populair mm i Oplage 10000 Ex. Donderdag' 15 Mei 1884. No. 262 Verschijnt Oapiijks uitpncniBR Zon- en aSgemEsne Feestdagen. FEUILLETON. HAARLEMS DAGBLAD A BONNEMENTSPBIJS Voor Haarlem per maand40 Cents. 'Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Bureau: KLEINE HOUTSTRAAT No. 9. DruKkers-Uitgevers: BOMANS Co., to Haarlem. AD VEETEN TIÉN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiëii worden aangenomen tot 'smiddag 12 uur. Hoofdagenten \oor liet Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co, JQHs. F. .TONES, Sucr., Ba: 3 lb is, Eaubonrg 3d nntniartre. VERTREKUREN der SPOORTREINEN. W1NTERDEËNST. De met een geteekende treinen alleen le en 2e klasse. Van Haarlem naar Amsterdam. 7.— 8.32, 8.55, 9.30,11,15, 11.39*, 11.50, l.S. 2.39*, 3.53, 4.15. 4.44, 5.42, 6.40, 7.13, 7.44* 8.54,*9.46,10.2 10.59*. Van Haarlem naar Rotterdam. 7.53* S.33,9.4,10.13.12.12*, 12.46,1.53, 3.50, 4.16, 5.12, 5.43* 8.1, 10.13. Van Amsterdam naar Haarlem. 6.15, 7.30* 8.10, 8.30. 9.35, 9.50,11.5.11.50*, 12.15. 1.5. 1.30. 3.26, 3.45, 4.30. 4.45, 5.20* 7.30,8.30,9.50,11.—. Van Rotterdam naar Haarlem. 6.40, 8.10,9.10.10.20* 11.5, 1.23* 2.45,3.35.5.10,6.27*, 7.20, 8.50, 9.50* De vertrekuren zijn berekend Station Delftsche Poort. Van Haarlem naar den Helder. 6.51,10.7,1.37, tot Alkmaar, 5.2, 8.57. Van den Helder naar Haarlem. 6.10, 9.30, 1.30, 7.20 Van Haarlem naar Zandvoort. Station H. IJ. S. M. 7.55, 9.6. 10.15, 11.38, 1.33, 3.52, 4.59, 6.45, 8.3. Van Zandvoort naar Haarlem. !6, 9.40. 10.49, 12.42,2.12, 17, 6.15, 7.17, 9,15. VUiRHKKM OVERZICHT. Geheel onverwacht verraste de Times zijne lezers eergisteren op de mededeeiing. dat het geschil tus- schen China en Frankrijk uit den weg geruimd was, door een gesloten verdrag, waarvan de inhoud reeds aan de goedkeuring der keizerin was onderworpen. Na alles, wat men in den laatsten tijd omtrent de oorlog zuchtige stemming van het Peking- sche hof heeft medegedeeld, zou men eer eene oorlogsverklaring dan een vredestractaat verwacht hebben. Immers de partij, die eene schikking wilde treffen, was, zoo heette het, geheel in de minderheid, en hare tegenstanders stonden zoo hoog in de gunst der rijksbestuurders, dat men meende, dat dezen het in hoofd zaak geheel met deze laatsten eens waren. Her bericht,dat trouwens door enkele Fransche organen volkomen wordt bevestigd, is alweer een be wijs, hoe zonderling de Chineesche staatslieden somtijds met de politiek omsprir.g-en. Hij, die alle draden van het geheimzinnig net der intrige, dat in het Hemelsche rijk zoo vaak wordt gespannen, in handen kan krijgen, is waarlijk knap. In- tusschen is het ook voor onze lezers van belang, de bepalingen te weten, die het vredesverdrag bevat. Van eene schadeloosstelling voor den steun, door China den henden der Zwarte Vlaggen verleend, heeft Frankrijk afgezien. Alleen heeft de regeering dezer mogendheid gemeend te moeten vasthouden aan haren eisch, dat China onvoorwaardelijk de opperheerschappij van Frankrijk over Anam en Tonkin zou erkennen, en onmiddellijk bevel zou geven alle nog in het laatste gewest aanwe zige troepen terug te trekken. Bo- DJELLA DE GEMASKERDE PRINSES. EEN ROMAN UIT ENGELSCH INDIË VAN XA VIER DE MONTÊPIN. 81) Tweede Gedeelte. HET JAAREEEST VAN JAGARNAUTH. Wat mijne zuster zegt beaam ik volkomenmevrouwant woordde het jonge meisje. Is dat wel waar? Ik heb nog nooit gelogen Djella drukte Mary aan haar hart en omhelsde haar vurig. O, heb dankheb dank riep zij uit. Wat ben ik geluk kig! Gij gelooft dus aan mijn ge negenheid en gij wijst mijne gevoe lens niet langer terug, en gij zult vendien zou een der belangrijkste handelsproviuciëu uitsluitend voor den Franseken handel g-eopend wor den, en omtrent de overige nog han gende kwestiën van ondergeschikt belang-, zou men trachten zoo spoedig mogelijk eene nadere overeenkomst te sluiten. Waarlijk, het ministerie- Ferry kan er in de Chineesche moei lijkheden niet over klagen, dat het ongelukkig is! Boven alle verwachting, heeft de expeditie in Tonkin een gunstig ver loop! De Chineesche regeering, die er eerst maar niet toe te bewegen was, om zich in. het onvermijdelijke te schikken en zelfs eene dreigende houding beg-on aan te nemen, ver andert onverwachts van taktiek, en heft daardoor het gevaar voor eenen kostbaren en moeilijken oorlog op. Het behoeft voorzeker geen betoog, dat de tegenstand, welken enkele kwaadwilligen in Tonkin nog zouden trachten te bieden, thans spoedig overwonnen zal zijn, nu zoowel de zedelijke als de stoffelijke steun van China hen ontvalt. De eer der Fran sche wapenen is schitterend gehand haafd, en wanneer de kamers eerst daags weder zullen vergaderen, kan de regeering de brengster zijn eener blijde tijding, die ongetwijfeld in het geheele land een juichtoon zal doen opgaan. Immers, hoewel men het volmaakt met den minister eens was, dat zelfs de vrees voor eenen oorlog met China, Frankrijk niet mocht weerhouden om de erkenning van eens verworven rechten te eischen, zoo waren er toch verscheidenen, die met eenige beschroomdheid in de toekomst zagen, en niet gerust waren omtrent den uitslag van een open lijken strijd tegen de weinig gedres seerde maar in getalsterkte vrij aan zienlijke Chineesche legerscharen. De agitatie welke de vrees voor de veiligheid van generaal Gordon in Engeland verwekt, houdt nog steeds aan, en zoowel onder het mindere volk als onder de hoogere standen, heeft juist daardoor de heer Gladstone een groot gedeelte zijner populariteit verloren. Zelfs gaat de afkeuring der regeeringspolitiek zoover, dat men, vergetende al het voortreffelijke, hetwelk de grijze staatsman gedurende den tijd, dat hij de teugels van het bewind in handen had, reeds tot stand bracht, hem zoo nu en dan, wanneer hij in het openbaar optreedt eene ont vangst bereid, die hem al zeer grie vend moet zijn. Intusschen is onder al die bedrijven in het Lagerhuis de discussie over de motie van afkeu ring aangevangen, en in eene uit voerige rede, heeft Gladstone het kabinet verdedigd tegen de beschul digingen, welke in den laatsten tijd zoo nu en dan luide werden uitge sproken. Ook de tegenstanders even wel lieten zich niet onbetuigd. Scherp hekelden zij de lijdzaamheid der regeering, die zoo veel heeft bijgedragen, zooals zij beweren, om den toestand te maken, zooals die op het oogenblik heerscht, en een ge vaar in het leven te roepen, welks afwering thans met groote moeilijk heden gepaard zal gaan. Omtrent de stemming over de voorgestelde motie, verkeert men nog in het on zekere. De meesten evenwel zijn van oordeel, dat ook thans de meer derheid der regeering getrouw zal blijven, ten minste, dat zij het niet van zich zal verkrijg-en thans reeds het kabinet af te breken, zonder het de gelegenheid gelaten te heb ben om zich uit deze netelige positie te redden. Inmiddels breidt in Egypte de op wel beproeven ze te beantwoorden. Na Mary te hebben omhelsd, over laadde zij Ileva met liefkozingen. X.LVL EDWARD. Dat is dus afgesproken, zeide de prinses na eenige oogenblikken waarin zij zich geheel aan haar uitingen scheen over te geven, -r- mijn paleis Schahabad zal uw tijde lijk verblijf zijn en daar zullen Sir George en Sir Edward ii dagelijks kunnen bezoeken. Terwijl Djella deze regeling' trof, werd een der portières opgeheven I en verscheen Edward Malcolm op den drempel. Hij was lijkkleurig en toen hij de prinses ontwaarde, teekende zich eeu ongekende verbazing op zijn gelaat. Zij hier, mompelde hijwat eene brutaliteit! Djella hernam: Gij wilt nu wel met mij mede gaan, beste meisjes, niet waar? Medegaan? herhaalde Ed ward bij zich zelf. Zeker, mevrouw, antwoordde Mary, vanaf morgen zullen wij gaarne bij u onzen intrek nemen. Morgen, zegt gij? hernam Djella, en waarom niet terstond? Aha!... Nu begrijp ik alles, dacht Edward. Waarom gaat gij niet dadelijk mede? vervolgde de prinses. Waarom zoudt gij nu nog zonder noodzaak een ganschen nacht in dien onhoudbaren toestand blijven en u nog langer aan de praatjes der men- schen blootstellen? mijn palankijn staat heneden... er is plaats voor ons drieën, gaat dus mede. Maar mevrouw, dat is onmo gelijk, bracht Mary hiertegen in. Onmogelijk? herhaalde de prinses. tHelaas! ja. Waarom? Dat zal ik u zeggen, mevrouw. I stand zich langzaam maar zeker uit: en wie weet hoe spoedig de zende lingen van den Mahdi zich ook bin nen de eigenlijke grenzen van dit rijk zullen vertoonen, om ook daar wanorde en opstand te zaaien. In de provincie Dongola, is de toestand op het oogenblik zoo, dat de goever- neur ten einde raad is. Herhaaldelijk reeds heeft hij naar Cairo om hulp geseind, doch aldaar schijnt men machteloos om hieraan te voldoen; althans de g-evraagde hulp wordt niet afgezonden. Wel verwacht men iederen dag van uit Londen het be vel om zich gereed te maken, ten einde eene expeditie naar Khartoem te ondernemen tot ontzet van Gene raal Gordon. In ieder geval echter verwacht men het uitzenden daarvan niet voor Augustus of September; daar juist de maanden, die thans in het verschiet zijn, het ongunstigst geacht worden voor Europeesche troepen voor eenen tocht door Soedan. De regeeringsorganen in Duitseh- land zijn in de wolken over het jongste besluit van den Rijksdag in zake de socialistenwet. Ware de uit slag- der stemming anders geweest, dan zou eene ontbinding stellig ge volgd zijn, daar de regeering- tot eiken prijs de wet verlengd wilde zien. Omtrent den uitslag der nieuwe verkiezingen evenwel, was zij nog geenszins in het zekere. Zij was zich zeer goed bewust, dat de mogelijk heid bestond om nogmaals met den zelfden rijksdag te moeten regeeren, en vandaar dan ook, dat zij bijzon der ingenomen is met den loop, wel ken de zaken genomen hebben. De redevoering- door Bismarck hij de voorafgaande discussie gehouden was vooral scherp tegen de natio- naal-liberalen, die dikwijls eene vrij bittere pil van den kanselier te slik- Wij kunnen deze woning niet ver laten zonder voorkennis van mijn verloofde, Sir George Malcolm. En zonder die van Sir Edward Malcolm, den mijne. Die is reeds onderrichtdeed Edward met ferme, krachtige stem hooreu, terwijl hij met opgeheven hoofd en onheilspellend gelaat, de armen over de borst gekruist, fier het vertrek binnentrad. Hij hier! dacht Djella, hij komt te vroeg. Vijf minuten latei en ik had gezegevierd! Heva en Marv! hernam Edward, ik hen van alles onder richt, gij gaat niet mede. Zich daarop tot de prinses wen dende zeide hij bitter, zonder dat hij dit zelfs trachtte te bewimpelen Ik begrijp u waarlijk niet, mevrouw! Wat komt gij hier in dit huis doen Gij weet toch zeer goed dat deze jonge meisjes, de pleegkin deren van Sir John Malcolm, dat ken kregen. Verschillende hatelijk- i heden werden deze partij naar het hoofd geslingerd, en geen wonder, dat hare leider Eugen Richter het antwoord niet schuldig bleef, en de kanselier zijne aanmerkingen met interest teruggaf. Hoewel een deel van het'centrum zich na Windhorst's verklaring, dat elk der leden dezer fractie thans vrij bleef in zijne stem- i ming, voor- of tegen het ontwerp, j tot de tegenstanders bleef behooren, was het toch alleen aan den steun i van dat deel, hetwelk de regeering j was, te danken, dat de wet aange nomen werd. Met eene meerderheid I van slechts 32 stemmen, waaronder 12 van gematigd liberalen, behaalde J zij de overwinning, wat stellig niet het geval zou geweest zijn, indien de 60 voorstemmers uit het centrum I zich onthouden hadden. Wat de re- I geering- doen zal, om deze getrouw heid te beloonen, is nog onbekend. In Spanje vertrouwt men de hou- j ding-, welke Frankrijk tegenover Marokko aanneemt, nog niet te best. I Wel is van een openlijken vrede- krenk voorloopig geen sprake, doch de verkoeling, ontstaan tusschen de vertegenwoordigers dezer mogend- heid en den keizer, geeft toch stóf j tot eenige ongerustheid- Te Madrid houdt men de regee- i ring- te Parijs niet vrij van het denk- I beeld, om ook in dezen Afrikaan- schen kuststaat haren invloed te versterken. Nu beweert Spanje sou- i vereine rechten op Marokko te be- j zitten, en daar men bevreesd is, dat j eene versterking van den Franschen invloed aldaar aan deze rechten af breuk zal doen, acht men het noodig j een nauwlettend toezicht te houden op alles wat ginder voorvalt. Natuur- i lijk verzekert het kabinet te Parijs, dat het aan de voornemens, het de verloofden van George en Edward i Malcolm de gastvrijheid van prinses j Djella niet kunnen aannemen I Djella keek Edward onbeschroomd Iin de oogen en vroeg: Waarom niet? Ja, waarom niet? Dat begrij pen wij niet, Edward! riepen de beide meisjes. Daar wij toch onmogelijk hier alleen in huis met ons beiden kun nen blijven, voegde Mary er bij, waarom zouden wij ilan van het vriendelijk aanbod van mevrouw geen gebruik kunnen maken Waar- om haar beleefdheid te beantwoor den met "een weigering, welke bijna I gelijk staat aan eene beleediging? j Wilt gij het weten? I Ja... Deze jonge meisjes verlangen i het en ik. Sir Edward, ik eisch het! voegde de prinses er bij. Welnu, ik zal spreken en me- Ivrouw zal mij wel begrijpen! -

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1