schriften te ontdekken, doch tot j genoemd hotel voor eenige weken heden is haar dit niet mogen ge-j afgehuurd. lukken. De Keizerin van Oostenrijk j kwam Zaterdag te Amsterdam van De paniek, welke de vorige week op Zandvoort aan, om door dr. Metz- de New-Yorkschebeurs heerschte. ger behandeld te worden, en vertrok komt gelukkig een weinig tot be- onmiddellijk weder naar Haarlem daren. Eerst thans begint men den Zandvoort, waar thans haar domi- omvang van den ramp waaraan de cilie gevestigd is. handel blootstond te kunnen overzien, en daaruit blijkt dat door het onge lukkige speculeeren weder duizenden ten gronde gingen. Gelukkig even wel hebben de voornaamste bankiers de handen ineen geslagen om nog te redden wat te redden is. Door hen is de Metropolitan Bank in staat gesteld hare betalingen te hervatten, terwijl ook andere financiëele instel lingen daardoor misschien den slag nog te boven zullen komen. BIWI'ALAXD. Haarlem, 19 Mei 1884. In de Zaterdag jl. gehouden hon derd twee en dertigste algemeene vergadering van de Holl. Maatseh. der Wetenschappen, werd, na ope ning door den president-directeur, jhr. G. F. van Tets, die in een toe spraak de verdiensten herdacht der sedert de laatste algemeene verga dering overleden directeuren, op voor dracht der door directeuren benoemde commissie tot het uitbrengen van een praeadvies, van wege de ver gadering de groote gouden Boer- have-medaille toegekend in het vak der physiologie aan onzen landge noot den heer prof. F. C. Donders, en dezen tevens een telegram van geluk weuscliing toegezonden.Na nog eenige andere werkzaamheden en de benoeming van eenige binnenland- sche leden besloot een vriendschap pelijke maaltijd van directeuren en leden in het hotel Fiinckler deze bijeenkomst. De Minister van financien heeft bepaald, dat reclamanten te gen hunnen aanslag in de grond en personeele belasting ten gemeen tehuize vau hunne woonplaats, ge durende 8 dagen inzage kunnen nemen van de ingewonnen ambts adviezen. indien zij daartoe hun verlangen in hun bezwaarschrift hebben mededeeld. Wij vernemen, dat de di rectie der Ned. Bank besloten heeft om, ten gerieve van het publiek, aanzienlijke uitbreiding te geven aan de afgifte van hare assigna tion. Binnenkort toch zullen aan al de kantoren, waar thans assigna- tiën worden afgegeven, er ook ver krijgbaar zijn, betaalbaar op alle plaatsen waar een correspondent schap le ld. is gevestigd. Het maxi- muu dezer assignatiën is f 5000, op één dag aan denzelfden persoon af te geven. Te Amsterdam is voor Neder land en de Koloniën opgericht een Vereeniging onder den titel van Vereeniging van Postzegelverzame laars.» Het bestuur bestaat uit de heeren A. Huart en C- H. Kohte. Gedurende de maand April 11. zijn te IJinuiden uitgegaan 58 schepen en barken, 5 brikken, 17 schooners, 98 stoomschepen en 3 zeetjalken, en binnengekomen 24 schepen en barken, 9 brikken, 15 schooners, 98 stoomschepen en 2 zeetjalken. Naar den landaard kunnen deze vaartuigen als volgt worden ver- Aan G. de Munmk is door deeld; uit n ö9 Nederlandsche, B. en W vergunning verleend tot g4 E„„el,ch° 33 Noorsche. 3 Deen- het oprichten van eene steenhou- sch J Spaansche. 1 Italiaan,ch. 1 wen, et. zagen, m het perceel aan r3 ZweediChe en 4 Duit- den Zijlsingel, sect. A. no. s(die vaartujgen, en binnengekomen Belangrijke werkzaamheden |41 Nederla„dsche, 58 Engelsche, 29 heeft besloten, concessie te verlee- nen aan den directeur der Utrecht- scbe Waterleidingmaatschappij tot den aanleg en de exploitatie eener drinkwaterleiding binnen de ge meente alhier, onder voorwaarde o. a. dat de Maatschappij voor hare re kening levert en stelt 120 brand- kranen ten gébruike der gemeente, en dat deze daarentegen jaarlijks aan de maatschappij betaalt f 3000, totdatdejaarlijkschehruto-opbrengst van het waterverbruik door parti culieren f 25.000 zal bedragen. In den vroegen morgen van Zater dag werd te Leiden een koe door een vreemdsoortig middel naar de veemarkt gebracht. De koe moest nl. uit een schuit gelost worden, maar scheen daarbij niet erg op haar gemak te zijnhaar werd toen een flesch jenever toegediend, ten einde het dier, na eerst goed vast gebonden en vervolgens door den sterken drank bedwelmd te zijn ge raakt, in dien toestand te kunnen ontschepen en ter markt te leiden (L. n.) zijn aan onzen stadgenoot, den heer Th. Figee, opgedragen, ten behoeve van de nieuwe te maken haven te Ensenada aan de la Plata-rivier nabij Buenos-Ayres in Zufd-Amerika. Er zijn thans onderhanden: 3 groote baggerwerktuigen, ieder met een compound-machine van GOindic. p. k.; een wegperswerktuig van ge heel nieuw systeem en nog eenige toestellen meer. De beproeving van al deze werk tuigen zal geschieden in het Spaarne en daarna zullen de verschillende stukken per scheepsgelegenheid via Antwerpen naar Buenos-Ayres wor den verzonden. Nog zijn aan de werf Conrad in aanbouw: een baggerwerktuig voor Belgische rekening en een voor Franscke, zijnde laatstgenoemde het derde, dat dit jaar voor Fransche rekening wordt gemaakt. HIJ. MM. de Koning en de Ko ningin zullen morgen (Dinsdag) te Noorsche, 3 Deeusche, 3 Russische, 4 Spaausche, 1 Oostenrijksch, 3 Zweedsche, 6 Duitsche. Totaal uit gegaan 181 en binnengekomen 148 schepen. De hoogste waterstand was 91 dM. laagste 67 dM. grootste diepgang 67 dM. kleinste 22 dM. Dr. J. F. van Hengel, te Hilver sum, schrijft, tot aanvulling zijner vroegere berichten omtrent den wel- dadigen invloed van den eucalyptus, als een middel om insecten in boom gaarden en bloemkasten te weren, het volgende aan het Utr. Dbl. Van verschillende zijden wordt in den laaatsten tijd de aandacht nog ge vestigd op een andere eigenschap dezer plant. Het verdampen van af treksels van eucalyptus-bladeren schijnt een uitstekend geneesmiddel tegen de zoo gevreesde kwaadaar dige keelontsteking (diphteritis) te kunnen worden. Daar reeds de er- 8 uren vau Oranje-Nassau's-oord naar i varing geleerd heeft, dat aanplanting het station Oosterbeek vertrekken i van eucalyptus in "moerassige stre-! en van daar met den koninklijkenken de malaria/.iekten doet verdwij- trein, te 8 uren 20 min., de reisinen. meent bij op grond van dit naar Brussel voortzetten. j feit te mogen vermoeden, dat ook De Keizerin van Oostenrijk is Vrijdag met een gevolg van 15 per sonen te Zandvoort aangekomen en aan het hotel Kaujpmann afgestapt. Onderscheidene apartementen zijn in de uitwaseming van de bladeren dezer plant de kiem (bacterie) der besmettelijke keelziekte vernietigt. De Gemeenteraad te Hilversum, Wat doet gij hier? Dat ziet gij wel. Ja, ik zie het, maar begrijp er niets van. Ik bewaak de deur. Ook tegen mij? Tegen iedereen. Maar ik moet er door. Dat zult gij niet. Bowhanie heeft het bevolen. Dan weiger ik te gehoorzamen. - Zijt gij krankzinnig geworden Neen ik heb genoeg misdaden op mijn geweten. Ga op zijde, jongen! Gij komt er niet door! Wees voorzichtig! Waarvoor? Gij pleegt verraad jegens uw broe ders en verraders worden gedood. Welnu, dan moet gij mij maar dooden NogmaalsWees op uwe hoede! En nogmaals zeg ik u dat gij jjier niet in komt. Satnid trok zijn dolk en stortte zicli op Kazil. Deze verroerde zich niet, maar schreeuwde zoo hard hij kon: Help! help! help! Zult gij den mond houden? vroeg Samid somber. Help! herhaalde Kazil, nog luider. Welnu, sterf dau! De Hindoe kwetste Kazil, die, een zwaren zucht slakende, bewusteloos tegen den grond viel. Overal in huis hoorde men luid spreken en deuren open en toeslaan. Wij zijn verraden! dacht Samid. Men komt hierheen... de list is mislukt! Vechten dan maar! Ik zal het signaal geven, wij zijn sterker dan zij! Hij snelde naar de veranda, juist op hetzelfde oogenblik dat George Malcolm, met een revolver in de hand, gevolgd door Edward, Dieu- donné en Stop, die licht aanbracht, Den 26n dezer zal door den overste Opscholtens te 's-Hage aan den ko lonel Schiifer te Zutphen worden overhandigd het geschenk, bestaande uit een geheel compleet zilveren theeservies, waarvan op het blad de volgende inscriptie is aangebracht: a Aan kolonel C. Schilfer, militair commandant van Atjeh en Onder- hoorigheden van Augustus 1882 tot Juli 1883. zijne vrienden en ver eerders in Atjeh.'1 Het prachtig servies is vervaardigd in de Koninklijke Nederlandsche Fabriek van gouden en zilveren werken der heeren J. M. Van Kem pen en Zonen te Voorschoten en zal tot 24 Mei ter bezichtiging wor den gesteld in het magazijn van die firma alhier. Plaats 2. Op de Lange Beestenmarkt te 's-Hage was Zaterdagmiddag een treurig schouwspel te zien. Een vrouw, die bij den vleescli- houder D. Z. werkzaam was, werd bezocht door haar man, met wien zij niet op den besten voet leefde. De man, door drift vervoerd, bracht haar een slag toe. waardoor zij van een trapje op den stoep viel en aan het hoofd verwond werd. Daarna sleepte hij haar een eind over de straat. Dit wekte de verontwaardi ging van een voorbijganger, die de vrouw te hulp kwam eu met den ontaarden echtgenoot handgemeen werd. De politie kwam nu tussehen- beide en vervoerde den wreedaard naar het commissariaat op de Groen markt. De mishandelde vrouw werd bij den heer D. Z. ingebracht, waar men haar de noodigste hulp ver schafte. Men meldt ons, naar aanleiding van het bericht omtrent het geval van zekeren B. uit Delft, die de Firma Keurenaer Co., te 's-Hage voor f 10,000 heeft, opgelicht, dat hij niet 5 aandeelen Overdekte Markt genomen had, vaar op f 1000 is ge stort maar f 5000 5 pCt oblig. Gravenhaagsche Passage-maat schappij, waarop 20 pCt. werd ge stort. (N. R. Ct.) Het uitgestrekte bouwterrein te Rotterdam, waar vroeger buiten de Delfsche Poort het station van den Hollandschen spoorweg stond, is, gelijk bekend is, overgegaan in zijn geheel in handen van eenige on dernemers, die den grond nu per M2 aan den man trachten te bren gen. Dit gaat echter lang niet vlot, zoodat men berekent dat, komt er geen beterschap, het minstens tien jaren zal duren eer al die bouw grond een bepaalde bestemming zal hebben. Het staat te vreezen, dat die trage afzet op het uiterlijk voorkomen der te bouwen huizen een minder gunstigeu invloed zal hebben. Wel is onder de verkoop voorwaarden de bepaling opgeno men, dat aan de voornaamste straat ('Diergaardelaan) woningen van niet minder dan f 600 huurwaarde mo gen g-ebouwd worden; maar het is met onmogelijk, dat men ten slot te ook die voorwaarde zal moeten loslaten. Hbl De hoofdcommissie uit den Delft- schen raad, belast met de voorbe reiding en leiding der plechtige vie ring van den herdenkingsdag, door den gemeenteraad van Delft aan de nagedachtenis, het leven en de wer ken van Z. D. H. Willem, Prins van Oranje Nassau, den grooten grond legger van Neerlands onafhankelijk heid en vrijheid, bij de 300ste ver jaring van het sterven van den Vader des Vaderlands, op den lOn Juli a. s- te wijden, onder voorzit terschap van den burgemeester is ten raadhuize vergaderd geweest, tot het samenstellen van de subcom- missien voor de inrichting van de Nieuwe kerk tot het houden van de gedachtenisrede, voor de daarbij uit te voeren muziek en voor de op dien dag te openen tentoonstelling van voorwerpen, betrekking- hebbende op het leven en den tijd van den Grooten Zwijger. De commissiën zijn als volgt sa mengesteld voor de kerk de hh. IJ. Ilartogh Heijs Jr., A. van der Leeuw, i beiden wethouders: C. J. de Bruijn Kops, ingenieur-architect; A. Le Comte. leeraar aan de Polytechni sche school. Voor de muziek de hh. mr. W. K. S. van der Manuele, lid van den gemeenteraadJ. C. Boers, stedelijk ranziekdirecteurW. F. G. Nicolaï directeur van de Kon. muziekschool te 's-Hage; A. IJuet, leeraar aan de Polytechnische school; L. A. van Meèrten, fabrikant; J. van Heulen, kapt. der art.F. A- van den Berg, president van liet studenten-muziek gezelschap Apollo. Voor de tentoonstelling de heeren A. M. Schagen van Leeuwen, wet houder; mr. M. A. Wijnaendts, lid van den gemeenteraad; A. A. Vor- sterman van Oyen, genealoog te 's-Hage; F. H. L- van Swieten, oud majoor van de cavalerie; J. D. J. van der Hegge Spies, oud-kapitein ter zee; W. F. Meijer, oud-kapitein ter zee; H- L. Janssen van Raay, hoofd-iuspecteur van den post- en telegraafdienst in Neerlandsch-Indië met verlof; J. N- Verschoor, particulier. Eindelijk zal de commissie voor uitnoodig'ing en receptie in de kerk en ten raadhuize bestaan uit de hee ren L. A. van Berckel, wethouder; P. van Rhijn en H. P. Kleijn van Willigen, leden van den gemeente raad. Onder de jongelingen, deze week aangenomen bij het Instr. bataljon te Kampen, was er een, die de buitengewone lengte had van 1.70 Ned. el. Uit den «Achterhoek» schrijft men aan De Gelderlander; Welk verschil er tusschen de rechtspleging hier en in Pruisen be staat, zal uit het volgende blijken: In September 1883 werd te Gen- dringen een voerman aangehaald, die zich van het paard had verwij derd. Tusschen Kerstmis en Nieuwjaar werd hij in de tweede zitting voor dezelfde zaak van het kantongerecht veroordeeld tot een boete van f3, subs. 1 dag, en de kosten. In April van dit jaar werd hem het vonnis beteekendf 4.20.binnen twee maan den te betalen, of 1 dag gevangenis straf. Indien hij nu niet betaalt, wordt het nog wel herfst, eer hij weer bericht krijgt om de straf te ondergaan. Is de aang'eklaagde een Pruis of een knecht, die in tnsschen- tijd naar Pruisen vertrekt, dan blijft het vonnis ten eeuwigen dage aan het kantongerecht aangeplakt; gaat de veroordeelde 1 dag zitten dan moet het Rijk hem den kost geven, en hij verdient ruim f 4. In Pruisen wordt er een om de zelfde redenen aangehaaldde politie grijpt het paard bij den kop en roept den voerman tegen: 4 mark Ordnungstraf, en maar dadelijk be talen, of kar en paard in beslag, of borgstelling; dkn betaalt bij en rijdt weer door en alles is afgeloopen. Wat het beste is zal ik maar aan den lezer overlaten. Eene dame te Arnhem meende Vrijdag op de vischmarkt inkoopen te doen. Voor 't. gemak had zij hare portemonnaie, waarin omstreeks f 8, in den achtermantelzak gestoken. Eensklaps voelde zij daarin iets be wegen, en had nog even tijd een kleinen jongen, die van de aange boden g-elegenheid gebruik badge- maakt, om zich deze toe te eigenen, na te oogen. Het is jammer voor de dame, maar na zooveel herhaalde waar schuwingen door feiten en woorden wordt het medelijden toch g'ering met haar. die het slachtoffer der dwaze mode ziju. (A. Ct.) Een niet alledaagsch voorkomend geval is zeker wel de verplaatsing van een geheelen regenbak met water en al. Dit werk had Woens dag te 's-Heerenbroek plaats en lokte, natuurlijk, een aantal toe schouwers. Met veel krachtinspan ning gelukte het dit zware lichaam van zijn plaats te krijgen en door een loopgraaf met gunstig gevolg naar zijn nieuwe standplaats te voeren. Onze vroegere landgenoot F. H. Olland, leeraar aan het Grey College te Bloemfontein in den Oranje-Vrij staat (Zuid-Afrika), bevindt zich met verlof te Utrecht. In hooger beroep is door het M. bij hetg'erechtshof t,e11ert> bosch bevestiging geë >c.lit van vonnis der rechtbank aldaar waai J. P. J. De Ruov hi'.iwk. opzicht tot 3 md. celstraf werd vemoMn wegens den dood ^an acht lieden, die order din 1.< e-clu den bouw der R-K. kerk te Vu; (werkten, en bij een in iting kwamen. Uitspraak 21 de er. O. en- hnt het vertrek binnenstormde. Ha, ellendeling! riep George uit, vuur gevende. Met verbrijzelde hersenpan tui melde Samid neder. XLIX. DE SCHAKING-. Ik heb den schelm gedood, zeide George, en dat is niet meer dan billijk. Op hetzelfde oogenblik stootte Ed ward met den voet tegen Kazil, die op den grond lag. Mijn God! riep hij uit, ter wijl hij het bewustelooze lichaam van den knaap betastte, een jon gen... hij is gewond!... misschien wel doodelijk... Dood! zeide Stop meewa rig. Arme, kleine Hindoe! Zou hij dood zijn? Hij was het die mij heeft gewaarschuwd en daarom zul len zij hem vermoord hebben. George bukte zich op zijn beurt over den knaap. Ja, het is Kazil!... hij is hui ten kennis... en gewond... maar mis schien kunnen wij hem nog redden... zie eens, dokter. Dit zeggende nam hij Kazil in de armen en liet zijn hoofd tegen zijn borst rusten. Anatole Dieu-donné voldeed on middellijk aan het verlangen van George, voelde hem den pols, legde hem de hand op het hart en ont blootte de wond, welke zich in den schouder bevond. Maar ik begrijp u niet, merkte de dokter op, terwijl hij zijn onderzoek nauwgezet voortzette, stelt gij dan nog belang in dien deugniet? Ja, antwoordde George, zeer veel. Niettegenstaande de valsche, laaghartige getuigenis, die hij in tegenwoordigheid van Lord Single- ton tegen u heeft ingebracht? Dat weet ik zeer goed; maar De heer P. C. JongeineiiT Sr. te Ouderkerk a. d. IJsel h >[M 24 de zer een zeldzaam voork mendenge- i denkdag te vieren. Er zullen dan 50 jaren verloopeu zijn, gednrei de welke hij onafgebroken lid van den Gemeenteraad is geweest. Hue wél reeds 82 jaren oud, stelt zijn krach wat zal ik u zeggen? Ondanks dat alles stel ik nog belang n hern, /eg mij spoedig, beste dok ut wat gij van zijn toestand denkt.. Leeft hij... Alleen bloedverl e heeft ln-m doen bezwijmen; de wond zelve :s niet van veel beteeken En zijne wond? Is niet diep en daar de dolk geen enkel teeder orgaan heeft aan gedaan. zal die ook wel spoedig ge nezen. Om de wond te onderzoeken had Dieu-donné eenigszins de mouw van KaziPs kleed opengescheurd, doch door een lichte beweging scheurde deze geheel en werd de bloote arm nu geheel zichtbaar. George, den arm beschouwende slaakte een doffe kreet. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2