IWLUII DMIIFLUIS. Oplage 10000 Ex. Donderdag 22 Mei 1884. No. 2(>8. aar Om, den Hemelvaarts dag zal het Dagblad morgen avond niet. verschijnen. PUBLICATIE. FEUILLETON. HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Hommers 5 Verschijnt Oayetijks uitijencmen Zon- en aiyemesne Feestdagen. Bureau: KLEINE HOUTSTRAAT No. 9. Drukkers-Uitgevers: BOMANS Co., te Haarlem. Jloofdaqenttvoor DAUBER i e! llnïlenhmtl.Compaqu JOU. JONES, Sacr. Générale a Parijs, 3JMs Pnblicilé Etrqnópre G. L. F/cnboiirq 'Montmarlre. ADVERTENTIEN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. i 10 tot 4 uurop Zon- en Feestdagen van. 121 tot 4 uur. Kinderen beneden de 8 jaar hebben geen ioegai Rijksmuseum van Sdldhlerijeti op het Paviljoen. Geopend op werkdagen van 10 tot 4 uur; op Zon- en Feestdagen van 121- tot 4 uur. Kinderen beneden de 8 jaar hebben geen toegang, kinderen van 8 tot 12 jaar alleen onder geleide. Toegang vrij. Koloniaal museum op hut Paviljoen. Ingang JJreefcijdc 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateur# en leden der Neleri.-sndsche Maatschappij ter bevordering van .Nijverheid hebben op •vertoon van' diploma vrijen tocgaug. donateurs 'met gezelschap, leden met 1 dame. Museum, can kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Dreelzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Xederlaudschc Maatschappij ter bevordering van -Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooral van Nederland en meer bijzonder van het Haarlemsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag. Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopcnde toegangskaarten voor een geheel jaar 1 gulden. Museum, der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 103 uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen op Zondagen kosteloos van 124 uur, dc overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren Worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van S tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. Teylers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 11—3 uur. Teqlers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 1- 4 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend Woensdag en Zaterdag van 2—4 uur. Orgel-be'peüiuj in de Groote Kerk. Dinsdag van 12 en Donderdag van 2—3 uur. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vrij. Stremming der Scheepvaart door de Vocht. DE COMMISSARIS DES KONINGS IN DE PROVINCIE NOORDHOLLAND brengt ter kennis van belangheb benden, dat, ten gevolge van her stellingen aan de Spoorwegbrug over de Veclit te Wee-sp, de SCHEEP VAART door die brug gedurende den 27, 28, 29 en 30 Mei e. k. gestremd zal zijn. Haarlem, 20 Mei 1884. De Commissaris des Konings voornoemd, SCHORER. De BURGEMEESTER van Haarlem brengt ter kennis van belangheb benden, dat, ingevolge een overleg met de Regieringen der tot de Druif- luis-Conventie toegetreden Rijken, de Bloembollen voortaan tot het vrije verkeer zullen worden toe gelaten, en dat zij, zoowel inDuitsch- land als in de andere tot de Con ventie toegetreden Rijken, zonder overlegging van verklaringen kun nen worden in- en doorgevoerd. Haarlem, 19 Mei 1884. De Burgemeester voornoemd, E. A. JORDENS. ALGEMEEN OVERZICHT. Het gerucht, dat de Engelselie regeering ten langen leste besloten beeft eene expeditie uit te zenden tot ontzet van generaal Gorden en zoo mogelijk tot herstel der rust in Soedan, wordt thans van verschil lende zijden bevestigd. Onmiddel lijk nadat dit besluit in den minis terraad genomen en door de koningin was goedgekeurd, is bevel gegeven eenen aanvang te maken met de voorbereidende maatregelendoch bet zal hoogstwaarschijnlijk niet mo gelijk ziju aan dit plan een begin van uitvoering te geven, vóór bet midden of misschien wel bet einde van Juli. Het gaat toch niet aan de manschappen in dit* jaargetijde te noodzaken om eene voetreis door bet beete zand der woestijnen te doen, en om deze rede is bet noo- dig bet oogenblik af te wachten dat de Nijl voor kleine vaartuigen be vaarbaar is, wat in den regel niet voor bet opgegeven tijdstip plaats beeft. Als nu Gordon bet maar tot dien tijd kan uithouden, loopt alles nog goed af. De regeering zelf is er van overtuigd, dat Khartoem in de eerste maanden althans geen direct gevaar loopt, en zij beeft dan ook alle hoop, dat de afgezonden of nog te zenden versterkingen wel op tijd zullen komen. Natuurlijk verwekt dit bericht onder de Brit ten, die bet reeds eene schande voor Oud-Engeland noemden een der dapperste landgenooten zoo deerlijk in den klem te laten, groote vreugde. Alleen maken zij er het kabinet Gladstone nog altijd eene grief van, dat bet zoo lang doof bleef voor de stemmen, die van alle zijden opgin gen en flinke maatregelen eisebten. Enkelen hunner blijven echter nog ongerust, dat bet reeds te laat zal zijn, wanneer de expeditie vertrekt, en ook nu nog stellen zij de regee ring verantwoordelijk voor alles wat Gordon mocht overkomen. Dit is ten minste zeker, dat bet leven van bet kabinet-Gladstone ge- DJELLA DE GEMASKERDE PRINSES, i EEN ROMAN UIT ENGELSCII INDIË i VAN XA VIER DEMONTÈPIN. 87) Tweede Gedeelte. HET JAARFEEST VAN J A GAR NA UT1I. L. de aanval. Wij zijn verlorenriep Stop uit. Indien wij al niet verbran den, dan kunnen wij toch het I moordend lood onzer vijanden niet ontkomen, en treffen de kogels ons niet, dan worden wij door de vlam men niet gespaard. Wij moeten kie zen tusscben twee wijzen van ster ven. zoo beleefd zijn de Hindoes ten minste nog. Wat een land! wat i een land! Een nieuwe losbranding volgde. Beantwoorden wij bun vuur riep George uit, en als wij ons niet kunnen redden, laten wij ons dan tot bet laatste toe verde digen en ons leven zoo duur moge lijk verkoopen. Dit zeggende snelde bij naar een der vensters en schoot zijn revolver op goed geluk af, daar dikke rook wolken hem het mikken beletten, doch de kreet, welke onmiddellijk volgde, bewees dat zijn kogel doel bad getroffen. Ik zou liever weggaan, dacht Stop bij zich zelf, maar daar dit onmogelijk is. zal ik bet voorbeeld van mijn meester maar volgen. En de daad bij bet woord voe gende schoot bij eveneens. Edward en Dieu-donné volgden dit voorbeeld en bet vuren van de Hindoes werd nu gedurende korten tijd levendig beantwoord. De schoten heel afhangt van den loop, welken de gebeurtenissen in Soedan zullen nemen. Gelukt het nog de zaken aldaar op een goeden voet te bren gen, dan zal nog' veel, wat men thans reeds verloren waant, terecht komen; en wordt bet noodig nieuwe verkiezingen uit te schrijven, dan zullen in dat geval de conservatie ven een barden dobber hebben om hunne tegenstanders uit den zadel te lichten. Inmiddels worden de onderhande lingen tusscben Engeland en Frank rijk over de aanstaande conferen tie voortgezet, doch tot beden belaas zonder gevolg; van beide zijden houdt men aan de oorspronkelijke voorstellen vast, en het is nu maar de vraag, welke van beide regee ringen de overhand zal hebben. De Oostenrijksebe en Italiaansche bla den wijzen op bet gewicht, hetwelk de met China gesloten vrede ook voor deze aangelegenbeden kan heb ben. Het valt niet te ontkennen, zoo beweren zij, dat Frankrijk door bet tractaat van Tienstin de banden ruimer gekregen beeft, en dienten gevolge meer aandacht aan de Egyp tische kwestie kan schenken. Daar toch in bet verre Oosten een lang durige oorlog dreigde, daar was bet niet geraden zich nieuwe moeilijk beden op den bals te balen, doch nu bet gevaar voor deze verwik kelingen opgeheven is, kan ook deze mogendneid een aandeel eiscben in den overwegenden in vloed,welken de Engelscben aan de boorden van deri Nijl uitoefenen. Sommigen zelfs gaan zoo ver te verzekeren, dat Frankrijk deonderhandeling zoo langsleepende beeft gehoudenin de hoop juist van het verkrijgen van dezen vrede. Inmiddels blijft de toestand in Egypte steeds dezelfde, of liever bij verergert met den dag. De provincie Dongola beeft zich! bij den opstand aangesloten, daartoe j aangezet door bet voornaamste op- perboofd der stammen, die men al geruimen tijd niet vertrouwde. Van achteren blijkt dat de gelukkige uit vallen, die Gordon van uit Khartoem zou hebben gedaan, reeds van ouden datum zijn en doodeenvoudig ge- ruimen tijd door den telegraaf waren j medegedeeld. De herhaling dezer mededeeling moet voornamelijk te danken zijn aan de verhalen der vluchtelingen, die den wijk genomen hadden naar eigenlijk Egypte en bij1 hunne aankomst te Cairo een relaas j gaven van datgene, wat zij voor hunne vlucht hadden bijgewoond. Thans is de gemeenschap met Khar toem geheel afgesneden, zoodat bet niet mogelijk is, eenig bericht van generaal Gordon te ontvangen. De Russische hoofdstad viert thans feest. De kroonprins is meer derjarig verklaard en evenals alle gebeurtenissen, die met bet keizer lijke buis in betrekking staan, wordt ook daaraan den noodigen luister bijgezet. Volksfeesten, optochten, serenades enz. enz. wisselen elkander gestadig af, en tot beden is alles gelukkig- in de beste orde afgeloo- pon. De keizer, vergezeld van den kroonprins, maakte enkele malen een tochtje in een open rijtuig door de stad en waar zij zich vertoonden, werden zij door bet opgewonden volk met luide blijken van harte lijke ingenomenheid begroet. Na tuurlijk hebben de regeering en de politie met bet oog op mogelijke nihibstische aanslagen groote voor zorgsmaatregelen genomen, doch tot beden hebben de omstandigheden deze vrees niet gewettigd. De Duitscbe kroonprins is, zooals onze lezers reeds weten, van de partij. volgden elkaar snel op, slechts nu en dan afgewisseld door een pijn lijken kreet, bet bewijs dat een dei- bestormers in bet zand beet. Onder- tusschen nam de brand hand over band toe; de hitte en rook werden ondragelijk en bet was aan geen twijfel meer onderhevig of het ge- iheele gebouw zou binnen weinige oogënblikken een brandende vuur- j poel zijn. Moeten wij bier nu levend I braden? vroeg Dieu-donné, die; zich, zooals van zelf sprak, als! Fraiischman in deze gevaarvolle) omstandigheden goed hield. Neen waarlijk niet! riep George uit, wij zullen een uit- va 1 doeu- en met Gods hulp trachten I on- door die bandieten heen te slaan. Voor de tweede maal herkreeg) Ivazil bet bewustzijn. Hij richtte zich half op en riep met eene zwakke, I bijna onhoorbare stem: Meester George snelde naar hem toe. Gij leeft! riep hij uit. Ja, stamelde de knaap, ja, om u bij uw wraak van nut te ziinZij hebben mij willen dooden; zij hebben mij daardoor van mijn eed ontslagen. Ik heb niet langer verplichtingen jegens ben. Ik behoor hun niet meer toe. maar uIk zal u bun geheimen openbaren en gij zult over ben zegevieren Over hen zegevieren? her haalde George verstomd. Ja. En door uw toedoen? Ja, meester. En de jonge meisjes, wilt gij mij die ook helpen terugvinden? Odat zweer ik uNeem mij op. Neem mij medeik zal u bren gen naar 1 Waarbeen? Naar de pagode van Bowbanie, bet heilige der heiligen van de ge sluierde godin. Door den Czaar werd bij met groote hartelijkheid ontvangen en met alle eerbewijzingen, waarop bij bij bet Russische ceremonieel aanspraak beeft, verwelkomd. De keizer zelf schonk hem de orde van den zwarten adelaar en noodigde hem herhaalde malen bij zich aan tafel. Volgens gewoonte legde de prins eenen krans neder op het graf van zijnen groot vader keizer Alexander I, den on gelukken vorst, die viel als een slachtoffer der nihilisten. De voorzitter van den Italiaan- schen Senaat opende de zittingen van bet wetgevend lichaam met eene redevoering, die zeker in booge mate aan de Oostenrijksehe regeering mishaagd moet hebben. Genoemde beer toch is een der ijverigste aan- - hangers van de partij, die er naar streeft een deel der Oostenrijkscb- Hongaarsche monarchie bij Italië te voegen, omdat, zooals die partij be weert, bet vroeger aan deze mogend heid beeft behoord, en ook door de natuur zelve als bet ware bij Italië is gevoegd. De irredentistiscbe strekking nu, welke deze redevoering bad, was van dien aard, dat de keizer van Oostenrijk zich daarover wel eenigs- zins gekrenkt kan gevoelen. In bet officieel verslag van bet gesprokene werden dan ook de gewraakte zin sneden weggelaten, doch de dagbla den gaven reeds den inhoud der redevoering aan. De Oostenrijksebe regeering beeft dan ook beslag laten leggen op alle exemplarendie de redevoering in baar geheel, of een uittreksel daarvan bevatten. In Spanje is het proces tegen de deelnemers aan de jongste onlusten aangevangen. Algemeen houdt men bet voor zeker, dat op hooger bevel Op marsch dan J zeide George, j terwijl bij Kazil in zijne armen nam en zich tot Edward, Dieu-donné en I Stop wendende, voeg'de bij er bij i Laten wij nu vluchten! God i zal met ons zijn, want thans heb- j ben wij twee misdaden te wreken j Dit zeggende ging hij, gevolgd I door de drie anderen, de zaal uit j en daalde de trap af, die naar de ver- I trekken der rez-de-chaussée voerde. Alvoren ben op bun vlucht of [liever op bunnen teruchtocbtte ver- gezellen, is bet noodig tot juist be- f grip van bet voorgevallene, eenige nog duistere bijzonderheden op te helderen. 1 Men begrijpt lichtelijk dat de j schaking van Mary en Heva was {geschied op bevel der prinses Djella en dat de vurigsten en dweepzieksten 1 onder baar aanhangers, met de uit- l voering van baar misdadige plannen waren belast geworden, i Niet wetende dat Kazil ben bad

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1