BINNENLAND. Reeds moet zij 31 stations gesticht hebben, terwijl hare vloot uit een zestiental schepen bestaat, die deels voor den handel gebruikt worden, deels de gemeenschap tusschen de verschillende posten moeten onder houden. Bovendien beschikt zij over een leger van 3000 man. eene macht groot genoeg om den inboorlingen ontzag in te boezemen. De Italiaansche regeering poogt handelsverdragen te sluiten met de mogendheden, die betrokken zijn bij de rijken aan de oostkust van Azië. De vaart van Italiaansche schepen op dit gebied is in den laatsten tijd zoo toegenomen, dat het wel der moeite waard geacht wordt daartoe de onderhandelingen te openen. Men vertrouwt dan ook. dat de volksver tegenwoordiging volgaarne zal me dewerken om dit doel te bereiken, door de reeds gesloten of nog te sluiten overeenkomsten goed te keuren. Haarlem, 28 Mei 1884. Bij koninklijk besluit is een pensioen verleend van f328 'sjaars aan J. S. F. Gans, gewezen be waarder le kl. in het vereenigd huis van arrest en provoost alhier. Gisteren avond te ruim half negen ure is in den Spanjaardslaan onder Heemstede, bewusteloos ge vonden den winkelbediende v. D., te Haarlem woonachtig, die door het innemen van morphine poging had aangewend zich van het leven te berooven. Hij had een brief in de hand, waarin hij zijn voornemen kenbaar maakte en tevens afscheid van zijn familie nam. Hij is naar het gasthuis alhier overgebracht en door het gebruik van tegengift we der bijgekomen. Zijn toestand is op het oogenblik niet gevaarlijk. Z. M. de Koning heeft tot zijn kamerjonker benoemd den heer Henri baron Van den Bogaerde van Terbrugge te Brussel. De Minister van Financiën maakt bekend, dat bij hem ontvan gen is van C. N. J. M., uit Amster dam, eene som van f 668. wegens te weinig betaald successierecht. De Minister van Waterstaat, enz., brengt ter kennis van belang hebbenden. dat in de maand luli e.k. een vergelijkend onderzoek zal plaats hebben van candidateq. din gende naar een getuigschrift van voldoend afgelegd examen voor opz. van 's Rijks waterstaat. De voor waarden en verdere bijzonderheden zijn vermeld in de St.-Ct. van heden. De deputatie der Zuidafri- kaansche Republiek gaat niet naar Berlijn. De Duitsche Regeering heeft de beleefdheid gehad, haren gezant hier te lande naar Amsterdam te zenden, met de mededeeling, dat wel een bezoek der deputatie te Berlijn zeer welkom wezen zou, maar de Duitsche Regeering reden had, om te onderstellen, dat dit der Deputa tie wegens haar zeer beperkten tijd misschien te bezwaarlijk zou vallen, en de Duitsche Regeering voor dit geval volkomen bereid was de te be spreken punten hier te lande te doen behandelen door haren vertegen woordiger. Aldus zal nu geschieden. Van den tijd die daardoor werd gewonnen, zal nu nog gebruik gemaakt worden Het «heilige der heiligen» worde weder gesloten! beval de prinses, waarna Jubbée het monu ment verliet, de brug overging, en den kop van het afgodsbeeld weder terugdraaide. De bronzen deur kwam weder op haar plaats, het hek sloot zich, al de vreemde zaken, die nog een oogenblik te voren zichtbaar waren, verdwenen als een schaduwbeeld. Mij dunkt, nu kunnen wij wel vertrekken zeide de radjah. Gij vergeet nog iets, merkte de prinses op. Wat dan? Ons te overtuigen of er geen oningewijde in den tempel is ver borgen, die de geheiligde mysteries van het heiligdom van Bowhanie heeft aanschouwd. Een oningewijde? herhaalde Doorgal, zou dat mogelijk zijn? Dat weet ik ook niet, maar de waarlijk voorzichtige mensch, voor afdoening der hier te lande hangende zaken, die een goeden uitslag beloven. In de volgende week brengt de deputatie een bezoek in Noord-Hol land, en aan Wageningen en om streken. (Hbl.) Maandagmiddag had in de gem. Sparendam eene buitengewone plech tigheid plaats; de heer W. D. Haitsma Muiier deed namelijk zijne intrede ale burgemeester. Aan de grens der gemeente werd Z.E.A. opgewacht door eene eerewacht te paard, die den nieuwen burgemees ter begeleidde naar zijne gemeente. Daar aangekomen, werd hij ver welkomd door een muziekkorps en trok de stoet verder naar liet raad huis, alwaar de schooljeugd eenige toepasselijke liederen aanhief en een der meisjes den burgemeester een bouquet aanbood. Op het raadhuis werd de burgemeester door den heer Hartog, als oudsten wethouder, ge ïnstalleerd. Daarna voerde Z.E.A. zelf het woord en zeide, dat het zijn ernstig streven zou zijn, den bloei der gemeente te zullen bevorderen. Na afloop der vergadering vereenig- den zich de genoodigdeu aan een dejeuner, waarna dezelfde eerewacht den burgemeester naar Haarlem te rugbracht. Omtrent eene geheimzinnige ge beurtenis Maandag-morgen ten kan tore der Associatie-Cassa te Amster dam voorgevallen, verneemt het HM. het volgende: De hoofdkashouder stelde den ad- sisteut-kashouder twee pakjes bank biljetten ter hand, om uit te betalen aan verschillende personen die ston den te wachten. De adsistent-kas- houder betaalde het eene pakje uit, en greep naar het andere, bestaande uit dertig bankjes elk h f 1000, maar de biljetten waren weg en zijn weg gebleven. Men onderzoekt. De hoofdkashouder heeft, gelijk uit zijne boeken blijkt, de som uit betaald, maar het onderzoek wordt bemoeilijkt, omdat de 78-jarige ad- sistent, wiens eerlijkheid en goede trouw buiten kijf zijn, niet met juist heid weet, waar hij het pakje bank jes heeft neergelegd. De Wester-Suikerraffinaderij schrijft men uit Amsterdan, aan 't D.v.'s-G. leed in het eerste levensjaar een verlies van f96.000. De kosten van aanbouw en inrich ting overtroffen het maatschappelijk kapitaal van 12 ton met f 375,000, zoodat eene leening van 6 ton k 5 pCt. pari zal worden aangegaan. Wordt echter het aanhangig wets voorstel betreffende den suiker-ac cijns aangenomen, dan voorziet de Directie den ondergang van alle suiker-industrie. De bevolking van Amsterdam, welke op het einde van 1882 uit 350,201 zielen bestond, vermeerderde in 1883 met 11,113 en telde dus op het einde van dat jaar 361,314, waaronder 170,212 m. en 191,102 vr. Het aantal geboorten bedroeg 13,190. dat der sterfgevallen 9,470; dat der personen die zich daar ves tigden 26,326, dat der naar elders vertrokkenen 18,933. Maandagmiddag had er te Hoorn een droevig ongeluk plaats. De vis- scher de B. was met een jongen uitgevaren in een bootje en had 't die nimmer door een onvoorzien of onverwacht voorval wil overrompeld worden, moet op alles bedacht zijn. Zich daerop tot de Hindoes kee- rende beval zij met een stembuiging die geen tegenspraak dulde en waar aan iedereen voldoen moest tegen wil en dank. Den dolk in de vuist, broeders en doorzoekt alle hoeken en gangen en onverbiddelijk iedereen gedood, die zich hier bevind zonder er toe gerechtigd te zijn. Gaat! De Hindoes bogen eerbiedig ten teeken van gehoorzaamheid en ver dwenen onmiddelijk in de gangen en galerijen. Djella wachte zwijgend hun on derzoek af. Na verloop van eenige minuten kwam de een na den ander terug, zeggende: «Niemand.» Toen zij allen waren terugge keerd, wees Djella naar de draperie, waarachter wij George, Kazil en zeil opgezet. Doorheen of ander toe val schijnt de jongen overboord ge slagen te zijn. De B. zelf is bij de pogingen tot redding mede te water geraakt, en beiden zijn verdronken. Eergisteravond te ongeveer 9 uur brak er brand uit in de broodbak kerij van C. Breet Az., in de Vijzel straat te Nieuwediep. Gevoed door de aanwezige brandstoffen, verkre gen de vlammen spoedig een drei gend aanzien, doch door onverwijld aangebrachte en doeltreffende hulp was men den brand na korten tijd meester. Eenige personen bfekwamen bij het blusschen ernstige brandwon den. De brand was ontstaan door het onvoorzichtig omgaan met pe troleum. Naar men verneemt, was een en ander, wegens gemoedsbe zwaren van den bewoner, niet verzekerd. De Haagsche politie heeft Maan dag de hand gelegd op twee dienst boden, die verdacht worden haar meester een bankbiljet van f 60 te hebben ontvreemd. De jaarlijksche algeraeene verga dering van het Nederl. Genootschap tot bevordering van de christelijke heiliging van den Zondag zal te Utrecht plaats hebben op morgen (Donderdag), des namiddags te half twee ure, in het Te Huis voor mi litairen aldaar. Punt 4 van de agenda luidt: wat kau het Genootschap doen om het stichten van afdeelingen te bevor deren. Zekere Hemke was behulpzaam geweest bij het afmaken van aan miltvuur lijdende koeien van zijn buurman Westendorp te Fleringe, gem. Tubbergen. Hij kwam hierbij met de hand, waaraan hij zich toe vallig licht gewond had, in aanra king met het besmette vee, en het gevolg was, dat zijn arm zoodanig opzwoldat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Dr. Schoe- maker, van Almeloo, constateerde bloedvergiftiging. Iu Heteren en omstreken belooft het kersengewas zeer ruim te zullen zijn. De vrucht groeit flink en zal dit jaar vroeg rijp zijn, Gras zal er overvloedig zijn in die streken. Gisteren passeerde te Lobith eene bezending kersen. Zij bestond uit 242 manden of 1463 kilo, en was bestemd naar Engeland. De grootste der 6 Kamper steuren, deze maand in den IJssel gevangen, had een gewicht van 100 Ned. pd. en was 21/3 Ned. el lang. In de op gisteren gehouden raads vergadering te Montfoort, kwamhet lid Van Fraukenhuijsen met kracht op tegen het daar heerschende mis bruik, om panden der gemeente bij onderhandsche overeenkomst steeds bij dezelfde personen in huur te laten, waardoor de overige ingezetenen van hun recht van mededinging worden beroofd. De stemmen staakten over een voorstel van B. en W., om een ingekomen verzoek tot continueering van huur toe te staan. Eergisteren is tegen G. W. wed. W., wonende in de Baresteeg te Groningen, een strafacte ingesteld wegens het exploiteeren van haar 17-jarige dochter op eene wijze, die Stop hebben zien verdwijnen. En daar? vroeg zij. Hebt gij daar ook gezocht? Wie van u is in die galarij geweest. Niemand antwoordde. Doorgal vatte zijn dolk en richtte zich naar de galerij, maar op het oogenblik, dat liij haar bereikt had. werd de draperie opgeheven en een Hindoe, gesluierd zooals de overigen verscheen. Niemandzeide hij op zijne beurt, zich voor de prinses buigende. Dan is het goed. antwoordde Djella. Geen ongewijden blik heeft de mysteries van de pagode aan schouwd. Zij zijn niet bezoedeld geworden! merkte Doorgal aan. Priesteressen van Bowhanie, beval de prinses, gaat naar uwe zusteren en als de gong u ons vertrek uit den tempel heeft gemeld, keert dan weder en waakt. Jubbée en andere priesteressen verwijderden zich en trokken zich art. 334 C. P., met vijfjarige gevan genisstraf bedreigd. GEMENGD NIEUWS. Men weet, dat sedert eenigen tijd de oude aansprekers in Amsterdam met hun korten broek en steek met lamfer geheel verdrongen zijn door gepantalonde en hooge hoeden dra gende «bedienaren ter begrafenisse», en welke protesten tegen die nieu wig- heid zijn opgegaan. Menige oude Amsterdamsche juffrouw bedingt dan ook nog in haar testament, dat haar begrafenis deftig met ouder- wetsche aansprekers in korte broek moet plaats hebben.Dan komen de zij den kousen met gevulde kuiten en de steken uit de vorige eeuw weer voor den dag, maar zij hebben tegen woordig al evenveel bekijk, als vroe ger de nieuwmodische dienaren, want zij worden zeldzaam. Vermoe delijk was het de hond van zoo'n oude juffrouw, die Vrijdag op den Dam een «nieuwen» aanspreker tegenkomende, aan zijne gebetenheid op al die nieuwerwetschigheden lucht gaf door een aanval op 's mans kuitendekkers te maken en daarvan de stukken af te scheuren, tot de aanspreker weder als voorheen een korte broek droeg. Waarvoor een hond niet al gevoel hebben kan! 't Gekke van de zaak was, dat de man op zoo'n kostuumverandering midden op den Dam niet bedacht was. want wat daarna onder de af gescheurde pijpen te voorschijn kwam, had nu letterlijk geen over eenkomst met de welgedane kuiten, die vroeger de trots van eiken be hoorlijken Amsterdamschen aan spreker waren, 't Spreekt van zelf, dat de ongelukkige spoedig een goed heenkomen zocht. De hond, die dat ook wou doen, werd opge vangen en naar het depót voor on beheerde honden gebracht. Om te beproeven, langs een- voudigeu weg, of petroleum door onzuiverheden gevaarlijk is, geeft The Engineer het voorschift om een glas 3/t V°1 mel: petroleum te vullen, en het overige gedeelte met kokend water. Indien men nu een vlam bo ven het oppervlak houdt en daardoor eenig gas wordt ontstoken, dan is de petroleum onzuiver en dus ge vaarlijk voor brand. Ook aan den dampkring blootgesteld is zij dan niet te vertrouwen. De Nieuwe Wereld is groot; doch dit neemt niet weg dat men er woekert met den grond. Een bouwmeester te New-York heeft plannen ontworpen tot het bouwen van vier huizen, elk van 12 ver diepingen, en elke verdieping met ruimte voor twee gezinnen. Deze huizen moeten 51 voet breed, 100 voet diep en 150 voet hoog worden. Het blok moet 1,000,000 d. kosten. Een vreeselijke misdaad heeft deze week de geheele stad in ont roering gebracht. Een als bediende bij een photograaf werkzaam too- neelspeler uit Fiirth bij Neurenberg, Schildknecht genaamd, heeft na een woordentwist met zijn vrouw, ter wijl deze op de markt inkoopen deed zijn drie wettige kinderen, van 8, 6 en 2 jaren, twee jongens en een meisje, en daarna zich-zelf met in honig gemengde cyan-kali vergiftigd. De oudste had nog zijn schooltasch om en de buren hoorden het hulpgeroep der tegen den dood worstelende kinderen. De ongeluk kige moeder had, toen dit gebeurde, er zelfs geen voorgevoel van. in een der galerijen terug. Djella vervolgde. En nu broeders van het «Hei lig Verbond» doet uw plicht.Gaat! Dat zullen wijantwoord den de Hindoes, die zich met den fakir aan het hoofd de zakken met goud medenemende, verwijderden. Djella en Doorgal volgden hen. De Brahminen aan wie de wacht over den tempel was opgedragen, verwijderden zich eveneens in alle richtingen en uitgestrekte ruimte; rondom het heiligdom was na wei nige oogenblikken geheel eenzaam en verlaten. Zoodra het geluid der zich ver wijderende voetstappen had opge houden, kwam een der gesluierde Hindoes voorzichtig met inachtne ming van alle mogelijke voorzorgen terug. Hij naderde de draperie waar achter de vluchtelingen verborgen waren en schoof het opzijde. Mid delerwijl ontblootte hij zich het ge- Uit Zwitserland komt een zon derling bericht dat den tegenstan ders van de doodstraf een nieuw wapen in de hand geeft. Ongeveer tien jaren geleden werd een moord gepleegd iu de Berner Jura, en daarvoor werd iemand tot twintig jaar tuchthuisstraf veroordeeld. Op herhaalde klachten van de buren en vrienden van den gevangene werd een nieuw onderzoek ingesteld, en nadat de eerste man anderhalfjaar gezeten had, werd nu een ander schuldig bevonden. Deze werd even eens tot 20 jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Ten slotte verscheen nu dezer dagen eene vrouw voor de rechtbank, die voldingend bewees dat haar man, en niemand anders, den moord had gepleegd. Ten derden male zal dus een jury moeten be slissen. Nu vraagt men: heeft me* in zoo'n land het recht, de doodstraf weder in te voeren? Wij voor ons beantwoorden deze vraag ontken nend, ja wij bepalen die ontkenning niet tot Zwitserland alleen, maar strekken haar uit tot elk land waar het jury stelsel vigeert, tot elk land waar op andere wijze wordt ver oordeeld dan op overtuigend en wet tig bewijs, door in de practijk der strafwet ervaren rechtsgeleerden. Het bovenvermeld geval bewijst dan ook niets tegen de doodstraf maar alles tegen het jurystelsel. (D.v.'s-G.) Uit Philadelphia wordt gemeld, dat de Atlantische Petroleum-raffl- naderij door den bliksem is getrof fen, die 4000 vaten petroleum in brand stak. Over de overstroomingen in het zuid-oosten van Spanje, verneemt men de volgende bijzonderheden: In het dorp Formentera is geheel de veelbelovende oogst vernield. De Serpis trad buiten haar oevers. De stroom sleepte een man en twee kinderen mee. Een deel der baan van Villena naar Alcov is bescha digd. Te Oruehela staan reeds twee straten onder water en kunnen de treinen niet meer rijden. De stoomboot Cartalla en de Fran- sche brik Beo-the zijn gezonken. De bemanning werd gered en te Denia (bij Alicante) aan wal gebracht. In de omstreken van Valencia deed de storm veel schade aan den oogst; duizenden olijfboomen wer den ontworteld. De Segura stond 17 meters en de Guadalquiver 8 meters boven hun gewoon waterpeil. De Jucar heeft een dijk op eene lengte van 50 meters doorgebroken, in de nabijheid vau Risla. De inwo ners verkeeren in gevaar. De Almanzora in de provincie Almeria is overstroomd; de belen dende eigendommen hebben veel schade geleden. De helft der stad Murcia staat onder water. Een vrouw is verdronken en 20 personen zijn verdwenen. Te Lorca is de verwoesting ver schrikkelijk: men vreest dat in de wijk Santa -Guiteria g-een enkel ge bouw overeind zal blijven. In de kolenmijn teNiddriebij Portobello in Schotland brak Zater dag een brand uit, die zoo snel om zich greep, dat de 16 arbeiders die beneden waren, niet snel genoeg konden loopen om den ingang te bereiken en opgehaald te worden. Eerst laat in den middag gelukte het een afdeeling hergknapen, de ongelukkigen ter hulp te snellen. Er waren er toen nog slechts 9 in leven. De overigen waren gestikt. zicht en de gelaatstrekken van Ka zil werden nu zichtbaar. Meester, zeide hij fluisterend, gij kunt er uitkomen, zij zijn weg wij zijn alleen George drukte hem levendig de hand. Mijn goede jongen! aeide hij diep geroerd, gij hebt ons het leven gered, zonder u waren wij zeker verloren geweest. Twijfelt gij nu nog aan mijne trouw? vroeg Kazil. Dat weet gij wel beter antwoordde George. Ik heb er geen oogenblik aan getwijfeld. En ik ook niet, kleine Hindoe, uitmuntende kleine Hindoe,stemde de kamerdienaar iu. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2