den weg der definitieve regeling der arbeiders-kwestie. Met 143 tegeu 140 stemmen heeft het zich ver klaard voor de beperking van den werktijd, zoodat de werkdag daar door officieel op 11 uren is vastge steld. Met gelijke meerderheid hechtte het zijne goedkeuring aan het door een der leden ingediende amendement, waarbij de overgangs bepalingen eenigszins milder dan in het oorspronkelijke ontwerp werden genomen. De spoorwegkwestie is een vraag stuk, dat thans in bijna alle landen van Europa aan de orde is. Bijna overal maakt de vraag: behooreu deze middelen van verkeer onder staatsbeheer te staan, of kunnen zij aan particulieren ondernemingsgeest worden overgelaten, het onderwerp van er nstige discussiëh uit. 1 n D uitsch- land is de beslissing daaromtrent reeds gevallen, en heeft de meer derheid der volksvertegenwoordi ging zich voor het eerste stelsel verklaard. Weldra zal nu ook aan de Italiaansche kamer dezelfde vraag ter beantwoording worden voorge legd, en gaat de meerderheid hierin met de regeering mede, dan kan men een gelijk besluit te ge moet zien. Zelfs moet de heer Depretis verklaard hebben, dat de regeering voornemens is bij de behandeling van het ingediende wetsontwerp de kabinetskwestie te stellen. De vorst van Montenegro maakt thans eene reis door de noordelijke provinciën van zijn rijk. Op een der plaatsen, die op Turksch grondge bied dicht aan de grenzen van Mon tenegro geleg-en zijn, werd hij zeer welwillend door de Turksche over heid ontvangen, en bood deze hem een maaltijd aan, waar op de goede verstandhouding tusschen beide Rij ken gedronken werd. B1\\E\LA\D. Haarlem26 Mei 1884. In de 20 Mei jl. gehouden ver gadering der vereeniging «Volks onderwijs). afdeeling Haarlem en omstreken, werd o. a. besloten om met de uitgave van het Volksblad op voorstel van het hoofdbestuur, op' denzelfden voet door te gaan. Een vijftal leden der Tweede Kamer hebben Vrijdag de gemeen ten Spaardam en Schoten bezocht met het oog op de voorgestelde nieuwe grensregeling tusschen Haar lem en Schoten. Zondag nacht te ruim 3 uren is een hevige brand uitgebroken in de onbewoonde pottenbakkerij van W. A. Muis, gelegen in de Verlengde Oranjeboomslaan aan de Brouwersvaart, welke bakkerij ge- teel is uitgebrand. De brandweer eeft de belendende perceelen be houden, die echter nogal water schade hebben bekomen. De oor zaak is vooralsnog onbekend. De brand werd door eenige voorbij gangers ontdekt. Alles is tegen brandschade verzekerd. Z. M. de Kouing heeft, volgens de Belgische bladen, het grootkruis der orde van den Nederlanschen Leeuw verleend aan de volgende Belgische heerenVan Praet, mi nister van het huis des Konings, graaf van der Straten-Ponthoz, hof maarschalk, en graaf de Lannoy, grootmeester van het Huis der Ko ningin: het grootkruis van den Leeuw van Nassau aangraaf d'Oul- tremont de Duras, grootmeester van het Huis van den graaf van Vlaan deren. luitenant-generaal baron Van der Smissen, aide-de-camp van den Kouing en bevelhebber in de 2de militaire afdeeling, en luitenant- generaal Jacmart; en het ridder kruis der eikenki'oon aan de vier heeren Schepenen der stad Brussel. Het heeft de aandacht getrok ken dat onder degenen wien bij ge legenheid van 's Konings reis naar Brussel, de Nederlandsche Leeuw is toegekendde burgemeester van Brussel niet voorkomt. Wij verne men, dat de heer Buis, uit beginsel tegen het aannemen van dergelijke onderscheidingen is. en dit zal wel de reden zijn, waarom zijn naam op de lijst der gedecoreerden gemist wordt. {Hól.) In de straten van Brussel is eene kennisgeving van den burge meester Buis aangeplakt, waarbij openbaarheid gegeven wordt aan een brief van den Nederlandschen ge zant, waarin baron Gericke van Her wijnen, iu naam zijns Konings, de bevolking dank betuigt voor het warm onthaal, hetwelk de Koning en de Koningin te Brussel hebben gevonden, en inzonderheid de ont vangst ten stadhuize als een onver getelijk moment roemt. De gezant heeft, namens den Ko ning, aan den burgemeester ten be hoeve van de armen van Brussel eene som van f 2000, (niet 2000 frank, zooals een Reutertelegram heeft gemeld) ter hand gesteld. Blijkens een van den Goe- verneur-Generaal van Ned. Indië ontvangen telegram, wordt de Goe- vernements-koffieoogst op Java voor dit jaar thans geschat op 873000 pikols. Yan wege het Departement van financien is eene circulaire uit gegaan tot alle rijksbelastingamb tenaren met verzoek om opgave biunen een bepaalden termijn van alle betrekkingen die zij tegelijker tijd met hun rijksbetrekking be'klee- den, en houdende verbod om voor taan zonder uitdrukkelijke toestem ming van den Minister van finan ciën eenige bijbetrekking waar te nemen. Het doet ons groot genoegen, te kunnen mededeelen dat de gel den. benoodigd om de Koninklijke fabriek vau stoom- en andere werk tuigen te Amsterdam in stand te houden, tot een voldoend bedrag zijn toegezegd om te mogen ver wachten. dat in de volgende week de voortzetting der zaak zal wor den voorgesteld. {Hbl.) Dezer dager ontving de direc tie van de H. IJ. S. M. van een onbekende de som van f 300, ter uitkeering aan de conducteurs op de lijnen der Maatschappij. De directie heeft gemeend het best aan de bedoeling van gever of geefster (verre van onwaarschijnlijk wordt het geacht dat de gravin van Ho- henembs den conducteurs die ver rassing bereidde) te voldoen, door het bedrag te storten in de kas van het onderling ondersteuningsfonds der conducteurs. Men meldt aan de N. R. Ct. uit I Het laatste geval is het meest I Amsterdamwaarschijnlijke. j Yan de ongeveer duizend werk-l lieden der Koninklijke Fabriek van j Te Gouda worden pogingen in het j stoom- en andere werktuigen, die werk gesteld -om, op de wijze zooals I gedurende de laatste weken wegensdit in Zwitserland en Duitschland slapte der werkzaamheden ontslagen j reeds sedert jaren geschiedt, vacan- - waren, liepen er heden den ganschen tie-uitstapjes in te richten voor on- idag ruim 200tal in optocht door de j vermogende zwakke schoolkinderen, straten en poogden den burgemeester De ervaring leert dat, zoo dergelijke I aan diens huis en op het stadhuis uitstapjes geschieden onder degelijk te spreken te krijgen. Te 1 uur j toezicht, de resultaten werkelijk ver- I werden vijf afgevaardigden uit hun j rassend zijn. In enkele weken tijds midden bij den burgemeester ten 1 ondergaat het uiterlijk der kinderen stadhuize toegelaten, die op hunneeene zeer gunstige veraudering, en vraag naar werk ten antwoord gaf, de frissclie lucht en het goede voed- dat hij niet bij machte was hen te draaide))Aan een dierenbeschermer, heeft men waarschijnlijk gerede neerd. zullen de rekels en «beesten van jongens», die in het gesticht van den Kruisberg worden opge sloten. geen te streng cipier hebben. Gisteren is er brand onstaan bij den bakker Yan Olffen te Olden- zaal. Spoedig aangebrachte hulp der brandweer belette niet, dat het huis geheel uitbrandde; ook van den inboedel is weinig gered. Huis en inboedel waren verzekerd. Oorzaak van den brand onbekend. helpen. De stoet ging hierop vrij kalm naar Kattenburg. De I demonstratie heeft totnogtoe een I onschuldig- karakter. sel hebben een invloed ten goede, die nog langen tijd nawerkt. Zoo wel uit een gezpndheids- als uit een opvoedkundig oogpunt, verdient de zaak alle aanbeveling'. De afd. Gouda en omstreken der I Zaterdagavond had te Amsterdamvereeniging «Volksonderwijs heeft aan 'i Centraalstation bijna een zich de zaak aangetrokken en eene ongeluk plaats, door het in elkaar commissie benoemd, en hoopt binnen rijden van twee treinen. Een trein kort het eerste troepje uit te zenden, hetzij dan naar eene gezonde streek in Gelderland, hetzij naar zee. (N. R. Ct.) Uit naam van Z. M. den Koninc van de Oosterspoor, die te 7.40 van j 't station moest vertrekkeu, reed I een paar minuten over tijd weg. j waardoor een trein van de Rijnspoor, i die te 7.42 moest afrijden en op juisten tijd vertrok, hem bereikte.'van Zweden en Noorwegen werd j juist bij een snijpunt der beide lijnen,Zaterdag, door bemiddeling van den j zoodat de lichten der beide locomo- i vice-consul te Rotterdam, aan kapi- I tieven teg'en elkaar kwamen. Door j tein Slierendregt, van het stoom- nog bij tijds te stoppen, voorkwamschip Leerdam, een prachtige dub- men ongelukken, welke echter reeds j bele zeekijker vereerd, als erkenning gevreesd werden door de passagiers, van de zeemanschap en mensch- waarvan velen uit de wagens tracht- j lievendheid, betoond bij de redding ten te komen, (JD.) op den 6en Mei 1882, bij stormwe- der in den Atlantischen Oceaan, van Te Amsterdam had Zaterdag inde bemanning van het in zinken- het gebouw der Yrije Gemeente de den staat verkeerende Noorweegsche uitreiking plaats der belooningen, barkschip Inga. bestaande uit den toegekend aan Nederlandsche in- kapitein Cornellissen, diens vrouw zenders op de internationale ten- en twaalf manschappen. Aan de toonstelling. De plechtigheid werd bemanning van de reddingsboot van opgeluisterd door de tegenwoordig-1 de Leerdam, die de schipbreukeliu- heid der Ministers van binnenland- gen met levensgevaar van het wrak sche zaken, waterstaat en koloniën, haalde, worden de volgende beloo- Door den heer Cordes. voorzitter ningen uitgereikt: aan den kom- j van het uitvoerend comité, werd mandant van de boot, stuurman A. eene rede gehoudeu, waarin de ge-;Potjer, een gouden, en aan de roei- schiedenis en beteekenis der ten-Iers J. Buern, J. Bleek, J. van der toonstelling in verschillende op- Mee, P. Fangbong, F. Toppen en zichten en in het bijzonder het aan-1 Ohle Erichse ieder een zilveren deel, door de Nederlandsche en de1 remontoir horloge. De geschonken j koloniale nijverheid daarin geno- voorwerpen droegen den naam van men, werden uiteengezet, en aanden koninklijken gever en van den allen, die tot de tentoonstelling heb-begiftigde, en waren tevens op ben medegewerkt, nogmaals dank J smaakvolle wijze van toepasselijke werd betuigd. Na deze rede, welke i inscriptiën voorzien, een uur duurde, werd de lijst der j Het toekennen van dergelijke be- eere-diploma's en gouden medailles I looningen tusschen de zeevarende i door den secretaris van het comité volkeren is een verblijdend feit. dat mr. J. Kappyene, voorgelezen en niet anders kan dan ten goede ko- werden die onderscheidingen aan demen aan hunne onderlinge waar- daarop rechthebbenden, voor zoo- deering en aan de echte humaniteit, ver zij aanwezig' waren, door de j Zij zijn eene eer voor de natie, die Ministers, wie zulks aanging, uit- j ze ontvangt, en voor de regeering, gereikt. Toejuichingen vergezeldendie ze verleent, deze uitreikingen, en bij het over- N. R. Ct. handigen van het diploma voor de I gemeente Amsterdam aan den bur- i De gebroeders Yan den Boom te Te Hasselt viel Woensdag mid- dag een kiud van omstreeks 4 jaar al spelende in de stadsgracht, op een oogeublik dat niemand in de nabijheid was. De vrouw van C. Hubert was de eenige die het hoorde I waarop zij onmiddellijk haar man 1 riep, die zonder zich een oogenblik 1 te bedenken van den hoogen wal I in het water sprong en al zwem- mende het kind, dat door den stroom reeds een eind was medegevoerd, j trachtte te bereiken. Hij moch na I veel inspanning' het geluk smaken het kind behouden aan wal te bren gen. Dit is de 15de maal dat door hem een menschenleven is gered. gemeester, weerklonken de fanfa res van het muziekkorps, dat ook den aanvang der plechtigheid met zijne tonen had opgeluisterd. geen beweging, geen woordHoudt uw adem in!Onderdrukt zelfs het kloppen van uw hart, indien gij kunt!Komt, volgt mij. Spoedig! Spoedig! Komt! George en Stop volgden den knaap. Toen de draperie achter hen neer viel, kon de laatste niet nalaten binuenmonds te prevelen: Bij St. Dustan, wat een ake lig hol! Het was hoog tijd, want uauwe- lijks waren zij verdwenen en had Stop zijn verwensching geuit, of op hetzelfde oogenblik ging er een hek open en een tiental Hindoes deden hun intrede in de pagode. Lange sluiers, uit donkere stof vervaardigd en veel overeenkomst vertoonende met de monnikskappen in de middeleeuwen in gebruik, ver borgen de gelaatstrekken van de nieuw aangekomenen. Alleen op de hoogte der oogen waren gaten aan gebracht. Op de Brouwersgracht te Ams terdam is Zaterdag bij het ophij- schen van eene linnenkast het touw gebroken. De man die de kast op- heesch, kreeg die op het hoofd en was onmiddellijk dood. I De politie in den Haag heeft ge- durende de afgeloopen kermisweek I 65 processen-verbaal wegens open- i bare dronkenschap opgemaakt tegen 43 over hetzelfde tijdsverloop in 1883, waaruit valt af te leiden dat óf de openbare dronkenschap, trots i de voortdurende werking der drank wet, is toegenomen, of de politie van 1884 heeft scherper toezicht gehouden op langs de straten zwie rende dronkaards dan het personeel in 1883. Onder hen bevond zich eene vrouw. Drie van deze nachtelijke bezoe kers zijn ons bekend en niets ver hinderd ons hun namen zonder ver wijl te noemen, namelijk: prinses Djella, den radjah Doorgal-Sahib en den fakir Souniaey. Na het hek te zijn binnengetre den. hield Doorgal stand en zag wantrouwend in het rond. Mij dunkt dat ik hier hoorde spreken, zeide hij met eene lichte ongerustheid. Dat waren de priesteressen, die zich verwijderden, om ons onge stoord en vrij in het heiligdom te laten, ingevolge de voorschriften van de godinantwoordde de prinses. Wij zijn onder de heilige gewel ven, komt, buigen wij het hoofd ter aarde en stemmen wij onze zielen ten hemel. Allen knielden aan den rand van den afgrond en raakten met hun voorhoofd den steenen vloer aan. Bowhanie! Bowhanie! riep de fakir tot tweemaal toe uit. waarop de Hindoes in koor herhaalden: Bowhanie! Bowhanie! Allen stonden op, waarop Doorgal zich tot de prinses wendde: Gij hebt bevolen u te volgen, zoo ving hij aan, en wij heb ben u gehoorzaamdmaar zeg ons nu, waarom wij hier zijn, waar om gij ons in het «heiligste der heiligen» van de godin hebt gevoerd? Wat moeten wij hier doen? Broeders! antwoordde Djella, onze grootsche taak is bijna vol bracht en het grootsche doel. dat wij sedert jaren hebben nagejaagd, kan over twee dagen reeds bereikt zijn; de mijn, met zooveel zorg door ons gelegd, zal dan springen. Nu reeds! riepen de Hin does verheugd uit. Wij zijn gereed, hernam de prinses. en gij zult er weldra Rotterdam, die daags na de over winning. door de Transvalers op den «Spitskop» behaald, een flink ge bouwd stoomschip in de vaart op Meppel brachten en het den naam van «Paul Kruger» gaven, ontvin gen dezer dagen van den president der Transvaalsche republiek als be wijs van ingenomenheid met dit blijk hunner sympathie, eene prachtige vlag:. Tot directeur der gevangenis voor jeugdige veroordeelden te Doetin- chem, zal, volgens de Haagscke Ct benoemd worden de eerste luitenant Salomon, «de spil, waarom de ver eeniging van dierenbescherming Uit Borne wordt gemeldBij den verkooper van g'oud- en zilverwer ken, den lieer S. alhier, vervoegde ziGh dezer dagen de vrouw van den j te Deurningen (gem. Weerseloo) woonachtigen landbouwer H., met het verzoek om enkele gouden krui- sen met kettingen te mogen zien. Na eene keuze te hebben gedaan, verklaarde zij eerstdaags met haar man te zullen aankomen, om over den prijs te accordeeren. Twee dagen later verscheen intusschen bij ge- I noemden S. een onbekend persoon, die zich voor den oudsten zoon van vrouw II. uitgaf, en aan S. verzocht hem het gouden kruis met ketting mede te geven dat zijne moeder had. uitgezocht en die dat nogmaals op zicht verlangde er tevens bijvoegende, dat zij mede gaarne eenige gouden ring'eu (drie! op keur ontving. Op j punt zijnde met genoemde voor werpen den winkel van S. te ver laten, liet de gewaande zoon zijn oog nog op een ander kruis vallen, dat hij mooier vond dan dat door zijne moeder gekozen washij vroeg dit daarop insgelijks op zicht. S., die volstrekt geen kwaad vermoedde, deed wat hem werd gevraagd. Op I den eerstvolgenden Zondag eiudelijk verschenen vrouw H. en haar echt genoot, om, volgens afspraak, over 't kruis met ketting te onderhan delen, en nu bleek op welke lage wijze gemelde S. is misleid gewor den, zonder dat in 't minst kan worden nagegaan wie de op lichter is. De politie en justitie zijn ter zake ingelicht en doen onderzoek. Yrouw H. en haarman staan als rechtschapen menschen bekend. De huzaar P. J., van het le reg. huzaren te Deventer, is door den krijgsraad te Leeuwarden, wegens het plegen van eene daad van ge- I weid tegen eene meerders in rang, onder aanneming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot eene militaire detentie voor den tijd van drie jaren. Op 27 April had hij, verkeerende in een licht beschon ken en driftigen toestand, in den stal der kazerne, zonder eenige aan leiding', een korporaal met een klomp het bewijs van zien. Wat moet er gedaan worden vroeg Doorgal. De prinses antwoordde door den fakir Souniaey te bevelen Geef het sig'naal! Hoe verlangt gij het? Zooals gewoonlijk. Met de gewijde gongs? Jalaat ze weerklinken door al de geheimzinnige gewelven, waarvan de pagode het middelpunt uitmaakt en waar onze Brahminen, onze priesteressen, en onze broeders dag en nacht waken! Koningin van het Oosten, ik voldoe aan uw bevel! sprak de fakir plechtig. De vloer van den tempel bestond uit zwarte, witte en roode marme ren steenen, welke te zamen onre gelmatige dessins vormden. De fakir drukte met den voet op een der roode steenen, deze week bijna onmerkbaar onder dien druk terug, vaardoor bijna onmiddellijk een wonderbaarlijk effekt werd te weeg gebracht. Een gong deed zich in de verte hooren, daarop twee, toen een tien tal en eindelijk weerklonken in alle richtingen, nabij en veraf, links, rechts, van alle kanten, overal de zachte heldere klanken der gongs. Dit duurde slechts weinige secon den, daarop zwegen al de gongste gelijkertijd en de diepste, geheim zinnigste stilte volgde zonder over gang op dit algemeene klokkengelui. - Onze broeders zijn gewaar schuwd, sprak de prinses, binnen enkele oogenblikken zijn zij hier Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2