[1111! \ll! 11V i ni inn. in. Oplage J 0000 Ex. Dinsdag- 20 Mei 1884. No.. *200. FEUILLETON. MRLEMS DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk n. maand 55 Afzonderlijke No miners 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en alyemeBne Feestdagen. Bureau: KLEINE HOUTSTBAAT No. 9. Bruikers-Uitgevers: BOM AH 3 Co., te Haarlem. ADVERTENTIE N: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. Hoofdagenten voor liet Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Et.raugère G. L. DAUBE Co, JOHx. E. .TONES. Sucr.. Parijs. 3 Ibis, Faubourg U .intmartn Van Haarlem naar Amsterdam. 7.—. 8.32, 8.55, 9.30,11.15, 11.39* 11.56, 1.8, 2.39*, 3.53, 4.15, 4.44, 5.42, 6.40, 7.13, 7.44* 8.54,9.46,10.23, 10.59*. VERTREKUREN der SPOORTREINEN. Van Amsterdam naar Van Haarlem naar Haarlem. Rotterdam. 7.53* 8.33,9.4,10.13.12.12* 12.46,1.53, 3.50, 4.16, 5.12, 5.43*, 8.1, 10.13. ZOMERDIENST. 6.15, 7.30*, 8.10, 8.30, 9.35, 9.50,11.5,11.50*, 12.15, 1.5, 1.30, 3.26, 3.45, 4.30. 4.45, 5.-20* 7.30, 8.30, 9.50,11.—. Van Rotterdam naar Haarlem. 6.40, 8.10, 9.10.10.20*, 11.5, 1.23*, 2.45,3.35,5.10,6.27*, 7.20, 8.50, 9.50*. De vertrekuren zijn berekend Station Delftsche Poort. De met een geteekende treinen alleen le en 2e klasse. Van Haarlem naar den Helder. 6.51,10.7,1.37, tot Alkmaar, 5.2, 8.57. Van den Helder naar Haarlem. 6.10, 9.30, 1.30, 7.20 Van Haarlem naar Zandvoort. Station H. IJ. S. M. 6 33, 7-27, 8.37,10.16, 11.35, 12.19, 1 32, 3.51, 5.15. 5.44, 6.42, 8.19, 10.18. Van Zandvoort naar Haarlem. 7.47. S 31, 9.4, 10.50, 12.45, 2.13, 3.45, 4.26, 6.7, 7 13, 9,12, 9.50, 10,45. ALGEMEEN OVERZICHT. Ook in het buitenland houden alle dagbladen van eenige beteekenis zich bezig met het g-even van beschou wingen over de jongste stemming- in het Britsche lagerhuis, waarbij de motie van wantrouwen tegen het kabinet, hoewel met kleine meer derheid, verworpen werd. Allen zijn het er over eens, dat de overwinning, welke het ministerie Gladstone mocht behalen, gelijk staat met eene neder laag. Alleen het bewustzijn, dat er nog niet zooveel verloren is of eene wending in de tot dusverre gevolgde politiek kan veel herstellen, heeft vele dergenen, die het met de be schouwing van het tegenwoordige kabinet oneens zijn, teruggehouden van het uitbrengen hunner stem voor de motie; doch ook zij rekenen er op dat spoedig eens met meer kracht tegen de Soedaneesche rebel len zal worden geageerd. Ook de Weener pers is bijzonder scherp in haar oordeel over het beleid der Engelsche regeering. Europa, zoo betoogen de voornaamste Oosten- rijksche organen, heeft er genoeg van om het lijdelijk aan te zien, dat daar ginds eene avontuurlijke politiek wordt gevolgd, die het ge- heele Egyptische rijk en daarmede ook het Suez-kanaal in gevaar brengt. Gelijk de Engelsche natie, die barer regeering rekenschap vraagt van het bloed, dat reeds noodeloos en nut teloos is vergoten, hebben ook de groote mogendheden het recht het kabinet-Gladstone ter verantwoor ding te roepen over de onrust, die het allerwege heeft te weeg- ge bracht. De Fransche dagbladen zijn een weinig minder scherp in hunne veroordeeling. Vooral sinds het be richt kwam, dat de keizerin van China het gesloten vredesverdrag heeft onderteekend, is eene zekere welwillendheid op te merken in den toon, dien zij tegen Eng-eland voe ren, en herhaaldelijk wijzen zij er I op, dat hoewel de toestand onge twijfeld ernstig te achten is, men dezen nog- geenszing hopeloos mag noemen. Van de les, die het minis terie de vorige week in het parle ment heeft ontvangenkan het meent men te Parijs, partij trekken. De ondervinding heeft geleerd, dat het vertrouwen der regeering in de macht van Egypte zelvegeheel misplaatst is, terwijl zij tevens de overtuiging heeft verkregen, dat het meerendeel der natie geenszins af- keerig is van het nemen van krach tiger maatregelen. Wanneer nu de conferentie eenmaal bijeen is en haar programma eenigszins verder wordt uitgebreid dan tot de rege ling der financiëele moeilijkheden, dan zal ongetwijfeld ook wel een middel gevonden worden om in de rampen, die Egypte en Soedan thans teisteren, te voorzien. De Fransche regeering ten minste, zoo verzeke ren zij met nadruk, zal krachtig medewerken om het begeerde doel te bereiken. Intusschen is dit reeds zeker, dat de volksstem in Engeland zich met den dag luider laat hooren ten gun ste eener expeditie, belast met het ontzet van generaal Gordon. Hoewel de regeering eergisteren aan het parlement mededeelde, dat in den loop der vorige week zeer gerust stellende berichten van den generaal te Caïro ontvangen zijn, maken niet weinig-en zich over zijn lot ongerust; en daar zij op hun land tot geen prijs de schande zouden willen laden, dat dit zijne vrienden en groote mannen in den steek liet, toen het verleenen van dadelijke hulp eenigs- DJELLA DE GEMASKERDE PRINSES. EEN ROMAN UIT ENGELSCH INDIË VAN XA VIER DEMONTÊPJN. 85) Tweede Gedeelte. HET JAARFEEST VAN J AG ARNAUTH. Stop ging naar zijn qigen vertrek om daar liet noodige in gereedheid te brengen en het onvermijdelijke mede te nemen voor een reis die misschien lang kon duren. Een kwartier ongeveer was er verloopen.Ware het niet te donker geweest, dan had een opmerkzaam toeschouwer van uit een der ven sters van den bengalow van een vreemd en verontrustend verschijnsel kunnen getuige zijn geweest. Donkere schaduwen, welke ge makkelijk voor menschelijke gestal ten waren te onderkennen, slopen langzaam, onbemerkt en zonder ge raas door den tuin en verborgen zich achter de hoornen en struikge wassen rondom het huis. Plotseling verscheen Kazil weder op de veranda en na het ledige ver trek te hebben opgenomen, ging hij plat op den buik op het terras lig gen om goed te kunnen hooren wat er huiten voorviel. Na verloop van eenige minuten, gedurende welke alles rondom rustig bleef, voelde hij aan een lichte tril ling der veranda, dat iemand trachtte j haar te beklimmen. zonal*; hij zelf langs de stijlen reeds tweemaal had gedaan. I Kazil stond op, maakte bet ven ster open en hevond zich in het ver- j trek teg-elijk met Stop, die door de deur binnen kwam. Toen hij Kazil zoo onverwachts zins gevaar kon opleveren, dringen zij met klem op het nemen van krachtige maatregelen aan. In beginsel is thans reeds dooi den Franschen ministerraad beslo ten tot eene belangrijke vermindering der krijgsmacht in Tonkin. Enkele regementen zullen het bevel ontvan gen zoo spoedig mogelijk zich naar het vaderland in te schepen, ten einde hunne oude garnizoensplaat sen wederom op te zoeken. Wien met het bevel over het leger, het welk het veroverde land zal blijven bezetten, zal worden opgedrag-eu, is nog niet bekend. In stede van de Europeesche troepen, zal men be proeven uit de inboorlingen eene krijgsmacht te vormen, die, gedrild en aangevoerd door Fransche officie ren, in staat zal zijn de rust en de orde binnen Tonkin te herstellen. De kwestie der grondwets-herzie- ning, die reeds zoo menigeen het hoofd warm maakte, zal weldra we der op den voorgrond treden. De regeering heeft de grondslagen vast gesteld, waarop volgens haar oor deel de zaak geregeldzal moeten worden, en weldra zal een wets voorstel in dien geest bij de volks vertegenwoordiging in behandeling komen. Hoofdzakelijk zal de senaat, wordt dit ontwerp tot wet verheven, een gedeelte van zijne macht ver liezen. In de eerste plaats toch zal de keuze tot senator voor het geheele leven, vervallen; terwijl eene traps gewijze verkiezing zal worden ing-e- voerd, waarbij elke gemeente, on verschillig of zij klein of groot zij, eenen persoon aanwijst, die tot het kiescollege voor dit lichaam behoort. Bovendien zal in financiëele aan gelegenheden de kamer van afge vaardigden het laatste woord hebben, voor zich zag staan, kon de knecht te nauwernood een kreet van ver rassing onderdrukken, maar de jonge inlander legde hem de hand op den mond en gebood hem te zwijgen. Kleine Hindoe, mopperde Stop, toen hij zijn mond weder be vrijd hadWat is er gaande,kleine Hindoe? Waarom mag ik niet pra ten Kazil ging naar den schoorsteen en doofde de brandende kaarsen uit, naderde daarop den doodelijk ver schrikten en hoog-elijlc verbaasden Stop en zei de: Zwijg toch en luister! Niets liever dan dat. Stil dan toch Maar... Er is geen oogenblik te ver liezen. Een groot gevaar bedreigt de bewoners van den bengalow. Een gevaarherhaalde Stop bevend. Ja en wel een zeer ernstig! doch niet dan nadat de senaat daarbij i ten tweeden male is gehoord. Geheel j in overeenstemming met den geest j welke thans hij de volksvertegen- woording in Frankrijk heersckt, is j ook het voorstel om de gebeden l voor elke openbare zitting af te schaffen. Zooals men uit deze opgave ziet, moet de senaat nog- al menige j veer laten, en het staat te bezien J of hij wel zoo goedschiks zich deze J inkrimping van zijn macht zal laten j welgevallen. De regeering heeft er nog al eenigen moed op, vooral omdat zij nog al gematigd geweest i is in hare eischen en niet zoover gegaan is, als enkele heethoofden uit de kamer van afgevfiardig-den wel wenschten, die niets meer of minder vroegen dan algeheele op heffing van het huis der Pairs. De kwestie welke, volgens het geen wij in ons vorig nummer reeds gemeld hebben, tusschen den voor zitter van den Oostenrijkschen Rijksdag en de liberale afgevaar digden gerezen was is gelukkig uit den weg geruimd. Na enkele voor afgaande besprekingen verschenen de heeren weder ter vergadering, waarin de heer Smolenk eene ver klaring voorlas, die met eene andere van de ontevredene partij werd be antwoord. Beide verklaringen wer den in de notulen opgenomen en daarmede werd de geheele zaak als geëindigd beschouwd. Dezer dagen liep te Parijs het gerucht, dat de heer de Brazza, de Fransche zaakgelastigde, die in het Congo-gebied de belangen van zijn rijk tracht te bevorderen, over leden zou zijn. Gelukkig evenwel wordt dit gerucht uit zeer betrouw bare bron tegengesproken. De Brazza verkeert in den besten welstand. en zet zijne ontdekkingen en werk zaamheden onafgebroken voort. In het proces wegens hoogver raad, waarin de Russische schrij ver Krassewski en een Pruisisch officier betrokken zijn, heeft de pro cureur-generaal van liet g-erechts- hof te Leipzig zijn requisitoir geno men, waarbij hij tegen den eerste eene gevangenisstraf van 2 en tegen den laatste eene van 5 jaren eischte. De verdedigers pleitten natuurlijk vrijspraak. In den loop der volgende week kan men de uitspraak in dit belangwekkend geding tegemoet De bekende Spaansche republi- keinsche samenzweerderRuiz Zorilla, die, zooals men weet, te Genêve zijn verblijf hield is plotseling van daar vertrokken, zonder dat ie politie, die Dog wel in last had op zijne gangen acht te slaan, weet wer- waarts hij zich begeven heeft. In Spanje maakt men zich hierover eenigszins ongerust, terwijl ook de Fransche regeering haren beambten den last gegeven heeft een oog in het zeil te houden en in geen ge val toe te laten, dat Zorilla ten derden male Frankrijk tot het uit gangspunt zijner oproerige bewegin gen make. Uit Athene wordt bericht, dat in Oost-Ruruelië de beweging ten gunste eener vereeniging van dit gewest met Bulgarije aanhoudt. Verschillende naamlooze proclama- tiën worden onder de bevolking ver spreid, waarin deze wordt aangezet desnoods met geweld haar verlan gen ten uitvoer te leggen. De auto riteiten doen wat zij kunnen om deze beweging tegen te gaan, en de verspreiders der oproerige ge- Ga onmiddellijk Sir Edward waar-voor de deur waardoor Heva en schuwen. 1 Mary zich hadden verwijderd. 1 Kleine Hindoeik zou hetNauwelijks stond hij daar of een Igaarne doen, maar helaas! mijne gedaante verscheen op de veranda knieën knikken; ik kan bijna niet stapte het venster binnen en bevond loopen. j zich nu in de stikdonkere kamer Nogmaals haast u! haast uüj Na eenige oogenblikken liet ver- liet geldt uw aller levenGa, ga j trek te hebben opgenomen hij dan toch!... Ik zal hier waken! jscheen zeer goed bekend te zijn met O God! wat een landwat een de plaats waar hij zich bevond, land! prevelde Stop terwijl hij,prevelde hij in het volksdialect: zich met wankelende schreden naarGindsch moet de deur zijn daar i het vertrek van zijn meester spoedde.vlak vóór mij. Men heeft mij bevolen een j Terstond daarop haaldg hij uit valsch getuigenis af te leggen, j zijn gordel een klein lantaarntje te dacht de Hindoe toen hijalleen was hijvoorschijn, ontblootte het licht en zich zelf, en ik lieb het gedaan, richtte dat in de richting waar de maar nu zal ik die misdaad goed deur zich moest bevinden. i maken Ik wil niet langer mede- Kazil, met de armen over de borst 'werken tot nieuwe laagheden. De j gekruist en tegen de deur geleund, kamer van de meisjes is daareer werd nu zichtbaar. zij er binnen komen, zullen zij mij; Danig verrast riep de Hindoe uit: moeten dooden! Wat, zijt gij daar, Kazil! En de daad hij het woord voe-j Ja, Samid, ilc ben het! ant- i gende, plaatste hij zich vastberadenwoordde deze.

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1