Mary en vervolgde. Zult gij beiden mij daarin niet een weinig' behulpzaam willen zijn? Zoudt gij het niet willen beproeven? De prinses met haar liefelijke stem en moederlijke bezorgdheid was on- den tijd liet, met achterlating van have en goed, het leven te redden. Oorzaak van het ongeval onbekend. In een kil van de Waal, dicht bij Zalt-Bommel, is een monsterzalm van 31 kilo'3 gevangen. Aan de achterste buikvin zat vastgehecht een geldstuk uit de eerste Fransche Republiek, het vrouwenbeeld van de Republiek met de Phrygische muts, benevens het randschrift «Ré- publique francaise, aan de eene zijde, en aan de keerzijde een krans van eikenloof, waarbinnen de woorden: «une décime de l'an». Het jaartal is onduidelijk. Gisteren was het 50 jaren geleden, dat 4Jurjen Kuipers te Warga in dienst trad als meesterknecht aan den oliemolen, destijds aan de heer Van Asperen c. s. en thans aan den heer W. Talsma toebehoorende. Gedurende al dien tijd heeft hij zijne drukke en verantwoordelijke betrekking met ijver en nauwge zetheid waargenomen. Het Hoofdbestuur der Maatschap pij tot nut van 't algemeen heeft aan den jubilaris de zilveren medaille van verdienste toegekend, terwijl het Departement aldaar het zijne heeft toegevoegd om den grijsaard mede eenen blijden feestdag te be zorgen. Bij gelegenheid van de zilveren bruiloft van den heer H., te Zijpe, had Zaterdag een droevig ongeval plaats. Terwijl, om ruimte te win nen, een biljard op zijn kant tegen den muur was gezet, speelden een paar kinderen in de onmiddellijke nabijheid daarvan. Plotseling viel het biljart om, dat neerkwam op het hoofd en den rng van een zes jarigen knaap. Het kind was ter stond dood. Tegen den correspondent van De Vlinder een te Groningen ver schijnend blaadje wordt door het schoolhoofd van Marum een straf rechtelijke vervolging ingesteld we gens het opzenden van een bericht, waarin gezegd wordt, dat bedoeld hoofd zich onder schooltijd en in de school «in kennelijken staat» ver toond heeft. Terwijl jl. Donderdag op de vee markt te Joure een koe door den kooper in ontvangst werd genomen, vertoonden zich plotseling bij het dier verschijnselen van razernij, het welk ten gevolg had, dat een paar personen werden omvergestooten en belangrijke inwendige kneuzingen bekwamen. Onmiddellijk werd het dier afgemaakt. Te Burgwaldniel, 4 uren van Venloo, vond men in de vorige week, bij het afbreken van een oud huis, toebehoorende aan den landbouwer J. Stoeken, eeu kruik en een emmer onder den vloer ver borgen, gevuld met gouden en zil veren munten. De gouden munten zijn van het jaar 1713 en 1750. en er zijn er bij, die de zwaarte heb ben van 4 gouden 20 markstukken. De vondst moet zeer belangrijk gijn- GEMSHGlf NIEUWS. Uit Konstantinopel wordt van den 6den dezer aan de Temps ge schreven, dat in het district Bedra, zuid-oostelijk van Bagdad, de pest epidemisch heerscht. De aangetaste wederstaanbaar. Heva en Marv waren niet opge wassen tegen eene tooneelspeelster van die kracht. Het ijs was tusschen hen gebro ken, haar angst en wantrouwen ver dwenen geheel en al en zij maak ten zichzelven een verwijt ooit een oogenblik aan de prinses getwijfeld te hebben. Met volle overtuiging antwoordde Heva nu O, mevrouwwij weten thans hoe goed u zijtwij begrijpen het nu, dat bezweeren wij u. - Is dat goed zijn, omdat men van u houdt? Arme kinderen! wie moet, na u eens ontmoet te hebben, niet van u houden? En zich tot Mary wendende voegde de prinses er bij En miss Mary, begint gij mij nu ook te leeren kennen? want vooral gij zaagt mij met vrees en wantrouwen aan- Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2