BINNENLAND. doch deze weigerde thans reeds de i gevraagde inlichtingen te geven, aangezien zij het verstandiger oor deelde daarmede te wachten tot die onderhandelingen afgeloopen waren. Hierover maakten de voorsteller en zijne vrienden zich zoo geweldig boos, dat de president genoodzaakt was de zitting op te heffen. Ook de Spaansclie Cortes zijn geopend met eene koninklijke bood schap. waarin de vorst een terugblik slaat in het afgeloopen jaar en herinnert aan alles wat daarin is voorgevallen. Ia het bijzonder stond hij eenigen tijd stil bij het begin der onlusten, die daarin hadden plaats gehad, en hij betoogde, dat het voor vorst en volk, maar voor het laatste vooral, wenschelijk zou zijn, wanneer de oproerkraaiers het verkeerde hunner handelingen in zagen. Wel, zoo ging hij voort, bestaat er weinig gevaar voor alge- meene woelingen en voor eene herhaling der ongelukkige burger twisten, doch elke poging om de bestaande orde van zaken omver te werpen riep eene agitatie in het leven, die noodlottig moest zijn voor het welzijn en de rust des lands. Tevens legde de vorst de verklaring af, dat hij en zijne regeering ten allen tijde bereid zouden zijn de rechten des volks, door de grondwet gewaarborgd, te eerbiedigen, doch ook om elke poging tot opstand met kracht te onderdrukken. De Transvaalsche deputatie ver toeft nog altijd te Lissabon, waar zij met de regeering onderhandelt over den aanleg eener spoorlijn naar de Delagoabaai. De besprekingen omtrent dit punt vorderen goed; zoodat men de hoop koestert, dat het weldra tot eene definitieve over eenkomst zal komen, waarbij dan zoowel de belangen der boeren, als die der Portugeesche kolonie tot hun recht zullen komen. Turkije zal, vooral met het oog op de versterking der Grieksche oorlogsvloot, waartoe in beginsel reeds besloten is, ook overgaan tot de uitbreiding van bare marine. Met eene Fransche maatschappij zijn contracten gesloteu tot de levering van een drietal kauonneer- booten, waarvan 2 tot de eerste klasse zullen behooren, en die be stemd zijn tot de verdediging der havens van het rijk. De bewapening d£$er vaartuigen zal bestaan uit Kruppkanonnen. die nog in de tuig huizen voorhanden zijn. In Bulgarije geeft men nog altijd de hoop op eene inlijving van Oost- Rumelië bij dit rijk niet op. Eene delegatie zal naar de voornaamste hoven van Europa vertrekken om deze zaak aldaar te bepleiten, doch uien verwacht algemeen dat deze '.'poging, voorloopig althans, al zeer weinig zal baten. De voornaamste staten toch hebben onlangs nog duidelijk de verzekering gegeven, dat zij den tijd voor een dergelijken maatregel nog niet gekomen achten. Haarlem. 23 Mei 1884. Dinsdag jl. overleed alhier op 87- jarigen leeftijd de heer T. Bac, ge- pensionneerd schrijver bij de rijks- zeemacht. Den 14en November 1796 geboren, maakte hij in 1816 een LI. DB TEMPEL VAN BOWH.VNIE. De kleine troep begaf zich naar de keuken onder geleide van Stop, die voor het oogenblik de post van aanvoerder bekleedde. Trotsch op de gewichtige plicht, die sedert eeuige oogenblikken op hem rustte, baande hij zich zoo goed en zoo kwaad als dit ging een weg door den rook, die elk oogenblik dikker werd. nam een grooten sleu tel van een spijker aan den muur en daalde den trap af naar den kelder. Al de overigen volgden hem. Verscheidene grobte gewelfde kel ders, door een Europeesch bouw kundige aangelegd, besloegen de gansche ruimte het onder gebouw. Aan het einde van den achtersten kelder bevond zich eene lage deur, die Stop zich haastte te openen en welke toegang gaf tot eenen onder- aardschen gang, in uitmuntenden aantal zeetochten bij Curasao mede, toen dit eiland weder onder Neder lands gezag was gekomen. De over ledene was begiftigd met het zilveren kruis 18131815. In 1870 werd hij op 73-jarigen leeftijd, na volbrach ten 47-jarigen dienst, op verzoek, eervol ontslagen als adj.-commies 2e kl. ter prov. griffie van Noord- Holland. H. K. H. prinses Hendrik, die Woensdagmiddag te 4.22 min. met den Rijnspoorweg naar het buiten land is vertrokken, zal gedurende tien dagen afwezig blijven, en als dan met Hare moeder te 's Hage terugkeeren. Bij de herstemming ter ver kiezing van een lid der Tweede Kamer in liet. district Almeloo, zijn uitgebracht 2333 geldige stemmen, waarvan 21 van onwaarde. Geko zen de heer mr. A. van Laer(lib.) met 1177 stemmen. Op mr. Van Sonsbeeck (kath.) waren 1135 stem men uitgebracht. Het bericht, dat de kapel van liet regiment grenadiers en jagers zich dezer dagen naar Londen zou begeven, is onjuist. De reis zal waar schijnlijk eerst in Augustus plaats hebben. De Maatschappij Zeeland, die in het vorige jaar het stelsel van electrische verlichting" in praktijk bracht op haar stoomschip Prinses Marie, heeft thans dezelfde metho de toegepast op nog twee van hare mailbooten. Het electrisch licht werd op het stoomschip Willem. Prins van Oranje gisteren avond met gunstig resul taat beproefd, terwijl het aan boord der Prinses Elisabeth mede binnen enkele dagen zal ontstoken worden. Evenals destijds voor de Prinses Marie, werd de levering en aanleg der benoodigde dynamo's, toestellen en geleidingen ook thans weder ge daan door de firma Willem Smit Co.. te Slikkerveer. Van particuliere zijde wordt ons bericht, dat de Transvaalsche deputatie, die nog steeds te Lissabon vertoeft, op verlangen van den rijks kanselier een bezoek zal brengen aan Berlijn, ten einde te onderhan delen over een handelsverdrag met Duitschland. (Bott. Nbl.) In ons nummer van den 15n dezer zegt het D. v. \s-G. werd door den heer S. De Pinto een denkbeeld aangegeven om het stui ven op de spoorwegen tegen te gaan. Men verzoekt ons, daarop nog eens de aandacht der Spoorweg-directiën te vestigen. Gaarne zou men ant woord ontvangen op de vraag, of het denkbeeld uitvoerbaar is; en zoo ja, of het dan in 't belang van haar materieel niet zeer wenschelijk zou zijn, tot de toepassing over te gaan. Dat comfort en gezondheid der passagiers èr zeer door gebaat zouden worden, is boven twijfel verheven. Den 14den Mei 1884 heeft te Parijs de onderteekening plaatsge had eener overeenkomst tusschen Nederland en Frankrijk, houdende vaststelling van een uniform tarief voor bergloon van opgevischte netten. Het is thans gebleken, dat de voortvluchtige gebroeders Tobias uit Amsterdam te Hamburg plaats genomen hebben naar Brazilië, waar zij bij aankomst hoogst waarschijn- staat onderhouden en die uitkwam in den ijskelder, zooals Stop ver zekerd had. De vroegere bewoner van den bengalow had dien ijskelder laten bouwen om het ijs, dat hij met groote kosten van de bergen liet aanvoeren, te bewaren en de gang diende om het kostbare ijs onder het overbrengen in de brandende hitie voor smelten te bewaren. Sir John Malcolm had dien ijs kelder nooit gebruikt en het was dus zeer natuurlijk dat noch hij, noch een zijner bedienden zich om het bestaan van dien gaug bekom merd had. dien Stop zoo op het juiste oogenblik had ontdekt. Na verloop van eenige minuten bevonden zij zich in het kleine ronde gebouw waarvan het zware rieten dak bijna tot op den grond reikte. De tuindeur was gesloten en nie- mand had de sleutels doch dit was geen beletsel, want nadat George lijk in handen der justitie zullen vallen, aangezien een assurantie maatschappij te Havre, waarvau de jongste Toljias agent was, aldaar een agentschap heeft en niets onbe proefd zal laten om de voortvluch- tigen in handen te krijgen. Dinsdag werd te Amsterdam de algemeene vergadering der Amstel- Hótelmaatschappij gehouden. De voorzitter, de heer A. C. Wertheim, bracht verslag uit over het afgeloo pen jaar. waaruit bleek, dat inge volge het besluit der algemeene ver gadering des vorigen jaars de schuld aan de Nationale Hypotheekbank was gelost, zoomede de 5 pCt. obli gatie-leening. terwijl daarentegen de vastgestelde leening, van f300,000, rentende 41/s pCt., werd volteekend. Het café «Continental» werd aangekocht. Het jaar 1883 leverde buitenge wone ontvangsten door de koloniale tentoonstelling. De algemeene toe stand der vennootschap kon derhalve zeer gunstig worden genoemd. Na belangrijke afschrijvingen zoowel op de gebouwen als op de vernieu wingsrekening, is eene uitdeeling van 7 pet. vastgesteld. De directeur A. Roland Holst, aan de beurt van aftreding, werd als zoodanig herkozen. Dingsdag nacht is «de Kraton» belegerd. Te weten: eene herberg van dien naam. in de Oudezijds-ka- pelsteeg bij den Zeedijk te Amster dam. Een troep beschonken vrouwen uit die buurt deed er met zooveel woestheid een aanval op, dat van de voorpui bijna geen enkele glas ruit heel is gebleven. De onderste werden met de bloote vuist, de bo venste door steenworpen verbrijzeld. Eenige van de strijdlustigste dames zijn door de politie gevat. De Pinksterdagen zullen volgens de N. Sport den cricketliefhebbers gelegenheid geven tot bijwoning van matches. Te Hilversum heeft 1 Juni, zooals reeds bekend is, de wijdstrijd plaats tusschen «Run» van Amster dam, en «XJtili Dulci» van Deventer, terwijl voor 2 Juni de Hilversum- sche Cricket-club de Rotterdamsche heeft uitgedaagd. In de vorige week heeft een vis- scher en melkboer de echtelijke wo ning te Koog aan de Zaan verlaten, met achterlating van zijne vrouw en zes gehuwde kinderen. Men weet niet waarheen hij zich begeven heeft, maar gist dat hij de richting naar Purmerend is ingeslagen. Hij heeft een schuitje, eenige vischnetten en eene niet onbelangrijke geldsom medegenomen, en is op reis gegaan in gezelschap van eene gehuwde vrouw, mede te Koog aan de Zaan woonachtig, die haren man en een klein kind heeft achtergelaten. (Z. Ct Dinsdagavond even voor 11 ure werd er brand ontdekt in de fabriek van den heer W. Leembruggen aan de Noordzijde der Langegracht te Leiden. Het gebouw, waarin onlangs nog belangrijke vertimmeringen hadden plaats, is geheel uitgebrand. De Koninkl. Stoomfabriek van gegoten en geslagen zinkwerken, van den heer F. W. Braat te Delft, gaat een groote uitbreiding tege moet. Het tegenwoordig dienstdoende er even met den schouder tegen had gedrukt, sprong zonder veel krachts inspanning de deur uit de hengsels. De vluchtelingen waren gered! Door de duisternis beschut, kon den zij zien hoe de brand in hevig heid toenam, en eene talrijke bende rondom het gebouw, dat ieder oogen blik dreigde in storten, verzameld was. Het waren de Hindoes, die bet geweer in de hand, onbewegelijk op den loer stonden, gereed om ieder van de Europeanen, die zoude trachten te ontvluchten, neder te schieten. God is met onsmompelde George, en Zijne machtige hand die ons zoo zichtbaar helpt, zal Mary en Heva ook wel beschermen! Haar leven is niet in gevaar; daar heeft men het niet op gemunt, anders hadden zij hen wel gedood, daar zij er in de gelegenheid toe waren. Zij leven dus nog en God zal mij wel gebouw wordt verlaten voor een omvangrijker inrichting op het daar toe aangekochte buiten, genaamd De Groene Haven, nabij de spoor baan en het in aanbouw zijnde stationsgebouw der H. IJ. S. Mij. Volgens de N. R. Ct. is bij de op 15 dezer gehouden trekking der Theissloten de hoogste prijs van 100,000 florijnen te Rotterdam gevallen. Het is nu reeds de derde keer dat die prijs achtereenvolgens aan een Rotterdamsch ingezetene ten deel valt. Een curiositeit uit de eer gunnings-1 reet. Men schrijft aan het Utr. D. uit Rotterdam. Wij hebben hier van allerlei curi ositeiten, maar de grootste curiositeit is toch wel een koffiehuis, waar men den een een cogDacje weigeren moet en 't den ander geven kan. Ik had gister-avond geruimen tijd aan de leestafel van het Café C'oomans door gebracht, toen ik twee bekenden aan een tafeltje in den wintertuin zag zitten. Ik voegde mij bij hen, en bestelde een cognacje. «Drinkje er ook een?» vroeg ik mijn beken den. «Ja, dat is goed.» was bei der antwoord. Eenige oogenblikken daarna kwam de kellner terug met één cognacje en de boodschap Nu, raad eens? Dat er geen cognac meer was? Neen, met de boodschap dat in den wintertuin geen «ver gunning» was en dus geen cognac gebracht mocht worden. «En ik dan?» vroeg ik. «Uw stoel staat nog in de koffiezaak mijnheer!» was het ant woord, u bent niet in den winter tuin.» Daar zaten we nu met ons drieën aan één tafeltjede een kon cognac drinken, de anderen niet. Bij het weggraven van grond in de nabijheid der nieuwe brug te Jutfaas vond men Dinsdag twee menschelijke geraamten, een manne lijk en een vrouwelijk. Hoe die geraamten daar gekomen zijn, is niet te gissen. Eene begraafplaats is er in dien omtrek nooit geweest. Twee knapen van 8 en 11 jaren, die verleden Vrijdag uit Zuillichem naar de Weesinrichting te Neerbosch waren gebracht, hebben Zondag d. a. v.'s morgens om 7 ure, toen zij huiten mochten spelenheimelijk het hazenpad gekozen en zijn, steeds den linker Waaloever volgende, Maandag voormiddag te 10 ure op eerstgenoemde plaat teruggekomen, vanwaar zij evenwel aanstonds weer naar Neerbosch zullen worden opge zonden. Nader is nog bekend geworden, dat de barbier en wonderdokter H. V., die met de noorderzon uit Nij megen is verdwenen, Zondag jl. den bierhandelaar S. uit Nijmegen te Elberfeld had ontmoet en van dezen 1000 Mark had ontvangenom die voor hem tegen ander geld in te wisselen. De bierhandelaar S. wachtte des avonds op de afgesproken plaats van bijeenkomst te vergeefs op de terugkomst van II. V. met het ge wisselde geld. Men verneemt nu, dat H. V. zich te Antwerpen ophoudt en van daar naar Amerika zal trach ten te ontkomen. Hij heeft alzoo thans ruim 1500 Mark in zijn bezit, aan anderen toebehoorde. Blijkens de door de commissie voor de uitwendige herstelling der sparen om hen terug te vinden en te bevrijden. Daarop zich tot Edward en Dieu- donné wendende. Iiier moeten wij van elkander afscheid nemen. zeide hij. Begeeft u heiden naar den goever- neur, vertelt hem wat hier is voor gevallen en wacht totdat ik u tijding zal gezonden hebben: hetgeen naar ik hoop niet lang zal duren. Snelle afscheidsgroeten werden gewisseld, beide troepjes gingen uit een en verdwenen spoedig in de duisternis. George droeg nog altijd Kazilin de armen en Stop volgde hem zoo nauw op de hielen, dat hij zijn meester bijna aanraakte, ten einde des zekerder te zijn niet van hem gescheiden te worden. Wij verplaatsen onze lezers nu in eene heilige en sombere omgeving, waarvan de naam alleen voldoende was eiken inwouer van Benares met kathedrale kerk van Sint Jan te 's-Bosch uitgebrachte rekening over 1883, hebben de ontvangsten bedra gen f 31,315.22y2 en de uitgaven f22,586.8272, zoodat de rekening sluit met een voordeelig saldo van f872840. De gemeenteraad te Osch, heeft besloten eene wekelijksche markt voor vette varkens en nuchtere kalveren in te voeren, en wel op Vrijdag- van iedere week, bij feest dagen daags te voren. Tevens is besloten de jaarmarkt, invallende op den 4en Woensdag in October, te doen houden twee achtereenvol gende dagen, en wel op den 4en Woensdag in October en den vol genden dag; den len dag voor runderen en den 2en dag voor paarden. (N. R. Ct.) Maandag avond werd de veld wachter W. te Vught, toen hij ter hulp geroepen werd tegen een be schonken bakkersknecht, die in zijne nabijheid woonde, door dezen onver wacht met een scherp mes in het aangezicht gesneden en op verschil lende plaatsen van het lichaam ver wond. Door de duisternis begunstigd, is de dader ontvlucht, zonder dat men zijn spoor nog gevonden heeft. Het station Weert was Zondag avond het doelwit van de aldaar wonende beruchte belhamels. Men begon in opgewonden toestand vermoedelijk in dronkenschap met de ruiten te verbrijzelen van" het plaatskaarten-bureelwaarna men steenen wierp op het telegraaf toestel, waardoor dit onbruikbaar werd voor den dienst; toen hield men ongemakkelijk huis in het bagagebureel, waarna de politie aan deze vernielingszucht een einde maakte. Twaalf der vermoedelijke daders zijn aan de justitie te Roer mond overgeleverd. Teg-en W. v. d. H., O. v. P. en A. v. d. B., sjouwerlieden op eene steenbakkerij de Kapelle a/d IJsel, is door den Burgemeester dier ge meente jhr. v. Berensteijn en den gemeenteveldwachter Laman proces verbaal opgemaakt, omdat zij tegen den wil van den Burgemeester diens woning zijn binnengetreden, hem hebben aangegrepen en getracht hebben hem naar buiten te krijgen. De veldwachter, die den Burge meester van die indringers wilde bevrijden, werd ook door hen aan gegrepen, doch sloeg er zoo duchtig met zijn stok op los, dat de aan randers in een oogenblik tijds uit elkander stoven. Te Deventer is een steur, we gende ruim 300 kilo, aangevoerd, die in den IJsel gevangen was. GEfóENGD NIEUWS. Op een examen, dezer dagen gehouden, waarbij van de exami nandi slechts eene zeer luttele hoe veelheid kennis werd geëischt, was een der vrag'en van den examina tor: de namen der stadhouders. Op het antwoord: Willem de Zwijger luide een volgende vraag, of men ook iets wist van Willem den Zwij- ger? Jawel; hij is vermoord. Heel goed. Door wien? Door Gerrard. Ja en neen; hij heette nog bijgeloovigen schrik en augst te ver vullen, namelijk in het inwendige van den tempel van Bowhanie, de bloeddorstigste en monsterachtigste van alle Hindoesche godheden. Eene korte beschrijving van het inwendige van dezen tempel of althans van het «heilige der heili gen» daarvan, is noodig tot juist begrip van de volgende bladzijden. Er is voorzeker niemand onder onze lezers, die uit afbeeldingen zich niet een vrij heldere voorstelling kan vormen hoe een Indische tempel er uitziet. Wij verzoeken hen dus hun geheugen wel te hulp te willen roepen, ten einde ons gemakkelijker en beter te kunnen begrijpen. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2