BINNENLAND vloeien, zouden zij dan aan het volk kunnen zeggen«ziet ge wel, dat men ons verkeerd beschuldigt? Wij willen in geen geval regeeringloos- lieid en zijn sterk gekant tegen alle ongeoorloofde middelen, waardoor wij ons doel zouden kunnen berei ken.*' Thans is hun deze gelegenheid ontnomen. Hoogstwaarschijnlijk zal de Duit- sche kroonprins de volgende week een bezoek aan het Russische hof brengen, vergezeld van zijnen adjudant. Haarlem, 15 Mei 1884. Den 12en dezer, werd door het bestuur der Vereeniging «Weten en Werken» alhier eene vergadering gehouden, waarbij die leden tegen woordig waren, die eene commissie van regeling en beheer zullen vor men voor de tentoonstelling van voorwerpen, vervaardigd door de handwerksklasse, welke tentoonstel ling in het voorjaar van 1885 zal worden gehouden. Het programma der tentoonstelling werd in deze bijeenkomst vastgesteld en zal weldra algemeen worden verspreid en bij onderstaande heeren, leden der commissie, verkrijgbaar zijn. W. M. Logeman, eere-voorzitter, Cr. C. W. Bohnensieg, voorzitter, dr. H. D. Kruseman, secretaris, P. Rou- wenhorst Mulder, thesaurier, A. van der Steur Jr.. J. H. Stoel, dr. E. van der Ven, jhr. mr. A. V. Teding van Berkhout, A. L. Dyserinck, J. C. Cramer, W. van Cuyk, J. van Ek, D. Emrik, mr. Joh. Enschedé, F. Erdtsieck. Th. Figee. II. J. Geyl, J. P. van Gurtzgen, J. Kerrebijn, W. II. Lemkes, J. Ley, van Looy, P. de Nobel, A. Randoe, A. J. Stoel en J. W. Veldheer. Hedenmorgen is weder een sol daat van het 4e reg. inf., alhier in garnizoen, wegens voortdurend wan gedrag, met een briefje van ontslag uit den dienst verwijderd en door de politie buiten de gemeente ge bracht. Betreffende den gezondheidstoe stand dezer gemeente in de afge- loopen maand April, kan het vol gende worden medegedeeld. Van volgens de wet besmettelijke ziek ten werden ter stedelijke secretarie aangegeven12 gevallen van ma zelen, -1 van roodvonk en 2 van au- gina diphtherina. Het sterftecijfer was lager dan in een der vorige maanden van 'tjaar. Meer dan de helft der overledenen bereikte geen hoogeren leeftijd dan vijf jaren. Het totaal der overledenen, daaronder begrepen 7 levenloos aangegevenen, bedraagt 79. Verhouding der overledenen tot 1000 inwoners per jaar voor deze maand berekend: 21.8. Aan lichaams zwakte stierven 11. aan hersenziek ten 10, aan aanhoudende koorts 2, aan apoplexie 3aan organische hartgebreken 2aau ziekten der ademhalingsorganen 15. aan. ziekten der spijsverteringswerktuigen 9, aau oroup 5, aan mazelen 2, aan angina diphtherina 2, aan andere oorzaken 10 personen, terwijl één lijder aan febri- tvphoïdea bezweek. Naar de leeftijden was de sterfte als volgt: beneden 1 jaar 28, van 15 jaren 16, van 514 jaren 3, van 1420 jaren 4, van 2050 jaren 5, van 5065 jaren 5, van 6580 jaren 6, boven 80 jaren 5. Geboren zijn 72 jongens en 70 meisjes. tige oogen afwisschende. Arme meester, ik wist wel dat dit ver vloekte Oosten ons geen geluk zou aanbrengen. Dus hebt gij niets van hem kunnen ontdekken? vroeg Edward somber. De Ganges heeft zijn geheim1 bewaard en het lichaam van Sir George is nog niet aangespoeld, luidde Dieu-donné's antwoord. O God! groote God, mijn God! mijn God! riep Mary uit, de handen wanhopend wringend. Heva hield Mary omvat en trachtte haar te troosten door te zeggen Beste zuster, wees toch bedaard, alle hoop is nog niet verlorenGod zal misschien medelijden met ons hebben. Marv schudde ontkennend het hoofd Neen, o neen! ik voed geen; hoop meer! Edward vervolgde intusschen zijne H. Iv. H. Prinses Hendrik bracht eergisteren een bezoek aan de Kin derbewaarplaats op de Nieuwe Haven te 's-Hage. waar H. K. II. werd ontvangen en rondgeleid door mevr. Hogersdijk. vice-presidente, en mevr. Simon van der Aa, bestuurderes. De Prinses was blijkbaar zeer ingeno men met deze tweede inrichting, vroeg belangstellend naar alles en onderhield zich minzaam met de helpsters. De Minister van waterstaat, handel en nijverheid heeft aan de commissarissen des Konings de vol gende aanschrijving gericht: «Bij herhaling zijn in den laatsten tijd klachten ingekomen over het moedwillig beschadigen van de isola toren der Rijks telegraaflijnen langs andere wegen dan spoorWegen en hoofdzakelijk langs grintwegeu.Hoe- wel de daarbij betrokken gemeen tebesturen en somtijds ook de offi cieren van justitie werden verzocht om zulke balddadigheden, waaraan vooral de straatjeugd zich schijnt schuldig te maken, met kracht tegen te gaan, blijken deze maatregelen niet het gewenschte gevolg te heb ben. Nu althans zijn weder isolatoren bij duizendtallen vernield. «Men is van oordeel dat het be oogde doel beter zal worden bereikt door ouders, voogden, onderwijzers, enz. op de verregaande balddadighe den der jeugd te wijzen en hen uit te noodigenhunne medewerking te verleenen voor het tekeergaan van handelingen, welke bij art. 351 van het nieuwe wetboek van straf recht bedreigd worden met gevan genzetting van ten hoogste driejaren en volgens art. 257 van het nog vigeerende strafwetboek worden ge straft met gevangenzetting van eene maaud tot twee jaren en eene geld boete van honderd tot vijfhonderd franken. «Ik vind daarin aanleiding uwe tusschenkomst te dezer zake in te roepen, en heb de eer u te verzoe ken. de aandacht der gemeentebe sturen op een en ander te vestigen en hun op te dragen door doeltref fende maatregelen het daarheen te leiden,dat rijks-eigendom meer wordt ontzien.» Naar het Handelsblad verneemt, zal het dividend der Koninkl. Ne- derlandsche Stoombootmaatschappij 5 pCt. bedragen. «Men verneemt», zegtdeA?#- s ter dammer, «dat het dividend der Nederlandsche Handelmaatschappij 7 pCt. zal bedragen bij groote af schrijvingen». Eergisteren heeft op de Holl. spoorweg een proefrit plaats gehad met de zoogenaamde Pullman's-car, welke in alle opzichten heeft vol daan. De inrichting van het rijtuig laat niets te wenschen over. De lengte ervan is 18-50 M. Men zal om van dezen wagon, die een salon en koffiehuis in zich vereenigt en tevens gelegenheid geeft tot het doen van eene wandeling op de bal- cons die rondom zijn aangebracht, gebruik te maken een zeker bedrag boven den prijs le klasse moeten betalen. De loodstrausport-stoomboot Naerebout te Nïeuwediep is Dins dagavond teruggekeerd van een tocht ter opsporing van boven water uit stekende wrakstukken langs onze kustwaartoe zij Dinsdagochtend was uitgestoomd. Men had een mast aangetroffen, zittende bij Zand voort vragen aan den dokter en Stop. Maar hebt gij uw onderzoek niet te spoedig opgegeven? Neen, antwoordde de dok ter, niet vóór het donker werd, en wij daardoor verhinderd werden lan ger te zoeken. Hebt gij de schippers onder vraagd? Zeker, antwoordde Stop, telkens wanneer wij er een tegen kwamen, maar zij hadden geen van allen iets gezien of gevonden. Stop, zeide Mary plotseling, gij houdt veel van uw meester niet waar? Mij dunkt, miss, dat ik zulks wel bewezen heb door hem in dit afgrijsselijke land te volgen. Zijt gij voor u zelf overtuigd, dat gij al het mogelijke hebt gedaan Op mijn woord van eer, en dat van Engelschmau. misswij heb ben al het mogelijke beproefd. Zijt gij geweest in alle vis- Z.O- t. O., 3 mijlen afstand, doch pogingen om den mast van die ge vaarlijke plaats te verwijderen mis lukten door het breken der trossen, die daaraan waren bevestigd. Een pakket, inhoudende f 644 en eenige centen, per expeditie Van Gend Loos van [Haarlem naar Amsterdam gebracht, omverder naar Antwerpen te worden getranspor teerd, is plotseling verdweneu. Het boek van deu conducteur B., waarin het behoorlijk stond ingeschreven, is eveneens verdwenen. Polit ien ieiuvs. Eergisteren namiddag werd door de politie te Delft aangehouden en gisteren naar 's-Hage overgebracht D. J. v. B., handelaar in verfwaren te Delft, verdacht van valschheid in ouderhandsch geschrift en desbe- wust gebruik maken daarvan. Hij zou namelijk op een valsch stuk f 10,000 hebben weten machtig te worden ten nadeele eener firma te 'a Hage. Dinsdagavond te zes ure had eene hevige gasontploffing plaats op het kantoor van den heer D. V. aan het Grootekerksplein te Dordrecht, doordien de bewoner met eene bran dende lucifer naar de oorzaak van eene zich verspreidende gaslucht wilde zoeken. Van het raam aan de straat werden twee groote ruiten verbrijzeld en de scherven tot op grooten afstand weggeslingerd eene binnendeur werd geheel aan splin ters geslagen en ook eenige ruiten binnenshuis werden vernield. Door het spoedige afrukken van een reeds in vlam staand gordijn, werd verder brandgevaar voorkomen. De heer V. bekwam ernstige brand wonden aan het hoofd en de handen; gelukkig zijn zijne oogen gespaard gebleven. In tegenspraak met de aanvanke lijke geruchten, als zou de burge meester van Alpen en Riel, die zijne standplaats heeft verlaten, vele slachtoffers hebben gemaakt, wordt ons medegedeeld, dat degemeente- financiën en administratie in den besten toestand zijn achtergelaten en de particuliere schulden des bur gemeesters van dien aard zijn, dat zij alle zullen kunnen worden ge dekt uit het nagelaten vaste goed, bestaande in huis, tuin- en bosch- grond. De burgemeester vertoeft op dit oogenblik met zijne familie te Lae- ken, bij Brussel. Familie-omstandig heden van bijzonderen aard schijnen hem te hebben doen handelen, zoo als hij deed. Een eervol ontslag is hem dan ook, zooals gemeld is, door den gemeenteraad verleend als sec retaris. (iV. R. Ct Voor het festival en concours, uit geschreven door de Harmonie «Ceci lia» te Breda, bij gelegenheid van haar 121/3-jarig bestaan, hebben in het geheel 26 vereenigingen uit ons land en België hare medewerking toegezegd. Na gebruik van het middagmaal werden alle leden van een gezin (man. vrouw en drie kinderen) nabij Deventer woonachtig, ernstig onge steld. Er werd spoedig geneeskun dige hulp ingeroepen, en toen bleek het dat de ongesteldheid veroorzaakt was, doordien de huisvrouw azijn had heet gemaakt in een koperen schershutten, die aan den oever van den stroom staan. -Ja. miss, in alle, van de eerste tot de laatste. Wij hebben meer dan vier mij len langs de rivier geloopen, zeide Dieu-donné op zijn beurt, en geen hut. struik- of rietgewas hebben wij ondoorzocht gelaten. Maar dan is alles verloren, riep Edward moedeloos uit. God is tegen ons! Het nood lot vervolgt ons en treft ons zonder mededoog-en. Gisteren onzen vader, heden onzen broeder! Alles wordt ons ontnomen! alles! mijn broeder is dood! De aanwezigen herhaalden wan hopend en somber. Ja dood! Neen levend! klonk eene heldere, krachtige stem achter de portière, die werd opgeheven en een man met een gebronsd gezicht als visscher gekleed stond voor hen. pan die, hoewel vertind, toch met] koper gesoldeerd was. Die azijn was 1 over de sla gebruikt. Gelukkig zijn allen hersteld. Het vorige jaar betrok te IJlst een poldergast met zijn gezin eene kamer. Hij gaf voor in het vooruit- zicht te leven van in het bezit te geraken eener groote erfenis. Spoe dig na zijn komst liet hij het werk varen, en ging bezoeken afleggen bij «Gods volk.» Hij was daarbij zeer ervaren in het gebruik van bijbel teksten. en sprak de tale Ivanaans zoo zuiver als glas. Eenige zijner kinderen, die nog ongedoopt waren, werden gedoopt, en 11a afloop dier plechtigheid was hij in den schoot der geloovigen opgenomen, zoo zelfs dat bij de godsdienstoefeningen hem meermalen eene plaats bij de ouder lingen verleend werd- Ofschoon er geruchten liepen, dat de man reeds een aanzienlijk kapitaal had zoek gebracht, ofschoon men algemeen hoorde, dat hij gedurig rijkelijk aan Bacchus offerde, wist hij zoo zalvend te praten, dat men aan 's mans be keering niet twijfelde. Om zich intusschen zonder ver dienste van het noodige te voorzien, vond hij dan ook geen bezwaren. De winkelier, bakker, schoenmaker, melktapper etc. wilden wel leveren, met het oog op de erfenis. Of hem echter het ledigloopen niet langer beviel, of dat hij eenigszins met zijn toestand verlegen werd, lioe dat zij, hij deed pogingen om te vertrekken, natuurlijk om later terug te keeren, en dan de openstaande rekeningen te voldoen. Daartoe kocht hij zich een oud schip, voorzag zich van de noo dige lading, naar men zegt alles van geleend geld, en ging zijns weegs. Weken zijn reeds verloopen, en of schoon zijne crediteuren voortdurend uitzien naar de «goedkoope turf» die hij hun ter voldóening hunner pretentiën brengen zal, wacht men steeds te vergeefs. In eene gezellige bijeenkomst van de leden der St. Servatius-societeit te Maastricht, op Maandagavond jl., werd door pater Reuser een toost uitgebracht op Z. M. den Koning, ter gelegenheid van Zr. Ms. 35jarige troonsbestijging. De spreker wilde hierdoor tevens verzet aanteekenen tegen den in de laatste dagen door een Limburgsch blad besproken af stand van Limburg aan Belgie. Om van die gevoelens van gehechtheid aan ons Vorstenhuis duidelijk te doen blijken, stelde deze geestelijke voor een adres van gelukwensching aan Z. M. den Koning te zenden. Hiertoe werd onder luiden bijval besloten. In nagenoeg gelijken geest en nationalen zin handelde de voorzitter der sociëteit Momusde heer L. Polis, ter gelegenheid der muziekuitvoe ring door de grenadiers en jagers op Dinsdag. Na afloop van het con cert nl. werd door hem een dronk gewijd aan Z. M. den Koning. Deze gelukkige gedachte wekte algemeene geestdrift en werd door een dave rend hoera der duizenden aanwezi gen en met het Wilhelmus van de grenadiers en jagers begroet. CA'. R. Ct.) Bij het onweder dat Dinsdag avond over het noordelijk deel van Lim burg woedde, trof een bliksemstraal den 22-jarigen Eduard Aszelbergte Wansum, die op zijne slaapkamer onmiddellijk dood bleef. I11 dit huis XLV1I. George. Aller blikken vestigden zich op den binnentredenden persoon en aller harten klopten van bange verwach ting en stille hoop, toen Sir Edward na een oogenblik aarzelens zich eens klaps in de armen van den vreem deling wierp in wien hij niettegen staande zijn vermomming George herkende. Mijn broeder! riep hij uit, terwijl hij hem vurig omhelsde; De beide meisjes door aandoening overstelpt vouwden de handen en stamelen God zij geloofd, die hem be houden heeft! Stop was bijna waanzinnig van vreugde en schreide en lachte te gelijk. O, beste meester, beste mees ter riep hij met potsierlijke ge baren uit, ik ben in den zeveu- den hemel! Ik schrei als een kind; richtte de bliksem verder geen schad» aau. Alleen een spiegel, die in de zelfde kamer was, werd verbrijzeld. Te Middelbeers (Noord-Brabant) is eergisteren avond de bliksem in den toren geslagen, die, ofschoon geen brand, toch veel schade ver oorzaakte. Het dak heeft veel gele den en binnen den toren zijn zware balken als 't ware tot splinters ge slagen. Binnen weinige jaren is de toren tweemalen door den bliksem getroffen. Een bliksemafleider heeft de toren niet. Dinsdag avond richtte de bliksem veel verwoesting aan in de heeren huizing van den burgemeester van Dieden, waar tot tweemaal de vlam uitsloeg, die echter spoedig werd gebluscht. Uit Wanneperveen wordt aan de Mepp. Ct. gemeld: «Voor eenige dagen had hier een niet alledaagsch voorval plaats. Een huisvader, die zijn teedere wederhelft gedurig ont haalde op een dracht stokslagen, had zich des morgens van huis be geven, na zijn echtgenoote eerst een geduchte kastijding te hebben toe gediend. De laatste, vreezende dat dien dag nog wel een tweede editie kon volgen, maakte van zijn afwe zigheid gebruik om een andere wo ning te huren, en dit nieuwe lokaal te betrekken. Alvorens zij met de verhuizing enz. geheel gereed was, keerde de ega terug en maakte een einde aan de verdeeling der roerende goederen, waarmede de vrouw bijna gereed was. Zij had haar aandeel ook bijna weggevoerd behalve een kind en een daarbij behoorende wieg, hetgeen de man weigerde aan haar af te staan. Een rechtspraak als die van wijlen koning Salomo achtte men hier niet noodig; des nachts drongen eenige onkenbare mannen, gewapend met fuikstaken, in de woning en maakten zich meester van het kind en de wieg. Een en ander werd aan de moeder ter hsnd gesteld. De huilende klanken, welke later uit de woning- van den vader werden vernomen, weet men niet te verklaren, of deze uit liefde voor het kind of uit respect voor de fuik- staken moesten worden opgemerkt.» GEMENGD NIEUWS. De Staat Florida is het tooneel van reusachtige ondernemingen. Ter wijl men bezig is met de droogleg ging van de moerassen en van het meer Okeechobee, waardoor eene landstreek van 200 mijlen lang en 80 mijleu breed in cultuur zal komen, heeft de Staat vóór eenigen tijd weer een perceel van twee millioen bun ders verkocht aan den heer Disston, den g-rootsten houthandelaar der wereld. Wat zulk een koop beteekent, zal men inzien als men nagaat dat Nederland in het geheel 3Vs millioen bunders oppervlakte heeft, en dat meer dan het vierde deel van het nu verkochte terrein begroeid is met pracht-wouden, waarin de gele pijn boom, die de bekende Amerik. pitch- pine levert, het rijkst vertegenwoor digd is. Het terrein zal worden door sneden door vijf nieuwe spoorwagen. De heer Disston heeft zich bij dezen koop het recht bedongen van vuor- keur op alle staatslanderijen, die in veiling zullen worden gebracht in perceelen van vijf duizend bunders ieder. Een zeer gevaarlijke grap is deze week te Kassei vertoond. Een maar het is van vreugde, niets anders dan vreugdeik zou wel willen dansen, ja, dansen en springen en zingen, en alsof hij wilde too- nen dat het nu eene goede gelegen heid was om aan dien lust bot te vieren begon hij met veel drukte maar zonder de minste bevalligheid een van zijn nationale dansen uit te voeren. Ondertusschen was de dokter George Malcolm genaderd. Hij zette zijn lorgnet op en bekeek en betastte hem alsof hij een patient, die aan eene onbekende ziekte leed, moest onderzoeken. Ja waarlijk! riep hij uit, zijn onderzoek stakende, hij is het en het schijnt dat hij leeft. Niet alleen dat het zoo schijnt, dokter, maar het is zoo, ant woordde onze held. Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2