BIWEMLAMD. het, dat hare krachten te kort schie ten, adres aan Soedan. De Köl- nische geeft dan ook de regeering den raad zich niet veel aan de bezwaren van de Britsche regeering te storen. Haarlem, 20 Mei 1884. Zondagmiddag j. 1. ten 1 ure werd in eeu bijeenkomst van den schuttersraad in den Doelen alhier, aan Mr. H. Enschedé, aftredend lid van dien raad. door leden en oud leden een fraai geschenkbestaande iu een beeld van Justitia uit biscuit vervaardigd en rustende op een zwart marmeren voetstuk, aangeboden als een blijk van waardeering van zijne veelvuldige diensten, in de achttien jaren dat hij als auditeur was werk zaam geweest, der gemeente en der schutterij bewezen. Deheer W. P. J. Travaglino, waarnemend comman dant voerde daarbij het woord. De heer Enschedé 'aanvaardde het ge schenk met een hartelijke toespraak, ook nog in 't bizonder het woord richtende tot zijn opvolgerJhr. mr. F. W. van Stirumdie zich daarna in de welwillendheid van den raad aanbeval. Bij het internationaal gym- uastiekfeest te Maastricht gehouden, ter gelegenheid van het vijftiende eeuwfeest van den H. Servatius, is door den heer Peltenburg, lid van de gymn. vereen. «Haarlem» een derden prijs, behaald, zijnde een zilveren medaille. HH. MM. de Koning en de Ko ningin zijn heden morgen niet, zoo als aanvankelijk het plan was, over Oosterbeek, maar rechtstreeks van Arnhem naar Brussel vertrokken. Deze veraudering is een gevolg van het heerschen der mazelziekte in liet stationsgebouw te Oosterbeek. Te Aruhem werden HI1. MM. ontvangen worden door den Bel gischen gezant, baron d'Anethan, die van Z. M. Koning Leopold de uitnoodigiug heeft ontvangen, aanst. Donderdag aan het diner ten paleize te Brussel deel te nemen. H. K. H. Prinses Hendrik zal zich morgen (Woensdag) eenigen tijd naar Frankfort begeven. H. K. H. de Groothertogin van Saksen, geboren Prinses der Nederlanden, heeft opnieuw een be wijs gegeten van hare belangstel ling in de Prins Hendrikstichting, door de toezegging van eene mar meren buste van Michiel Adr.zn. de Ruyter. welke naar goedvinden van het bestuur buiten of in het gebouw op eene piëdestal of in eene nis kan worden geplaatst. De kosten der plaatsing heeft H. K. H. uit drukkelijk bevolen dat voor hare rekening moeten komen. Door Prins Albert van Prui sen zijn voor H. D. aanstaand verblijf op Scheveningen, weder een aantal appartementen in het Oranje-Ilotel gehuurd. Z. K. H. wordt met 17 Juli al daar verwacht Bij Kon. besluit is de gemeente Schooten afgescheiden van het kan toor der directe belastingen te Haar lem en van het kantoor der accijn zen aldaar, en toegevoegd aan de kantoren te Haarlem (buitengemeen ten), met bepaling, dat het ont vangkantoor der accijnzen te Haar lem blijft onder het beheer van den ontvanger G. P. van Vladeracken, Welke nieuwe misdaad zouden zij nu op het oog hebben en waar om hebben zij u willen dooden? De Hindoe gaf geen antwoord meer. Het bloed vloeide opnieuw uit de wonde. Zijn krachten begaven hem en hij geraakte opnieuw buiten ken nis, zakte weder op den grond terug en met moeite bracht hij nog uit: Ik sterf. George bukte zich wanhopend over den jongen Hindoe en riep hem alsof hij in dezen bewusteloozen toestand iets had kunnen verstaan, op smeekenden toon toe: In Godsnaam, Kazilkom bij wees sterkwees moedigGij moet leven, ik heb uw hulp noodig. Toen de jongen onbewegelijk en sprakeloos bleef liggen, stond hij op. O, God, O, God, hij hoort mij niet! riep hij uit. Als de dok ter zich eens vergist had en de wonde doodelijk is en dat der directe belastingen en accijnzen te Haarlem (buitengemeen ten) onder het beheer van den ont vanger M. P. I. F. Groshans. Wegens de schadelijke ver menigvuldiging van roeken heeft de Commissaris des Konings in Noord-Brabant, voor de gemeente Oorschot en Heeze tot 1 Juni e. k. de verbodsbepalingen van de artt. 1 en 2 der wet van 25 Mei 1880 St- Blad No. 89), voor zooveel gemel de vogelsoort betreft, opgeheven. Een aantal belanghebbenden bij den handel, de nijverheid en de scheepvaart van Nederland en zijne koloniën hebben tot de Tweede Ka mer een breedvoerig gemotiveerd adres gericht, met het eerbiedig ver zoek, dat het haar moge behagen: lo. het thans aanhangige wetsont werp, houdende nadere bepalingen omtrent den accijns op de suiker, te verwerpen, en in geen geval eene wet aan te nemen, waarbij saccha- rimetrie tot grondslag van accijns- heffing wordt voorgesteld2o. krach tens haar recht van initiatief voor te stellen een ontwerp van wet, dat tot grondslag- heeft het uniformrecht in den zin, in het bedoelde adres uiteengezet. Ook de lih. Jean Balthozor, L. J. Mijnssen en Co. en H. J. B. Loomanvertegenwoordigers van steenkolenmijnen in Westfalen, heb ben zich tot de Tweede Kamer ge wend met verzoek om in het regee- ringsvoorstel zoodanige wijzigingen te brengen, dat de suikerraffinage in Nederland blijve bestaan, of an ders dit ontwerp niet tot wet te verheffen. In de laatste vergadering heeft de gemeenteraad van Zandvoort het bouwen eener nieuwe openbare school gegund aan de op twee na laagste inschrijvers, zijnde de heeren A. Koen en N. H. Braakenbiirg, te Overveen. voor de som van f31,899. De begrooting was f30,000 en de minste inschrijving f29,297. Gisteren middag heeft een welge kleed heer, met zwarten baard en gouden bril, naar men zegt uit Amsterdam (R.), zich in het plant soen bij het Hieronymusplein te Utrecht den hals afgesneden. Zwaar gekwetst werd hij naar het zieken huis vervoerd. Een bewoner der Koestraat, die gisteren morgen zou verhuizen, had deu porder besteld, om hem vroeg te wekken. Toen hij door diens komst ontwaakte, wilde hij hem uit het raam toeroepen. Op het oogen- blik dat hij zijn hoofd naar buiten stak, viel het raam plotseling neder en kwam op zijn achterhoofd te recht. Hij werd zoo gekneusd, dat hij naar het Gasthuis vervoerd moest worden. Al het werkvolk van de firma Maarseveen en Co, goud- en zilver fabrikanten in de Torensteeg, te Amsterdam, te zamen ruim veertig man. heeft jl. Zaterdag-, zonder eenige voorafgaande kennisgeving, gedaan werk gekregen. Het maga zijn is nng geopend en van eenig geschil tusschen patroon en het werkvolk was geen sprake. C Werhnansb.) Eergisteren-nacht zijn in een be kend verdacht huis in de Warmoes straat te Amsterdam, een jongen Nogmaals riep hij: KazilKazilhoor mij toch Wanhopend wrong hij zich de handen. Zoo nabij het doel en nog- thans machteloos om het te berei ken. Bijna de waarheid te ontdek ken en nu weder in het duister rond te tasten! Het is om krank zinnig te worden en toch, ik streef voor eene goede zaak. O, God! maak dat er een wonder gebeure! Hij knielde bij den knaap neder, lichtte diens hoofd op en smeekte nogmaals Ach! hoor mij toch en geef antwoord Maar plotseling nam zijn gelaat eene geheel andere uitdrukking aan en staroogend, van het hoofd tot de voeten sidderend, luisterde hij naar een schot dat hij in den bengalow zelf hoorde vallen. - Een pistoolschot, mompelde hij, wat gebeurt er toch? losbol drie bankbiljetten, elk van 300, ontvreemd door een der vrou welijke aanwezigen. De verdachte is spoorloos verdwenen. 38 der voornaamste handelshuizen te Amsterdam hebben een adres gezonden aan de Tweede Kamer tegen de titrage en voor uniform- recht. Het badseizoen te Scheveningen wordt reeds op 2 Juni geopend, acht dagen vroeger dan eerst was be paald. Zaterdag avond zaten in eene wo ning op de Gedempte Sloot te 'sHage twee kinderen aan de tafel te spe len; door hunne bewegingen viel de petroleumlamp om, met het on gelukkig gevolg, dat een der kin deren, een meisje van acht jaren, zware brandwonden bekwam. De ouders waren afwezig, maar op het geschreeuw snelden de buren ijlings ter hulpe en verleenden zooveel mogelijk hulp. De kleine werd per brancard naar het ziekenhuis ver voerd en is daar aan de gevolgen overleden. Heden (Dinsdag) zal de kapel van het reg. grenadiers en jagers zich naar Londen begeven, ten einde aldaar eenige concerten te geven. Het voornemen bestaat, om daar gedurende veertien dagen te blijven. Zondagavond is te Kethel, op den openbaren weg. een persoon dood gevonden naar gissing 35 jaar oud, van middelbare lengte, z vart haar, dito ringbaard en knevel. In den mond een kunstgebit. Gekleed met flanellen onderhemd, een katoenen averkemd,grijsachtigbuckskin broek, zwart kamgaren vest en frac, plat achtig bruin hoedje, leeren bottines met zeven rijen spijkers aan de zolen. Eergisteren ochtend werd op de rivier aan het Kralingsche Veer door den golfslag van een daar pas- seerende stoomboot omvergeslagen eene giek, waarin zich vijf jonge lieden bevonden. Zij hielden zich allen met zwem men boven water en werden daar op gered door de werklieden van de heeren Fop Smit en Co. door middel van eene roeiboot. Nadat de drenkelingen van droge kleederen waren voorzien, konden zij hun tocht verder met de giek vervolgen. De heer C. T Salomons te Rot terdam heeft onder den titel Inlich tingen aan gasverbruikers betreffen de hunne belangen eene brochure geschreven ("uitgave van de firma Nijgh van Ditmar), waarin een aantal wetenswaardige bijzonderhe den worden vermeld omtrent de leidingen, gasmeters, regulateurs, gaslampen, branders, ballons, reflec- teurs, ventilatie,gebruik van gas voor beweegkracht, verwarming, spijsbe reiding en andere huiselijke, aïsook industriëele doeleinden. Het boekje is geen handleiding, die den gas- verbruiker in staat stelt om, zonder den raad .van deskundigen in te winnen, vele of alle vraagstukken omtrent zijn gebruik van gas op te lossen. Maar toch geeft het voor verscheidene gevallen zeer nuttige wenken, waarvan de verbruiker partij kan trekkenterwijl vooral de aandacht wordt gevestigd op Een tweede losbranding deed zich hooren. George sprong op als een spring veer en wilde de deur uitsnellen, toen juist Edward ontdaan en ver schrikt, gevolgd door den dokter en Stop, in de grootste ontsteltenis het vertrek binnenstormden. O! wee ons! riep Edward uit, voordat zijn broeder hem nog iets kon vragen. Het was George alsof men hem een gloeienden dolk in het hart stak. Waar zijn Mary en Heva? vroeg hij met gesmoorde stem. Weg! gaf Edward te kennen. Geschaakt! voegde Dieu- donné er bij. Stop prevelde binnensmonds: Odie schelmen, die bandieten mijn God! wat een land! Georg-e's gelaat nam een vale kleur aan; er verscheen een woeste uit drukking in zijn trekken en men allerlei nadeelige verschijnselen, die door mengen verbruiker niet wor den opgemerkt. Gisteren middag had te Rotterdam de plechtige teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van den heer Samuel de Lange, in leven Or ganist bij de Ned. Herv. gemeente, welk ambt hij ruim 50 jaren had waargenomen. Duizenden bii duizen den wachten op de aankomst van den stoet. De kist was bedekt met tal van kransen, waaronder o.a. een van bestuurders, een van den direc teur en onderwijzers en een van de leerlingen der muziekschool van de afdeeling Rotterdam der Maatschap pij tot bev. der Toonkunst, aan welke school de overledene tal van jaren Onderwijzer is geweest. Aan de groeve genaderd, werd door Rotte's Mannenkoor, evenals bij den afloop der plechtigheid, een treurlied ge zongen. Daarna werd achtereenvolgens het woord gevoerd door eenige heeren, die aan de Maatschappij van Toon kunst of aan andere instellingen van muziek verbonden waren en den overledene van nabij hadden gekend. Een woord van dank, uitgesproken door den heer S. de Lange Jr.zoon van den overledene, voor de laatste eer zijnen afgestorven vader bewezen, besloot deze plechtigheid. In de vorige week werd van een stoep aan den Mosseltrap te Rot terdam weggenomen een withouten kist. gesloten met een zwart hang slot en toebehoorende aan den direc teur van eene kermistent. De kist bevatte niet minder dan 45 kostuums, waarvan het meerendeel rijk met goud en zilver bezette jockey-kos tuums, benevens fluweelen kleeder drachten uit den tijd van Lodewijk XV, Poolsche en Spaansche jassen en jaquets, enz. enz. De commissaris van politie in de 2e afdeeling te Rotterdam verzoekt opsporing, aanhouding en bericht. Zondagavond te half elf brak in de, wegens de onmiddellijke nabij heid van het fort Blauwkapel, van hout gebouwde woning van den boomkweeker van der Werff een felle brand uit, nadat de bewoners reeds geruimen tijd te bed waren. Alles stond reeds in laaie vlam, toen de bewoners door den rook en het knetteren der vlam gewekt werden. Door toevallige omstandigheden wa ren de brandmeesters dadelijk ter plaatse en werd de gemeentespuit spoedig aangevoerddank zij de voorbeeldelooze ijver en toewijding van onder-officieren en manschappen van het le regiment vesting-artillerie begon die onverwijld krachtig te werken. Zeldzaam mag het dan ook genoemd worden, dat uit dat in volle vlam staande houten gebouw door het garnizoen bijna alle tilbare have werd gered. Door eene ver keerde opvatting van den fortwach ter, die de sleutels der remise voor de militaire spuit niet wilde afgeven, begon deze pas laat te werken, maar toen werd de laatste vonk onder een zee van water geblnscht. Een en ander was geassureerd. D.) In den nacht van Zondag op Maan dag is uit Nijmegen met de noor derzon verdwenen IJ. V. (Duitscher) barbier en wonderdokter aldaar, met zich nemende ruim 500 mark, welke hij van een vriend en landgenoot in bewaring had ontvangen. Men ver zou een oogenblik geneigd zijn ge weest te veronderstellen, dat zijn edele ziel, zijn helder verstand tegen dit leed niet zou zijn bestand ge weest, maar met de hand over het voorhoofd strijkende, om als het ware booze gedachten weg te va gen, sprak hij vastberaden en op kalmen fleren toon: Wij moeten de roover vervol gen en hen verlossen of sterven. Maar die ellendelingen houden ons omsingeld! riep Dieudonné uit. En er is brand in den benga low! stamelde Stop sidderende van angst. En waarlijk, een rooden weer schijn liet dienaangaande geen twij fel over. Men hoorde hoe het drooge hout knetterde en dikke rookwolken, vermengd met vonken, dwarrelden langs de vensters omhoog. Brand riep George uit. Welnu, wat doet het er toe? Wij moedt, dat hij zich over Rotterdam of Amsterdam met zijn gezin naar Amerika zal begeven. Men spreekt ook van meer kwade praktijken van dezen wonderdokter. De zaak is in handen der politie gesteld. Het nieuw gebouwde weeshuis te Neerbosch, bij Nijmegen, is thans geheel afgewerkt en gemeubileerd, en zal nog voor het einde van deze maand geopend en in gebruik ge nomen worden. 120 weezen, waar voor reeds voorlang plaatsing was aangevraagd, zullen dan weder worden opgenomen, zoodat met het getal dergenen die reeds aanwezig zijn, voortaan 800 kinderen in de inrichting verpleegd zullen worden. Als een staaltje hoe sommige openbare diensten in de kerken wor den bijgewoond, meldt de Stand. dat in een onlang te Simonshaven gehouden middagbeurt tegenwoordig warende predikant met zijne echt- genoote, de voorlezer en een ouder paar, dat hun kind ten doop bracht. 1884 zou een meikeverjaar zijn bij uitnemendheid, zeide men in de omstreken van Wageningen; maar gelukkig is men in deze verwach ting bedrogen Wel werden groote hoeveelheden verzonden, om als «speelgoed» voor kinderen te die nen, doch men ziet er maar weinig in vergelijking met vroeger, toen in den kevertijd bijna geen blade ren aan de boomen bleven en dui zenden kevers dood op den weg lagen. De geméente Gilze kreeg dezer dagen bezoek van twee onbekende manspersonen, die hun intrek namen bij den logementhouder Kuipers, waar zij zich tegoeddeden aan koffie met boterhammen. Zij gaven voor, hardloopers te zijn en s'avond een proef te zullen afleggen in die knust. Een dier mannen ging dan ook het dorp door op een trompet blazende en den bewoners aankondigende, dat zij te 6 -uren zouden hardloo- pen. 't Wordt 6 uren 's avonds, alles is op de been, geheel de gemeente is ter plaatse aanwezig, nieuwsgie rig naar de dingen die komen zul len; doch wie men zag, de hard loopers niet. Ook Kuipers zag hen niet meer, zoodat zij bij hem altijd nog in 't krijt staan. Weer hebben wij een geval van miltvuur-vergiftiging' door eene ge storvene koe te vermelden: te Erp namelijk stierf plotseling eene melk koe, die volgens het oordeel van den veearts te Gemert vermoedelijk aan miltvuur had geleden; de Bur gemeester ontbood den districts veearts, den heer Van Driel. die op het lijk, dat bij zijne komst reeds geopend was, de aanwezigheid der ziekte constateerde; het vleesch en de huid werden overeenkomstig' de wet vernietigd en begraven. Een paar dagen later bemerkte de sla ger, die bij het openen behulpzaam was geweest, een gezwel van een zwart-paarsche kleur aan den pols waar hij eene kleine wond had, alsmede eene opzwelling van dea geheelen arm; terstond werd de hulp van een geneesheer ingeroe pen, die het gezwel ak> een antrax- buil erkende, ontstaan ten gevolge der bloedvergiftiging. Hoezeer het te hopen is, dat de man herstellen moge, is dit toch alweer eene heilzame les voor som mige slagers, die dikwijls zoo licht vaardig met vleesch van ziek of gestorven vee omspringen, want ware hier geen veearts geraadpleegd ge worden, waarschijnlijk was het vleesch in consumtie gebracht en waren alsdan de gevolgen niet te overzien geweest. Cs II. Ct.) Een smidsknecht, uit Venloo. die Zondag de feesten te Maastricht bijwoonde, is aldaar in het kanaal gevallen en verdronken. Door den heer dr. Boetzkes, op het buitengoed Wombach nabij Ven- zullen door het vuur over de lijken van die schelmen heen zien te komen. Op hetzelfde oogenblik knalden buiten verscheidene geweerschoten en vijf of zes kogels doorboorden het behangsel van de zaal. {Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2