BINNENLAND. de rechtbanken geen medelijden met de beklaagden zullen hebben en tot afschrikwekkend voorbeeld voor an deren, bij wie de lust om oproer te maken misschien wat al te sterk zou kunnen worden, een streng vonnis zullen vellen. De nationaal- liberale partij hield eergisteren te Berlijn eene verga dering, welke voor het grootste ge deelte werd bijgewoond door de afgevaardigden van deze partij in den Rijks- of Landdag. Op deze bijeenkomst werd het programma vastgesteldwaaraan ieder zich ver plichtte zich te zullen houden. In de zaak van den Russischen schrijver Krassowski, die, zooals men weet, wegens hoog verraad is aan geklaagd. heeft de rechtbank eene beslissing genomen. De officier Hemtsch veroordeelde zij tot 9 jaar tuchthuisstraf, en Krassowski zal zijne vrijpostigheid met eene vesting straf van 3Vo jaar moeten boeten. De paniek op de New-Yorksche beurs is grootendeels geweken. Het vertrouwen komt zoo langzamer hand terug. Haarlem, 21 Mei 1884. Met g-enoegen vernemen wij, dat de gymnastiek-vereeniging Sparta alhier, onder leiding van den heer A. J. Meijerink in den wedstrijd op bet groot nationaal g\ mnastiek- feest te Hoorn, bij gelegenheid van de opening van den West-Friesehen spoorweg, een zilveren medaille als 3en prijs, heeft behaald. De wedstrijd bestond in het juist en schoou uitvoeren van eene reeks vriioefeningen. Gisteren was het 25 jaren ge leden dat de heer Stoel, ambtenaar ter secretarie alhier, zijne functie aanvaardde. Vele blijken van be langstelling mocht hij ondervinden. De gemeente-secretaris met zijn ambtenaren als ook de gemeente ontvanger, waren aanwezig om den jubilaris te ontvangen. Hartelijke "toespra en vielen hem ten deel, ter wijl hem een keurig geschenk als een bliik van waardeering van zijn persoon werd aangeboden, waarvoor hij zeer getroffen dank zeide. Ook de Raad liet zich niet onbetuigd; daar eetie geldelijke belooning hem onder eene hartelijke toespraak van den burgemeester werd overhandigd. O1 getwijfeld zal deze dag een diepen en aangenamen indruk op den feestvierende hebben gemaakt. D >or B. en W. is aan den iheeren Velleman en de Raay, ver gunning verleend tot de oprichting eener bewaarplaats van afval in het perceel no. 41 aau de Bakenesser- graent alhier. Aan de oprichting zijn verschillende voorwaarden verbon den. In de gisteren gehouden 6e algemeene vergadering van de Haarl. Tramweg Maatschappij, werd door den heer A. C. Kruzeman. voorzitter, medegedeeld, dat de sal do-winst, over het dienstjaar 1883/84 bedraagt f 11.345.84®. Omtrent het vervoer werd het volgende medegedeeld: Aantal pas sagiers 505.952, of 11.234 meer dan in het vorige jaar. De paarden kostten per paard en per dag, met inbegrip van hoefbeslag, duinwater enz. f 1.07 tegen f 1.09 in het bespied, hadden deze booswichten den bengalow omsingeld in de vaste vooronderstelling, dat de jonge meis jes er alleen en zonder bescherming waren. Ten overvloede had Samid, hun aanvoerder, zich hiervau willen over tuigen. doch getroffen door George's welgericht schot, had hij zijne on voorzichtigheid met den dood moeten boeten. Toen de Hindoes na die losbran ding huil aanvoerder op de veranda zagen nedertuimelen, begrepen zij terstond, dat zij zich moesten haas ten en geen oogenblik hadden te verliezen, indien zij de kans op wel slagen niet wilden verliezen. Zonder zich een oogenblik langer te bedenken hadden zij met de vlug heid van tijgerkatten, de vensters van de appartementen der beide jonge meisjes beklommen. Ileva en Marv hadden juist een knie ter aarde gebogen en waren vorige jaar. In de zes jaren der exploitatie werd op de verschillende rekeningen niet minder afgeschreven dan f 43.302.49. Een en ander ge tuigt van den toenemenden bloei dezer maatschappij. H. Iv. H. Prinses Hendrik is heden namiddag met den trein van 4 uur 22 min. van de Nederl. Rijnspoor wegmaatschappij naar Duitschland vertrokken. Op ruim 71-jarigeu leeftijd is, na een langdurig en smartelijk ziek bed, overleden de heer H. Koomen, lid van Prov. Staten van Noord- Holland en sedert ruim 25 jaren burgemeester van Winkel. De tweedaagscbe retourbil jetten op den Nederl. Rijnspoorweg, welke des Zaterdags worden uitge geven, zullen gedurende den zomer dienst voor de terugreis geldig zijn tot en met den daarop volgenden Maandag. - De Ministers van Binnenland- sclie Zaken en Waterstaat enz. heb ben gisteren de opening van den nieuwen spoorweg Hoorn-Zaandam bijgewoond. De uitreiking der bekroningen, aan de Nederlandsche inzenders op de Internationale Koloniale en Uit voerhandel Tentoonstelling van Am sterdam 1883 toegekend, zal plaats hebben op Zaterdag 24 Mei 1883 in het gebouw der vereenig-ing Be Vrije Gemeente Weteringschans te Arasterdam, des namiddags ten 2 ure. De ministers van binnenlandsche za ken. van koloniën en van waterstaat, handel en nijverheid hebben hun voornemen te kennen gegeven om deze plechtigheid bij te wonen. Ten gevolge van het groote aan tal bekroningen, aan Nederlanders in verschillende afdeelingeu toege wezen, is besloten alleen de eere diploma's en afdrukken der «gouden medaille» deze laatste zelfs zon der het daarbij behoorend diploma uit te reiken. Het getal der bekro ningen van de beide genoemde soor ten bedraagt reeds pl. m. 500. Men zal alleen de namen oplezen van hen, aan wie zilveren, bronzen me dailles of eervolle vermeldingen zijn toegekend. De diploma's en medail les, die niet op 24 dezer uitgereikt worden, zullen aan de inzenders zoo spoedig mogelijk worden toegezon den, hetzij rechtstreeks, hetzij door tusschenkomst van de commissiën en correspondenten in de provinciën en in de koloniën. Bij Kon. besluiten van 18 Mei zijn benoemd tot burgemeester der gem. Spaarndam W. D. Haitsma Muiier: der gem. Schooten J. Ar- uoldij; der gem. Panuerden L. J. A. Libourel: der gem. Stoppeldijk en Boschkapelle K. J. A. G. baron Collot d'Escury. Gisterennacht hebben wederom kleine schermutselingen op den Zee dijk te Amsterdam plaats gehad; o. a. hadden t vee militairen tegen een aantal brooddronken jongens het zwaar te verantwoorden, zoodat zij zich genoodzaakt zagen hun wa pens te gebruiken, waardoor een der vechtersbazen een verwonding bekwam. De politie maakte aan die handtastelijkheden een einde. Wegens het zich ophouden met waarzeggen, zal tegen den bekenden planeetlezer Jan Hark te Amsterdam een strafvervolging worden ingesteld. geheel verdiept in een vurig gebed, dat zij opzonden aan Hem. die alles j bestuurt, toen zij zich eensklaps om ringd zagen van eene bende woes telingen. Door schrik en angst bevangen, als verlamd, waren zij buiten staat om hulp te roepen en zou haar dit ook niet gebaat hebben, daar men! haar beiden den mond bliksemsnel met zijden doeken toebond, waar door zij belet werden een woord te uiten, veel minder een kreet te slaken. Daarop bedienden de Hindoes, die zich in het vertrek bevonden, zich van de beddelakens om de jonge meisjes voorzichtig naar buiten in den tuin te laten zakken, waar hun kameraden gereed stonden de onge lukkige meisjes aan te vatten en hen snel naar een draagbaar te i dragen, clie onder goede bewaking in den hollen weg gereed stond. Heva en Marv werden steeds ge- De haven- en dokmeester te Am sterdam heeft aan belanghebbenden kennis gegeven, dat gedurende den zomerdienst, te beginnen met giste ren. de brug over de Oosterdoksluis aldaar bij een gewonen treinenloop geopend zal zijn op de volgende uren: Voormiddag van 6.17 tot 6.40, van 8 tot 8.20 en van 11.20 tot 11.35. Namiddag ran 1.20 tot 1.50, van 2 tot 2.30, van 3.50 tot 4.8, van 5.15 tot 5.30, van 5.45 tot 6, van 6.40 tot 6-55, van 7.12 tot 7.30, van 8-27 tot 8.45, van 9.15 tot 9.25, van 10.32 tot 10.55 en van 11.30 nin. tot 5.50 voorm. Aan de Kon. Fabriek van Stoora- en andere werktuigen te Amsterdam zijn Zaterdag 150 werklieden ont slagen. Maandag hebben de heeren Ram, Grenfeld en Boddaerd zich te Utrecht in arrest begeven, om de hun door het gerechtshof te Amsterdam op gelegde celstraf re ondergaan. Aan boord van Zr. Ms. wacht schip te Amsterdam wordt sedert de vorige week voor officieren-com missarissen de gerechtelijke instruc tie gevoerd in zake het mishandelen van politiebeambten door mariniers van het garnizoen in den avond van den 15den April jl. op den Zeedijk. Verschillende bewoners uit die buurt zijn reeds als getuigen gehoord en de instructie duurt nog steeds voort. Op de internationale tentoonstel ling te Nice is het Stout uit de bier brouwerij De gekroonde Valk der heeren Van Vollenhoven Co.. te Amsterdam, bekroond, met. den hoogsten prijs, een eere-diploma. Betreffende de feestelijkheden bij gelegenheid der opening van den spoorweg Zaandam-Hoorn op 19 de zer meldt men ons uit Pnrmerend de volgende bijzonderheden: Het feest van de inwijding der spoorbaan Zaandam-Hoorn is hier gelukkiggeslaagd.Teéén uur kwam de feesttrein met de heeren minis ters en verdere autoriteiten, en hij vertrok eerst weer om half drie. Van een in het hulpstation aange richt collation werd vriendelijk ge bruik gemaakt, en het ontbrak er niet aan goede woorden, al waren de toasten officiéél. De kapel van Sonnemann deed zich hooren en de verzamelde menigte hield g-oede orde. De gelegenheid om in de versier de zaal een kijkje te nemen werd aan enkelen buiten de genoodigden gegund, toen de heeren van den feesttrein in rijtuigen of te voet de stad waren ingegaan. In zeer goede stemming vierde de menigte des namiddags feest, verheugd door de goede muziek van de bekende kapel, die ook dezen avond een concert gaf op de Kaasmarkt, in eene daarvoor opgeslagen feesttent. De illuminatie van het stadshuis gelukte vrijwel, in weerwil van den wind,maar prach tig was het weêr. toen om tien uur een eenvoudig, doch allerliefst vuur werk ,werd ontstoken aan den over kant van het Kanaal. Alles liep in de beste orde af en bij de vrolijke tonen van de watermuziek ging de menigte uiteen, om zich gedeel telijk weer binnenshuis hier en daar te amuseeren, want nu valt er regen. (II. Ct.) De Gemeenteraad van Katwijk bonden en met een prop in den mond op de baar nedergelegd. Rappe dragers namen de baar op en spoedden zich met groote snel heid met hunne g-evangenen van daar. De Hindoes hadden hun doel be reikt en nogthans dachten zij niet aan aftrekken, want ofschoon zij aan het bevel der prinses hadden voldaan, hielden twee beweegredenen hen nog terug. De dood van Samid moest ge- wro.ken worden en de haat, dien zij den Engelschen toedroegen, moest nog worden bevredigd. Door den bengalow in brand te steken en de bewoners te vermoor den zouden zij dus aan die bloed dorstige gevoelens in elk opzicht voldoening schenkenen wij hebben gezien hoe zij aan hun voornemen volvoering hadden gegeven en daar bij niets verzuimd hadden om hun doel te bereiken. heeft op zijn verzoek aau den heer S. Crommelin eervol ontslag ver leend als gemeente-secretaris, met hartelijken dank voor de vele moeite, ijver en welwillendheid, door hem in het belang der gemeente aan den dag gelegd. Uit den Haag wordt ons gemeld. De bezoekers van het Cagliostro- theater van Basch op de Plaats werden gisteren avond op een extra- nommer vergast, dat niet in het progTamma was vermeld. Toen Basch pas een paar toeren had verricht en juist weer op het tooneel verscheen met een kolossaal pistool om een geleenden ring in een of ander ver scholen hoekje te voorschijn te schie ten. ontstond er achter in de tent eensklaps een groot rumoer. De een zei dat een paar jongens brand had den geroepen, de ander dat een kind aan het schreeuwen was gegaan op "t gezicht van het pistool. In elk geval was de paniek groot genoeg om de menschen op de achterban ken over de leuningen heen naar voren te doen springen waardoor het gedruisch en dus de ongerust heid toenam en in een oogwenk verscheidene dames half in zwijm lagen. Een paar heeren van den eersten rang gaven echter 't voor beeld van tegenwoordigheid van geest door luide: zitten! zitten! te roepenwaardoor na weinige oogen- blikken van spanning de gemoede ren weder tot kalmte kwamen, te meer daar er niets van rook of vuur te bespeuren was en Basch de zoo onverwachts geschorste voorstelling weer kon voorzetten onder de ver zekering dat de opschudding niet door hem was veroorzaakt om ge legenheid te hebben den ring weg te goochelen, ten bewijze waarvan hij dat voorwerp nog op de oude plaats toonde. Voegen wij er bij dat de tent aan beide kanten met kaarsen verlichte nooddeuren heeft en eenruimgangpad in het midden, terwijl de afstand der banken groot genoeg is. (N. R. Ct.) Uit Delft meldt men: Nadat D. J. van B., koopman in verfwaren aldaar, gevankelijk naar 's-Hage was opgezonden, is nog aan 't licht gekomen, dat hij bij ver schillende kassiers, zoo te 's-Hage als te Rotterdam, op borgstelling met valsche handteekeningen zich van p. m. f 38,000 heeft weten mees ter te maken. In een brief van een zijner zaakgelastigden te Monaco werd liem nog kennis gegeven, dat hij Woensdagavond aldaar 17,500 frank aan de speelbank had ver loren. Blijkens nader bericht omtrent de kist met costumes, ontvreemd aan den hoek van Hoofdsteeg en Mossel- trap te Rotterdam, behoorde de kist niet aan den directeur van eene ker mistent, maar aan den heer Durivou, costumier aldaar. Door de bijzondere zorg van den commissaris van politie, den heer Ebbeler, is de kist opgespoord en de dief achter slot gezet. In een buitengewoon politieblad van gisteren wordt gesignaleerd W. H.Pieter, postdirecteur te lJzendijke, gestalte niet groot, haar zwart, kne vel donker en zeer dun; draagt ge woonlijk een bril, kleeding donker kleurig. Is voortvluchtig met zestig dui- Bovendien waren zij aldus te rade gegaan Waarom zullen wij ons aan een bijna zekeren dood blootstellen en de bleekgezichten in hun bran dend hol gaan trotseeren? Het is veel wijzer het vuur vrij spel te laten en op een afstand alle uitgan gen van den bengalow te bewaken. Mocht een van de slachtoffers aau den vuurdood trachten te ontsnap pen, dan schieten wij hem neer. Hier was niets tegen in te bren gen. De redeneeriug was volkomen logisch, en niemand dacht er dan ook aan zich er tegen te verzetten. Zooals afgesproken was werd dan ook gehandeld. ICeeren wij nu weder tot de hoofd personen van ons verhaal terug. Nauwelijks den trap afgekomen, hoorden zij een vreeselijk gekerm in een vertrekje naast de keuken, waar zich Scindia en de overige bedienden, die zich reeds verloren zend gulden en laatstelijk gezien achter Watervliet (België). De officier van justitie te Mid delburg, verzoekt opsporing, aan houding en opzending. Uit Vollenhove wordt gemeld: In. den nacht van 17 op 18 dezer tus- schen twee en drie uur heeft zich in de Zuiderzee een zeldzaam na tuurverschijnsel voorgedaandaar het zeewater bij nagenoeg volkomen stil weder in hevige beweging ge raakte. zoodat de golven met geweld over de havenpalen sloegen en de touwen van enkele visscherscliuiten, in de haven aanwezig, braken. Door sommigen wordt dit verschijnsel aan eene zeebeving toegeschreven, ter wijl anderen de oorzaak willen zoe ken in stormen op de groote zeeën. De heer met zwarten baard en gouden bril, die zich te Utrecht den hals heeft willen afsnijden, is de heer H. G. B., landmeter te Zwolle. Jan Hoeve, oud 15 jaren, van Blijham, thans te Winschoten ge detineerd, heeft voor den rechter bekend, op den 22en April jl. de kapitale boerenbehuizing van den heer R. Bruggers aldaar opzettelijk te hebben in brand gestoken. Als vervolg op het bericht om trent den beker te Veere kan de Muldelb. Ct. nog mededeelen, dat op het adres van den Raad, waarin aan de regeering, ingevolge liet genomen besluit, het aanbod is ge daan tot het afstaan in bruikleen van genoemd kunstwerk aau het rijksmuseum, door de regeeriug tot heden nog niets is geantwoord. De woning met den inboedel van Marcelis van den Heuvel te Haren en Megeu is geheel afgebrand, zon der dat iets tegen schade verzekerd is. Eergisteren, in den vroegen och tend, ontdekte de politie op den Sassenpoortenwal te Zwolle een paar laarzen, eene zijden pet, -en eene jas; in de jas vond men eene portcmo- naie en een zilveren horloge met dito ketting. In de veronderstelling dat de eigenaar van een en ander zich in het naburige water verdron ken had, ging de politie aan het visschen naar den drenkeling. Later bleek dat men te vergeefs had ge- visckt.immers de gewaande zelf moordenaar was eergisteren avond laat zoo verstrooid geweestwaar aan vermoedelijk de invloed van geestrijke dranken niet vreemd was dat hij den publieken weg aan vankelijk voor zijn slaap-al on aan zag en zich daar van de gevonden kleedingstukken ontdeed. In den loop van den dag heeft hij, zekere F. K., vonrner aldaar zijn boeltje weer in bezit genomen. GEMENGD NIEUWS. Het jongste adresboek van Berlijn toont o. a. aan, dat er in Pruisens hoofdstad te vinden zijn o. a. 681 straten, 7 marktplaatsen, 97 bruggen en 18722 huizen. Ver der 18 schouwburg-en, 16 hospitalen, 59 kerken. 10 synagogen, 295 scho- [len, 87 liedertafels en 506 dag- en weekbladen. Van de beroepen vindt men in Berlijn, om er maar enkelen te noemen, 1415 slachters, 1055 bakkers, 5400 kleermakers, 4860 schoenmakers, 2140 herbergiers en 1092 distillateurs. Koningin Victoria zou voor nemens zijn dc villa «Nevada»te Cannes, waar haar jongste zoon, de hertog van Albany, is gestorven, te koopen en tot kapel in te richten. De Vossisc/ie Ztg. meldt, dat waanden, bevonden. George stelde hen naar zijn ver mogen gerust. Wij zullen zoo dadelijk op het onverwachtst een uitval doen en hun eerste losbranding wel doorstaan. Daarop beantwoorden wij hun vuur en ztillen zonder twijfel wel een paar van die schelmen neerleggen. Maak dan gebruik van de eerste verwarring, die ongetwijfeld op onzen uitval volgen moet. om ons te volgen en u in het bosch te verbergen. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2