BINNENLAND wel de regeeriug zich tot heden openlijk buiten de kwestie gehouden heeft, mag men toch wel aanne men, dat hare vertegenwoordigers krachtig tot het behoud van den vrede hebben medegewerkt. De Fransche niet alleen zichzelven ten val te bren-nisterie Bratiano verworpen, zoodat gen, maar ook de liberale partij on- j er voor de verschillende ministers berekenbare schade te berokkenen, j geen enkele reden bestaat om hun Ook enkele Britsche autoriteiten ontslag te nemen, achten thans het oogenblik gekomen om met meer kracht op te treden. In de Fransche kamer van Af- dagbladen nemen al de felieitatiën.Sir Evelyn Baring heeft aan Lord gevaardigden zal weldra een regee- welke hun lang van alle zijden wor- Hartington eene dépêche gezonden ringsvoorstel in behandeling komen, jau v,tt_ waarbij Paasch-Maandag* en Pink ster-Maandag officieel totalgemeene feestdagen worden gestempeld. Of schoon dit feitelijk reeds geschiedt, verlangt de handel toch naar eene wettelijke regeling daaromtrent, om- den toegezonden, in dank aan. en i waarin hij de noodzakelijkheid be drukken het gevoelen en tevens detoogt onmiddelijk een expeditie uit hoop uit, dat deze hernieuwde be-1 te zenden tot ontzet van generaal wijzen van belangstelling krachtigGordon, daar het anders hoogstwaar- zullen medewerken, om het weder- schijnlijk te laat zal blijken te zijn. keerig vertrouwen der regeeringen i Egypte loopt groot gevaar aan een te versterken en den Europeeschen j fanatisme prijs gegeven te worden, dat de meeste kantoren alsdan ge- vrede te handhaven. Alzoo heeft dan waarvan de geschiedenis de weder-sloten zijn. de Tonkin-expeditie, die aan het gade niet kent. Waar nu van zoo Fransche volk het betrekkelijk ge- verschillende zijden op het uitzen- De handelswereld in New-York ringe offer van 30 40 millioen j den eener nieuwe expeditie wordt j lijdt vooral dit jaar ontzettende ver heeft gekost, twee verbonden met I aangedrongen, en de openbare mee- j liezen door faillissementen, wier Aziatische rijken opgeleverd, waar- ning zich luide tegen elk uitstel ver-1 gezamenlijk bedrag tot ongekende klaart, daar is het niet waarschijn-hoogte is gestegen. Ook in andere lijk dat de regeering nog langer zal landen ondervindt men hiervan den talmen. Reeds verzekert men dan ongunstigen invloed, en wanneer van de toekomst nog zal moeten leeren of ze de vruchten zullen op leveren, die men er van verwacht. Het met China gesloten tractaat be hoeft, naar men beweert, de goed keuring van de beide kamers niet. Oorlog heeft men met dezen staat niet gehad; in de wederzijdsche ver houdingen is geen enkele verande ring gebrachtalleen erkent het Chineesche rijk de gevolgen, die het tractaat van Hué voor Frankrijk gelden op groote schaal, op ver schillende landskantoren in de ko lonie Suriname, in 't geheel acht personen uit 's lands dienst ontsla gen zijn. De instructie schijnt ge sloten en de zaak zal weldra door i het hof in behandeling worden ge nomen. -Toen de Ned. Rijn-Spoorweg maatschappij den len Sept. 1845 de exploitatie van den spoorweg Am sterdamArnhem overnam, bestond het vaste personeel, waarmede zij den dienst begon, uit 461 personen. Bij de viering van het 25-jarig be staan der maatschappij mochten 79 van degenen, die dat oorspronkelijk korps uitmaakten, aan die feestelijk heid deelnemen. Thans zijn er nog 20 van die oude getrouwen in zeer verschillende betrekkingen aan de maatschappij verbonden. HU.) vacantie-uitstapjes voor ziekelijke schoolkinderen. ook dat een onderzoek wordt inge steld naar de krijgsmacht, die voor het aangewezen doel noodzakelijk te achten is, en wanneer men daarop een antwoord heeft bekomen, zullen, naar dezelfde berichtgevers, maatre gelen genomen worden om een vol doend legerkorps derwaarts te zen-j den. Met het oog op het voor Euro- menig koopman bij het einde des jaars eens zijne boeken nagaat, zal hij tot de treurige ontdekking komen, dat groote kapitalen verloren zijn gegaan, soms door allerlei tegen spoeden, soms door eene verregaande onvoorzichtigheid. Een hevige brand vernielde in den avond van 15 Mei in den Haarlem mermeer eene smederij van den heer Hanedoes, bewoond door Smit, aan den Ringdijk, bij den Spaarnwou- derweg. Alles was verzekerd. heeft gehad, gelijk ook de verove-peanen zoo nadeelige seizoen zullen ring van Tonkin, die reeds als een voldongen feit is te beschouwen. Thans moeten nog enkele punten van ondergeschikt belang bij onder ling goedvinden geregeld worden. De gevolmachtigden van Frankrijk en China zullen zoo spoedig moge lijk bijeenkomen om de juiste grens lijn vast te stellen, de grenspolitie te regelen en te bepalen welke ste den door de troepen van ieder bezet zullen worden. Vrees, dat men het hierover niet eens zal kunnen wor- Haarlem, 17 Mei 1884. voorzorgsmaatregelen genomen wor den, ten einde de gezondheid der manschappen te beveiligen en eerst Door het prov. bestuur van Noord- wanneer de sanitaire toebereidselen J Holland is Donderdag bij enkele in- voldoende zijn algeloopen, zal hetschrijving aanbesteed. De voorzie- leger te velde trekken. De regeering King- der boorden van het Noordhol- zelve evenwel heeft nog geen enkele landsche Kanaal, in drie perceelen. toezegging van dien aard gedaan; Raming, 1ste perceel, f 7900. Minste zoodat wij niet weten of het boven- inschrijver de heer J. J. Bekker, te staande werkelijk in hare plannenLent, voor de som van f 6710. Ra- ligt. ming, 2de perceel, f 17,000. Minste j inschrijver de heer G. Honijk. te In den OostenrijkscRen rijks-jPunnerende, voor de som van f14.294 den, bestaat al zeer weinig, daar dag is een vrij ernstig conflict ont-Raming. 3de perceel, f8100. Minste alles wat maar tot eenig conflict zou kunnen leiden, in het tractaat van Tienstin geregeld is. Met nog eene andere belangrijke mededeeling verrassen ons zoowel de Fransche als de Engelsche bla den. Beide mogendheden ziju het na langdurige onderhandelingen eindelijk eens geworden over de kwestie der Egyptische conferentie, die dan ook wel spoedig bijeen zal komen. In hoofdzaak heeft de heer Gladstone toegegeven aau den eisch der Fransche regeering; zoodat hoogstwaarschijnlijk de besprekin gen zich niet zullen bepalen tot de fitiauciëele zijden van het vraag stuk. In hoeverre evenwel het Brit sche kabinet aan den aandrang van minister Ferry heeft toegegeven wordt niet vermeld. De stemming in het Britsche lagerhuis over de motie van wan trouwen tegen het tegenwoordige ministerie, in zake huishouding Egypte, is, zooals men gemakkelijk begrijpen kan. het onderwerp van vele gesprekken en beschouwingen. De Times, het liberale orgaan, dat echter de Egyptische politiek van den heer Gladstone zoo sterk mo gelijk heeft bestreden toont aan dat de meerderheid, die de regee ring getrouw bleef, zoo gering is dat de stemming als het ware met eene nederlaag gelijk staat. Ernstig dringt hij er dan ook op aau, dat het kabinet eene andere gedragslijn volge eu met wat meer kracht in Soedan optrede. Het lagerhuis, zoo meent hij,heeft den premier een wenk gegeven, die hij niet mag beharti gen, daar hij anders gevaar loopt maar zooals gij weet is de duister nis de vriendin van hen die niet ge zien willen worden. Dus vertrekt gij nu? Ja, zoodra ik een paar revolvers en een gevulde beurs heb gehaald. Zullen wij in langen tijd niets van u hooren? Ik zal natuurlijk wel een mid del vinden om u tijding te zenden zonder mijn geheim te verraden. Indien gij gedurende enkele dagen niets van mij hoort, denk dan niet dat ik dood. maar aan het nasporen ben. Lieve Marv, lieveling en Heva, beste zuster, ik hoop u met Gods hulp spoedig terug te zien! Ach, George, George, sta melde Mary, waarom moesten wij u terug zien om onmidellijk weder van u gescheiden te worden van liet is hatelijk. De Voorzienigheid waakt! Eens zullen wij voor altijd worden ver-1 met Edward en Dieu-donné. eenigd en die tijd is misschien niet Wordt vervolgd.) taan tusschen den voorzitter en de inschrijver de heer H. Schuijt. te liberale minderheid. Bij de stem- Alkmaar, voor de som van f7700. raing over het eene of andere onder- erp waren zijzoo beweert do laatste, van de meerderheid. Een; Den 9den Mei 1884 heeft te groot aantal conservatieve ledenBrussel de onderteekening plaats was afwezig, zoodat de stemming gehad eener overeenkomst tusschen bij toeval in haar voordeel uitviel. De voorzitter evenwel was van een ander gevoelen, en verklaarde dat de meerderheid niet aan liberale maar aan conservatieve zijde was. Aanstonds dienden de aanwezige leden der liberale partij hiertegen protest in en verlieten de zaal. In eene partij-vergadering werd de zaak lang en breed besproken, en Nederland en Belgie, houdende vaststelling van een uniform-tarief voor bergloon van opgevischte net ten. Door de mindere geëmploy eerden bij 's Rijks werven, waar onder verstaan worden commandeurs bewaarders, opzichters enz., is een adres met toelichtende memorie aan den minister van Marine gericht, hoewel verscheidene sprekers beweer- waarin zij verzoeken, dat maatre den dat de grondwet geschondengelen mogen genomen worden om was. en het derhalve raadzaam mocht hen in het bezit te stellen van heeten niet weer ter vergadering terecht op pensioen. verschijnen alvorens deze grief was weggenomen, kwam men tot geen bepaald besluit. Men vertrouwt echter dat de liberalen verstandig ge noeg zullen zijn om zich in het on- Uit de eerste kwartaal-balans der coöperatieve winkelvereeniging' van Eigen Hulp te Arnhem blijkt, dat deze vereeniging meer en meer bloei toeneemt. De omzet over vermijdeliike te schikken en de zaak deze 3 maanden bedroeg f11,458,515 niet tot het uiterste te drijven. en de zuivere winst f 549.50, waar onder de reeds uitbetaalde som van Te Bucharest is de rust gedeel telijk weder hersteld. De opgewon den toestand waarin de bevolking nog verkeert, opgeruid als zij f 67, zijnde het den dienstboden der leden toekomend bedrag h 1 pCt van het verbruikte. Het aantal leden, dat op ultimo December jl., 1 GÓ door de onruststokers die in troebel j bedroeg, klom tot 166. water zoeken te visschen, maakt het echter voor de politie eu de militaire macht noodig een oogje in het zeil te houden. In de kamer van afge - vaardigden heeft de vraag, die zoo vele hoofden warm maakte, tot on derwerp gestrekt van een vrij heftige discussie. Met overgroote meerder heid eveuwel heeft de kamer het votum van wantrouwen in het mi- ver meer. Gaat nu naar uw slaap vertrek, beste kinderen. Nu al! - Ja! het is tijd. Staat ge er op? Ik bid er u om. Zoodra mijn broeder en den dokter mijne laatste aanwijzingen zullen hebben ontvan gen, verlaat ik het huis. George, antwoordde Marv, wij zullen u gehoorzamen, maar onze gedachten en gebeden zullen u overal verg-ezellen. Dat God u be- scherme, George. Jadat bid ik met uvoegde Heva er zachtkens bij. Hoe zou het anders kunnen riep onze held uit, als twee en gelen voor mij bidden! Dank, dui-; Het bestuur der weesinrichting te Neerbosch heeft, in overleg met den directeur, in den aau te leggen stoomtramweg Nijmegen- St.. Anna voor een bedrag van f 10,000 aan- deeïen genomen. Deze gelden zijn door één persoon aau den directeur toegezegd, tewijl de aandeelen, onder zekere voorwaarden, reeds terstond het eigendom der weesinrichting zullen worden. Reuter seint van heden uit Londen aan de N. R. Ct. In het Lagerhuis heeft de staats secretaris van buïtenlandsche zaken Fitzmaurice het leedwezen der re geering uitgesproken, dat Nederland Engelands aanbod tot bemiddeling in Atjeh heeft afgewezen. De re geering heeft echter nog niet de hoop opgegeven de Nederlandsche regeering over te halen tot het over wegen van maatregelen om den vrede in het land te herstellen. De Engelsche Regeering overweegt ook of het doelmatig te achten is, tot eene zending te besluiten om over de vrijlating van de bemanning der Nisero te onderhandelen. Storey kondigde zijn voornemen aan Maan dag te vragen, of niet ter bevrijdin; Omtrent het eergisteren plaats ge had hebbende ongeluk bij de Oude Schans te Amsterdam wordt nog medegedeeld, dat de lijken, welke naar de Oosterbegraafplaats zijn ge bracht, zijn van een 16- en van een 13-jarigen jongeling, terwijl er drie gekwetsten naar het Israëlitische gasthuis en een naar het Binnen gasthuis zijn overgebracht. De toestand der gekwesten is be vredigend en er bestaat voor'toogen blik voor dezen geen levensgevaar. De overledenen zijn genaamd Theunis Pieter Johannes Hamer, oud 16 jaar, en Hendrik van Eeden. oud 12 jaar, terwijl de gekwetsten genaamd zijnHermans Ten Bosch oud 13 jaar. Mozes Jacobson, oud 18 jaar, Karei Kinsbergen, oud 24 jaar, en Jocob Menist, oud 13 jaar. zendmaal dank, goede kinderen I Hij omhelsde de beide meisjes, j der bemanning eene expeditie ge- die zich naar haar slaapvertrek be- j zonden moet worden, gaven, en hij zelf verliet de zaalAan het Hbl. wordt uit Para maribo gemeld, dat ten gevolge der ontdekking van de verduistering van Het gymnastiekfeest, te geven door de vereeuiging voor Volks vermaken te Hoorn, ter gelegen heid der opening van de spoorweg- lijn AmsterdamHoorn, op Dins dag 20 dezer, ondervindt veel deel neming. Afdeelingen van hetgym- nastiekverbond uit Amsterdam, Haarlem, Zaandam, Hoorn, Koog- Zaandijk, Purmerend, Schagen en Wormerveer hebben zich aangege ven met een getal van niet minder dan pl. m. 200 turners. Aan dit feest is een wedstrijd verbonden van vrijoefeningen (z. g. kamer-gymnastiek), waarvoor wordt uitgeloofd een gouden, verguld zil veren en zilveren medaille. De leiding der uitvoering is in handen van den heer P. G. Adrian te Amsterdam; als juryleden zullen fungeeren de leeraren in de gym nastiek: F. C. Grote te Amsterdam J. Noordraven te Zaandam, P. N. G. Penders te Hoorn, A. A. Spren- ger te Haarlem en H. Tusschen- broek te Alkmaar. Ook te Avenhorn zal de opening der spoorlijn ZaandamHoorn niet geheel ongemerkt voorbijgaan. Bur gemeester en Wethouders hebben bij openbare aanplakking de inge zetenen nitgenoodig van hunne be langstelling te doen blijken door het uitsteken der vlaggen. Door de schooljeugd te Seharwoude, alwaar het station is gevestigd, zal Maan dag a. s. bij het aankomen van den feesttrein een toepasselijk lied ge zongen en een optocht gehouden worden, begeleid door hoornmuziek en vaandels met inscriptie, na af loop waarvan ververschingen zul len worden aangeboden, waartoe de ingezetenen, voorgegaan door een flinke geldelijke bijdrage van den burgemeester, de commissie hebben in staat gesteld. Eergisteren-avond had aan boord van het in de Binnenhaven te Nieu- wediep liggend barkschip Hout vaart "een droevig ongeval plaats. De matroos De J., een oppassend jongmensch, viel, terwijl hij zich op den gaffel bevond en aldaar eeni- ge werkzaamheden verrichtte, eens klaps op het dek. waarbij hij zulke zware kneuzingen bekwam, dat hij na enkele minuten van hevige pijn, aan de gevolgen overleed. Zeer amusant waren Zaterdag 11. de advertentiën in de Haagsche nieuwsbladen. Daar werd o. a. door een kermis-industrieel een panorama aangekondigd van de jonge gebeur tenissen van den laatsten tijdeen ander noemt als aanbeveling voor zijn wafelen, dat hij juist in de ker- raisweek met zijn vrouw het zilve ren huwelijksjubilé hoopt te vieren; maar het combie van reclame is de advertentie van een koekkramer, die achter zijn naam, L. Visscher, tus schen twee haakjes laat volgen (uit den stam van Hugo de Groot«staande met zijn koekkraam» enz. Overi gens zijn de kermis-lokaliteiten, die met- elk jaar er onoogelijker gaan uitzien, schril contrasteerend met de wijdsche opschriften in scheeve let ters en in onmogelijk Hollacdsck, die der Haagsche jeugd worden aan geboden als gratis cursus m de moe dertaal. Daar leest men b. v. op een rijtjeKaart- weeg- en kragtmassien parijsede bevallige reusin Amondanprijkende dit opschrift boven een voor een groot mensch onmogelijk laag tentje; «mis rnari telee fonniest van den konink van Vrankrijk)) Groot Semihicel(lee-: hemicycle) van Euroop»en dergelijke verma kelijkheden meer. In het gezin te Delftshaven, waar drie kinderen aan mazelen gestor ven zijn, is nu ook het 4e en laatste kind aan die ziekte overleden. Zekere A. v. d. P. grondeigenaar te Rotterdam, vervoegde oh onlangs bij mevr. de wed. M. te Tiel, aan wie hij eene som van i' 1672 verschuldigd was vo< r geleverde steenen, met ver/oek 15 percent op die rekening te laten vallen eu hem kwitantie te geven voor het volle bedrag, willende hij onder die voor waarde de schuld afdoen. Zijne zaken gingen zoo heette 't hard achteruit en een bankroet stond voor de deur. Mevrouw v. M., be vreesd dat zij later nog meer zou moeten verliezen naui het aanbod aan, te meer daar een /ekere J. v. d. G-, timmerman en 0|. ichter van v. d. P's. in aai li -v zi.nde wonin gen, en die hem vergezelde, liet ver haal bevestigde. Na onderzoek is echter gebleken, dat geen faillisse ment aanstaande was en de zaken van v. d. P. in zeer goeden staat waren. De politie werd met de kwes tie in kennis gesteld, en na afloop eener gehouden instructie heeft de rechtbank te Tiel, in raadkamer vergaderd deze zaak naar de open bare terechtzitting verwezen. Te Rotterdam is gisteren op bijna 73-jarigen leeltijd overleden de heer S. de Lange, sedert ruim een halve eeuw organist, eerst aan de Zuider en daarna aan de Groote Kerk sl- daar. In de Aert van Nesstraat te Rot terdam wilde gisteravond een 5jarig knaapje voor een hondenwagen uit wijken, toen een rijtuig met brui loftsgasten voorbij vloog en den kleine over de borst reed en doodde. De Oud-goeveneurgeneraal van Neerlandsch-Indië de heer 's Jacob, is Donderdag te Utrecht aangeko men en door zijn naaste betrekkin gen. waaronder zijn broeders, deu commissaris des Koningste Utrecht en den directeur van den Ned. Rijnspoorweg ten hartelijkste ver welkomd. Het Dagblad meldt, dat zich ook te 's-Hage eene commissie heeft ge vormd tot het organiseeren van Een treurig ongeval had eergis teren te Amersfoort plaats. Naast een pakhuis, waarin men juist be/.ig was eene partij kalk te lossen, zat in haar huisje eene oude vrouw te breien. Plotseling hoort zij een gekraak en nog voordat zij tijd heeft, om op te staan, valt de muur die hare woning van het kalkpak- huis scheidde, in en werd de vrouw onder de steenen en de kalk begra ven. Spoedig daaronder uitgehaald, bleek liet, dat zij aan armen en beenen hevig gekneusd was en on middellijk in een brancard naar het ziekenhuis moest gebracht worden. Haar toestand is niet zonder gevaar. Het uit Deutichem geschaakte minderjarige meisje is door de ma- rechausées te 's Bosch aangehou-

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2