BINNENLAND. woordigers ingediendook eene ter bestrijding van de uitzending des lieeren de Brazza naar het Congo- gebied. Bijna zeven honderdduizend francs acht zij daartoe noodig, en met het oog op de groote belangen '«'elke de handel bij deze streek in West-Afrika heeft, rekent zij er dan ook op. dat daartegen geene bezwa ren zullen ingebracht worden. Zoo spoedig mogelijk zullen natuurlijk die aanvragen in behandeling komen, en men vertrouwt, dat de gevor derde sommen zonder grooten tegen stand zullen worden toegestaan. Voor Tonkin heeft men natuurlijk het uitzicht, dat deze 38 millioen de laatste zullen zijn, die voor dit doel noodig geacht worden, doch omtrent Madagascar is men nog niet zoo gerust. De Howa's toch toonen zich niet gezind de eischen der Fransche re geering in te willigen, zoodat dan ook van enkele zijden reeds is be weerd, dat de onderhandelingen zijn afgebroken, en men zich ten oorlog toerust. Nu bestaat er nog eenige hoop dat de wederspannigen op het uiterste oogenblik zullen terugdein zen voor de gevolgen, die eene open lijke vijandschap kunnen hebben. Tot hiertoe hebben zij steeds ge hoopt op de tusschenkomst van de eene of andere Europeesche mogend heid, voornamelijk op die van En geland, doch de moeilijkheden waar mede de Britsche regeering op dit oogenblik in Egypte te worstelen heeft, geven weinig hoop dat de heer Gladstone zich opnieuw in het gevaar zal begeven met Frankrijk kwade vrienden te worden. Daarbij komt, dat de Franschen het zeker niet zullen verzuimen de Howa's in kennis te stellen met het met China gesloten verdrag, dat niet alleen uit het oogpunt van den handel voor Frankrijk zeer voordeelig te achten is, maar dat tevens de regeeringde handen ruimer maakt. Niets toch belet om de troepen, die in Tonkin geen diensten meer kunnen bewij zen, op Madagascar over te schepen, en heeft eenmaal de bevelhebber deze versterking ontvangen, dan kan het hem zeker geen of weinig moeite kosten om met geweld van wapenen de wederspannigen te dwingen. In Frankrijk zelf is in den laat- sten tijd een vinnige strijd ontstaan tusschen de beide partijen waaruit de aanhangers van het keizerrijk onder eenen Bonaparte bestaan. Ter wijl de eene niets wil weten van Jeröme Napoleon, vooral met het oog op zijne bekende democratische gevoelens, acht de andere het zich ten plicht den zoon. Prins Victor, als hoofd der partij te beschouwen vooral ook omdat deze niet zoo ver gaat als zijn vader en conservatieven gevoelens is toegedaan. Het is te begrijpen dat degenen die gaarne weder eenen Napoleon aan het hoofd van het bewind zouden zien, het ten slotte eens zullen worden, over de keuze van den persoon, onder wiens vaandel zij zich zullen scha ren. Dit evenwel is zeker, dat die onderlinge twisten geen goed doen aan de zaak van het Bonapartisme en vooral onder de eenvoudige orde lievende lieden menigeen overhalen zich aan de zijde der republikeinen te scharen. De expeditie welke de Britsche regeering van plan is tot ontzet van generaal Gordon af te zenden, zal hoogstwaarschijnlijk uit eene troe penmacht van 10000 man bestaan. Het afschuwelijk gebed zou weer voortgezet worden. Reeds vingen de priesteressen opnieuw aan, toen eens klaps een onverwacht geluid weer klonk, voortgebracht door het slaan op een bekken in het inwendige van de pagode. Stilte, beval Jubbée. Luistert Nogmaals werd er op het bek ken geslagen. De hoogepriesteres boog het hoofd onderdanig op de borst ten teeken van gehoorzaamheid en sprak Gij hebt het gehoord? twee maal heeft de heilige gong zich doen hooren, niet waar? Ja, mompelden de pries teressen. ,;Die geheimzinnige klank is ons een teeken. dat er primaten van den hoogsten rang den drempel van den tempel overschrijden. Wij moe ten hen den toegang tot het «heilige der heilige» vrijlaten, ons dus ver- Reeds nu worden de voorbereidende maatregelen genomen, ten einde in den herfst gereed te kunnen zijn. De noodige kameelen tot vervoer van het oorlogsmateriëel worden reeds aangekocht en de marine-auto riteiten zijn aangeschreven om op te geven, hoeveel manschappen zij voor deze onderneming beschikbaar kunnen stellen. Generaal Wolseley zal, zoo dit noodig blijkt te zijn, de leiding van den veldtocht op zich nemen, en zijn eerste werk zal zijn, om dwars door den vijand heen, naar Khartoem te gaan, van waar uit hij dan in overleg met generaal Gordon het verdere krijgsplan zal kunnen vaststellen. Omtrent de Egyptische conferen tie verneemt men nader, dat in hoofd zaak de twistende partijen het eens geworden zijn. De overeenkomst, waarbij Frankrijk hare medewer king belooft, zal hoogstwaarschijn lijk eene bepaling bevatten zoo rek baar, dat alles wat met Egypte in nauw verband staat aan eene gron dige beschouwing kan worden on derworpen. Op dien voet toont ook Turkije zich niet ongezind aan de conferentie deel te nemen, zoodat, worden deze geruchten bevestigd, Londen weldra de buitengewone vertegenwoordigers van alle grocte mogendheden binnen hare veste zal zien. Intusschen heeft de Hamburg - sche kamer van koophandel er bij de regeering op aangedrongen, dat deze alles doen zal wat in haar vermogen is, om de belangen der Duitsche kapitalisten voor te staan. Heel veel zal dit verzoek zeker wel niet baten, omdat de Duitsche re geering wel verstandiger zal zijn, dan dat zij voor enkele geldmannen, die er ongelukkig ingeloopen zijn, haar eens gegeven woord terug zal trekken De Deensche minister van oor log, generaal Minthe, heeft zijn ontslag als zoodanig genomen. Met de volksvertegenwoordiging die zooals onze lezers weten, lijnrecht tegenover de raadslieden der kroon staat, kan hij het maar niet eens worden, zoodat hij het ter voorko ming van onaangenaamheden raad zaam achtte zijne demissie te nemen. Vooral door de conservatieven wordt dit besluit bijzonder betreurd, daar het in allen gevalle de sterkte van het personeel verzwakt. Ook Minis ter Johannissen heeft als zoodanig ontslag aangevraagd, misschien wel om dezelfde redenen, die den eersten daartoe aanzetten. Zweden beleeft dientengevolge weder eene ministri- ëele crisis, en men is hoogst benieuwd naar de benoeming der nieuwe titularissen. Algemeen houdt men het er echter voor, dat de koning wel bij het oude besluit zal blijven en alleen uit de rechterzijde de op volgers zal kiezen. Natuurlijk zal dit nieuwe verbittering geven aan de voorstander^ van de onbeperkte volksregeering. In Spanje hebben de verschil lende afdeelingen waaruit de Cortes bestaan, bijeenkomsten gehouden, waarin eene omverwerping van de tegenwoordige regeering ter sprake gebracht werd. De republikeinen be toogden, dat de regeering in menig opzicht hare bevoegdheid te buiten ging. terwijl omgekeerd de conser vatieven alles goedkeurden wat door het tegenwoordige kabinet was ver richt. Uit onderscheidene redevoe ringen op deze vergaderingen ge houden blijkt ten duidelijkste, hoe wijderen volgens de voorschriften der godin. Verwijdert u, mijne zus ters. zonder om te zien. Jubbée haalde uit haar gordel een sleutel te voorschijn en opende het hek dat toegang gaf tot een der galerijen. De priesteressen waren opgestaan, knielden nog even voor het front van het monument en verwijderden zich langzaam en statig, een voor een Jubbée voorbijtrekkende. Deze vertrok het laatst, het hek achter zich sluitende. Eene doodelijke slilte heerschte nu gedurende eenige minuten in de geheel en al verlaten en eenzame pagode. Eenklaps werd een gordijn opge heven. Een paar oogen gluurden voorzichtig in het rond, daarop volgde een hoofd en eindelijk vertoonde Kazil want die was het zich geheel en al. Zijn bleek gelaat en wankelende gang bewezen, dat hij scherp deze partijen tegenover elkander staan. Voor het ministerie is het evenw el gelukkig, dat de jongste verkiezingen het eene zoo overwegende meerderheid hebben verschaft, dat het zich geenszins ongerust behoeft te maken, over de aanvallen, die men zoo van tijd tot tijd op het regeeringsbeleid doet. De Servische volksvertegen woordiging is thans wederom bijeen geroepen, en zal zeer belangrijke onderwerpen te behandelen hebben. De door de regeering voorstelde wetten behandelen de samenstelling der gemeentebesturen, de regeling der drukpersvrijheid en de vrijheid van vergadering en vereeniging. Het schijnt evenwel, dat men de bevolking der hoofdstad niet geheel vertrouwt en zich ongerust maakt dat het gepeupel door verschillende opstootjes invloed zal trachten uit te oefenen op de afgevaardigden die over een en ander te beslissen zullen hebben. Althans niet te Bel grado maar te Nish zal de bijeen komst plaats hebben, omdat de stemming in eerstgenoemde stad te liberaal wordt geacht, en derhalve vijandig word beschouwd aan de reactionnaire strekking der inge diende ontwerpen. De kamer van afgevaardigden der Vereenigde Staten heeft on langs een wetsontwerp vastgesteld, waarbij met strenge straf worden bedreigd de personen, die rechtstreeks of zijdelings medewerken aan den invoer van personen, die in het land niet te huis behooren. Herhaaldelijk toch is het voorgekomen, dat reede- rïjen onnoozelen wisten over te halen hunne zaakjes in de oude wereld aan den kant te doen, het weinige hetwelk zij door den verkoop van hunnen inboedel bijeen wisten te krijgen voor vrachtpenningen op streken, en de ongelukkigen aan alle ellende ten prooi zonder een enkel middel van bestaan op vreem den bodem achterlieten. Daaraan zal men thans trachten een einde te maken. Te gelijkertijd beraamt de regee ring maatregelen tegen een ander misbruik, dat vooral bij de groote kapitalisten bestaat. Deze koopen uitgestrekte stukken onbebouwde grond op, laten die voor een zeer gering loon door daglooners be werken, en verhinderen juist daar door anderen, die over zulke groote sommen niet beschikken kunnen, in het bezit van een stukje grond te komen, dat voor hunne behoeften voldoende is. Thans heeft de regee ring een wetsontwerp ingediend, waarbij de uitgifte van landerijen grooter, dan 640 acre, zoowel aan bijzondere personen als aan maat schappijen wordt verboden. In Zwitserland heeft de natio nale raad met overgroote meerder heid, 131 tegen 15 stemmen, het voorstel verworpen, waarbij de schei ding van kerk en staat zou worden uitgesproken. Haarlem, 24 Mei 1884. Aan het Zaterdag jl. gehouden tweede gedeelte van het examen voor een hoofd der nieuw op te richten school, lett. E alhier, werd, naar de uitkomst van het eerste ge deelte, waaraan 75 sollicitanten deel namen, door een twaalftal deelge nomen. Het examen was in hoofd zaak mondeling. De heer J. H. Slan gen alhier, examineerde voor de Ne- derlandsche taalin het rekenen en in de natuurkunde werd het onder- nog niet geheel genezen was. - Komt, zeide hij tot degenen, die hem volgden, komter is niemand meer, wij zijn alleen. George Malcolm en Stop kwamen nu op hun beurt uit de donkere galerij te voorschijn. Kazil hernam Haast u, meester, maar wees voorzichtigwant hier staan wij aan duizenden gevaren bloot en kunnen wij elk oogenblik wel honderdmaal gedood worden. Aan .alle kanten, in ai die tallooze galerijen houden Brahminen, die alle uren worden afgelost, de wacht bij de reliquiën van Bowhanie. Als één van hen alarm maakt, zijn wij onmiddellijk en reddeloos verloren. Wordt vervolgd) zoek ingesteld door den heer J. F. Berk van den Helder. Leden van den gemeenteraad, van de plaatsel. comm. van toezicht en de arrondis- sements-schoolopziener woonden het examen bij. Naar men verneemt heeft de heer H. van Yeen aan de «Willem- Barends», voor haar aanstaande Noord-Poolreis, een kist eieren ten geschenke aangeboden. Z. M. de Koning heeft aan een der gebroeders Lavertu, paneelza gers, op grond van ernstige ziekte, g-ratie verleend, met bevel van on middellijke invrijheidstelling. Z M. de Koning heeft het voornemen, zich op 30 dezer van Oosterbeek o ver Frankfort naarKarls- bad te begeven, incognito reizende onder den naam van graaf Van Buren. De Delftsche Courant meldt, dat Z. M. de Koning zijne goed keuring heeft gehecht aan het voor nemen van het gemeentebestuur om den sterfdag van Prins Willem I op plechtige wijze te herdenken, en dat de heer M. de Vries, hoogleeraar ie Leiden, toestemmend heeft geant woord op het tot hem gericht ver zoek om bij deze gelegenheid de gedachtenisrede te houden. De vergadering der afgevaar digden van de afdeelingen der Maat schappij van Weldadigheid zal ge houden worden te Amsterdam op 10 Juni, in het lokaal der Maat schappij «tot Nut van't Algemeen.» O. a. zal behandeld worden een voorstel van de afdeeling Utrecht, «om in art. 40 der statuten achter het woord «Amsterdam,» te laten volgen: «of te Frederiksoord.» Het doel is om het mogelijk te maken, dat de algemeene vergadering ook te Frederiksoord worde gehouden. De drie veroordeelde Utrecht- sche studenten hebben zich per rekest tot den Minister van justitie gewend, met het verzoek om de opgelegde celstraf te mogen ondergaan in de pistole. De Minister heeft zulks ge weigerd. De Transvaalsche deputatie is gis teren namiddag uit Portugal te Am sterdam teruggekomen. De heeren hebben hun intrek genomen in het Amstel-Hotel. Op de tentoonstelling te Nizza is de heer IJ. A. C. Dekker, kunst schilder te Amsterdam, voor een zijner ingezonden stukkeu bekroond met de medaille 2e klasse. De ambtenaren van het rijks-tele graafkantoor te Amsterdam ontvin gen Zondag van hun Brusselsche collega's een zeer hartelijk en be leefd-telegram, waarin laatstge noemden hun kameraadschappelijke gevoelens ter gelegenheid van het bezoek onzer Vorsten aan het bel- gische Hof lucht gaven, en zich in de uitstekende verstandhouding tusschen de belgische en neder- landsche ambtenaren verheugden. Deze attentie werd met een betui ging van dank en sympathie beant woord. (Ar. v. d. D Voor zieke of gebrekkige reizi gers, die tot nog toe al het onge rief ondervonden van te moeten ge dragen worden uit het rijtuig, dat hen aan het station braeht naar den trein, hebben de directiën der Hol- landsche en Rijn-Spoorweg-Maat- schappijeu sinds een paar dagen aan het C'entraal-station een klein rij tuigje in dienst gesteld. Het is een wagentje, dat met de hand wordt voortgeduwd en waarin de reiziger op zachte kussens ge makkelijk zit, terwijl de raderen, om geraas of gestoot weg te nemen, van gummi-banden voorzien zijn. Door den gemeente-veldwachter uit Hilversum is gevankelijk naar hier overgebracht zekere A. W., uit Uithuizen, die te 's-Graveland een zilveren cilinder-horloge had ont vreemd. De beruchte valsche kaartspelers hebben ook de Vrijdagsche bees tenmarkt te Leiden bezocht. Na eenen onnoozelen boer f 5 in eene tapperij te hebben afgezet, zijn zij, drie in getal, door de politie in hechtenis genomen, waaibij een hunner trachtte te ontvluchten, doch kort daarop gearresteerd werd. Proces-verbaal wordt tegen hen opgemaakt. Hunne namen zijn: Jan Philippus Voge laar, oud 23 jaren, Samuel van Wien, oud 35 jaren, en Roelof Theunissen, oud 22 jaren, allen te Arasterdam tehuis behoorende. Door de politie te Nijmegen is procesverbaal opgemaakt tegen zeke ren L. D., die op den openbaren weg aldaar, aan twee zijner kame raden, die reeds in kennelijken staat van dronkenschap verkeerden, uit een fleschje dat hij bij zich had, nog jenever toediende. De rijksambtenaren Scholtmeijer en Boesjes, te Eschmarke (Lonneker), hebben, behalve een hoeveelheid van 60 liter spiritus, een bernchten slui- ker, J. H., te R., in handen ge kregen. Dezer dagen werd door den dag huurder A. Zonnenburg, te Zalk, bij den burgemeester dier gemeente aangifte gedaan, dat een kwaadwil lige een zijner beide koeien de tong had afgesneden, ter lengte van 13 duim. De vee-arts heeft verklaard, dat het dier aan de gevolgen van deze mishandeling moest sterven. Men is den bedrijver van deze schand daad nog niet op het spoor. De zaak is in handen der politie. Helmond wordt in deze dagen be zocht door een tot nog toe vrij on schuldige huidziekte. Vele personen krijgen een rooden uitslag over het geheele lichaam, vergezeld van rheumatische pijnen. Dat de ziekte besmettelijk is, bleek tot dusverre nog niet; maar dat zij overerfelijk zou wezen, kan men opmaken uit de zekerheid, waarmede sommigen hun ziekworden profeteeren. GELENGD NIEUWS. De waardedie dagelijks met het koffiedik wordt weggeworpen, is nog al aanzienlijk. De koffieboon bevat nl., evenals alle plantenzaden, eiwitstoffen, die groote voedings waarde bezitten. Als onoplosbaar in kokend water, blijven deze in het dik achter. Men heeft dit verlies beproefd te voorkomen, ten eerste door bij de koffie een weinig dubbel koolzure soda te voegen, een zout, dat bij verlies van de helft van het daarin voorkomend koolzuur in kokend water oplost, en dat in staat stelt ook de eiwitachtige stoffen op te nemen. Dit middel echter is niet aan te radengebruikt men zoovéél van dit zout als tot dat doel noodig is, dan wordt de smaak der koffie minder aangenaam. Een beter aan te prijzen middel is het koffiedik voor eenden en kapoenen tot een smakelijk voedsel te maken. Een deel dik en twee deelen zemelen, en dit gekneed tot een deeg, en daarna gedroogd, geeft voor die dieren een smakelijk, tot vetvorming zeer dienstig voedsel. Misschien zou het koffiedik ook voor varkens kun nen aangewend worden. Ook als meststof voor bloemen, is het, gelijk bekend is, uitstekend. Naast de a-sage, de e-legende, het i-dicht, de o-sprook, het u-prul en het ij-rijm geeft het D. v. N. nog het volgende W-verhaal. Willem Wolf was Westlandsch wereldburger. Weesp was Wolfs woonplaats. Wolf was weinig weetgierigwetenschap walgde Wolf. Wolf werd wever; wan neer 't winterde weefde Wolf wollen waren. Weinig weken waren weg gevaagd, Weesp werd Wolf walge lijk. Wolf werd Winterswijker worst handelaar. Wilhelmiua Winkel waschvrouw, was Winterwijksche. Wonderlijker wijze wiesch Wilhel miua Wolf's waschgoed, wat won derbaar wit was. Willielmina was wonderschoonwillig-weldadig weemoedig, wijl Wilhelmina werd Wolf's wijfje. Wilhelmina werd waarlijk Wil- lempje Wolfs wordingsoorsprong. Wonderbaarlijk waardig werd Wolf, wijdde Wilhelmina wijding, wakend Willem's wegen. Wilhelmina wiegde Willempje Wolf. Wilhelmina waakte weken, wiil wurmpje weende. Winterweer werd waarg-enomen; winden waaiden, wolken woelden warrelden. Weder was waarlijk wis sel vol. Wurmpje was weggegaan, wol ken weten waarheen; Wilhelmina weeklaagdewat wonder; Welke wending

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2