UI\\E\LAXD. toegedicht, geheel onschuldig is, en het er niet aan denkt inbreuk te maken op de aanspraken, welke een ander met grond kan laten gelden. De Hongaarsche regeering heeft thans vrede gesloten met de meer derheid in het Hoogerhuis, welke tot tweemalen toe de wet op de echt scheiding liet vallen- De bisschoppen en enkele magnaten hebben zich be reid verklaard voortaan de regeering te steunen, natuurlijk behoudeus en kele uitzonderingen. Haarlem, 14 Mei 1884. Aan de kweekschool voor onder wijzeressen, zijn, na gehöuden ver gelijkend examen, toegelaten als in tern kweékelingmej. S. A. Lason- der van Schoonhoven, A. W. C. Hoe vers van 's-Hage, H. C. Cool van Wormerveer, A. Wijn van Hazers- woude, M. E. P- Jorissen van Rot terdam, P. J. Boeken van Amsterd. en H. B. van Konijnenburg van Noord wijk; als extern kweekeling: mej. P- J- van der Tak van Bever wijk, J. A. S- Landré, A- A- W. Donck. M- I. Cordes A- E- van Griethuyzen, L. D- J- Yeeren, A- C. B. P. Vollmer, T. de Haan en T- W. vaQ Dompseler, allen van Haarlem. Hedenmorgen is een lOjarige knaap, langs.de Ged- Oude Gracht gaande, getroffen door een metsel steen die van een hooge steiger viel aan de R. C. Parochiale school aldaar. De knaap viel bewusteloos neder, met eene belangrijke en gevaarlijke verwonding op het hoofd en is per brancard naar de ouderlijke woning overgebracht, terwijl men vreest voor zijn behoud. H M de Koningin heeft met Prin ses Wilhelmina Maandag ter gele genheid van de feestelijke herdenking van het 35jarig Koningschap van Z. M-, door Renkum en Heeslum een langdurige rijtoer gemaakt, om de met vlaggen versierde dorpen in oogenschouw te nemen. Gisteren te 11 ure heeft de Keizerin van Oostenrijk met hare dochter de Aartshertogin, de land gravin Von Fürstenberg en gevolg op eene der booten van den keer Zur Mühlen een tochtje ondernomen langs de Zaanstreek, om vervolgeus Edam aan te doen en een bezoek te brengen aan het eiland Marken. De Aartshertogin zal vermoedelijk Donderdag naar Weenen terug- keeren. Maandagmiddag wandelde de Kei zerin geruimen tijd langs het strand te Zandvoort, en met groote belang stelling keek H. M. naar het veilen der visch, die van de pinken eerst toen aan werd gebracht, daar de weinige wind de schuiten zoo lang had opgehouden. In Zandvoort was het reeds vrij druk. Gisteren namiddag vertrokken een viertal paarden met stalpersoneel naar Santpoort, om in de stallen van den heer Wiiste ter beschikking te blijven der Keizerin bij hare uit stapjes in die buurt. Van het plan, om des ochtends telkens de paarden voornit te zenden, is derhalve afge zien. Er worden eerlang verschillende vorstelijke personen door de Keizerin in haar hotel te bezoeke verwacht. Onder voorbehoud deelt het H.blad mede dat de Keizer van Oostenrijk Tusschen prinses Djella de vriendin van Doorgal-Sahib en de pleegkin deren van Sir John Malcolm kan geen omgang bestaan! Het aanbod van mevrouw is niets dan een val strik, dien zij u beiden spant; met welk laag doel weet ik voor het oogenblik nog niet, doch ik zal haar plan verijdelen en in den naam van mijn ouderen broeder George Mal- coim, die hier bovendien heer en meester is, beveel ik prinses Djella deze woning te verlaten. Iieva en Mary hielden elkander omstrengeld en begrepen niets van Edwards handelwijze. De prinses trad een paar passen op Edward toe. het bloed der Ta- merlieden deed zich bij haar gelden en met een blik waarin al de woeste hartstochten weerspiegelden, welke haar beroerden, siste zij Dus gij jaagt mij weg? Edward boog slechts toestemmend. Het gelaat van Djella nam on- Zaterdag e. k. (te Amsterdam zal aankomen. De opper-ceremoniemeester maakt bekend, [dat, ingevolge de be velen des konings, het hof den lich ten rouw zal aannemen voor den tijd van drie weken, ingaande den 12en j dezer, wegens het overlijden van i H. M. de keizerin-weduwe Maria Anna van Oostenrijk-Hongarije. Bij de behandeling van het J stafwetboek in de Eerste Kamer, I beloofde de Minister Modderman een zg. uovelle. Deze is thans ingediend en zooveel mogelijk is daarbij aan i de wenschen dier Kamer voldaan. De titel handelende over belee- diging is echter onaangeroerd gela ten. De Minister vond geen reden om zelfs de strafbedreiging te ver- hoogen, daar het doel thans alleen is, fouten te herstellen, niet om nu weer andere meeningen te doen ze gevieren. Het Wetboek zal ook door deze novelle niet van alle vlekken worden gezuiverddoch nu na zoo veel moeite en arbeid een werk tot stand kwam, dat algemeen als een aanmerkelijke verbetering wordt be schouwd, acht de Minister het plicht om niet, door al te veel te willen, het bereikbare goede te verwerpen. Eerst nadat de jurisprudentie uit spraak zal hebben gedaan, is het tijd om andere wijzigingen te over wegen. Vooreerst wordt nu voorgesteld, door aanvulling van art. 24 buiten twijfel te stellen, dat de vervangende hechtenis geen andere straf is dan de geldboete. Ten tweede wordt voorgesteld, dat algemeen afgekeurd 2e lid van art. 249, bij amendement er in gebracht, weder in te trekken. Yan de wegneming van landloo- perij uit de rij der misdrijven voor zag de Eerste Kamer groot gevaar voor de veiligheid ten plattelande. De Minister deelt dit gevoelen, te meer daar men in het buitenland over de toenemende landlooperij klaagt. Terugkeerende tot het oor spronkelijk voorstel te dezer zake. houdt de Minister evenwel die land looperij uit de rij der misdrijven ver wijderd en beschouwt haar slechts als een wetsdelict: de bijkomende straf van opzending naar een werk inrichting behoort nl., evenals bij bedelarij, feitelijk hoofdzaak te zijn. In De Economist wordt becij ferd, dat de Drankwet niet veel heeft uitgewerkt. De accijns bracht f22,709,000 op in 1881 enf22,497,000 in 1883, dus alweer bijna evenveel, luidt de opmerking, 't Is waar. 212.000 minder op bijna 23 millioen is niet veel; maar dan toch altijd f 212,000 accijns en nog ruim zoo veel aan koopprijs er bij, die de natie niet verkwist lieeft aan een schadelijken drank. En dan rekent men nog niet mede, tot hoeveel de f 22,709.000 zouden gestegen zijn. in verband met de toeneming der bevolking, als de Drankwet niet in tegenovergestelde richting hadde gewerkt. Gedurende het jaar 1883 zijn aan 's Rijks Munt vervaardigd en afge leverd: a. voor rekening van den Staat: 1°. Nederland: 400 000 21/2 centen. 15,000,000 centen en 800,000 halve centen; 2°. Overzeesche Be zittingen 800,000 V4 guldens Ned. Indië; b. voor rekening van particu lieren: niets; uitmakende een nomi nale waarde van f 364,000. - Blijkens ontvangen bericht is door den goeverneur der Kaapkolonie bij verordening van 13 Maart jl., middellijk weder eene kalmere uit drukking aan en vriendelijk de beide weezen en den Engelschman toe lachend, stond zij statig op, sloeg met bevallige coquetterie haar sluier over haar hoofd en schreed lang zaam naar de deur. Op het oogenblik dat zij het ver trek wilde verlaten, keerde zij zich om en zeide met haar liefelijke stem Mary, Heva, Edward! ik roep ju geen vaarwel... maar een tot we derzien toewant wij zullen elkaar wederzien Zij ging heen. 1 Op hetzelfde oogenblik verdween Kazil, die onzichtbaar ooggetuige van dit tooneel was geweest, van de veranda. j De doodsche stilte die na het ver trek der prinses heerschte, verbrak j Mary door uit te roepen Edward! Edward! mijn God! met wijziging van die van 2 Maart 1881, bepaald dat planten, heesters en alle andere gewassen dan de wijnstok, bij invoer aldaar, op zoo danige wijze verpakt moeten zijn, dat zij gemakkelijk onderzocht kun nen worden en vergezeld moeten gaan van een getuigschrift, inhou dende dat het veld, de tuin, kwee- kerij, broeikas of welk ander ter rein ook, waarvan zij afkomstig zijn, geen wijnstok of bewaarplaats daar van bevat. Bij den heer G. D. Geertsema, te Haarlemmermeer, is een lam gebo ren, dat aan zijn kop een begin van een tweeden kop heeft, 't Is een uitwas met een opening waarin tanden groeien. Het staat in verbin ding met den bek. In de Maandag te Amsterdam ge houden" vergadering van aandeel houders der Hollandsche IJzeren Spoor weg-Maatschappij zijn de ba lans en rekening over 1883 goed gekeurd- Het dividend werd, over eenkomstig het voorstel in het ver slag, bepaald op 80 gulden per aandeel, en de aftredende commis saris, baron Röell, werd herkozen. Niemand der aanwezigen had verder iets ter tafel te brengen. kelingen behouden op den kant te brengen. Op de particuliere begraafplaats; «Ter navolging» te Scheveningen, werd gisteren voormiddag op hoogst eenvoudige wijze bijgezet het stoffe lijk overblijfsel van den heer mr. J. A. Philipse, minister van staat, oud-president van de Eerste Kamel en van het voormalig provinciaal gerechtshof in Zuid-Holland. De luitenant-kolonel Hojel verte genwoordigde Z. K. II. prins Alexan der bij deze plechtigheid. Vele leden van de rechterlijke macht, waaronder de heeren mr. Beelaerts van Blokland, oud-vjce- president van het voormalig pro vinciaal gerechtshof mr. W. F. G. L. Francois, president van het ge rechtshof te 's-Hage, waren op het kerkhof tegenwoordig. Ook merkte men op den minister van Staat, graaf Yan Lynden van Sandenburg, den griffier van de eerste Kamer mr. O. W. Star Numan, en eenige ambtenaren ter griffie van dit wet gevend lichaam. Aan de groeve werd niet het woord gevoerd. Te Kaatsheuvel is Maandagnamid dag de bliksem geslagen in den stoom-, koren- en schorsmolen van den heer Teurlings, Aan den molen werd aanmerkelijke schade toege bracht. Onder Batli ging het onweder ver gezeld van eene zware hagelbui. De glasruiten sprongen stuk, en hagel- steenen ter grootte van duiveneieren stoven de huizen binnen. Het groot ste gedeelte der ruiten van de nieuwe school, de kerk en vele woonhuizen zijn vernield. Te 's-Graveumoer sloeg de blik sem in de voorkamer ten huize van de dames L., zonder evenwel veel schade of brand te veroorzaken. Eenige dagen geleden deed een bericht in verschillende bladen de ronde, dat er aan den Leidschendam vier schilderijtjes zouden verkocht zijn voor een rijksdaalderdat de gelukkige kooper er weer f 300 voor i zou ontvangen hebben, en dat. ze in j andere handen zouden zijn overge gaan voor f 1500. Wat is geschied? Men heeft uit den mond van den ge- j lukkigen kooper, een slagers- I knecht, opgevangen dat hij werke- lijk van eene oude vrouw vier schilderijtjes, met het gedrukte on derschrift «Épisodes uit het leven van Huig de Groot», gekocht heeft voor een rijksdaalder en een pot I kluifjes, om soep van te koken. (Later is hem evenwel gebleken, dat I ze volstrekt geen waarde hadden, en zelfs te slecht waren, om in eene woonkamer te worden opgehangen. Toen heeft echter een grappenma ker die oude vrouw wijs gemaakt, j dat ze, eerst voor f 300. later voor f 1500 verkocht waren Gevolgen? Bezoek van 't vrouwtje hij den Bur- gemeester, ten einde door diens tus- schenkomst een g-edeelte van de aan- zienlijke winst machtig te worden. Toen haar dit natuurlijk niet gelukte, heeft, ze, met 't zelfde doel. pogin- igen aangewend, om een verzoek- schrift te richten tot Z. M., en toen men haar zei«daar kan de Koning niets aan doen»,meende zij,dat de Ko- ning er wel wat aan kon doen. want 1 dat zij genoeg van de wetten wist, daar haar grootvader politie-agent as geweest. Het kostte heel wat moeite, haar van haar plan af te brengen. (Amst.) De burgemeester der gemeente Alfen. die zich onlangs, zonder orde op zijne zaken gesteld te hebben, uit de gemeente verwijderde, heeft den koning eervol ontslag als bur gemeester gevraagd; de gemeente raad verleende hem op verzoek, eer vol ontslag als secretaris. Maandag namiddag- vermaakten zich een paar jonge dames en een jongeling te 's-Hage met roeien in i een bootje in het Scheveningsche Kanaal. Toen men het bootje aan den wal wilde halen, gingen de drie personen aan één zijde staan, waar door het lichte vaartuigje omsloeg en allen te water geraakten. De heer V., die zich in de nabij heid bevond, schoot toe en mocht het genoegen smaken de drie dren Mijn plicht, antwoordde de i jongeling. VVelke laagheid heeft die vrouw dan op haar geweten, dat gij haar zóó behandelt? Zij is ons aller vijandin! Zij draagt ons de onverzoenlijkste, bit terste haat toe. Zij keut geen raede- doogen eu zij poogt zich slechts van u beiden meester te maken, niet an ders dan om uw ondergang te be werken Maar waarom beschuldigt g-ij haar Omdat zij nog- geen paar uren geleden de duivelsche vermetelheid heeft gehad, mijn broeder George, in tegenwoordigheid van Lord Sin- j gleton en onder den schijn van hem te verdedigen, door den radjah Door- gal-Sahi'o van den moord op onzen vader gepleegd, te beschuldigen. Maar dat is vreeselijkriepen iHeva en Mary uit. Ja, afschuwelijk! laag! De directeur der H. B. S. te Arn hem, dr. H. van de Stadt, meldt aan de Arnli. CtAan den leerling der Hoogere Bnrgerschool aldaar I-I. A. Rouffaer is het gelukt, gedu rende het onweder van Maandag avond een paar bliksemstralen te photographeeren. Met eene gewone camera obscura (landschapsobjectief van Dallmeijer) gewapend, heeft hij zich op het dak van het door zijne moeder bewoonde huis in de Park straat begeven en hij slaagde er in. op twee broomgelatineplaten zeer duidelijke lichtbeelden van den blik sem te verkrijgen. Op het best gelukte dier beide negatieven ziet men een met vele zijtakken voorzienen bliksemstraal, terwijl ook de omringende wolken zich duidelijk hebben afgeteekend. Yoor zoover mij bekend, is het nog slechts eene enkele maal gelukt bliksemstralen met goed gevolg door de photographie te vereeuwigen, en wel door den heer Robert Haensel te Reichenberg in Boheme op 6 Juli 1883. Bij het hevige onweder van Maan dagavond sloeg* te Renkum de blik sem in de woning van den heer S., en verbrijzelde, zonder brand te ver oorzaken, een schoorsteen en een groot gedeelte van het dak, terwijl mej. S., die in eene kamer werk zaam was, door den voorbijschieten den straal een langen tijd bedwelmd is geweest. De overige bewoners j bleven ong-edeerd- Een onprettige vergissing of hoe men 't noemen wil, ondervond volgens de Arnh. Ct. dezer dag een dorpsbewoner in Noord-Brabant. Wegens overtreding der jachtwet, was hij veroordeeld tot f 6 boete of 3 dagen gevangenisstraf subsidiair. De man betaalde de boete, en ont ving kwitantie. Eenigen tijd later ontving hij van den maréchaussée, namens het O. M., een bevel om zich aan te melden, om de uitge sproken straf te ondergaan. De man liet zijn kwitantie zien en kwam niet. Nu liet het O. M. hem arresteeren en hij werd onder geleide van twee maréohaussées naar de hoofdplaats geleid en in de ge vangenis gebracht. Gelukkig, dat de directeur der ge vangenis een verstandig- man is, die zag, dat hier een schromelijk abuis plaats had. Deze bracht het geval ter behoorlijke plaats ten onderzoek, voordat hij den man opnam. Het gevolg was dat de man weder naar huis kon gaan. Aan wien nu de schuld dezer on wettige arrestatie? En als die man, steunende op zijn goed recht, zich eens met geweld had verzet? In de gemeente Achtkarspelen had onlangs een voerman zijne geldbeurs j verloren, waarin eene tameli jk groote som geld was geborgen. Hij wan hoopte reeds aan de mogelijkheid I van het verlorene terug te krijgen, toen tot zijne groote verbazing de I geheele beurs hem ongeschonden i werd teruggebracht door niemand anders dan zijn eigen hond. Het trouwe dier had de beurs ergens onderweg gevonden, en had zich daarmede ijlings naar zijn baasge- snoed. Gisterenochtend is de vrachtrijder B komende van Doren weerd, nabij de groote oprijlaan van het land goed Oranje Nassau's Oord, van zijn zwaargeladen wagen, waarop hij zat te slapen, gevallen en daaronder ge raakt. Zwaar gekneusd werd hij op genomen; zijn toestand moet niet zonder gevaar zijn. Maar George heeft zich toch zeker verdedigd tegenover zulk eene onmogelijke beschuldiging-niet waar? merkte Mary levendig-op. Hij is toch in zijn eer hersteld Lord Singleton is overtuigd van zijn onschuld, antwoordde Ed ward, hij heeft het mij en dokter Dieu-donné verzekerd en hield ons daarom eenige oogenblikken terug. Maar om list tegenover list testel- len en beter den toeleg van onze vijanden te doen mislukken, gaf hij onder den schijn van hen te geloo- ven, bevel tot de gevangenneming van George en liet hem daarop onder geleide van een escorte naar het fort voeren. Marv werd doodsbleek en scheen op het punt van te bezwijmen. George in de gevangenis! riep zij uit. Het is niet geschied. Hoe zoo? Op de Groote Markt te Bena- Een persoon te Leeuwarden woon achtig. en niet gunstig bekend, was Maandag te Groningen gekomen ten huize van zijn hoogbejaarden vader, den heer W. in de Oude Ebbinge- straat, waar hij weldra zoo lastig werd, dat de hulp van de politie moest worden ingeroepen. Voordat deze kwam, viel de woestaard in wilde drift op zijn vader aan en bracht dezen met eene groote schaar, bij het bedrijf gebruikt, ernstige wonden toe aan 't hoofd. Met moeite werd hij gevat. De vader, een achtenswaardige grijsaard, verkeert in een toestand, die voor 't oogenblik niet direct ge vaarlijk, maar op zijn hoogen leef tijd niettemin bedenkelijk is. De ont aarde zoon is een man van 54jaar. De sociëteit De Harmonie te Gro ningen, schrijft eene internationale prijsvraag' uit voor het beste plan voor eene concertzaal, die f 100,000 mag kosten, en eens zooveel perso nen zal moeten bevatten als de te genwoordig groote concertzaal. GEMENGD NIEUWS. Door de krachtige ondersteuning van een lid des aardrijkskundigen genootschaps te Bremen is een jong Duitsch natuuronderzoeker in staat gesteld, om, in gezelschap van dr. j res gekomen, waar een groote volks- J oploop was tengevolge van de fees- j telijke processie ter eere van Jagar- I nanth, zijn de Cipayers. die hem I moesten escorteereu, door het ge- I peupel. dat blijkbaar volgens een gegeven consigne te werk ging, in gesloten en ontwapend, terwijl het luid brulde Doodt den EngelschmanDoodt den vadermoorder! Weg met hem! De ellendelingenriep Heva uit. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2