ADVERTENTIEBLAD. Oplage 10000 Ex. Vrijdag 10 Mei 1884. No. 203. FEUILLETON. HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk n. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 VsrschijRt Oayslijks uitgenomen Zon- en algsmeene Feestdagen. Bureau: KLEINE HOUTSTRAAT No. 9. Brakkers-Uitgevers: BOMAHS Co., te Haarlem. ADVERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Pnhlicité Ëtmngère G. L. PA 11BE Co. JOIIx. F. JONES, Sucr., Parijs. 31 bis. Faubourg Mrmtnmrtrc. Van Haarlem naar Amsterdam. 7.—. 8.32, 8.55, 9.30,11.15, 11.39* 11.56, 1.8, 2.39* 3.53, 4.15, 4.44, 5.42, 6.40, 7.13, 7.44* 8.54,9.46,10.23, 10.59*. VERTREKUREN der SPOORTREINEN. Van Amsterdam naar Haarlem. 6.15, 7.30* 8.10, 8.30. 9.35. 9.50,11.5,11.50* 12.15, 1.5 1.30, 3.26, 3.45, 4.30. 4.45. 5.20*, 7.30,8.30,9.50,11.—. Van Haarlem naar Rotterdam. 7.53* 8.33,9.4,10.13.12.12*, 12.46,1.53, 3.50, 4.16, 5.12, 5.43*, 8.1, 10.13. WINTERDIENST. De met een Van Rotterdam naar Haarlem. 6.40, 8.10,9.10,10.20* 11.5, 1.23* 2.45, 3.35, 5.10, 6.27*, 7.20, 8.50, 9.50*. De vertrekuren zijn berekend Station Delftselïe Poort. geteekende treinen alleen le en 2e klasse. Van Haarlem naar den Helder. Van Haarlem naar Zandvoort. Station H. IJ. S. M. 7.55, 9.6. 10.15, 11.38, 1.33. 3.52, 4.59, 6.45, 8.3. 6.51,10.7,1.37, tot Alkmaar, 5.2. 8.57. Van den Helder naar Haarlem. 6.10, 9.30, 1.30, 7.20 Van Zandvoort naar Haarlem. 8.26,9.40,10.49, 12.42,2.12, 4.17, 6.15, 7.17, 9,15. ALGEMEEN OVERZICHT. Officieel is thans het gerucht be vestigd, dat Frankrijk en China een vredestractaat gesloten hebben, waarbij de bestaande geschillen uit den weg geruimd zijn. Voorzeker heeft de mededeeling der regeering, waarbij dit heuclilijke nieuws den volke bekend gemaakt werd, alom velen verblijd; daar toch een oorlog, zij het ook dat deze in verre ge westen wordt gevoerd, altijd op het verlies van kostbare menschenlevens en schatten gelds komt te staan. Het herstel der betrekkingen tus- schen beide mogendheden moet nood wendig een gunstigen invloed op den loop der operatiën uitoefenen, daar alleen de hoop op Chineeschen bij stand de ontevredenen nog deed vol harden in hun verzet tegen de over winnaars. Nu zullen de benden der Zwarte Vlaggen, die zieh zoo hier en daar nog bevinden, spoedig ont bonden worden; terwijl de weinige plaatsen, die tot heden eene Fran- sche bezetting weigerden in te ne men hoogstwaarschijnlijk hunne poorten zullen openen, overtuigd als zij zijn, dat alle tegenstand nutte loos is. De regeering schijnt hierop dan ook te rekenen. Reeds heeft zij aan een der regementen, welke zich op Tonkinsch grondgebied bevinden, bevel gegeven, zich naar het moe derland in te schepen, terwijl elk oogenblik eene soortgelijke order aan nog een tweetal andere verwacht wordt. Geheel zonder eene Europeesche troepenmacht evenwel zullen de auto riteiten het daar ginds niet kunnen stellen, waarom dan ook eene krijgs macht van 2000 man aldaar ach tergelaten zal worden, ten einde zoo mogelijk het Fransche gezag kracht DJELLA DE GEMASKERDE PRINSES. BEN ROMAN UIT ENGELSCH INDIË "VAN XA VIER DE MON TÈPIN. 82) Tweede Gedeelte. HET JAARFEEST VAN JAGARNAUTH. En wilden die laaghartigen, die booswichten, met hun allen, George alleen te lijf? vroeg Mary in radelooze angst. Zij waren zeker betaald om hem te vermoor den Hoe heeft hij zich nog kunnen redden Hij heeft kunnen ontvluchten te midden der dolken, die op hem gericht waren. Gode zij gedanktGevlucht Maar hoe? Waarheen? bij te zetten. Bovendien is reeds in beginsel besloten tot de oprichting en uitrusting van inlandsche rege menten, die, gedrild door Fransche officieren en onderofficieren, wellicht in de toekomst even goede diensten zullen kunnen bewijzen, als de Euro peesche thans doen. De oorlogsvloot, welke nog altijd in de Chineesche wateren kruist, zal, nu hare tegen woordigheid aldaar niet meer drin gend wordt vereischt, naar Europa terugkeerenterwijl slechts enkele schepen aldaar zullen verblijven om, zoo noodig, hulp en bijstand te ver- leenen aan de achterblijvende rege menten. Nu de Tonkin-kwestie aldus op voor Frankrijk bevredigende wijze is opgelost, zal men er wel mede beginnen op Madagascar het stelsel van loven en biedenzooals dit thans ten opzichte van de Hova's wordt gevolgd, op te geven. Met de onderhandelingen toch, die tot dus ver gevoerd zijn, komt men niet veel verder, en wanneer niet zeer spoedig aan alle eischen van Frank rijk wordt voldaan, is het zeer wel mogelijk dat de schepen en een ge deelte der landingstroepen regel recht naar Madagascar vertrekken, alvorens zij het vaderland weder zien. Het is toch voor iedereen dui delijk, dat men ten langen leste het talmen dier lieden, te Parijs moede wordt, en men niet voor krach tige maatregelen terug zal deinzen om zijn doel te bereiken; vooral niet nu de pas gesloten overeenkomst het goevernement de handen vrij maakt. Het is echter nog zeer goed moge lijk, dat ook eene Madagascarsche expeditie onnoodig wordt, en de Hova's vrede zullen sluiten, alvo rens een ultimatum wordt gesteld. De Engelsche autoriteiten te Caïro doen al het mogelijke om met j generaal Gordon in verbinding te blijven. Herhaaldelijk worden spi- onnen uitgezonden met brieven voor den generaal, doch de boodschappers komen in de meeste gevallen onver- richter zake terug en verklaren een- j stemmig, dat het niet mogelijk is i het land door te trekken, waar de i opstand zoo volkomen te noemen is. Thans zal men het beproeven langs eenen anderen weg, en wel dien over Masoeah, Khartoem te hereiken. Lord Granville heeft tot den goever- ireur van Soedan een schrijven ge- i richt, waarin hij hem opgave ver zoekt van de sterkte des legers vereischt om den generaal uit zijne netelige positie te redden. Eene stel- lige toezegging van hulp evenwel, wordt in deze missive niet gegeven. Waarschijnlijk zal men daarmede wachten tot het klimaat een tocht door de heete zandwoestijn mogelijk maakt, en dat kan noch wel een paar maanden aanhouden. In ieder geval echter is het wenschelijk, dat de brief van Lord Hartington het doel zijner bestemming" bereike, omdat daaruit de soldaten kunnen besluiten, dat de Engelsche regee ring geenszins van plan is de helden, die naar de gevaarlijkste plaats in Egypte trokken, aan hun lot over te laten. De voorraad levensmidde len is nog voldoende om het ge- ruimen tijd binnen de vesting uit te houden, en daar aan het hoofd der vesting een man staat, die geene vrees kent, behoeft men hier althans niet voor verraad te schromen. In- tusschen worden de onderhande lingen over de Egyptische conferen tie met kracht voortgezet, en de Temps verzekert dat Engeland en Frankrijk het in hoofdzaak reeds eens geworden zijn, zoodat enkel nog punten van ondergeschikt be lang te hespreken blijven. Ook Dat schrikkelijk tooneel viel voor op de brug over de Ganges. George is op de borstwering gespron gen en heeft zich vandaar af in den stroom gestort, waarin niet een van zijne laaghartige belagers hem heeft durven volgen. Nauwelijks had Mary dit verno men, of zij ving aan over het ge- heele lichaam te beven en in doods angst vroeg zij nauw hoorbaar: In de Ganges, die al zoo vol lijken ligt?Groote God!.... Maar, dan dan is hij ver loren Ik geloof er niets vac, ant woordde Edward. Maar bedenk toch dat de snel vlietende wateren van de Ganges nimmer hun prooi terugbrengen. George is een bekwaam, on vermoeid zwemmer en zou desnoods met storm de baren der zee trotsee- ren. Vrees kent hij niet. Zijn zenu wen en spieren zijn ijzersterk! Ik vertrouw op zijn moed en op zijn kracht en vooral op God, die niet tegelijk vader en zoon zal wegnemen. Neen, wij zien hem terug, daar ben ik van overtuigd. God geve het, antwoordde Mary, maar men had moeten beproeven hem terug te vinden.... Men moet de hoorden der rivier doorzoeken. Dat doen Stop en de dokter op dit oogenblik. Maar waarom hebt gij het niet gedaan Ik heb het willen doen en ben zelfs mede gegaan, maar een onver klaarbaar voorgevoel zeide mij, dat er u beiden een ongeluk boven het hoofd hing", en gij ziet dat ik mij niet bedrogen heb, daar prinsesDjella u in een valstrik trachtte te lokken, en dat dit zonder mij zou zijn gelukt. Maarriep. Mary uit, maar gij hadt niet aan ons, maar alleen I aan hem moeten denken Turkije neemt een eenigszins wel- willenden houding aan. Reeds heeft deze mogendheid te kennen gegeven, dat zij wel aan de beraadslagingen wil deel nemen, doch alleen op deze voorwaarde: dat de conferentie niets afdingt op de suzereine rechten, welke de Porte in naam aldaar be zit. Ook blijft zij er op aandringen, dat de besprekingen zich verder dan tot de financieele kwestien zul len uitstrekken, en ook de wijze be sproken zal worden, waarop voor het vervolg dergelijke ongunstige toestand vermeden zal worden. In de eerste voorwaarde heeft Enge land reeds toegestemd, doch het valt te betwijfelen of de tweede evenzoo zal worden aangenomen, daar het toch niet aangaat aan de Porte toe te staan, wat men Frank rijk permanent heeft geweigerd. In ieder geval evenwel zal de confe rentie niet afhangen van het al of niet deelnemen van Turkije, daar de overige mogendheden liet zeer goed zonder haar zullen schikken. De tijd nadert weder, waarop de Croatisehe landdag zal worden bij eengeroepen, tot vaststelling der be grootingen. De Hongaarsche regee ring ziet met eenigen schroom dit tijdstip te gemoet, daar zij nog geens zins zeker is van de houding, welke dit wetgevend lichaam daarbij zal aannemen. Naar luid der laatste be richten evenwel, is de nieuwe ban reeds met den heer Koloman Tisza, den minister-president van Hongarije, overeengekomen welke houding men daarbij zal aannemen. Blijkt het uit de discussiën in de commissie van onderzoek, dat de meerderheid die begrootingen zal afstemmen, dan moet eene ontbinding van den land dag volgen; terwijl in geval de nieuwe verkiezingen wederom eene weer- Ik ken mijn broeder, hij heeft u lief, hij zou het mij nooit vergeven indien ik gedaan had, wat gij ver langt! Bovendien voor hem kon ik niets doen, terwijl ik om u te redden hier nog juist bij tijds hen gekomen. Marv viel op de knieën, en sta melde met gevouwen handen Groote God! Heer in den He mel! zie mijne tranen en verhoor mijn gebed. Bescherm George Mal colm. Nauwelijks had het jonge meisje deze hartroerende woorden geuit, of de deur werd geopend. Scindia, de jonge kamenier snelde de kamer in, en riep uit: Meesteressen,., meesteressen... de dokter.... de Fransche dokter.... massa Stopzij komen hierZij vol gen mij op de hielenop de hielen. Wat zullen wij vernemen? dacht Edward, zouden zij ons nieuwen rouw brengen Mary bewaarde het stilzwijgen spannige meerderheid opleveren, de grondwet voor onbepaaiden tijd zal worden geschorscht. De Rumeensche kamer van af gevaardigden heeft eene drukpers wet aangenomen, waarin de vrijheid der pers wordt gehandhaafd, uitge zonderd alleen de beleedigingen des konings, leden van het vorstelijk huis of ambtenaren in hunne functie als zoodanig. Dit laatste voorbehoud was in het oorspronkelijke regeerings- ontwerp niet gemaakt, doch is er ingebracht door een aangenomen amendement afkomstig van een der kamerleden zelve. In twee der Staten van Noord- Arnerika is eene wet in behande ling geweest, welke ten doel had het stemrecht ook aan vrouwen toe te kennen. In een daarvan werd zij met eene kleine meerderheid verwor pen, terwijl een welsprekend voor stander van dezen maatregel het in den andere zoover wist te brengen, dat de meerderheid, welke zich daar tegen verklaard had, van g-evoelen veranderde en hare goedkeuring aan het ontwerp schonk. De Duitsche Rijksdag heeft eer gisteren met overgroote meerderheid de wetaangenomenhoudendestrenge bepalingen tegen het gebruik ran ontplofbare stoffen. Den socialisten was nog eene kleine teleurstelling bezorgd. Zij hadden er opgerekend, dat dit ontwerp in behandeling zou komen voor de regeeringsvoordracht, waarbij hunne vrijheid van handelen aan banden zou worden gelegd. Waarschijnlijk hadden zij er eenigs zins opgerekend,dat de Rijksdag zijne goedkeuring aan dit laatste zou ont houden, en bij de nieuwe verkiezin gen, welke daaruit zouden voort maar beefde meer en meer, gelijk het gekreukte riet onder het zuchtje van den wind. Dieu-donné gevolgd door Stop, trad binnen. Hun bedrukte houdin gen en neerslachtige gelaatstrekken voorspelden niets goeds. Hier zijn wij, zeide de Franschman. Edward snelde hem te gemoet. Spreek dokter! wat weet gij? Waar is Sir George? vroeg Ileva. Vertel, wat weet gij van hem? vroeg Mary. Dieu-donné schudde treurig het hoofd en antwoordde: niets, helaas niets. Niets, volstrekt nietsvoegde Stop er bij. De toehoorders beefden van ont roering op het hooren van deze troos- telooze tijding. Arme meesterklaagde Stop op lamenteerenden toon. zijn voch-

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1