Saaü der Gemeente Haarlem, BEURSBERICHTEN. BURGERLIJKE STAM schaapherder, die met een drietal soldaten op het veld stond te praten ging- de weddenschap aan, dat hij den trein, die in de verte naderde, tot staan zou brengen. De wedden schap werd gehouden. Onmiddellijk ging de schaapherder dwars op de rails liggen. De machinist kreeg gelukkig den man in het oog en stopte. Natuurlijk maakt zich onze vriend uit de voeten, maar èn machinist èn stoker èn hoofdconducteur gingen hem achterna en kregen hem spoe dig in handen, terwijl ook een van de tegenhouders gepakt werd. Op de geduchte rammeling, welke de gelukkige winner reeds aanstonds opliep, zal natuurlijk later nog een straf vanwege het gerecht volgen. Door het dragen van een groene voile is een dame te Lawrence in Kansas ("Ver. St.) vergiftigd. Zij had een wond in het aangezicht; het gaas kwam daarmede in aanraking en de groene verfstof veroorzaakte een bloedvergiftiging waaraan de ongelukkige weldra overleed. Wederom hebben zich twee slachtoffers van de speelbank te Monte Carlo te Nizza doodgescho ten. Beiden waren Oostenrijkers van goede afkomst. Te Gehaus in het Thüringer Wald, speelden drie meisjes voor een paar dagenzij kropen in een groote kist; het deksel viel toen ze er in waren zóó stevig dicht, dat de kin deren de kist niet meer konden ope nen. Twee dagen daarna werden hare lijkjes in de kist gevonden; ze waren g'estikt. Overal hadden de moeders, twee arme weduwen, de kleinen gezocht. Te Burgwoldniel heeft men bij het afbreken van een oud huis, on der een vloer, een emmer en een kruik, met gouden en zilveren mun ten gevuld, die een aardig kapitaaltje vertegenwoordigen, gevonden. Een onlangs te Metz overleden heer had in zijn uitersten wil be paald, dat zijn eigen bloedverwan ten zijn voorhanden zijnd geld, en die zijner vrouw de meubelen zou den erven. Er werd echter na zijn •dood geen geld gevonden en de erf genamen van de meubelen hechtten weinig waarde daaraan en lieten ze verkoopen. Maar toen een uitdrager op de veiling een oude kast had gekocht en die voor het gemakkelijker ver voeren uit elkander wilde nemen, viel er een regen van goudstukken uit. De bij den verkoop tegenwoor dige deurwaarder nam het geld, een bedrag van duizenden marken, in bewaring, en nu twisten de twee partijen erfgenamen, aan wie het toekomt. Natuurlijk hebben de erfgenamen veel spijt, dat zij de andere meube len, waarin misschien ook geld ver- horgen was, van de hand deden. Weg met den rok! In Weenen heeft men plannen gemaakt, die zeker tot oplossing van het vraag stuk: of de rok aldan niet afge schaft moet worden, kunnen bijdra gen. Eenige der voornaamste kloe- dermakers aldaar doen namelifk voorbereidende stappen om eene in ternationale kleermakers-conferentie te houden, waarvan het eenig doel zal zijn te beraadslagen over een kleedingstuk, dat den rok kan ver vangen. De grootste kleermakers- firma's uit alle Europeesche hoofd steden worden uitgenoodigd aan de conferentie deel te nemen en modellen in te leveren. Zoodra de leden van de conferentie een besluit genomen hebben, worden er afgevaardigden gekozen, die in de toongevende ge zelschapskringen der wereldsteden werkzaam moeten zijn om het nieuwe kleedingstuk, dat den rok moet ver vangen, in te voeren. Men stelt zich daarvan den besten uitslag voor en dat kan, bij de tegenwoordig sterker dan ooit heerschende vijandschap tegen den rok, ook niet missen. VARIA. Troef. De eigenaar van een café nam voor zijne dochters eene Fransclie goevernante. Zijn volwas sen zoon, die nu en dan wel den dienst van marqueur waarnam vroeg deze jonge onderwijzeres ten huwe lijk. Zij wees hem echter af met de woorden «ik wil wel eene marquise zijn, maar niet de vrouw van een «Marqueur.» «Ge hebt volkomen gelijk», antwoordde de jonge man, «ik zou wel een goeverneur willen zijn, maar daarom toch niet de echt genoot eener goevernante.» Onze bedienden. Mijnheer. Zoo, wil je met Mei vertrekken. En zou ik ook mogen weten, waarom? Lahei. Ja, meneer, en u zult mij gelijk moeten geven, meneer, als ik u zeg, dat ik niet langer in conditie wezen kan met uwe palfrenier, die in onze club gedeballoteerd is. Geruststellend. Vader. Ik had nooit gedacht, dat t studeeren zóó veel geld kostte! Zoon. Ja, en nu studeer ik nog niet eens veel! Overbluft. Vrouw. Waarom is dat drankje zoo vreeselijk duur? Apotheker. Omdat 't grootendeels uit gedisteleerd water bestaat. Vrouw. O, dat wist'k niet; neemt uwé mij niet kwalijk. Prettige ontvangst. In een paar onzer noordelijke provinciën is het nog gewoonte om de dienstboden, bij haar komst in een nieuwen dienst, een paar emmers water over het lijf te «ieten; dat moet gedaan worden, zegt men, daar anders de meid niet zou kunnen wennen. Na Middernacht. Oude heer (van een partijtje t'huis komende, tot politie-agent). Kan je me ook zeggen, waar meneer Bruin woont? Politie-agent (die hem kent). Maar meneer dat is u zelf! Oude heer. Jawel, maarwaar woont-ie? Op de bloemmarht. «Wil je me een potje mooie vergeet-me-nietjes geven?» «Hier hebt u een pot heele mooie, voor 'n kwartje.» «Ik vind ze wel wat klein, heb je ze niet wat grooter?» «Neen, mevrouw, maar daar staat de veekooper (wijst op haar be schonken man) mijn grootste ver- geet-mij-niet, die kunt u wel van me cadeau kriigen. VERGADERING van den van Woensdag 14 Mei 1884. des namiddag ten 1 ure. Tegenwoordig 20 leden. De notulen der vorige vergade ring worden voorgelezen en goed gekeurd. De voorzitter deelt mede, dat zijn ingekomen le. Een rekest der kiesvereeniging «Haarlem» betreffende het officieel maken der raadsverslagenwordt in handen gesteld van B. en W. 2e. Een advies der bewoners van het terrein der Franshalsstraat, be treffende den slechten weg ten Noor den van het Franshalsplein; wordt in handen gesteld van B. en W. om den raad te dienen tot advies. 3e. Het verslag der gasverlichting- over April; dat tot de volgende verg. wordt uitgesteld. 4e. Eene missive van den keur meester van het slachtvee, inhou dende twee proc.-verb. van de af keuring van veewordt voor kennis geving- -aangenomen. 5e. Yan de comm. van plantsoenen een rapport op het verzoek van de brugwachters de Nobel en Blank water om eervol ontslag en om op wachtgeld gesteld te worden. Het eerste punt op de agenda: dat is iugekomen eene missive van Ged. Staten, inhoudende de goed keuring van het besluit tot ruiling van den grond aan de Sophiastraat met den heer Kramer, wordt voor kennisgeving aangenomen; eveneens de missive van Ged Staten inhou dende de goedkeuring van het be sluit tot verhuring van den kiosk in den Hout aan de N.-Z.hollandscke stoomtramw. maatschappij. Op voorstel van B. en W. wordt de heer G. van Egmond, aftredend lid van het Burgerlijk Armbestuur, weder herkozen. Aan de orde is thans het voorstel van B. en W. op het rekest van H. H. van Waveren, omtrent het maken van een duiker aan de Leid- sche Vaart, tot afwatering zijner landerijen, welk voorstel door den raad wordt aang-enomen. Op het stuk tot vaststelling van het kohier der plaatsel. dir. bel. ontstaat eenige discussie. (De heer De Haan en daarna de heer Macaré komen in de vergade- ring.) De heer De Kanter verwondert zich over het feit, dat de percen tage der belasting, voor dit jaar, hetzelfde zal zijn als in het vorige jaar, nl. 2.8 pCt. Spreker had ge dacht, dat dit wel iets minder zou zijn geweest, daar het bedrag ad f 1000, dat in dit jaar meer benoodigd zal zijn dan in het vorige, niet in ver houding staat tot den aanwas der bevolking van deze gemeente, in den laatsten tijd. Verder haalt spreker voorbeelden aan, dat men op het stuk van in wonende personen nog eenigszins in een verwarden toestand verkeert; om een voorbeeld te nemen: het geval met den heer Brongersma, die in het afg-eloopen dienstjaar voor jongelie den, bij hem inwonende, aftrek had gekregen. (De heer Gall. Huët komt in de vergadering.) Spreker wenscht nu als amende ment voor te stellen, om de belast bare vertering- van genoemden keer met het bedrag- van het kostgeld der jongelieden te verhoogen, als makende de inwonende personen toch deel uit van zijn huisgezin. Spreker wenschte dat de raad decideerde, hoe in dergelijke gevallen voortaan moest worden gehandeld. Het aangevoerde door den heer De Kanter ontlokt den heer Bijvoet de vraag, wat thans de gevolgen zullen zijn, indien het kohier wordt afgestemd. Voorzitter meent, dat hier in geen geval van afstemming sprake kan zijn, slechts van eene wijziging in den aanslag in het door den heer De Kanter aangehaalde geval en meer dergelijke. (De heer Van Weel komt in de vergadering.) Nadat nog eenige sprekers hunne stemmen «voor» of «tegen» hebben gemotiveerd, wordt het amendement van den heer De Kanter met 20 tegen 4 stemmen aangenomen. De verdere behandeling van het kohier wordt tot de volgende ver gadering uitgesteld. Voorzitter stelt eene motie in om het 6e punt der agenda tot de vol gende vergadering uit te stellen, welke motie met 13 tegen 11 stem men wordt aangenomen. Eene missive van het bestuur van de Inrichting tot Inenting alhier alsmede eene missive met begrooting van deze inrichting, worden voor kennisgeving- aangenomen. Het voorstel van B. en W. be treffende de rekesten der pachters om kwijtschelding van pacht van het g-asgewas aan den weg naar Spaarndam, wordt, tegen de stem van den heer de Kanter.aangenomen. (De heer Dyserinck verlaat de vergadering). Tot lid der commissie voor de spoorwegoverwegen wordt in de plaats van den afgetreden heer de Mirandnlle. benoemd de heer jlir. mr. A. V. Teding van Berkhout. Omtrent de missive van B. en W. betreffende het rekest van de land- bouwvereenig-ing Wildervank be treffende de compost-levering wordt het genomen besluit met 13 tegen 8 stemmen g-oedgekeurd. Voorzitter deelt mede dat de re kening van het Burg. Armbest. is gestelk iu handen der comm. van financien. De heer Macaré vraag-t of er spoe dig een begin kan worden gemaakt met het dempen der sloot achter het Ziekenhuis, waartoe onlangs is beslotende toestand van den sloot van dien aard zijnde, dat demping zeer wenschelijk is. Voorzitter antwoordt,dat hiermede binnen kort zal worden begonnen. De heer de Kanter vraagt of in 't vervolg de leden van den raad bij brand toegang tot het brandende perceel zullen hebben. Voorzitter antwoordt, dat dit het geval is en reeds toegangskaarten voor de leden zijn gedrukt om on aangenaamheden te voorkomen. Nadat nog door eenige heeren omtrent het brandalarm ter dezer stede en verder eenige punten om trent brandbluschmiddelen en red dingstoestellen aan den voorzitter in overweging zijn gegeven en eenige opmerkingen zijn gedaan, wordt de vergadering, niets meer te behande len zijnde, gesloten. RECHTSZAKEN. Bij ordonnantie der arr.-rcchtbank te Breda werd de dienstbode C. S., beschuldigd van kindermoord, in vrijheid gesteld. De officier van justitie is hiertegen in verzet gekomen. Het meisje blijft dus in hechtenis. KERKNIEUWS. Israëlictisch e Kerk. Aangenomen het beroep naar de Por- tugeesche Israël, gemeente te Curasao door den heer A. de Leao Laguna. LEGER EN VLOOT. Van het Instr. bat. te Kampen zijn naar de reg. iuf. vertrokken, om in den effectieven graad over te gaan, 05 korp. tit. Het le reg. kreeg er 4, het 2e 8, het 3e 8, het 4e, 10, het 5e 8, het 6e 9, het 7e 9, het 8e 7 en het reg. greu. eu jagers 2. Er ontbraken op 1 Mei aan dat wapen 307 korp. AANBESTEDINGEN. WOENSDAG 21 MEI. 's Gravenhage, 11 ure. Het ministerie van waterstaat, handel en nijverheid: het verdiepen van de rivier het Mallegat tus- schen de kilometerraaien 120 cn 124, onder de gemeente Dubbeldam behoorende tot de werken der Dordschc waterwegen begrooting f61,000. 's Gravenhage, 12 ure. Het ministerie van waterstaat, handel en nijverheid: het maken van een hoofd- en nevengebouw met bijkomende werken op het station Gelder- raalsen, voor den spoorweg DordrechtEist; begr. f184,700. STOOMVAARTBERiCHTEN. Het stoomschip «Batavia*, van Rotterdam naar Java, vertrok 14 Mei van Southampton. Het stoomschip «P. Caland' arriveerde 14 Mei van New-York iu den N. Waterweg. Het stoomschip «Prinses Amalia", kapt. Harten, vertrok 14 Mei van Amsterdam naar N ed.-Indië. Het stoomschip «Padung', van Amsterdam naar Java, vertrok 13 dezer van Suez. Het stoomschip «Prinses Marie* is 14 Mei van Batavia vertrokken naar Nederland. Het stoomschip «Prins Alexander" is 14 Mei Dungeness gepasseerd naar Amsterdam. Het stoomschip «Utrecht', van Java naar Rotterdam, is 14 Mei van Joddali vertrokken. WEBBERICHTEN. Vreeswijk, 14 Mei. 2.39 M. boven AP. 4.13 M. onder N. P. Keulen, 14 Mei. 2.41 M. boven 0. MARKTBERICHTEN. Amsterdam, 15 Mei. De prijzen der Aardappelen waren als volgt: Katwijker Zand f a Noord- wijker Zand f a Hillcgommer dito f a Geldersehe Jammen f a dito Blauwe f a Friesche Hamburgers f a dito Jammeu f 1.80 a 2.dit,o Engelsche f 1.40 a 1.60, Zeeuw- sclie Spuische Jammen f 1.60 a 2,90, Blauwe f 1.80 a 2.Elakkeesclie Jammen f 1.70 a 2.—, Pooters f0.60 a 0.90, Bloksche dito f a Pruisische Hamburgers f 2.60 a 2.75, dito Saksische f a .Gronin ger Jammen f a Koffie, Afgedaan 238 bu. JavaW.-l.B. (Ayer Dingin), alhier gedopt, ex diverse sohepen. Petroleum loco f9'/s E. Sept./Dec. f9V«- Tin stil, prijzen onveranderd. Tarwe zonder notecriug, op levering on veranderd, Nov. f243. Rogge stil, per 2100 KG. a. c. z. k.Tagan rog f170. Noteering van de Commissie voor den Graanhandel. Rogge op levering hooger, Oct. f163, loopende muand voor 12'/» uur f164, 165, dito dito na 12'/j uur f165, 166. Noteering van Meune Thole. Koolzaad op 800 KG. Olie f 6 hooger, Oct. f 348. Lijnzaad stil. Hennepolie vliegend f per 100 kg. Raapkoeken f100 a 10S per 1040 stuks. Lijnkoeken f 10.50 a 13 per 104 stuks. Op de gistereu gehouden Veemarkt waren aangevoerd: 1S5 rctte kalveren, le kwal. f 0.90, 2e kwal. f0.80 per kg. 1 Gras- f a 77 nuchtere dito f6.a 10. schapen en lammeren f - a 118 vette varkens 40 a 47 ct. per kilogram- biggen f a paarden f a rundereu, le kwal. fj).2e kwal. f0.3e kwal. f 0.per kg. melk- eu kalfkoeien f a p. st. Alkmaar, 13 Mei. Ter veemarkt aange voerd - paarden322 vette kalveren, 38 nuchtere di p, 3 schapen. lammeren, 80 vette vaS-cen, 12 magere dito, biggen, bok en geiten. koeien en ossen. De prijzen waren als volgtvette kalveren f 40 a 102, nuchtere dito f 8 18. schapen f24 a 32, lammeren favette varkens 50 a 54 cents per kg., magere dito f14- a 18; bok of geiten f - a koeien en ossen fa paarden f 5, biggen f - a allen per stuk. Schiedam, 14 Mei. Moutwijn f 11.75, Jene ver f 18.50, Amst. Proef f 18.50, Spoeling f 0.30, idem door de Schiedamsche Spoeling- Vereeniging f0.20. Portuga l- Rusland. Spanje. Turkije. Amsterdam, 14 Mei 1884. Prijzen der onderstaande effecten. genoteer pCt. de koers Nederland. Cert. Werk. Sch. 2' 66', 3 78*h 4 102* Hongarije. Obl. Leening 1867. 5 97 Goudleening 5 83' t Italië. Obl. Paus. Leening 1S60-64 5 Oostenrijk. Obl.inpap.(Mei-N.) 5 zilv.Jan.-Juli) 5 66' Obl. buitl. 1853-80. 3 5D/< bij Hope Comp. Oude Russen 5 98','3 Obl. 1877 Amst. L. 20—100 5 94*/1, Obl. buitenl. 1867, 1871 75 1» Obl. buit. 1876. 2 45'/. u «(Perpetuele) 4 57:/8 u binnl. f12500- 250001"4 Obl. binnl. f1000- 5000 IUJ 22' ,'a Obl. Alg. Sch. 1865. 5 8»/,, 1869. 6 10'/4 Egïpte. Obl. Leen. 1876. 4 653 4 N.-Amkrika. Obl. Ver.-St. 1876. 41/.J1101/'3 1877. 4 120 Columbia. Obligatiën4' 3 26\„ Peru. Lceuing 1870 6 9"/s 1872 5 7" s Oostenrijk. Aand. Nat. Bank. divid 118l/4 Nederland. Holl.IJz.sp.Aand 149 M. tot Expl. St. spw. Aand. 1181/3 Cent.spw. gest.Obl. 73V4 Ind. spw. Aand. 154' 3 Rijn spw. volg. Aand116* 4 Boxtel Wezel Obl. 4' 17'/4 Boxtel Wezel Obl. 1875 5 Italië. Zuid-Ital. Spw.Obl. 3 56' 3 Rusland Gr. Spw. Mts.Aand. 5 125 Balt. spw. Aand. 3 53* 8 Jelez Griasi Obl. 5 Kiew-Brest Aand. 5 Kursk Chai'k. Obl. f 1000. 5 90'/» Morschausk Sysran Aand5 57*/ Riaschk Wiasma Aand5 563 4 Amerika. Chicago N. W. Cert. Aand. divid. 129 N.-York Lake Erie W. S. Aand. u 13' Illinois Cert.Aand. 119 Miss Kansas Texas Obl. Cert7 PREMIE-LEENINGEN. Nederland. Amst. f1000 3 f100. 3 Kan.-Mij.C.v.A. Stad Rotterdam3 Gem. Crediet3 Pal v.Volksvl.1867 Belgie. Stad Antw. 1874. 3 Brussel 1879.3 Hongarije. Staatsl. 1870 Stuhlweiss. Spw. 4 Theiss Reg.Pr.Obl.4 Oostenrijk. Staatsl. 1854. 4 1860. 5 1864. Crediet-Iust 1858 Bod. Crd.Anst.Obl.3 Stad W eeuen 1874. Pruisses. Th 100.1855. 3' Kcul. Mind -Spw. 3' Rusland. Staatsleen 1864. 1866. 5 3 3 3 Zwitserland. Genève Aand. 3 Geldkoers, prolongatie 3 pCt. Servle. Spanje. Turkije. Madrid 1S6S. Spw leeniug 99«/s 103*/8 1083/4 100»/u 101 9 5 Va 112 97~/a 99 96 92*/» 9fil;« 102 V< '112 Va 143 145 SO3/* 105 Vs 138 I88V4 126'/» 65 453 4 101 4 80 Commissariaat m Politie te Haarlem. De voorwerpen zijn dagelijks, uitgezonderd des Zondags, van 's middags 12 tot 2 uro, voor de eigenaars terug te bekomen. Eenige portemonnaies met en zonder geld, een blauw zijden dasje, een bonten kraag, een onderstuk gouden oorbel met granaten steen, twee vrouwenzakken, een wit zijden doekje, een scbildersdiamant, een zakdoek, ecu Pr. gezangenboekje, een scliildersstopmesoen schoolboek, een kachelpijp, een staaf soldeer- tin, een slagersboekje, een duimstok, een regenjas en eenige sleutels. Alles op straat gevonden. In de Tramwagens achtergelaten. Een pakje witten kant. BEVALLEN 14 Mei. M. J. C. Drogtrop, geb. Westrik, z. - H. M. van Duivenboden, geb. Timmer mans. - C, Wallach, geb. Paardebek, z. - W. Enschedé, geb. de Wit, d. - 15. W, Vermaas, geb. van Geuns, d. - A. Nibbering, geb. Zuurbier, z. ondertrouwd 15 Mei. J. M. Noback en J. W. Bertel. S. P. Tijsseu cu M. Booms. - W. C. Kleijt* en J. O. Hubert. - J. H. van Leeuwen en A. Bender. - C. W. J. Ibach en W. Wiethoff. S. Druijff en H. de Leeuw. getrouwd 15 Mei. H. van Amstel en W. A. Meeu- wese. - J. E. Kimmijser en A. Boogaard. overleden 13 Mei. II. M. Rookmaakcr, 65 j., Plein. P. van Alphen, 27 j., Baljuwslaan. -* Een levenloos aangegeven kind van het mannelijk geslaeht van P. Rosenberg. Har- menjansweg. C. v. d. Berg, 46 j.. Schoep- makersdijk. 14. A. Guitoneau, 23 dg. e., Houdeusteeg.

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 3